Aktualności BK

Rowery elektryczne – ważny trend w elektromobilności

Z licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że w październiku 2023 r. w Polsce było zarejestrowanych już ponad 90 tys. pojazdów elektrycznych, co stanowi wzrost o blisko 60% w stosunku rok do roku. Jeżeli chodzi o pojazdy w pełni elektryczne (z ang. battery electric vehicles, w skrócie BEV), to w październiku było ich 46 888 sztuk, natomiast hybryd typu plug-in (z ang. plug-in hybrid electric vehicles, w skrócie PHEV) - 44 014.
Napęd elektryczny dotyczy jednak nie tylko samochodów. Polska znajduje się wśród unijnych liderów jeżeli chodzi o dynamicznie rosnącą branżę rowerów elektrycznych. Fabryki rowerów i części do nich powstały w większości krajów Unii Europejskiej w związku ze spodziewanym dużym wzrostem użytkowników rowerów, ale jeżeli chodzi o produkcję rowerów elektrycznych, Polska jest drugim krajem w Europie pod względem ilości  wyprodukowanych rowerów. Jak dotąd e-rowery cieszą się największą popularnością w miastach, gdzie ulokowane jest 55,6 proc. całego rynku.

Według prognoz udział e-rowerów w rynku będzie stale rósł. Nie bez wpływu na tę tendencję pozostają rosnące ceny paliw, łatwość przemieszczania się rowerem po zakorkowanych ulicach czy  wprowadzane coraz częściej ograniczenia dla ruchu samochodów w miastach.  Jednocześnie coraz więcej gmin rozbudowuje infrastrukturę dla rowerów, częściej możliwe  jest również wypożyczanie sprzętu. W przypadku roweru koszt zakupu i eksploatacji jest także niższy niż w przypadku samochodu. Co ciekawe, przeciętny użytkownik roweru elektrycznego jest w stanie poruszać się szybciej – średnio o 5-10 km/h i przejechać dystans o 30-50 proc. dłuższy niż byłoby to w przypadku zwykłego roweru.  Pomimo to, korzystanie z e-roweru nie zmniejsza korzyści zdrowotnych, natomiast  pomaga chronić układ stawowy rowerzysty.

Również w naszym mieście stopniowo rośnie długość ścieżek rowerowych.Budowę kolejnego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej, łączącego ulicę Katowicką z ulicą Wyzwolenia, przewiduje się podczas przebudowy ulicy Słowackiego.

Źródło danych: forsal.pl

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery