Aktualności BK

Baśniowe podróże po literaturze

Zajęcia literacko-plastyczne oparte na znanych i mniej znanych bajkach i baśniach z różnych kontynentów to nasza propozycja na spędzenie lata w mieście. Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci / Plac Piłsudskiego 9
Zajęcia odbędą się od 8 do 12 sierpnia w godzinach od 11:00 do 12:30 zaś finałem wakacji w bibliotece będzie kolorowy plenerowy. Piknik przy Altanie w Parku Miejskim, 13 sierpnia od godziny 13:00 do 17:00 !!!
Z letnią ofertą startujemy w poniedziałek, 8 sierpnia. Przez cały tydzień będziemy proponować najmłodszym spotkania z dobrą literaturą. Codzienne zajęcia rozpocznie wspólne czytanie bajeczki. Później przyjdzie pora na zabawy animacyjne i kreatywny kącik plastyczny. Nie zabraknie uwielbianych przez najmłodszych zagadek, malowanek i gier. Zajęcia rozplanowane zostały na półtorej godziny (zaczną się codziennie punktualnie o godzinie 11:00). Będą się odbywać w czytelni bibliotecznego Oddziału dla Dzieci (przy Placu Piłsudskiego 9).
Uwaga – na zajęcia obowiązują zapisy. Chęć udziału dziecka w spotkaniach należy zgłosić pod numerem telefonu 535 282 791.

Wakacje z MBP zakończy plenerowy piknik „Cała naprzód ku nowej przygodzie”. Impreza odbędzie się w sobotę, 13 sierpnia w altanie w miejskim parku. Jego głównym punktem będzie podsumowanie konkursu „Najlepsi Czytelnicy roku 2021” oraz przedstawienie Teatru Arlekin. W pikniku wezmą udział także przyjaciele biblioteki – policjanci, strażacy, młodzież, lokalni rękodzielnicy i wielu innych naszych przyjaciół.
W trakcie zabawy prowadzona będzie kwesta na rzecz Kamila Dziubińskiego „Agregat dla Kamila”
 • Plakat promocyjny wydarzenia

XXII Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy

Już tylko niespełna miesiąc dzieli nas od kolejnej edycji Rawskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Rajd odbędzie się 27 sierpnia w godz. 10.00 – 14.00. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla. Organizatorami rajdu są: Miasto Rawa Mazowiecka, Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Haliny Konopackiej a partnerem imprezy jest klub sportowy MLUKS Dwójka.
Start i zakończenie rajdu – Dziedziniec Zamku Książąt Mazowieckich. Zapisy przyjmowane są na przystani nad zalewem Tatar, oraz w hali sportowej Milenium przy ul. K. Wielkiego 28 w godz. 10.00 – 18.00 oraz w dniu 27 sierpnia w biurze rajdu na dziedzińcu zamkowym do godz. 9.00. Jak zwykle na uczestników czekają atrakcyjne nagrody, pamiątkowe koszulki. Trasa tegorocznego rajdu wynosi 32 km i przebiega przez następujące miejscowości: Rawa Mazowiecka (przejazd ścieżką rowerową do osiedla Zamkowa Wola), Kaleń, Podskarbice Szlacheckie, Regnów (przerwa na odpoczynek), Komorów, Byszewice, Głuchówek. Dojazd do Rawy Mazowieckiej ul. Reymonta. Następnie ulicami Miłą, Kilińskiego, Mazowiecką, Ziemowita, Ks. Skorupki, Zamkową wjazd na metę.
W tym roku rowerzyści będą poruszać się głownie drogami asfaltowymi. Na trasie nie ma też spektakularnych podjazdów. Nieco kłopotów może sprawić podjazd na osiedle Zamkowa Wola. Trasa tegorocznego rajdu jest bardzo przyjemna i każdy rowerzysta powinien ją pokonać bez większych trudności. Poniżej załączamy druki oświadczeń, regulamin i mapkę z trasą rajdu. Zachęcamy do pobrania i wypełnienia oświadczeń co znacznie ułatwi pracę osobom przyjmującym zapisy.
Zapraszamy na 22 edycję Rawskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego.
 • Grupa ludzi jadąca na rowerach przez miasto
 • mapa rajdu rowerowego
 • oświadczenie zawodnika
 • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
 • Regulamin Rajdu
 • Regulamin Rajdu część 2.
 • Regulamin Rajdy część 3.
 • Regulamin Rajdu część 4

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Punktualnie o 17.00 gdy wybiła godzina „W” Rawa Mazowiecka stanęła by oddać hołd bohaterom w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Modlitwę za poległych w Powstaniu Warszawskim odmówili ks. Bogumił Karp – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej i ks. Konrad Świstak – proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Rawie Mazowieckiej, wystąpienie okolicznościowe przygotowane przez Pana Krzysztofa Dróżdża historyka, bibliotekarza Miejskiej Biblioteki Publicznej im. św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej odczytał prowadzący Pan Wojciech Kubicki.
Treść wystąpienia okolicznościowego.

Szanowni Państwo,
Zebraliśmy się tutaj, na terenie rawskiego cmentarza, aby upamiętnić 78 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wówczas, 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę działania, które ostatecznie pociągnęły za sobą wiele tysięcy istnień zarówno wśród osób zaprzysiężonych i czynnie uczestniczących w walkach, jak również – czy raczej przede wszystkim – wśród ludności cywilnej.

Ciemiężona latami przez niemieckiego okupanta ludność Warszawy i okolic podjęła nierówną walkę. W bój poszły osoby o różnym pochodzeniu społecznym, różnym wykształceniu, kobiety, mężczyźni i dzieci. Znaczny procent z tego grona stanowiły osoby, które przyszły na świat w różnych regionach kraju, a także poza jego granicami. Dotyczy to również Rawy Mazowieckiej, jak i całej Ziemi Rawskiej.

Jak wynika z badań historyka Krzysztofa Dróżdża, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie, w naszym mieście urodziło się niemal trzydzieścioro uczestniczek i uczestników Powstania Warszawskiego, kolejnych dwadzieścia kilka osób na terenie obecnej gminy. Łącznie z tymi, którzy urodzili się w obecnych i przedwojennych granicach powiatu, mieszkali w Rawie przed wojną, podczas okupacji i po wojnie było to znacznie ponad sto osób. To zaiste imponująca liczba. Sam ten fakt powinien skłonić nas do zadumy i refleksji. Winniśmy tym osobom pamięć – wszystkim tym, którzy stanęli do walki nie oglądając się na  to, czy decyzja o wybuchu Powstania w tamtej konkretnej sytuacji była słuszna czy też nie. Uczynili to powodowani chęcią odwetu za doznawane krzywdy, pomszczenia pomordowanych bliskich, lecz przede wszystkim poczucia powiewu prawdziwej wolności – nie zważając na to, że mogą zapłacić za to najwyższą cenę.

Dziś wiemy, że na terenie rawskiej nekropoli znajduje się przynajmniej dziesięć grobów (w tym jeden symboliczny) tych, którzy brali udział w Powstaniu. Spoczywa tutaj Krysia Okołów, niespełna 14-letnia łączniczka z Czerniakowa. W 1999 roku pochowano tu Zygmunta Przedborskiego z batalionu radiotelegraficznego „Iskra”. Osiem lat temu ostatnie miejsce spoczynku znalazła tutaj Bronisława Biel, która w Powstaniu była w Wojskowej Służbie Kobiet w Śródmieściu. Dziesięć osób i dziesięć historii. Każda z nich ze wszech miar zasługuje na osobną uwagę. Jesteśmy tutaj także dlatego, żeby temu zadośćuczynić. Baczmy, żeby do takiego rozlewu krwi więcej nie doszło, lecz przede wszystkim pamiętajmy o tamtych odważnych ludziach, którzy w chwili próby stanęli do walki w obronie Ojczyzny.
Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego!

Hołd powstańcom warszawskim oddali przedstawiciele: władz miasta, związku kombatantów, starostwa powiatowego, urzędu gminy, placówek oświatowych, placówek kultury, spółdzielni mieszkaniowej, Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Rawie Mazowieckiej, Platformy Obywatelskiej koło w Rawie Mazowieckiej. Wartę honorową na cmentarzu pełnili harcerze SHK Zawisza.
Walczących w Powstaniu Warszawskim i pochowanych na miejscowym cmentarzu uczczono składając symboliczną różę i zapalając znicze na ich grobach.

Ostatnim elementem obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego był film Jana Komasy "Miasto 44" wyświetlony w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. • pomnik ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK
 • Modlitwa w intencji pokoju na świecie i za poległych...
 • złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i...

Zlot Food Trucków w Rawie Mazowieckiej

Po raz kolejny nad rawskim zalewem będziemy gościć Food Tracki. Od najbliższego piątku do niedzieli serdecznie zapraszamy razem z organizatorem - OSIR Rawa, na kulinarne szaleństwo.

W piątek od 16.00, a w sobotę i niedzielę od 12.00.
Na co możecie liczyć ?

✅ CAŁKOWICIE NOWE FOOD TRUCKI I KUCHNIE 
✅Przepyszne jedzenie z różnych zakątków świata 
✅Roll bary z piwem
✅Konkursy z nagrodami
✅Wspaniała atmosfera i dobra muzyka 
✅Strefa dla najmłodszych brzdąców i młodzieży

 • Plakat informujący o zlocie foot tracków

Rawskie Lato Artystyczne - 2022

Lato w mieście nie będzie nudne! Zadbaliśmy o to już od pierwszych dni wakacji. Serdecznie zapraszamy na kreatywne warsztaty artystyczne.

Zmiana godzin pracy Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka

W związku z upałami i prognozami pogody wskazującymi na utrzymanie wysokich temperatur - do odwołania został ustalony czas pracy dla pracowników Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka w godzinach 7.00 - 15.00.

Gala Sukcesu 2022 – wybitni w sporcie

27 czerwca w Miejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie władz miasta z uczniami  szkół podstawowych i rawskich klubów sportowych osiągających bardzo dobre wyniki w sporcie i nauce.

W tym roku nagrody i listy gratulacyjne otrzymało 134 laureatów w tym ponad 100 osobowa grupa sportowców i ich trenerów. Młodym sportowcom towarzyszyli rodzice i opiekunowie, którym symboliczne róże  wręczali: przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska oraz Burmistrz Rawy Mazowieckiej  Piotr Irla.

Jako pierwsza na scenę wkroczyła grupa sportowców osiągających bardzo dobre wyniki na arenach międzynarodowych
i krajowych

W tym gronie znaleźli się: Lena Nowakowska – Pałka wielokrotna Mistrzyni Polski oraz  złota srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Świata w tańcu sportowym w kategorii młodzików. Marcel Błaszczyk zawodnik MLUKS Dwójka dwukrotny złoty medalista Mistrzostw Polski w tenisie stołowym i reprezentant kadry narodowej w kategorii kadetów. Kolejną grupę stanowili przedstawiciele Rawskiego Klubu Karate Kyokushin. Złota i srebrna medalistka w kickboxingu, zdobywczyni brązowego medalu w Pucharze Świata Martyna Gasińska, Mistrzyni Polski i srebrna medalistka Pucharu Świata Zuzanna Szczepanik oraz Marcel Pietraszek i Mateusz Kubryn, złoty i brązowy medalista Mistrzostw Polski w kickboxingu.

Kolejne wyróżnienia otrzymali uczniowie Szkół Podstawowych i klubów sportowych

Medaliści Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Igrzysk Dzieci. Medaliści Mistrzostw województwa,  zajmujący wysokie miejsca w zawodach rangi Mistrzostw Polski  w takich dyscyplinach jak biegi krótkie, średnie, biegi przełajowe, pływanie i gry zespołowe (piłka siatkowa, tenis stołowy, piłka ręczna). 
W gronie laureatów znalazły się również tenisistki stołowe klubu MLUKS Dwójka, które wywalczyły awans do rozgrywek pierwszej ligi kobiet.

Podziękowania z rąk Przewodniczącej rady Miasta i Burmistrza odebrali również trenerzy i nauczyciele wyróżnionych sportowców:

Zbigniew Bajan i Jakub Polański ( MLUKS Dójka – tenis stołowy), Jarosław Wasiak (MLUKS Rawa – lekka atletyka), Elżbieta Majcher (SP nr 4 - lekka atletyka), Piotr Zimecki (Raw - Swim – pływanie), Magdalena Woźniak i Paweł Dębski (SP nr 2 – piłka siatkowa dziewcząt), Renata Milczarek-Madej (SP nr 1 – piłka siatkowa chłopców), Marcin Kopczyński i Adrian Bajan ( RKK Kyokushin, Tomasz Trzonek (MUKS Juvenia – piłka siatkowa chłopców).

Jeszcze raz składamy wszystkim laureatom i ich trenerom serdeczne gratulacje i życzymy co najmniej powtórzenia wyników sportowych jakie osiągali w dotychczasowej karierze.

Zdjęcia z Gali Sukcecu 2022 - część sportowa

 • nagrodzeni sportowcy
 • gala sukcesu wspólne zdjęcie nagrodzonych
 • nagrodzeni sportowcy
 • nagrodzeni sportowcy
 • zbiorowe zdjęcie z uhonorowanymi sportowcami
 • zdjęcie nagrodzonych sportowców

Nowe konkursy dla organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe mogą składać wnioski w nowych konkursach, w których przewidziano dofinansowanie działań prowadzonych przez organizacje. Są to: Fundacja PZU z Kulturą oraz Kierunek Sukces w zakładce (Kultura i Edukacja) oraz Wsparcie Fundacji PGE w zakładce (Różne). Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami ogłoszonych konkursów.

Kierunek Sukces
Organizatorem Konkursu grantowego Kierunek Sukces jest Fundacja Empiria i Wiedza. Program ma na celu realizację projektów edukacyjnych związanych z podnoszeniem wiedzy, umiejętności i kompetencji młodzieży w zakresie edukacji finansowej i ekonomicznej. 
Fundacja PZU z Kulturą
Organizatorem Konkursu jest Fundacja PZU. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży z małych miasteczek i terenów wiejskich do poznawania tzw. kultury wysokiej poprzez udział w wyjazdach do instytucji kultury takich jak muzea, teatry, opery, galerie, połączonych z towarzyszącymi im cyklicznymi warsztatami edukacyjnymi. 
Bliższe informacje o konkursach znajdują się: https://www.rawamazowiecka.pl/3134,kultura-i-edukacja
Wsparcie Fundacji PGE
Celem Fundacji PGE jest wspieranie działań, które przyczynią się do postrzegania GK PGE jako odpowiedzialnego partnera społecznego i biznesowego. Prowadzone działania społeczne nastawione są w przede wszystkim na edukację, pielęgnowanie pamięci historycznej oraz wsparcie osób starszych. 
Bliższe informacje o konkursie znajdują się: https://www.rawamazowiecka.pl/3132,rozne

 

Nowe Konkursy dla organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe mogą składać wnioski w nowych konkursach, w których przewidziano dofinansowanie działań prowadzonych przez organizacje. Są to: Fundacja PZU z Kulturą oraz Kierunek Sukces w zakładce Kultura i edukacja oraz Wsparcie Fundacji PGE w zakładce Różne. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami ogłoszonych konkursów.

Kierunek Sukces
Organizatorem Konkursu grantowego Kierunek Sukces jest Fundacja Empiria i Wiedza. Program ma na celu realizację projektów edukacyjnych związanych z podnoszeniem wiedzy, umiejętności i kompetencji młodzieży w zakresie edukacji finansowej i ekonomicznej. 

Fundacja PZU z Kulturą
Organizatorem Konkursu jest Fundacja PZU. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży z małych miasteczek i terenów wiejskich do poznawania tzw. kultury wysokiej poprzez udział w wyjazdach do instytucji kultury takich jak muzea, teatry, opery, galerie, połączonych z towarzyszącymi im cyklicznymi warsztatami edukacyjnymi. 
Bliższe informacje o konkursach znajdują się: Kultura i edukacja

Wsparcie Fundacji PGE
Celem Fundacji PGE jest wspieranie działań, które przyczynią się do postrzegania GK PGE jako odpowiedzialnego partnera społecznego i biznesowego. Prowadzone działania społeczne nastawione są w przede wszystkim na edukację, pielęgnowanie pamięci historycznej oraz wsparcie osób starszych. 
Bliższe informacje o konkursie znajdują się:Różne

Raz na Ludowo - Zabawa w Rytmach Folk

W tym roku wcześniej, bo już 10 lipca zapraszamy na doroczną imprezę w rytmach folk - Raz na ludowo! Co w programie?

- prezentacje zespołów ludowych regionu rawskiego,
- stoiska wiosek tematycznych i lokalnych twórców ludowych, 
- warsztaty artystyczne dla najmłodszych, m.in. garncarskie i wikliniarskie,
- gwiazdą imprezy będzie Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „KODERKI” z Łowicza

Zapraszamy na zielony teren przy MDK w Rawie Mazowieckiej. Wspólną zabawę rozpoczniemy o godz. 16:00. Naszymi partnerami zaangażowanymi w organizację 12. edycji "Raz na ludowo" są Muzeum Ziemi Rawskiej oraz Gmina Rawa Mazowiecka. 

KODERKI

Zespół „Koderki” powstał w 1957 roku przy Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łowiczu. “Koderki” – to nazwa, która pochodzi od „kodry” - prostokątnej, kolorowej, kwiatowej lub tematycznej wycinanki łowickiej. Zespół tę nazwę przybrał w 1986 roku, a prekursorem “Koderek” był Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca “Budowlani”. Grupę od samego początku tworzyły dzieci i młodzież do 18-tego roku życia i tak jest do dziś. 

Od 1992 roku zespół działa przy Łowickim Ośrodku Kultury. Członkami zespołu nadal są uczniowie łowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Obecnie liczy on około 80 członków, a młodzi ćwiczą w trzech grupach wiekowych : 6-10 lat, 11-15 lat oraz 16-19 lat.

Grupy prezentują przede wszystkim tańce i śpiewy regionu łowickiego, który jest najbliższy sercu członków zespołu. Jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie w tradycji, obrzędach i zwyczajach.

Miasto Rawa Mazowiecka bliskie Inwestorom

Miasto Rawa Mazowiecka uzyskało CERTYFIKAT potwierdzający wdrożenie standardów obsługi inwestora w ramach projektu "Wdrożenie standardów obsługi inwestora w samorządach województwa łódzkiego".

Projekt “Wdrażanie standardów obsługi inwestora w samorządach województwa łódzkiego” realizowany jest przez Województwo Łódzkie w partnerstwie z firmą Euro Innowacje Sp. z o.o. (liderem projektu).

Celem jest poprawa jakości obsługi inwestora w samorządach województwa łódzkiego dzięki wprowadzeniu standaryzacji zalecanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), II Osi Priorytetowej Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działania 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.

Sukcesy rawskich siatkarzy

W dniach 1-3 lipca zawodnicy MUKS Juvenia Rawa Mazowiecka przebywali w Gliwicach na Ogólnopolskich Mistrzostwach
w Minisiatkówce o Puchar Kinder Joy of Moving.

Rawianie mieli swoją reprezentację w dwóch kategoriach: dwójkach i czwórkach chłopców. Dodatkowo jeden z podopiecznych rawskiego klubu wystąpił w zawodach w drużynie Bzury Ozorków w kategorii trójek.  
Ostatecznie dwójka w składzie: Szymon Fiuczek (SP 2), Aleksander Oblette (SP 2), Igor Szczepański (SP 2) zajęła 24 miejsce
w stawce 32 zespołów. 

W kategorii czwórek zawodnicy Juvenii uplasowali się na 9 miejscu. Chłopcy w 11 meczach odnieśli aż 10 zwycięstw i tylko odrobiny szczęścia zabrakło im do awansu do strefy medalowej. Skład ekipy: Wiktor Szczepański (SP 2), Kuba Przybyłkowicz  (SP 12 Tomaszów Mazowiecki), Piotr Beska (SP 4), Hubert Rutkowski (SP 4), Bartosz Walczak (SP 1), Patryk Stachecki
(SP 12 Tomaszów Mazowiecki).
Bartosz Rymarczyk z Bzurą Ozorków zakończyli turniej na 14 miejscu. 

Po gliwickim finale powołanie do reprezentacji Polski U-13 otrzymał rawianin Wiktor Szczepański.
Wiktor wraz ze swoimi kolegami z drużyny Kubą Przybyłkowiczem I Patrykiem Stacheckim weźmie udział w zgrupowaniu
kadry narodowej, które w dniach 17-29 lipca odbędzie się w Białej Podlaskiej.
Trenerem zawodników jest Tomasz Trzonek. Na turnieju finałowym obecny był dodatkowo Paweł Dębski. 

 • Zdjęcie zawodników rawskiej siatkówki
 • Zdjęcie zawodników rawskiej siatkówki
 • Zdjęcie zawodników rawskiej siatkówki
 • Zdjęcie zawodników rawskiej siatkówki
 • Zdjęcie zawodników rawskiej siatkówki
 • plakat bezpłatna mammografia

Zapraszamy na bezpłatną mammografię do Miejskiego Domu Kultury

Serdecznie zapraszmy Panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat (24 m-cy) nie wykonywały bezpłatnego badania. Badania będą wykonywane 14 lipca 2022 (czwartek) w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej.

 • Zdjęcie z zawodów pływackich
 • Zdjęcie z zawodów pływackich
 • Zdjęcie z zawodów pływackich
 • Zdjęcie z zawodów pływackich

Srebro dla rawskiej zawodniczki na mistrzostwach Polski

Zawodniczka rawskiego klubu pływackiego Raw-Swim Julita Niewczas dokonała niezwykłego wyczynu zdobywając srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorek młodszych na dystansie 50 m stylem dowolnym. Jest to pierwszy medal w historii rawskiego pływania zdobyty na zawodach najwyższej rangi krajowej. 

Od początku  przygody z pływaniem trenerem rawskiej medalistki jest Piotr Zimecki założyciel i trener klubu pływackiego Raw – Swim. 
Do czerwca tego roku Justyna była uczennicą Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawie Mazowieckiej, a od września rozpocznie naukę w LIX Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Warszawie. 
Warto również zaznaczyć, że rawska zawodniczka jest zwyciężczynią prestiżowego cyklu ogólnopolskich zawodów pływackich „Od Młodzika do Olimpijczyka”. 
Składamy serdeczne gratulacje i życzymy jeszcze wielu wspaniałych wyników sportowych.

