GWIAZDY

Rawski Gwiazdozbiór

BRAThANKI

Gwiazdą tegorocznego święta Rawy Mazowieckiej będzie dobrze nam znany (wystąpili w naszym mieście w 2004 roku) i lubiany niemal przez wszystkich kipiący energią zespół Brathanki! Powstał on pod koniec 1998 roku z inicjatywy Janusza Musa - akordeonisty i puzonisty, który  do swojego pomysłu muzycznego zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków, współpracujących na co dzień z czołowymi artystami polskiej estrady: Piotra Królika - perkusistę, Grzegorza Piętaka - gitarzystę basowego, Stefana Błaszczyńskiego - flecistę, Jacka Królika - gitarzystę i Adama Prucnala - skrzypka i klawiszowca oraz wokalistkę - Hanię Chowaniec „Rybkę", z którą wspólnie grali swoje pierwsze koncerty. Piosenki zespołu takie jak: „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi", „Siebie dam po ślubie", „W kinie w Lublinie kochaj mnie" czy piosenka „Za wielkim morzem ty” do tekstów Zbyszka Książka, stały się przebojami i były chętnie śpiewane od Bałtyku po Tatry.

Jednym z ważniejszych wydarzeń dla zespołu Brathanki, okazała się gala „Fryderyki 2001", podczas której grupa otrzymała zasłużoną statuetkę Fryderyka w kategorii - Muzyka Tradycji i Źródeł.

  • Zespół Brathanki
  • Zespół Brathanki

Artyści zagrali w swojej karierze kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Odwiedzili m.in. takie kraje jak: USA, Kanadę, Hiszpanię, Czechy, Belgię, Węgry, Niemcy, Liban czy Szwecję. Wielokrotnie brali udział w ważnych festiwalach i programach TV.
Aktualnie zespół koncertuje w kraju i za granicą z wokalistką Agnieszką Dyk i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Łukasz Zagrobelny

Pojawi się w naszych skromnych progach po raz pierwszy. Uznawany jest za posiadacza jednego z najlepszych męskich głosów w Polsce.  Jego kariera zaczęła się w 2007 roku, kiedy to wydał debiutancką płytę „Myśli warte słów” i zaczął odnosić liczne sukcesy. Przyznano mu wiele nagród, jest posiadaczem m.in. SuperJedynki za Przebój Roku, nagrody ESKA Music Awards (kategoria Artysta Roku), Telekamery w kategorii Muzyka, Nagrody Publiczności Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, czy też Super Nagrody Programu 1 Polskiego Radia przyznana na KFPP w Opolu. 

W 2009 roku ukazał się drugi album wokalisty „Między dźwiękami”, a w roku 2012 ukazała się kolejna płyta „Ja tu zostaję”, która już miesiąc po premierze pokryła się złotem. W roku 2013 ukazał się czwarty już album artysty pt. „Symfonicznie”, będący zapisem koncertu z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej ze studia koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

  • Łukasz Zagrobelny

Nie można też nie wspomnieć, że Zagrobelny od wielu lat związany jest z Teatrem Muzycznym Roma, gdzie wystąpił w wielu musicalach „Miss Saigon”, „Grease”, „Les Miserables”, „Deszczowa Piosenka” i in. Od 2016 r. gra rolę Clopin w słynnym musicalu „Notre Dame de Paris” na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Rok 2017 przyniósł nie tylko  tytułową rolę Łukasza w musicalu „Doktor Żywago” w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, czy udział w słynnym „Les Miserables” na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi, był to również rok jubileuszu 10-lecia kariery scenicznej Zagrobelnego. Kolejny album wokalisty ukaże się w bieżącym roku.
To jego debiut w tej szerokości geograficznej, będzie sztos!!!

Felivers

W menu tegorocznych Dni Rawy znalazło się miejsce dla młodzieżowego zespołu, który stoi na progu, być może wielkiej, scenicznej kariery. Nazywają się Felivers i przyjadą do nas z Sochaczewa, skąd pochodzą. Band składa się z pięciu artystów, których połączyła szczególna miłość do muzyki.

  • Zespół Felivers
  • Zespół Video

W skład zespołu wchodzą: Piotr Zborowski - wokalista, Miłosz Fergiński – gitara, Konrad Jażdżyk - basista, Piotr Dąbrowski – pianista

i gitarzysta, Wojtek Fortuna – perkusja.

Swój pierwszy, poważny koncert zagrali w styczniu 2016 roku w warszawskim Hard Rock Cafe. Potem przyszedł czas na kolejne udane występy. Obecnie zespół pracuje nad debiutancką płytą, której premiera planowana jest na wiosnę 2019 roku.

Czy Felivers rozruszają rawską młodzież? O tym przekonamy się niebawem, czyli w niedzielę 9 czerwca!

PAPA D

Tego zespołu na pewno nie trzeba przedstawiać. Artyści, którzy tworzą ten projekt mają status legend polskiej sceny muzycznej. Wystartowali pod nazwą Papa Dance w 1984 roku, a dwa lata później dołączył do nich Paweł Stasiak, który został wokalistą zespołu.

  • Zespół PAPA D

Grupa bardzo szybko zdobyła popularność wśród nastoletniej publiczności dzięki takim przebojom jak: „Naj Story”, która na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 zdobyła 3. nagrodę w głosowaniu publiczności, jak również osiągnęła 1. pozycję na Liście Przebojów Programu III, „O-la-la” oraz „Ocean wspomnień”. Ta ostatnia zdobyła tytuł przeboju roku w Pierwszym Programie Polskiego Radia. Kolejne lata to nieprzerwane pasmo sukcesów i uwielbienie ze strony polskiej publiczności, Papa Dance produkuje kolejne hity, takie jak:  „Maxi singiel” - pierwsze miejsce w głosowaniu publiczności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1987, „Nasz Disneyland” - 1. miejsce w głosowaniu publiczności na KFPP w Opolu w 1988 czy „Nietykalni” - nagroda Bursztynowa Patera na KFPP w Opolu w 1988 w koncercie premier.

W latach 80-tych zespół Papa Dance dał ponad 600 koncertów, a płyty i kasety magnetofonowe rozeszły się w ponad półmilionowym nakładzie. Tymczasem nadszedł rok 1990 i zespół ogłosił, ku zaskoczeniu fanów, że kończy działalność.

Lecz to nie koniec tej historii, bowiem kilkanaście lat później, w 2005 roku, powracają w wielkim stylu, ich nowy album naszpikowany jest przebojami, które znów nuci niemal całą Polska: „Czarny śnieg”, „Gdzie one są?” oraz „Bez braw na finał”.

  • Zespół Papa Dance
  • Zespół Papa Dance

Pod koniec listopada 2007 Papa Dance przeistoczył się w Papa D. i właśnie pod tą nazwą występują do dziś.

Warto też wspomnieć, że pod koniec sierpnia 2008 roku ukazała się kolejna płyta zatytułowana Bezimienni, zawierająca 12 premierowych nagrań: tytułowy „Bezimienni” oraz przeboje: „Będziemy tańczyć”, „Wyspa” oraz „Dla ciebie”. 

W 2014 roku świętując swoje 30-lecie, zespół wydał płytę „Papa Loves Dance” z ulubionymi przebojami z początku lat 80-tych. W tym samym roku zespół otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Teraz przybywają do naszego miasta!

 

Banery

Kalendarium

Banery