Rewaloryzacja Parku Miejskiego

Drapieżniki znów przybyły z pomocą

Jastrząb i myszołowce wróciły do rawskiego parku. Cykliczne wizyty tych ptaków mają za zadanie zniechęcenie gawronów do zakładania gniazd i przebywania w parku.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w aktualnościach.

  • data: 2021-03-03

Nagroda dla kolejnego obiektu w obszarze rewitalizacji

Tym razem zrewaloryzowany park miejski znalazł uznanie wśród jury konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim. Nasz zabytkowy park otrzymał wyróżnienie w kategorii "przestrzeń w zieleni". Konkurs organizuje łódzki oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich. Wręczenie nagród jeszcze w tym roku – w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Z wizytą w parku

15 marca sokolnik zakończył pracę w rawskim parku. Wcześniej znalazł chwilę na spotkanie z najmłodszymi mieszkańcami Rawy. Dzieci z grupy Żabki wybrały się do parku na spotkanie z sokolnikiem. Przy okazji zajrzały też na plac zabaw.

Park jeszcze w jesienno-zimowej scenerii

Zrobiło się cieplej na dworze, a to znak, że pora żegnać się pomału z grubymi kurtkami. My robimy to, prezentując zdjęcia parkowej małej architektury, wykonane w ostatnich kilku miesiącach. Wcześnie zapadający mrok i światło latarń tworzyło niepowtarzalny klimat, uchwycony na fotografiach. Ładnie i stylowo na tle przyrody prezentują się elementy ze stali cortenowej – materiału modnego i lubianego przez wielu architektów, zajmujących się projektowaniem lub rewitalizacją zabytkowych przestrzeni i obiektów.

Jastrząb i myszołowiec w rawskim parku

Kilka dni temu do walki o czystość, komfort i równowagę ekosystemu parkowego stanęli: jastrząb zwyczajny i myszołowiec towarzyski. Drapieżniki mają za zadanie przepłoszyć gromadnie gniazdujące w parku gawrony. Jak długie i żmudne zmagania z tymi nieproszonymi gośćmi mamy za sobą, wie chyba każdy korzystający z tego zielonego zakątka w centrum miasta.

Park miejski po rewaloryzacji

Zakończyły się prace związane z realizacją zadania „Rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej” wchodzącego w skład dużego projektu pn. „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”.  Na realizację tego zadania Miasto otrzymało, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość uzyskanego dofinansowania to około 1,5 mln złotych.

Końcowy etap nasadzeń w parku

Jesień, a zwłaszcza okres kiedy drzewa tracą liście, jest najlepszym czasem na nowe nasadzenia. W rawskim parku jest ich wiele. Zastąpią one te egzemplarze, które musiały być usunięte przede wszystkim ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa. Nowe nasadzenia to także wynik odtworzenia historycznej kompozycji parku, czyli powrotu do stylu krajobrazowego i nawiązania do modernizmu międzywojennego.

Spacerkiem po parku

Chcielibyśmy pokazać Państwu kilka zdjęć parku po rewaloryzacji.

Niebawem zakończy się rewaloryzacja parku miejskiego w Rawie. Zobaczcie jak przebiegały prace.

Blisko dwustuletni zabytkowy park od ponad roku przechodzi kompleksową rewaloryzację. Jeszcze tej jesieni obiekt zostanie oddany do użytku.

Prace brukarskie na głównych alejach

Od wiosny Wykonawca wykonał duży zakres prac przewidziany w parku. Został wykonany pełny układ alejek parkowych z nawierzchni mineralnych, rampa umożliwiającą bezpieczny dostęp do parku osobom niepełnosprawnym i rodzinom z wózkami dziecięcymi od strony ul. Fawornej oraz zostały zamontowane słupy do montażu monitoringu i oświetlenia energooszczędnego parku.

Nowy układ alejek w parku

Wiosenna, niemal letnia pogoda sprawia, ze prace w parku postępują. Dotyczy to zarówno zieleni, jak i infrastruktury.
Ciekawie wygląda już arabeskowy, tj. naśladujący naturę układ alejek. Jest to wyraźne odniesienie do modernizmu, stylu w którym urządzony był rawski park w okresie międzywojennym. Taki układ komunikacyjny pełni dwie podstawowe role - jest osią kompozycyjną dla zieleni parkowej,a także wzmacnia funkcję rekreacyjną parku, pozwalając spacerującym na dotarcie do każdego zielonego zakątka.

Zima nie zatrzymała prac rewaloryzacyjnych w parku

Spokojna i łaskawa pierwsza połowa zimy umożliwiła wykonawcy realizację zaplanowanych prac przy rewaloryzacji zabytkowego parku miejskiego w Rawie. Zgodnie z projektem wytrasowano pełny układ alejek parkowych oraz ułożono pierwszą warstwę konstrukcyjną nawierzchni. Rozebrano starą nawierzchnię asfaltową z alejki prowadzącej do dworca PKS. Na rozłożystych i wielopniowych drzewach wykonano szereg specjalnych wiązań stabilizujących ich korony. Stanowią one alternatywę dla nadmiernego przycinania lub usuwania całych konarów.

Park powoli odzyskuje swój pierwotny styl i charakter

W ostatnich tygodniach w parku wykonano duży zakres prac. Coraz bardziej czytelny staje się zabytkowy układ kompozycyjny parku. Jego elementem jest sieć alejek, która swoim kaligraficznym charakterem, zwłaszcza w części południowo-zachodniej, nawiązuje do secesji. Wykonano już koryta pod alejki i układane są stopniowo warstwy konstrukcyjne nawierzchni. Wzdłuż rzeki Rawki poprowadzono ścieżkę rowerową, która jest kontynuacją ścieżki biegnącej od Zalewu Tatar. Przygotowywany jest również teren pod budowę placu zabaw, przystosowanego do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Dlaczego wycinane są drzewa przy rewaloryzacji parku?

Odpowiadając na zapytania Mieszkańców Rawy w sprawie prowadzonej w ramach rewaloryzacji Miejskiego Parku w Rawie Mazowieckiej wycinki drzew, pragnę Państwa poinformować, że na terenie naszego Parku obowiązują dwie podstawowe formy ochrony prawnej: wpis do rejestru zabytków i ustanowiony wzdłuż rzeki Rawki korytarz rezerwatu przyrody (nie wspominając o pomnikach przyrody). Z tej przyczyny podjęcie działań na tym terenie wymagało od Miasta uzyskania stosownych uzgodnień i pozwoleń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Stosowne zezwolenia i uzgodnienia zostały uzyskane i są dołączone do pozwolenia na budowę.

Postępy prac w parku i muzeum

Dla ekip budowlanych wakacyjny czas urlopów i wyjazdów był okresem prac. Część z nich można było dostrzec, spacerując ulicą Łowicką. W muzeum wykonano przegląd i remont dachu, założono nowe rynny. Od wejścia do głównych drzwi prowadzi już nowy podjazd dostosowany do osób niepełnosprawnych, zostały też wykonane nowe nawierzchnie na pozostałym terenie działki, umożliwiające dostęp m.in. do budynku gospodarczego i na zaplecze muzeum. Tempa nabierają także roboty w parku. Po etapie demontażu małej architektury oraz słupów oświetleniowych, przeprowadzono prace ziemne, polegające na budowie linii kablowej oświetlenia i monitoringu.

Ruszają prace w parku

Park jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku w centrum miasta. Stanowi też element strefy ścisłej ochrony konserwatorskiej. Duża część tej strefy znalazła się w projekcie pn. Rewitalizacja miasta Rawa Mazowiecka. Na projekt składają się cztery zadania, w tym rewaloryzacja parku.

Park czasowo wyłączony z użytkowania

W związku z realizacją zadania pn. Rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej, teren parku zostanie czasowo wyłączony z użytkowania od poniedziałku, 26 czerwca br. Prace potrwają do października przyszłego roku.

Banery

Kalendarium

Banery