GANG OLSENA

GANG OLSENA

Historia zespołu zaczęła się w Rudzie Śląskiej w klubie "Pulsar", który był miejscem prób zespołów Big Tu Tu, Dinx Band i Lean Back, z nich to w 1988 roku powstał zespół Gang Olsena*. Już sama nazwa grupy sugerowała charakter i założenia programowe zespołu: bawić siebie i publiczność!

Zafascynowani muzyką Blues Brothers, Jamesa Browna, Lynyrd Skynyrd i innych wykonawców z pogranicza soulu, rocka i rhythm & blues'a bardzo szybko określili swój styl i dopracowali się własnego wizerunku scenicznego. Spontaniczna zabawa na scenie, poparta dobrym warsztatem muzycznym zaowocowała pierwszym miejscem na "Młodzieżowych Spotkaniach Muzycznych" w Chojnowie. Tam właśnie nastąpił oficjalny debiut Gangu Olsena. Każdy następny rok działalności zespołu przynosił nowe sukcesy:
1989 - zwycięstwo w eliminacjach Rawy Blues i entuzjastycznie przyjęty występ na głównej scenie festiwalowej w katowickim "Spodku", 1990 - wyróżnienie na festiwalu w Jarocinie, 1991 - debiutancki album "GO!", którym Gang Olsena ostatecznie zjednał sobie krytyków i nowe rzesze fanów.

Swoją klasę "Gangsterzy" potwierdzili na koncercie "Rock Noc" w trakcie Festiwalu Polskiej Piosenki
w Opolu. Prawdziwymi hitami okazały się "Białe Myszy Dzikie Koty" i "Martwe Neony Mojego Miasta". Rok 1993 przyniósł nową płytę zespołu: "Dzika Wolność". Tym razem muzyka na płycie wskazywała na coraz większe fascynacje rockiem i muzyką soul. Przebojowe "Czuła jest noc" i "Uwierz Mi, Zacznij Żyć" długo gościły na wielu listach przebojów.

Bezprecedensowa formuła koncertów, bigbandowy skład zespołu (od 8 do 13 muzyków!) oraz emanująca ze sceny radość grania sprawiły, że Gang Olsena jest entuzjastycznie przyjmowany na każdym koncercie. Zespół, jako jeden z nielicznych, jest zapraszany co roku na organizowany przez Jurka Owsiaka "Przystanek Woodstock", oraz jest obecny na wszystkich dużych imprezach bluesowych i rockowych w kraju /Olsztyńskie Noce Bluesowe, wspomniana Rawa Blues, festiwale w Brodnicy, Bolesławcu, Jarocinie, Poznaniu...
i Piknik Country w Mrągowie/.

Rok 1998 był pracowity w karierze zespołu. Gangsterzy zagrali ponad 70 koncertów, w tym benefis Katarzyny Gärtner (Kraków, Teatr "Stu"), jubileusz Karin Stanek, z którą koncertuje do dzisiaj, z przyjaciółmi nagrali piosenkę "Boże Narodzenie". W roku 1999 w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, odbył się koncert
z okazji X-lecia zespołu. Udział w imprezie wzięła cała czołówka polskiej sceny bluesowej, a atrakcji było co niemiara!

Rok 2000 zespół zaczął się od wydania nowej płyty "Raycowny Rhythm & Blues". Muzyka na niej jest bardziej dojrzała i wyrafinowana niż wcześniejszych produkcje. Do pracy nad płytą zespół zaprosił wielu gości i wszyscy zgodnie twierdzą, że powrót do korzeni i prawdziwego rhythm & bluesa jest zgodny
z trendami na światowym rynku muzycznym. Płyta jest "czadowa i rajcowna!" Nastały czasy, gdy ludzie ponownie zapragnęli się bawić przy melodyjnych i rytmicznych numerach.

Lata 2001 - 2004 to w otwarcie Przystanku Woodstock z Jurkiem Owsiakiem - specjalnie skomponowanym utworem na cześć tego widowiska artystycznego a następnie praca koncertowa m.in. z Karin Stanek czy Krzysztofem Krawczykiem w Polsce i Słowacji.

Zespół nagrał nagrany tytułowy utwór do pierwszego polskiego westernu „Eukaliptus” /w reż. Marcina Krzyształowicza/, którego premiera miała miejsce na początku maja 2002r.

W 2005 roku Gang Olsena wydał czwarta w swojej karierze płytę „Disco & Blues” ze specjalnym udziałem Krzysztofa Krawczyka, która zdobyła świetne recenzje i rzesze nabywców.

Aktualnie zespół szykuje wydanie pierwszej koncertowej płyty „LIVE”. która nagrano na festiwalu SatyrBlues w Tarnobrzegu w 2004 roku.


* Gang Olsena /Olsenbanden/ - fikcyjny duński gang sympatycznych przestępców-nieudaczników, którego przywódcą jest niepoprawny kryminalista i niespełniony geniusz zbrodni, dystyngowany w wyglądzie Egon Olsen. Pozostałymi członkami gangu są kobieciarz Benny i żyjący w wiecznym strachu przed żoną Kjeld.

 

Banery

Kalendarium

Banery