UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Środa, 22 Maja 2019, Imieniny: Rity, Heleny, Wiesława

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

Banery

Baner Dni Rawy 2019

Treść strony

Rawianin Sukcesu – Alojzy Świderek

W dniu 28 listopada w sali widowiskowej rawskiego MDKu odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rawskiej pod hasłem Rawianin Sukcesu. Gościem spotkania był wybitny sportowiec i trener piłki siatkowej Alojzy Świderek. Swoją przygodę z siatkówką, która trwa do chwili obecnej, Alojzy Świderek rozpoczął w 1966 r. w klubie sportowym „MKS Ravia” Rawa Mazowiecka pod kierunkiem Wojciecha Zembowicza. Jak mówi sam bohater wczorajszego spotkania na początku nic nie wskazywało, że jego przygoda ze sportem będzie trwać przez całe życie.

Za najważniejsze sukcesy sportowe w swojej karierze Alojzy uważa zdobycie medalu Mistrzostw Europy w kategorii juniorów (pierwszy medal w historii polskiej siatkówki w tej kategorii wiekowej), udział w igrzyskach olimpijskich w Monachium - 1972 r. (najmłodszy zawodnik reprezentacji Polski), Mistrzostwo Polski w 1975 r. (Resovia Rzeszów) i tytuł najlepszego siatkarza Polski w klasyfikacji Przeglądu Sportowego w 1981 r.

Za największy sukces w swojej karierze trenerskiej Alojzy Świderek uważa wywalczenie tytułu Mistrzyń Polski z drużyną Winiary Kalisz. W drużynie z Kalisza grała między innymi rawianka,  również wychowanka Wojciecha Zembowicza, Edyta Kucharska. Warto przypomnieć, że w swoim dorobku trenerskim Alojzy ma wywalczony z reprezentacją Polski kobiet złoty medal Mistrzostw Europy (Asystent Andrzeja Niemczyka) i wicemistrzostwo świata z reprezentacją mężczyzn (Asystent Raula Lozano).

Środowe spotkanie miało również wymiar sentymentalny. Na sali rawskiego MDKu stawili się koledzy Alka (tak go nazywają) ze szkolnej ławy i siatkarskiego boiska. Oficjalne spotkanie przerodziło się w cykl wspomnień z lat młodzieńczych. Nie brakło żartów i anegdot z czasów kiedy panowie wspólnie jeździli na mecze siatkówki. Jednym z  zaproszonych gości był inny Rawianin Sukcesu Ryszard Wolski, który specjalnie na tę okazję napisał wiersz o Alojzym Świderku. Prowadzącą to wyjątkowe spotkanie była Pani Elżbieta Górska.

Całość uświetniły występy grupy tanecznej ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem  Renaty Węgrzynowskiej i pary tanecznej tomaszowskiego klubu tańca towarzyskiego Cantinero.

  • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

wstecz

Baner

Program ograniczania niskiej emisji

Banery

Logo Unii Europejskiej
WFOŚiGW w Łodzi
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2019 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.