UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek, 28 Września 2020, Imieniny: Marka, Wacława, Luby

Ułatwienia dostępu

Animacja

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

:
:

Banery

wirtualny spacer Rawa Mazowiecka

Treść strony

<< wróć

Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej to nie tylko historia budynku, w którym od kilkudziesięciu lat mieści się ta placówka edukacyjna. Już przed powstaniem budynku szkolnego istniała w Rawie Szkoła Powszechna nr 1, tzw. "szkoła chrześcijańska". Jej uczniowie pobierali naukę w lokalach rozrzuconych po całym mieście, a małe i bardzo skromnie urządzone izby nie mogły pomieścić wszystkich uczniów. Ze względu na warunki lokalowe do szkoły uczęszczało około 67% uprawnionych do nauki. W takiej sytuacji w dniu 23 marca 1919 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o przestąpieniu do budowy "domu szkolnego". Do prac budowlanych przystąpiono 9 września 1923 roku, a pierwsze cztery izby lekcyjne w gmachu przy ulicy Kościuszki 19 przekazano do dyspozycji zarządu szkoły 18 października 1926 roku. W miarę postępu budowy, co roku oddawano po dwie izby. Całkowita kolaudacja budynku Szkoły Powszechnej nr 1 odbyła się 6 października 1937 roku. Izby lekcyjne wyposażone zostały w niezbędne pomoce naukowe. Przy szkole funkcjonowała biblioteka szkolna. W czasie działań wojennych Szkoła Powszechna przy ulicy Kościuszki 19 podzieliła losy wielu innych szkół polskich. Budynek przeznaczono na potrzeby wojska niemieckiego, a w jego części zorganizowano szkołę dla dzieci niemieckich. Publiczna Szkoła Powszechna III stopnia nr 1 znów funkcjonowała w wynajętych pomieszczeniach, ale zajęcia nie odbywały się systematycznie na skutek utrudnień wprowadzonych przez władze niemieckie. Realizacja programów uległa stałym opóźnieniom z powodu długich, niejednokrotnie kilkumiesięcznych przerw w nauce. W tej sytuacji wielu nauczycieli podjęło trud organizacji i prowadzenia tajnego nauczania. Ku czci nauczycieli poległych i zamordowanych w obozach zagłady, w 1969 roku wmurowano na budynku szkoły tablicę pamiątkową.

 

Po zakończeniu II wojny światowej, rawski Inspektorat Oświaty zajął się uruchomieniem szkół w powiecie. 24 września 1945 roku w budynku przy ulicy Kościuszki 19 rozpoczęły prace dwie szkoły: nr 1 i nr 2. W 1947 roku nastąpiło połączenie szkół pod kierownictwem Tadeusza Olszewskiego.
30 listopada odbyła się uroczystość poświęcenia i wręczenia szkole sztandaru, ufundowanego przez społeczeństwo rawskie. Dzięki staraniom uczniów i rodziców od początku powojennej historii szkoły działała biblioteka szkolna, a od 1953 roku również świetlica z dożywianiem. W roku szkolnym 1962/63 nastąpił podział na dwie szkoły podstawowe i część uczniów przeniosło się do nowo wybudowanego gmachu przy ulicy Miłej. Wolne izby lekcyjne wyremontowano i urządzono boisko sportowe. Ze względu na systematycznie wzrastającą liczbę uczniów, szkoła zaczęła borykać się z poważnymi trudnościami lokalowymi. Władze miasta podjęły decyzję o rozbudowaniu szkoły. Nowe skrzydło budynku z 11 izbami lekcyjnymi zostało oddane do użytku 18 października 1986 roku.
Dzień ten był szczególnie uroczysty ponieważ szkoła przyjęła imię Tadeusza Kościuszki i otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. 1 stycznia 1996 roku opiekę administracyjną nad szkołą przejął Urząd Miasta Rawa Mazowiecka. Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 ze względu na interesującą architekturę został zaliczony w poczet zabytków miejskich. Od lat jest pieczołowicie odnawiany i modernizowany aby kolejne pokolenia rawian mogły poszczycić się świadectwem ukończenia najstarszej rawskiej szkoły "Jedynki"

Baner

Logo Unii Europejskiej

Banery

Baner - Wybory prezydenckie 2020
WFOŚiGW w Łodzi
Baner do linku "Na co idą moje pieniądze"
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2020 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.