UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Niedziela, 26 Stycznia 2020, Imieniny: Tytusa, Tymoteusza, Michała

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

:
:

Banery

wirtualny spacer Rawa Mazowiecka

Treść strony

Kolejny etap prac w zabytkowych jatkach

Od kilku miesięcy trwają roboty przy przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku zabytkowych jatek miejskich. Po zimowej przerwie nabrały one tempa.

Obiekt docelowo będzie wykorzystywany przez Muzeum Ziemi Rawskiej, którego obecna siedziba jest dość skromna i nie pozwala na wyeksponowanie cennych, rzadkich zbiorów zgromadzonych w jej magazynach. Przestrzeń jatek pomieści stałą wystawę o historycznej roli tego budynku, bibliotekę muzealną oraz pracownie tematyczne pozwalające na rozwinięcie badań nad historią i tradycją regionu rawskiego. Będzie to również miejsce spotkań mieszkańców, kolekcjonerów i artystów.

Rozpoczęte w ubiegłym roku prace pokazały w jakim stanie są pochodzące z połowy XIX w. zabytkowe jatki. Remont był konieczny dla zachowania i odtworzenia ich walorów zabytkowych. Dzięki temu centrum Rawy zyska kolejny obiekt podkreślający historyczny charakter głównej części miasta.

Po uporządkowaniu terenu i wykonaniu wykopu pod rozbudowywany budynek można było dokładnie ocenić fundamenty starego budynku. Okazało się, że jest gorzej niż wskazywały na to punktowe odkrywki fundamentów, wykonane w trakcie projektowania obiektu. Wykonawca robót – firma „ZAWISZA” z Radomia - dokonał  więc ich wzmocnienia, podbijając je betonem (wstawił tzw. plomby).
W dalszej kolejności przygotowano zbrojenie i wykonano żelbetowe ławy fundamentowe pod nowy budynek, a także żelbetowe ściany piwnic. W starym budynku zdjęto pierwotne pokrycie dachowe i rozpoczęto wykonanie nowego dachu. Zgodnie z projektem, stara więźba dachowa - po zabezpieczeniu przeciwpożarowym - zostanie zachowana. Każdy odwiedzający jatki będzie mógł ją zobaczyć. Stanowi ona ciekawy element architektoniczny, a jej odsłonięcie doda wnętrzu smukłości i przestrzeni.

Jatki wraz z główną siedzibą muzeum pozwolą na rozszerzenie oferty kulturalnej w mieście i poszerzenie grupy odbiorców. Zabytkowe jatki będą przystosowane do osób z niepełnosprawnościami.

Adaptacja i rozbudowa jatek jest trzecim zadaniem, realizowanym w ramach projektu infrastrukturalnego „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”, dofinansowanego ze środków UE (RPO WŁ na lata 2014 – 2020).

 

 

wstecz

Baner

Rawianie w sieci - bezpłatne szkolenia komputerowe

Banery

Logo Unii Europejskiej
Baner do linku "Na co idą moje pieniądze"
WFOŚiGW w Łodzi
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2020 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.