Z NAUKĄ NA TY

ATRAKCJE NAUKOWE

WODA TO ŻYCIE

W naszym laboratorium będziemy zgłębiać tajemnice, które kryje w sobie zwykła woda. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad jej życiodajną rolą, jaką pełni w każdym zakątku świata, tymczasem była ona na początku każdej formy istnienia na Ziemi. Kropla wody gasi pragnienie, ale może również stać się nieodzownym elementem gier i zabaw.

Wodne stanowisko składać się będzie z kilku punktów, które wprowadzą nas w nieznany świat. Będziemy mieli możliwość poznania jej właściwości- dowiemy się m.in. czy woda ma smak, czy posiada kolor a może zapach? Młodzi naukowcy sprawdzą, czy wszystko się w niej rozpuszcza, i czy prawdziwe jest powiedzenie- „co ma wisieć, nie utonie!”? Dowiemy się także, jak właściwie zbudowana jest kropla wody- chętni spróbują zbudować jej trójwymiarowy model. Odpowiemy też na tylko z pozoru dziwne pytanie- Ile wody jest we mnie, a ile w świecie, który mnie otacza? I zapewniamy, że nie będzie to jałowa pogawędka, a interesujący eksperyment.


PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI

A zastanawialiście się kiedyś, skąd się biorą wulkany? Najodważniejsi spróbują zmierzyć się z tą zagadką, uzupełniając swoją wiedzę na temat budowy naszej planety. Dowiedzą się, jak potężne są siły mieszkające w jej wnętrzu, które odpowiedzialne są za tworzenie gór i budzenie wulkanów.
Wykonamy wspólnie prosty model subdukcji (przy okazji rozszyfrujemy ten termin, który brzmi bardzo poważnie), prześledzimy proces rodzenia się wulkanów. Zbudujemy duży wulkan i doprowadzimy…do jego wybuchu! Eksperyment powtórzymy wielokrotnie o każdej pełnej godzinie i za każdym razem z inną grupą dzieci.

  • -
  • -
  • -

POSZUKIWACZE DINOZAURÓW
Wśród młodych adeptów nauki na pewno znajdą się i tacy, którzy zapragną poznać mroczne tajemnice prehistorycznego świata-  jego mieszkańców, przedziwną roślinność.

  • -

Dzięki tej podróży dowiemy się, jakie było menu przerażających gadów? Czy dinusie potrafiły śpiewać? Potrafiły latać i pływać? I jak właściwie wyglądał świat, w którym nie było ludzi? Dzieci podczas warsztatów będą miały szansę stworzyć makietę prehistorycznego świata- odtworzymy poszczególne jego elementy z fauną i flora na czele- punktem kulminacyjnym będzie wykreowanie modeli istot z tamtego czasu. Zostanie zdradzona także tajemnica, w jaki sposób mamy szukać śladów zamierzchłej przeszłości podczas codziennego spaceru.


KUCHNIA MOLEKULARNA

Zagłębimy się w świat kuchni molekularnej, która nie jest niczym innym jak połączeniem  miłości do gotowania i nauki. W tych warsztatach będą mogli wziąć udział uczestnicy w każdym wieku. Zetkną się oni tam, prawdopodobnie po raz pierwszy w życiu, z ciekłym azotem, czy suchym lodem. Nieopodal zaś tej niezwykłej kuchni będzie przygotowane stoisko z lodami! Lecz czy czasem nie okażą się dla nas zbyt magiczne?

  • -
  • -
  • -

SZALENI CHEMICY

Wszelkie warsztaty, które odbywać się będą na terenie naszego niezwykłego laboratorium poprowadzą znakomici animatorzy- szaleni chemicy, którzy są prawdziwymi naukowcami, przybędą do nas prosto ze słynnego Centrum Nauki Kopernik! Pomogą młodym uczestnikom przygotować m.in.: wybuch kolorowego wulkanu, magiczną ciecz newtonowską, atrament sympatyczny, balonowy szaszłyk itd.

  • -
  • -

Banery

Kalendarium

Banery