Aktualności

Instalacja zabytkowych organów po konserwacji.

Po rocznym pobycie w pracowni konserwatorskiej Kamerton pod Opolem powracają do kościoła kolejne elementy naszych zabytkowych organów. Od poniedziałku ekipa rozpoczęła prace montażowe oraz przygotowawcze do instalacji piszczałek i elementów mechanicznych. Także sam prospekt organowy został już na miejscu poddany konserwacji.
Ciekawostkową dla przyszłych zwiedzających nasz kościół będzie możliwość zobaczenia i wypróbowania urządzenia do kalikowania -czyli nożnego uruchamiania miechu w organach, który będzie także odrestaurowany i uruchomiony.

Rys historyczny organów w kościele
Bezpośrednio po zakończeniu budowy kościoła przystąpiono do wyposażenia świątyni. Podaje się, że w 1766 roku dziekan ze Skrzynny ks. Sitkiewicz podarował organy. Najprawdopodobniej te organy były w 1857 roku remontowane. Posiadały one 10 głosów i trakturę mechaniczną. W 1881 roku były już w złym stanie. Nie jest wiadomym kto był ich twórcą. Brak jest przekazów dotyczących funkcjonowania instrumentu na początku XX wieku. Najwyraźniej zbyt mały instrument postanowiono rozebrać i w jego miejsce wybudować całkowicie nowy, o odpowiadającej wówczas estetyce brzmienia i możliwościach technicznych międzywojennej szkoły organistowskiej. Prace przeprowadzono w 1936 roku.
Po wojnie organy z pewnością były poddawane pracom renowacyjnym i później utrzymaniowym. Jak dotąd największą z nich przeprowadzono w 2009 roku kiedy to odnowieniu wraz ze srebrzeniem cynkowych piszczałek prospektowych poddano frontową oprawę instrumentu.
Budowniczy obecnych organów
Prace przeprowadziła firma Zygmunta Kamińskiego z Warszawy, znana po wojnie z wielu wielkich realizacji jak choćby w Oliwie (1965), Kamieniu Pomorskim (1964 i później ) Fromborku (1965-67), czy nowych instrumentów w Gdyni, w Katowicach lub w Rumii.
W działalności firmy wyróżnia się następujące okresy: 1890-1924, 1924-1928 Bracia Władysław i Zygmunt, 1928-1939 okres samodzielnej działalności Zygmunta, 1945-1981 do śmierci Zygmunta Kamińskiego seniora, po 1981 roku do zaprzestania działalności po śmierci Zygmunta Władysława i brata Andrzeja. Organy pochodzą więc z samodzielnej działalności Zygmunta, kiedy to pracował w nowym warsztacie i domu przy ul. Mlądzkiej 15 na Pradze.  Autorem projektu architektonicznego oraz snycerki był Wincenty Bogadczyk (1936r.). W efekcie prac powstało imponujące założenie, które w mojej ocenie nawiązuje do znanych organów Ladegasta w poznańskiej farze a także w dalszej proweniencji do organów Aristida Cavaille-Coll’a w Saint Dizier w kościele Notre Dame de l’ Assomption we Francji z 1862 roku czy warmińskim Głotowie organów braci Terleckich z 1869.

autor:Parafia pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej

 • autor: Z. Karpiński, Wydział Rewitalizacji Miasta, data: 2019-02-01
 • Instalacja odnowionych organów w dużym kościele
  • autor: zdjęcia: Parafia pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej
 • Instalacja odnowionych organów w dużym kościele
  • autor: zdjęcia: Parafia pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej
 • Instalacja odnowionych organów w dużym kościele
  • autor: zdjęcia: Parafia pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej
 • Instalacja organów kościelnych po renowacji
 • Zestawienie logotypów funduszy europejskich

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery