Konkursy zakończone

Niepodległość to Nasza Sprawa

Minister Obrony Narodowej ogłosił Otwarty Konkurs Ofert na realizację zadań publicznych w formie wsparcia w zakresie  podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. Niepodległość to Nasza Sprawa. Celem konkursu jest realizacja zadań ukierunkowanych m.in. na:

  • prezentację ważnych wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości;
  • kształtowanie postaw patriotycznych, promowanie idei suwerenności narodu;
  • pogłębianie i utrwalanie wiedzy historycznej wśród społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży,  na temat walki Polaków o Niepodległość w okresie zaborów.

Kto może złożyć wniosek?

Podmiotami uprawnionymi do składania ofert w konkursie są:

  1. Organizacje pozarządowe, m.in. stowarzyszenia, fundacje (z wyjątkiem fundacji utworzonych przez partie polityczne), oddziały stowarzyszeń posiadające osobowość prawną, związki stowarzyszeń, kółka rolnicze, cechy rzemieślnicze, izby rzemieślnicze, izby gospodarcze.
  2. Osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, innych kościołów i związków wyznaniowych oraz gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.
  3. Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
  4. Spółdzielnie socjalne.
  5. Spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągniecia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Podmiotami nieuprawnionymi do składania ofert o zlecenie realizacji zadania publicznego są partie polityczne, związki zawodowe i organizacje pracodawców, samorządy zawodowe oraz fundacje utworzone przez partie polityczne.

Na co można uzyskać dofinansowanie?

Zadania konkursowe powinny obejmować m.in.: 

  1. realizację programów o charakterze patriotyczno-edukacyjnym dotyczących upamiętnienia dokonań ludności cywilnej i żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski, w tym m.in. organizację „żywych lekcji historii” – spotkań młodzieży z kombatantami, wybitnymi historykami, w szczególności w miejscach bezpośrednio związanych z walkami o niepodległość Polski;
  2. realizację programów o charakterze patriotyczno-kulturalnym, w tym m.in. organizację pikników, wieczornic, rekonstrukcji historycznych itp.;
  3. działania promujące pamięć o wydarzeniu historycznym;
  4. opiekę nad grobami poległych powstańców, w tym również odnajdywanie „zapomnianych” grobów;
  5. składanie kwiatów i zniczy w miejscach pamięci;
  6. przygotowanie i przeprowadzenie konkursów dla uczniów w wieku szkolnym z wiedzy na temat odzyskania niepodległości.

Ważne informacje o naborze:

Oferty należy składać do dnia 17 września 2021 r.
Informacje pochodzą ze strony internetowej organizatora konkursu

  • data: 2021-09-08

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery