Marszałek Józef Piłsudski

W Rawie Mazowieckiej pierwszym honorowym obywatelem został Marszałek Józef Piłsudski. Tytuł honorowego obywatela Rawy otrzymał 11 listopada 1928 roku w 10 rocznicę odzyskania niepodległości.

Otwarcie wystawy o Józefie Piłsudskim w rawskim muzeum

Muzeum Ziemi Rawskiej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Między prawdą a legendą. Rzecz o Józefie Piłsudskim".

Marszałek Józef Piłsudski to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci w dziejach Polski, a przy tym Honorowy Obywatel Rawy Mazowieckiej. W związku z tym Muzeum Ziemi Rawskiej postanowiło zorganizować wystawę czasową poświęconą tej postaci.

Eksponaty na wystawę zawdzięczamy współpracy i życzliwości przede wszystkim Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, które wypożyczyło na wystawę najwięcej eksponatów, a także Muzeum Miasta Pabianic, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, kolekcjonerów prywatnych: Panów Andrzeja Kacperskiego, Stanisława Świerkowskiego i Jana Mikołajczyka z Łodzi,  a także Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku tej ostatniej dostaliśmy zgodę na wypożyczenie oryginału Dyplomu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Rawa Mazowiecka Józefowi Piłsudskiemu, pochodzącego z kolekcji Janusza Ciborowskiego, którego syn przekazał pozostałą po ojcu kolekcję piłsudczanów w darze Kancelarii Prezydenta RP. Obecnie dyplom ten przechowywany jest w Belwederze. 

Zapraszamy na otwarcie wystawy w piątek 12 lutego o godz. 17 w siedzibie Muzeum przy ul. Łowickiej 26.

  • autor: Muzeum Ziemi Rawskiej
  • -

Banery

Kalendarium

Banery