Muzeum Ziemi Rawskiej jako muzeum regionalne i wielodziałowe reprezentuje ogólnie pojętą kulturę regionu rawskiego.
Dział etnografii
Jest największym działem muzeum /przeszło 2 tys. eksponatów/. Zbiory obejmują sztukę ludową i plastykę obrzędową /rzeźba, ceramika, ozdoby papierowe, pisanki/, tkaninę użytkową i dekoracyjną, sprzęt gospodarstwa domowego i sprzęt rolniczy.
Dział numizmatyczny
Zbiór ten liczy ok. 2 tys. zabytków, na które składają się monety, banknoty, papiery wartościowe i okolicznościowe medale. Muzeum jest w posiadaniu skarbów monet srebrnych, z których najcenniejszym jest skarb 61 monet z XIV wieku wykopany w Rawie na terenie ogródków działkowych.
Dział historii
Dział ten liczy ponad 400 eksponatów. Zgromadzono w nim pisma urzędowe władz administracyjnych z I poł. XIX w., okresu międzywojennego i czasów II wojny światowej, dyplomy czeladnicze i mistrzowskie cechów, mapy, sztandary i chorągwie, militaria.
Dział archeologii
Zbiory w tym dziale pochodzą z przypadkowych odkryć, bądź z systematycznych badań ratowniczo – wykopaliskowych / które muzeum prowadziło w latach: 1965, 1968, 1971 i 80-tych /.Do najciekawszych zabytków należy miecz żelazny obusieczny z III – IV w.n.e., znaleziony w Annosławiu k/Cielądza.
Dział sztuki
Liczący ponad 300 eksponatów, obejmuje przede wszystkim malarstwo współczesne, kolekcję mebli salonowych i drobnych bibelotów. Na uwagę zasługuje malarstwo okresu międzywojennego .
Biblioteka
Założona w 1969 r., liczy około 11 tys. pozycji z zakresu muzealnictwa, ochrony zabytków, archeologii, historii, numizmatyki, etnografii, sztuki a także materiały dotyczące Rawy i okolic.