Boskovice dziś

W Boskovicach i przyłączonych wsiach żyje 11 500 obywateli. Znajdują się tam trzy przedszkola (dzieci od 3 do 6 lat), jedna szkoła podstawowa, do której uczęszcza prawie 1 200 uczniów (6 -15 lat), pięć szkół średnich i jedna wyższa szkoła zawodowa. Boskovice położone są w przepięknej okolicy Bruzdy Boskovickiej na zboczu Wyżyny Drahańskiej na wysokości 380 m n.p.m. Najłatwiej można tam dojechać jadąc drogą krajową nr 43 w kierunku Brno – Svitavy, do skrzyżowania z drogą nr 150, albo pociągiem na trasie Brno – Czeska Třebova.

Akcje kulturalne i poznawanie

Ośrodek kultury miasta Boskovice stara się zapewnić mieszkańcom miasta szeroką gamę rozrywek kulturalnych. Akcje te organizowane są w oranżerii zamkowej (200 miejsc) i w Domu Katolickim, gdzie znajduje się kino Panorama, sala z video oraz pomieszczenia wykładowe. W parku zamkowym można odwiedzać kino letnie.
Kolejnymi organizatorami akcji kulturalnych w mieście są: Galeria Otakara Kubina (wystawy i wieczory muzyczne), MP Holding (koncerty oraz inne akcje na zamku), Muzeum Boskovic (wystawy itp.), TJ Sokol (sala teatralna, sale klubowe) oraz różne organizacje społeczne i przedsiębiorcy.
Centrum Informacyjne w Boskovicach regularnie informuje o organizowanych akcjach na stronach www.boskovice.cz, www.boskovicko.cz, w Informatorze Miasta Boskovice.
Biblioteka miejska oferuje czytelnikom około 70 tytułów czasopism, 75.000 książek, komputer z możliwością nagrywania płyt CD, z przyłączeniem do internetu, międzybiblioteczną wymianę książek, wyszukiwanie fachowych informacji. 
Obserwatorium astronomiczne otwarte w 1961 r. w budynku Podstawowej Szkoły Artystycznej był zrekonstruowany w 1996 roku. Jest wyposażone w dwa teleskopy.

Atrakcje sportowe

W Czerwonym Ogrodzie (Červená zahrada) wszystkie generacje mieszkańców Boskovic grają w piłkę nożną, hokej i tenis, siatkówkę, kręgle, chodzą na basen lub jeżdżą na łyżwach.
Siłownie znajdują się w hotelu Fitness, jak również na Placu Różowym (Růžové náměstí) i w Niebieskiej Wieży (Modrá věž).

Wypoczynek (usługi sanatoryjne, wellness)

Centrum balneologiczne znajdujące się w przepięknej okolicy hotelu Moravia – Młyn Lasaka (Lasákův mlýn) oferuje możliwości wypoczynku najwyżej dla 10 osób, zawsze na 2 godziny. Do wyposażenia centrum należy wanna z hydromasażem dla 4 osób, infrasauna, solarium, masaże wodne, siłownia, masaże. 
Kryty basen znajduję się niedaleko kompleksu zamkowego.
Solarium znajduję się w Niebieskiej Wieży na Placu Różowym. 

Miasteczko westernowe

Rozrywkowy park przyrodniczy zbudowany w stylu Dzikiego Zachodu dostarcza niezapomnianych przeżyć przez cztery miesiące w ciągu roku – od maja do końca sierpnia – od 1993 roku. W naturalnym amfiteatrze z piaskowca odbywają się dwa razy dziennie przedstawienia teatralne, a na arenie ze wstrzymanym oddechem można oglądać show Konie – dar bogów, w którym na 20 amerykańskich koniach są przedstawione sposoby indiańskiej tresury koni. 
Na całym terenie parku można przeżyć wiele emocji: w forcie traperów, wiosce indiańskiej, na Main Street i Fort Street, gdzie znajduje się wiele saloonów, sklepików oraz innych atrakcji dla dzieci.
Wstęp na teren parku jest bezpłatny, zakup biletów obowiązuje wyłącznie na przedstawienia.
Do miasteczka westernowego z centrum miasta dostać się można wykorzystując ścieżkę zdrowia – Doubravskie rondo (Doubravský okruh).
www.wildwest.cz

