Dywan u Pasjonistów

Rawski dywan inny niż wszystkie

cenniejszy niż perski

delikatniejszy niż muślin

tkany sercami wiernych

Czwartek, 30 czerwca – zakończenie Oktawy Bożego Ciała. W Rawie oczekiwanie na uroczystą mszę świętą w małym kościółku, na której wierni i goście obejrzą unikalne dzieło – kobierzec z płatków kwiatów. Unikalne, bo za każdym razem wykonane w oparciu o oryginalny projekt.
Od kilku lat stroną artystyczną zajmuje się Rajmund Gałecki, pochodzący z Rawy malarz, który wprowadza do swojej koncepcji symbolikę, związaną z aktualnymi wydarzeniami. Zamysł artysty realizuje całkiem spore grono osób. Wiek jest tutaj bez znaczenia. Liczy się radość ze wspólnego tworzenia, świadomość udziału w swoistego rodzaju misterium.
Wszystkie te cudne i delikatne kwiaty: peonie, chabry, róże, rumianki ułożą obraz, który zostanie w pamięci wiernych i licznych gości. Ten barwny dywan jest dla jednych wdzięcznym wyrazem uwielbienia Chrystusa, dla innych wyjątkowym świadectwem ludzkiego talentu i pasji.
Tradycja sypania kwietnego dywanu w Rawie sięga czasów przedwojennych. Zawdzięczamy ją Ojcom Pasjonistom, którzy przez te wszystkie dziesięciolecia, bez względu na okoliczności, umiejętnie pielęgnowali ten zwyczaj. Dziś jest on już tak głęboko zakorzeniony i rozpowszechniony, że płatki kwiatów z rawskiego kobierca chce mieć każdy uczestnik uroczystego zakończenia Oktawy Bożego Ciała. Nawet dla turystów jest to drogocenna pamiątka z Rawy, inna niż wszystkie inne. Do Rawy zapraszamy więc każdego, kto potrafi uchwycić i docenić związek religii ze sztuką.
Galerie zdjęć rawskiego dywanu do obejrzenia na stronie www.pasjonista.pl
 

  • autor: WRGPiIE
  • fot. J. Koprowski
    fot. J. Koprowski

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery