UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Wtorek, 28 Stycznia 2020, Imieniny: Tomasza, Juliana, Karola

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Urząd Miasta » Wydział Edukacji i Spraw Społecznych » Aktualności Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych »

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

:
:

Banery

wirtualny spacer Rawa Mazowiecka

Podmenu

Treść strony

O. Jerzy Chrzanowski – Honorowy Obywatel Miasta Rawa Mazowiecka

Dnia 23 września 2018 r. na uroczystej Sesji Rady Miasta Rawa Mazowiecka w Miejskim Domu Kultury z potrzeby utrwalenia – w pamięci współczesnych i przyszłych pokoleń – zasłużonych związanych z Rawą Mazowiecką ludzi oraz w uznaniu ich wybitnych osiągnięć i poczynań, działań i przedsięwzięć dla Miasta, kraju i świata został nadany tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Rawa Mazowiecka” na podstawie uchwały Nr XLIII/307/18 z dnia 26 czerwca 2018 r. Rady Miasta Rawa Mazowiecka O. Jerzemu Chrzanowskiemu - Pasjoniście w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej. Ojciec Jerzy Chrzanowski jest to postać szczególna dla naszego miasta. Ukochany przez wiernych, szczególnie przez dzieci, dla których od lat prowadzi Małą Akademię Mądrości Krzyża, a w wakacje Małą Letnią Akademię.

O. Chrzanowski pochodzi z ziemi świętokrzyskiej. Urodził się w Opatowie, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego, a wychowywał we wsi Tęcza. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową i średnią. Mając 18 lat, wyjechał do pracy na Śląsk, ale szybko wrócił w rodzinne strony. Następnie wyjechał do Stalowej Woli, gdzie podjął pracę w kombinacie hutniczym. Wkrótce w kościele, do którego uczęszczał, zobaczył zaproszenie Ojców Pasjonistów, skierowane do młodzieńców - aby podjęli dzieło głoszenia mądrości Krzyża. Do dziś pamięta pełne troski oczy św. Pawła od Krzyża, patrzące z ogłoszenia. W tej chwili odkrył swoje powołanie: został wybrany przez Boga do działalności w Zgromadzeniu Ojców Pasjonistów.
Ojciec Jerzy tak pisze o sobie w okolicznościowym folderze, wydanym dla upamiętnienia 25-lecia święceń: „Pasjoniści, zgromadzenie zakonne założone w 1720 r. we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża, przyjęli mnie do swej Rodziny Zakonnej w 1071 r., po złożeniu moich pierwszych ślubów zakonnych. Potem były studia i święcenia kapłańskie w Warszawie, 1 czerwca 1980 r.”. Święceń udzielił mu prymas kard. Stefan Wyszyński.
38-letnią pracę kapłańską Ojca Jerzego, ze szczególnym uwzględnieniem pracy duszpasterskiej wśród dzieci, wypełniły trzy stacje: Przasnysz, Sadowie i Rawa Mazowiecka. W Przasnyszu pracował 10 lat jako kapłan i nauczyciel wiary. Przez 2 lata prowadził w klasztorze w Sadowiu, k. Ostrowa Wielkopolskiego, zajęcia dla młodzieży zakonnej jako mistrz nowicjatu. Ukończył także 3-letnie studia zaoczne z pedagogiki w Instytucie Wychowania Chrześcijańskiego w Warszawie. Potem już bez wahania przyjął propozycję pracy w Rawie Mazowieckiej, gdzie posługuje już od 26 lat.

Pobyt w Rawie i silna z nią więź Ojca – poety, zaowocował tomikiem wierszy „Pod skrzydłami Rawskiego Anioła” Refleksje poetyckie nie tylko dla dzieci”. Do tej pory zostały wydane następujące tomiki z poezją – dla dorosłych : „Przyjąć nadzieję” (2005) oraz dla dzieci : „O świętym Pawle od Krzyża co Jezusowi pomagał” (2008), „Słońce nadziei” (2009), „Blisko Krzyża” (2011) oraz „O świętej Gemmie, która widziała rany Jezusa” (2015). W roku 2013 ukazały się rozważania pasyjne  pt. „Otwieram tajemnice Jego i moje” mające charakter prozy poetyckiej. To, że Rawa leży głęboko w sercu Ojca Jerzego pojawia się w twórczości Ojca, która jest – jak sam mówi – zapisem wielu przeżyć i doświadczeń w przestrzeni rawskiej  rzeczywistości. Autor wiąże nadzieję z tym, że pomoże zwłaszcza najmłodszym, choć nie tylko, pokochać jeszcze bardziej Rawę – Małą Ojczyznę.

  Wnioskodawcami wyróżnienia dla O. Jerzego Chrzanowskiego byli:

 • Jan Karalus,
 • Edyta Kłos,
 • Anna Idzikowska,
 • Ewa Gorzka,
 • Piotr Kwaśniak,

zbierając ponad 500 podpisów mieszkańców Rawy Mazowieckiej znających Ojca Jerzego i całym sercem popierających wniosek.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rawa Mazowiecka potwierdzone zostaje:

 • dyplomem,
 • legitymacją.

Honorowemu Obywatelowi Miasta Rawa Mazowiecka przysługują przywileje :

 • używania tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Rawa Mazowiecka”,
 • uczestnictwa na prawach Honorowego Gościa we wszystkich sesjach Rady Miasta Rawa Mazowiecka oraz innych uroczystościach o charakterze miejskim,
 • bezpłatny wstęp na imprezy kulturalne, sportowe i rekreacyjne organizowane przez miejskie jednostki organizacyjne za zaproszeniem.

Uroczystą sesję Rady Miasta Rawa Mazowiecka prowadzoną przez Przewodniczącego Rady Miasta Rawa Mazowiecka Zbigniewa Sienkiewicza rozpoczął zespół „Passio” (Wiktoria Chojnacka, Magdalena Kielan, Justyna Grzyb, Anita Mirowska, Dominika Mirowska, Patryk Imioła pod przewodnictwem Państwa Anety i Adama Miśkiewiczów)  w wykonaniu utworu „Krzycz na cześć Pana”. Udział w tej podniosłej chwili wzięła również jedna z pozostałych Honorowych Obywateli Miasta Pani Elżbieta Dedek, która swój tytuł otrzymała w dniu 10 czerwca 2010 r.

Podczas sesji laudację z okazji nadania honorowego tytułu odczytał Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Dariusz Misztal. Parlamentarzyści ziemi rawskiej Poseł na Sejm Grzegorz Wojciechowski, Senator RP Rafał Ambrozik, Proboszcz/Przeor Parafii OO. Pasjonistów Łukasz Nawotczyński, wnioskodawcy występujący z wnioskiem o uhonorowanie, przedstawiciele katechetów, członkowie Małej Akademii – istniejącej od 1999 roku przy kościele pasjonistów w Rawie Maz., przedstawiciele rodzin, najbliższa rodzina pasjonisty: brat rodzony Antoni, brat cioteczny Jerzy, bratanica Joanna z mężem - wygłosili mowy pochwalne eksponujące zalety Ojca Jerzego Chrzanowskiego.

Wzruszająca prezentację multimedialną przygotowała Pani Edyta Kłos z synem Dominikiem pokazującą obszerny opis dziejów życia oraz dokonań.

Przewodniczący Rady Miasta Rawa Mazowiecka pogratulował Ojcu Jerzemu Chrzanowskiemu i wyraził swoją wdzięczność oraz podziw.

Ojciec Jerzy z wrodzoną skromnością podziękował za uhonorowanie zaszczytnym  tytułem obywatela Miasta Rawa Mazowiecka wszystkim, którzy się do tego przyczynili a nadanie tytułu przyjmuje jako wyrazy uznania i wdzięczności.

Uwieńczeniem uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rawa Mazowiecka był występ artystyczny w wykonaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 1 „Tęczowa Jedyneczka” oraz uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego i Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej.

Wspaniały kapłan i pedagog, posiadający miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie i potrafiący się nimi dzielić.

My wszyscy mieszkańcy i władze miasta dziękujemy Ci O. Jerzy za ten podniosły dla Rawy Mazowieckiej dzień, ale i za wiele lat, które spędziłeś w naszym mieście dając przykład jak być dobrym człowiekiem.

 

Zapraszamy do zapoznania się z obszerną fotogalerią z wczorajszej uroczystości, która dostępna jest na profilu facebookowym Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka: https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka/photos/pb.646513238786559.-2207520000.1537796095./1623399854431221/?type=3&theater

drukuj (O. Jerzy Chrzanowski – Honorowy Obywatel Miasta Rawa Mazowiecka)

 • autor: Marzena Janeczek, data: 2018-09-24

wstecz

Baner

Rawianie w sieci - bezpłatne szkolenia komputerowe

Banery

Logo Unii Europejskiej
Baner do linku "Na co idą moje pieniądze"
WFOŚiGW w Łodzi
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2020 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.