Niebieska wieża

Centrum kulturalne i sportowe Niebieska Wieża, znajdujące się w pobliżu autobusowego i kolejowego dworca, zostało otwarte dla publiczności w 2003 roku. Między innymi ma w swojej ofercie squash, bowling, minigolf, bilard, badminton, fitness, salę lustrzaną, strzałki, masaże, saunę, solarium, ogólnie dostępny Internet. Na parterze znajduje się czarno-górska piwnica z dużym ekranem telewizyjnym.

Golf

Pole golfowe położone w Korzeńcu (Kořenec) pod najwyższym wierzchołkiem Wyżyny Drahańskiej (Drahanská vrchovina) na wysokości 700 m n.p.m. z widokiem na wzniesienia Wyżyny (Vysočina) znajduje się w odległości 10 km od Boskovic. Pole golfowe z 9 dołkami (teren przygotowany jest na 18 dołków) jest czynne od 1998 roku.
Mieszkańców Brna przyciąga tutaj na weekendy niewielka, tylko 40-kilometrowa, odległość na północ od ich wojewódzkiego miasta. Zadowolone są szczególnie rodziny z dziećmi, dla których tereny są atrakcyjne ze względu na możliwość krótkich spacerów oraz pierwszych rowerowych lub narciarskich wycieczek.
Młodzież znajduje tutaj wiele okazji do uprawiania sportu w obiektach zamkniętych oraz na łonie natury, jak również wiele atrakcji dla tych, którym nie chce się wcześnie iść spać. 
Miasto i jego okolice oferują wiele atrakcji również dla seniorów – krótkie i dłuższe przechadzki po okolicznych parkach i lasach, romantyczne spotkania, widoki.

Boskovice mogą turystom, oprócz zadowolenia z poznawania staromiejskiej architektury, zaproponować wiele informacji o historii miasta, jego rozwoju i życiu kulturalnym. Natomiast areał Czerwonego ogrodu, kryty basen z sauną oraz Centrum zabawy w Niebieskej Wieży zapewniają możliwość uprawiania sportów.
Remont oranżerii zamkowej i powiększenie możliwości noclegowych stworzyły warunki dla organizowania konferencji.
Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszy się miasteczko westernowe, do bardzo uczęszczanych miejsc należy również ogrodnictwo Lebisza (Lebišovo zahradnictví) oraz rozległe Arboretum Szmelcowna (Arboretum Šmelcovna). Możliwości poprawy zdrowia oferuje Ośrodek Zdrowia (Středisko zdraví), sportowo – relaksacyjne turnusy dla kobiet przygotowuje CK Enko. 
Cała okolica miasta poprzecinana jest wielką ilością tras turystycznych i rowerowych, ścieżek poznawczych i ścieżek zdrowia, jak również zapewnia możliwość odbywania krótkich spacerów. 

W dostępnej odległości (maksymalnie do 20 km) znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, na przykład Morawski Kras (Moravský kras – jaskinie krasowe), zamki Lysice, Rájec, sztuczne jaskinie piaskowcowe jaskinie w Rudce, warsztat barwienia tkanin na niebiesko i Muzeum Straszydeł w Oleśnicy, ośrodek pielgrzymkowy Kalwaria w Jaromierzycach (Jaroměřice), browar w Czarnej Górze (Černá Hora), raj dla rybaków w zbiorniku wodnym Letovice lub wiele wiatraków na wzgórzach Wyżyny Drahańskiej.

Banery

Kalendarium

Banery