Zdrowie psychiczne

23 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Depresja znajduje się na czwartym miejscu najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Coraz częściej obserwuje się zaburzenia nastroju u dzieci i młodzieży. Obecna, niełatwa sytuacja na świecie spowodowana pandemią koronawirusa przyczynia się do powstawania kryzysów psychicznych, w tym depresji. Według danych statystycznych NFZ, na zaburzenia depresyjne choruje ok. 3% społeczeństwa polskiego.

Przyczyny i objawy depresji

Przyczyną depresji najczęściej są uwarunkowania genetyczne i biologiczne, jednak czynniki psychospołeczne takie jak stres, nieprzewidywane trudne wydarzenia życiowe, presja czasu, nadmiar pracy, samotność, używki, choroby somatyczne również mogą przyczynić się do diagnozy zaburzeń depresyjnych.
Do głównych objawów zaburzeń depresyjnych należą: smutek, płaczliwość, utrata zainteresowań, zmniejszenie aktywności i apatia, brak energii, zmęczenie, zaburzenia snu, myśli samobójcze, poczucie bezsensu, bezużyteczności, poczucie winy.

Zwróć się z prośbą o pomoc

Osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne z obawy przed stygmatyzacją nie podejmują próby sięgnięcia po pomoc. Nieleczona depresja sprawia, że objawy się pogłębiają, niosąc zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Przy depresji o łagodnym nasileniu często wystarcza psychoterapia. Jeśli konieczna jest także terapia lekowa, specjalista dobiera właściwy środek i dawkę.
Ważne jest, aby pamiętać, że depresja nie jest powodem do wstydu. Jest chorobą, którą należy zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie. Wczesna diagnoza zwiększa szansę na wyleczenie. 

Gdzie szukać pomocy?

Osoby, które podejrzewają u siebie depresję, bądź zauważają objawy u swoich bliskich powinny skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Pomoc psychiatryczną i psychologiczną można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie lekarz będzie mógł właściwie ocenić stan osoby cierpiącej na depresję i zalecić dalsze postępowanie psychoterapeutyczne, czy farmakologiczne.

Poradnie Zdrowia Psychicznego

  • NZOZ „Centrum Medyczne VERBENA”, ul. Krakowska 9, 96-200 Rawa Mazowiecka
  • NZOZ Przychodnia lekarska „REMEDIUM”, ul. Polna 2b, 96-200 Rawa Mazowiecka

Pomocy można również szukać w następujących placówkach: 

  • Stowarzyszenie Nowe Życie w Rawie, ul. Kościuszki 5, 96-200 Rawa Mazowiecka, tel. 691 113 002
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ul. Niepodległości 8, 96-200 Rawa Mazowiecka, tel. 729 292 163
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Kościuszki 5, 96-200 Rawa Mazowiecka, tel./faks 46 814-57-60

Dla osób, które podejrzewają u siebie zaburzenia depresyjne polecamy również ogólnopolskie telefony zaufania:

  • Antydepresyjny telefon zaufania, tel. 22 654 40 41
  • Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, tel. 800 702 222

 

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery

baner toplayer
Dni Rawy Mazowieckiej 2022