UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Poniedziałek, 20 Maja 2019, Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandry

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

Banery

Baner Dni Rawy 2019

Treść strony

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Rawie

W niedzielę 11 listopada Rawa Mazowiecka uroczyście świętowała 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. O godz. 9.30 Burmistrz Miasta złożył wieniec na rawskim cmentarzu wojskowym upamiętniając żołnierzy, którzy zginęli w walkach o niepodległą Polskę. O godz. 10 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Po Mszy św. poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy obchodów przeszli na Plac Piłsudskiego. Przed ratuszem została odsłonięta tablica upamiętniająca 100-lecie Odzyskania Niepodległości z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – honorowego obywatela Rawy Mazowieckiej. O godz. 12, razem z całą Polską, odśpiewaliśmy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego oraz Legiony. Rawskie dzieciaki przygotowały występ 100 fletów na 100-lecie i zagrały utwór „Przybyli Ułani”. Miejskie obchody uświetniła również Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej, która wykonała kilka pieśni patriotycznych.

W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, szefowie i szefowe z 1. i 2. Szczepu Rawskiego zorganizowali grę miejską ph. “Symbole narodowe”. Była to rekonstrukcja historyczna - niepodległościowy happening w śródmieściu. Wzięli w niej udział harcerze i harcerki z drużyn rawskich, a także młodzież z miasta - razem 50 uczestników. Rywalizujące zastępy tworzyli Polacy wcieleni do armii rosyjskiej lub niemieckiej. Po decydującym starciu, symbolizującym koniec wojny, żołnierze - Polacy wspólnie tworzyli zalążki Armii Polskiej. Ich zadaniem było również szukanie symboli narodowych oraz łapanie i rozbrajanie napotkanych patroli niemieckich. Uczestnicy gry ćwiczyli się w opatrywaniu osób rannych w potyczkach ulicznych i przenoszeniu ich do szpitala w Ratuszu Miejskim, który służył także jako więzienie dla wrogów i siedziba dowództwa Armii Polskiej. Podobnie jak sto lat temu, pogoda nie rozpieszczała, na młodzież czekała w ratuszu gorąca herbata i ciastka. Realcja fotograficzna z przebiegu gry znajduje się pod linkami: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2211956695749215&type=1&l=ae998ee378 i https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2211974562414095&type=1&l=68c1b9b07b

Burmistrz Rawy Mazowieckiej dziękuje wszystkim mieszkańcom naszego miasta za tak liczne uczestnictwo w uroczystych obchodach 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

fot. Foto Milejka

wstecz

Baner

Program ograniczania niskiej emisji

Banery

Logo Unii Europejskiej
WFOŚiGW w Łodzi
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2019 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.