Pozostałe atrakcje

Pozostałe atrakcje

Motoparada

W sobotę, 27 maja o godz. 15:00 rozpocznie się przejazd motocyklistów ulicami: K. Wielkiego, Jerozolimską, Warszawską, przez Pl. J. Piłsudskiego, Krakowską, Mickiewicza, przez Pl. Wolności, T. Kościuszki, Tomaszowską, przez Rondo Jana Pawła II, Katowicką aż do obiektu hotelowego Tatar. Przyjazd na miejsce parkowania około godz. 15.30. Parada motocyklowa będzie doskonałą okazją do podziwiania pięknych maszyn, rozmowy z motocyklistami i wykonania pamiątkowego zdjęcia.

  • Mapka - parada motocyklowa

Wybijanie monety rawskiej

Muzeum Ziemi Rawskiej zachęca, by wrócić do domu z Dni Rawy z pamiątkową monetą. Odwiedzając muzealne stoisko, będziecie mieli okazję wybić ją własnoręcznie. 


Kiermasz książek

Tradycją stało się, że jedną z atrakcji święta naszego miasta jest Kiermasz Książek organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Woluminy będzie można nabyć już za symboliczną złotówkę, nowsze – po 5 zł. Bibliotekarze zadbają także o atrakcje dla dzieci. Kreatywne stoliczki wypełnią się grami i malowankami. Mini teatrzyk z uwielbianymi przez milusińskich kolorowymi pacynkami zamieni się natomiast w okolicznościową fotobudkę.  

Mecz piłki nożnej Oldbojów

W piątek 26 maja o godz. 16:00 rozegrany zostanie towarzyski mecz reprezentacja Polski - RKS Mazovia Rawa Mazowiecka  na Stadionie Miejskim w Rawie Mazowieckiej (ul. Zamkowa 3). W meczu potwierdziło udział wielu znanych zawodników m.in. Maciej Szczęsny, Jacek Ziober, Sławomir Majak i wielu innych.  Podczas meczu odbędą się konkursy, pokazy taneczne dzieci. To świetne okazje do spędzania czasu, nie tylko w gronie rodziny i przyjaciół, ale i wśród wielu wspaniałych ludzi, których łączy wspólna pasja.  

Turniej tenisa ziemnego

Turniej Otwarcia Sezonu o Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej jest organizowany przy okazji obchodów święta miasta od 15 lat. Jest to oficjalne otwarcie sezonu tenisowego na otwartych kortach ziemnych. 
Początek zawodów 27 maja (sobota) godz. 10.00. Planowane zakończenie 28 maja godz. 12.00. Turniej odbędzie się na kortach miejskich przy hali sportowej Tatar.
Szczegółowe informacje na temat turnieju - Bartosz Kruszona tel. 696 816 340.


Otwarte zawody wędkarskie

Zawody wędkarskie odbędą się w dniu 28 maja w godz. 6.00 – 15.00 na wodach zalewu Tatar. Organizatorem zawodów jest Koło Miejskie Polskiego Związku Wędkarskiego w Rawie Mazowieckiej. Szczegółowe informacje na temat zawodów Mirosław Stefański (Prezes) tel. 721 878 016. 

Przejazdy Koleją Wąskotorową 

W tym roku uruchamiamy przejazdy Koleją Wąskotorową, które uświetnią obchody Dni Rawy 2023.  Będzie to okazja do podróży zabytkową koleją i przypomnienia sobie minionego klimatu sprzed roku. Pociągi będą odjeżdżać z dworca kolejowego przy ul. Kolejowej w Rawie Mazowieckiej  w sobotę 27 maja o godzinie 11:00, 13:30 i 16:00.  Przejazd z Rawy do Białej Rawskiej i z powrotem zajmuje ok. 2 godzin. Bilety będzie można nabyć u konduktora w pociągu (bez dodatkowych opłat).

Bilet normalny na trasie Rawa Mazowiecka-Biała Rawska i Biała Rawska – Rawa Mazowiecka kosztować będzie 28 zł. W pociągach honorowane będą ulgi ustawowe, uczniowie oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny za bilet zapłacą 17,64 zł zaś dzieci do lat 4, podróżować będą bezpłatnie. Kursy pociągów zostały uruchomione we współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka. 

Wesołe miasteczko

W piątek (26.05) na Pl. Piłsudskiego od godz. 15:00 do 21:00 bezpłatne mini dmuchane miasteczko.
Przez cały weekend (27-28.05) na terenie OSiR będzie można skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka. Zapraszamy! 

Zdrowy Dzień Matki z NFZ. W najbliższy piątek 26 maja zapraszamy na spotkanie na temat zdrowia kobiet, profilaktyki nowotworów, badania piersi, mammografii i cytologii.

Z okazji przypadającego w piątek Dnia Matki łódzki oddział NFZ zachęca do zadbania o zdrowie mamy i wszystkie kobiety i zaprasza na spotkania na temat profilaktyki kobiecych nowotworów. Dzień Matki to dobra okazja do zadbania o zdrowie naszych mam.

Obchodzony 26 maja Dzień Matki jest znakomitą okazją, by zachęcić wszystkie bliskie nam panie – mamy, babcie, ciocie – do troski o własne zdrowie i regularnych badań profilaktycznych.

W natłoku codziennych spraw i wyzwań profilaktyka często schodzi na dalszy plan. Tymczasem choroba przecież nie poczeka. Systematyczne korzystanie z badań przesiewowych, które finansujemy, to szansa na jej wczesne wykrycie i skuteczniejsze leczenie.

Bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek, w dogodnym miejscu i czasie. W zależności od wieku panie mogą skorzystać z kilku różnych programów profilaktycznych. To m.in. przesiewowa cytologia, mammografia czy kolonoskopia.
Rak to nie wyrok

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. z powodu raka szyjki macicy zmarło ponad 1,5 tys. Polek.

Wielu z nim możliwość skutecznego leczenia odebrało zbyt późne rozpoczęcie terapii. Szansę na to, by nie przeoczyć rozwijającego się nowotworu, daje program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy czy program profilaktyki raka piersi.  

W ramach profilaktyki raka szyjki macicy kobiety w wieku 25-39 lat co trzy lata mogą zrobić bezpłatną cytologię u dowolnego ginekologa mającego umowę z NFZ.

Bezpłatna mammografia na NFZ przysługuje co dwa lata kobietom w wieku 50-69 i jest ważnym badanie w profilaktyce raka piersi. Można ją zrobić w mammobusie lub w pracowni stacjonarnej. NFZ przypomina, że starsze i młodsze kobiety także mogą i powinny się badać – wystarczy o skierowanie na mammografię lub USG piersi poprosić np. ginekologa.

Mammografia to bezpieczne badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W Łódzkiem z mammografii w tym roku skorzystało już 24 tys. kobiet. Aż 96 % z nich usłyszało, że są zdrowe i ponowne badanie zrobią za 2 lata. Na leczenie skierowano 112 kobiet – mają szansę na wyleczenie i długie życie.

 Mammografia trwa kilka minut i umożliwia wykrycie zmian nowotworowych we wczesnej fazie choroby, co pozwala na skuteczniejsze leczenie.

Oczywiście o tym wszystkim przypomnimy paniom, ale również mężom, synom i partnerom 26 maja w Rawie Mazowieckiej na Placu Piłsudskiego. w godzinach 11 – 15. Razem z wolontariuszkami Rawskiego Stowarzyszenia Amazonek porozmawiamy, jak ważna jest kontrola stanu swojego zdrowia, a w szczególności regularne samobadanie się.

Na stoisku Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie można:

    uzyskać informacje w zakresie programów profilaktyki zdrowotnej dostępnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego,
    otrzymać bezpłatną zdrową dietę z portalu diety.nfz.gov.pl
    uzyskać wszystkie informacje o badaniach w ramach Programu #Profilaktyka40Plus
    dowiedzieć się wszystkiego na temat funkcjonowania Internetowego Konta Pacjenta,
    uzyskać informacje na temat leczenia uzdrowiskowego,
    uzyskać informacje na temat nowych aplikacji "Moje Fizjo Plus" oraz "Moje IKP"
    uzyskać pomoc w założeniu Profilu Zaufanego,
    dowiedzieć się, jak i gdzie się leczyć bezpłatnie

Dodatkowo na przenośnym analizatorze będą wykonywać pomiary składu ciała (BMI, tkanka tłuszczowa, tkanka tłuszczowa trzewna).

Banery

Kalendarium

Banery