Mazovia MTB Marathon

Od 2010 r. w Rawie Mazowieckiej organizowany jest przez stowarzyszenie Cezarego Zamany cykl maratonów rowerowych MTB, pod nazwą „Mazovia MTB Marathon”. Jest to impreza o zasięgu ogólnopolskim, w której startują zawodnicy praktycznie z całego kraju. W pierwszych zawodach wzięło udział 1200 rowerzystów, którzy startowali na trzech dystansach ( FIT do 40 km, MEGA do 50 km i GIGA do 70 km). 

Uczestnicy maratonów rowerowych

Maratony rowerowe odbywały się nieprzerwanie do 2019 r. W 2020 r. maraton nie odbył się w związku z pandemią covid 19. W rawskiej edycji w każdym roku startuje od 700 do 800 rowerzystów. W ramach imprezy odbywają się również wyścigi dla dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Starsze dzieci mogą wziąć udział w wyścigach MTB do 10 km. Natomiast dla najmłodszych organizowane są zawody na rowerkach biegowych, którym patronuje znana z ekranów telewizyjnych Rybka Mini Mini. 

Zainteresowanie rawian wyścigami rowerowymi

Przy tej imprezie rowerowej należy zwrócić uwagę na systematycznie rosnące zainteresowanie wśród mieszkańców Rawy Mazowieckiej zarówno biorących czynny udział w zawodach jak i kibiców. W pierwszych zawodach wystartowało 10 rowerzystów z naszego miasta w ostatnich czterech maratonach na wszystkich dystansach startuje systematycznie około 40 rawian. Do grupy rawskich zawodników należy dodać systematycznie rosnącą liczbę startujących dzieci, które przychodzą na i imprezę wraz z rodzicami.

Teren OSiR - idealne miejsce na maraton rowerowy

Ta impreza również jest organizowana na terenach OSiR nad zalewem Tatar. Wybór tego miejsca wydaje się oczywisty z kilku powodów:

  • duża przestrzeń pozwalająca na budowę miasteczka rowerowego,
  • bezpośrednie sąsiedztwo hotelu, w którym mogą zatrzymać się zawodnicy przyjeżdżający dzień lub kilka dni przed imprezą, 
  • bezpośrednie sąsiedztwo hali sportowej, na której znajduje się zaplecze sanitarne,
  • usytuowana bezpośrednio przy hali scena, na której odbywa się część oficjalna imprezy,
  • bliskość Aquarium Centrum Fit Rawa z krytą pływalnią, z której mogą skorzystać osoby towarzyszące i sami zawodnicy po zakończeniu wyścigu,
  • bliskość otwartego akwenu wodnego wraz z przystanią i wypożyczalnią sprzętu pływającego,
  • teren leśny, po którym można po prostu pospacerować.

Banery

Kalendarium

Banery