Żyj zdrowo

Dziesięć sposobów na lepsze zdrowie

Rusz się 

Tak często narzekamy na szybkie tempo życia, a tymczasem... nasze zabieganie to w efekcie faktyczny brak ruchu. Spieszymy się z odbieraniem telefonów i odpisywaniem na maile, ale pośpiech nie jest związany z aktywnością fizyczną.

Jak znaleźć dodatkowy czas na ruch? Najprościej poszukać okazji w codziennych nawykach. Dojeżdżasz do pracy samochodem? Zostaw go na drugim końcu miasta. Prace wymagające wysiłku fizycznego to także ruch. Brawo działkowcy, wasza praca jest zbawienna dla zdrowia.

Zdrowe przekąski

Na pewno wiesz, że nie powinieneś podjadać między posiłkami. Ale co zrobić, gdy tak trudno oprzeć się pokusie? Lepiej zrezygnować z czekoladek, orzeszków czy chipsów, zamień je na bakalie. I uważaj na „trójkąt bermudzki” lodówka-kanapa-telewizor.

Zadbaj o siebie

Mamy mają rację.  Wszystkie sztampowe i oczywiste porady w stylu „ubierz czapkę”, „nie siedź tyle przed telewizorem” czy „włącz mocniej światło gdy czytasz” - mają absolutne uzasadnienie ze zdrowotnego punktu widzenia.

Zatem - zadbaj o siebie. Potraktuj swoje ciało jak o skarb, o który trzeba się troszczyć. Nie przemęczaj oczu i skróć dzienny limit wpatrywania się w ekran smartfona. Dowiedz się, jak bezpiecznie podnosić i przenosić przedmioty, by nie cierpieć z powodu bólów pleców. Nie ryzykuj przeziębienia tylko dlatego, że w tym roku panuje moda „na gołe kostki”.
Nasza codzienność to wiele ryzyk dla naszego zdrowia i dobrej formy. Nauczmy się je identyfikować i eliminować.

Zmień sposób odżywiania - małymi krokami

Gdy słyszysz hasło „zmienić sposób odżywiania”, prawdopodobnie myślisz od razu o rygorystycznych dietach, tabletkach na odchudzanie i odmawianiu sobie przyjemności. Możesz rozpocząć od małych kroków. Zobacz co się stanie jeśli zmniejszysz wielkość przygotowywanych porcji posiłków. Po prostu nakładaj mniej na talerz. Można też zmniejszyć talerze na nieco mniejsze. Przestań jeść, gdy tylko poczujesz zaspokojenie głodu. Nie napychaj się.

Ogranicz posiłki z wykorzystaniem wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj - im mniejszej ilości procesów poddane zostały produkty, tym zdrowsze i lepsze będą dla ciebie. Nie smaż na głębokim tłuszczu. Zamiast podsmażania wybierz gotowanie. Zamiast gotowanych spróbuj surowych warzyw. Wykorzystuj kiszonki.

Ustal sobie cel

Gdy dbasz o poprawę zdrowia i kondycji lub też zwyczajnie dobrego samopoczucia, dobrze jest ustalić sobie cel - a następnie dążyć do jego realizacji. Przykładowo: chcesz być w lepszej formie fizycznej? Zacznij spacerować. Ale przygotuj się na to, iż na początku będziesz musiała pokonać np. 10 km każdego tygodnia. Taki cel, takie wyzwanie, sprawi iż łatwiej będzie ci osiągnąć zamierzone efekty. Podobnie jest z każdą aktywnością. Ustal, iż każdego dnia będziesz pokonywać pewien dystans spacerem. Z góry załóż, że przynajmniej cztery razy w tygodniu, dla poprawy zdrowia, samodzielnie przygotujesz własne posiłki. Postaw sobie jako cel miesiąc bez alkoholu. Stawiaj cele i realizuj je.

Unikaj gniewu

Dobre samopoczucie oznacza dobrą formę ciała, ale także i spokój ducha. Niestety, dziś zbyt często na własne życzenie aplikujemy sobie niepotrzebne dawki złości i frustracji. A wszystko dlatego, że nie panujemy nad emocjami.

W codziennych relacjach najgroźniejszy, ale i możliwy do pokonania, jest gniew. Ta aktywna niechęć do danej osoby ostatecznie powoduje frustracje w nas samych i sprawia, że zaprzątamy sobie głowę niepotrzebnymi myślami.
Złościmy się na osobę, a tymczasem powinniśmy się złościć na zjawisko lub problem. Nie wyładuj złości na osobach, bliskich czy dalszych.  

Tydzień wapnia, tydzień witaminy B

Postaw na określony składnik diety czy określone mikroelementy. Przykładowo, zrób sobie „tydzień wapnia” i sprawdzaj, czy codziennie dostarczasz w posiłkach wystarczającą ilość tego ważnego pierwiastka. Jeśli nie - zadbaj o poprawę swojej diety. Za tydzień sprawdź, czy nie brakuje ci witamin z grupy B, biotyny, a w kolejnym tygodniu zwyczajnie zastanów się, czy spożywasz dość pokarmów pochodzenia roślinnego.

Po co to wszystko? Skupiając się na określonym składniku, dowiadujesz się więcej o źródłach jego pochodzenia i twoim nań zapotrzebowaniu. A przyglądając się kolejnym witaminom czy minerałom, uczysz się, jak bardzo zróżnicowana powinna być twoja dieta. Z czasem zatem rośnie twoja świadomość żywieniowa oraz wiedza o posiłkach i zdrowej diecie.

Wyśpij się - ale każdego dnia

Zdrowy sen to nie tylko regeneracja organizmu i wypoczynek dla ciała. Etap snu to czas, w którym doświadczenia z ciągu dnia zapamiętywane są na naszym „twardym dysku”. Bez snu wszystko to, czego się przez dzień nauczyliśmy, uleci niezależnie czy mowa o nauce i studiowaniu, czy o wyciąganiu wniosków z codziennych doświadczeń.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego aspektu pracy naszego mózgu. Bez snu nie ma utrwalenia w naszej głowie faktów, doświadczeń i wspomnień. Budząc się wyspana, masz pewność, że dziś wykorzystasz - bo przecież przez sen zapamiętałaś - wszystko to, czego cennego nauczyłaś się wczoraj.

Nie zerkaj co chwilę na swoje social media – nie uciekną

Nie bądź ich niewolnikiem, postaraj się o to, masz wybór i ty tu rządzisz.

Znajdź innych, którzy dbają o siebie i miej przyjaciół

Najlepszym sposobem, aby wytrwać w swoich postanowieniach dotyczących zdrowego stylu życia, jest znalezienie sobie takich znajomych i przyjaciół, którzy podzielają twoje cele. Rozmowa i otaczanie się ludźmi, którzy dążą do poprawy swojego samopoczucia sprawi, iż wspólnie łatwiej będzie wam osiągnąć założone efekty. Spotkania czy wyjścia razem z innymi, którzy dbają o dobrą dietę i samopoczucie, to miły sposób spędzenia czasu. 

Naprawdę warto o siebie zadbać.

 

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery