UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Niedziela, 27 Września 2020, Imieniny: Wincentego, Damiana, Wawrzyńca

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Miasta partnerskie » Nyírbátor (Węgry) » Nyírbátor dziś »

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

:
:

Banery

wirtualny spacer Rawa Mazowiecka

Treść strony

Miasto liczy 14 tys. mieszkańców. W kraju często nazywają go „miastem muzyki”. Od roku 1967 rokrocznie w sierpniu przez dwa tygodnie odbywają się w nim Dni Muzyki, wielka międzynarodowa impreza muzyki dawnej i klasycznej. W roku 1976 założono tu samodzielną szkolę muzyczną i od tego czasu pod jej patronatem odbywają się letnie warsztaty, obozy muzyczne z udziałem węgierskich talentów oraz młodych muzyków z wielu krajów świata np. Japonii, USA. Nyírbátor został wpisany na listę miast festiwalowych. Od 1996 r. dużym, światowym zainteresowaniem cieszy się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Od 2001 r. na terenie miejskiego kąpieliska odbywa się Międzynarodowy Festiwal Bluesowy. W mieście od wielu lat działają znane w całym kraju zespoły muzyczne, takie jak np. 16-osobowa Orkiestra Perkusyjna, Koncertowa Orkiestra Dęta, Mieszany Chór im. Tinódi  i  Grupa Mażoretek Bátor.

W Nyírbátor rozwija się także sztuka plastyczna. Od 30 lat działa tu otwarty dla artystów i amatorów Dom Twórczy i Studio. Dziesięć lat temu powstał teatr kameralny o nazwie Talán Teatrum (Teatr Być Może) ze stałym zespołem i widownią dla 65 osób. Jego 5-osobowy swingujący zespół wokalny wystąpił na scenie Dni Rawy Mazowieckiej w 2005 roku.                

            Bogate życie kulturalne miasta jest zasługą osób działających w fundacji Szárnyas Sárkány (Skrzydlaty Smok). Obecnie w centrum miasta budowany jest nowoczesny Dom Kultury.

            Życie sportowe w Nyírbátor koncentruje się głównie na piłce ręcznej i tenisie stołowym (sukcesy w narodowej II. lidze Węgier). W tenisie stołowym miasto ma już swojego kilkukrotnego mistrza świata w osobie Gábora Gergely. Trener, założyciel klubu pingpongowego, radny miasta, cukiernik Sándor Csekő, na miejskiej uroczystości z okazji dnia św. Mikołaja w 2005 roku zostanie pasowany na Kawalera Orderu Uśmiechu. Hala sportowa miasta ma 600-osobową widownię, odbywają się w niej mecze, konkursy, turnieje międzynarodowe. Inne kluby, koła sportowe i koła zainteresowań: piłka nożna, siatkówka, podnoszenie ciężarów, szachy, krajoznawstwo, jeździectwo, karate, tenis, auto-rally-cross, motocross, hodowla gołębi pocztowych.

            Coraz więcej gości, troszczących się o swoje zdrowie, odwiedza miejscowe kąpielisko z wodą leczniczo-termalną (podobnie jak wody w Hajdúszoboszló, woda z Nyirbator, z zawartością jodyny i bromu, korzystnie wpływa na sprawność narządów ruchowych).

Gospodarka

Ten tradycyjnie rolniczy region (jabłka, tytoń, ziemniaki, słonecznik, gospodarstwa leśne) powoli zyskuje nowe znaczenie. Dzięki korzyściom z członkostwa w Unii Europejskiej oraz dzięki udanej prywatyzacji i zainteresowaniu zagranicznych inwestorów, Nyirbator ma przed sobą szansę rozwoju w dziedzinach przemysłowo-usługowych.

Baner

Logo Unii Europejskiej

Banery

Baner - Wybory prezydenckie 2020
WFOŚiGW w Łodzi
Baner do linku "Na co idą moje pieniądze"
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2020 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.