Program "Czyste Powietrze"

Spotkanie informacyjne w sprawie programu Czyste Powietrze

W dniu 24. września br. w Sali kinowej Miejskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców dotyczące programu CZYSTE POWIETRZE.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Środowiska, a dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego  celem jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne, jest to tzw. niska emisja. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe na nowe bardziej ekologiczne oraz na termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się jak znaczący jest negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na organizm człowieka. Znaczna ilość pyłów i zanieczyszczeń powstaje w ramach tzw. niskiej emisji, czyli w wyniku spalania paliw stałych w piecach i kotłach domowych. Zanieczyszczenia te mogą powodować choroby płuc, niedokrwienie serca, zaburzenia pracy wątroby, bóle głowy czy alergie. Istotne znaczenie ma także odpowiednia izolacja termiczna budynku, która pozwala zredukować ilość energii potrzebną do ogrzania obiektu. Mieszkańcy mogli uzyskać szczegółowe i wyczerpujące informacje na temat warunków przystąpienia do programu oraz zasad udzielania dotacji i pożyczek na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację budynku. Uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania, na które otrzymywali fachowe i wyczerpujące odpowiedzi, które wyjaśniły chyba wszystkie wątpliwości związane z omawianym zagadnieniem.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska.  

 

 

 

  • Logotyp Ministerstwa Środowiska
  • Widownia MDK - mieszkańcy miasta uczestniczący w spotkaniu
  • Wystąpienie Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka podczas spotkania

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery