Sławek Wierzcholski

Sławek Wierzcholski Honorowym Obywatelem naszego Miasta

W dniu 10 listopada 2007 r. Sławek Wierzcholski otrzymał z rąk Przewodniczącej Rady Miasta oraz Zastępcy Burmistrza Miasta, legitymację oraz dyplom nadający mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rawa Mazowiecka.

Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, a na jej zakończenie publiczność otrzymała, za sprawą samego laureata i Nocnej Zmiany Bluesa, solidną dawkę dobrego bluesa.

fot. J. Wołowiec

  • przewodnicząca rady przekazuje dyplom honorowemu obywatelowi miasta Sławkowi Wierzcholskiemu
  • Sławek Wierzcholski odbiera od przewodniczącej Rady Miasta dyplom honorowego obywatela, scena w MDK
  • Sławek Wierzcholski z dyplomem honorowego obywatela miasta przy mikrofonie
  • Sławek Wierzcholski z zespołem na scenie MDK podczas koncertu
  • Sławek Wierzcholski gra na harmonijce
  • Sławek z zespołem podczas występu na scenie w MDK, z lewej strony dziennikarz z kamerą

Życiorys

Sławomir Ignacy Wierzcholski urodził się 19 kwietnia 1958 r. w Toruniu. Harmonijkarz, gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent płyt, publicysta, organizator imprez muzycznych. Mgr administracji – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W szkole średniej grał na gitarze w amatorskich zespołach bluesowych, a od osiemnastego roku życia uczył się grać na harmonijce. Jego wzorami byli początkowo Sonny Terry i Sonny Boy Williamson II, a następnie Charlie Musselwhite. W latach 1980-81 przebywał w USA, głównie w Bloomington, gdzie uczęszczał do School of Music na Indiana Univesity oraz w Chicago, gdzie zetknął się z bluesem, grywając na jamach m.in. z Juniorem Wellsem. W 1982 r. założył Nocną Zmianę Bluesa. Dziesięć lat później rozpoczął współpracę z „Jazz Forum”, publikując następnie w innych czasopismach muzycznych oraz dziennikach. W programie III Polskiego Radia przez 12 lat prowadził autorskie audycje, poświęcone bluesowi m.in. „Blues w pigułce” (blisko 500 odcinków), „Trójka pod księżycem”, „Trochę bluesa”, „Bluesełka”, „Folkowo-buesowa gazeta radiowa” (wspólnie z W. Ossowskim) i in.

W 1992 r. z grupą Dżem nagrał album Ciśnienie. Przez kilka lat uczył gry na harmonijce podczas warsztatów muzycznych w Zakrzewie, Brodnicy i Bolesławcu, a w 1995 r. prowadził mistrzowskie lekcje w Le Creusot, we Francji. Rok później wystąpił na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech. W 1993 r. oraz w 1996 r. zwyciężył w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii „instrumenty różne’, w 1992 otrzymał nagrodę „Teleekspresu” za CD „Chory na bluesa”, w 1994 r. za popularyzację bluesa nagrodę im. Marii Jurkowskiej Programu III PR.

W 1998 r. wydał cieszący się uznaniem album Polski blues, z wieloma muzykami sesyjnymi, łączący bluesa z elementami polskiej muzyki ludowej. Na początku XXI w. wydał kolejne albumy Przejściowy stan i Harmonijkowy as. Oprócz regularnych występów ze swoją Nocną Zmianą Bluesa, występował również w duecie ze skrzypaczką Joanną Szczepańską, formacją Old Time Band Jacka Sprucha czy z braćmi Limido z grupy Family Style, z którą wystąpił m.in. na jej jubileuszowym koncercie w Mediolanie. W 2002 r. koncertował z harmonijkarzami Ondrejem Konradem, Erichem „Bobośem” Prochaską, Matyasem Prybojszkimi w projekcie „Four Harmonica Wizzards of Vyszehrad”. Wśród artystów, z którymi nagrywał jako muzyk sesyjny, znajdują się m.in. Gang Olsena, Orkiestra Dni naszych, Bally & Power Bross, Swawolny Dyzio, Leszek Cichoński, Zdrowa woda, Jacek Spruch, Róże Europy, Majka Jeżowska, Maanam, Andrzej Cierniewski, Colorado Band, raper Owal i Katarzyna Gärtner. W roku 2005 wspólnie z Wojciechem Karolakiem wydał CD „Piątek wieczorem”, nagrany z towarzyszeniem czołowych polskich muzyków jazzowych. Płyta ta zdobyła status Złotej płyty. Opublikował podręczniki gry na harmonijce: „Harmonijka i blues” (1994), „Sekrety harmonijki” (1998) oraz wybór swoich tekstów „Polski blues” (1998).

Gry na harmonijce uczył też w programach edukacyjnych, zrealizowanych dla Telewizji Polskiej. Jest autorem ścieżek dźwiękowych do filmów fabularnych (m.in. „Autoportret z kochanką” reż. Radosław Piwowarski; „Tam gdzie żyją eskimosi” reż. Tomasz Wiszniewski) oraz seriali telewizyjnych „Boża podszewka” w reż. Izabelli Cywińskiej i „Sława i chwała” w reż. Kazimierza Kutza, „Babilon.pl” reż. Wojciech Maciejewski oraz spektakli teatralnych i Teatru Telewizji. W swojej dwudziestopięcioletniej karierze stał się jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny bluesowej... Od dwóch kadencji prezes Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego oraz wiceprezes Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP.

Wybrane albumy: Ciśnienie (1993; z Dżemem), Polski blues (1998), Przejściowy stan (2001), Jacek Spruch And Old Time Band Featuring Sławek Wierzcholski (2002), Harmonijkowy as (2006), Historia choroby (2006).

 

Banery

Kalendarium

Banery