 • Zdjęcie z zawodów pływackich
 • Zdjęcie z zawodów pływackich
 • Zdjęcie z zawodów pływackich
 • Zdjęcie z zawodów pływackich

Zaproszenie na spotkanie z mieszkańcami

Piotr Irla Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka serdecznie zaprasza mieszkańców ulic: Gąsiorowskiego, Braci Świderskich i Antoniego Urbańskiego na spotkanie informacyjne.
Tematem przewodnim spotkania będą sprawy związane z budową dróg oraz światłowodu i dostępu do internetu.
Spotkanie odbędzie się w dniu 14 lipca 2022 r. o godz.18:00 na krańcówce ul. Gąsiorowskiego.

 • Zdjęcie z wywiadu Burmistrza Rawy do TVP 3 Łódź
 • Zdjęcie z wywiadu Burmistrza Rawy do TVP 3 Łódź
 • Logo TVP 3 Łódź

W Łódzkich Wiadomościach Dnia rozmowa z Burmistrzem

Dziś (13 lipca) w Łódzkich Wiadomościach Dnia wywiad z Piotrem Irlą - Burmistrzem Miasta Rawa Mazowiecka.
Zapraszamy na emisję  programu na kanale  TVP 3 Łódź o 18:30.

 • Zdjęcie z zajęć dla dzieci w Świetlicy Środowiskowej
 • Zdjęcie z zajęć dla dzieci w Świetlicy Środowiskowej
 • Zdjęcie z zajęć dla dzieci w Świetlicy Środowiskowej
 • Zdjęcie z zajęć dla dzieci w Świetlicy Środowiskowej

„Lato z Przymierzakami” to Projekt realizowany przez Świetlicę Środowiskową

Kierownik i wychowawcy Świetlicy Środowiskowej zadbali o to, aby młodzi Rawianie nie nudzili się w czasie wakacji.
„Lato z Przymierzakami” to Projekt realizowany przez Świetlicę Środowiskową im. Bł. Edmunda Bojanowskiego przy ul. Miłej przez cały lipiec, dla ponad 100 dzieci z Rawy. 

Nasze dzieciaki mają zagospodarowany czas wakacji poprzez udział w wielu zajęciach (tj. gry, warsztaty, zabawy, tańce oraz wycieczki plenerowe). Zawierają nowe znajomości, czasami przyjaźnie. Najważniejsze jest jednak jest to, jak same powiedziały, że się nie nudzą.

Ten tydzień jest pod hasłem „Ahoj przygodo”. Tematem przewodnim jest morze. Jak wygląda wieloryb, rekin, ośmiornica. Młodzi Rawianie w czasie warsztatów pracują wykorzystując wiele technik artystycznych, dzięki którym prace plastyczne są ciekawe i kolorowe.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe z budżetu Miasta Rawa Mazowiecka, Stowarzyszenia „Przymierze Rodzin” z Warszawy, Fundacji „Orlen” oraz firmy Pepco. Za co gorąco dziękujemy.

Różany Koncert w Altanie

To będzie wyjątkowe wydarzenie w różanym klimacie!

W sobotę, 16 lipca na godz. 19:00 zapraszamy na klimatyczny koncert zespołu STARLESS. Koncert odbędzie się w altanie w parku miejskim (w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, koncert odbędzie się w sali widowiskowej MDK -
o ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco!). 

Zespół Starless powstał w 2020 roku na przełomie trudnego pandemicznego czasu z inicjatywy Marty Bejmy oraz Wojciecha Kokocińskiego. W tym trudnym czasie muzycy nagrali i wydali nakładem wytwórni Lynx Music płytę „Missing You”, która spotkała się z ciepłym przyjęciem publiczności.

Płyta charakteryzuje się ciekawym brzmieniem z pogranicza artrocka, muzyki alternatywnej, popu i folku. Po głośnej premierze albumu zespół rozpoczął jesienną trasę koncertową “Autumn Leaves 2021”, w ramach której uświetnił m.in. VI Edycję Festiwalu Rocka progresywnego ProgRockFest 2021 w Legionowie.

Marta Bejma - liderka zespołu Starless za swoje zasługi muzyczne zdobyła pierwszą nagrodę w Plebiscycie Toruńskie Gwiazdy 2021 w kategorii "Nadzieja Roku" oraz otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Toruń. 23 czerwca na Gali w Toruniu Starless ponownie został Nadzieją Roku 2022 – co jest dużym wyróżnieniem w świecie artystów z tamtego regionu.

Obecnie w skład zespołu wchodzą: Marta Bejma – wokal, Piotr Pryka – piano, Bartek Pilarski - instrumenty perkusyjne, Szymon Czarnecki – flet, Piotr Pilarski – gitara klasyczna.

Wokalistka wraz z muzykami rozpoczęli w tym roku premierową trasę koncertową Rose Concert z autorskim repertuarem. Różany Koncert w wyjątkowych aranżacjach światła, z żywymi czerwonymi różami na scenie, wzbogacony o ciekawe zabiegi poetyckie będzie w dalszym ciągu promował album “Missing You”, ale będzie też zapowiedzią kolejnej płyty – tym razem w języku polskim!

Rose Concert w 2022 roku będzie grany na wielu scenach muzycznych w Polsce, w tym w Rawie Mazowieckiej. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Rajd rowerowy do ujścia Rawki

17 lipca OSiR Rawa, Rowerowa Rawa oraz Stowarzyszenie WOW organizuję rajd rowerowy do ujścia Rawki.
Start godz. 10 przy Przystani Wodnej Zalewu Tatar w Rawie Mazowieckiej.
Dla Uczestników czeka zwiedzanie  Muzeum Ludowe rodziny Brzozowskich w Sromowie oraz wspólny grill przy ujściu Rawki.
Start Sport (trasa kolarska) poprowadzi Was Rowerowa Rawa.
Start Fit (trasa turystyczna) poprowadzi Was Stowarzyszenie Wow.
Zapisy: biuro@osirrawa.pl, 798 411 246

Święto dmuchańców

W dniach 16-17 lipca 2022 r. przy plaży nad Zalewem Tatar odbędzie się  Święto Dmuchańców.
Na dzieci będzie czekało Moc Atrakcji: dmuchana zjeżdżalnia Statek, dmuchana zjeżdżalnia Jungla.
Wszystkie atrakcje za symboliczne 5 zł.
Impreza będzie organizowana przez   Dmuchany uśmiech - wynajem dmuchańców oraz OSiR Rawa

Multimedialna rzeźba Paska

Wspominaliśmy niedawno o tym, że na Placu Piłsudskiego swoje miejsce znalazła rzeźba Jana Chryzostoma Paska. Pisaliśmy wtedy, że będzie „coś jeszcze”. I tak się stało.
Rzeźba została wyposażona w pewną interakcję – multimedialny odtwarzacz, który przeniesie Was do czasów Polski sarmackiej. Usłyszycie fragmenty dzieł tego wybitnego kronikarza jak również kilka słów o nim.

By je usłyszeć wystarczy dotknąć srebrnego przycisku na frontowej ścianie skrzyni (jest czuły na dotyk, nie ma potrzeby go wciskać lub przekręcać). Na pewno szybko go znajdziecie!
Życzymy miłego odsłuchu!

Zamontowaliśmy również tablicę z kilkoma słowami o Janie Chryzostomie, tak by nikt nie miał zagwozdki kim jest ta postać siedząca na kufrze.
 

 • Zdjęcie z wydarzenia związanego z narodzeniem dziecka i...
 • Zdjęcie z wydarzenia związanego z narodzeniem dziecka i...
 • Zdjęcie z wydarzenia związanego z narodzeniem dziecka i...

Zapraszamy rodziców z nowo narodzonymi mieszkańcami Rawy Mazowieckiej do Ratusza!

Rawa Mazowiecka wspiera rodziców z małymi dziećmi. Od stycznia br. przybyło nam 65 nowych mieszkańców. Wspólnie z rodzicami cieszymy się z pojawienia dziecka w ich rodzinie. Od ubiegłego roku rozpoczęliśmy wspólne celebrowanie radosnych narodzin. 

Bohaterami kolejnej odsłony wydarzenia była rodzina  Państwa Kowalczyków: Klaudia i Szymon, rodzice Blanki. W Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka pojawiła się Blanka z mamą Klaudią, które otrzymały okolicznościowe upominki w postaci segregatora pediatrycznego i okrycia kąpielowego.

Segregator pediatryczny jest to materiał edukacyjny – kompendium wiedzy o zdrowiu dziecka, zawierający informacje przydatne dla rodzica, adekwatne do kolejnych etapów rozwoju dziecka od urodzenia aż do dorosłości. W segregatorze zostały wyodrębnione miejsca do przechowywania dokumentacji medycznej.  
W jego treści został umieszczony list gratulacyjny dla rodziców od Przewodniczącej Rady Miasta Grażyny Dębskiej i od Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka Piotra Irli.
Okrycie kąpielowe z kapturkiem zostało wykonane z przyjaznej dla skóry dziecka flaneli, może być wykorzystane również jako kocyk.

Drodzy rodzice nowo narodzonych mieszkańców Rawy, cieszymy się z Waszego szczęścia życząc maluchom beztroskiego dzieciństwa, oraz aby w naszym mieście dorastały otoczone miłością i wspólną troską osób, które spotkają na swojej drodze w kolejnych etapach życia.
Kolejne rodziny, które otrzymały list gratulacyjny, zapraszamy po odbiór upominków.

Grillowanie u rawskich seniorów w altanie.

Dzienny Dom Seniora przy ul. Warszawskiej dzięki wsparciu z budżetu Miasta Rawa Mazowiecka ma nową altanę w otoczeniu pięknej rawskiej przyrody.  
A wszystko po to, aby zwiększyć komfort i poprawić samopoczucie naszych seniorów, którzy mają swoje niezwykłe miejsce i czują się tutaj jak w rodzinie – powiedział Piotr Irla Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka. 

Piotr Irla Burmistrz Rawy Mazowieckiej był gościem seniorów - po raz pierwszy altana udzieliła schronienia od słońca uczestnikom grillowania. Seniorzy powiedzieli, że nie wyobrażają sobie życia bez tego miejsca, mogą liczyć na wsparcie personelu, który wkłada kawał serducha w wykonywaną przez siebie pracę jak również swoich koleżanek i kolegów. Altana przedstawiała się w pełnej krasie, została udekorowana kwiatami, wyhodowanymi w Domu Seniora od ziarenka.

Pyszny posiłek przygotowały panie zatrudnione w Domu Seniora: Kierownik Dziennego Domu Seniora Patrycja Skoczek, Katarzyna Szymańska i Elżbieta Trębacz. Gościem wydarzenia (towarzyszyła mamie) była siostra Agnieszka Ozimek. W uroczystości uczestniczyły: Dyrektor MOPS Agnieszka Zimecka, Zastępca Dyrektora MOPS Mariola Błaszczyk, Inspektor Urzędu Miasta Teresa Sekuter, a przede wszystkim seniorzy – podopieczni Dziennego Domu Seniora.

Dzienny Dom Seniora, jest jednostką funkcjonującą w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rawie Mazowieckiej, świadczy usługi: socjalne, w tym posiłek, edukacyjne, kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne, aktywności ruchowej (kinezyterapii), aktywizujące społecznie (w tym wolontariat międzypokoleniowy), terapii zajęciowej. Stwarza możliwości rozwijania istniejących już zainteresowań i poszukiwania nowych,  seniorzy są angażowani w wykonywanie czynności dnia codziennego. Mają dużo wolnego czasu, a tutaj mogą go zagospodarować. Są jeszcze wolne miejsca w Domu Seniora. Naszych seniorów zapraszamy do wyjścia z domu i poprawy jakości życia, oraz poznania nowych osób.
 
Letnie miejsce spotkań będzie służyło również organizacjom pozarządowym, które korzystają z Rawskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, jak również Parafii Ewangelicko – Augsburskiej.

 • Zdjęcie seniorów w nowo otwartej altanie
 • Zdjęcie seniorów w nowo otwartej altanie
 • Zdjęcie seniorów w nowo otwartej altanie
 • Zdjęcie seniorów w nowo otwartej altanie

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 będą uczestniczyć w Projekcie z Fundacją PZU po lekcjach "Zróbmy to razem"

Pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Przymierze Rodzin Świetlica Środowiskowa w Rawie Mazowieckiej. Działania projektowe finansowane są ze środków Fundacji PZU w ramach ogólnopolskiego konkursu „ Z Fundacją PZU po lekcjach”. 
Odbiorcami zadania będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej.

Uczestnicy projektu wezmą udział w zajęciach: kulinarnych, tanecznych, naukowych. Dla najmłodszych zaplanowano  "Kodowanie na dywanie i programowanie robotów Ozobot".
 
W ramach działań przeprowadzone zostaną konkursy plastyczne i kulinarny. Nagrodzeni uczniowie /90 osób/ pojadą na wycieczkę jednodniową.
 
Podsumowaniem projektu będzie piknik podczas którego odbędą się: quizy, animacje i zabawy o tematyce prośrodowiskowej, kiermasz przedmiotów użytkowych powstałych w ramach konkursu "Ekocoś z niczego", wystawa prac konkursowych i prac powstałych podczas zajęć "Kodowanie na dywanie i programowanie robotów Ozobot", występ projektowej grupy tanecznej, degustacja dań przygotowanych przez grupę warsztatową. 

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” od 15 lipca 2022 r.

Od 15 lipca 2022 r. nastąpiła zmiana programu priorytetowego „Czyste Powietrze” w zakresie wprowadzenia możliwości  prefinansowania przedsięwzięcia dla Beneficjentów uprawnionych do podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania.

W przypadku tych Wnioskodawców część kwoty dotacji w formie zaliczki może zostać przekazana na konto wykonawcy prac przed zakończeniem przedsięwzięcia. Więcej o programie - Czyste powietrze

Wspaniałe wieści prosto z Rabki - Zdrój

Zwyrtała tak pięknie grał, że roztańczył i rozśpiewał całe niebo… Co roku, w ramach Rabka Festival trwają poszukiwania „czytelniczego Zwyrtały”, który dzięki świetnemu pomysłowi promocyjnemu potrafił „rozczytać” swoje środowisko…

Główna nagroda w konkursie promującym czytelnictwo „Zwyrtała 2022” dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej !!!

Kochani, jest nam niezmiernie miło poinformować, że kolejna nagroda za promocję czytelnictwa trafia do naszej biblioteki i naszego miasta Rawa Mazowiecka. 
Po wielu wyróżnieniach nadeszła wiekopomna i wymarzona chwila … 
Jury konkursu na najlepszy pomysł promujący czytanie „Zwyrtała 2022”składzie: prof. Anna Janus – Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński i pan Konstanty Przybora zdecydowało, iż zwycięzcą tegorocznego konkursu jest - 
Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej !!!

