UM Rawa Mazowiecka

Kalendarz, imieniny

Środa, 30 Września 2020, Imieniny: Hieronima, Wery, Soni

Ułatwienia dostępu

Animacja

Ścieżka nawigacyjna

Rawa w GRZE » Dywan u Pasjonistów »

Sprawdź pogodę

Menu

Dodatkowe linki

Banery

https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka
System informacji przestrzennej

Kalendarz imprez

:
:

Banery

wirtualny spacer Rawa Mazowiecka

Podmenu

Treść strony

75 lat tradycji kwiatowej u oo. Pasjonistów

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała już niebawem. Trwają więc przygotowania do usypania kobierca z płatków kwiatów w kościele oo. Pasjonistów. Wszystkich chętnych do zaangażowania się w powstanie tego oryginalnego dzieła zapraszamy w środę. W godzinach popołudniowych, na posadzce świątyni pojawi się kwiatowy dywan, wykonany wg zamysłu artysty – plastyka, Rajmunda Gałeckiego.

Jak co roku, rawscy skauci będą rozprowadzać w trakcie uroczystości zakończenia Oktawy Bożego Ciała, w czwartek 6 czerwca, fotograficzne pamiątki – cegiełki, wykonane nieodpłatnie przez zakład fotograficzny Foto Milejka. Jak widać, wieloletnia tradycja związana silnie z kościołem oo. Pasjonistów, jest wciąż żywa. Gromadzi ludzi wielkiego serca, talentu i pracowitości.

Tuż przed zbliżającą się uroczystością, warto przypomnieć sobie jak przebiegała praca nad kwiatowym dywanem dwa lata temu. Niech to będzie również zachęta dla wszystkich niezdecydowanych. Wspólna praca, która daje tak wspaniały efekt, dostarcza przecież ogromnej radości.

informacja również na www.pasjonista.pl

 • autor: WRGPiIE

Dywan kwiatowy u Pasjonistów

Rawa Mazowiecka 2011

 • time lapse z dywanu, autor Jerzy Koprowski
  muzyka Michał Makulski

I znów zachwyca

Rawski dywan już gotowy. Żywe barwy kwiatowych płatków pięknie kontrastują z wnętrzem kościoła oo. Pasjonistów. Motyw Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza jest dominujący w tegorocznym projekcie. Widzimy też herb bpa Józefa Zawitkowskiego, który od lat mocno związany jest z Rawą. Trudno też wyobrazić sobie uroczystości zakończenia Oktawy Bożego Ciała bez obecności ks. biskupa, znanego z wrażliwej, poetyckiej duszy i zamiłowań artystycznych. Z pewnością dzieło Rajmunda Gałeckiego i wielu rawian znajdzie uznanie w oczach znamienitego gościa i licznych uczestników rawskich uroczystości.

Te osoby, które chcą zachować na dłużej obraz dywanu kwiatowego, powinny wypatrywać skautów. Młodzież kwestuje na organizację letniego wypoczynku, rozprowadzając fotopamiątkę naszego dywanu. Fundatorem zdjęć jest zakład FotoMILEJKA.

Polecamy również materiał video z 2012, zrealizowany przez InterPassio studio http://youtu.be/6o3Yy05aXTU

 • autor: WRGPiIE
 • żródło: www.pasjonista.pl
 • żródło: www.pasjonista.pl
 • źródło: www.pasjonista.pl
 • fot. Z. Urbański
 • fot. Z. Urbański
 • fot. Z. Urbański

i już same uroczystości

 • fot. E. Kalinowska
 • fot. E. Kalinowska
 • fot. E. Kalinowska
 • fot. E. Kalinowska
 • źródło: www.pasjonista.pl
 • źródło: www.pasjonista.pl

  

Układamy dywan z kwiatów

Wszystkich, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do rawskiej, długoletniej tradycji układania dywanu kwiatowego, zapraszamy do oo. Pasjonistów w czwartek, 14 czerwca. Każda para rąk przyda się do przygotowywania płatków kwiatowych, a wieczorem do sypania dywanu w kościele.

Projekt dywanu jest zasługą artysty-plastyka, Rajmunda Gałeckiego. Pan Rajmund każdego roku proponuje inną koncepcję graficzną, nawiązującą zazwyczaj do najważniejszych wydarzeń w kościele, w danym okresie. Po raz kolejny także rawscy skauci będą rozprowadzali pamiątki z tego wydarzenia, kwestując zarazem na organizację letniego obozu. Fundatorem pamiątki fotograficznej jest zakład Foto MILEJKA Michała Śmiechowskiego.
Uroczystościom zakończenia Oktawy Bożego Ciała będzie przewodniczył ksiądz biskup Józef Zawitkowski.

Zapamiętajmy
14 czerwca, czwartek – układanie dywanu w kościele oo. Pasjonistów (ul. ks. Skorupki 3)
15 czerwca, piątek – uroczystości zakończenia Oktawy Bożego Ciała i ostatnia okazja, żeby zobaczyć tegoroczne kwiatowe dzieło
 

 • autor: WRGPiIE
Dywan w 2011, Foto MILEJKA

     

   

Muzyka specjalnie napisana dla rawskiego dywanu

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale może wzmacniać przekaz obrazu, jeśli jest jego oprawą. A tak się stało w przypadku materiału z sypania dywanu kwiatowego, zrealizowanego techniką time lapse. Sam film cieszył się ogromnym zainteresowaniem i spowodował wiele komentarzy, bardzo budujących i motywujących. Wśród nich były i takie: „Gdyby tak do tego dołożyć ścieżkę dźwiękową….” Proszę bardzo. Michał Makulski ...

Pierwszy time-lapse z rawskiego dywanu

Minęło już kilka dni od uroczystego zakończenia Oktawy Bożego Ciała. Tegoroczny dywan kwiatowy, nawiązujący m.in. do beatyfikacji Jana Pawła II wciąż mamy w pamięci. I tak już zostanie, bo w tym roku, po raz pierwszy, cały proces sypania kobierca został udokumentowany tradycyjną techniką video oraz nowatorską metodą time lapse.

Materiał o długości 1 minuty i 18 sekund składa się z 2354 fotografii. Ogląda się go z szybkością 30 klatek na sekundę. Całość sprawia niesamowite wrażenie. Ponad 3 godziny pracy kilkudziesięciu osób i powstaje wielobarwna układanka – dzieło sztuki, które istnieje naprawdę zaledwie 24 h. Duma Rawy!

Kilkanaście godzin, by zobaczyć rawski dywan

Wczorajszy czwartek, niby zwykły dzień pracy, a w małym kościółku od rana tłoczno. Coraz więcej osób wie, że aby zobaczyć na własne oczy kobierzec z płatków kwiatów, trzeba się pospieszyć. Po wieczornych uroczystościach zakończenia Oktawy Bożego Ciała dywan znika. Płatki róż, chabrów, rumianków i innych roślin trafiają często, jako pamiątka, do domów wiernych. Każdy chciałby przecież jak najdłużej zachować obraz i atmosferę rawskich uroczystości.
Taki dywan zapamiętamy...
Foto MILEJKA
 • Foto MILEJKA
 • Foto MILEJKA
 • Foto MILEJKA
 • Foto MILEJKA
 • Foto MILEJKA
 • Foto MILEJKA
 • Foto MILEJKA
 • Foto MILEJKA

Prace nad dywanem rozpoczęte

Cieszymy się z pięknej, słonecznej pogody i mamy nadzieję, że taka utrzyma się przez cały najbliższy czwartek. Ale każdy medal ma dwie strony, nawet ten pogodowy. Późny termin uroczystości Bożego Ciała sprawił, że autor koncepcji i jej realizatorzy z troską myślą o tworzywie rawskiego dywanu, czyli płatkach kwiatów. Wiele z roślin, używanych zwyczajowo do sypania kobierca, przekwitło już o tej porze.
Pierwszy Ogród Oliwny prof. Cz. Dźwigaja

Rawski dywan inny niż wszystkie

Czwartek, 30 czerwca – zakończenie Oktawy Bożego Ciała. W Rawie oczekiwanie na uroczystą mszę świętą w małym kościółku, na której wierni i goście obejrzą unikalne dzieło – kobierzec z płatków kwiatów. Unikalne, bo za każdym razem wykonane w oparciu o oryginalny projekt.

Baner

Logo Unii Europejskiej

Banery

Baner - Wybory prezydenckie 2020
WFOŚiGW w Łodzi
Baner do linku "Na co idą moje pieniądze"
https://www.rawamazowiecka.pl/2876,nfosigw
czujniki powietrza- Rawa Mazowiecka
Podatki lokalne na 2020 rok
baner Rawska e-oświata
Baner prowadzący do projektu: Poprawa warunków bazy oświatowej na terenie miasta Rawa Mazowiecka
Projekt: Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Rawa Mazowiecka wraz z utworzeniem metadanych dla zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu "zagospodarowanie przestrzenne"
baner strona rewitalizacja

Miasta partnerskie

Zapraszamy Państwa do poznania miast partnerskich Rawy Mazowieckiej

E-kartki

Stopka strony

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.