UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Czwartek, 22 Sierpnia 2019, Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Miasto » Honorowi Obywatele Miasta » Sławek Wierzcholski »

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

:
:

Banery

Baner Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy

Treść strony

 

Sławek Wierzcholski Honorowym Obywatelem naszego Miasta

 

W dniu 10 listopada 2007 r. Sławek Wierzcholski otrzymał z rąk Przewodniczącej Rady Miasta oraz Zastępcy Burmistrza Miasta, legitymację oraz dyplom nadający mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rawa Mazowiecka. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, a na jej zakończenie publiczność otrzymała, za sprawą samego laureata i Nocnej Zmiany Bluesa, solidną dawkę dobrego bluesa.

fot. J. Wołowiec
Życiorys

Sławomir Ignacy Wierzcholski urodził się 19 kwietnia 1958 r. w Toruniu. Harmonijkarz, gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent płyt, publicysta, organizator imprez muzycznych. Mgr administracji – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W szkole średniej grał na gitarze w amatorskich zespołach bluesowych, a od osiemnastego roku życia uczył się grać na harmonijce. Jego wzorami byli początkowo Sonny Terry i Sonny Boy Williamson II, a następnie Charlie Musselwhite. W latach 1980-81 przebywał w USA, głównie w Bloomington, gdzie uczęszczał do School of Music na Indiana Univesity oraz w Chicago, gdzie zetknął się z bluesem, grywając na jamach m.in. z Juniorem Wellsem. W 1982 r. założył Nocną Zmianę Bluesa. Dziesięć lat później rozpoczął współpracę z „Jazz Forum”, publikując następnie w innych czasopismach muzycznych oraz dziennikach. W programie III Polskiego Radia przez 12 lat prowadził autorskie audycje, poświęcone bluesowi m.in. „Blues w pigułce” (blisko 500 odcinków), „Trójka pod księżycem”, „Trochę bluesa”, „Bluesełka”, „Folkowo-buesowa gazeta radiowa” (wspólnie z W. Ossowskim) i in.

W 1992 r. z grupą Dżem nagrał album Ciśnienie. Przez kilka lat uczył gry na harmonijce podczas warsztatów muzycznych w Zakrzewie, Brodnicy i Bolesławcu, a w 1995 r. prowadził mistrzowskie lekcje w Le Creusot, we Francji. Rok później wystąpił na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech. W 1993 r. oraz w 1996 r. zwyciężył w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii „instrumenty różne’, w 1992 otrzymał nagrodę „Teleekspresu” za CD „Chory na bluesa”, w 1994 r. za popularyzację bluesa nagrodę im. Marii Jurkowskiej Programu III PR.

 

W 1998 r. wydał cieszący się uznaniem album Polski blues, z wieloma muzykami sesyjnymi, łączący bluesa z elementami polskiej muzyki ludowej. Na początku XXI w. wydał kolejne albumy Przejściowy stan i Harmonijkowy as. Oprócz regularnych występów ze swoją Nocną Zmianą Bluesa, występował również w duecie ze skrzypaczką Joanną Szczepańską, formacją Old Time Band Jacka Sprucha czy z braćmi Limido z grupy Family Style, z którą wystąpił m.in. na jej jubileuszowym koncercie w Mediolanie. W 2002 r. koncertował z harmonijkarzami Ondrejem Konradem, Erichem „Bobośem” Prochaską, Matyasem Prybojszkimi w projekcie „Four Harmonica Wizzards of Vyszehrad”. Wśród artystów, z którymi nagrywał jako muzyk sesyjny, znajdują się m.in. Gang Olsena, Orkiestra Dni naszych, Bally & Power Bross, Swawolny Dyzio, Leszek Cichoński, Zdrowa woda, Jacek Spruch, Róże Europy, Majka Jeżowska, Maanam, Andrzej Cierniewski, Colorado Band, raper Owal i Katarzyna Gärtner. W roku 2005 wspólnie z Wojciechem Karolakiem wydał CD „Piątek wieczorem”, nagrany z towarzyszeniem czołowych polskich muzyków jazzowych. Płyta ta zdobyła status Złotej płyty. Opublikował podręczniki gry na harmonijce: „Harmonijka i blues” (1994), „Sekrety harmonijki” (1998) oraz wybór swoich tekstów „Polski blues” (1998).

 

Gry na harmonijce uczył też w programach edukacyjnych, zrealizowanych dla Telewizji Polskiej. Jest autorem ścieżek dźwiękowych do filmów fabularnych (m.in. „Autoportret z kochanką” reż. Radosław Piwowarski; „Tam gdzie żyją eskimosi” reż. Tomasz Wiszniewski) oraz seriali telewizyjnych „Boża podszewka” w reż. Izabelli Cywińskiej i „Sława i chwała” w reż. Kazimierza Kutza, „Babilon.pl” reż. Wojciech Maciejewski oraz spektakli teatralnych i Teatru Telewizji. W swojej dwudziestopięcioletniej karierze stał się jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny bluesowej... Od dwóch kadencji prezes Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego oraz wiceprezes Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP.

Wybrane albumy: Ciśnienie (1993; z Dżemem), Polski blues (1998), Przejściowy stan (2001), Jacek Spruch And Old Time Band Featuring Sławek Wierzcholski (2002), Harmonijkowy as (2006), Historia choroby (2006).

 

Baner

Program ograniczania niskiej emisji

Banery

Logo Unii Europejskiej
WFOŚiGW w Łodzi
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2019 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja
Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.