Aktualności BK

Spotkanie informacyjne "Czyste powietrze"

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zaprasza wszystkich właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach dwulokalowych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania w ramach Programu "Czyste Powietrze" na spotkanie informacyjne. Spotkanie odbędzie się 5 czerwca 2024 r. (środa) o godzinie 17:00 w sali ślubów znajdującej się w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej, ul. Krakowska 6c (I piętro).

Dofinansowanie w ramach Programu „Czyste Powietrze” można uzyskać na:

 • wymianę źródła ciepła na paliwo stałe,

 • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,

 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,

 • mikroinstalację fotowoltaiczną,

 • ocieplenie przegród budowlanych,

 • stolarkę drzwiową i okienną,

 • dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do uczestnictwa. Podczas spotkania przedstawione zostaną:

 • korzyści płynące z udziału w programie,

 • zasady uczestnictwa w programie,

 • procedura wnioskowania o dofinasowanie oraz o płatność,

 • zmiany programu obowiązujące od 22.04.2024 r.,

 • najczęściej napotykane trudności podczas składania wniosków oraz możliwości zapobiegania ich powstawaniu.

Jednocześnie przypominamy, że na podstawie porozumienia zawartego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi mieszkańcy Miasta, których budynki znajdują się
w granicach administracyjnych miasta, mogą otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie skompletowania niezbędnej dokumentacji oraz wypełnienia i złożenia wniosku do Programu. Szczegółowe informacje
o funkcjonowaniu Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego programu "Czyste Powietrze" przedstawione zostaną również podczas spotkania.

Program „Czyste powietrze” realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Łodzi wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

 • Logo Czyste Powietrze dom

DNI RAWY MAZOWIECKIEJ 2024: Święto Pełne Wrażeń.

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Piotr Irla wraz z organizatorami: Miejskim Domem Kultury im. Danuty Siedzikówny Inky oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji nad zalewem Tatar zapraszają wszystkich mieszkańców w ostatni majowy weekend, tj. 24-26 maja na Dni Rawy Mazowieckiej 2024.Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, oferując bogaty program dla mieszkańców i gości.


24 Maja (piątek)
Piknik Ekologiczny na Placu Piłsudskiego: „CZŁOWIEKU MAŁY, DUŻY – SEGREGUJ ŚMIECI – WSZYSTKIM TO SŁUŻY”
Rozpoczynamy już 24 maja (piątek), kiedy to Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego stanie się areną edukacji ekologicznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na niezwykłe wydarzenie ekologiczne - Piknik Ekologiczny, który odbędzie się w sercu Rawy w godzinach od 12:00 do 18:00. To będzie doskonała okazja do spędzenia czasu w przyjaznej atmosferze oraz zdobycia nowej wiedzy na temat ochrony środowiska.

25 Maja (sobota)
Muzyka, Taniec i Koncerty teren Ośrodka Sportu i Rekreacji
Kolejny dzień, 25 maja (sobota), świętować będziemy na terenie OSiR nad zalewem Tatar, gdzie odbędzie się widowiskowy program artystyczny. Szkoły tańca, jak MW DANCE, MonoArt oraz SHOW ME Dance Studio, zaprezentują swoje umiejętności, a atmosferę dopełni występ Orkiestry Dętej OSP w Rawie Mazowieckiej. Wieczorem zaś, miłośnicy muzyki będą mogli delektować się koncertami takich artystów jak Adam Kalinowski, Dawid Kwiatkowski oraz zespół RAWA GRA RAP – Miły ATZ , a tuż przed nim rozgrzeje atmosferę ekipa BRBCK z sąsiednich Skierniewic.


26 Maja (niedziela)
Niedziela Pełna Rodzinnych Emocji
Na niedzielę, 26 maja, zaplanowano wyjątkowe wydarzenia dla całych rodzin. Rozpoczniemy od mszy świętej w intencji miasta i jego mieszkańców w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP o godzinie 11:30, po czym ulicami miasta przejdzie motoparada. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, od godziny 13:00 do 17:00, dzieci i dorośli będą mogli uczestniczyć w programie artystycznym przygotowanym przez przedszkola, szkoły oraz ośrodki kulturalne miasta. Wieczorem zaś, na scenie pojawią się muzyczne gwiazdy: Grzech Piotrowski feat Vike Zazhirko, DJ Kuba Król & Łukasz Ludwicki sax oraz Gwiazda wieczoru - Agnieszka Chylińska. 


Cały weekend obfituje również w atrakcje sportowe oraz rozrywkę dla całych rodzin. W sobotę odbędą się międzynarodowe turnieje piłki siatkowej dziewcząt i piłki nożnej chłopców, a także pokazowy trening i mecze unihokeja. Nie zabraknie także przejażdżek kolejką wąskotorową, akcji "Motoserce" czy spacerów po mieście z przewodnikiem.


W niedzielę natomiast, na zalewie Tatar, odbędą się otwarte zawody wędkarskie oraz kiermasz książek i wybijanie monety rawskiej.

Warto również odwiedzić wesołe miasteczko na terenie OSiR nad zalewem Tatar, które będzie czynne w sobotę od godziny 10:00 do 23:00 oraz w niedzielę od godziny 12:00 do 21:00.

Dni Rawy Mazowieckiej 2024 obiecują być niezapomnianym weekendem pełnym kulturalnych, muzycznych i sportowych wrażeń dla wszystkich mieszkańców i gości.


Poniżej w linkach szczegóły Dni Rawy Mazowieckiej:

DNI RAWY MAZOWIECKIEJ 2024_INFORMACJE

PROGRAM

 

 • plakat Dni Rawy 2024_13.05.2024
 • PLAKAT PIKNIK

Inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka informuje, że w dniach od 28.05.2024 r. do 30.08.2024 r. na terenie Miasta Rawa Mazowiecka przeprowadzona zostanie inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest. Przeprowadzenie inwentaryzacji jest niezbędne dla opracowania dokumentu pn.: „Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Rawa Mazowiecka na lata 2024-2032” oraz zweryfikowania ilości wyrobów azbestowych na terenie naszego miasta. Prace terenowe realizować będzie Zakład Analiz Środowiskowych Eko-precyzja z siedzibą w 43-450 Ustroń, ul. Sikorskiego 10. 
Jednocześnie zwracamy się do wszystkich mieszkańców z prośbą o udzielanie pełnych informacji ankieterowi i udostępnienie swoich posesji do spisu z natury. Przypominamy, że zgodnie z § 10 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (Dz. U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31) na właścicielu spoczywa obowiązek inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest poprzez sporządzenie spisu z natury, co można również zrealizować poprzez wypełnienie ankiety online:


https://eko-precyzja.eu/ankieta/


Dane kontaktowe do podmiotu realizującego spis to +48 512 110 314 i/lub biuro@eko-precyzja.eu


Przeprowadzona inwentaryzacja pozwoli na aktualizację bazy danych na temat istniejących wyrobów azbestowych na terenie Miasta Rawa Mazowiecka oraz umożliwi podjęcie działań mających na celu wsparcie mieszkańców w jego usunięciu do roku 2032. 

 

Spotkanie dla przedsiębiorców z sektora MŚP

W najbliższy czwartek, 23 maja, Rawę Mazowiecką odwiedzą  pracownicy Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Będzie to okazja to zapoznania się z ofertą ŁARR S.A., a w szczególności z możliwościami uzyskania dofinansowania na prowadzoną lub planowaną działalność gospodarczą.


Zainteresowanych przedsiębiorców zapraszamy na spotkanie w jatkach miejskich przy ul. Mickiewicza 11, o godz. 12.00.

Relacja ze szkolenia: Jak napisać projekt w 4 krokach

13 maja 2024 r. przedstawiciele rawskiego III sektora spotkali się na warsztacie prowadzonym  przez  doświadczonego eksperta w zakresie tworzenia i oceny projektów grantowych Panią Monikę Hibner pt. "Jak napisać projekt w 4 krokach”.  Prowadząca jest profesjonalistką w swojej dziedzinie, osobą niezwykle ciepłą i serdeczną.

Ten warsztat był odpowiedzią na zapotrzebowanie przedstawicieli rawskich organizacji pozarządowych. W przyjemniej i zachęcającej do aktywności atmosferze wszyscy uczestnicy zostali zaangażowani do pracy grupach.
 

Podczas szkolenia poznali słownik pojęć projektowych. Nauczyli się  jak uzasadnić potrzeby realizacji projektu i w jaki sposób planować działania. Było to szkolenie praktyczne podczas którego uczestnicy tworzyli swoje autorskie projekty, zaś  Pani Monika Hibner prostym i przystępnym językiem rozstrzygała wszelkie wątpliwości, podawała przykłady i motywowała do pracy.

 Pyszny poczęstunek przygotowała dla wszystkich Rawsko-Bialska Spółdzielnia Socjalna.

Przewidujemy kontynuację tego zagadnienia w dniu 12 czerwca 2024 r.  o godz. 10.00 w Jatkach Miejskich w Rawie Mazowieckiej.
Warsztaty odbyły się i zostały sfinansowane w ramach realizacji projektu finansowanego przez Unię Europejską  Building Bridges, adresowanego do organizacji społeczeństwa obywatelskiego.  

 • _DSC5638 prowadząca i uczestnicy szkolenia
 • _DSC5642 prowadząca i uczestnicy szkolenia
 • _DSC5644 uczestnicy szkolenia
 • _DSC5649 prowadząca i uczestnicy szkolenia
 • _DSC5667 prowadząca i uczestnicy szkolenia
 • _DSC5668 prowadząca i uczestnicy szkolenia
 • _DSC5673 uczestnicy szkolenia i prowadząca
 • _DSC5678 prowadząca szkolenie i uczestnicy
 • _DSC5686 uczestnicy szkolenia
 • _DSC5688
 • _DSC5689 uczestnicy szkolenia

8 maja, Narodowy Dzień Zwycięstwa

Dziś, 8 maja 2024 roku Narodowy Dzień Zwycięstwa. Na cmentarzu wojskowym w 79. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej oddaliśmy hołd wszystkim ofiarom wojny. W imieniu wszystkich mieszkańców złożyliśmy okolicznościowy wieniec, kwiaty oraz zapaliliśmy znicz, aby uczcić ich pamięć. Niech ta rocznica będzie przypomnieniem o konieczności dążenia do pokoju i pojednania.

 • _DSC5606 pomnik flagi kwiaty
 • _DSC5560 z-ca burmistrza niesie wiązankę
 • _DSC5574
 • _DSC5595
 • _DSC5587
 • _DSC5590

Zapraszamy na warsztat "Jak planować projekt w 4 krokach

Zapraszamy na warsztat "Jak planować projekt w 4 krokach - potrzeba, pomysł, projekt podsumowanie", który odbędzie się 13 maja 2024 roku w tradycyjnym miejscu spotkań, czyli w Jatkach. Warsztat rozpocznie się o godzinie 16:15 i potrwa do 20:15. Zapisy trwają do 8 maja.


Podczas tego intensywnego szkolenia uczestnicy będą mieli okazję poznać kluczowe pojęcia z zakresu zarządzania projektami, takie jak koszty kwalifikowalne i niekwalifikowalne, koszty bezpośrednie i pośrednie, oraz wskaźniki produktu i wskaźniki rezultatu. Nauczą się również wykorzystywać analizę SWOT w uzasadnianiu potrzeby realizacji projektu, określaniu zasobów wnioskodawcy i planowaniu działań projektowych. Ponadto, uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie szacować ryzyko, minimalizować je i przeciwdziałać im już na wczesnym etapie projektu.


Szkolenie będzie miało charakter praktyczny, a uczestnicy będą mieli okazję pracować nad stworzeniem swoich własnych wniosków o dofinansowanie na wybranym konkursie grantowym. Dodatkowo, szkolenie będzie kontynuowane w terminie ustalonym między grupą a szkoleniowcem, co obejmie kolejne 4 godziny praktyki. • 2

Przypomnienie o obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych oraz dowodów uiszczenia opłat za usługę

W związku z rozpoczynającym się kolejnym cyklem kontroli dot. posiadania umów na odbiór nieczystości ciekłych i dowodów potwierdzających wykonanie tych usług Urząd Miasta Rawa Mazowiecka, przypomina właścicielom nieruchomości posiadającym zbiorniki bezodpływowe (szamba) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków o obowiązku:

- posiadania podpisanej umowy na odbiór nieczystości ciekłych z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych z terenu miasta Rawa Mazowiecka - posiadania dowodów uiszczania opłat za wywóz nieczystości ciekłych, osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków (rachunki, faktury vat), potwierdzających regularność wywozu nieczystości ciekłych.     

Zgodnie z uchwalonym regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Rawa Mazowiecka, wywóz nieczystości ciekłych powinien odbywać się nie rzadziej niż raz na pół roku, a osady powstałe z przydomowych oczyszczalni ścieków powinny być usuwane zgodnie z instrukcją eksploatacji, jednak nie rzadziej niż raz w roku.Właściciele nieruchomości, na których znajdują się zbiorniki bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków, zobowiązani są do zgłoszenia ww. urządzeń do ewidencji zbiorników bezodpływowych prowadzonej przez miasto. 


Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach za brak umowy i/lub brak potwierdzeń wywozu nieczystości ciekłych zagrożone jest karą grzywny.
Mieszkańcy, którzy jeszcze nie podpisali ww. umowy,  powinni uczynić to niezwłocznie oraz dopilnować regularności wywożenia nieczystości ciekłych zgodnie z obowiązującym regulaminem.

Bezpłatne Prelekcje dla dorosłych: "UWOLNIJ UMYSŁ"

Zapraszamy na bezpłatne prelekcje dla dorosłych w ramach programu "UWOLNIJ UMYSŁ – akademia dla społeczeństwa, społeczność dla akademii".

Najbliższe warsztaty odbędą się w Miejskim Domu Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki" przy ul. Krakowskiej 16C w Rawie Mazowieckiej.

 Zaplanowane terminy to:

13.05.2024 r. w godz. 17:00 - 19:00  - blok socjologiczno-psychologiczny
23.05.2024 r. w godz. 17:00 -19:00   - blok przyrodniczy (dotyczący badań populacyjnych)

Wszystko to poparte praktycznymi ćwiczeniami i wiedzą ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Tematyka warsztatów:

PSYCHOLOGIA
Tytuł: Emocje w życiu codziennym 
Celem spotkania jest wskazanie na występowanie emocji w różnych codziennych sytuacjach. Uczestnicy spotkania zapoznani zostaną z podstawową wiedzą dotyczącą emocji, w tym emocji społecznych takich jak duma, poczucie winy czy wstyd. Wskażemy na różnice pokoleniowe. Zastanowimy się jak radzić sobie z emocjami powstającymi w domu, szkole, pracy, ale także tymi odczuwanymi podczas korzystania z różnego rodzaju mediów, w tym mediów społecznościowych. Zastanowimy się jak odczytywać ekspresję emocjonalną w domu, pracy, polityce, reklamie, czy biznesie. Wskażemy jak mowa, głos, twarz i ciało wyrażają emocje. 
Prelekcję poprowadzi:  Dr hab. Beata Pawłowska , prof. UŁ
Absolwentka socjologii i psychologii. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Pracownik Katedry Socjologii Organizacji i Zarządzania IS Uniwersytetu Łódzkiego. Współtwórca i kierownik Studiów Podyplomowych „Skuteczny Kierownik Sektora Publicznego”. Badaczka kultury organizacyjnej oraz zachowań emocjonalnych w środowisku pracy. Autorka wielu publikacji dotyczących m. in. emocji w pracy zawodowej. W swojej praktyce łączy wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii i psychologii pracy, zarządzania zasobami ludzkimi, public relations, socjologii emocji oraz psychologii społecznej z praktyką doradczą dla firm i instytucji.

SOCJOLOGIA
Tytuł: Role w grupie – rozpoznawanie ról grupowych
Celem prelekcji będzie zwrócenie uwagi uczestników na znaczenie roli, jaką odgrywamy w grupie. Rola grupowa wiąże się z indywidualnymi predyspozycjami człowieka w zakresie nawiązywania i podtrzymywania relacji z innymi, rozwiązywania problemów oraz udziału w różnych działaniach grupowych. Ponadto uczestnicy zapoznają się także z zasadami towarzyszącymi priorytetyzowaniu zadań tak, by osiągać większą skuteczność w ich realizacji.
Prelekcję poprowadzi: Dr hab. Piotr Chomczyński, prof. UŁ, 
Stypendysta europejskiego programu Eurica zrealizowanego w Instituto de Investigaciones Sociales na Universidad Nacional Autónoma de México, w ramach którego prowadził badania etnograficzne nad przestępczością zorganizowaną. Działając w organizacji Comisión de Derechos Humanosw Meksyku monitorował sytuację osób osadzonych w zakładach karnych i korekcyjnych w Meksyku. Stypendysta ministerialnego stypendium dla młodych wybitnych naukowców, laureat nagród naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz Rektora UŁObecnie zaangażowany w międzynarodowy projekt badawczy „Crime in Latin America (CRIMLA): The role of family, employment , culture and the state” finansowany w ramach grantu Norwegian Research Council. Projekt opiera się na badaniach terenowych w zakładach karnych w Hondurasie, Meksyku, Argentynie, Chile, Kolumbii i Brazylii. Piotr Chomczyński prowadził zajęcia z zakresu socjologii dewiacji na Pennsylvania State University w Stanach Zjednoczonych oraz z metodologii badań jakościowych dla doktorantów na Universidad Nacional Autónoma de México. Absolwent kursów z zakresu Scientific Writing na Stanford University oraz innych w ramach Fundacji Nauki Polskiej. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu komercjalizacji wiedzy (B + R) zakończonych certyfikatem metodologii projektów badawczych PRINCE 2. Członek komitetów redakcyjnych i recenzent czasopism polskich i zagranicznych oraz autor licznych zagranicznych (Oxford University, Sage, Taylor & Francis, Elsevier, Edward Elgar Publishing) i krajowych publikacji naukowych, raportów oraz ekspertyz finansowanych z budżetów EFS UE, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz administracji lokalnej. Specjalizuje się w metodach jakościowych w zakresie badań socjologicznych z zakresu dewiacji, przestępczości dorosłych i nieletnich, przemocy domowej oraz narkotykowej przestępczości zorganizowanej. Najnowszym projektem jest interdyscyplinarny, wieloautorski podręcznik Kryminologii PWN. Piotr Chomczyński jest pomysłodawcą nowej koncepcji kryminologicznej „kolektywnej trajektorii” opublikowanej w następujących czasopismach naukowych The British Journal of Criminology, Justice Quarterly, Journal of Contemporary Ethnography, Global Crime, Journal of Drug Issues, Archiwum Kryminologii.

BADANIA POPULACYJNE
Tytuł: Znaczenie badań populacyjnych w kontekście budowania polityki zdrowia publicznego.
Przybliżone zostaną wyniki dotychczas przeprowadzonych badań wśród populacji różnych krajów świata. Pokazana zostanie praktyczna strona wieloletnich i interdyscyplinarnych badań populacyjnych. Podkreślona zostanie rola lokalnych społeczeństw i relacji pomiędzy ośrodkami naukowymi a lokalną społecznością, w kontekście znaczenia jakie mają badania naukowe na codzienne życie ludzi w kolejnych pokoleniach.
Prelekcję poprowadzi: Dr Michał Seweryn
Doktor nauk matematycznych o specjalności rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna. Odbył trzyletni staż podoktorski w Mathematical Biosciences Institute oraz Center for Pharmacogenomics w Ohio State University. W badaniach naukowych projektuje algorytmy sztucznej inteligencji w zastosowaniu do badań biomedycznych i molekularnych.

  • BIOBANK_16x9_RAWA ludzie

Bezpłatne warsztaty "Siła jest w Tobie! Jak radzić sobie ze stresem i budować swoją odporność psychiczną."

Zapraszamy wszystkich mieszkańców na bezpłatne warsztaty "Siła jest w Tobie! Jak radzić sobie ze stresem i budować swoją odporność psychiczną." 
Czy chciałbyś nauczyć się radzić sobie ze stresem, budować swoją odporność psychiczną i tworzyć solidną sieć wsparcia? Jeśli tak, to mamy coś specjalnego dla Ciebie! Dołącz do naszej wyjątkowej sesji prowadzonej przez doświadczoną psycholożkę Agnieszkę Jaremską.
Warsztaty odbędą się w dniu 8 maja br. w godz. 16:15-19:15 w Jatkach Miejskich przy ul. Mickiewicza 11 w Rawie Mazowieckiej.

Podczas warsztatów odkryjemy tajniki odporności psychicznej, dowiesz się, jak wzmocnić swoje zdolności poznawcze i emocjonalne oraz jak zbudować solidną bazę wsparcia, która pomoże Ci stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata.Budowanie odporności psychicznej to nie tylko teoria, to praktyka wsparta sprawdzonymi narzędziami coachingowymi, inspirującymi sesjami uważności oraz naukowo zweryfikowanymi technikami. 

 

 • Happy World(1) kobiety

Ruszył nabór do konkursu " Rawa Mazowiecka - Miastem Kwiatów i Zieleni"

Burmistrz Miasta Piotr Irla zaprasza do udziału w konkursie pn. „Rawa Mazowiecka  – Miastem Kwiatów i Zieleni”.

Konkurs będący już tradycją w naszym mieście, zakłada podniesienie estetyki miasta oraz wyróżnienie mieszkańców, którzy kładą nacisk na otaczającą ich przestrzeń. Celem konkursu jest także podniesienie poczucia współodpowiedzialności za wygląd Naszego Miasta, właściwe zagospodarowanie i czystość otoczenia oraz pobudzenie aktywności i inicjatyw mieszkańców w zakresie dbałości o środowisko naturalne. 

W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy domów jedno i wielorodzinnych, zamieszkujących w granicach administracyjnych miasta Rawa Mazowiecka. Karty zgłoszeń do udziału w konkursie należy składać w siedzibie Urzędu Miasta – Biuro Podawcze, Plac Piłsudskiego 5, 96-200 Rawa Mazowiecka (z dopiskiem na kopercie:  Konkurs – „Rawa Mazowiecka Miastem Kwiatów i Zieleni”) oraz elektronicznie na adres – email um@rawamazowiecka.pl w terminie do dnia 15.06.2024 r. Kartę zgłoszenia  należy złożyć na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik do regulaminu.

Następnie komisja konkursowa powołana przez Burmistrza Miasta dokona oceny obiektów na podstawie oględzin podczas, których  wykona dokumentację fotograficzną w terminie do 15 lipca.  Po zweryfikowaniu zdjęć komisja konkursowa dokona oceny wg. kryteriów wymienionych  w pkt. VI regulaminu i wyłoni zwycięzców.

Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w miesiącu październiku br. (uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni o dokładnym terminie).

Dla zwycięzców przewidziano „atrakcyjne nagrody” a dla pozostałych wyróżnienia i dyplomy.

