UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Wtorek, 29 Września 2020, Imieniny: Michała, Rafała, Michaliny

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

:
:

Banery

wirtualny spacer Rawa Mazowiecka

Podmenu

Treść strony

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zaledwie od kilku lat, w dniu 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli tych którzy nie złożyli broni wraz z zakończeniem II wojny, ale przeszli do zbrojnego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. W tym roku w Rawie obchody tego święta rozpoczną się 1 marca i zakończą dwa dni później.

W niedzielę, 1 marca, zachęcamy do udziału w biegu, organizowanym wspólnie z Fundacją Wolność i Demokracja. Symboliczny dystans biegu „Tropem Wilczym”, wynoszący 1963 m, nawiązuje do daty śmierci ostatniego spośród Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. Lalek. Chętni będą mogli również pobiec na trasie blisko 4 km, wytyczonej wokół zalewu Tatar. Bieganie jest popularną dyscypliną i formą rekreacji w naszym mieście, dlatego liczymy na wysoką frekwencję i duże zainteresowanie samą ideą uczczenia pamięci niezłomnej postawy członków powojennego podziemia niepodległościowego. Szczegóły biegu zawiera regulamin, zamieszczony poniżej. Tego samego dnia, a więc w niedzielę, rawscy skauci przeprowadzą zbiórkę pieniędzy na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach (dawne woj. lwowskie). Język ojczysty jest częścią tożsamości narodowej. Apelujemy więc o hojność, tak aby nasi rodacy za wschodnią granicą mogli wyrażać swoją polskość również w rodzimym języku.

więcej o organizatorze krajowym Biegu na stronie www.tropemwilczym.pl

Dalsza część obchodów poświęconych Żołnierzom Wyklętym odbędzie się w sali widowiskowej MDKu, we wtorek, 3 marca. Rozpocznie je wykład dr. Dariusza Gałaszewskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, a po jego zakończeniu nastąpi rozstrzygnięcie dwuetapowego konkursu historycznego dla gimnazjalistów z terenu miasta i powiatu rawskiego. Zwycięzca otrzyma laptop, a trójka z finalistów, wyłoniona drogą losowania, pojedzie do Parlamentu Europejskiego. Konkursowi patronuje europoseł Janusz Wojciechowski oraz senator RP Grzegorz Wojciechowski. Na zakończenie Rawskiego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wystąpi raper Tadek.

 

 

Baner

Logo Unii Europejskiej

Banery

Baner - Wybory prezydenckie 2020
WFOŚiGW w Łodzi
Baner do linku "Na co idą moje pieniądze"
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2020 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.