Aktualności z obszaru rewitalizacji

Rewitalizacja w praktyce

W środę, 19 kwietnia, odwiedzili nasze miasto studenci II roku kierunku EkoMiasto, prowadzonego przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny oraz Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Z naszymi gośćmi dzieliliśmy się doświadczeniami związanymi z procesem rewitalizacji. Studenci mieli okazję rozmowy z osobami zaangażowanymi w działania rewitalizacyjne, m.in. z burmistrzem Piotrem Irlą oraz dr Ewą Brach – architektem, wykładowcą akademickim, kierującą pracami projektowymi związanymi z zabytkową przestrzenią publiczną w Rawie.

O projekcie rewitalizacji kompleksowo

Przez blisko 6 ostatnich lat, w centrum naszego miasta, toczyły się prace związane z projektem „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”. Zapraszamy Państwa do obejrzenia efektów realizacji tego największego od wielu lat przedsięwzięcia w naszym mieście.

Podsumowanie projektu "Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka" - materiał wideo.

  • data: 2022-08-23

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego na warsztatach w Rawie

15 marca w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty dla studentów drugiego roku studiów licencjackich Uniwersytetu Łódzkiego, kierunku „Ekomiasto”. 19 studentów zapoznało się z procesem rewitalizacji, jaki jest realizowany w małych miastach na przykładzie naszego miasta. Więcej informacji na temat prac znajdą Państwo w aktualnościach.

  • data: 2022-03-16

Żłobek „Tuptuś” dofinansowany z Programu Maluch+

Żłobek Miejski z Oddziałami Integracyjnymi „Tuptuś” w Rawie Mazowieckiej otrzymał po raz drugi w 2021 r. dotację w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2021, moduł2. Działalność żłobka została dofinansowana kwotą 115.560 zł, która zostanie przeznaczona na zapewnienie funkcjonowania w 2021 r. 107 miejsc w rawskim żłobku. Więcej informacji

  • data: 2021-12-22

Schody przy ul. Fawornej zyskały nową jakość

W ubiegłym tygodniu odbył się remont schodów przy ulicy Fawornej prowadzących na ścieżkę rowerową w kierunku zalewu Tatar. Roboty wykonali pracownicy Urzędu Miasta zatrudnieni w ramach robót publicznych. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w aktualnościach.

  • data: 2021-04-27

Kolejna dotacja dla TUPTUSIA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+ 2021” moduł 2. Wśród placówek, które otrzymały dofinansowanie na 2021 r. znalazł się rawski żłobek "Tuptuś". Nasz żłobek jest liderem w pozyskaniu środków dla dzieci niepełnosprawnych. Jest on jedną z 30 instytucji z województwa łódzkiego, które otrzymały wsparcie finansowe na swoją działalność.

Bezpieczne przejście dla pieszych

Projekt pn. „Modernizacja przejść dla pieszych w Rawie Mazowieckiej celem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym” zakładał m.in. poprawę bezpieczeństwa na przejściach bez sygnalizacji świetlnej na ulicach Jerozolimskiej, Słowackiego oraz na ulicy Warszawskiej, na przejściu położonym na obszarze rewitalizacji. Projekt był zrealizowany w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. 

Termomodernizacja- wyniki złożonych formularzy

Dnia 11 lutego br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na spełniające standardy niskoemisyjne. Działania planowane w ustawie mają wesprzeć osoby, których nie stać na przeprowadzenie tych prac we własnym zakresie. Od 18 stycznia do 28 lutego br. na stronie internetowej poświęconej rewitalizacji dostępna była informacja o możliwości dostarczenia do Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka formularzy dotyczących zamiaru wymiany źródła ciepła oraz termomodernizacji przez mieszkańców, którzy spełniają kryterium dochodowe.

Szkoła Podstawowa nr 2 aktywnym członkiem programu eTwinning,

Szkoła Podstawowa nr 2 od 2014 roku jest aktywnym członkiem programu eTwinning, czyli międzynarodowej społeczności szkolnej. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Rawska 2ka bierze udział zarówno w projektach międzynarodowych, jak i krajowych. Naszymi partnerami były szkoły z takich państw jak np.: Chorwacja, Turcja, Norwegia, Francja, Słowacja, Finlandia, Czechy, Włochy, Dania, Litwa, Serbia, Wielka Brytania, Albania, Grecja, Hiszpania, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Portugalia czy Ukraina. Tematyka projektów jest niezwykle różnorodna, są one interdyscyplinarne, dlatego każdy może znaleźć w nich coś interesującego. My tworzyliśmy projekty czytelnicze, muzyczne, prozdrowotne i językowe.

Termomodernizacja – Uwaga mieszkańcy domów jednorodzinnych!

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla informuje, że w związku z wejściem w życie zmiany ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw Miasto Rawa Mazowiecka ma możliwość ubiegania się o złożenie wniosku dotyczącego pozyskania dofinansowania na wymianę źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na spełniające standardy niskoemisyjne wraz z towarzyszącymi im pracami termomodernizacyjnymi.

Kolejne konsultacje dokumentacji projektowej sali gimnastycznej dla SP nr 2

W dniu 27 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się kolejne już spotkanie Zespołu powołanego przez burmistrza do spraw konsultacji dokumentacji projektowej nowej sali gimnastycznej dla SP nr 2. W skład Zespołu weszli pracownicy UM, nauczyciele WF, radni i dyrekcja szkoły

Sala terapii Integracji Sensorycznej już funkcjonuje w naszym „Tuptusiu”

Miasto Rawa Mazowiecka, we współpracy ze Żłobkiem, w ramach resortowego programu wspierania instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech, pozyskało w 2017 roku środki na utworzenie miejsca opieki dla dziecka niepełnosprawnego, w wysokości 17.284 zł.

Otwarcie Centrum Medyczne.

W listopadzie 2017 roku podpisana została umowa najmu pomieszczeń zlokalizowanych nad Żłobkiem Miejskim „Tuptuś”.

Bezpłatne badania profilaktyczne

Warto się badać i nie dopuścić do rozwoju chorób, które mogą zagrażać naszemu życiu. W załączeniu znajdą Państwo wykaz placówek medycznych, które oferują nieodpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu piersi, szyjki macicy i jelita grubego.

Wykład dla rodziców i nauczycieli

W poniedziałek 13 listopada Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” zaprasza rodziców i nauczycieli na wykłady z cyklu „Rodzina i szkoła”. Wykłady odbędą się o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 1. Prelegenci, s. Anna Maria Pudełko AP i Paweł Kwaśniak, będą mówić o współczesnych zmianach kulturowych i ich wpływie na rozwój dzieci oraz zaprezentują program „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Organizatorzy zapewniają rodzicom opiekę nad dziećmi podczas wykładu.
Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Rawa Mazowiecka.

Bezpłatna kolonoskopia

Przedstawiamy informację na temat możliwości skorzystania z bezpłatnej kolonoskopii dla mieszkańców Łodzi oraz okolicznych powiatów: zgierskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego, brzezińskiego, łowickiego i rawskiego. Badanie realizowane jest dzięki środkom unijnym w przychodniach Salve oraz szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Koszt badania bez refundacji NFZ wynosi 350 zł. W ramach programu profilaktyki raka jelita grubego można z niego skorzystać bezpłatnie, możliwy jest również zwrot za dojazd na miejsce badania. Zapraszamy do zapoznania się z załączoną informacją prasową dotyczącą programu badań.

Zapraszamy na Tydzień Rodziny

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” Koło Rawa Mazowiecka Miasto wraz z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Konfederacją Kobiet RP zapraszają do skorzystania z zabaw rodzinnych i warsztatów podczas „Tygodnia Rodziny”. W środę (7.06) na rawską pływalnię zapraszamy tylko mężczyzn na warsztat inicjatywy Tato.net pt. „Serce Ojca”. W czwartek w restauracji „Klimaty” rodziny (i nie tylko) będą mogły spędzić czas przy grach planszowych . W piątek w MDKu będzie można bezpłatnie obejrzeć film „Miłość z netu”, a w sobotę potańczyć na zabawie tanecznej z wodzirejem na terenie „Aquarium”. Organizatorzy zakończą „Tydzień Rodziny” w naszym mieście podczas „Marszu dla życia i rodziny”.

Jak żyć zdrowo?

Licznie zgromadzeni mieszkańcy Rawy przybyli na wykład (21.02.2017 r . w Miejskim Domu Kultury ) z cyklu „Żyj zdrowo” poświęcony ziołom i roślinom przyprawowym oraz zastosowaniu ich w diecie i leczeniu.

Lekarze miastu – współczesny problem otyłości

6 lutego 2017 roku w Miejskim Domu Kultury odbyło się drugie z cyklu spotkań z mieszkańcami pt. „Lekarze Miastu – przede wszystkim kultura Doktorze”. Wystąpił pan dr Witold Szymański, który przedstawił zagadnienie pt. „Otyłość – rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia i urody”.

Nie truj siebie i innych – domowy piec nie jest spalarnią odpadów!!!

Spalając odpady w piecach trujemy siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę. Wydajność energetyczna spalania nieposegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy, pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci. Odpady niebezpieczne powinny być poddane recyklingowi lub unieszkodliwianiu w specjalistycznych instalacjach.

Cykl spotkań lekarzy z mieszkańcami rozpoczęty

Mariaż kultury ze zdrowiem w Rawie Mazowieckiej zawarty. Tak możemy określić rozpoczęty 21 listopada 2016 r. w Miejskim Domu Kultury cykl spotkań z mieszkańcami pt. „Lekarze Miastu – przede wszystkim kultura Doktorze”. Uświetnił go Pan dr Ryszard Kądziela, który zaprezentował wykład „Nałóg palenia tytoniu a zdrowie”. Corocznie z obszaru Polski znika 50 tys. miasto – tyle osób umiera z powodu palenia tytoniu i w konsekwencji chorób odtytoniowych. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież pytała: jak można oduczyć rodziców palenia papierosów?, co jest bardziej szkodliwe papieros elektroniczny czy zwykły?, czy od leków pozwalających zerwać z nałogiem tytoniowym można się uzależnić?

Na zdrowie najlepsza profilaktyka

Przewodniczący Delegatury Skierniewickiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi lek. Robert Filipczak oraz Burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal mają zaszczyt zaprosić na spotkanie „Lekarze Miastu – przede wszystkim kultura Doktorze”. Spotkanie odbędzie się 21 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej, ul. Krakowska 6c.

W Rawie rusza komunikacja miejska

Już od 29 października w Rawie Mazowieckiej rusza komunikacja miejska, która połączy osiedle Zamkowa Wola z pływalnią Aquarium. Przejazd przez całe miasto trwał będzie ok. 20 minut. Obecny rozkład jazdy jest aktualny 5 dni od dnia 29 października do 2 listopada 2016 r. włącznie.

Banery

Kalendarium

Banery