Aktualności 2016

Jubileusz rawskiej OSP

23 października 2016 r. w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej odbył się jubileuszowy koncert Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej. Koncert w rawskim MDK odbył się z okazji 100-lecia powstania rawskiej orkiestry. Orkiestra wystąpiła pod przewodnictwem kapelmistrza Szczepana Bieszczada.

W jubileuszowych uroczystościach udział wzięli dziekan rawski ksiądz prałat Bogumił Karp, burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal i zastępca burmistrza Marek Pastusiak.

 

Rys Historyczny Orkiestry OSP Rawa Mazowiecka
Opracował: Daniel Stąporek na podstawie Biuletynu wydanego w 1982 na   100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Rawska Straż Ogniowa w związku z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku przyjmuje dodatkowo obowiązki Straży Obywatelskiej. W trakcie działań wojennych front rosyjsko-niemiecki na wiele miesięcy ustalił się na linii rzeki Rawki, a miasto znalazło się w pasie bojowym. W tym okresie działalność rawskiej straży kompletnie zamarła, ponieważ cały sprzęt pożarniczy został zarekwirowany przez okupanta niemieckiego. Dopiero w 1916 roku przystąpiono dzięki pomocy grona obywateli miasta do ponownej organizacji straży i wyposażenia jej w niezbędny sprzęt. W czerwcu tegoż roku straż rawska liczyła 126 członków. W dniu 16 sierpnia 1916 roku zorganizowano „Dzień Straży”, przystąpiono także do organizacji orkiestry strażackiej i amatorskiego kółka teatralnego. Odnaleziono pozostałości po dawnej orkiestrze kościelnej, część instrumentów wyremontowano, większość jednak nie nadawała się do użytku. Straż zakupiła nowe instrumenty i zatrudniła kapelmistrza Kawałkowskiego pokrywając wszystkie koszty z własnej kieszeni. W ten sposób Rawska Straż Ogniowa uzyskała wreszcie po raz pierwszy od założenia własną orkiestrę która występowała na wszystkich uroczystościach strażackich i narodowych. Zgodnie z potrzebą chwili od momentu powstania ważną pozycją w repertuarze orkiestry były pieśni patriotyczne.  W listopadzie 1918 roku strażacy rawscy brali czynny udział w rozbrajaniu okupantów niemieckich. W 1921 roku odbył się w Warszawie wszechpolski zjazd straży pożarnych, w którym udział wzięła cała rawska drużyna ze sztandarem i orkiestrą. Na zjeździe tym specjalne podziękowania otrzymała nasza orkiestra prowadzona przez kapelmistrza Stefana Kuryłłę.
W dniu 18 czerwca 1945 roku zostało zwołane pierwsze po wyzwoleniu zebranie członków i sympatyków straży obecne było 84 osoby.
Postanowiono uruchomić chronioną przez strażaków aparaturę kinową znajdującą się w gmachu Straży lecz w krótkim czasie kino zostało upaństwowione. Zarząd OSP nie opuszcza jednak rąk i organizuje sprzedaż znaczka na ulicach miasta, zabawy loterie fantowe, z których dochód przeznacza się na uzupełnianie braków w postaci sprzętu i umundurowania.
Instrumenty muzyczne zostają odwiezione do Łodzi celem skompletowania Chodz nie ma możliwości utrzymania stałego kapelmistrza sami członkowie organizują orkiestrę. W roku 1947 dzięki staraniom Jana Wojciechowskiego zaangażowano kapelmistrza który rozpoczyna kształcenie młodzieży.
Ustawa z dnia 4 lutego 1950 o ochronie przeciw pożarowej i jej organizacji zlikwidowała istniejący od 1921 roku Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Żywiołowy rozwój straży kończy się nagle i nadchodzi okres komenderowania – szeregi straży zaczynaj się kruszyć. W proteście przeciw takiemu ograniczeniu demokratycznych dotąd stosunków w organizacji odeszli ze straży prawie wszyscy starzy jej członkowie.
W dniu 9 marca 1962 wymawia pracę kapelmistrz Feliks Bączkowski który kierował orkiestrą od 1947 Orkiestra przestaje dokonywać prób, wykruszają się stopniowo jej członkowie , nie występują w capstrzykach i imprezach organizowanych przez straż.
W 1969 następuje zmiana zarządu, który zwraca się z pisemną prośbą do KWSP w Łodzi o przydział dotacji na remont instrumentów i zatrudnienie kapelmistrza KWSP przychyla się pozytywnie do prośby i pokrywa 40.000 zł za remont i naprawę instrumentów W roku 1972 dochodzi do reorganizacji i zostaje zatrudniony Jan Andrzejewski w niedługim czasie orkiestra zaczyna odżywać.
W roku 1982 Kapelmistrzem zostaje Zenon Bulicz który w 2009 roku rezygnuje, Życie orkiestry  przez okres 3 lat zamiera. W 2012 roku nowy zarząd pod przewodnictwem Janusza Czech powołuje do życie orkiestrę nowy kapelmistrz Szczepan Bieszczad szybko bierze się do pracy. Należy dodać że duży wkład w reaktywację orkiestry miału naczelnik Marek Kaczmarski.

 

fot. Paweł Kozłowski

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery