Aktualności BK

Elektromobilność – nasza przyszłość

Z licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że pod koniec listopada 2022 r. w Polsce było zarejestrowanych ponad 60 tys. samochodów z napędem elektrycznym, co stanowi wzrost o 39 procent w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. Jeżeli chodzi o samochody osobowe, to ilości w pełni elektrycznych aut (z ang. battery electric vehicles, w skrócie BEV) oraz hybryd typu plug-in (z ang. plug-in hybrid electric vehicles, w skrócie PHEV) przekroczyły 29 tys., przy czym aut typu BEV zarejestrowano o  kilkaset sztuk więcej niż PHEV. Ilość elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych była w tamtym czasie mniej więcej 20-krotnie mniejsza niż osobowych, ponieważ wyniosła niespełna 3000 sztuk. Liczba autobusów elektrycznych w Polsce na koniec listopada ubiegłego roku to ponad 800, a elektrycznych motorowerów i motocykli było ponad 16 tys. 
Jednocześnie ze wzrostem ilości elektrycznych pojazdów w kraju rozwija się również infrastruktura ładowania. Na podstawie danych ze wspomnianego już licznika elektromobilności, w grudniu 2022 r. w Polsce funkcjonowało 2565 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Przy czym 29 % z nich stanowiły stacje z punktami szybkiego ładowania prądem stałym (DC), a 71 % – z wolniejszymi ładowarkami prądu przemiennego (AC).
Województwo łódzkie jest pierwszym samorządem w Polsce, który przystępuje do wieloetapowego projektu budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. W pierwszym etapie zostanie wybudowanych 15 stacji, z czego 10 na terenach placówek medycznych. Budowę stacji zapewnia Polska Grupa Energetyczna, a samorząd województwa udostępnia teren pod ich budowę. Województwo łódzkie stopniowo ma się stać w pełni przejezdne dla samochodów z napędem elektrycznym. 

Źródło danych: forsal.pl, pspa.com.pl, lodzkie.pl

  • elektromobilność samochód na prąd

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery