Kościół oo. Pasjonistów

Kościół oo. Pasjonistów

Ta późnobarokowa świątynia powstała w 1356 r. z fundacji księcia mazowieckiego Siemowita I. Na początku był to kościół drewniany, który spłonął z początkiem XVIII w. Po pożarze został odbudowany. Obecny wygląd świątynia uzyskała pod koniec XVIII wieku. Od 1938 r. w posiadaniu kościoła oraz budynku klasztornego są ojcowie Pasjoniści.

Jest to świątynia późnobarokowa, jednonawowa, z nieco węższym, wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Przy północnej stronie prezbiterium znajduje się zakrystia i kruchta, z usytuowanym nad nią oratorium, które połączone jest przejściem z kościoła.
W świątyni zbudowanych jest siedem ołtarzy. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny – Matki Bożej Pocieszenia - z charakterystycznymi złotymi sukniami oraz koronami, pieta, konfesjonały w stylu włoskiego baroku oraz obraz św. Moniki. 

W kościele ojców Pasjonistów od kilkudziesięciu lat kultywowany jest zwyczaj układania dywanu z płatków kwiatowych w oktawę Bożego Ciała. Projekt dywanu zawsze nawiązuje do aktualnych wydarzeń kościelnych i narodowych. Nad wykonaniem tego unikalnego kobierca pracuje kilkadziesiąt osób, a płatki kwiatów, z których jest utkany, zbierane są z ogródków w całym mieście. Efekt pracy zapiera dech w piersiach. 

Przy kościele znajduje się Ogród Oliwny - wyjątkowe miejsce, gdzie w przepięknym otoczeniu można skupić się na modlitwie i rozważać początek męki Pańskiej. To zacisze  usytuowane jest naprzeciwko wejścia do kościoła. Projekt rzeźbionych figur anioła i Jezusa wykonał artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj z Krakowa.

 
 

  • kościół oo. Pasjonistów, widok z góry
  • widok na kościół z lotu ptaka
  • wejście główne do kościoła oo Pasjonistów
  • dywan kwiatowy w kościele
  • ołtarz główny w kościele oo Pasjonistów
  • Ogród Oliwny przy kościele oo Pasjonistów

Banery

Kalendarium

Banery