UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Czwartek, 29 Października 2020, Imieniny: Euzebii, Felicjana, Wioletty

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

Banery

wirtualny spacer Rawa Mazowiecka

Treść strony

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz święta wojska polskiego w Rawie

Połowa sierpnia to czas, w którym przypominamy sobie o jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i Europy – Bitwie Warszawskiej 1920 r. Jest to również czas, w którym swoje święto obchodzi wojsko polskie. W Rawie uroczystości rozpoczęły się już 13 sierpnia i trwały do 16 sierpnia.

13 sierpnia otwarto wystawę poświęconą Armii Polskiej w Ameryce, której organizatorem byli Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Fundacja Kultury i Biznesu.

Podniosły charakter obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej miał miejsce w piątek 14 sierpnia, gdzie o godz. 17.30 przed budynkiem Starostwa Powiatowego odbyła się uroczysta połączona sesja Rady Powiatu Rawskiego oraz Rad Miast i Gmin z terenu powiatu rawskiego. Na początku obchodów krótki rys historyczny przypominający wydarzenia z sierpnia 1920 roku wygłosił Radosław Kaźmierczak - historyk, dyrektor ZS-CEZiU im. Mikołaja Kopernika w Rawie Mazowieckiej. Starosta Józef Matysiak odczytał przyjęcie wspólnego stanowiska okolicznościowego wszystkich samorządów Ziemi Rawskiej, a kolejnym punktem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej Wincentego Witosa - premiera Rządu Obrony Narodowej 1920 roku. W uroczystościach wzięli udział Władysław Kosiniak-Kamysz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i Krzysztof Ciecióra Wicewojewoda Łódzki.

Po uroczystościach na pl. Wolności odbył się przemarsz ulicami miasta w asyście orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej i pocztów sztandarowych. Samorządowcy złożyli wiązankę pod  pamiątkową tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, a kapłani kwiaty pod pomnikiem świętego Jana Pawła II.

W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP odbyła się Msza św. koncelebrowana przez biskupa łowickiego Andrzeja Franciszka Dziubę. Podczas uroczystej mszy mieszkańcy miasta trzymali 100 biało-czerwonych flag na pamiątkę 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem ofiar II Wojny światowej i pomnikiem AK.
Na zakończenie obchodów 16 sierpnia w Miejskim Domu Kultury w Rawie Maz. odbył się koncert Anny i Romualda Spychalskich.

Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla składa serdeczne podziękowania gościom i mieszkańcom za liczny udział w uroczystych obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz święta wojska polskiego w Rawie.

 

wstecz

Baner

Logo Unii Europejskiej

Banery

WFOŚiGW w Łodzi
Baner do linku "Na co idą moje pieniądze"
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2020 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja
Program ograniczania niskiej emisji

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.