Plakat informacyjny

 • Plakat kwiaty Informacje o konkursie

Studenci kierunku Ekomiasto ponownie w Rawie

Po raz kolejny studenci Uniwersytetu Łódzkiego odwiedzili nasze miasto w ramach zajęć terenowych. Archeologia w pracach rewitalizacyjnych była głównym przedmiotem spotkania. Rozmowy z pracownikami ratusza i muzeum pozwoliły gościom poznać „kuchnię” działań prowadzonych w ramach procesu rewitalizacji. Studenci mieli też okazję bezpośrednio porozmawiać z burmistrzem Piotrem Irlą nie tylko na tematy rewitalizacyjne i inwestycyjne, ale także te związane z charakterem pełnionej funkcji. 

Ostatnia część wizyty miała przebieg bardziej praktyczny za sprawą obecności pana Macieja Milczarka, prowadzącego w 2020 r. prace archeologiczne w ul. Krakowskiej. To wtedy została odsłonięta średniowieczna zabudowa drewniana jatek miejskich i drewniany „system wodociągowy”. Dzięki rozległej wiedzy, doświadczeniu i pasji M. Milczarka, studenci mieli rzadką okazję dopytać o metody i techniki prac archeologicznych,  rolę badań archeologicznych w realizacji inwestycji, ocenę znaczenia znalezisk dla historii i tożsamości miasta.

Dzięki kilkuletniej współpracy ratusza z wydziałem ekonomiczno-socjologicznym UŁ, kolejna grupa młodych ludzi pod opieką dr Ewy Boryczki miała możliwość odwiedzić Rawę i zapoznać się prowadzonymi przez Miasto w latach 2016 – 2023, działaniami rewitalizacyjnymi.

 • _DSC4630 Burmistrz i studenci
 • _DSC4619 Burmistrz i studenci
 • _DSC4628 studenci
 • _DSC4624 studenci
 • _DSC4626
 • 20240424_112158
 • 20240424_112228

20 lat Polski w Unii Europejskiej

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka wspólnie z organizatorami zaprasza na wydarzenie: 20 lat Polski w Unii Europejskiej MUZYKUJEMY Z RADOŚCIĄ na Placu J. Piłsudskiego w dniu 30 kwietnia 2024 r.

Program wydarzenia:

12.00 – Hejnał Miasta – na trąbce zagra Aleksandra Wójcik,
          - wykonanie Hymnu Państwowego 
             (uczestnicy z akompaniamentem mechanicznym),
          - prelekcja na temat Polska – Unia Europejska
             (dr Marcin Broniarczyk MZR),
          - program artystyczny (uczniowie szkoły nr4) ,
          - odśpiewanie Ody do Radości
            (duet - uczennice szkoły nr1 i nr2),
          - wręczenie nagród w konkursie plastycznym
          - Oda do Radości na fletach 
            (uczniów szkół nr1,2,4).

Uczestnicy – uczniowie, nauczyciele szkół podstawowych nr 1, 2, 4, zaproszeni goście, mieszkańcy miasta.

 • 20 lat Unii Europejskiej Plakat

Komunikat dla Rodziców dzieci przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych

Drodzy Rodzice,

w związku z zakończeniem pierwszego etapu rekrutacji do przedszkoli miejskich, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas I szkół podstawowych przypominamy o obowiązku złożenia w placówce, do której zostało zakwalifikowane państwa dziecko potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do tej placówki. Formularze potwierdzenia woli dostępne są w plikach do pobrania na stronie naboru do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz naboru do klas I . Potwierdzenie woli należy złożyć w terminie do dnia 26.04.2024 r.


Niezłożenie potwierdzenia woli będzie skutkowało nieprzyjęciem dziecka do szkoły/przedszkola do której/go zostało zakwalifikowane Państwa dziecko.

Otwarcie sezonu motocyklowego

Zapraszamy wszystkich miłośników motocykli na oficjalne otwarcie sezonu motocyklowego, które odbędzie się w dniu 5 maja 2024 roku w mieście Rawa Mazowiecka. Wydarzenie to jest inicjatywą Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka, Piotra Irla, oraz jest organizowane we współpracy z Rawskim Klubem Motocyklowym.


Rozpoczęcie tego emocjonującego sezonu będzie miało miejsce o godzinie 12:00 w Kościele pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, gdzie odprawiona zostanie msza w intencji motocyklistów. Po mszy o godz. 13:00 odbędzie się parada motocyklowa, przemierzająca ulice Rawy Mazowieckiej, zakończona na ulicy Tatar.


Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które ma na celu nie tylko symboliczne otwarcie sezonu motocyklowego, ale także integrację społeczności motocyklowej w naszym mieście.

 

 

 

 

 

 

Plakat

 • MOTOPARADA_2024 motory

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 10. Festyn Organizacji Pozarządowych „Radosne Święto”

Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Wójt Gminy Rawa Mazowiecka oraz Stowarzyszenie „Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku” zapraszają na obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 10. Festyn Organizacji Pozarządowych „Radosne Święto w dniu 3 maja 2024 r. 

Program obchodów

10.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w asyście pocztów sztandarowych i  orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej

11.00 – 16.00 Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej
    • uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt przez Żołnierzy z 92. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie 
    • odegranie Hymnu Państwowego przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej
    • przemówienie okolicznościowe Pana dr Marcina Broniarczyka – Dyrektora Muzeum Ziemi Rawskiej 
    • wiązanka utworów okolicznościowych w wykonaniu orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej
    • wręczenie nagród dla zwycięzców Biegu Flagi i Konstytucji 3 Maja o Puchar Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka
    • wręczenie nagród dla zwycięzców zawodów strzeleckich o Puchar Starosty Rawskiego
    • koncerty artystów Ziemi Rawskiej: 
        ◦ Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki” ze Starej Wojskiej
        ◦ Zespół Wielopokoleniowy „Marzenie” z Regnowa
        ◦ Międzypokoleniowy Zespół Folklorystyczny „Cymbarka” z Cielądza
        ◦ Zespół muzyczny QUMPLE

Imprezy towarzyszące:
    • 11.30 – 12.15 Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja o Puchar Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka.
    • Prezentacja stoisk wiosek tematycznych i degustacja regionalnych potraw.
    • Festiwal  Smaków  Food Trucków.
    •  „Zagraj z TOPORAMI” – gry i zabawy dla dzieci.
    • Zawody strzeleckie o puchar Starosty Rawskiego.
    • Prezentacje wytworów: Warsztatu Terapii Zajęciowej, Zakładu Aktywności Zawodowej.
    • Powiatowy Urząd Pracy w Rawie Mazowieckiej: promocja usług i instrumentów rynku pracy.
    • Prezentacja oferty Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rawie Mazowieckiej.
    • Bezpłatne atrakcje dla najmłodszych: dmuchańce, animacje, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków.
    • Prezentacje pojazdów bojowych służb mundurowych (KPP Rawa Mazowiecka, KP PSP Rawa Mazowiecka).

Organizatorzy:

 • Zaproszenie_3_Maja_2024 orzeł

VII Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja

Wszystkich lubiących spędzać aktywnie czas wolny zapraszamy do uczczenia VII Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja udziałem w imprezie biegowej pod nazwą Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja. Dystans biegu będzie wynosił 3 000 m.

Start i meta będą usytuowane na pl. J. Piłsudskiego przy wejściu do parku. Trasa będzie przebiegała przez park miejski oraz ciągiem rowerowo pieszym wzdłuż rzeki Rawki w kierunku zalewu.

Zawodniczki i zawodnicy, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca na dystansie,  otrzymają pamiątkowe puchary. Pamiątkowe puchary otrzymają również: najliczniejsza rodzina, najstarszy i najmłodszy uczestnicy zawodów.

Zapisy poprzez email sport@rawamazowiecka.pl do dnia 30 kwietnia do godz. 14.00 oraz w dniu 3 maja w biurze zawodów w godz. 10.00 – 11.15. Biuro zawodów będzie usytuowane na pl. J. Piłsudskiego (przy wejściu do parku). Start został zaplanowany na godz. 11.30.

Szczegółowe informacje: sport@rawamazowiecka.pl lub pod numerem telefonu 781 700 509.

Organizatorzy: Miasto Rawa Mazowiecka, Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej, Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Haliny Konopackiej.

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych od 1.05.2024 r. do 30.04.2025 r.

Uwaga! Nie wszystkie odpady wytworzone w gospodarstwach domowych są odbierane bezpośrednio z nieruchomości, należy je dostarczyć we własnym zakresie do PSZOK


Odpady z remontów prowadzonych we własnym zakresie i gruz przyjmuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowany w miejscowości Pukinin 140 z limitem do 1000 kg na gospodarstwo domowe.


Do PSZOK mieszkańcy mogą też nieodpłatnie oddać inne odpady segregowane, m. in. zużyte baterie i akumulatory, metale, szkło, odpady wielkogabarytowe.


Popiół  pochodzący z domowych palenisk (pieców, kominków itp.), wypalony węgiel drzewny i brykiet z grilli zbieramy selektywnie w worki koloru czarnego.


Wszelkie informacje na temat sposobu gromadzenia odpadów oraz odbioru odpadów komunalnych na terenie miasta dostępne są na stronie www.rawamazowiecka.pl w zakładce gospodarka odpadami.

 

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia 2024 r. nastąpi kolejna zmiana zapisów treści Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze". Punkt informacyjno-konsultacyjny programu nadal funkcjonuje, dlatego też zachęcamy do zapoznania się ze zmianami jak i z treścią zmienionego Programu, a w przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji lub złożenia wniosku o dofinansowanie zapraszamy do punktu, który funkcjonuje w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka, pl. Piłsudskiego 4 pokój nr 9 w godzinach jego pracy. Informacje można również uzyskać pod numerem telefonu 46 814 23 39.


Szczegóły w linku https://www.rawamazowiecka.pl/2737,program-czyste-powietrze?tresc=31740

 • Logo Czyste Powietrze logo

Szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych: "JAK NAS WIDZĄ, czyli jak świadomie kreować wizerunek organizacji"

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych na niezwykłe szkolenie poświęcone tematyce "JAK NAS WIDZĄ: Jak świadomie kreować wizerunek organizacji".

Szkolenie odbędzie się w dniu 26 kwietnia (piątek) w Jatkach Miejskich w godz. 15:00 -19:00. 

Podczas tego 4-godzinnego warsztatu dowiesz się m.in.:1️⃣ Jak wykorzystać Facebooka jako pełnoprawny zastępnik strony internetowej dla organizacji.
2️⃣ Poznasz narzędzie Canva - idealne do tworzenia postów, plakatów, zaproszeń - i nauczysz się jak z niego korzystać na swoim telefonie.
3️⃣ Jak korzystać z kodów QR, aby szybko przekierować do ważnych stron, dokumentów...
4️⃣ Dlaczego warto skorzystać z Tiny.pl, aby przyciąć długi link do krótkiego, idealnego rozwiązania, gdy ograniczony jest limit znaków.
5️⃣ W jaki sposób zachować prawa autorskie do zdjęć i grafik dostępnych w sieci.
6️⃣ Odkryjesz banki darmowych grafik, które ułatwią Ci pracę.
7️⃣ Poznasz również inne praktyczne narzędzia i aplikacje do działań promocyjno-informacyjnych.

Plakat informacyjny

 • Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza przedstawicieli organizacji resource(18) ludzie

Program priorytetowy „Mój elektryk”

Mieszkańców zainteresowanych używaniem pojazdu elektrycznego informujemy o możliwości skorzystania z programu priorytetowego „Mój elektryk”. W roku 2024 nastąpiła kolejna zmiana programu - zwiększeniu o 100 mln zł uległy środki, które będą udostępnione bankom na dopłatę do opłat ustalanych w umowach leasingu. 
Przypominamy, że głównym celem programu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie poprzez wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Program przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie nowych pojazdów kategorii M1, czyli takich, w których do napędu wykorzystywana jest:
-  wyłącznie energia elektryczna akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania;
 - energia elektryczna wytworzona z wodoru w zainstalowanych ogniwach paliwowych;
  - wyłącznie silnik, którego cykl pracy nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych lub innych substancji objętych systemem zarządzania emisjami gazów cieplarnianych.
Dotacja wynosi nie więcej niż 18 750 zł lub nie więcej niż 27 000 zł w przypadku osoby fizycznej posiadającej kartę dużej rodziny. Należy pamiętać, że koszt zakupu (cena pojazdu) pojazdu zeroemisyjnego nie może przekroczyć 225 000 zł (nie dotyczy osoby fizycznej posiadającej kartę dużej rodziny).


Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji można składać wyłącznie w postaci elektronicznej przez Generator wniosków o dofinansowanie (nfosigw.gov.pl) w okresie od 12.07.2021 r.  do 30.09.2025 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania środków.

 • elektryczny samochód 2 ładowarka

Otwarcie wystawy poświęconej wybitnej rawiance Halinie Konopackiej

W dniu 05 kwietnia br. na Placu Piłsudskiego odbyło się otwarcie wystawy poświęconej wybitnej rawiance Halinie Konopackiej. Wystawa opowiada historię tej wybitnej sportsmenki, poetki i malarki.  Wystawę przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, we współpracy z Muzeum Ziemi Rawskiej. 

Cieszymy się ogromnie, że możemy podzielić się z Państwem wyjątkową historią Haliny Konopackiej, pierwszej polskiej mistrzyni olimpijskiej, która na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Jej niezwykłe osiągnięcia sportowe oraz bohaterskie czyny w czasie II wojny światowej stanowią nieodłączną część historii naszego miasta.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia postaci Haliny Konopackiej. Dyrektorom Karolowi Piskorskiemu z łódzkiego IPN, Marcinowi Broniarczykowi z rawskiego muzeum oraz panu naczelnikowi Arkadiuszowi Ratajowi z Urzędu Miasta - Wasza praca i zaangażowanie są nieocenione.


Szczególne słowa uznania kierujemy w stronę pani doktor Aleksandry Rybińskiej-Bieleckiej, autorki wystawy, która przybliża życie i osiągnięcia Haliny Konopackiej. Dzięki Państwa wysiłkom historia tej wyjątkowej sportowczyni będzie miała szansę dotrzeć do jeszcze szerszego grona osób.


Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta do odwiedzenia wystawy, która będzie gościć na naszym rawskim Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Razem odkrywajmy i uczcijmy pamięć tej wyjątkowej postaci, która zapisuje się złotymi zgłoskami w historii naszego sportu i narodu.

 

Więcej informacji można przeczytać https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/lodz/wystawy-w-regionie/wystawy-do-pobrania/188790,Halina-Konopacka.html?fbclid=IwAR0J7FiJwOlZSCRyMklnAj-Zv6NQ7Xs4mHjysLLpjLeYTJF9JVrwO9se1-s_aem_AYiHBMpqWpbdnEl9f0OhP84fME_uqkt12Guv4Rj168hH2IdUig2d2RQNkgzlM2OxGnFJEkNX5-YP4gR1FGHDMARW

 • _DSC4071 panel informacyjny o Halinie Konopackiej
 • _DSC4269 burmistrz miasta i dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej
 • _DSC4295 zaproszeni goście
 • _DSC4024 Halina Konopacka
 • _DSC4257
 • _DSC4300
 • _DSC4312
 • _DSC4320
 • _DSC4324
 • _DSC4329
 • _DSC4336
 • _DSC4026
 • _DSC4058
 • _DSC4027
 • _DSC4029
 • _DSC4291
 • _DSC4291
 • _DSC4291
 • _DSC4291

Otwarcie wystawy poświęconej wybitnej rawiance Halinie Konopackiej

W dniu 05 kwietnia br. na Placu Piłsudskiego odbyło się otwarcie wystawy poświęconej wybitnej rawiance Halinie Konopackiej. Wystawa opowiada historię tej wybitnej sportsmenki, poetki i malarki. Halina Konopacka była pierwszą Polką, która zdobyła złoto olimpijskie. Wystawę przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, we współpracy z Muzeum Ziemi Rawskiej. 


Halina Konopacka urodziła się 26 lutego 1900 r. w Rawie Mazowieckiej jako trzecie dziecko Jakuba Konopackiego i Marii Florentyny Raszkiewicz. Dzieciństwo i młodość spędziła w Warszawie. Karierę sportową rozpoczęła od narciarstwa.  Wiosną 1924 r. spróbowała swoich sił w konkurencjach lekkoatletycznych – spośród nich wszystkich największy talent wykazywała do rzutów.


Od początku uprawiania sportu stawiała na wszechstronność: jeździła na nartach, grała w koszykówkę i w hazenę (piłka ręczna). Brała udział w różnych zawodach lekkoatletycznych. W ciągu siedmiu lat kariery sportowej (1924–1931) zdobyła złoto olimpijskie w rzucie dyskiem (Amsterdam 1928), dwukrotnie złoto na Światowych Igrzyskach Kobiet (Göteborg 1926, Praga 1930). Była siedmiokrotną rekordzistką świata i pięćdziesiąt sześć razy biła rekord Polski, aż dwadzieścia sześć razy zdobywała mistrzostwo Polski w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Była siedmiokrotną wicemistrzynią Polski. Była laureatką Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej (1927 i 1928). 


Oprócz sportu interesowała się poezją. W 1929 r. ukazał się jej debiutancki tomik wierszy Któregoś dnia. Po wojnie zajmowała się malarstwem.

Partnerem wystawy zostało Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, zaś patronat nad wystawą objął Polski Komitet Olimpijski.

Więcej informacji można przeczytać https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/lodz/wystawy-w-regionie/wystawy-do-pobrania/188790,Halina-Konopacka.html?fbclid=IwAR0J7FiJwOlZSCRyMklnAj-Zv6NQ7Xs4mHjysLLpjLeYTJF9JVrwO9se1-s_aem_AYiHBMpqWpbdnEl9f0OhP84fME_uqkt12Guv4Rj168hH2IdUig2d2RQNkgzlM2OxGnFJEkNX5-YP4gR1FGHDMARW

Nowa Honorowa Obywatelka Miasta Rawa Mazowiecka — Anna Krajewska

W dniu 28 marca, w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej, odbyła się uroczystość o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności. Podczas uroczystej LX sesji VIII. Kadencji Rady Miasta, zakończeniu kadencji samorządu towarzyszyło niezwykle ważne wydarzenie — nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rawy Mazowieckiej Pani Annie Krajewskiej. Jest to wyróżnienie, które podkreśla miłość i szacunek dla osób zasłużonych dla lokalnej wspólnoty.

Tytuł został przyznany na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rawskiej oraz Muzeum Ziemi Rawskiej, co świadczy o uznaniu zarówno lokalnej społeczności, jak i instytucji kultury dla dokonań Pani Krajewskiej. Uroczystego wręczenia dokonali przewodnicząca Rady Miasta, Grażyna Dębska oraz burmistrz Piotr Irla, a głęboki portret nowo uhonorowanej obywatelki przedstawił dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej, Marcin Broniarczyk.

Pani Anna Krajewska, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej, a następnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego, jest osobą niezwykle zasłużoną dla rawskiej społeczności. Jej praca magisterska pt. „Bibliografia Ziemi Rawskiej” stanowi ważny wkład w badania nad historią i kulturą regionu.
Dzięki swojej pracy w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Muzeum Ziemi Rawskiej, Pani Krajewska znacząco przyczyniła się do rozwoju i promocji kultury lokalnej. Jej działalność obejmowała organizację sesji naukowych, wystaw, a także prace nad archiwizacją historii miasta, co pozostawiło niezatarty ślad w dziedzictwie Rawy Mazowieckiej.
Ceniona członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rawskiej i redakcji „Notatnika Rawskiego”, Pani Krajewska została wielokrotnie nagrodzona za swoje zaangażowanie, otrzymując między innymi tytuł „Rawianin Roku” oraz wyróżnienie „Dobry Człowiek – Zasłużony dla Kultury Powiatu Rawskiego”.

Pani Anna Krajewska dołącza do grona honorowych obywateli miasta, wśród których znajdują się takie postacie jak: marszałek Józef Piłsudski, Eugeniusz Walczuk, Sławek Wierzcholski, biskup Józef Zawitkowski, ks. Mieczysław Iwanicki, pianistka Elżbieta Dedek, o. Jan Koziatek, oraz prof. Mirosław Nagielski, co świadczy o wyjątkowym miejscu, jakie Pani Anna zajęła w historii Rawy Mazowieckiej.
W imieniu mieszkańców i Rady Miasta składamy serdeczne gratulacje Pani Annie Krajewskiej, dziękując za nieoceniony wkład w rozwój kultury i dziedzictwa naszej społeczności. Jej praca i pasja są inspiracją dla wszystkich mieszkańców Rawy Mazowieckiej.

 • _DSC3644 dyrektor muzeum oraz Pani Anna Krajewska
 • _DSC3655 Burmistrz Miasta wraz z Przewodniczącą i pocztem sztandarowym
 • _DSC3665 dyrektor muzeum
 • _DSC3716 wręczenie Pani Annie Krajewskiej tytułu Honorowego Obywatela

Profilaktyka zdrowia kobiet: spotkanie z profesorem Mariuszem Bidzińskim

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Piotr Irla, zaprasza na spotkanie z prof. dr hab. n. med. Mariuszem Bidzińskim, kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Inicjatorem spotkania jest Pan Marek Pałasz.

Tematem spotkania będzie "Czy profilaktyka jest inwestycją".

Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2024 r. (czwartek) o godzinie 11:00 w Miejskim Domu Kultury im. Danuty Siedzikówny INKI w Rawie Mazowieckiej.

Plakat

 • plakjat 2 plakat informacyjny

Wystawa poświęcona Pani Halinie Konopackiej

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Piotr Irla, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Karol Piskorski, oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej, Marcin Broniarczyk, zapraszają wszystkich na uroczyste otwarcie wystawy poświęconej pierwszej polskiej medalistce olimpijskiej z naszego miasta, Pani Halinie Konopackiej!

Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 5 kwietnia 2024 r. o godzinie: 11:30 na Placu Piłsudskiego, w okolicy fontanny.

Zaproszenie

 • Wystawa_Konopacka kobieta

Zmiany w systemie rejestracji w placówkach przedszkolnych: nowa aplikacja VULCAN oraz nowe numery kont bankowych

Szanowni Rodzice!

Z dniem 1 kwietnia 2024 roku zmienia się system rejestracji wejść i wyjść dzieci z placówek przedszkolnych. Od teraz rejestracja następować będzie przy pomocy aplikacji firmy VULCAN.

Pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=w2naiVlyaQo oraz dodatkowo w załączeniu znajduje się instrukcja w jaki sposób zainstalować i skonfigurować aplikację w Waszych telefonach.
Logowanie do Państwa kont będzie teraz następować poprzez Dziennik VULCAN https://uonetplus.vulcan.net.pl/rawamazowiecka/Start.mvc (czerwona ikonka z symbolem plusa w menu). Loginy i hasła pozostają bez zmian.

Jednocześnie prosimy o zwrócenie uwagi na nowe numery kont bankowych do dokonywania opłat za pobyt dzieci w przedszkolu.

Wszystkie numery będą widoczne po zalogowaniu się na Państwa konta w aplikacji Dziennik VULCAN.

Ważna informacja dla Wyborców

Szanowni Wyborcy,

w związku ze zbliżającymi się wyborami chcielibyśmy poinformować Was o możliwości sprawdzenia swojego miejsca przypisania do obwodu głosowania. Jest to istotne dla każdego z nas, abyśmy mogli swobodnie i sprawnie wyrazić swoje prawo wyborcze.

Możecie to zrobić na dwa sposoby:

1.  Samodzielnie poprzez aplikację mObywatel:
W zakładce "Usługi" wybieramy opcję "Wybory", gdzie sprawdzamy w Centralnym Rejestrze Wyborców swoje prawo wyborcze, numer obwodu do głosowania, siedzibę obwodowej komisji wyborczej, gdzie będzie można oddawać głos.

2. Osobiście w urzędzie miasta:
Zapraszamy do głównego budynku, gdzie w pokoju nr 3 znajduje się Wydział Spraw Obywatelskich i Zrządzania Kryzysowego. Tam, po okazaniu dokumentu tożsamości, można uzyskać te same dane.

Zmiana Godzin Pracy Urzędu Miasta w okresie przedświątecznym

Dzień 29 marca 2024 roku (piątek) jest dniem wolnym od pracy w urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka (zgodnie z Zarządzeniem  nr 5/2023 Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka). 
W związku z powyższym  w tym dniu nie  będzie realizowana obsługa interesanta. 


Jednakże w związku z faktem, iż jest to ostatni dzień na przyjęcie wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w nadchodzących wyborach samorządowych ogłoszonych na dzień 7 kwietnia 2024 roku, urząd będzie realizował powyższą czynność. 
 Osoby zainteresowane proszę o  kontakt pod numer telefonu  46 814 21 80 lub bezpośrednio proszę skorzystać z dzwonka przy drzwiach wejściowych do budynku głównego.  W urzędzie będzie odbywał się dyżur pracownika, w godzinach 8:00-15:00, w celu obsługi osób zainteresowanych realizacją wniosku  o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.


Jednocześnie informujemy, iż Urząd Stanu Cywilnego w tym dniu nie będzie wydawał aktów zgonu, które będą realizowane w pierwszym dniu po Świętach Wielkanocnych tj. wtorek 2 kwietnia.

Dzień Kobiet na Bis

Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska oraz Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla serdecznie zapraszają wszystkie Panie na "Dzień Kobiet na bis". Impreza odbędzie się  w dniu 15 marca na Hali Sportowej Millenium przy ul. Kazimierza Wielkiego 28 w Rawie Mazowieckiej, w godz. 16:00 -19:00

 WSTĘP WOLNY.

Stoiska tematyczne prezentowanych podmiotów będą dostępne w godz. 16.00 - 19.00, dla  najbardziej aktywnych uczestniczek przewidujemy nagrody. Przez całą imprezę będzie dostępna mini kawiarenka dla Pań.

Szczegółowy plan wydarzenia: 

16.00  Wykład motywacyjny pt. Jak radzić sobie z emocjami wygłosi Pani Anna Gos – Bartosiewicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej.

16.15 Prezentacja Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej:
Przemoc w rodzinie- Niebieska Karta, 
Bezpieczeństwo na drodze-odblaski ,
Cyberzagrożenia- oszustwa blik, na wnuczka, policjanta ,
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ,
Aplikacja Moja Komenda- czy wiemy jak skontaktować się ze swoim dzielnicowym.

16.25  Prezentacja oferty Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej:
1) Pomiary parametrów; glukoza, ciśnienie krwi
2) Dietetyk – ważne gdzie można skorzystać z oferty indywidualnie, porady, konsultacje, pomiar BMI, określenie wieku metabolicznego 
3) Omówienie tematu – punkt informacyjny dotyczący przemocy, co to jest przemoc i jakie są jej skutki, gdzie szukać pomocy 

16.35   Pierwsza pomoc przedmedyczna: pokaz, ćwiczenia na fantomach – pierwsze wejście  pierwsza pomoc u niemowlaka i u dziecka. 

16.50   I wejście zajęcia aktywności ruchowej dla Pań  w strojach sportowych przy muzyce zestawy ćwiczeń.

17.00  Tort dla Pań.

17.05 Prezentacja Rawsko-Bialskiej Spółdzielni Socjalnej i Zakładu Aktywności Zawodowej: 
Wybrane usługi: 
- zabiegi fizykoterapii - możliwość skorzystania z prądów Tens,
- masaż klasyczny - prezentacja wybranych technik,
- masaż kobido - prezentacja liftingującego automasażu z elementami Kobido,
- możliwość skorzystania z fotela masującego;

ZAZ
-stoisko z przykładowymi wyrobami, 
- warsztaty, na których można ozdobić podkładkę pod kubek (podkładki będą z tematycznym logo, czyli ''Dzień kobiet na bis")

17.15 Prezentacje 
- Rawskie Stowarzyszenie Amazonek  
 Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Powiatowe w Rawie Mazowieckiej  
- Co to jest cukrzyca..jakie są objawy..
- Diabetyk i diabetolog – co jest treścią każdego z tych terminów ?
- Jakie są prawidłowe wartości cukru we krwi u człowieka zdrowego..
- W jakich granicach wyznacza się poziomy cukru we krwi u diabetyków ?
- Kiedy zgłosić się do lekarza.. Jakie są powikłania cukrzycowe i jak się przed nimi bronić?
- Jak zapobiegać powstawaniu i rozwojowi choroby..czyli profilaktyka. 
- W jaki sposób monitoruje się poziomy cukru we krwi .. przyrządy i aparatura..
- Jakimi środkami  leczy się cukrzycę?
- Talerz diabetyka, czyli dieta.
- Ruch sprzymierzeńcem walki z chorobą.


17.25 Nowe Życie w Rawie i Hospicjum  - prezentacje.

17.30 Prezentacje Dzienny Dom Seniora i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

17.35 Prezentacja Powiatowy Urząd Pracy w Rawie Mazowieckiej:
-  wsparcie kobiet w zakresie powrotu lub wejścia na rynek pracy;
-  kształcenie całożyciowe zgodnie z ideą lifelong learning;
- dlaczego warto uczyć się przez całe życie? 
- możliwości kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych za pośrednictwem urzędu pracy oraz innych instytucji wspierających     kobiety w powrocie do aktywności zawodowej;
 - bezpłatne szkolenia w ramach dostępnych platform e-learningowych;
 - możliwości zatrudnieniowe na lokalnym rynku pracy;
- aktualne oferty pracy oraz projekty realizowane przez urząd;
-  pomoc w przygotowaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych oraz oferty pracy zagranicznej sieci EURES.

17.45 Prezentacja Łódzkiej Szkoły Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Anagra w tym przez czas wydarzenia makijaże i fryzury dla Pań. 

17.55 Porady stylistyczne  Coco Style.

18.00   II wejście pierwsza pomoc przedmedyczna dla dorosłego.

18.25  Prezentacja  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
- mierzenie tkanki tłuszczowej i innych parametrów za pomocą urządzenia Body Fat Monitor,
- wskaźnik BMI, - ciśnieniomierz, profilaktyka uzależnień;
- alkogogle/narkogogle (specjalnie skonstruowane okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po spożyciu alkoholu lub narkotyków);
- profilaktyka WZW; profilaktyka czerniaka (konsekwencje nadmiernej ekspozycji na słońce);
- profilaktyka raka szyjki macicy, HPV, szczepienia; profilaktyka dotycząca wszawicy;
- antybiotykoodporność;
- programy profilaktyczne PSSE prowadzone w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych (Trzymaj Formę, Bieg po zdrowie, Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie, Skąd się biorą produkty ekologiczne, Czyste powietrze wokół nas, Podstępne WZW, Znamię! Znam je, ARS, czyli jak dbam o miłość, Wybierz życie – pierwszy krok, Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS),
- żywienie dziecka, dlaczego uczniowie powinni uczestniczyć aktywnie w zajęciach wychowania fizycznego.

18.35 Fundacja „Obudźmy Nadzieję”  Pan mecenas Paweł Kubiak – porady prawne przez czas wydarzenia.

18.45   Zajęcia aktywności ruchowej dla Pań w strojach sportowych - zakończone ćwiczeniami relaksacyjnymi.

19.00 Zakończenie wydarzenia.

 

Plakat

 • plakat plakat informacyjny

Spotkanie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza na spotkanie informacyjne w tematyce: Siła to my! Jak pracować w organizacji na zasobach. Spotkanie już 20 marca (środa) w Jatkach Miejskich w godz. 16:30 -19:00. 

 • Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza przedstawicieli organizacji resource(14) plakat informacyjny

Obowiązek zgłaszania eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków

Urząd Miasta Rawa Mazowiecka przypomina o obowiązku zgłaszania eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m³ na dobę, wykorzystywanych na potrzeby własnego gospodarstwa domowego w ramach zwykłego korzystania z wód, po zakończeniu ich budowy.
Każdy mieszkaniec, który zdecydował się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków musi dopełnić formalności prawno - urzędowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga zgłoszenia właściwym, odrębnym organom zarówno w zakresie jej budowy, jak i eksploatacji. Obowiązki te wynikają z dwóch różnych aktów prawnych: 
- zgłoszenie budowy z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo Budowlane, kierowane jest do Starosty Rawskiego, 
- zgłoszenie eksploatacji z ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. prawo ochrony środowiska zwane dalej (p.o.ś.) – kierowane jest do Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka.
Po sformalizowaniu budowy oczyszczalni w Starostwie Powiatowym jej posiadacz ma obowiązek zgłoszenia jej eksploatacji w Urzędzie Miasta. W myśl art. 152 ust. 1. p.o.ś instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko (a do takich instalacji zaliczana jest przydomowa oczyszczalnia ścieków), podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska, czyli Burmistrzowi Miasta Rawa Mazowiecka. Zgłoszenia eksploatacji oczyszczalni należy dokonać przed rozpoczęciem jej użytkowania. Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej  Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka w zakładce: Wykaz spraw - druki do pobrania, bądź w siedzibie tutejszego Urzędu w Wydziale Gospodarki Komunalnej pok. nr 15. Do rozpoczęcia korzystania z  przydomowej oczyszczalni można przystąpić, jeżeli organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Oczyszczalnia, która jest już eksploatowana, powinna zostać zgłoszona do Burmistrza Miasta w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym została objęta tym obowiązkiem.
Niezgłoszenie informacji dotyczących eksploatacji oczyszczalni ścieków lub eksploatacja instalacji niezgodnie ze złożoną informacją, zgodnie z art. 342 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku prawo ochrony środowiska podlega karze grzywny.
Wypełnione zgłoszenie należy dostarczyć: 
    1. osobiście do biura podawczego w budynku Urzędu Miasta, Pl. Piłsudskiego 5, 96-200 Rawa Mazowiecka, lub
    2. listownie na adres Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka, lub
    3. jako załącznik do wiadomości za pośrednictwem platformy ePUAP, 
Do zgłoszenia należy dołączyć: 
    1. kopię certyfikatu, atestu lub aprobaty technicznej przydomowej oczyszczalni ścieków (oryginał do wglądu);
    2. dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 120 zł lub w przypadku zwolnienia z opłaty skarbowej - oświadczenie, o wykonaniu instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków wyłącznie dla celów zapewniających właściwe funkcjonowanie budynku mieszkalnego;
    3. oryginał pełnomocnictwa, jeśli w imieniu wnioskodawcy zgłoszenia dokonuje wyznaczony przedstawiciel;
    4. dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł, jeśli zgłoszenia dokonuje pełnomocnik.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym w 2011 roku. Jest to dzień, w którym oddajemy hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Delegacje miasta, starostwa, szkół, dyrektorów jednostek miejskich i kombatantów złożyli kwiaty pod tablicą Danuty Siedzikówny "Inki".

 • % Burmistrz trzyma kwiaty
 • 408988264_791452379689830_6992274621865423263_n Burmistrz składa kwiaty pod pomnikiem
 • 430076285_791452399689828_2921749967238930460_n Burmistrz wraz z delegatami
 • 431058443_791451879689880_7631268417736625543_n
 • 431101828_791451979689870_2096946327356294855_n
 • 428485799_791452019689866_3420220233403909047_n

Konkurs MRM na Palmę

Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza do udziału w konkursie na Palmę Wielkanocną. Konkurs skierowany jest do klas 4-6 szkół podstawowych terenu naszego miasta.  

Prace należy składać do dnia 15 marca 2024 r. do Biura Rady Miasta, Pl. Piłsudskiego 5, pokój nr 14. Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 22 marca o godz. 10.00 w Jatkach Miejskich przy ul. Mickiewicza.

Regulamin konkursu i zgoda na przetwarzanie danych dostępne są na stronie Młodzieżowej Rady Miasta. 

 

Plakat

 • palma plakat informacyjny

Ważna informacja dla taksówkarzy

Przypominamy, że w związku ze zmianami ustawowymi, przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie przewozu osób taksówką są zobowiązani do kontaktu z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka w celu dokonania weryfikacji posiadanych uprawnień. Prosimy o zgłaszanie się do Biura Strategii i Przedsiębiorczości, pokój nr 13, do dnia 31 marca 2024 roku.  

Szczegółowe informacje zawarte są w linku  https://bip.rawamazowiecka.pl/1068,informacje-ogloszenia-zawiadomienia?tresc=31333

Mosty współpracy: spotkanie dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w ramach projektu: Building Bridges

21 lutego 2024 r. w Jatkach Miejskich w Rawie Mazowieckiej odbyło się spotkanie dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w ramach projektu Building Bridges. Wprawdzie tematyka tego spotkania nie dotyczyła budowy mostów w rozumieniu dosłownym, to tytuł był tylko pretekstem do tworzenia sieci powiązań pomiędzy organizacjami i grupami nieformalnymi na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego.  
Projekt „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities" jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values). Celem projektu jest wzmacnianie potencjału organizacji pozarządowych, zwłaszcza działających na obszarach wiejskich i w miastach do 50 tys. mieszkańców oraz promowanie wartości europejskich i praw zawartych w Karcie Praw Podstawowych.
Spotkanie profesjonalnie i ogromnym zaangażowaniem poprowadziła Pani Katarzyna Spychalska, reprezentująca Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, konsultant regionalny ds. budowania potencjału w wymienionym projekcie, autorka i realizatorka wielu projektów sfinansowanych ze środków unijnych. Wyjaśniła, czym jest Karta praw podstawowych Unii Europejskiej, w jaki sposób określić cel projektu, jak ważny jest tytuł, zaprezentowała ofertę edukacyjną FDRL.  Wyjaśniła, dlaczego organizacje obywatelskie nie powinny konkurować, ale współpracować. Wszyscy mieliśmy okazję poznać swoje obszary działalności, oraz zostaliśmy zmotywowani do efektywnego działania. 

Szczegółowe informacje są na stronie bb.frdl.pl 

Organizatorem spotkania na terenie miasta było: Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych.                

Foto relacja

 • _DSC0492 Pani szkoląca
 • _DSC0494 osoby na szkoleniu
 • _DSC0496 osoby na szkoleniu
 • _DSC0503 osoby szkolenie

Zmiana siedziby Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Mieście Rawa Mazowiecka

Szanowni wyborcy i mieszkańcy ulic z okręgu nr 2 Miasta Rawa Mazowiecka,

informujemy, że siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Mieście Rawa Mazowiecka została zmieniona z dotychczasowej ZGO Aquarium Rawa, ul. Katowicka 20, Rawa Mazowiecka  na Ośrodek Sportu i Rekreacji Hala "Tatar", znajdujący się przy ul. Tatar 1 A w Rawie Mazowieckiej.

Poniżej załączamy postanowienie komisarza wyborczego w Skierniewicach z dnia 15 lutego 2024 r. zmieniające postanowienie w sprawie podziału Miasta Rawa Mazowiecka na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Postanowienie nr 84/2024 komisarza wyborczego w Skierniewicach z dnia 15 lutego 2024 r.

Komunikat w sprawie tymczasowego zamknięcia ul. Słowackiego

Informujemy, że od dnia 19 lutego 2024 roku (poniedziałek) skrzyżowanie ulic J. Słowackiego oraz Wyzwolenia będzie zamknięte dla ruchu samochodowego i pieszego przez okres 3 tygodni. Jest to spowodowane koniecznością wykonania robót budowlanych w tym obszarze w ramach prowadzonej przebudowy ulicy J. Słowackiego.

Jednocześnie informujemy, że rozkład jazdy komunikacji miejskiej w tym obszarze pozostaje niezmieniony. 

Przepraszamy za powstałe utrudnienia. 

Rawa biegnie Tropem Wilczym - 3 marca 2024

Zbliża się XII edycja biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Rawa Mazowiecka od kilkunastu lat czynnie uczestniczy w organizacji wydarzenia, które sięga już poza granice naszego kraju. 
 

Bieg odbędzie się na dwóch dystansach: symbolicznym, który wynosi 1963 metry (upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”) oraz na dystansie sportowym 10 000 m.
Bieg odbędzie się 3 marca na terenach nad zalewem Tatar.
 

Do udziału w biegu będzie można się zapisać wklejając do przeglądarki link https://www.protimer.pl/bio/1151/tropem-wilczym-rawa-mazowiecka-2024/page oraz w dniu 3 marca w biurze zawodów przy hali sportowej OSiR Tatar w godz. 9.45 – 11.45. Wszyscy uczestnicy, którzy dokonają zapisu w formie elektronicznej, otrzymają nr startowy ze swoim imieniem i chipem do pomiaru czasu. Termin zapisów w formie elektronicznej upływa 2 marca o godz. 16.00. Jak co roku uczestnicy  otrzymają bezpłatnie pakiety startowe zawierające między innymi pamiątkową koszulkę z wizerunkami bohatera. Po zakończeniu rywalizacji na obu dystansach przedstawiciele władz miasta wręczą medale upamiętniające kolejną edycję Biegu Tropem Wilczym.  Nagrody otrzymają również zwycięzcy biegu na 10 km w kategorii kobiet i mężczyzn. Zostanie również przeprowadzona kwalifikacja na najstarszego i najmłodszego uczestnika oraz na najliczniejszą rodzinę. Start do pierwszego biegu na dystansie symbolicznym zaplanowano na godz.12.00.

WAZNA INFORMACJA: każdy uczestnik może wziąć udział w biegu na obu dystansach. Czas ze względów technicznych zostanie zmierzony tylko na jednym. W dniu zawodów do biegu z pomiarem czasu będzie się mogło zapisać tylko 30 osób. 
Na mecie na wszystkich uczestników czekać będą gorące napoje i słodki poczęstunek. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników czynnego spędzania wolnego czasu do uczczenia pamięci bohaterów i oficjalnego rozpoczęcia sezonu biegowego w Rawie Mazowieckiej.

 • plakat 2024 copy1 osoby biegną

Mapa biegu

 • Mapa Biegu Wilczym Tropem

Koncert: The Gospel Time

Piotr Irla, burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka oraz Grażyna Dębska, przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka zapraszają Was na niesamowite muzyczne doświadczenie - koncert  The Gospel Time.  Przygotujcie się na wspaniałą podróż dźwiękową, która oczaruje Was autorskimi aranżacjami muzyki gospel.
Muzyka gospel to nie tylko modlitwa - to także szczęście, taniec, zabawa i niesamowita energia, która niesie za sobą tłumy!

Dajcie się ponieść The Gospel Time już w najbliższą niedzielę, tj. 18 lutego 2024 roku o godz. 16:30 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej.

Wstęp BEZPŁATNY! 

The Gospel Time to profesjonalny zespół muzyczny działający na muzycznym rynku od 2007 roku. Ich pasja i energia są niesamowite, a muzyka gospel jest dla nich nie tylko sposobem na wyrażenie wiary, ale także radości i energii, które chcą dzielić się z całym światem!

Więcej informacji https://mdkrawa.pl/wpisy/thegospeltime-koncert-zapraszamy/

 • 2163330549 osoby

Spotkanie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zaprasza na spotkanie integracyjno - informacyjne dla organizacji (stowarzyszenia, w tym stowarzyszenia zwykłe, fundacje, kluby, KGW, OSP), a także grupy nieformalne. Spotkanie odbędzie się 21 lutego 2024 r. od godz. 15:00 do godz. 19:00 w Jatkach Miejskich przy ul. Mickiewicza 14 w Rawie Mazowieckiej. 

 Będzie można pozyskać informacje na temat:

 •  możliwości pozyskania środków finansowych na działania społeczne (różne źródła,  w tym z nowego programu CERV Komisji Europejskiej);
 •   przepisu na dobrą diagnozę potrzeb środowiska lokalnego, która jest wymaganym elementem każdego wniosku o dofinansowanie projektu;
 •  przepisu na dobrze sformułowany cel projektu (zgodnie z zasadą SMART);
 •  Karty Praw Podstawowych UE, w którą muszą wpisywać się przedsięwzięcia realizowane przez organizacje społeczne w Europie. Dokument jest jasny i klarowny.

Zapisy trwają do 14 lutego 2024 roku mailowo na adres: oswiata@rawamazowiecka.pl

Zapewniamy poczęstunek i wsparcie merytoryczne, odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania oraz grupę wsparcia, bo ZASOBY TO MY!

 • Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza przedstawicieli organizacji resource(12) osoby laptop

Zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie miasta Rawa Mazowiecka

Miasto Rawa Mazowiecka włącza się w akcję zapobiegania bezdomności zwierząt poprzez dofinansowanie na zabiegi sterylizacji lub kastracji kotów i psów. 

W ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Rawa Mazowiecka zachęcamy właścicieli czworonogów do dobrowolnego wykonania zabiegów, których 50% kosztów pokryje Miasto.

Wszyscy zainteresowani właściciele zwierząt z terenu Rawy Mazowieckiej proszeni są o kontakt telefoniczny z Urzędem Miasta - 46 814 34 57 wew. 143,  w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz zapisów.

Sterylizacja i kastracja to działania mające na celu ograniczenie zjawiska bezdomności zwierząt, a także zmniejszenie ich niekontrolowanego rozmnażania się.

 • ulotka sterylizacja pies i kot

Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie miasta Rawa Mazowiecka

Informacja Burmistrza Miasta o dofinansowaniu zadania pn.: „Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie miasta Rawa Mazowiecka” uzyskanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka informuje, iż Miasto Rawa Mazowiecka w dniu 6 lutego 2024 r. podpiszę umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na dofinansowanie w formie dotacji zadania pn.: „Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie miasta Rawa Mazowiecka”.

Koszt całkowity zadania – 1 853,50 zł netto w tym:
1 668, zł – kwota dotacji z WFOŚiGW w Łodzi,
185,50 zł – środki własne Miasta Rawa Mazowiecka.

Realizowane zadanie obejmowało odbiór, transport i unieszkodliwianie azbestu i wyrobów zawierających azbest z 4 nieruchomości położonych na terenie miasta Rawa Mazowiecka w ilości 5,5 Mg.

Link do strony: www.zainwestujwekologie.pl

 • full-color-pelna-nazwa_1

Ostatnie pożegnanie

Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci naszej szanowanej koleżanki Małgorzaty Rudniak Radnej Rady Miasta Rawa Mazowiecka IV, V, VI i VIII Kadencji w latach 2002-2014 i 2018-2023, Wiceprzewodniczącej Rady Miasta VIII Kadencji, Członka Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Małgorzata była ciepłą, życzliwą osobą, zawsze gotową do pomocy i wsparcia. Jej pozytywnego podejścia do życia i serdeczności będzie nam bardzo brakować.


Pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek 9 lutego o godz. 12:00 w kaplicy pod wezwaniem św. Józefa patrona dobrej śmierci  w Rawie Mazowieckiej.

Wyrazy współczucia i wsparcia dla rodziny zmarłej składają Burmistrz Rawy Mazowieckiej wraz z pracownikami Urzędu Miasta oraz Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka z Radnymi Rady Miasta.

Małgorzata pozostanie w naszej pamięci jako kochana koleżanka i przyjaciółka. Niech spoczywa w pokoju.

Zaproszenie na projekt "Bezpieczna Rawianka"

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Piotr Irla, wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rawie Mazowieckiej serdecznie zaprasza na kolejną edycję projektu "Bezpieczna Rawianka"!

Terminy i Miejsce:
Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w środy i piątki, w godzinach 17:30-19:00 na Hali Milenium.

Bezpłatne Warsztaty Obejmą:

Kurs samoobrony z udziałem Rawskiego Klubu Karate Kyokushin,
Kurs pierwszej pomocy we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej oraz WOPR w Rawie Mazowieckiej,
Aspekt prawny z udziałem Fundacji Obudźmy Nadzieję,
Bezpieczeństwo we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Rawie Mazowieckiej oraz Strażą Miejską.

Zajęcia zakończą się 8 marca, a na uczestniczki czekają liczne niespodzianki!

 

Plakat

 • 425345982_973260504316088_4332767074842260508_n plakat informacyjny

Wsparcie dla przedsiębiorców – spotkanie już w lutym

W piątek, 16 lutego przyjadą do Rawy eksperci z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W sposób syntetyczny i rzeczowy omówią dostępne formy wsparcia dla firm.

Będzie mowa m.in. o:

Ø  zasadach zwolnienia z podatku dochodowego (pomoc publiczna) – oferta skierowana głównie do firm produkcyjnych, firm świadczących usługi magazynowania, IT, księgowe, architektoniczne, nowoczesne usługi biznesowe (BPO, SSC)

Ø  transformacji cyfrowej przedsiębiorstw – programie dla MSP

Ø  programie dofinansowania start-upów, łączeniu start-upów z dużymi firmami

Ø  dofinansowaniu szkoleń pracowników.

Każdy zainteresowany powyższą tematyką przedsiębiorca może liczyć na solidną dawkę wiedzy, ale również na możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami. Spotkanie to też okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Czekamy na Państwa w jatkach miejskich przy ul. Mickiewicza 11 (wejście od ul. Kopernika), w piątek 16 lutego br., o godz. 10.00.

Na spotkanie zaprasza burmistrz Rawy Mazowieckiej  Piotr Irla.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. - nr 2 wśród Stref w Polsce i w TOP 10 najlepszych stref ekonomicznych na świecie (ranking The Financial Times). 

Spotkanie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza na spotkanie informacyjne w tematyce: Pilne Terminy Zadania Organizacji Pozarządowych. Spotkanie już 29 stycznia w Jatkach Miejskich o godz. 14:00. 

 • Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza przedstawicieli organizacji resource(3) osoby koputery

Rawska Feriada 2024

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyną Dębską zapraszają na Rawską Feriadę 2024 w dniach 29.01.2024 r. - 11.02.2024 r. 

Informacje na temat ferii można śledzić na stronach internetowych poszczególnych placówek, profilach FB oraz na profilu FB Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

 Plakat

 • Ferie UM 2024 V1 plakat informacyjny bałwanek

Ostatnie pożegnanie

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla, Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska oraz radni i pracownicy Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka składają wyrazy szczerego współczucia Pani Bożenie Paterce Dyrektorowi Przedszkola Miejskiego Nr 2 „Niezapominajka” w Rawie Mazowieckiej z powodu śmierci mamy.

Ważna informacja dla taksówkarzy

Przypominamy, że w związku ze zmianami ustawowymi, przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie przewozu osób taksówką są zobowiązani do kontaktu z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka w celu dokonania weryfikacji posiadanych uprawnień. Prosimy o zgłaszanie się do Biura Strategii i Przedsiębiorczości, pokój nr 13, do dnia 31 marca 2024 roku.

Obowiązek weryfikacji wynika z Ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1123). Przepis dotyczy przedsiębiorców posiadających licencje w zakresie przewozu osób taksówką wydane przed dniem 17 września 2023 roku. Art. 14 przywołanej ustawy stanowi, że przedsiębiorca winien dostarczyć organowi właściwemu w sprawach udzielenia licencji następujące dokumenty:

 • dokument zaświadczający o niekaralności,
 • dokument uprawniający do kierowania pojazdem samochodowym – prawo jazdy,
 • zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, 
  jeżeli osobiście wykonuje przewóz taksówką lub ww. dokumenty wszystkich swoich kierowców. Dokumenty należy przedłożyć do dnia 31 marca 2024 roku.

W razie niedopełnienia powyższej czynności, licencje wydane przed dniem 17 września 2023 roku zachowują ważność do upływu okresu, na który zostały udzielone, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2024 roku.

Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 46 814 47 11 wew. 154.

Komunikat dot. programu "Maluch+ 2022-2029"

W zawiązku z możliwością ubiegania się o środki w ramach programu „Maluch+ 2022-2029” informujemy, że na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rodzina/instrukcje-wypelniania-wnioskow Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajdą Państwo informacje na temat Metodologii obsługi wniosków RKZ-1 i RKZ-2, które są niezbędne do przeprowadzenia rejestracji lub zmiany w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych.

Rejestracja żłobka lub klubu dziecięcego pozwala na ubieganie się o środki na dofinansowanie tworzenia miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 i funkcjonowania nowo utworzonych miejsc opieki. Szczegóły dotyczące programu „Maluch+” również znajdują się na stronie MPiPS w zakładce MALUCH+ 2022-2029.

Życzenia Noworoczne

Drodzy Mieszkańcy,
Niech Nowy Rok będzie pomyślny i obfituje w sukcesy zawodowe i osobiste. Życzymy zdrowia, spełnienia marzeń, niekończących się pokładów energii i optymizmu w podejmowaniu nowych wyzwań. Życzymy Wam uśmiechów i ogromu miłości, która niech będzie Waszym codziennym towarzyszem.

Życzymy udanej sylwestrowej zabawy, bezpiecznego wejścia w Nowy Rok i pełno pozytywnej energii na kolejne miesiące!

 

Piotr Irla, Burmistrz Miasta 

Grażyna Dębska, Przewodnicząca Rady Miasta 

Artur Piotrowski, Zastępca Burmistrza Miasta

Magdalena Rudniak, Zastępca Przewodniczącej Rady Miasta

 • 3 (5) życzenia na Nowy Rok 2024 gwiazdka sztuczne ognie

Zmiana Godzin Pracy Urzędu Miasta w okresie przedświątecznym.

Informujemy, iż w dniu 22 grudnia 2023 roku (piątek) Urząd Miasta Rawa Mazowiecka, a w tym Urząd Stanu Cywilnego, nie będzie otwarty. W związku z tym, w przypadku zgonu informujemy, iż akty zgonu będą wydawane w pierwszym dniu po Świętach, to jest 27 grudnia w środę. 

Stosowna informacja dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej została zamieszczona na drzwiach urzędu. 

Życzymy spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

LISTA NUMERÓW TELEFONÓW DYŻURUJĄCYCH W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM 2023

 1. Pogotowie wod-kan RAWiK – +48 601 395 677, +48 693 444 709
 2. RAWiK elektryk – +48 601 353 240
 3. Komunikacja miejska – +48 605 333 882
 4. RTBS Administracja – +48 607 234 950
 5. RTBS Elektryk – +48 607 943 147
 6. RTBS Hydraulik-gazownik – +48 512 760 183
 7. Całodobowa opieka weterynaryjna – +15 503 134 372
 8. Zimowe utrzymanie dróg – +48 609 777 000
 9. Konserwacja oświetlenia ulicznego – +48 602 273 541
 10. RODOS M. Budek – +48 692 921 409
 11. DREW-BUD Ł. Budek – +48 666 714 741

Rawsko-Mazowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa

 • Hydraulik – +48 605 731 791, +48 691 771 574, +48 605 515 829
 • Elektryk – +48 691 541 835, +48 601 287 028

Zakład Energetyki Cieplnej

Główny telefon kontaktowy – +48 609 777 481

Miejska Wigilia za nami

W minioną sobotę, 16 grudnia na Pl. Piłsudskiego odbyła się miejska wspólna wigilia, na którą przybyli mieszkańcy naszego miasta. Władze miasta: Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla i Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska złożyli wszystkim rawianom życzenia bożonarodzeniowe. Swoje życzenia złożyli również zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Adrian Witczak,  wicemarszałek Sejmu VIII kadencji Cezary Grabarczyk oraz proboszczowie rawskich parafii ksiądz prałat dr Bogumił Karp, ksiądz proboszcz Konrad Świstak oraz Ojciec dr Wojciech Adamczewski – przeor wspólnoty zakonnej i proboszcz parafii pw. Św. Pawła od Krzyża. Następnie księża poświęcili opłatki i zainicjowali wspólne śpiewanie kolęd. 

Początek uroczystości stanowiło poświęcenie opłatków przez księży, po którym wszyscy zgromadzeni włączyli się w śpiewanie kolęd. W trakcie tej wyjątkowej atmosfery władze miasta wraz z zaproszonymi gośćmi rozdawały opłatki, a uczestnicy dzielili się życzeniami świątecznymi.

Podczas Miejskiej Wigilii wyrażono także wdzięczność Panu Włodzimierzowi Zimeckiemu za organizację charytatywnej akcji MOTOSERCE 2023, przeprowadzonej podczas Dni Rawy Mazowieckiej 2023.

W trakcie wydarzenia mieszkańcy mieli okazję delektować się pysznymi potrawami świątecznymi przygotowanymi przez miejskie przedszkola oraz rawskie restauracje. Oprócz tego różnorodne występy artystyczne dostarczyły zgromadzonym wielu wzruszeń i radości. Chór Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Rawie Mazowieckiej, dzieci i młodzież z Prywatnej Szkoły Muzyki "MonoArt" oraz ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej z pewnością sprawiły, że to wydarzenie było niezapomniane.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego spotkania, za ofiarną pomoc, a także za liczne uczestnictwo wszystkich, którzy chcieli uczcić tę wyjątkową chwilę. Niech te Święta będą czasem spokoju, radości i wzajemnej życzliwości dla nas wszystkich.

Życzymy wszystkim Wesołych Świąt! 

Organizatorem Rawskiej Wigilii  było Miasto Rawa Mazowiecka.

Współorganizatorzy:
    • Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Rawie Mazowieckiej,
    • Przedszkole Miejskie Nr 1 „Tęczowa Jedyneczka” w Rawie Mazowieckiej
    • Przedszkole Miejskie Nr 2 „Niezapominajka” w Rawie Mazowieckiej
    • Przedszkole Miejskie Nr 3 „Bajkowy Zakątek” w Rawie Mazowieckiej

Dziękujemy sponsorom:
    • Zakładowi Energetyki Cieplnej w Rawie Mazowieckiej.
    • ZGO Aquarium Sp. z o.o.
    • Zakładowi Mięsnemu "Zagajewscy".
    • Panu Tomaszowi Wojtysce właścicielowi „Pierogarnii”.
    • Panu Markowi Sobczykowi właścicielowi firmy "Somar".
    • Pani Teresie Szadkowskiej właścicielce firmy "Magi".
    • Pani Teresie Koper.
    • Panu  Krzysztofowi Chałupce właścicielowi firmy "Chris Service".

Za pomoc dziękujemy: 
    • Ognisku Muzycznemu im. Ignacego Jana Paderewskiego.
    • Chórowi  Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów "Złota jesień".  
    • Szkole Muzycznej” MonoArt”.
    • Pani Danucie Dębskiej, artystom oraz pracownikom MDK im. Danuty Siedzikówny „INKI” w Rawie Mazowieckiej.
    • Rawsko – Bialskiej Spółdzielni Socjalnej „Nadzieja i Praca” oraz Zakładowi Aktywności Zawodowej.
    • Ks. Konradowi Świstakowi za przekazanie opłatków.

 

 • _DSC9821
 • _DSC9598 opłatek w koszyku
 • _DSC9606 prowadzący
 • Burmistrz Miasta
 • _DSC9615
 • _DSC9619
 • _DSC9631 księżą Burmistrz Miasta oraz goście
 • _DSC9634
 • _DSC9640 goście
 • _DSC9642
 • _DSC9655
 • _DSC9647
 • _DSC9679
 • _DSC9682
 • Raw Photo (37)
 • _DSC9694
 • _DSC9698
 • _DSC9703
 • _DSC9712
 • _DSC9713
 • _DSC9715
 • _DSC9718
 • Raw Photo (38)
 • _DSC9723
 • _DSC9733
 • _DSC9735
 • _DSC9746
 • _DSC9758
 • _DSC9761
 • Raw Photo (39)
 • % Burmistrz nauczycielka oraz dzieci z koszem
 • _DSC9772 chłopiec śpiewa
 • _DSC9775 dziewczynka gra na akordeonie
 • _DSC9780 Burmistrz wręcza kosz prezentowy dziewczynce
 • _DSC9783
 • _DSC9791 Chór Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów "Złota jesień"
 • _DSC9793 Chór Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów "Złota jesień"
 • _DSC9796 Burmistrz wręcza kosz prezentowy
 • _DSC9802

Rowery elektryczne – ważny trend w elektromobilności

Z licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że w październiku 2023 r. w Polsce było zarejestrowanych już ponad 90 tys. pojazdów elektrycznych, co stanowi wzrost o blisko 60% w stosunku rok do roku. Jeżeli chodzi o pojazdy w pełni elektryczne (z ang. battery electric vehicles, w skrócie BEV), to w październiku było ich 46 888 sztuk, natomiast hybryd typu plug-in (z ang. plug-in hybrid electric vehicles, w skrócie PHEV) - 44 014.
Napęd elektryczny dotyczy jednak nie tylko samochodów. Polska znajduje się wśród unijnych liderów jeżeli chodzi o dynamicznie rosnącą branżę rowerów elektrycznych. Fabryki rowerów i części do nich powstały w większości krajów Unii Europejskiej w związku ze spodziewanym dużym wzrostem użytkowników rowerów, ale jeżeli chodzi o produkcję rowerów elektrycznych, Polska jest drugim krajem w Europie pod względem ilości  wyprodukowanych rowerów. Jak dotąd e-rowery cieszą się największą popularnością w miastach, gdzie ulokowane jest 55,6 proc. całego rynku.

Według prognoz udział e-rowerów w rynku będzie stale rósł. Nie bez wpływu na tę tendencję pozostają rosnące ceny paliw, łatwość przemieszczania się rowerem po zakorkowanych ulicach czy  wprowadzane coraz częściej ograniczenia dla ruchu samochodów w miastach.  Jednocześnie coraz więcej gmin rozbudowuje infrastrukturę dla rowerów, częściej możliwe  jest również wypożyczanie sprzętu. W przypadku roweru koszt zakupu i eksploatacji jest także niższy niż w przypadku samochodu. Co ciekawe, przeciętny użytkownik roweru elektrycznego jest w stanie poruszać się szybciej – średnio o 5-10 km/h i przejechać dystans o 30-50 proc. dłuższy niż byłoby to w przypadku zwykłego roweru.  Pomimo to, korzystanie z e-roweru nie zmniejsza korzyści zdrowotnych, natomiast  pomaga chronić układ stawowy rowerzysty.

Również w naszym mieście stopniowo rośnie długość ścieżek rowerowych.Budowę kolejnego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej, łączącego ulicę Katowicką z ulicą Wyzwolenia, przewiduje się podczas przebudowy ulicy Słowackiego.

Źródło danych: forsal.pl

Zaproszenie na warsztaty Erasmus+ Sport | Łódź |

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztacie regionalnym Erasmus+ Sport pod nazwą „Od pomysłu do projektu w jeden dzień”, zorganizowanym przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Łódź.

Spotkanie jest kontynuacją cieszącej się ogromnym zainteresowaniem VIII Konferencji Erasmus+ Sport, która miała miejsce 20 listopada 2023 r. w Krakowie. Do udziału w niej zgłosiło się ponad 300 osób z 250 organizacji i instytucji z całej Polski.

Teraz – jako uczestnik cyklu warsztatów – masz szansę zgłębić tajniki programu Erasmus+ Sport i otrzymać wiedzę od ekspertów w tworzeniu projektów w dziedzinie sportu i aktywności fizycznej. Celem wydarzeń jest wsparcie wnioskodawców nie tylko w zakresie rozumienia zasad programu, ale przede wszystkim dostarczenie zasobów pozwalających napisać własny projekt.

Erasmus+ Sport otwiera przed instytucjami szerokie możliwości rozwoju międzynarodowego, a dofinansowania projektów mogą sięgnąć nawet do 450 tys. euro! To doskonała okazja dla wszystkich zainteresowanych współpracą międzynarodową: pracowników uczelni, organizacji sportowych każdego szczebla, NGO, przedsiębiorstw, szkół, samorządów i innych instytucji zainteresowanych działalnością w dziedzinie sportu.

Spotkanie odbędzie się w Łodzi: 15 grudnia 2023 r., w godz. 9:30 - 14:00, Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej, ul. Żwirki 36, 90-539 Łódź  budynek A16, sala nr 2, parter.  Prowadząca warsztaty: Marianna Pikul, AZS.

 

Udział w spotkaniach wymaga wcześniejszego zarejestrowania się poprzez formularz: https://warsztatysportlodz.webankieta.pl/

Informujemy, że udział w spotkaniu jest bezpłatny, a uczestnicy pokrywają ewentualne koszty dojazdu oraz zakwaterowania.

Więcej informacji na temat wydarzenia można uzyskać pod adresem mailowym: magdalena.senator@frse.org.pl  oraz na stronie https://erasmusplus.org.pl/konferencja-erasmus-sport-zainspiruj-sie

 

Wigilia dla mieszkańców już 16 grudnia 2023 r., serdecznie zapraszamy

W sobotę 16 grudnia o godzinie 16:00 w części staromiejskiej na Pl. Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej odbędzie się dla mieszkańców miejska wspólna wigilia. Serdecznie zapraszamy mieszkańców na wspólne dzielenie się opłatkiem, kolędowanie, program artystyczny i poczęstunek.

 • Wigilia Miejska.16.12.2023r plakat bombki, gwiazdki

Spotkanie świąteczne w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka

12 i 14 grudnia 2023 roku Miasto Rawa Mazowiecka zorganizowało spotkania wigilijne dla byłych pracowników (obecnie emerytów) oraz dla Miejskiej Rady Seniorów. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla i Z-ca Burmistrza Artur Piotrowski oraz Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska. Przedstawiciele władz miasta złożyli świąteczne życzenia i podzielili się opłatkiem

Święta Bożego Narodzenia, to szczególny czas spotkań i refleksji, podziękowań i składania życzeń. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze. Dziękujemy Wam za wzajemną integrację środowiska i ciepłą rodzinną atmosferę. 

Wigilia byłych pracowników miasta - emerytów

 • _DSC9493
 • _DSC9510
 • _DSC9504
 • _DSC9508
 • _DSC9516
 • _DSC9520

Wigilia Miejskiej Rady Seniorów

 • _DSC9537 upominki
 • _DSC9547
 • _DSC9555
 • _DSC9539
 • _DSC9554
 • _DSC9557
 • _DSC9559
 • _DSC9562

Przypomnienie o przesłaniu informacji o wyrobach zawierających azbest

Urząd Miasta Rawa Mazowiecka przypomina, że osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami są zobowiązane do przedkładania Burmistrzowi Miasta Rawa Mazowiecka informacji o wyrobach zawierających azbest w terminie do dnia 31 stycznia, aż do zaprzestania użytkowania wyrobu i jego usunięcia.
Wzór informacji o rodzaju, ilości i miejscach występowania wyrobów zawierających azbest określa załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31).

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, na której terenie są wykorzystywane wyroby zawierające azbest, przeprowadzają kontrolę stanu tych wyrobów. Z przeprowadzonej kontroli należy sporządzić ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania tych wyrobów. W zależności od stopnia pilności, który obliczany jest w trakcie wypełniania oceny, wyroby podlegają obowiązkowi natychmiastowej wymiany lub  kolejnej ocenie w terminie do 1 roku, lub do 5 lat.

Wzór oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest określa  załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia  2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r. Nr 71, poz. 649 ze zm.).Pamiętajmy, wyrobów zawierających azbest nie wolno usuwać samodzielnie. Usuwaniem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest zajmują się wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie uprawnienia.

Przypominamy również że osoby prawne, które wykorzystują wyroby zawierające azbest zgodnie z § 10 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r., Nr 8 poz. 31), również mają obowiązek przedkładać corocznie informację o wyrobach zawierających azbest Marszałkowi Województwa Łódzkiego. (Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź).

Miejsce składania dokumentów dla osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami: Biuro podawcze Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka, Pl. Piłsudskiego 5; 96-200 Rawa Mazowiecka.

Koncert Świąteczny Gwiazda na Gwiazdkę: Alchemik Big Band

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla wraz z Miejskim Domem Kultury im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Rawie Mazowieckiej  serdecznie zapraszają na doroczny koncert Gwiazda na Gwiazdkę. W tym roku na scenie MDK wystąpi Alchemik Big Band z wyjątkowym materiałem w hołdzie Elli Fitzgerald oraz Frankowi Sinatrze.

ALCHEMIK BIG BAND "Tribute to Ella Fitzgerald & Frank Sinatra" 

Niedziela, 17 grudnia, godz. 17:00, sala widowiskowa MDK.

Bilety w cenie 50 zł są dostępne w kasie MDK lub on-line na stronie https://biletyna.pl/koncert/ALCHEMIK-BIG-BAND-GRZECHA-PIOTROWSKIEGO

ALCHEMIK BIG BAND-nowy band Grzecha Piotrowskiego, lidera formacji takich jak: World Orchestra, Alchemik, Oxen, Freedom Nation, One World.

Klasyczne standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach z lat dwudziestych-czterdziestych.

W repertuarze koncertu, który grupa zagra w Rawie Mazowieckiej, znalazły się utwory pisane lub aranżowane specjalnie dla Elli Fitzgerald i Franka Sinatry. Te muzyczne arcydzieła zostaną wykonane w oryginalnych aranżacjach, co sprawi, że wieczór będzie wyjątkowy i pełen magii.

Koncert jest współfinansowany przez Urząd Miasta Rawa Mazowiecka. 

Więcej informacji: https://mdkrawa.pl/wpisy/gwiazdanagwiazdke-2023-alchamikbigband/

 • swiateczny2023 Pani śpiewa, saksofonista oraz Pan trzymający puzon

Ankieta dotycząca zagospodarowania bioodpadów na terenie miasta Rawa Mazowiecka

Szanowni Państwo,

zwracamy się do Mieszkańców kompostujących bioodpady w przydomowych kompostownikach o wypełnienie załączonej ankiety.

Z uwagi na obowiązek osiągnięcia wymaganego poziomu recyklingu przez gminę, udostępniamy do wypełnienia przez mieszkańców naszego miasta ankietę, która dotyczy zagospodarowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku. Dane zawarte w ankiecie będą wykorzystywane przez Urząd Miasta Rawa Mazowiecka przy obliczeniu osiągniętego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. W związku z nowymi zasadami obliczenia poziomów recyklingu, dane zawarte w ankiecie będą wliczone do poziomów, które jest zobowiązana osiągnąć gmina.

Wypełnienie ankiety jest zalecane dla osób, które korzystają ze zwolnienia z opłaty dla posiadaczy kompostowników przydomowych. Do udziału zachęcamy również pozostałych właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady.

W związku z powyższym prosimy o rzetelne podejście do sprawy i złożenie wypełnionych ankiet.
Wypełnioną ankietę należy odesłać lub dostarczyć osobiście do Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka, Pl. Piłsudskiego 5, 96-200 Rawa Mazowiecka lub email um@rawamazowiecka.pl do 19.01.2024 r.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej, pok. nr 15 lub telefonicznie 46 814 34 57 wew. 141. 
Druk ankiety można pobrać poniżej lub otrzymać w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka, Wydział Gospodarki Komunalnej pok. 15.

 

Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta XIV kadencji już wybrane

W czwartek 7 grudnia 2023 r. Młodzieżowa Rada Miasta na swoim kolejnym posiedzeniu wybrała prezydium. W głosowaniu tajnym do tego organu zostali wybrani:

Aleksandra Gierach- przewodnicząca
Zuzanna Iwańska- zastępca przewodniczącej
Wiktoria Brzozowska- sekretarz
Amelia Fiuczek- rzecznik prasowy

Wszystkim serdecznie gratulujemy powierzonych funkcji, życzymy owocnej współpracy i satysfakcji z realizowanych zadań. 

 

 

 • Info na strone po wyborze Prezydium

Narodowy Dzień Tenisa Stołowego

W dniu 7 grudnia po raz piąty odbędzie się organizowane przez PZTS  ogólnopolskie wydarzenie sportowe „Narodowy Dzień Tenisa Stołowego”, które odbędzie się w 16 województwach na terenie całego kraju. Miło nam poinformować, że dzięki staraniom trenerów i działaczy klubu sportowego MLUKS Dwójka gospodarzem tej imprezy w województwie łódzkim będzie Rawa Mazowiecka. 

Na hali sportowej OSiR Tatar na uczestników tego wydarzenia będzie czekało wiele wspaniałych atrakcji.  Zapraszamy do udziału wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu.

Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram wydarzenia.

7 grudnia – Hala Sportowa OSiR, ul. Tatar 1A w Rawie Mazowieckiej

9:15 – oficjalne otwarcie Narodowego Dnia Tenisa Stołowego (historia dyscypliny),
9:30 – gry i zabawy ruchowe, konkursy sprawnościowe, konkursy wiedzy o tenisie stołowym,
10:00-12:00 – turniej tenisa stołowego w kategorii dziecięcej U15,
12:00-13:00 – gry i zabawy z tenisem – dzieci lat 7,
13:00-13:30 – gry pokazowe zawodników klubowych,
13:30-15:00 – turniej dla dzieci  U12,
13:30-15:30 – zajęcia z trenerami – gry i zabawy – sprawnościowe konkursy rodzinne, drużynowe, gry z automatem treningowym, gry z zawodnikami klubu MLUKS „Dwójka” Rawa Mazowiecka,
15:30 – wręczenie nagród dla zwycięzców turniejów i oficjalne zakończenie Narodowego Dnia tenisa Stołowego.
 

 • łódzkie (2) zawodnicy grają w tenisa stołowego

Program wydarzeń dla mieszkańców podczas Rawskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023

Tegoroczny Rawski Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 odbędzie się w dniach 06-10 grudnia 2023 r.

Brama Rawskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego zostanie oficjalnie otwarta w środę tj. 6 grudnia przez burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka i od tego momentu, aż do 10 grudnia Plac J. Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej zamieni się w magiczne miasteczko św. Mikołaja.

Na Jarmarku stanie ponad 10 wystawców z Rawy Mazowieckiej i okolicy, będzie można zakupić niepowtarzalne rękodzieło artystyczne, ozdoby choinkowe, prezenty świąteczne oraz artykuły spożywcze. Będzie można napić się gorącej czekolady, kawy oraz grzanego wina,  zjeść watę cukrową i popcorn. 

Oprócz jarmarku rawski ratusz  przygotował liczne atrakcje dla całych rodzin! 

Program:

6 grudnia (środa) Pl. Piłsudskiego

od godz. 15.00 - dekorowanie choinek świątecznych przez dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli,
od godz. 16.00 - oficjalne otwarcie Jarmarku, włączenie iluminacji świetlnych na Pl. Piłsudskiego,
od godz. 16:15 -  17:30 -  występy szkół podstawowych z repertuarem świątecznym;

od godz. 15:00 – 18:00 – dla dzieci mini zagroda z żywymi zwierzętami (kozy, owieczki, alpaki).

9 grudnia (sobota) Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci

od godz. 12.00-16.00 – w holu biblioteki warsztaty z rękodzieła świątecznego dla dzieci, prowadzone przez Miejską Bibliotekę dla dzieci oraz Warsztat Terapii Zajęciowej. Mikołaj i elfowie z atrakcjami dla najmłodszych pojawią się na Placu Piłsudskiego i w bibliotece.

10 grudnia (niedziela) Plac Piłsudskiego, Jatki Miejskie

od godz. 14.00-18.00 – „Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami” impreza integracyjna, z atrakcjami dla najmłodszych:

 • góralskie kolędowanie z Mikołajem „Kapela Góralska”,
 •  świąteczne animacje plastyczne,
 •  świąteczna fotobudka,
 • malowanie twarzy, zmywalne tatuaże;

od  godz. 14:00 – 18:00 – dla dzieci mini zagroda z żywymi zwierzętami (kozy, owieczki, alpaki).

 

16 grudnia (sobota) Plac Piłsudskiego

od godz. 16:00 – 19:00 wigilia z mieszkańcami w dużym ogrzewanym namiocie z wystrojem świątecznym, w nim wystąpi: chór emerytów, ognisko muzyczne im. J. Paderewskiego oraz szkoła muzyczna MonoArt, Artyści MDK im. Danuty Siedzikówny "Inki",  będzie wspólne śpiewanie kolęd przy muzyce na żywo, wspólny opłatek wraz z poczęstunkiem w formie cateringu.

17 grudnia (niedziela) MDK

od godz. 17:00 w MDK – koncert świąteczny – Gwiazda na Gwiazdkę: Alchemik Big Band.

Wszystkich mieszkańców i gości serdecznie zapraszamy!

Plakat

 • Plakat Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 plakat informacyjny

Regulamin: Jarmark, Mikołaj sunie saniami, Wigilia Miejska

 • Regulamin udziału w Jarmarku, Mikołaju, Wigilii Miejskiej.-1
 • Regulamin udziału w Jarmarku, Mikołaju, Wigilii Miejskiej.-2
 • Regulamin udziału w Jarmarku, Mikołaju, Wigilii Miejskiej.-3

Konkurs na elewacje centrum Rawy rozstrzygnięty

Ostatnia, czwarta edycja konkursu „Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej”, została rozstrzygnięta. W poniedziałek, 27 listopada, w sali miejskiego ratusza spotkali się tegoroczni laureaci, którzy z rąk burmistrza Piotra Irli oraz przewodniczącego komisji konkursowej Artura Piotrowskiego odebrali gratulacje i nagrody.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. zł brutto otrzymali właściciele budynku przy ul. Kościuszki.

Drugie miejsce i nagrodę o wartości 12 tys. zł brutto otrzymali właściciele obiektu przy ul. Wyszyńskiego.

Trzecia nagroda  w wysokości 10 tys. zł brutto trafiła do właścicieli nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Armii Krajowej.

Konkurs „Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej” był jednym z instrumentów finansowych uruchomionych w ramach projektu rewitalizacyjnego pn. „Kompleksowy System Wsparcia Poprawy Jakości Zasobów Mieszkaniowych”.  Mogli w nim wziąć udział właściciele budynków mieszkalnych lub mieszkalno-usługowych oraz wspólnoty mieszkaniowe. Warunkiem było wykonanie prac remontowych obejmujących co najmniej te elewacje, które znajdują się w pierzei ulic lub placów. Konkurs stanowił formę zachęty do przeprowadzenia robót podnoszących jakość i standard obiektów zlokalizowanych w obszarze rewitalizacji. Każdy wykonany remont wpłynął na poprawę wizerunku i estetyki historycznego centrum Rawy Mazowieckiej.

W sumie, we wszystkich czterech edycjach konkursu, nagrodzono 12 budynków. Były to obiekty położone przy następujących ulicach: Warszawska (3 budynki), Mazowiecka (2 budynki), Wyszyńskiego (2 budynki),  Kilińskiego, Ziemowita, Słowackiego, Kościuszki i Armii Krajowej. 

 

Laureaci konkursu

 • _DSC8170 Burmistrz i laureaci konkursu
 • _DSC8188 Burmistrz i laureaci konkursu
 • _DSC8183 Burmistrz i laureat konkursu
 • _DSC8181 Burmistrz i laureaci konkursu

Nagrodzone obiekty

 • I nagroda
 • II nagroda
 • III nagroda

Zakończyły się prace przy przebudowie ulicy Jana III Sobieskiego i remoncie ulicy Łowickiej

Zakończyły się prace przy przebudowie ulicy Jana III Sobieskiego i remoncie ulicy Łowickiej.

Odbiór techniczny miał miejsce 21 listopada 2023 r.

 Przebudowa ul. Jana III Sobieskiego  polegała na wymianie spękanej nawierzchni, wykonaniu zatoki parkingowej, eliminacji zastoin wodnych poprzez budowę kanalizacji deszczowej, doświetleniu pasa drogowego poprzez przebudowę linii oświetlenia ulicznego oraz wykonania oznakowania poziomego i pionowego. 

Remont ul. Łowickiej obejmował wykonanie remontu nawierzchni bitumicznej w pełnej szerokości jezdni, wykonanie chodników i zjazdów. 

 Inwestycja, której całkowity koszt wyniósł ok. 5 mln zł, uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 4 mln 427 tys. zł.

Dzięki tej inwestycji kierowcy i piesi dostali do dyspozycji kolejne nowe odcinki dróg, przez co poprawi się komfort jazdy i stan bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg

Efekty zrealizowanych prac

 • ul Sobieskiego
 • ul. Sobieskiego
 • ul. Łowicka
 • Raw Photo (36) ul. Łowicka

Zaproszenie na spotkanie w zakresie przybliżenia programu Czyste Powietrze

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zaprasza wszystkich właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach dwulokalowych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania w ramach Programu "Czyste Powietrze" na spotkanie informacyjne. Spotkanie odbędzie się 27 listopada 2023 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w sali ślubów znajdującej się w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej, ul. Krakowska 6c (I piętro).

Dofinansowanie w ramach Programu „Czyste Powietrze” można uzyskać na:

 • wymianę źródła ciepła na paliwo stałe,
 • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
 • mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • ocieplenie przegród budowlanych,
 • stolarkę drzwiową i okienną,
 • dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa. Podczas spotkania przedstawione zostaną:

 • korzyści płynące z udziału w programie,
 • zasady uczestnictwa w programie,
 • procedura wnioskowania o dofinansowanie oraz o płatność,
 • zmiany programu obowiązujące od 03.01.2023 r.,
 • najczęściej napotykane trudności podczas składania wniosków oraz możliwości zapobiegania ich powstawaniu. 

Jednocześnie przypominamy, że na podstawie porozumienia zawartego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi mieszkańcy Miasta, których budynki znajdują się w granicach administracyjnych miasta, mogą otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie skompletowania niezbędnej dokumentacji oraz wypełnienia i złożenia wniosku do Programu. Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego  programu "Czyste Powietrze" przedstawione zostaną również podczas spotkania.

Program „Czyste powietrze” realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Obchody Dnia Cukrzycy u rawskich diabetyków

Jak co roku w listopadzie polscy diabetycy uroczyście obchodzą Światowy Dzień Cukrzycy. Uroczystości są podejmowane w całym kraju na cześć doniosłego wydarzenia, jakim było odkrycie insuliny przez kanadyjskiego lekarza Fredericka Bantinga w roku 1922. Insulina od ponad stu lat ratuje zdrowie i życie osób chorych na cukrzycę.

Uroczystości rawskiego Stowarzyszenia odbyły się dnia 16 listopada br. w gościnnych murach Starostwa Powiatowego. Ważna dla diabetyków była obecność na zebraniu naszych władz miasta i powiatu oraz przedstawicieli instytucji związanych z działalnością profilaktyczno--edukacyjną na rzecz walki z cukrzycą, także osoby wspierające Stowarzyszenie. Zaszczycili swoją obecnością - burmistrz miasta p. Piotr Irla, wiceburmistrz p. Artur Piotrowski, inspektor ds. zdrowia i organizacji pozarządowych p. Teresa Sekuter, sekretarz powiatu p. Tomasz Góraj, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów p. Teresa Cieciorek, sekretarz rawskich Amazonek p. Bogusława Mordaka, przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP p. Barbara Chylak, przewodnicząca rawskiego Związku Emerytów i Rencistów P. Zofia Nester, dyrektor rawskiego Sanepidu p. Paulina Stępień-Kwapisz i pracownik oddziału oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia p. Justyna Wolnicka. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków reprezentowała p. Maria Stolarska. Wszystkich serdecznie powitała prezes rawskiego Stowarzyszenia p. Barbara Kalinowska.

Szerokie sprawozdanie z tegorocznej działalności przedstawiła p. Zofia Sujka. Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową na rzecz osób chorych na cukrzycę w obrębie miasta i powiatu. Praca nastawiona jest na edukację, odbywają się cykliczne zebrania członkowskie, podczas których wygłaszane są prelekcje o tematyce zdrowotnej i profilaktycznej. Prowadzone są też działania integracyjne i czynnego uczestnictwa w bliższym i dalszym środowisku. Temu służą wspólne wyjazdy do teatru na wycieczki turystyczno-krajoznawcze, wspólne świętowanie uroczystości okolicznościowych. Wyznaczone osoby z zarządu uczestniczą w szkoleniach specjalistycznych organizowanych przez urząd miasta.

Prezes Stowarzyszenia podkreśliła, że tak merytoryczna i sukcesywna działalność statutowa może się rozwijać nie tylko dzięki zaangażowaniu działaczy organizacji, ale także wsparciu ze strony naszych władz miasta i powiatu. Zaznaczyła, że diabetycy rawscy są otoczeni życzliwością i dużą pomocą z ich strony. Dlatego co roku podczas uroczystości obchodzenia Dnia Cukrzycy osoby szczególnie wyróżniające się działalnością i wsparciem dla osób chorych na cukrzycę są odznaczani honorowymi odznakami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W tym roku zostali honorowani : Marianna Sęczek - srebrna odznaka PSD Marianna Kaczorek - srebrna odznaka PSD Artur Piotrowski - odznaka PSD "Ambasador" Jacek Otulak - odznaka PSD "Ambasador" Małgorzata Leszczyńska - odznaka PSD "Ambasador" Dekoracji dokonała przedstawicielka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Łodzi p. Maria Stolarska. Szczególne podziękowania otrzymał pan burmistrz Piotr Irla, który latem umożliwił członkom Stowarzyszenia, wyjazd na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Wolicy użyczając autokaru na przejazd. Wdzięczni diabetycy obdarowali p. burmistrza piękną laurką w efektownej ramce.

Gościem uroczystości była także prelegentka zebrania,przedstawicielka firmy Geers "Dobry Słuch" ze Skierniewic p. Marlena Rogowska. Jasno i wyczerpująco przedstawiła problem niedosłuchu lub nawet głuchoty jednego ucha nie tylko u ludzi starszych. Radziła udać się niezwłocznie do specjalisty z problemem. Można sobie poprawić jakość życia, także stosując aparaty słuchowe. Przez cały czas trwania spotkania do późnych godzin popołudniowych, w wyznaczonej sali budynku odbywały się badania słuchu. Chętnych było wielu.

Uroczystości umiliły występy wokalne chóru rawskiego Związku Emerytów i Rencistów pod kierunkiem p. Zofii Nester. Wspaniały repertuar zachwycił zebranych. Piękne, skoczne piosenki napełniły radością, a doskonałe wykonanie wprawiło wszystkich w dobry nastrój.

Uroczystości zakończyły się smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez lokalną restaurację i rawską cukiernię.

 • _DSC6813 (1) Burmistrz Miasta z gośćmi
 • _DSC6800 tablica
 • _DSC6802 osoby
 • _DSC6793
 • _DSC6810 kobiety
 • _DSC6826 osoby
 • _DSC6828
 • _DSC6825
 • _DSC6830
 • _DSC6836
 • _DSC6832
 • _DSC6855
 • _DSC6862
 • _DSC6868
 • _DSC6871
 • _DSC6877
 • _DSC6872
 • _DSC6875
 • _DSC6879
 • _DSC6880
 • _DSC6887
 • _DSC6904
 • _DSC6907
 • _DSC6910
 • _DSC6911

Laureaci konkursu

 • _DSC6920
 • _DSC6899
 • _DSC6889

Nowe konkursy dla organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe zapraszamy do korzystania z nowych konkursów:
Projekty współpracy europejskiej
Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2024
Program „Z kobietami - patriotkami”
Bank Młodych Mistrzów Sportu
Tu mieszkam, tu zmieniam EKO
Program Dotacyjny "Niepodległa" - edycja 2024

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami ogłoszonych konkursów https://www.rawamazowiecka.pl/3132,aktualne-konkursy

 Sportowe Święto Niepodległości

12 listopada na hali sportowej OSiR Tatar zostały rozegrane Otwarte Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w tenisie stołowym o Puchar Burmistrza Miasta. 
Zawody zostały zorganizowane z okazji obchodów Święta Niepodległości. 
W turnieju wystartowało 95 zawodniczek i zawodników w pięciu kategoriach wiekowych;
* (rocznik 2013 i młodsi)
* (rocznik 2011-2012)
* (rocznik 2009-2010)
* (rocznik 2006-2008)
* Open Kobiet i Mężczyzn
W imprezie tej wzięli udział w przedstawiciele klubów tenisowych całego województwa łódzkiego, kilku zawodników z województwa mazowieckiego oraz osoby uprawiające amatorsko tę dyscyplinę sportu.
Uroczystego otwarcia turnieju dokonał zastępca Burmistrza Rawy Mazowieckiej Pan Artur Piotrowski, który również wręczał nagrody zwycięzcom poszczególnych kategorii.
 
Kategoria Dziewcząt(rocznik 2013 i młodsze)
1 miejsce - Anna Mirowska
2 miejsce - Magdalena Adamiak
3 miejsce - Zofia Krokowicz

Kategoria Chłopców(rocznik 2013 i młodsi)
1 miejsce - Miłosz Zajda
2 miejsce - Szymon Bogucki
3 miejsce - Jan Kalinowski

Kategoria Dziewcząt(rocznik 2011-2012)
1 miejsce - Lilianna Kaleta
2 miejsce - Alicja Justyna

Kategoria Chłopców(rocznik 2011-2012)
1 miejsce - Jan Rozpara
2 miejsce - Tymon Michalski
3 miejsce - Alan Proniewski

Kategoria Dziewcząt(rocznik 2009-2010)
1 miejsce - Wiktoria Kocik
2 miejsce - Kinga Gramsz
3 miejsce - Lena Dzikowska

Kategoria Chłopców(rocznik 2009-2010)
1 miejsce - Adam Kwapiś
2 miejsce - Kacper Cieciura
3 miejsce - Patryk Wojtak

Kategoria Dziewcząt(rocznik 2006-2008)
1 miejsce - Kinga Mikulska
2 miejsce - Anna Czabańska
3 miejsce - Laura Wille
Kategoria Chłopców(rocznik 2006-2008)
1 miejsce - Mateusz Beniak
2 miejsce Miłosz Papuga
3 miejsce - Juliusz Wille

Kategoria Open Kobiet:
1 miejsce - Monika Winiarska

Kategoria Open Mężczyzn
1 miejsce - Jakub Gierach
2 miejsce - Jakub Polański
3 miejsce - Szymon Zajda

 Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim startującym za uczestnictwo w rawskim turnieju i już teraz zapraszamy bardzo serdecznie do odwiedzenia naszego miasta w przyszłym roku i starcie w X jubileuszowej edycji Mistrzostw Rawy Mazowieckiej. 
 
Nagrody dla uczestników turnieju ufundowało Miasto Rawa Mazowiecka.

Foto: Grzegorz Adamek
 
 

 • GA_039959 chłopiec odbija piłeczkę
 • GA_039966 chłopiec odbija piłeczkę
 • GA_039967 dzieci grają w tenisa
 • GA_039976
 • GA_040004
 • GA_039997
 • GA_040008
 • GA_040022
 • GA_039980
 • GA_039973
 • GA_039988
 • GA_039971
 • GA_039990
 • GA_039993
 • GA_039995
 • GA_040090
 • GA_040086
 • GA_040084
 • GA_039959

Rawskie obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W sobotę 11 listopada Rawa Mazowiecka uroczyście świętowała 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. O godz. 9.00 Burmistrz Miasta, Piotr Irla  złożył wieniec na rawskim cmentarzu wojskowym, upamiętniając żołnierzy, którzy zginęli w walkach o niepodległą Polskę. O godz. 9:15 uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki pod tablicami upamiętniającymi wybitne postacie: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. O godzinie 9:45 żołnierze z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej dokonali uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt, przy akompaniamencie Hymnu Państwowego w wykonaniu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej.


Po uroczystościach na Pl. Piłsudskiego o godzinie 10:00 w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, przy udziale pocztów sztandarowych i orkiestry OSP. Po mszy o godz. 11:00 Pani Barbara Gmaj, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, wygłosiła wzruszające wystąpienie okolicznościowe. Na koniec uroczystości rozbrzmiał "Koncert Rawa dla Niepodległej", w wykonaniu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej, zrealizowany dzięki środkom z budżetu obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka na rok 2023.


Burmistrz Miasta, Piotr Irla dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tych ważnych obchodach, okazując swoje wsparcie i oddanie Polsce. Niech duch niepodległości zawsze nas inspiruje.

 • pomnik flagi kwiaty cmentarz
 • Burmistrz składa wiązankę na cmentarzu
 • Burmistrz i uczestnicy Święta Niepodległości na cmentarzu
 • _DSC6464 pomnik kwiaty
 • _DSC6457 pomnik kwiaty
 • _DSC6452 pomnik kwiaty
 • Buemistrz niesie wiązankę
 • Burmistrz składa wiązankę pod pomnikiem
 • _DSC6380 pomnik kwiaty
 • _DSC6387 Orkiestra OSP, żołnierz
 • _DSC6384 sztandary
 • _DSC6390 sztandary
 • _DSC6403 żołnierz maszeruje
 • 400112170_724862029682199_5741360589160976639_n żołnierze flaga Polski
 • 400117182_724864089681993_5309979958299716037_n żołnierze flaga Polski
 • Burmistrz i uczestnicy Święta Niepodległości
 • _DSC6405 żołnierz sztandary
 • _DSC6418
 • _DSC6444
 • _DSC6442 kościół
 • _DSC6472
 • _DSC6476
 • _DSC6443
 • _DSC6447
 • _DSC6513
 • _DSC6516
 • _DSC6529
 • _DSC6543
 • _DSC6527
 • _DSC6547

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Czesława Świstaka - Taty  Proboszcza ks. Konrada Świstaka.  

Pogrzeb śp. Czesława Świstaka  odbędzie się 10 listopada w Nowym Mieście nad Pilicą. Msza Święta o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą.

Wyrazy szczerego współczucia dla Księdza Proboszcza i Rodziny zmarłego składają Burmistrz Rawy Mazowieckiej, oraz Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka z Radnymi Rady Miasta.

Inauguracja XIV kadencji Młodzieżowej Rady Miasta już za nami.

8 listopada o godz. 15.00 w holu Jatek Miejskich odbyło się inauguracyjne spotkanie Młodzieżowej Rady Miasta XIV kadencji. W spotkaniu udział wzięli Grażyna Dębska Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka, Piotr Irla Burmistrz Miasta, Artur Piotrowski Zastępca Burmistrza Miasta oraz Radni Młodzieżowej Rady Miasta XIII kadencji i nowo wybranej XIV kadencji.

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta XIII kadencji Amelia Antosik podsumowała dwuletnią działalność młodzieżowych radnych, a także udzieliła cennych wskazówek swoim młodszym kolegom. Radni XIII kadencji otrzymali od władz miasta podziękowania wraz z drobnymi upominkami. Nowo wybrani radni XIV kadencji otrzymali listy gratulacyjne i życzenia aktywnego działania na rzecz rawskiej młodzieży.

Jak będą działali nowi młodzieżowi radni, dowiemy się pewnie niebawem. Pierwsze zadanie, jakie przed nimi stoi, to wybór prezydium MRM, co zapewne nastąpi na najbliższych spotkaniach. 

 • _DSC6223 osoby
 • _DSC6232 młodzież
 • _DSC6234 młodzież
 • _DSC6238
 • _DSC6239 Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta XIII kadencji
 • _DSC6247 Burmistrz, Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6252 Burmistrz, Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6256 Burmistrz, Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6260 Burmistrz, Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6264 Burmistrz, Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6269 Burmistrz, Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6274 Burmistrz, Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6278 Burmistrz Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6282 Burmistrz Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6285 Burmistrz Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6291 Burmistrz Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6296 Burmistrz Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6299 Burmistrz Przewodnicząca Rady Miasta i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6306 Burmistrz i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6308 Burmistrz i Młodzieżowa Rada Miasta
 • _DSC6309
 • _DSC6310 Młodzieżowa Rada Miasta XIII kadencji
 • _DSC6313 Przewodnicząca Rady Miasta
 • _DSC6322
 • _DSC6328
 • _DSC6331
 • _DSC6335
 • _DSC6337
 • _DSC6339
 • _DSC6341
 • _DSC6342
 • _DSC6344
 • _DSC6326

Zaproszenie na trzeci praktyczny warsztat z zakresu tworzenia projektów społecznych.

Z radością pragniemy Państwa poinformować, że Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza na trzeci praktyczny warsztat z zakresu tworzenia projektów społecznych. To doskonała okazja do rozwijania inicjatyw oraz angażowania się na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Oto szczegóły spotkania:

Data: 14 listopada 2023 roku (wtorek).
Godzina rozpoczęcia: 15:00.
Miejsce: Sala konferencyjna w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka.

Zapraszamy do zgłaszania swojego udziału poprzez maila: oswiata@rawamazowiecka.pl lub telefonicznie pod numerem 46 814 37 69.

To niepowtarzalna szansa na zdobycie cennych umiejętności w zakresie tworzenia projektów, które mogą realnie wpłynąć na rozwój naszej społeczności. 

 • Pani pisze na laptopie plakat informacyjny

Program Obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Wszystkich serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważny dzień, który symbolizuje naszą długą i trudną drogę do wolności.

Oto harmonogram wydarzeń w dniu 11 listopada:
 9:00 - Złożenie wiązanek i zapalenie zniczy na cmentarzu wojskowym w Rawie Mazowieckiej.

 9:15 - Złożenie wiązanek pod tablicami upamiętniającymi wybitne postacie naszej historii: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 

9:45 - Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt przez żołnierzy z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz odegranie Hymnu       Państwowego przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej.
     Kościół PW. Niepokalanego Poczęcia NMP
 

10:00 - Msza św. w intencji Ojczyzny, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej.

 11:00 - Wystąpienie okolicznościowe - Barbara Gmaj, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rawie            Mazowieckiej.
 11:10 - Koncert "Rawa dla Niepodległej" w wykonaniu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej, zrealizowany z budżetu obywatelskiego              Miasta Rawa Mazowiecka na rok 2023.

 • flaga Polski plakat informacyjny

Bezpłatna mammografia

Zapraszamy Panie w wieku 45-74 lat na bezpłatną mammografię. 

Komu przysługuje bezpłatna mammografia?
Bezpłatne badania mammograficzne mogą wykonać wszystkie panie w wieku 45-74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i refundowane przez NFZ.

Jak umówić się na mammografię?
* telefonicznie 42 254 64 17 

Postój mammobusa:

Szpital św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, ul. Warszawska 14, w terminach:

10 listopada 2023 roku (piątek)

15 grudnia 2023 roku (piątek)

4 stycznia 2024 roku  (czwartek)

 

Mammografia – na czym polega badanie
Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi, polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z nich. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Ponadto, jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach.

Najważniejszą częścią badania jest pozycjonowanie, czyli prawidłowe ułożenie piersi. Badanie mammograficzne wymaga ucisku, dzięki czemu otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcia, eliminując wszelkie nieczytelne obrazy spowodowane ruchem. Odpowiedni ucisk piersi zmniejsza również dawkę promieniowania, co daje bezpieczeństwo i minimalizuje narażenie ciała kobiety na skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po nadmiernym napromieniowaniu. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund. Ważne, aby w tym czasie pozostać bez ruchu. Pozwala to uzyskać po dwa obrazy dla każdej piersi. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są analizowane przez specjalistów – lekarzy radiologów.

Jak przygotować się do mammografii?
W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Badanie to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się od pasa w górę.

Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu.

Jeśli wykonujesz mammografię regularnie w naszej pracowni lub mammobusie, to wszystkie Twoje badania są archiwizowane. Lekarz radiolog oceniający Twoje zdjęcie mammograficzne ma możliwość porównania go z poprzednim zdjęciem, dzięki temu może śledzić zmiany w piersiach, które zachodzą między badaniami.

Dlaczego warto profilaktycznie wykonywać mammografię?
Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3÷0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniu skryningowym – profilaktycznym (kobiety zgłaszające się na badanie nie mają żadnych niepokojących objawów), wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersiach, w bardzo wczesnym etapie, kiedy nie można ich wykryć w procesie samobadania, czy podczas badania palpacyjnego, wykonywanego przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szansę wyleczenia choroby, wykrytej we wczesnym stadium rozwoju.

Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać nowotworu. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach, niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.

Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii, kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniami histopatologicznymi. Badania te, są wykonywane bezpłatnie w ramach tego samego programu.

 • plakat Rawa Mazowiecka listopad,grudzień,styczeń plakat informacyjny

IX Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w Tenisie Stołowym

Wszystkich sympatyków tenisa stołowego grających wyczynowo i amatorsko zapraszamy 
w niedzielę 12  listopada do hali sportowej OSiR Tatar (ul. Tatar 1A) na IX Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza Miasta. 

Tegoroczne mistrzostwa są dedykowane wszystkim sympatykom tenisa stołowego bez względu na wiek i umiejętności.

Zawody zostaną rozegrane w następujących kategoriach:
Dziewczęta i chłopcy roczniki 2013 i młodsi
Dziewczęta i chłopcy roczniki 2011 – 2012
Dziewczęta i chłopcy roczniki 2009 – 2010
Dziewczęta i chłopcy roczniki 2006 – 2008
Kategoria open kobiet i mężczyzn

We wszystkich kategoriach mogą startować amatorzy jak i zawodnicy/czki
biorący udział w rozgrywkach ligowych ŁOZTS i PZTS.

Zgłoszenia do turnieju przyjmowane będą do dnia 10 listopada na adresy e-mail: z.bajan@op.pl  kuba.polanski@onet.pl oraz w dniu turnieju w godz. 8.00 – 9.00.
Rozgrywki we wszystkich kategoriach rozpoczną się o godz.9.30.

Zwycięzców poszczególnych kategorii otrzymają pamiątkowe puchary, statuetki i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Organizatorami imprezy są: Miasto Rawa Mazowiecka, klub sportowy MLUKS Dwójka i Ośrodek Sportu i Rekreacji.

W załącznikach dostępny jest szczegółowy regulamin imprezy wraz z oświadczeniami, których wypełnienie jest niezbędne dla wszystkich uczestników turnieju.

Plakat

 • tenis Plakat
 • tenis baner postacie rakietka

Regulamin

 • REGULAMIN Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej - 12.11.2023 r.-1
 • REGULAMIN Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej - 12.11.2023 r.-2

Oświadczenie rodzica niepełnoletniego dziecka

 • OŚWIADCZENIE RODZICA MR TS

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

 • zgoda na przetwarzanie danych MR TS osoba pełnoletnia

Rawa Mazowiecka zdobyła Nagrodę w XVII Konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich

Nagrodę przyznano za kompleksową rewitalizację historycznego centrum miasta, z wprowadzeniem na miejskim obszarze funkcji społecznych, kulturalnych oraz gospodarczych, związanych z funkcją usługowo – handlową. Zrewitalizowano główne place: Piłsudskiego i Wolności, które zyskały nowy kształt i reprezentatywny charakter. Nowocześnie zaprojektowana przestrzeń centrum zmieniła układ komunikacyjny i organizację ruchu. Wykształcono strefę ruchu uspokojonego, dzięki czemu główne place miasta stały się miejscem bezpiecznym i estetycznym. Na terenie placu Piłsudskiego zostały zachowane wiekowe dęby będące pomnikami przyrody, które dodatkowo zostały podkreślone nowoczesnym oświetleniem. Przestrzeń publiczną placów wzbogacono o ciekawe obiekty małej architektury nawiązujące do historii miejsca, zielone przestrzenie i kolorowe, kwiatowe rabaty. Przeprowadzone prace rewitalizacyjne wyeksponowały wartości kulturowe miejsca oraz podkreśliły charakter i wartość kulturową okolicznych, zabytkowych obiektów, co dodatkowo wzmocniło funkcję turystyczną miasta.

Więcej informacji https://tup.org.pl/konkurs-na-najlepiej-zagospodarowana-przestrzen-publiczna/?fbclid=IwAR1rGJJmAgPqimiioUHZvTMHn6yMntcA50T3lgFSOxiVnvNLvFF8-X3sKqk

 • 5.-Rewitalizacja-1809-scaled ulica kościół
 • 14-scaled panorama Pl. Wolności
 • 17.-Rewitalizacja-1826-scaled parasole ławki budynek
 • tenis postacie grające w tenisa
 • tenis baner postacie rakietka
 • REGULAMIN Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej - 12.11.2023 r.-1
 • REGULAMIN Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej - 12.11.2023 r.-2
 • OŚWIADCZENIE RODZICA MR TS dokumnet
 • zgoda na przetwarzanie danych MR TS osoba pełnoletnia dokument

Zaproszenie na praktyczne warsztaty z zakresu tworzenia projektów społecznych.

Z radością pragniemy Państwa poinformować, że Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza na praktyczny warsztat z zakresu tworzenia projektów społecznych. To doskonała okazja do rozwijania inicjatyw oraz angażowania się na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Oto szczegóły spotkania:

Data: 7 listopada 2023 roku (wtorek).
Godzina rozpoczęcia: 15:00.
Miejsce: Sala konferencyjna w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka.

Zapraszamy do zgłaszania swojego udziału poprzez maila: oswiata@rawamazowiecka.pl lub telefonicznie pod numerem 46 814 37 69.

To niepowtarzalna szansa na zdobycie cennych umiejętności w zakresie tworzenia projektów, które mogą realnie wpłynąć na rozwój naszej społeczności. 

 • kobieta laptop plakat

Zaproszenie na praktyczne warsztaty z zakresu tworzenia projektów społecznych.

Z radością pragniemy Państwa poinformować, że Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza na kolejne praktyczne warsztaty z zakresu tworzenia projektów społecznych. To doskonała okazja do rozwijania inicjatyw oraz angażowania się na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Oto szczegóły spotkania:

Data: 7 listopada 2023 roku (wtorek).
Godzina rozpoczęcia: 15:00.
Miejsce: Sala konferencyjna w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka.

Zapraszamy do zgłaszania swojego udziału poprzez maila: oswiata@rawamazowiecka.pl lub telefonicznie pod numerem 46 814 37 69.

To niepowtarzalna szansa na zdobycie cennych umiejętności w zakresie tworzenia projektów, które mogą realnie wpłynąć na rozwój naszej społeczności. 

Nowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej na linii nr 2

W związku z licznymi prośbami Mieszkańców naszego miasta w sprawie zmiany rozkładu jazdy komunikacji miejskiej na linii nr 2 informujemy, że został on ponownie zweryfikowany i zmieniony. Nowy rozkład będzie obowiązywał od 23 października 2023 r. 

 • Rozkład jazdy linii nr 2 godziny nazwy przystanków

Wybrano młodzieżowych radnych XIV kadencji

26 października  2023 r. w Rawie Mazowieckiej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie Rawy Mazowieckiej przeprowadzono wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka XIV kadencji. Podajemy oficjalne wyniki wyborów.

Do głosowania było uprawnionych 2350 uczniów, z czego w wyborach wzięło udział 1795 uczniów, czyli  76,39% uprawnionych do głosowania. 
Do urn wrzucono łącznie 1795 kart do głosowania, w tym oddano 1720 głosów ważnych. 

W skład Młodzieżowej Rady Miasta XIV kadencji i otrzymały mandaty radnych następujące osoby:

Okręg Wyborczy Nr 1 – Szkoła Podstawowa nr 1
    1. Skóra Julia
    2. Żabczyński Wojciech

Okręg Wyborczy Nr 2 – Szkoła Podstawowa nr 2
    1. Ziąbski Antoni

Okręg Wyborczy Nr 3 – Szkoła Podstawowa nr 4
    1. Woszczyk Bartosz
    2. Badowski Adam

Okręg Wyborczy Nr 4 – Liceum Ogólnokształcące
    1. Szostek Mateusz
    2. Iwańska Zuzanna

Okręg Wyborczy Nr 5 – Katolickie Publiczne Liceum Ogólnokształcące
    1. Fiuczek Amelia
    2. Socha Milena

Okręg Wyborczy Nr 6 – Zespół Szkół Ponadpodstawowych
    1. Piotrkowski Sebastian 
    2. Gierach Aleksandra

Okręg Wyborczy Nr 7 – Zespół Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej
Brak kandydatów 

Okręg Wyborczy Nr 8 – Zespół Placówek Specjalnych
    1. Lewińska Wiktoria
    2. Brzozowska Wiktoria

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że podczas dwuletniej kadencji będą prężnie działać na rzecz rawskiej młodzieży. Inauguracyjne spotkanie XIV kadencji Młodzieżowej Rady Miasta odbędzie się 8 listopada 2023 r. o godz. 15 w Jatkach Miejskich przy ul. Mickiewicza 11. O spotkaniu nowi radni zostaną powiadomieni listownie. 


Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta
Amelia Antosik

 • młodzież herb MRM

Przypominamy o naborze w konkursie „Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej"

Przypominamy Państwu, że już tylko kilka dni pozostało na składanie zgłoszeń w konkursie pn. „Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej”. Wtorek, 31 października, jest ostatnim dniem naboru w konkursie skierowanym do właścicieli i wspólnot mieszkaniowych budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia               30 września 2023 r. wykonali prace remontowe wszystkich elewacji znajdujących się w pierzei ulicy lub placu.  

Zgłoszenia konkursowe należy składać w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.
link: https://www.rawamazowiecka.pl/2903,aktualnosci?tresc=30015

Wybory Młodzieżowej Rady Miasta – 26 października

26 października odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka XIV kadencji. Z każdej szkoły do młodzieżowej rady wchodzi dwóch kandydatów, którzy uzyskali najwyższą liczbę głosów. Z niecierpliwością czekamy na  skład nowej MRM. 

Czy kandydat został Radnym MRM poinformujemy na stronie miasta www.rawamazowiecka.pl oraz na fb MRM. Informacje znajdziecie również na tablicach ogłoszeń w Waszych szkołach.

Dziękujemy dyrektorom szkół, Opiekunom Samorządów Uczniowskich i Samorządom Uczniowskim, którzy współpracują z młodzieżówką podczas organizacji spotkań informacyjnych oraz organizacji wyborów w szkołach.

 • młodzież herb MRM

Zaproszenie na Cykl Warsztatów Projektowych

Szanowni Przedstawiciele Organizacji Pozarządowych,

Z przyjemnością informujemy, że Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza Państwa na cykl warsztatów dotyczących tworzenia projektów społecznych. Te warsztaty stanowią znakomitą okazję do rozwijania inicjatyw oraz działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Szczegóły spotkania są następujące:

Data: 25 października 2023 roku (środa).
Godzina rozpoczęcia: 15:00.
Miejsce: Sala konferencyjna w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka.

Zapisy na maila: oswiata@rawamazowiecka.pl  i/lub  telefonicznie pod nr  46 814 37 69.

Zachęcamy do uczestnictwa, ponieważ to doskonała szansa na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności w zakresie projektów społecznych.

 • Kobieta laptop pokój

Podsumowanie Wyborów Parlamentarnych 2023 w naszym regionie

Drodzy Mieszkańcy!

Serdecznie dziękuję Wam wszystkim za aktywny udział w wyborach parlamentarnych. Wasza mobilizacja w głosowaniu to dowód, że nie jesteśmy obojętni na losy naszej ojczyzny i troszczymy się o jej przyszłość. 


Wczoraj (17.10) zostały ogłoszone oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023.  Ogólnopolska frekwencja w tych wyborach wyniosła 74,38% do Sejmu i 74,31% do Senatu. Pod tym względem Rawa wypadła ponadprzeciętnie – 77,22% do Sejmu oraz 77,14% do Senatu.  To dowód na to, że Polska to kraj, w którym demokracja kwitnie, a głos obywateli jest słyszany. Niezależnie od tego, na kogo oddaliście swój głos, ważne jest, że wzięliście udział w procesie wyborczym.

 

 • ręka urna kartka

Oto wyniki wyborów w naszym regionie:

- Sejmowy Okręg Wyborczy nr 10 (obejmujący miasto Rawę Mazowiecką i okoliczne powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki, tomaszowski, Piotrków Trybunalski, Skierniewice) do Sejmu mandaty zdobyli:

    • z listy Prawa i Sprawiedliwości (PiS): Robert Telus, Antoni Macierewicz, Anna Milczanowska, Grzegorz Lorek, Paweł Sałek, Krzysztof   Ciecióra;
    • z listy Koalicji Obywatelskiej (KO): Bogusław Wołoszański, Adrian Witczak;
    • z listy Trzeciej Drogi: Dariusz Klimczak.

- Senacki Okręg Wyborczy nr 29 (powiaty: opoczyński, rawski, skierniewicki, tomaszowski, Skierniewice) do Senatu mandat zdobył:
    • Kandydat Prawa i Sprawiedliwości (PiS): Rafał Ambrozik.

 Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim kandydatom za zaangażowanie w trosce o lepszą przyszłość naszego regionu.
 

Takie są wyniki naszych wyborów. Niech będzie to dowodem, że Polska to kraj różnorodności i demokracji, w którym każdy głos ma znaczenie. Niezależnie od wyników, ważne jest, abyśmy teraz działali razem, by zmieniać na lepsze naszą ojczyznę.


Dziękuję, że jesteście aktywnymi obywatelami!
 
Oficjalne wyniki wyborów znajdują się na stronie:  Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r.


                                                                                                                                                                                 Piotr Irla


                                                                                                                                               Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

Nabór w konkursie „Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej"

Przypominamy Państwu o trwającym naborze zgłoszeń w konkursie pn. „Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej”. Konkurs skierowany jest do właścicieli i wspólnot mieszkaniowych budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 30 września 2023 r. wykonali prace remontowe wszystkich elewacji znajdujących się w pierzei ulicy lub placu.  Zgłoszenie konkursowe należy złożyć w terminie od 2 do 31 października 2023 r. w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

https://www.rawamazowiecka.pl/2903,aktualnosci?tresc=30015

Rawskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

W czwartek 12 października 2023 r. w Miejskim Domu Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki" odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Pan Piotr Irla, Pani Zofia Kalisz Starszy Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Skierniewicach, Pani Celina Szczur Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miasta Rawa Mazowiecka, Pani Małgorzata Rudniak Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka, Pan Tadeusz Boczek Członek  Komisji Oświaty Rady Miasta Rawa Mazowiecka oraz Pani Zofia Winiarska Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rawie Mazowieckiej, złożyli serdeczne życzenia dyrektorom, nauczycielom, pedagogom, pracownikom administracji i obsługi szkół i przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest miasto Rawa Mazowiecka. Podziękowano również za trud, jaki nauczyciele i wychowawcy, a także pozostali pracownicy placówek oświatowych wkładają w wychowanie i naukę młodego pokolenia rawian.
Obchody Dnia Edukacji Narodowej były jednocześnie okazją do uhonorowania nagrodami Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka nauczycieli, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli liczne sukcesy w swojej pracy zawodowej.

Nagrodzeni zostali:

Nagroda Ministra Edukacji Narodowej:
Zbigniew Bajan – nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej.

Medal Komisji Edukacji Narodowej:
Renata Król – nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego

Medal Łódzkiego Kuratora Oświaty:
Kamilla Łysoniewska – nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej.
 
Nagrody Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka:
    1. Anna Rzadkiewicz – Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 1 „Tęczowa Jedyneczka”;
    2. Natalia Materniak – nauczyciel wychowania przedszkolnego, logopeda, Zastępca Dyrektora w Przedszkolu Miejskim Nr 1 „Tęczowa Jedyneczka”;
    3. Bożena Paterka – Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 2 „Niezapominajka”;
    4. Anna Gos – nauczyciel wychowania przedszkolnego w  Przedszkolu Miejskim Nr 2 „Niezapominajka”;
    5. Agata Popowicz – Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 3 „Bajkowy Zakątek”;
    6. Katarzyna Nastarowicz – nauczyciel wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Miejskim Nr 3
„Bajkowy Zakątek”;
    7. Jarosław Wasiak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki;
    8. Justyna Nowak – nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki;
    9. Ewa Siekierzyńska– nauczyciel współorganizujący proces kształcenia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki;
    10. ​Dorota Leszczuk – nauczyciel informatyki, Zastępca Dyrektora w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki;
    11. Zbigniew Golizda – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza
Kościuszki;
    12. Monika Mierzejewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej;
    13. Anna Siudzińska – nauczyciel języka polskiego i języka hiszpańskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej;
    14. Agnieszka Kozłowska – psycholog, nauczyciel współorganizujący kształcenie, doradztwo zawodowe w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej;
    15. Grzegorz Góraj – nauczyciel matematyki, Zastępca Dyrektora w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej;
    16. Monika Wisełka – nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej; 
    17. Irena Wiśniewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego
    18. Lucyna Antkowiak – nauczyciel muzyki, języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego;
    19. Dominika Bromirska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego;
    20. Iwona Guzewska – nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego;
    21. Aneta Mirgos – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego.
 
Po oficjalnych uroczystościach dla dyrektorów, wyróżnionych nauczycieli i pracowników oświaty wystąpiła Joanna Szczepkowska - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

 • _DSC5809 Burmistrz i goście
 • _DSC5796 nauczycielki
 • _DSC5797 nauczyciele
 • _DSC5807 nauczyciele ze SP1
 • _DSC5817 Burmistrz nagrodzony nauczyciel i goście
 • _DSC5824 Burmistrz nagrodzona nauczycielka i goście
 • _DSC5827 Burmistrz nagrodzona nauczycielka i goście
 • _DSC5835 Burmistrz Pani Dyrektor Przedszkola nr 1 i goście
 • _DSC5838 Burmistrz nagrodzony nauczyciel wychowania przedszkolnego i goście
 • _DSC5846 Burmistrz Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 2 i goście
 • _DSC5850 Burmistrz nagrodzony nauczyciel wychowania przedszkolnego i goście
 • _DSC5858 Burmistrz Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 3 i goście
 • _DSC5860 Burmistrz nauczycielka wychowania przedszkolnego i goście
 • _DSC5864 Burmistrz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 i goście
 • _DSC5868 Burmistrz nagrodzony nauczyciel wychowania fizycznego i goście
 • _DSC5871 Burmistrz nauczyciel współorganizujący proces kształcenia
 • _DSC5875 Burmistrz narodzony nauczyciel informatyki,
 • _DSC5879 Burmistrz nagrodzony nauczyciel historii i goście
 • _DSC5883 Burmistrz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2i goście
 • _DSC5889 Burmistrz nauczyciel języka polskiego i języka hiszpańskiego
 • _DSC5893 Burmistrz psycholog, nauczyciel współorganizujący kształcenie
 • _DSC5895 Burmistrz nauczyciel matematyki
 • _DSC5899 Burmistrz nauczyciel matematyki
 • _DSC5904 Burmistrz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4
 • _DSC5906 Burmistrz nauczyciel muzyki, języka niemieckiego
 • _DSC5910 Burmistrz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
 • _DSC5914 Burmistrz nauczyciel matematyki
 • _DSC5916 Burmistrz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
 • _DSC5920 Burmistrz i goście
 • _DSC5934

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Jerzego Kuby radnego Rady Miasta III Kadencji w latach 1998-2002, radnego II Kadencji Rady Powiatu Rawskiego w latach 2002-2006 i Członka Zarządu w tej kadencji.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższą środę 11 października o godz. 12:00 w kaplicy pod wezwaniem św. Józefa patrona dobrej śmierci  w Rawie Mazowieckiej.

Wyrazy szczerego współczucia dla rodziny zmarłego składają Burmistrz Rawy Mazowieckiej oraz Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka z Radnymi Rady Miasta.

W hołdzie Fryderykowi Chopinowi

Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Rawie Mazowieckiej wspólnie z Fundacją Kultury i Biznesu oraz Fundacją Artura Rubinsteina zapraszają na doroczny koncert upamiętniający rocznicę śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Koncert honorowym patronatem objął Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla. 

Czwartek, 19 października, godz. 18:00 sala widowiskowa MDK

Bilety w cenie 20 zł są dostępne w kasie lub on-line: Marek Drewnowski Recital fortepianowy  - biletyna.pl

W programie koncertu usłyszymy utwory Fryderyka Chopina: nokturny, mazurki i walce. Gwiazdą wieczoru będzie Marek DREWNOWSKI - pianista, dyrygent, pedagog; międzynarodową sławę zyskał, gdy Leonard Bernstein – po wysłuchaniu w nowojorskim radiu jego nagrania sonat Domenica Scarlattiego – zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną na Festiwalu Tanglewood w 1985 roku.

Drewnowski występował w najbardziej renomowanych i prestiżowych salach koncertowych w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Afryce, Stanach Zjednoczonych i Japonii. 

W dorobku fonograficznym Marka Drewnowskiego znajduje się najwięcej nagrań z muzyką Fryderyka Chopina, początek to seria płyt chopinowskich (Tonpress); artysta nagrał oba koncerty fortepianowe Chopina w wersji kameralnej (które przywrócił również estradom koncertowym), dwie płyty z oboma koncertami Chopina w wersji na kwintet z zespołem The Chopin Soloists (Beloved) i w wersji na orkiestrę kameralną z The Chopin Soloists Ensemble (Exton). Dla NVC Arts w Londynie dokonał rejestracji na wideo obu koncertów fortepianowych i 19 walców Chopina. W 2010 roku na rynku muzycznym ukazały się płyty pianisty: Bisy z szafy (Harmusica / Fundacja im. Józefa Hofmanna), Bisy Marka Drewnowskiego (Harmusica / Fundacja im. Józefa Hofmanna), Bisy Chopinowskie (ChopinStore) oraz dwa tytuły wydane przez wytwórnię Warner Bros: Chopin Celebration – z koncertami Chopina oraz walcami, nagranie DVD z pałacu w Łańcucie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyr. Antoniego Wita oraz Walce Chopina na CD.

Nagrał też sonaty Scarlattiego (Tonpress), koncerty fortepianowe Carla Marii von Webera (Frequenz, Arte), II Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana, IV Symfonię „Koncertującą” Karola Szymanowskiego i inne. 

Artysta jest prezesem i założycielem Fundacji im. Józefa Hofmanna. Programy edukacyjne fundacji obejmują kursy muzyczne i konkursy dla młodych pianistów, a także koncerty i stypendia. W ramach działalności Fundacji Drewnowski nagrała dwie płyty: 2. i 4. koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena oraz oba koncerty fortepianowe w wersji kameralnej Fryderyka Chopina.

Artysta znany jest również z niezwykłych umiejętności dyrygenta. Był założycielem i kierownikiem orkiestry The Chopin Soloist oraz dyrektorem festiwali im. Józefa Hofmanna i Ignacego Jana Paderewskiego. Brał udział w licznych projektach filmowych, m.in. pojawił się jako Fryderyk Chopin w filmie Koncert Chopina Krzysztofa Zanussiego, nagrał muzykę Chopina do filmu Oczarowanie Fryderyka Izabeli Cywińskiej z 1999 r., napisał scenariusz filmu fabularnego o Ignacym Janie Paderewskim (w opracowaniu). W listopadzie 2017 r. odbyła się premiera słuchowiska radiowego Dał Nam Niepodległą – Ignacy Jan Paderewski do którego napisał scenariusz, było to słuchowisko transmitowane na żywo (ze sceny) przez Polskie Radio – Radio dla Ciebie.

W 2010 r. Drewnowski otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodę „Paszport Chopina” przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa najsławniejszego polskiego kompozytora. W 2016 roku otrzymał tytuł profesora z rąk Prezydenta Polski. W 2017 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

 • Starszy Pan w muszce Plakat

Przypomnienie o obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych oraz dowodów uiszczenia opłat za usługę

Przypomina się właścicielom nieruchomości posiadającym zbiorniki bezodpływowe (szamba) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków o obowiązku:
- posiadania podpisanej umowy na odbiór nieczystości ciekłych z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych z terenu miasta Rawa Mazowiecka,
- posiadania dowodów uiszczania opłat za wywóz nieczystości ciekłych/osadów (rachunki, faktury vat), potwierdzających regularność wywozu nieczystości ciekłych.
     

Zgodnie z uchwalonym regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Rawa Mazowiecka, wywóz nieczystości ciekłych powinien odbywać się nie rzadziej niż raz na pół roku, a osady powstałe z przydomowych oczyszczalni ścieków powinny być usuwane zgodnie z instrukcją eksploatacji, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
 Właściciele nieruchomości, na których znajdują się zbiorniki bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków, zobowiązani są do zgłoszenia ww. urządzeń do ewidencji zbiorników bezodpływowych prowadzonej przez miasto.
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za brak umowy i/lub brak potwierdzeń wywozu nieczystości ciekłych zagrożone jest karą grzywny.
 
Mieszkańcy, którzy jeszcze nie podpisali ww. umowy,  powinni uczynić to niezwłocznie oraz dopilnować regularności wywożenia nieczystości ciekłych zgodnie z obowiązującym regulaminem.

 • ręce długopis kartka umowa

Ogłaszamy wybory do MRM XIV kadencji

26 października 2023 r. odbędą się wybory do XIV kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka. Już wkrótce radni obecnej kadencji odbędą cykl spotkań informacyjnych we wszystkich szkołach objętych głosowaniem – okręgach wyborczych do młodzieżowej rady. Zapoznają młodzież z działalnością rady i odpowiedzą na pytania zainteresowanych.


Przypominamy, że Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka składa się z 16 Radnych. Młodzieżowi radni, po dwie osoby z każdej szkoły, są wybierani w następujących ośmiu okręgach wyborczych: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 4 (uczniowie klas VI, VII i VIII), Liceum Ogólnokształcące, Katolickie Publiczne Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Zespół Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Zespół Placówek Specjalnych. Radni muszą być mieszkańcami Rawy Mazowieckiej.


Co robią młodzieżowi Radni i dlaczego warto zasilić szeregi MRM?
MRM to najlepszy sposób na aktywizację młodzieży i szansa na 2-letnie doświadczenie w pracy z samorządem. Młodzieżowi radni poznają specyfikę pracy w samorządzie lokalnym, reprezentują swoje środowisko w kontaktach z władzami miasta i współdziałają z wieloma organizacjami skupiającymi młodzież. Realizują również ciekawe autorskie pomysły, a przy ich realizacji zdobywają doświadczenie we współdziałaniu z rówieśnikami poza szkołą oraz nawiązują kontakty z lokalnymi mediami.


Jeśli więc… masz ciekawe pomysły, chcesz zrobić coś dla innych, chcesz mieć wpływ na decyzje dotyczące spraw młodzieży oraz chcesz promować i realizować inicjatywy młodych ludzi, przemyśl swoją kandydaturę na radnego Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka.
O szczegółach dotyczących wyborów do MRM będziemy Was na  bieżąco informować.


 Młodzieżowa Rada Miasta

 • MRM_PLAKAT_2023_v2 młodzież

Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert kierowanych do Wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”

W związku z informacjami o nieuczciwych wykonawcach, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, informujemy, iż Beneficjent dokonuje wyboru wykonawcy/ów realizujących usługi, dostawy, roboty budowalne w ramach przedsięwzięcia na własne ryzyko. 
Wykonawców i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania, lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez Beneficjentów  z wykonawcami.
Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez Wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym: z sąsiadami, w gminie.
Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy.
Pierwszy krok, aby zweryfikować uczciwość firmy to sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą. Można to zrobić w rejestrach dostępnych w sieci Internet:
– Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – to spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej;
– Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – tu sprawdzisz spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne, akcyjne;
– REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) – tu znajdziesz m.in. spółki cywilne;
– Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów –  Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista podatników VAT)  – tu sprawdzisz, czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz, czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.

Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa. Warto sprawdzić opinie nt. firmy publikowane w internecie.

Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują usługę wyłącznie pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres – czy nie budzą Państwa wątpliwości.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm instalacyjnych i wykonawczych.
Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy wykonawczej na partnerstwo w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz GMINY (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 85% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.
Mamy nadzieję, że niniejszy komunikat pozwoli Państwu przejść przez proces składania wniosku, inwestycyjny i rozliczenia w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący. Z korzyścią  dla środowiska i Państwa komfortu, zdrowia i portfela!

 • KV-logo napis dach

Przypominamy o trwającej kontroli zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

Urząd Miasta Rawa Mazowiecka informuje, że na terenie naszego miasta trwają kontrole zbiorników bezodpływowych. Kontrola
polega na wezwaniu właściciela nieruchomości do urzędu celem przedłożenia umowy zawartej z przedsiębiorcą odbierającym nieczystości ciekłe oraz okazaniu dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury VAT, inne dokumenty księgowo równoważne). Należy pamiętać, że posiadane dokumenty księgowe muszą potwierdzać regularność wywozu nieczystości ciekłych. (nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy).
W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków należy również pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków, jednak nie rzadziej niż raz w roku), co musi zostać również odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za w/w usługę.
Usługę wywozu nieczystości ciekłych mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości, pełna lista przedsiębiorców znajduje się na stronie Internetowej Urzędu Miasta pod linkiem: https://www.rawamazowiecka.pl/1045,podmioty-swiadczace-uslugi-oprozniania-zbiornikow-bezodplywowych
Prosimy właścicieli nieruchomości, którzy nie zostali jeszcze wezwani do okazania ww. dokumentów, do zgłaszania się do Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka, Wydział Gospodarki Komunalnej Pl. Piłsudskiego 4, pokój nr 15. w godzinach pracy urzędu pon.-pt. od 8:00 do 15:00 celem okazania: 
    1. Zawartej umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków.
    2. Dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat, inne równoważne dokumenty księgowe). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków.
Właściciele nieruchomości, którzy, nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników lub nie dokonali ich regularnego opróżnienia, powinni uczynić to niezwłocznie.

Kontrola umów na odbiór odpadów zawieranych przez przedsiębiorców

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r., poz. 1469) oraz Uchwały Nr XL/349/22  Rady Miasta Rawa Mazowiecka z dnia 23 czerwca 2022 r. w sprawie przyjęcia „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Rawa Mazowiecka, Straż Miejska oraz Wydział Gospodarki Komunalnej przystępuje do kontroli przedsiębiorców w zakresie posiadania aktualnych umów oraz dowodów uiszczania opłat na odbiór odpadów komunalnych.
W związku z obowiązującymi przepisami właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, są obowiązani do udokumentowania w formie  umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru działalności regulowanej – przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Wykaz podmiotów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu.
Do nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne zalicza się m.in.: obiekty produkcyjne, usługowe, handlowe.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza, w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej, uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej (art. 6j ust. 4a).
Ponadto przypominamy podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami z prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest podpisać indywidualną umowę z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej.
W związku z powyższym, jeżeli nie wszyscy przedsiębiorcy na terenie Miasta Rawa Mazowiecka zawarli takie umowy, zobowiązani są niezwłocznie tego dokonać.
Jednocześnie przypominamy, że przedsiębiorcom nieposiadającym umowy na odbieranie odpadów komunalnych z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej podlega karze grzywny.

Zapraszamy na XXI Wojewódzki Dzień Pszczelarza - "Miód w Sercu Rawy"

Zapraszamy serdecznie na jedno z najsmaczniejszych wydarzeń tego roku! Rawa Mazowiecka szykuje się do świętowania pasji pszczelarzy i bogactwa miodu podczas "XXI Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza - Miód w Sercu Rawy" ! To niezwykłe święto miłośników pszczół odbędzie się 24 września na Placu Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej.

Co Was czeka podczas tego wyjątkowego dnia?

11:30  Msza Święta w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej w  asyście pocztów sztandarowych.
12:30 Przemarsz pocztów sztandarowych pod dęby (scena).
12:40 Inauguracja XXI Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza  (przywitanie zaproszonych gości, przekazanie insygniów święta oraz wręczenie odznaczeń pszczelarskich).
14:00 Przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości.
15:00 Występ muzyczny Szkolnego Zespołu Ludowego „PODCHLEBNICKI” ze Starej Wojskiej.
15:45   Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci oraz wręczenie nagród.
16:00  Koncert zespołu Rawski BIG BAND.
18:00 Zakończenie.

Strefa wystawiennicza od 10:00 do 18:00 - Znajdziecie tu wystawców sprzętu pszczelarskiego, produkty pszczelich, warsztaty pszczelarskie dla rodzin, stoiska z produktami lokalnymi oraz wiele atrakcji dla dzieci, takie jak malowanie twarzy, warkoczyki i gry.

To idealna okazja na miły rodzinny wypad! Dołączcie do nas, aby uczcić naszych pszczelarzy i celebrować smakowite bogactwo miodu.

Czekamy na Was na Placu Piłsudskiego 24 września!

 • plakat dzień pszczoła

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Ireneusza Błądka Dyrektora Muzeum Ziemi Rawskiej w latach 2003 - 2015. 

Pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek 14 września o godz. 12:30 w kaplicy przy cmentarzu w Rawie Mazowieckiej.

Jako Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka i w imieniu całego samorządu, chcielibyśmy wyrazić nasze najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia wobec rodziny zmarłego.

 • swieczka płomień

Dotacja na Utrzymanie Grobów i Cmentarzy Wojennych w Rawie Mazowieckiej

Rozpoczęła się realizacja ważnego zadania, które ma ogromne znaczenie dla naszej historii i pamięci.
Dzięki Porozumieniu zawartemu między Wojewodą Łódzkim, Tobiaszem Bocheńskim, a gminą Miasto Rawa Mazowiecka,
reprezentowaną przez naszego Burmistrza, udało się pozyskać dotację celową w wysokości 66.530,00 złotych.
Te środki zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie i konserwację kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 roku, oraz cywilnych ofiar niemieckich nalotów podczas tego samego okresu. Ta kwatera znajduje się na cmentarzu rzymskokatolickim w Rawie Mazowieckiej.

Ponadto część tych środków zostanie wykorzystana na remont mogiły zbiorowej Powstańców 1863 roku, która znajduje się na tym samym cmentarzu, przy ul. Tomaszowskiej. Całkowity koszt remontu wynosi 120.000,00 złotych, a pozostała kwota, nieobjęta dotacją, została dołożona ze środków naszego miasta.

To wyjątkowy projekt, który przywraca naszym miejscom pamięci dawny blask. Jest to także ważny krok w kierunku zachowania i przekazywania historii kolejnym pokoleniom.

 • _DSC0953 krzyż
 • _DSC0955
 • _DSC0957 groby
 • _DSC0958
 • _DSC0962
 • _DSC0966
 • _DSC0970
 • _DSC0972

Zgłaszanie chęci udziału w XXI Wojewódzkim Dniu Pszczelarza

Zapraszamy serdecznie pszczelarzy z ziemi rawskiej do prezentacji swoich pasiek podczas organizowanego
przez Urząd Miasta Rawa Mazowiecka XXI  Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza w Rawie Mazowieckiej pod hasłem
„Miód w sercu Rawy”!

Święto odbędzie się 24 września 2023 r. na Pl. Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej.

Chętnych do zarezerwowania stoiska prosimy o kontakt z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka:
tel. 46 46 814 47 11 wew. 180, mail: socialmedia@miastorawa.pl.

 To doskonała okazja do prezentacji swoich pasiek oraz wymiany doświadczeń z innymi pasjonatami pszczół.

 • beekeeper-2650663_1280 pszczelarze pszczoły

Za nami 23. Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy

W ostatnią sobotę sierpnia odbył się Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy. W tym roku była to już XXIII edycja tej imprezy, która rokrocznie gromadzi na starcie wielu miłośników jazdy na dwóch kółkach. Trasę tegorocznego rajdu przejechało 777 uczestników (w tym 60 rodzin). Uczestnicy mieli do przejechania ok. 27 km podzielone na dwa etapy, z przerwą w miejscowości Chociwek, gdzie uczestnicy rajdu otrzymali wodę oraz słodką przekąskę. Po przyjeździe na metę na terenie OSiR obok hali sportowej „Tatar” na rajdowiczów czekała gorąca grochówka oraz liczne nagrody (w tym 13 rowerów) ufundowane przez Miasto Rawa Mazowiecka oraz niezawodnych sponsorów rajdu. Tradycyjnie rozstrzygnięto konkursy na najstarszą uczestniczkę i uczestnika, najciekawszą konstrukcję rowerową, najbardziej oryginalny strój i konkurs na najliczniejszą rodzinę. Pozostali uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Rawie Mazowieckiej, w którym do wygrania były atrakcyjne nagrody, które wręczali Pan Piotr Irla Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka oraz Pan Józef Matysiak Starosta Powiatu Rawskiego.
Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację rajdu. 

Dziękujemy w szczególności sponsorowi głównemu - firmie DITTA SERIA Pana Edmunda Pietrzaka, która ufundowała koszulki dla uczestników, 5 rowerów oraz udostępniła teren na półmetku rajdu. 

Składamy również podziękowania pozostałym sponsorom, bez pomocy których nie byłoby możliwe przeprowadzenie rajdu. Sponsorami rajdu byli: ZGO AQUARIUM, Powiat Rawski, Salon Rowerowy TEAM, TABO, METALBUD NOWICKI, Pan Adrian Witczak, RODOS Jarosław Budek, RAW-POL. 
Patronat medialny nad rajdem objęła gazeta i serwis internetowy www.kochamrawe.pl 

Dziękujemy również służbom porządkowym, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników tegorocznego rajdu: Komendom Powiatowym Policji w Rawie Mazowieckiej i w Tomaszowie Mazowieckim, Straży Miejskiej w Rawie Mazowieckiej, służbom medycznym z AniMed Tomasz Budek oraz wolontariuszom, którzy zabezpieczali trasę rajdu.

Dziękujemy również firmie „Fotomilejka”, która zadbała o fotorelację z rajdu, a także pracownikom Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji, którzy zadbali o sprawny przebieg rajdu.
A cyklistom, którzy wzięli udział w rajdzie, dziękujemy, że znowu byli z nami. I do zobaczenia na kolejnym rajdzie rowerowym już za rok.
Organizatorami rajdu byli: Miasto Rawa Mazowiecka, MLUKS „Dwójka”, Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Haliny Konopackiej w Rawie Mazowieckiej

 • 15 namiot rowery
 • 14 rowery
 • 16 rowery scena
 • 9 młodzież siedzi na trawie
 • 6 uczestnicy jadą na rowerach
 • 8 odpoczynek uczestników rajdu rowerowego
 • 7 uczestniczy losują losy
 • 1 rodzina na rowerze
 • 4 losowanie losu przez uczestnika rajdu rowerowego
 • 10 uczestnicy rajdu rowerowego podczas odpoczynku
 • 11 uczestnicy rajdu rowerowego
 • 19 rowerzyści na mecie
 • 21 rowerzyści na mecie
 • 17 rowerzyści
 • 24 uczestnik przebrany za pirata
 • 25 uczestniczka przebrana za gęś trzyma koszulkę
 • 22 uczestnicy rajdu rowerowego
 • 26 dziewczynka z wymalowaną twarzą
 • 27 chłopiec przebrany za postać z bajki
 • 28 Pani przebrana za anioła
 • 29 Burmistrz i Pani Anioł
 • 30 uczestnik rajdu
 • 50 organizatorzy rajdu
 • photo (44) uczestnicy rajdu

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURENCJI REGULAMINOWYCH RRRR 2023

Liczba uczestników rajdu: 777 os., w tym liczba rodzin: 60 (rodziny liczące min. 4 os.)

NAJSTARSZY UCZESTNIK: Zdzisław Żebrowski ur. 17.02.1943 r. (nr na liście  150)
(nagroda: golarka RAVEN)

NAJSTARSZA UCZESTNIKA: Rutkowska Alicja ur. 22.12.1946 r. (nr na liście 528)
(nagroda: blender Bosch)

NAJLICZNIEJSZA RODZINA:
I miejsce: Państwo  Stępniak-Czarnota-Wąsiewicz - 12 os.  – kupon nr 84 (nagroda: blender kielichowy Zelmer)                        
II miejsce: Państwo  kosonóg- Chinowscy- Sobotnik – 10 os.  – kupon nr 14 (nagroda: grill elektryczny Raven)    
III miejsce: Państwo  Kordala- Nowak -9 os.  – kupon nr 78 (nagroda: frytkownica Vesta)

 

 • 32 Burmistrz Miasta przemawia wraz ze Starostą Powiatu Rawskiego
 • 34 Burmistrz Miasta i Starosta Powiatu Rawskiego wręczają nagrodę
 • 35 Burmistrz Miasta i Starosta Powiatu Rawskiego wręczają nagrodę
 • 36 Burmistrz Miasta i Starosta Powiatu Rawskiego z uczestnikami rajdu
 • 37 Burmistrz wręcza nagrodę uczestnikom
 • 48 Burmistrz wręcza nagrodę uczestnikom

NAJCIEKAWSZA KONSTRUKCJA ROWEROWA:
I miejsce: Jolanta Wysocka – gęsie gniazdko (nagroda: radiobudzik Blaupunkt.)
II miejsce: Maciej Rodzik – samolot (nagroda: radiobudzik Sony)
III miejsce: Włodzimierz Oczakowski. –  statek piracki (nagroda: głośnik bezprzewodowy Tracer)
Wyróżnienie: Ewa Lichtfeld – rower rusałki (nagroda: suszarka do włosów).

 

 • _DSC0341 Burmistrz Starosta i zwycięzca
 • Uczestnik rajdu z Burmistrzem I Starostą
 • _DSC0333 Burmistrz Starosta i zwycięzca
 • Uczestniczka trzyma nagrodę z Burmistrzem I Starostą

NAJORYGINALNIEJSZY UBIÓR UCZESTNIKA RAJDU: 
I miejsce: Wysoccy: Jolanta, Piotrek, Oskar – gęsia rodzina (nagroda: saturator Brita)
II miejsce: Kaja Gałecka – zombie (nagroda: klawiatura bezprzewodowa z myszką Logitech)
IIII miejsce: Marzena Piątkowska – anioł (nagroda: słuchawki przewodowe Panasonic)
Wyróżnienia (nagrody: akcesoria rowerowe i drobna elektronika):
    • Zosia Grochowalska – karateka,
    • Aleksandra Kielan – kot,
    • Włodzimierz Oczakowski – pirat,
    • Adam Kocik – Bawarczyk,
    • Tomasz Szostek – superbohater,
    • Ewa Lichtfeld – marzenia rusałki
    • Szymon Zając - Batman
    • Krzysztof Wieteska - piłkarz

 

 • 40 zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie
 • 49 zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie

ZDOBYWCY ROWERÓW:
    1. Piotr Staszewski (kupon 978) – rower od Miasta Rawa Mazowiecka
    2. Wiktor Wisiński (kupon 1039) – rower od Miasta Rawa Mazowiecka
    3. Joanna Kwiatkowska (kupon 843)  – rower od ZEC Rawa Mazowiecka
    4. Mateusz Karolczuk (kupon 107)  – rower od ZEC Rawa Mazowiecka
    5. Florian Wyciernik (kupon 990)  – rower od Salon Rowerowy TEAM
    6. Kamil Nowak (kupon 842)  - rower od Starosty Rawskiego
    7. Piotr Tylak (kupon 844)  – rower od Metalbud Nowicki
    8. Eliza Ekner-Wróblewska (kupon 1018)  - rower od TABO Kuzimski Sp.z o.o. sp.k.
    9. Ewelina Bugajczyk (kupon 258)  – rower od DITTA – SERIA
    10. Olaf Banaszek (kupon 371)  – rower od DITTA – SERIA
    11. Tosia Guzek (kupon 177)  – rower od DITTA – SERIA 
    12. Weronika Wieteska (kupon 101)  – rower od DITTA – SERIA 
    13. Michał Felak (kupon 45)  – rower od DITTA – SERIA 

Awans rawskich nauczycieli

W dniu 30.08.2023 r. o godzinie 12:00 w Jatkach Miejskich odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela przez Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka, Pana Piotra Irlę. 

W bieżącym roku do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego przystąpiło 11 nauczycieli, którzy w sesji letniej pomyślnie zdali egzamin. Akty mianowania otrzymali następujący nauczyciele:

Beata Agnieszka Przyborek -nauczyciel współorganizujący kształcenie oraz pedagog specjalny w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.

Marcin Stolarek -nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.

Monika Malwina Wisełka -nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej.

Marta Sylwia Wróbel -nauczyciel wychowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej.

Adrian Bajan -nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej. 

Marlena Cyniak -nauczyciel oddziału przedszkolnego kształcenie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.

Agnieszka Stolarek -nauczyciel oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. 

Marzena Bożena Lesiak- nauczyciel świetlicy w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.

Przemysław Janecki -nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.

Natalia Tomaszewska- nauczyciel wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Miejskim Nr 2 „Niezapominajka”

Ilona Joanna Chmielecka-  nauczyciel współorganizujący kształcenie oraz pedagog specjalny w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej.

Wszystkim nauczycielom gratulujemy uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego, życzymy satysfakcji z pracy i wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym jak i osobistym.

 • 4 (1) nauczyciele po wręczeniu aktów mianowania
 • 5 (1) nauczyciel odczytuje tekst "Roty"
 • 1 (2) Burmistrz wręcza nauczycielce akt mianowania
 • 7 Burmistrz wręcza nauczycielce akt mianowania
 • 8 Burmistrz wręcza nauczycielce akt mianowania
 • 9 Burmistrz wręcza nauczycielce akt mianowania
 • 10. Burmistrz wręcza nauczycielce akt mianowania
 • 11 Burmistrz wręcza nauczycielowi akt mianowania
 • 12 Burmistrz wręcza nauczycielce akt mianowania
 • 13 Burmistrz wręcza nauczycielce akt mianowania
 • 14 Burmistrz wręcza nauczycielowi akt mianowania
 • Burmistrz wręcza akt mianowania nauczycielce
 • Nauczyciele Mianowani

Elektromobilność – nasza przyszłość

Elektromobilność może stanowić remedium na wiele problemów i należy się spodziewać, że w miarę rozwoju rynku samochodów elektrycznych i dostępności infrastruktury ładowania, coraz więcej osób może wybierać tę opcję transportu, również ze względu na przyszłe zmiany regulacyjne i zachęty do jej zastosowania. Można przewidywać, że w miarę upływu czasu pojawią się   nowe technologie i proces produkcyjny pojazdów elektrycznych zostanie jeszcze bardziej udoskonalony. 

W 2023 roku na rynku pojazdów elektrycznych jest obecnych ponad 120 producentów, a na rynek planuje się  wprowadzić około 150 nowych modeli takich pojazdów. Specjaliści Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych szacują, że do 2030 r. liczba nowo rejestrowanych w Polsce osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) zwiększy się do prawie 170 tys. W ramach rozwoju obszarów związanych z elektromobilnością, należy oczekiwać dynamicznego wzrostu ilości punktów ładowania pojazdów elektrycznych, w tym punktów dostępnych w miejscach publicznych. Publicznie dostępne ładowarki miałyby np. zostać umieszczone w pobliżu automatów paczkowych.  

Jeżeli chodzi o rozwój elektromobilności w naszym mieście, to od czerwca  pojawiła się możliwość wypożyczania hulajnóg elektrycznych, którymi można przemieszczać się na terenie całego miasta. Hulajnogi mogą wypożyczać osoby pełnoletnie, a szczegóły użytkowania hulajnóg zawarte są w regulaminie dostępnym w aplikacji. Powinniśmy pamiętać, że korzystanie z zeroemisyjnego transportu jest przejawem troski o środowisko i przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Jest też jednym z celów Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Rawa Mazowiecka do roku 2030.

Źródło danych: forsal.pl, voltscooters.pl

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla, Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska, Starosta Rawski Józef Matysiak,  Przewodnicząca Rady Powiatu Rawskiego Maria Charążka zapraszają na obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Oto program uroczystości:

Data: 01.09.2023 r., godz.17.00 
Miejsce: Plac Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej

1. Odegranie Hymnu Państwowego.
Wspólnie oddamy hołd hymnem naszej Ojczyzny. To chwila, kiedy dźwięki muzyki przeniosą nas w refleksyjny nastrój.

2. Modlitwa za Poległych Żołnierzy i Pomordowanych Mieszkańców Rawy Mazowieckiej.

3. Złożenie przez delegację Samorządowców Ziemi Rawskiej oraz rawskich kombatantów wiązanek pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK (cmentarz wojskowy w Rawie Mazowieckiej).

4. Wystąpienie okolicznościowe Pani Marii Fastyn, nauczycielki historii w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego.

5. "Opowiedz Nam Ojczyzno" – koncert patriotyczny w wykonaniu Piotra Goliata i Karoliny Ziętek.
Wzruszający koncert, który za pomocą muzyki przekazuje ducha patriotyzmu i wspólnoty narodowej.

Razem oddajemy hołd bohaterom i ofiarom przeszłości oraz uczymy się doceniać pokój i wolność, jakie mamy dzięki ich poświęceniu. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tych uroczystościach.

 • 1 września 23 samoloty domy

Piknik historyczny pn. „Rawskie Paskalia”

Odkryj Historię na Pikniku "Rawskie Paskalia"!

Zapraszamy Was serdecznie wraz z organizatorem wydarzenia Muzeum Ziemi Rawskiej w niedzielę, 20 sierpnia, od godz. 14:00 do 18:00 na niezapomniany piknik historyczno-edukacyjny na Placu Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej! 

Tego dnia przeniesiemy się w czasie, by razem odkrywać tajemnice przeszłości naszego pięknego miasta. Nazwa "Rawskie Paskalia" nieprzypadkowo odwołuje się do postaci słynnego pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska, związanej z naszym regionem. 

Razem z Wami czekać będą niezapomniane chwile w towarzystwie:

* Grup rekonstrukcyjnych, które przeniosą Was w odległe czasy i przybliżą dawne obyczaje,
* Jarmarku rawskim, gdzie odkryjecie unikalne wyroby i smakołyki,
* Występach zespołu muzyki dawnej Roderyk, który zabierze Was w muzyczną podróż przez stulecia,
* Czytaniu wybranych fragmentów pamiętników Jana Chryzostoma Paska, dzięki któremu poznamy niezwykłe historie
...i wiele innych atrakcji przygotowanych z LGD "Kraina Rawki", Brać Herbowa Ziemi Rawskiej, Agencja Eventów Historycznych "Sarmata" oraz zespołem Roderyk.

Cieszcie się piękną atmosferą, spędzając czas w plenerze, w otoczeniu historycznych dębów na Placu Piłsudskiego. Dodatkowo mamy ogromną radość ogłosić, że nasze wydarzenie otrzymało wsparcie Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra!

 

 • Plakat_Paskalia plakat informacyjny postać Paska

Rawskie Klimaty: Lubię wracać tam...

Rawskie Klimaty: Lubię wracać tam...
15 SIERPNIA  19:00
PLAC PIŁSUDSKIEGO W RAWIE MAZOWIECKIEJ

A my lubimy, kiedy on wraca i śpiewa w swoim rodzinnym mieście. Zapraszamy na wyjątkowy koncert, którego gwiazdą będzie rawianin MICHAŁ BŁOCKI.

Wstęp wolny! 

Michał Błocki to wywodzący się z naszego miasta artysta, który aktualnie mieszka i pracuje w Krakowie. Do Rawy wraca do rodziny, przyjaciół i znajomych, ale także, by zachwycać lokalną społeczność swoim głosem. Tym razem zaproponuje nam między innymi piosenki Zbigniewa Wodeckiego, którego znają i uwielbiają kolejne pokolenia słuchaczy. Podczas sierpniowego koncertu usłyszymy kilka piosenek z repertuaru tego znakomitego piosenkarza.  

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, dlatego usłyszymy także kilka utworów patriotycznych – Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza. 

Plac Piłsudskiego wypełni się również muzyką z oper i operetek, pieśniami włoskimi, popularnymi przebojami, które wszyscy doskonale znamy. Michałowi będzie akompaniować przy fortepianie Olga Piotrowska-Cender.

Przygotowujemy także małą niespodziankę. Z Michałem zaśpiewa ktoś jeszcze... Kto? Bądźcie z nami 15 sierpnia w samym sercu Rawy Mazowieckiej i przekonajcie się o tym na własne uszy.

Więcej szczegółów na stronie mdkrawa.pl

 • lato2023-04 plakat informacyjny

XXIII Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy

Zbliża się niezwykłe wydarzenie dla miłośników rowerowej przygody! Już 26 sierpnia (sobota), w godzinach 10:00 - 15:00, odbędzie się XXIII Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy. To idealna okazja, by spędzić aktywnie czas z rodziną i przyjaciółmi, odkrywając piękne zakątki naszej okolicy.

Pod patronatem Burmistrza Rawy Mazowieckiej, Piotra Irli, rajd organizowany jest przez Miasto Rawa Mazowiecka, Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Haliny Konopackiej, we współpracy z klubem sportowym MLUKS Dwójka. 

Start i zakończenie rajdu – Teren przy hali sportowej OSiR Tatar. Zapisy przyjmowane są na przystani nad zalewem Tatar  oraz w hali sportowej Milenium przy ul. K. Wielkiego 28 w godz. 10.00 – 18.00 oraz w dniu 26 sierpnia w biurze rajdu, które będzie usytuowane przy hali sportowej, w godz. 8.30 - 9.30. Jak zwykle na uczestników czekają atrakcyjne nagrody, pamiątkowe koszulki. 

 Trasa tegorocznego rajdu wynosi 27 km i przebiega przez następujące miejscowości: Rawa Mazowiecka, Chrusty, Byliny Stare, Dziurdzioły, Małgorzatów, Podkonice, Chociwek (przerwa na odpoczynek), Podlas, Osiedle Pisarzy Polskich i wjazd na metę ul. Tatar od strony pływalni Aquarium.

W tym roku rowerzyści będą poruszać się głównie drogami asfaltowymi. Tylko za miejscowością Małgorzatów znajduje się kilometrowy odcinek drogi gruntowej. Na trasie znajduje się kilka podjazdów, które jednak nie powinny sprawić kłopotów uczestnikom. Trasa tegorocznego rajdu jest bardzo przyjemna i każdy rowerzysta powinien ją pokonać bez większych trudności.

Poniżej załączamy druki oświadczeń, regulamin i mapkę z trasą rajdu. Zachęcamy do pobrania i wypełnienia oświadczeń, co znacznie ułatwi pracę osobom przyjmującym zapisy.

Zapraszamy na 23 edycję Rawskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego! 

 • plakat 2023 plakat informacyjny
 • mapa rajd 2023 mapka przebiegu trasy rajdu rowerowego
 • REGULAMIN XXIII RAWSKIEGO RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO (2)-1 regulamin str. 1
 • REGULAMIN XXIII RAWSKIEGO RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO (2)-2 regulamin str. 2
 • REGULAMIN XXIII RAWSKIEGO RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO (2)-3 regulamin str. 3
 • REGULAMIN XXIII RAWSKIEGO RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO (2)-4 regulamin str.4
 • Załącznik OŚWIADCZENIE RODZICA
 • zgoda na przetwarzanie danych RRRR osoba pełnoletnia

Święto Wojska Polskiego oraz 103 rocznica Bitwy Warszawskiej

Zapraszamy serdecznie na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej, które odbędą się w dniach 14-15 sierpnia br. w  Rawie Mazowieckiej. To ważne wydarzenie, podczas którego wspólnie oddamy hołd bohaterom i uczcimy naszą historię.

To czas hołdu dla tych, którzy walczyli za naszą niepodległość, za wolność i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Bitwa Warszawska, znana także jako Cud nad Wisłą, była punktem zwrotnym w historii Polski, kiedy to nasze Siły Zbrojne pokonały najeźdźców i ocaliły naszą suwerenność.

Warto pamiętać o odwadze i poświęceniu naszych bohaterów, którzy bronili naszych wartości i dali nam możliwość cieszenia się niepodległą Polską. Wspólnie oddajmy hołd ich męstwu oraz wspólnie pielęgnujmy ducha patriotyzmu i dumy z naszego kraju.

Program rawskich obchodów:

14 sierpnia 2023 r.

16:30  –  otwarcie wystawy dotyczącej Ignacego Jana Paderewskiego, Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej – sala konferencyjna,

17:00  –  uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ignacego Jana Paderewskiego, budynek Starostwa Powiatowego, Plac Wolności 1:

– złożenie wiązanek pod tablicami upamiętniającymi Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz pod pomnikiem Św. Jana Pawła II,

– złożenie przez delegację Samorządowców Ziemi Rawskiej wiązanki na cmentarzu w Rawie Mazowieckiej.

18:00 – Msza Święta pod przewodnictwem JE Biskupa Łowickiego Andrzeja Franciszka Dziuby, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.

15 sierpnia 2023 r.                                                                                                                                            

Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

19:00 – przedstawienie muzyczne pt. „Lubię wracać tam…” w wykonaniu  Michała Błockiego (tenor) oraz Olgi Piotrowskiej – Cender (piano).

 • grafika plakat plakat informacyjny
 • lato2023-04 plakat informacyjny

Potańcówka w Rawie Mazowieckiej z Akademią Tańca Tradycyjnego

Już w tę sobotę, 12 sierpnia, o godzinie 18:00 na Placu Wolności odbędzie się niezwykłe wydarzenie z  cyklu: "BARWY ZIEMI RAWSKIEJ".

Potańcówka w Rawie Mazowieckiej z udziałem uznanej Akademii Tańca Tradycyjnego to szansa na odkrycie tajemnic tradycyjnych tańców, które od wieków przekazują energię, radość i dziedzictwo kulturowe. To niezwykłe spotkanie z tradycją, spontanicznością i żywiołowością, której nie brakuje nawet przez kilkanaście minut tańca w jednym rytmie! 

Pod okiem doświadczonych instruktorów Akademii Tańca Balfolk, będziemy mieli okazję zgłębić tajniki tańców ludowych, które łączą ludzi w korowodach, parach i większych układach tanecznych. 

 To jednak nie wszystko! Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza wypełni powietrze magiczną, autentyczną muzyką ludową, która naprawdę rozbudzi nasze tańczące serca! Melodie polskich tańców tradycyjnych, takie jak polki, oberki, kujawiaki czy krzyżoki, zabiorą nas w podróż przez różnorodne regiony Polski, w tym i naszej ukochanej Rawy Mazowieckiej. 

 Projekt "Barwy Ziemi Rawskiej", jest realizowany według pomysłu Orkiestra OSP Rawa Mazowiecka, współfinansowanego z budżetu Urząd Miasta Rawa Mazowiecka. Cykl wydarzeń muzycznych to cudowna inicjatywa osób, którzy kochają muzykę i chcą tą miłością zarażać innych.  Serdeczne podziękowania dla organizatora - Ochotnicza Straż Pożarna Rawa Mazowiecka.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia: link

Zapraszamy do wspólnej zabawy, tańca i podziwiania bogactwa naszego dziedzictwa!

 • Potańcówka plakat informacyjny

Planujesz inwestycję związaną ze swoją zabytkową nieruchomością? Możesz skorzystać z dotacji!

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka informuje o ogłoszeniu drugiej edycji naboru wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach położonych na terenie miasta Rawa Mazowiecka. Wnioski będą przyjmowane do dnia 9 sierpnia 2023 r.

Dotacje będą udzielane z budżetu Miasta Rawa Mazowiecka, po uzyskaniu dofinansowania na udzielenie dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zgodnie z zasadami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Miasto może złożyć 10 wniosków z Programu w trzech kategoriach wartości dofinansowania: do 150.000 zł, do 500.000 zł i do 3.500.000 zł.

Więcej informacji o naborze wniosków można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka: https://www.rawamazowiecka.pl/3378,nabor-wnioskow-w-2023-r?tresc=30661 lub w Wydziale Gospodarki Terenami, Plac Marszałka J. Piłsudskiego 4, pokój nr 19, tel. 468144305.

Informacja dla mieszkańców dot. obchodów 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego