Aktualności BK

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Punktualnie o 17.00 gdy wybiła godzina „W” Rawa Mazowiecka stanęła by oddać hołd bohaterom w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Modlitwę za poległych w Powstaniu Warszawskim odmówili ks. Bogumił Karp – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej i ks. Konrad Świstak – proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Rawie Mazowieckiej, wystąpienie okolicznościowe przygotowane przez Pana Krzysztofa Dróżdża historyka, bibliotekarza Miejskiej Biblioteki Publicznej im. św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej odczytał prowadzący Pan Wojciech Kubicki.
Treść wystąpienia okolicznościowego.

Szanowni Państwo,
Zebraliśmy się tutaj, na terenie rawskiego cmentarza, aby upamiętnić 78 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wówczas, 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę działania, które ostatecznie pociągnęły za sobą wiele tysięcy istnień zarówno wśród osób zaprzysiężonych i czynnie uczestniczących w walkach, jak również – czy raczej przede wszystkim – wśród ludności cywilnej.

Ciemiężona latami przez niemieckiego okupanta ludność Warszawy i okolic podjęła nierówną walkę. W bój poszły osoby o różnym pochodzeniu społecznym, różnym wykształceniu, kobiety, mężczyźni i dzieci. Znaczny procent z tego grona stanowiły osoby, które przyszły na świat w różnych regionach kraju, a także poza jego granicami. Dotyczy to również Rawy Mazowieckiej, jak i całej Ziemi Rawskiej.

Jak wynika z badań historyka Krzysztofa Dróżdża, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie, w naszym mieście urodziło się niemal trzydzieścioro uczestniczek i uczestników Powstania Warszawskiego, kolejnych dwadzieścia kilka osób na terenie obecnej gminy. Łącznie z tymi, którzy urodzili się w obecnych i przedwojennych granicach powiatu, mieszkali w Rawie przed wojną, podczas okupacji i po wojnie było to znacznie ponad sto osób. To zaiste imponująca liczba. Sam ten fakt powinien skłonić nas do zadumy i refleksji. Winniśmy tym osobom pamięć – wszystkim tym, którzy stanęli do walki nie oglądając się na  to, czy decyzja o wybuchu Powstania w tamtej konkretnej sytuacji była słuszna czy też nie. Uczynili to powodowani chęcią odwetu za doznawane krzywdy, pomszczenia pomordowanych bliskich, lecz przede wszystkim poczucia powiewu prawdziwej wolności – nie zważając na to, że mogą zapłacić za to najwyższą cenę.

Dziś wiemy, że na terenie rawskiej nekropoli znajduje się przynajmniej dziesięć grobów (w tym jeden symboliczny) tych, którzy brali udział w Powstaniu. Spoczywa tutaj Krysia Okołów, niespełna 14-letnia łączniczka z Czerniakowa. W 1999 roku pochowano tu Zygmunta Przedborskiego z batalionu radiotelegraficznego „Iskra”. Osiem lat temu ostatnie miejsce spoczynku znalazła tutaj Bronisława Biel, która w Powstaniu była w Wojskowej Służbie Kobiet w Śródmieściu. Dziesięć osób i dziesięć historii. Każda z nich ze wszech miar zasługuje na osobną uwagę. Jesteśmy tutaj także dlatego, żeby temu zadośćuczynić. Baczmy, żeby do takiego rozlewu krwi więcej nie doszło, lecz przede wszystkim pamiętajmy o tamtych odważnych ludziach, którzy w chwili próby stanęli do walki w obronie Ojczyzny.
Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego!

Hołd powstańcom warszawskim oddali przedstawiciele: władz miasta, związku kombatantów, starostwa powiatowego, urzędu gminy, placówek oświatowych, placówek kultury, spółdzielni mieszkaniowej, Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Rawie Mazowieckiej, Platformy Obywatelskiej koło w Rawie Mazowieckiej. Wartę honorową na cmentarzu pełnili harcerze SHK Zawisza.
Walczących w Powstaniu Warszawskim i pochowanych na miejscowym cmentarzu uczczono składając symboliczną różę i zapalając znicze na ich grobach.

Ostatnim elementem obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego był film Jana Komasy "Miasto 44" wyświetlony w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej.  • pomnik ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK
  • Modlitwa w intencji pokoju na świecie i za poległych...
  • złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i...

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery