Aktualności 2018

W sprawie "790. urodzin Rawy Mazowieckiej"

OŚWIADCZENIE BURMISTRZA MIASTA RAWA MAZOWIECKA NA TEMAT IMPREZY POD NAZWĄ „790. URODZINY RAWY MAZOWIECKIEJ”

W nawiązaniu do rozmów prowadzonych ze Stowarzyszeniem „Rawa i Przyjaciele” w sprawie organizacji imprezy pod nazwą „790. Urodziny Rawy Mazowieckiej”, pragnę przedstawić publicznie swoje stanowisko w tej kwestii.

Przyjmuję z radością każdą inicjatywę skierowaną do mieszkańców naszego miasta, proponowaną przez organizacje pozarządowe. Nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że przy podejmowaniu decyzji o organizacji imprezy jubileuszowej, pewne sprawy nie zostały do końca należycie przeanalizowane i określone.

Zasadniczą w tym zakresie kwestią jest uwzględnienie wyników prowadzonych aktualnie badań historycznych, z których wynika, że pierwsze wzmianki o miejscowości Rawa datowane są nie na 1228 r., jak się zwykło do tej pory uważać, ale znacznie wcześniej, bo na rok 1160. Tym samym, w bieżącym roku obchodzimy nie 790. a 858. rocznicę pierwszej wzmianki o miejscowości Rawa. Mając ten fakt na uwadze, Urząd Miasta nie planował na 2018 r. żadnych obchodów  rocznicowych dotyczących miasta.

Świętowanie rocznicy pierwszej wzmianki o Rawie jest oczywiście prawem każdego zainteresowanego, ale należy na tę sprawę spojrzeć nieco szerzej, zważywszy na fakt, że pierwsza odnotowana wzmianka o Rawie pojawiła się 68 lat wcześniej niż do tej pory sądzono oraz z uwagi na to, że istnieją poważne przypuszczenia, że datowana na 1228 r. wzmianka o Rawie dotyczy miejscowości, która nosi obecnie nazwę Stara Rawa w gminie Nowy Kawęczyn, a nie stricte miasta Rawa Mazowiecka. Jak twierdzą historycy, na podstawie badań źródeł historycznych, Stara Rawa (znana i funkcjonująca na początku pod nazwą „Rawa”) jest jednym z najstarszych osiedli ludzkich na terenie zachodniego Mazowsza. 

Kolejną kwestią jest określenie „urodziny miasta”, które w myśl reguł językowych i funkcjonalnych odnosi się do daty nadania praw miejskich (lokacji miasta), bo właśnie wtedy powstaje (rodzi się) miasto. W odniesieniu do Rawy Mazowieckiej data nadania praw miejskich nie jest jednoznacznie określona. Znamy natomiast datę pierwszej wzmianki o Rawie jako mieście i jest to rok 1321. Data ta nie jest w jakimkolwiek stopniu kwestionowana, dlatego naszym zdaniem, powinniśmy planować na 2021 rok uroczyste obchody 700-lecia istnienia miasta Rawa. 

Dodatkowo podkreślić należy, że pomimo zgłaszanych przeze mnie wątpliwości co do historycznych podstaw świętowania takiego jubileuszu,  deklarowałem kilkukrotnie w trakcie rozmów z reprezentantami stowarzyszenia, gotowość do włączenia się Miasta w przygotowanie i przeprowadzenie tej imprezy w charakterze współorganizatora. Umożliwiłoby to szersze wykorzystanie zasobów kadrowych, finansowych i materiałowych gminy miejskiej w organizacji tej imprezy. Niestety, propozycja ta została zdecydowanie przez pomysłodawcę odrzucona. Stowarzyszenie „Rawa i Przyjaciele” przewidziało dla „jubilata” - Miasta Rawa Mazowiecka - co najwyżej rolę sponsora kosztów obsługi technicznej i ochrony oraz rolę enigmatycznego „Partnera Wydarzenia”. 

Znamienne jest również to, że pomysłodawca najpierw ustalił nazwę, termin, główne punkty programu i miejsce tej imprezy, zapraszając do współpracy Urząd Marszałkowski w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej, a dopiero na koniec poinformował o tym Miasto Rawa Mazowiecka, oczekując dofinansowania całego przedsięwzięcia poprzez przekazanie środków w kwocie 40.000 zł. W propozycji programowej planowanej imprezy nie ma też zbyt wielu elementów nawiązujących do długiej i bogatej historii miasta Rawa, a rozważana przez organizatorów gotowość przeniesienia wydarzenia z zabytkowej i historycznej strefy miasta nad zalew wskazuje, że Stowarzyszeniu bardziej zależy  na organizacji imprezy jako takiej, mającej raczej charakter festynu, a nie obchodów tak doniosłego jubileuszu. Uważam ponadto, że do pracy nad koncepcją i organizacją jakichkolwiek obchodów rocznicowych Miasta powinny zostać zaproszone także inne rawskie instytucje i stowarzyszenia, bo wszyscy żyjemy i działamy w Rawie, i jesteśmy dumni z jej wielowiekowej historii. Monopolizowanie takiego doniosłego wydarzenia przez jeden podmiot wydaje się zatem wysoce kontrowersyjne.

Oczywistym jest, że na tak określoną przez pomysłodawcę formę współpracy, Miasto Rawa Mazowiecka nie mogło się zgodzić. Trudno bowiem zaakceptować sytuację, że obchodzimy - trzymając się konwencji zaproponowanej przez organizatora - „urodziny” Miasta, a „jubilat” nie ma wpływu na program i  organizację tego wydarzenia (oczywiście poza zgłoszonym postulatem dofinansowania tej imprezy). 

Chcę wierzyć, że powyższe niezręczności wynikają z faktu, że jest to pierwsza impreza organizowana przez nowo powstałe Stowarzyszenie i są to pewnego rodzaju „błędy okresu dziecięcego”, a nie celowe i zamierzone pomijanie, a wręcz lekceważenie Miasta. Mam również nadzieję, że forsowanie przez Stowarzyszenie takiej formy świętowania „790 Urodzin Rawy Mazowieckiej”, mimo występowania potwierdzonych i oczywistych niezgodności historycznych co do daty pierwszej wzmianki o Rawie oraz opisanych poważnych wątpliwości co do planowanego udziału Miasta, nie są spowodowane potrzebami zaplanowanej przed tegorocznymi wyborami samorządowymi kampanii wyborczej, co pobrzmiewa w piśmie Stowarzyszenia z dnia 24 lipca br. w części dotyczącej „ewentualnych pytań w kampanii wyborczej o powody niewłączenia się Miasta w organizację imprezy”. 

Jestem przekonany, że wszelkie uroczystości i obchody rocznic ważnych dla naszego miasta winny być wolne od bieżącej polityki i jednoczyć wszystkich we wspólnym świętowaniu bez niepotrzebnych sporów i podziałów.

Reasumując, Miasto Rawa Mazowiecka jest otwarte na każdą inicjatywę służącą mieszkańcom i promującą naszą małą ojczyznę, jednakże współpraca w tym zakresie nie może opierać się na takich zasadach jak zaproponowali inicjatorzy i pomysłodawcy proponowanej imprezy. 

                        Dariusz Misztal
                        Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka


Wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta zapraszamy do zapoznania się z esejem historycznym na temat początków miasta Rawa Mazowiecka w świetle źródeł i opracowań, autorstwa dr. M. Broniarczyka: „Kilka uwag w sprawie najwcześniejszych wzmianek o Rawie Mazowieckiej”.

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery