UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Piątek, 22 Marca 2019, Imieniny: Katarzyny, Bogusława, Bogusławy

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

Banery

wirtualny spacer Rawa Mazowiecka

Podmenu

Treść strony

Jastrząb i myszołowiec w rawskim parku

Kilka dni temu do walki o czystość, komfort i równowagę ekosystemu parkowego stanęli: jastrząb zwyczajny i myszołowiec towarzyski. Drapieżniki mają za zadanie przepłoszyć gromadnie gniazdujące w parku gawrony. Jak długie i żmudne zmagania z tymi nieproszonymi gośćmi mamy za sobą, wie chyba każdy korzystający z tego zielonego zakątka w centrum miasta.

Dotychczasowe metody: mechaniczne (zrzucanie gniazd) i dźwiękowe nie przynosiły oczekiwanych efektów. W przeprowadzonej przed rewaloryzacją parku ocenie stanu roślinności wyraźnie wskazano na problem dużej populacji gawronów oraz fatalnego wpływu ich guana na zdrowie różnych gatunków flory, z zabytkowymi i cennymi okazami włącznie.

Chcąc zachować efekty zakończonych niedawno prac rewaloryzacyjnych, zastosowano – w uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska – dwie metody. Najpierw odbyło się zrzucanie gawronich gniazd, a następnie do akcji włączono jastrzębia i myszołowca. Ptaki pracują na zmianę od świtu do zmroku. Metoda sokolnicza uchodzi za najbardziej naturalną i ekologiczną w takich obiektach jak parki, a także za najbardziej skuteczną. Oczywiście zastosowanie metody sokolniczej tylko w jednym sezonie nie rozwiąże problemu, ale jej powtarzalność przynosi dobre i trwałe rezultaty. 

Dodatkowym atutem obecności w parku sokolnika ze swoimi podopiecznymi jest rzadka możliwość spotkania z ptakami drapieżnymi – zazwyczaj żyjącymi na wolności i niedostępnymi na wyciągnięcie ręki. Warto wspomnieć, że sokolnictwo kilka lat temu zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Szczególnie w wieku XVI i XVII Polska słynęła ze znakomitych sokolników.

Dziś umiejętności układania ptaków drapieżnych stosuje się szeroko do ochrony biologicznej obiektów i przestrzeni. Takie rozwiązania stosowane są już od wielu lat na terenach zieleni w innych miastach. Liczymy na to, że i w Rawie pozytywne skutki obecności drapieżników zauważymy zanim na dobre rozgości się u nas wiosna.
 

  • autor: Wydział RP.BS
  • fot. Wydział GK
  • fot. Wydział GK
  • fot. ze strony www.ptasznik-uslugi.com
  • fot. ze strony www.ptasznik-uslugi.com
  • fot. Wydział GK
  • fot. Wydział GK

wstecz

Baner

Program ograniczania niskiej emisji

Banery

Logo Unii Europejskiej
WFOŚiGW w Łodzi
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2019 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.