Osiągnięcia

            UTALENTOWANI JAK MAŁO KTO...  

            Poezja, malarstwo, gra na wybranym instrumencie, śpiew, moda, sport... To nieliczne zainteresowania gimnazjalistów naszej rawskiej "dwójki".

Przedstawimy osiągnięcia, sukcesy naszych absolwentów, ale nie zapominajmy, że wiele uczniów którzy nadal pobierają naukę w murach naszej szkoły jest równie zdolna i ambitna.

            Marta Antkowiak zajęła III miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim pod hasłem "O czym śpiewa wiatr, o czym szumią drzewa". Ale to nie jedyna z pasji Marty. Obok poezji ważne miejsce w jej życiu zajmuje muzyka. Od kilku lat Marta gra na pianinie, a w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów im. Roberta Schumanna zdobyła IV miejsce.

            "Zostań Arkadiusem - zmierz się z modą". To temat konkursu plastycznego zorganizowanego w Tomaszowie Mazowieckim, który okazał się dla naszej szkoły sukcesem. Przede wszystkim jednak sukces odniosła Berenika Damaz, której prace zostały dostrzeżone przez jury i wyróżnione spośród 475 prac wykonanych przez gimnazjalistów z całego województwa.

            Sylwia Arcimowicz za swoje prace otrzymała nagrodę w konkursie plastycznym "Szkoła moich marzeń" zorganizowanym przez Galerię dla Dzieci i Młodzieży "Kreska" w Skierniewcach. Galeria ta organizuje wiele warsztatów, w których nasza szkoła corocznie bierze udział rozwijając zainteresowania naszej młodzieży.

            Młodszy kolega Sylwi, Piotr Wrzeszczyński, również rozwijał w naszej szkole swoje zamiłowania artystyczne. Od władz miasta otrzymał pełny zestaw materiałów niezbędnych do malowania. A kolejna z jego pasji to szperanie w zapuszczonych, nie odwiedzanych przez nikogo miejscach.

            Joanna Żebrowska startowała w eliminacjach do telewizyjnego programu "Szansy na sukces". Teraz z niecierpliwością czeka na zaproszenie na nagranie.

            Mateusz Gorzewski to mistrz Polski w kategorii młodzieżowej. W roku 2002 / 2003 pomógł on Wifamnie w zdobyciu złotego medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, traktowanej jako finał mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej. Obecnie Mateusz, który swój talent siatkarski szlifował w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZPS w Spale, a teraz w klubie sportowym Jastrzębski Węgiel, należy do reprezentacji polskich juniorów.

             

            Co roku Wojewódzka Komisja Okręgowa organizuje konkursy przedmiotowe, w których uczniowie mogą sprawdzić swoje wiedzę, a także ją poszerzać. Rywalizacja składa się z trzech etapów i wymaga, by wiele czasu poświęcić nauce. Należy powiedzieć, że jednak warto się postarać, bo osiągając tytuł laureata uczeń jest zwolniony z testu gimnazjalengo. Jako pierwszej uczennicy udało się to Elżbiecie Iskierce, która zdobywając ten tytuł z biologii nie pisała testu z bloku matematyczno - przyrodniczego. Ale chyba największy sukces odniósł Przemysław Zbieć. Gdy jego koleżanki i koledzy skrobali piórami po papierach, on spędził te dwa dni niczym się nie martwiąc, bo miał już zapewnione 100 punktów - był laureatem z geografii i historii.

Nie można jednak zapomnieć o tych, którym zabrakło odrobiny szczęścia - o finalistach.

            Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna zorganizowała eliminacje powiatu rawskiego w konkursie piosenki zdrowotnej. Najlepsi w kategorii gimnazjów okazali się nasi uczniowie, którzy z piosenką "Czysty świat" wyruszyli po dalsze sukcesy. Treść prozdrowotna piosenki i walory artystyczne prezentowanego utworu oraz umiejętności wokalne jej wykonawców zostały docenione na tle ogólnopolskim.

            Nasza szkoła zdobywa liczne nagrody w zawodach sportowych. Corocznie chłopcy osiągają tytuł mistrzowski z Gimnazjalnej Piłce Nożnej. W roku szkolnym 2004 / 2005 uzyskali bardzo dobry wynik na Ogólnopolskiej Gimnazjadzie, grając w siatkówkę, zdobyli III miejsce. Również dziewczęta uzyskują świetne wyniki w siatkówce oraz w biegach. Dlatego też nasza szkoła organizuje Turniej siatkówki o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 2. I być może poziom siatkarskich umiejętności nie jest zbyt wysoki, ale i tak sportowych emocji nie brakuje. Również sympatyków zdobyła Mała Liga Piłki Nożnej, w której udział biorą wszystkie chętne klasy i rywalizują ze sobą o zwycięstwo, a najlepsze drużyny mogą później rozegrać mecz z nauczycielami. 

            Nasza szkoła zapewnia swoim uczniom wiele możliwości do rozwijania swoich zainteresowań. Jednym z nich jest powstawanie licznych kół, w których mogą zdobywać i dzielić się z innymi swoją wiedzą. Cieszącym się wielką popularnością wśród uczniów jest koło teatralne. Młodzi aktorzy podejmują się bardzo ważnych i trudnych tematów. Występują nie tylko przed swoimi koleżankami i kolegami ze szkoły, ale ze swoimi przedstawieniami wyruszają dalej, między innymi z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej do łez wzruszyli swoich widzów. Biorą także udział w konkursach, na których zdobywają liczne nagrody. Organizowane są liczne konkursy i warsztaty plastyczne. Wiele z nich poświęcanych jest naszej najbliższej tematyce, nauczyciele starają się podczas ich trwania przybliżyć uczniom historię naszego miasta. Pierwsze warsztaty międzyszkolne, które odbyły się w naszym gimnazjum nosiły tytuł "Moje miasto, mój powiat".

             

            Uczniowie i nauczyciele angażują się w znane już w całej Polsce akcje i imprezy, ale także organizują własne, które zapisują się już na trwałe w historię naszej szkoły i odbywają się corocznie. Bierzemy także udział w wielu konkursach propagujących zdrowy styl życia.

            Dzień Ziemi to doskonała okazja do generalnych porządków, poszerzania wiadomości z zakresu ekologii i dobrej zabawy. Gimnazjaliści co roku sprzątają tereny wokół szkoły, placu zabaw i hali sportowej, sadzą kilkanaście drewek i krzewów oraz przeprowadzają liczne ciekawe konkursy ekologiczne.

W roku szkolnym 2002/2003 z tej okazji gościliśmy w naszej szkole specjalistę do spraw ochrony środowiska, biochemika, wykładowcę Politechniki Łódzkiej profesora Tadeusza Paryjczaka. Naszym uczniom przybliżył on wówczas między innymi historię ustawodawstwa w zakresie ochrony środowiska.

            "W Europie nie zbłądzimy, bo języków się uczymy" to główne hasło Dnia Europejskiego, które odbywa się w naszej szkole. Podczas pierwszego święta z tej okazji w naszej szkole gościem był ambasador Bogusław Zakrzewski. Opowiadał o swojej pracy,  a także o tradycjach i zwyczajach ludzi z różnych krajów na całym świecie. Gimnazjaliści dowiedzieli się, że niegrzecznością jest patrzeć się prosto w oczy Chińczykowi, w Tajlandii, gdy siedzimy naprzeciwko rozmówcy niegrzecznie byłoby mu pokazywać podeszwy własnych butów, dlatego stopy powinny być zwrócone do tyłu, a Brazylijczycy witają się i żegnają dotykając policzkiem policzka. Te nowe bardzo interesujące wiadomości na pewno będą mogli wykorzystać w swoich podróżach, ale nie mogą zapominać o nauce języków obcych, do której również zachęcał pan Bogusław.

            Głównym celem Dnia Języków Obcych jest zachęcenie młodzieży do nauki języków obcych . Nauczyciele pragną pokazać, że języki obce nie są wcale takie trudne i nudne, a ich znajomość bardzo się przydaje. Ponadto w roku szkolnym 2003/2004 z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego w naszej szkole zagościł Miś. Miś, który wędruje od szkoły do szkoły w całej Europie i podpatruje, jak dzieci i młodzież uczą się języka niemieckiego i spędzają czas.

            Również Polski Czerwony Krzyż działa w naszym gimnazjum. Jego członkowie, czyli nasza młodzież gimnazjalna, promuje zdrowy styl życia i zachęca do tego, by jadła bogate w witaminy owoce zamiast chipsów. Wolontariusze zbierają pieniądze podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz pomagają dzieciom w nauce i spędzają z nimi wolny czas w Świetlicy Środowiskowej.

            W roku szkolnym 2004 / 2005 nasza szkoła uzyskała certyfikat Bezpiecznej Szkoły. Po dwuletnim udziale w programie "Szkoła bez przemocy i narkotyków" uzyskaliśmy razem z 23 szkołami z całej Polski ten tytuł. W tym czasie przystępowaliśmy i organizowaliśmy wiele akcji i konkursów, między innymi były to: konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, konkurs wiedzy o AIDS z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, konkurs antynikotynowy "Nałogom mówimy NIE!", akcja promocji zdrowia i piknik rodzinny. Program Profilaktyczny, prowadzony przez Urząd Miasta Rawa Mazowiecka w tych latach dbał o naszych uczniów. Między innymi rawscy stomatolodzy sprawdzili stan uzębienia nastolatków. Okazało się, że wiele gimnazjalistów wady ortodontyczne, stany zapalne jamy ustnej i próchnicę. Po uzyskaniu certyfikatu nie spoczęliśmy na laurach i staramy się, by nasza szkoła była bezpieczna i zdrowa.

 

 

 

  • autor: Ilona Kosiorek, data: 2006-07-03

Banery

Kalendarium

Banery