Zwyrtała już w domu, zajął honorowe miejsce w samym sercu wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej i już od wejścia wita rawskich czytelników.

Uznanie w oczach szanownego jury znalazły dwa z czterech zgłoszonych projektów, a mianowicie: Biblioteczny TikTok  oraz #MBPzprzymróżeniemOKA. Nagradzany był zarówno sam pomysł, jak i jego realizacja i właśnie te propozycje znalazły uznanie. Jesteśmy przeszczęśliwi. W minionym roku znaleźliśmy się w piątce wyróżnionych bibliotek zaś w tym roku mamy zaszczyt odebrać główną nagrodę !!!

Kilka słów o zgłoszonych inicjatywach. Biblioteczny TikTok stał się automatycznym przedłużeniem naszych filmików z cyklu #MBPzprzymróżeniemOKA. Wykorzystujemy je często w podobnej formie. Od samego początku nad bibliotecznymi TikTok’ami oraz innymi bibliotecznymi filmikami pracujemy z naszymi wolontariuszami - Antonina (15 l.) Katarzyna (18 l.) Mikołaj (15 l.) Jakub (16 l.) oraz dwie Wiktorie (17 l.). Są wspaniali a ich pomoc jest bezcenna. Tak powstawał coraz większy zespół, niektórzy wystąpili spontanicznie, jednorazowo, lecz trzon jest cały czas ten sam …
W między czasie zakupiliśmy profesjonalną lampę oraz gimbala by nasze filmiki były jak najlepszej jakości. Obecnie publikujemy codziennie jeden filmik, 7 dni w tygodniu. Warto dodać, że jako pierwsi w województwie łódzkim założyliśmy konto na tym kanale i rozpoczęliśmy na nim promocję biblioteki i czytelnictwa !!! Co do filmów z cyklu #MBPzprzymróżeniemOKA to krótkie formy zachęcające do odwiedzenia biblioteki i czytania.
W zeszłym roku powstało 11 filmików + wydania specjalne z okazji Dnia Kobiet, Dnia Mężczyzn, Dnia czytania Tolkiena czy Dnia Gwiezdnych Wojen (6 filmików).
Główną cechą projektów jest ogromna dawka humoru i ukazanie biblioteki jako naprawdę wyjątkowego miejsca a czytania jako inspiracji do kreatywnego myślenia. Zapraszając młodzież do współpracy chcemy pokazać, że w bibliotece znajdą, prócz znakomitych książek, swoją przestrzeń by realizować swoje pasje i pomysły. 
To NASZ wspólny sukces, brawo #superteamMBP !!!

Ogólnopolski konkurs organizowany jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival 2022”. Oficjalne wręczenie nagród nastąpiło podczas Konferencji dla dorosłych, 15 lipca o godz. 9.00, w Teatrze Lalek Rabcio, ul. Orkana 3C w Rabce – Zdroju (dokładny program na stronie www.rabkafestival.pl). Fundatorem nagród jest Uzdrowisko Rabka S.A.

Na koniec dziękujemy raz jeszcze szacownemu jury oraz organizatorce konkursu i Festivalu Pani Iwonie Haberny i oczywiście przesyłamy pozdrowienia i słowa uznania dla wszystkich bibliotek biorących udział w konkursie oraz gratulacje i brawa dla laureatów wyróżnień.

 • Zwyrtała MBP Rawa
 • Zdjęcie z konkursu "Zwyrtała 2022"
 • Zdjęcie z konkursu "Zwyrtała 2022"

Zapraszamy dzieci na spektakl teatralny - Morskie Opowieści

Ahoj morska przygodo!!!
23 lipca 2022 r. o gdz. 11:00, wspólnie z Teatrem Katarynka zapraszamy dzieci na letni spektakl teatralny, który odbędzie się w SALI WIDOWISKOWEJ MDK. Koszt biletu 10 zł. Zabierzemy Was w wyjątkową podróż po morzach i oceanach.

"Morskie opowieści" to historia, która pozwoli małym widzom przenieść się na pokład statku, gdzie rozpoczną pełen przygód rejs. Rozśpiewana załoga opowie im o niejednej przygodzie, która wydarzyła się na morzu. Na pokładzie odbędzie się również akcja ratunkowa z udziałem Ratownika WOPR, a dzieci dowiedzą się, jak należy postępować w przypadku zagrożenia podczas wakacyjnego odpoczynku nad jeziorem czy morzem. Meteorolog Krabs wyjaśni widzom, jak rozpoznawać pogodę na podstawie obserwacji chmur.

Czy łatwo jest być żeglarzem? Czy każdy może śpiewać szanty? Na te pytania odpowie humorystyczny spektakl muzyczny, podczas którego nie zabraknie wspólnej zabawy. Wszyscy widzowie wraz z załogą będą m.in. uczestniczyć w przeciąganiu liny.

Spektakl jest nie tylko piękny wizualnie, ale także ma walory edukacyjne. Warto przyjść i bawić się razem z nami!

 

Zapraszamy dzieci na spektakl teatralny - Morskie Opowieści

Zapraszamy dzieci na spektakl teatralny - Morskie Opowieści

Ahoj morska przygodo!!!
23 lipca 2022 r. o gdz. 11:00, wspólnie z Teatrem Katarynka zapraszamy dzieci na letni spektakl teatralny, który odbędzie się w SALI WIDOWISKOWEJ MDK. Koszt biletu 10 zł. Zabierzemy Was w wyjątkową podróż po morzach i oceanach.

"Morskie opowieści" to historia, która pozwoli małym widzom przenieść się na pokład statku, gdzie rozpoczną pełen przygód rejs. Rozśpiewana załoga opowie im o niejednej przygodzie, która wydarzyła się na morzu. Na pokładzie odbędzie się również akcja ratunkowa z udziałem Ratownika WOPR, a dzieci dowiedzą się, jak należy postępować w przypadku zagrożenia podczas wakacyjnego odpoczynku nad jeziorem czy morzem. Meteorolog Krabs wyjaśni widzom, jak rozpoznawać pogodę na podstawie obserwacji chmur.

Czy łatwo jest być żeglarzem? Czy każdy może śpiewać szanty? Na te pytania odpowie humorystyczny spektakl muzyczny, podczas którego nie zabraknie wspólnej zabawy. Wszyscy widzowie wraz z załogą będą m.in. uczestniczyć w przeciąganiu liny.

Spektakl jest nie tylko piękny wizualnie, ale także ma walory edukacyjne. Warto przyjść i bawić się razem z nami!

Zapraszamy dzieci na spektakl teatralny - Morskie Opowieści

Zapraszamy na Ogólnopolski Festiwal Rawa Gra Szanty

Jesteście gotowi na kolejną edycję Rawa Gra Szanty?. Bo my właśnie szykujemy dla Was moc atrakcji!
Już w najbliższą sobotę, 23 lipca rozpocznie się tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Rawa Gra Szanty w altanie koncertowej parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej! 

Będziecie mogli smacznie zjeść, napić się i odwiedzić stoiska organizacji pozarządowych z naszych okolic oraz obejrzeć klimatyczne pokazy taneczne przygotowane przez Strefę Zdrowia Active oraz zagrać w grę miejską!

Zaczynamy już od 15:00 ponieważ mamy dla Was aż czterech wykonawców, a więc o cztery powody więcej, aby spędzić ten dzień właśnie z nami! 
Kto wystąpi? Dowiecie się klikając w wydarzenie ➡️ tutaj

W programie:
koncerty czterech wyśmienitych wykonawców, 
gra miejska, 
pokaz tańca przygotowany przez Strefę Zdrowia Active, 
strefa gastronomiczna z pysznym jedzeniem z grilla i napojami, 
stoiska organizacji pozarządowych z naszych okolic, 
animacje dla dzieci i dorosłych. 

Do zobaczenia!

Zapraszamy na Ogólnopolski Festiwal Rawa Gra Szanty

Jesteście gotowi na kolejną edycję Rawa Gra Szanty?. Bo my właśnie szykujemy dla Was moc atrakcji! Już w najbliższą sobotę, 23 lipca rozpocznie się tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Rawa Gra Szanty w altanie koncertowej parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej! 

Będziecie mogli smacznie zjeść, napić się i odwiedzić stoiska organizacji pozarządowych z naszych okolic oraz obejrzeć klimatyczne pokazy taneczne przygotowane przez Strefę Zdrowia Active oraz zagrać w grę miejską!

Zaczynamy już od 15:00 ponieważ mamy dla Was aż czterech wykonawców, a więc o cztery powody więcej, aby spędzić ten dzień właśnie z nami! 
Kto wystąpi? Dowiecie się klikając w wydarzenie ➡️ tutaj

W programie:
koncerty czterech wyśmienitych wykonawców, 
gra miejska, 
pokaz tańca przygotowany przez Strefę Zdrowia Active, 
strefa gastronomiczna z pysznym jedzeniem z grilla i napojami, 
stoiska organizacji pozarządowych z naszych okolic, 
animacje dla dzieci i dorosłych. 

Do zobaczenia!

 • Plakat maraton pływacki

Zapraszamy na maraton pływacki

W imieniu Burmistrza – Piotra Irli oraz organizatorów zapraszamy na kolejny weekend pełen atrakcji. W sobotę 23 lipca 2022 r. odbędzie się XXVIII Maraton Pływacki im Pawła Pioruna i pamięci Marcina Kaźmierskiego o Puchar Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka. 

Elektromobilność – nasza przyszłość

Obecnie bardzo ważne stało się rozwijanie technologii, które dotyczą nie tylko produkcji samochodów elektrycznych i akumulatorów, ale również niezbędnych do tego surowców oraz recyklingu.

Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) łączna wartość inwestycji w sektorze elektromobliności w Polsce może wzrosnąć o 5 mld euro osiągając wartość na poziomie 11 mld euro. Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), Polska jest największym w Europie i 5. co do wielkości globalnym dostawcą litowo-jonowych akumulatorów samochodowych lub ich komponentów. Zagraniczna sprzedaż takich baterii przekroczyła 2 proc. całego polskiego eksportu w 2021 r., a rosnący popyt na baterie jest szansą dla dalszego rozwoju tej branży w Polsce.

Kluczowe wydaje się jednak zaspokojenie zapotrzebowania na surowce. W ramach rozwoju obszarów związanych z elektromobilnością, należy także spodziewać się dynamicznego wzrostu ilości punktów ładowania pojazdów elektrycznych, w tym punktów dostępnych w miejscach publicznych.
Przypominamy także, że od lipca 2021 r. trwa nabór w ramach programu priorytetowego „Mój elektryk”, ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem programu jest uniknięcie zanieczyszczenia powietrza poprzez wspieranie zakupu lub leasingu nowych, ekologicznych pojazdów oraz upowszechnienie aut zeroemisyjnych. 

Wyprawka szkolna dla uczniów z niepełnosprawnością na rok szkolny 2022/2023

Do 15 września 2022 r. będą przyjmowane wnioski w celu uzyskania dodatkowego dofinansowania dla uczniów z niepełnosprawnością z przeznaczeniem zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych na rok szkolny 2022/2023.

 1. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 lit. a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz materiałów ćwiczeniowych, o których mowa w art. 3 pkt 25 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
 2. W roku szkolnym 2022/2023 pomoc w formie dofinansowania zakupu materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 lit. b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, jest udzielana uczniom:

  1)  słabowidzącym,
  2)  niesłyszącym,
  3)  słabosłyszącym,
  4)  z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  5)  z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  6)  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  7) z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród niepełnosprawności, o których mowa odpowiednio w pkt 1–6,

  – posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę ­– Prawo oświatowe, uczęszczającym w tym roku szkolnym do: branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia, klas I–IV pięcioletniego technikum lub klasy IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonej w pięcioletnim technikum.

 3. DOFINANSOWANIE ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW, MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCHI MATERIAŁÓW ĆWICZENIOWYCH:
  3.1  dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, uczęszczających do szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy w roku szkolnym: 2022/2023 do kwoty  225 zł,

  3.2 dla uczniów słabowidzących, uczniów niesłyszących, uczniów słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród niepełnosprawności, o których mowa wyżej, uczęszczających:
  • w roku szkolnym 2022/2023 do branżowej szkoły I stopnia lub branżowej szkoły II stopnia; do kwoty  390 zł,
   dla uczniów słabowidzących, uczniów niesłyszących, uczniów słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród niepełnosprawności, o których mowa wyżej, uczęszczających:
  • w roku szkolnym 2022/2023 do czteroletniego liceum ogólnokształcącego, klas I–IV pięcioletniego technikum, klasy IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonej w pięcioletnim technikum, klas III–VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, klas I–IV liceum sztuk plastycznych lub klasy IV dotychczasowego liceum plastycznego prowadzonej w liceum sztuk plastycznych do kwoty  445 zł.

  JAK UBIEGAĆ SIĘ O POMOC? Aby otrzymać pomoc na zakup podręczników do kształcenia ogólnego i do kształcenia w zawodach, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych należy:

      • złożyć wniosek do dyrektora szkoły do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2022/2023. Wniosek składa się w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na siedzibę szkoły. Wniosek może złożyć rodzic ucznia, prawny opiekun, rodzice zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, albo pełnoletni uczeń, a także nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba za zgodą rodziców ucznia, prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka, osób faktycznie opiekujących się dzieckiem, jeżeli wystąpiły z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka, albo pełnoletniego ucznia.

      •  do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910), albo kopię orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, 949 i 2203, z 2018 r. poz. 2245 oraz z 2019 r. poz. 1287).

      • zwrotu kosztów zakupu podręczników do kształcenia ogólnego i do kształcenia w zawodach, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych dokona dyrektor szkoły po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości wartości pomocy.

      • w przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego inne niż gminy, osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, koszt zakupu podręczników do kształcenia ogólnego i do kształcenia w zawodach, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych, po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości wartości pomocy, zwraca odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły.

      • w przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników do kształcenia ogólnego i do kształcenia w zawodach, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych jest faktura VAT (wystawiona imiennie), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych, ćwiczeniowych. W przypadku złożenia oświadczenia, należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020-2022.

      •  w przypadku zakupu podręczników do kształcenia ogólnego i do kształcenia w zawodach, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych dla grupy uczniów, koszt ich zakupu jest zwracany opiekunom uczniów albo pełnoletnim uczniom do wysokości wartości pomocy, po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego: imię i nazwisko ucznia, nazwę i adres siedziby szkoły, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2022/2023, wykaz zakupionych podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, kwotę zakupu, datę zakupu i podpis osoby, która dokonała zakupu. Potwierdzenie zakupu wystawia podmiot, który dokonał zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe.

Realizacja zwrotu kosztów zakupu podręczników do kształcenia ogólnego i do kształcenia w zawodach, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych, nastąpi do końca grudnia 2022 r.

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska i Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla  zapraszają na uroczystości patriotyczne obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Godzina „W” - 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal z wszystkich rejonów Polski.
1 sierpnia mija 78 lat od wydarzeń, które powinny żyć w pamięci Polaków w całym kraju. To była walka o naszą wolność. Nie zapomnimy o Tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Program obchodów:
godz. 17.00 cmentarz wojskowy w Rawie Mazowieckiej 
    • włączenie syren w godzinę „W”
    •  odegranie hymnu państwowego
    •  modlitwa w intencji pokoju na świecie i za poległych powstańców
    • wystąpienie okolicznościowe przygotowane przez Krzysztofa Dróżdża historyka, bibliotekarza
Miejskiej Biblioteki Publicznej im. św. Jana Pawła II
    • złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK 
    • złożenie kwiatów na grobach powstańców warszawskich spoczywających na rawskim cmentarzu

godz. 18.30 Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej
    • Kino Konesera film Jana Komasy „Miasto 44” - wstęp wolny

Nasze miasto otrzymało Certyfikat Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2022 Społecznie Odpowiedzialny Samorząd.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej od pięciu lat nagradza samorządy, które aktywnie wspierają tworzenie i rozwój podmiotów ekonomii społecznej, które w sposób widoczny przyczyniają się do wzmacniania sektora ekonomii społecznej oraz do szeroko rozumianego rozwoju lokalnego, a także wzmacniania spójności i solidarności społecznej. 
Konkurs organizowany jest w ramach projektu „System certyfikacji znakami jakości dla podmiotów ekonomii społecznej i jednostek samorządu terytorialnego” , współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 2.9 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Miasto Rawa Mazowiecka inicjuje działania społeczne w których mieszkańcy mają szansę podejmowania decyzji, aktywności, sprawczości i podejmowania odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest dobrostan naszego miasta.  Prowadzimy również Dzienny Dom Seniora dla rawskich seniorów. Naszym sprzymierzeńcem w działaniach są ciała doradcze: Młodzieżowa Rada Miasta i Rawska Rada Seniorów,  oraz organizacje pozarządowe i kluby sportowe, spółdzielnia socjalna, lokalny Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Centrum Klucz w Łodzi. 

 • Zdjęcie certyfikatu
 • Zdjęcie pracowników Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka

Muzykowanie w altanie z rawskimi seniorami

To będzie prawdziwie rozśpiewane i roztańczone popołudnie!
W niedzielę, 31 lipca gospodarzami spotkania w parkowej altanie, będą rawscy seniorzy. Artyści już szykują moc muzycznych niespodzianek. Wspólną zabawę zaczynamy o godzinie 17:00. Repertuar został tak dobrany, aby była to miła forma spędzenia niedzielnego popołudnia w plenerze dla całej rodziny. Zachęcamy do wspólnej zabawy!

Zapraszamy na XI. Edycję Garmin Iron Triathlon!

Zapraszamy na XI. Edycję Garmin Iron Triathlon!
Doskonała lokalizacja Rawy Mazowieckiej i świetna infrastruktura sprawiają, że jest to idealne miejsce do organizacji imprez triathlonowych. Garmin Iron Triathlon Rawa Mazowiecka rozegrane zostaną w okolicy Zalewu Tatar, w otoczeniu leśnych alejek.
Rawa Mazowiecka pojawiała się wielokrotnie na triathlonowej mapie naszego kraju. W ubiegłych latach odbywały się tam między innymi Mistrzostwa Polski Elity oraz Age-Group na dystansie sprinterskim.

🔹 Zawody w Rawie Mazowieckiej odbędą się 31 lipca 2022 r.
🔹Trzy dystanse do wyboru:
1/2 IM (1,9 km - 90 km - 21,1 km),
1/4 IM (0,95 km – 45 km – 10,5 km),
1/8 IM (0,475 km – 22,5 km – 5,275 km).


🔹 Sztafety na wszystkich dystansach!
🔹 Jedna klasyfikacja generalna całego cyklu!
🔹 Zawody biegowe dla dzieci i młodzieży Garmin Junior.

🔹Etap pływacki w Rawie Mazowieckiej odbędzie się w Zalewie Tatar. Na dystansie 1/2 IM zawodnicy będą mieli do pokonania 1,9 km, na dystansie 1/4 IM – 0,95 km, a na dystansie 1/8 IM – 0,475 km. Po pływaniu zawodnicy udadzą się na szybką i płaską trasę kolarską. Zostanie ona poprowadzona w kierunku miejscowości Zarzecze oraz Podkonice, a także drogą techniczną wzdłuż drogi S8.
Wybierając dystans 1/2 IM do pokonania będzie 90 km, 1/4 IM – 45 km, a na 1/8 IM – 22,5 km. Na zakończenie zawodnicy pokonywać będą etap biegowy wytyczony urokliwą alejką biegnącą wzdłuż Zalewu Tatar (na 1/2 IM – 21,1 km, 1/4 IM – 10,55 km, zaś dla dystansu 1/8 IM – 5,275 km).

Zapraszamy na Turniej Koszykówki Ulicznej

Młodzieżowa Rada Miasta i Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zapraszają na 19 edycję Turnieju Koszykówki Ulicznej. Turniej odbędzie się w sobotę 6 sierpnia 2022 r. o godz. 11.00 na boisku przy LO im. Marii Skłodowskiej- Curie, ul. Kościuszki 20. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Turniej będzie odbywał się w dwóch kategoriach: do lat 16 i open. Zapisy internetowe już są prowadzone i będą trwać do 5 sierpnia. Wysyłamy zgłoszenia w wiadomości prywatnej na profil Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka na Facebook’u lub Instagramie oraz drogą mailową na adres mlodziezowaradamiasta4454@gmail.com

Można zapisać się również 6 sierpnia w godz. 9:30-10:30 w miejscu odbywania się turnieju.
Zapewniamy moc wrażeń sportowych oraz nagrody dla zwycięzców turnieju.

 • Zdjęcie z remontu hali sportowej Tatar
 • Zdjęcie z remontu hali sportowej Tatar
 • Zdjęcie z remontu hali sportowej Tatar
 • Zdjęcie z remontu hali sportowej Tatar

Trwa remont Hali Sportowej -Tatar

W okresie wakacyjnym trwa rozpoczęty remont i termomodernizacja Hali Sportowej -Tatar. Całkowity koszt inwestycji to 6.300 000 zł, z czego 1.390.000 zł stanowi pozyskana dotacja przez Miasto Rawa Mazowiecka z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa łódzkiego.

Wykonawca (tj.  Konsorcjum firm: OPOL-SKA Sp. z o.o. Spółka komandytowa z Opola – Lider Konsorcjum, DAN-BUD Damian Łuczyk z  Rakowa – Partner Konsorcjum) obecnie prowadzi prace wykończeniowe zarówno w części sportowej jak i w pomieszczeniach zaplecza.

Do wykonania na zapleczu pozostały jeszcze posadzki, sufity oraz wyposażenie łazienek i szatni, a na hali głównej remont parkietu instalacja nowych drabinek, trybuny oraz kurtyny dzielącej hale na dwie części.

Na zewnątrz wykonany będzie system kanalizacji deszczowej odwadniający teren wokół budynku. Powstanie także nowa nawierzchnia dla parkujących samochodów.  

Zakończenie wszystkich robót planowane jest w październiku 2022 r.

Banery

Kalendarium

Banery