Aktualności 2017

Od dziś można głosować na wnioski zakwalifikowane do Budżetu Obywatelskiego 2018

Od dzisiaj rozpoczęło się głosowanie na wnioski złożone do Budżetu Obywatelskiego.  Głosowanie trwać będzie do 11 stycznia. Listy wniosków dostępne są w zakładce budżet obywatelski i znajduje się na nich 16 zakwalifikowanych projektów. Wybrane przez mieszkańców projekty zostaną zrealizowane w 2018 roku, a na ich realizację ustalono kwotę w wysokości 200 tys. zł.

UWAGA!
Głosować może każdy mieszkaniec Rawy Mazowieckiej przez wrzucenie do urny karty do głosowania w holu głównego budynku Urzędu Miasta, Pl. Piłsudskiego 5 lub elektronicznie przez platformę ePuap.
Zasady głosowania:
1. Głosować należy przez wpisanie w tabeli numerów projektów wybranych z listy opublikowanej przez Zespół. Każdy może oddać jeden głos na wniosek z listy wniosków rewitalizacyjnych i jeden głos na wniosek z listy pozostałych wniosków.
2. Głos traktuje się jako nieważny, jeśli niemożliwe jest ustalenie tożsamości głosującego, jeśli w polu przeznaczonym do podania numeru projektu nie wpisano żadnej liczby lub wpisano liczbę nie odpowiadającą żadnemu projektowi lub jeśli wpis ten jest nieczytelny.
NIEPEŁNOLETNI MIESZKAŃCY RAWY MAZOWIECKIEJ
Na karcie do głosowania wpisujemy imię nazwisko i adres dziecka - osoby niepełnoletniej na dole karty w imieniu dziecka podpis składa rodzic lub opiekun prawny
.

Zapraszamy mieszkańców do głosowania.

 

Wręczono nagrody w konkursie świątecznym MRM

Dzisiaj klasa, która została zwycięzcą facebookowego konkursu bożonarodzeniowego „Klasowe drzewko świąteczne" została nagrodzona przez przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta.

Klasa 0A ze Szkoły Podstawowej nr 1, autorzy najpiękniejszej klasowej choinki, zdobyła w dniach 13-20 grudnia największą liczbę lajków (847) i jako zwycięzca konkursu otrzymała kosz słodyczy. Pozostałe sześć klas, które brały udział w konkursie, zostały obdarowane nagrodami pocieszenia w postaci kalendarzy i drobnych słodkości.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta

fot. A. Brodowski, K. Mińkowski

 • Wręczanie nagród w klasie
 • Wręczanie nagród w klasie
 • Wręczanie nagród w klasie
 • Wręczanie nagród w klasie
 • Wręczanie nagród w klasie
 • Wręczanie nagród w klasie
 • Wręczanie nagród w klasie
 • Wręczanie nagród w klasie
 • Wręczanie nagród w klasie

Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki

Rawski DKK obchodził niedawno 10-lecie swojej działalności. Spotkania odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a opiekunem klubu jest Zbigniew Pacho, który pokusił się o podsumowanie minionych lat w klubie.

"Do Klubu w tym czasie należało ponad trzydzieści osób, no i przeczytaliśmy ponad sto książek. Na nszym setnym spotkaniu nie zabrakło wspomnień, obejrzeliśmy zdjęcia, a klubowicze zastanawiali się kto kiedy dołączył. Od początku istnienia do Klubu należy troje miłośników książek: Józefa Śniady, Alicja Szczepańska i Sylwia Majewska. Obecnie rawski Klub liczy dwanaście osób, którym chciałem serdecznie podziękować, bowiem bez nich nie powstałaby i trwałaby ta fantastyczna inicjatywa: Józefa Śniady, Alicja Szczepańska i Sylwia Majewska, Aleksandra Niezabitowska, Beata Sienkiewicz, Marianna Witek, Maria Kosiacka, Irmina Grzywka, Renata Włostowska, Krzysztof Waluchowski, Juliusz Kielan, Radosław Magiera oraz honorowo - Jolanta Kosińska.

W ciągu tych dziesięciu lat dużo się wydarzyło. Na zaproszenie rawskiego DKK przyjechało jedenastu autorów, organizowaliśmy wyjazdy do teatru oraz zaprosiliśmy Teatr Mały z Łodzi ze spektaklem „Morderstwo w hotelu”, na które wybrało się ponad czterystu rawian. Jeździliśmy też na spotkania autorskie i koncerty. Zorganizowaliśmy spotkania „Książka – wszechświat, który inni nazywają biblioteką”, na którym zebrani poznali historię książki oraz „Legendarne piękno Gruzji”, na którym Dariusz Piwowarski - artysta fotografik - przedstawił zdjęcia ze swojej wyprawy  oraz opatrzył je komentarzem. W czasie remontu biblioteki klubowicze spotykali się nad rawskim zalewem oraz w restauracji „Klimaty” i było również klimatycznie. Na swoim koncie mamy wiele nagród za najlepsze recenzje książek. Radosław Magiera otrzymał nawet tytuł Recenzenta Roku przyznawany przez Instytut Książki, który patronuje wszystkim klubom w całej Polsce. Miło nam również, że nasza działalność została wyróżniona i uwzględniona na stronie www.dobrepraktyki.pl jako pozytywny przykład działalności kulturalnej, prowadzonej w Rawie Mazowieckiej. Cieszymy się też, że to co robimy i jak działamy, znajduje zainteresowanie i wsparcie wśród naszych lokalnych mediów.

Na naszym jubileuszowym spotkaniu był tort, szampan, życzenia i oczywiście książka. Przeczytaliśmy „Niebieską gwiazdę” Jana Guillou. Jest to piąty tom znakomitego cyklu „Złoty wiek”, opisujący wojenne losy rodziny Lauritz’ów, a dokładnie córki nestora rodu Johanne. Kto czytał wcześniejsze części sagi temu polecać tej książki nie trzeba, zaś kto jeszcze nie sięgnął, to gorąco zachęcamy. I oczywiście czytamy oraz dyskutujemy dalej, przez co najmniej kolejne dziesięć lat."

fot. A. Kraćkowska

 • Tort -10-lecie DKK
 • Przemowa Zbigniewa Pacho
 • Podsumowanie wszystkich lat
 • Wspólne zdjęcie członków DKK

Seminarium z Bombą w RKKK

Wbrew pozorom, nie było wybuchowo ani niebezpieczenie. Bombą nazywa środowisko karateków Marcina Bandela - znakomitego polskiego zawodnika mieszanych sztuk walki i brazylijskiego jiu-jiitsu. Już po raz trzeci ten świetny sportowiec szkolił członków naszego klubu karate. Bomba pochwalił postępy, jakie zrobili nasi zawodnicy, a pochwała z ust takiego autorytetu to najlepsza motywacja.

Trening w relacji Zbigniewa Pacho:

Trzygodzinny trening składał się z dwóch etapów MMA, czyli walka w stójce z wejściami w nogi oraz BJJ czyli praca w parterze. Marcin w bardzo przystępny, a zarazem profesjonalny sposób tłumaczył zebranym proponowane techniki, kierując się zasadą - „w prostocie tkwi siła”. Naprawdę dobry i mocny trening, znakomity prowadzący ze wspaniałym darem przekazania swoich umiejętności. Nie pozostaje nic innego jak szlifować je teraz pod okiem naszych trenerów, Marcina i Adriana.

Z profilu Marcina Bandela: „Piątkowe seminarium w zaprzyjaźnionym Rawskim Klubie Karate Kyokushin, super atmosfera i ludzie... Z wizyty na wizytę widzę duuuuży progres  !!! Tak trzymać."

Kolejne szkolenia już wkrótce, zaglądajcie na nasza stronę www.karaterawa.pl oraz na profil na facebook’owy.  Znajdziecie tam wszystkie informacje o Klubie i o tym, co się w nim dzieje.

PRZYJDŹ  ZOBACZ  SPRÓBUJ  ZAPISZ SIĘ DO RKKK !!!

 

 • autor: WRGPiIE

fot. G. Adamek

 • Relacja o treningu
 • Zdjęcie zawodników RKKK
 • Trening RKKK
 • Sparing RKKK
 • Sparing RKKK
 • Sparing RKKK

Wybrano Prezydium MRM XI kadencji

W sobotę 16 grudnia odbyła się Sesja MRM, a jej głównym tematem był wybór Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta XI kadencji. Zgodnie ze Statutem ustalono zasady wyboru członków Prezydium. Komisja skrutacyjna przygotowała karty do głosowania i przeprowadziła, zgodnie z zasadami głosowania w sprawach personalnych, wybory tajne. W skład Prezydium weszły następujące osoby:

Przewodnicząca MRM – Maria Zimecka

WiceprzewodniczącyKacper Mińkowski

SekretarzJulia Kosińska

SkarbnikMałgorzata Ornafa

Rzecznik PrasowyAdam Brodowski

W związku z zakończeniem działania X kadencji MRM Radni Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka dokonali również wyboru przedstawiciela do Zespołu Opiniującego ds. Budżetu Obywatelskiego. Przedstawicielem z ramienia MRM została Wiktoria Yeghiazaryan.

Członkom nowo wybranego Prezydium serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta

Karatecy na mikołajkowych zawodach w Kielcach

To był dla naszych zawodników ostatni turniej w tym roku. W Kielcach zawsze dobrze czują się rawscy karatecy, często też odnoszą tam sukcesy. W grudniu atmosfera była wyjątkowo sympatyczna, bo na matach pojawił się św. Mikołaj, nie w roli zawodnika wprawdzie, ale hojnego gościa honorowego.

Zbyszek Pacho opowiada o turnieju: Rawski Klub KK reprezentowało sześciu zawodników. W sumie wystąpiło ponad 200 karateków. Rawscy karatecy wypadli bardzo dobrze, zajmując miejsca w pierwszych piątkach w swoich kategoriach, w których było średnio około 20 zawodników. Najlepiej zaprezentowali kata i stanęli na podium Antonina Pacho – srebrny medal i Adam Kaźmierczk - brązowy medal. Ponadto : Martyna Gasińska - czwarte miejsce, Katarzyna Pacho - piąte miejsce, Mikołaj Sitarek - czwarte miejsce, Bartłomiej Słomka - czwarte miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Marek Gasiński, który zadebiutował na Świętokrzyskiej Lidze w kategorii kumite Masters +35 Open i po pięknych walkach zajął trzecie miejsce. Gratulacje dla naszych zawodników i Sensei Marcina Kopczyńskiego za znakomite przygotowanie swoich podopiecznych.

fot. Staszek Blinstrub

 • Karatecy-medaliści
 • Ogłoszenie wyników
 • Nasi karatecy
 • Ocena sztuk walki
 • Wręczenie dyplomów
 • Medaliści
 • Młodzi karatecy
 • Pokaz umiejętności-walka
 • Wręczenie medali

Konkurs na „Szopkę ludową regionu rawskiego” rozstrzygnięty

15 grudnia w Miejskim Domu Kultury rozstrzygnięto XIX konkurs „Szopka ludowa regionu rawskiego” ogłoszonego przez Muzeum Ziemi Rawskiej. W konkursie wzięło udział 137 uczniów ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych w szkołach podstawowych z terenu Rawy Mazowieckiej i powiatu rawskiego. W sumie na konkurs wpłynęło 127 szopek bożonarodzeniowych.

Komisja konkursowa w składzie: dr Marcin Broniarczyk – zarządca Muzeum Ziemi Rawskiej, Marzena Grzyb – dział etnografii MZR oraz Anna Pawłowska – dział historii MZR dokonała oceny dostarczonych  prac i przyznała 11 nagród i 18 wyróżnień.

Nagrody otrzymali: Przemysław Damaz (SP Sierzchowy), Nadia Iwańska (SP 1 Rawa), Bartosz Studziński (SP Boguszyce), Szymon Magiera (SP Boguszyce), Marcel Królak, Kacper Królak (SP 4 Rawa), Kinga Beta (SP Cielądz), Jakub Grochal (SP Lubania), Antoni Michalak (SP 1 Rawa), Marcin Wójciak (SP 1 Rawa), Michał Korzycki (SP Cielądz), Emilia Niezgoda (SP Sierzchowy).  

Komisja przyznała również 18 wyróżnień.

Piękne konkursowe szopki bożonarodzeniowe można podziwiać w Miejskim Domu Kultury do połowy stycznia 2018 r.

 

fot. MZR

 • Wręczanie nagród za szopki
 • Wręczanie nagród za szopki
 • Wręczanie nagród za szopki
 • Szopka 1
 • Szopki 2,3
 • Pozostałe szopki

Otwarcie sezonu zimowego na lodowisku Aquarium

W sobotę 16 grudnia zostanie uruchomione sztuczne lodowisko w AQUARIUM Centrum Fit Rawa i będzie dostępne dla miłośników zimowych sportów.

Lodowisko czynne będzie od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-21.00 z przerwą techniczną w godz. 15.30-16.00, a w soboty, niedziele i święta w godz. 12.00-21.00, a przerwa techniczna w tych dniach będzie w godz. 15.00-15.30 i 17.40-18.00.

Aktualny cennik i informacje dotyczące lodowiska w sezonie 2017/2018 dostępne są na stronie www.aquariumrawa.pl

Zapraszamy do korzystania z lodowiska.

 • Otwarcie lodowiska Aquarium

Konkurs bożonarodzeniowy MRM - trwa głosowanie

Młodzieżowa Rada Miasta ogłosiła facebookowy konkurs bożonarodzeniowy „Klasowe drzewko świąteczne". Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu Rawy Mazowieckiej.

Zainteresowani mieli do 12 grudnia przesłać zdjęcie pięknie ubranej, klasowej choinki. Zgłosiło się siedem klas z trzech szkół. Od 13 do 20 grudnia lajkujemy najpiękniejszą choinkę na fb młodzieżowej rady. Klasa, której choinka zdobędzie największą liczbę lajków wygra kosz słodyczy.


Zapraszamy do głosowania na fb Młodzieżowej Rady Miasta.

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta

Po Nowym Roku eksponaty wrócą do muzeum

Na koniec roku planowane jest zakończenie robót budowlanych w siedzibie muzeum. Po tym terminie pracownicy będą mogli na nowo wprowadzić się do obiektu, zagospodarowując pomieszczenia wystawami i eksponatami. Większość zaplanowanych w harmonogramie prac dobiega końca.

Stan prac

Wykonano już w całości instalację elektryczną, odgromową, przyłącze cieplne i instalację grzewczą, stolarkę drzwiową i okienną, odnowiono posadzki. Zlikwidowano na zewnątrz i wewnątrz budynku bariery architektoniczne utrudniające osobom niepełnosprawnym korzystanie z oferty muzeum. Zniknęły progi między salami przeznaczonymi do stałych ekspozycji, od furtki do głównego wejścia wybudowano jednopoziomowy podjazd, likwidując wcześniejsze schodkowe wejście. Toaleta również została przystosowana do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

22 grudnia - dzień wolny od pracy dla pracowników UM

Informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 1/2017 Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka z dnia 18 stycznia 2017 r. dzień 22 grudnia 2017 roku będzie dla pracowników Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka dniem wolnym od pracy, w zamian za święto 11 listopada 2017 roku przypadające w sobotę.

 

Stypendia sportowe - termin składania wniosków 15 grudnia

Przypominamy, że dnia 15 grudnia 2017 r. upływa termin składania wniosków na stypendia przyznawane zawodnikom osiągającym wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie zagranicznym i krajowym.

Wnioski należy składać w biurze podawczym Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej Pl. Marsz. Józefa Piłsudskiego 5. Poniżej zamieszczamy wzór wniosku o przyznanie stypendium wraz z tekstem Uchwały Rady Miasta Rawa Mazowiecka, w której zostały określone zasady przyznawania stypendiów sportowych.

Wnioski, które zostaną złożone po 15 grudnia 2017 r. po godz. 15.00 nie będą rozpatrywane.

 • autor: Z. Urbański

Budżet obywatelski – zmiana harmonogramu

W związku z wpływem aż 27 wniosków do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok Zespół wniósł do burmistrza miasta wniosek o przedłużenie procedury oceny wniosków i przesunięcie terminów głosowania. Burmistrz przychylił się do wniosku Zespołu i przesunął terminy rozstrzygnięć.

Do 19 grudnia zostaną opublikowane ostateczne listy przyjętych wniosków. Od 20 grudnia rozpoczynamy promocje wniosków pozytywnie zaopiniowanych, a od 21 grudnia uruchamiamy głosowanie, które potrwa do 11 stycznia. Głosować można papierowo w Urzędzie Miasta i elektronicznie przez ePuap

Zespół policzy głosy i poda wyniki do 19 stycznia 2018 roku.

„Witaj w Rawie Mikołaju, co tam w saniach dla nas masz”

Dzieci w Rawie Mazowieckiej z niecierpliwością wyczekują Świętego Mikołaja. Maluchów zapraszamy już od 6 grudnia na parking przy Miejskim Domu Kultury, czeka tam na Was super atrakcja - SNOWTUBING oraz spotkania ze św. Mikołajem na ulicach Rawy.

A 10 grudnia w godz. 14-18 finał imprezy przed Miejskim Domem Kultury. W programie: spotkanie z jedynym, prawdziwym królem prezentów – Mikołajem, zagroda z żywymi reniferami, świąteczna fotobudka, świąteczne animacje plastyczne, biuro św. Mikołaja, spektakl dla dzieci „Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja” o godz. 14.30 i 16.00, gorąca czekolada, a na koniec iluminacja świątecznej choinki.

Maluchów z rodzicami i dziadkami, na wyjątkowe mikołajki, zaprasza Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka.

Poczujmy niepowtarzalną atmosferę świąt!

 

 • Mikołaj Rawa Mazowiecka

Mikołajkowy turniej mini siatkówki

2 grudnia w rawskiej hali Milenium rozegrany został Mikołajkowy Turniej Mini Siatkówki chłopców w kategoriach: dwójek, trójek i czwórek. W zawodach udział wzięło ponad 120 zawodników z Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa, Łodzi, Warszawy, Międzyborowa, Żychlina, Turku i Międzyrzecza. Rawę Mazowiecką reprezentowały zespoły MUKS Jedynka i MUKS Juvenia.

Młodzi siatkarze wykazali się bardzo dużą ambicją i sporymi umiejętnościami. Mecze finałowe stały na bardzo wysokim poziomie. Niektóre pojedynki wyzwalały naprawdę duże emocje wśród kibiców, którymi byli towarzyszący zawodnikom rodzice. Z rawskich zespołów najlepszy wynik osiągnęli zawodnicy MUKS Jedynka, którzy w kategorii czwórek wywalczyli II miejsce.    
Poniżej prezentujemy po trzy najlepsze zespoły w każdej kategorii.

Dwójki: I - Międzyrzecz I, II - Wifama II (Łódź), III - Wifama I (Łódź). Najlepszy zawodnik - Piotr Grobelny (Międzyrzecz).
Trójki: I - Lechia 13 Joker I (Tomaszów Mazowiecki), II - Lechia 13 Joker II (Tomaszów Mazowiecki), III - Wrzos Międzyborów I. Najlepszy zawodnik - Mateusz Gruszka (Tomaszów Mazowiecki).
Czwórki: I - SP 12 Lechia I (Tomaszów Mazowiecki), II - MUKS Jedynka ( Rawa Mazowiecka), III – Turek. Najlepszy zawodnik - Jakub Kubacki (Tomaszów Mazowiecki).

Organizatorem turnieju był MUKS Jedynka Rawa Mazowiecka. Współorganizatorem i głównym sponsorem niedzielnych zawodów było Miasto Rawa Mazowiecka.

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • Mini-siatkówka
 • Zawodnicy
 • Mecz mini siatkówki
 • Mecz mini siatkówki
 • Mecz mini siatkówki
 • Mecz mini siatkówki
 • Mecz mini siatkówki
 • Drużyna
 • Drużyna
 • Zawodnicy
 • Zawodnicy
 • Zawodnicy

Konkurs bożonarodzeniowy MRM – weź udział

Młodzieżowa Rada Miasta zaprasza do udziału w facebookowym konkursie bożonarodzeniowym „Klasowe drzewko świąteczne". Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu Rawy Mazowieckiej.

Aby wziąć w nim udział należy ubrać piękną, klasową choinkę i przesłać jej zdjęcie do 12 grudnia na fb MRM. Od 13 do 20 grudnia lajkujemy najpiękniejszą choinkę. Klasa, której choinka zdobędzie największą liczbę lajków wygra kosz słodyczy. Zapraszamy wszystkie klasy szkół podstawowych do udziału w konkursie.

Szczegółowy regulamin konkursu zamieszczamy poniżej.

 

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta
 • Klasowe drzewko świąteczne-plakat

Uroczyście otwarto Przedszkole Miejskie nr 1

30 listopada 2017 r. dokonano uroczystego otwarcia rozbudowanego i zmodernizowanego, przy udziale środków budżetu państwa, Przedszkola Miejskiego nr 1. W uroczystościach udział wzięli: Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej, biskup  łowicki Andrzej Franciszek Dziuba, Robert Telus Poseł na Sejm RP, Rafał Ambroziak Senator RP, Zbigniew Rau Wojewoda Łódzki, Grzegorz Wierzchowski Łódzki Kurator Oświaty.

Przedszkole  Miejskie nr 1 powstało w latach 1946-1948 jako najstarsza tego typu placówka w  Rawie Mazowieckiej i potrzebowało gruntownego remontu. Pozyskanie w 2016 roku, staraniem władz miasta, środków z budżetu państwa, pozwoliło na gruntowną modernizację i rozbudowę przedszkola. Wykonawcą inwestycji zostało Przedsiębiorstwo Remontowo - Budowlane „Zawisza” z Radomia. Inwestycja realizowana była od 7 czerwca 2016 r. do 31 października 2017 r., a jej koszt wyniósł 4,7 mln zł, z czego 2 mln zł pochodziło z budżetu państwa.

Po remoncie przedszkole zyskało nowy wygląd stając się nowoczesną, funkcjonalną placówką w pełni przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazd, winda), z nowoczesnym zapleczem kuchennym, świetnie wyposażoną salą wielofunkcyjną, w której odbywają się zajęcia ruchowe, rytmika, imprezy i uroczystości oraz dodatkowe dla dzieci z zakresu integracji sensorycznej.
Kolorowe, funkcjonalne sale zajęć z zapleczem sanitarnym, przestronna szatnia, bogata baza dydaktyczna (nagłośnienie, tablice multimedialne, gra interaktywna) czy lepsze zaplecze socjalne dla pracowników przedszkola wpływają na jakość pracy przedszkola.

Przedszkole jest placówką otwartą na potrzeby dzieci i rodziców, promującym zdrowy styl życia, przygotowującym do społecznego i intelektualnego funkcjonowania w społeczeństwie, zapewniającym wszechstronny, bezpieczny rozwój wszystkim wychowankom oraz umożliwiającym rozwój zawodowy swoim pracownikom. Obecnie do przedszkola przy ul. Kilińskiego uczęszcza 170 dzieci, które uczą się w 7 oddziałach ogólnodostępnych  i  2 oddziałach integracyjnych.

Pani Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej, przed otwarciem przedszkola, wizytowała również w Szkole Podstawowej nr 1.  Wzięła udział w programie przygotowanym przez uczniów szkoły, a następnie zwiedziła zaplecze dydaktyczno-wychowawcze.

 

 • autor: WRGPiIE
 • Oglądaj film- otwarcie Przedszkola nr 1 w Rawie Mazowieckiej

fot. Foto Milejka

 • Strój ludowy
 • Podanie dłoni
 • Podanie dłoni
 • Widownia
 • Występ dziewczynek w kostiumach
 • Widownia
 • Występ dzieci
 • Występ dzieci
 • Widownia
 • Występ dzieci
 • Występ dzieci
 • Czytanie księgi
 • -
 • -
 • Dzieci trzymają koszyk z piernikami
 • -
 • -
 • Tort

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wieczór poezji, muzyki i malarstwa - 2 grudnia

2 grudnia odbędzie się w siedzibie fundacji Fideo przy ulicy Miłej 4 wyjątkowy wieczór. Będzie występować trójka wybitnych artystów: Zbigniew Nowosadzki malarz, Barbara Malcolm skrzypaczka i Piotr Matywiecki poeta. Piotr Matywiecki, jeden z najwybitniejszych poetów współczesnych zgodził się przyjechać do Rawy i poprowadzić wieczór autorski, podczas którego recytacjom wierszy będzie towarzyszyć muzyka w wykonaniu Barbary Malcolm znanej już w Rawie skrzypaczki.
Zapraszamy wszystkich miłośników poezji, muzyki i malarstwa.

 

 • autor: info: FIDEO

Rawscy karatecy na mistrzostwach z kolejnymi sukcesami

Ponad 350 zawodników z kilkudziesięciu ośrodków z całej Polski 19 listopada wzięło udział w IV Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Ziemi Koneckiej w Końskich. Rawski Klub KK reprezentowało 22 karateków, którzy zdobyli siedem medali: dwa złote, dwa srebrne i trzy brązowe co dało mu miejsce w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej zawodów na trzydzieści cztery kluby. Rawscy medaliści to: ZŁOTE MEDALE - Emilia Czapnik, Adam Kalarus, SREBRNE MEDALE - Lena Szymczak, Katarzyna Pacho, BRĄZOWE MEDALE - Martyna Berezowska, Bartosz Milczarek, Adam Kaźmierczak. Gratulujemy.

Również 19 listopada czterech zawodników reprezentowało rawski klub w Sochaczewie na Mistrzostwach Polski MMA: Piotr Czyrka, Hubert Grochal, Jan Malik i Kuba Kaźmierczak. Wprawdzie zawodnicy wrócili bez medali, ale mają potencjał, który zaowocuje w przyszłości.

Podziękowania dla trenerów rawskich zawodników Adriana Bajana i Marcina Kopczyńskiego, a zawodnikom życzymy samych sukcesów.

 • autor: Info: Z. Pacho

fot. M. Gasiński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

fot. RKKK

 • -

Urząd Miasta ma nowego Sekretarza

Miło nam poinformować, że z dniem 1 grudnia 2017 r. na stanowisku sekretarza miasta zostanie zatrudniona w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego pani Jolanta Wróblewska.

Pani Jolanta Wróblewska jest pracownikiem Urzędu Miasta od blisko 30 lat. Przez ostatnie cztery lata kierowała Wydziałem Spraw Obywatelskich. Jednocześnie obowiązki naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich burmistrz Dariusz Misztal powierzył pani inspektor Marzenie Kosmali.

 

fot. Z. Karpiński

 • -
 • -
 • -

Rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

W dniu 29 listopada obchodzimy 187 rocznicę Nocy Listopadowej, na pamiątkę której ustanowiono Dzień Podchorążego. Z tej okazji wspomnijmy bohaterów Powstania Listopadowego z 1830 r., a wśród nich członków sprzysiężenia Wysockiego i belwederczyków, wspominając tylko kilku z rzeszy bohaterów: Piotra Wysockiego, Karola Paszkiewicza, Ludwika Nabielaka, Feliksa Nowosielskiego. Oddajmy im hołd.

Zbliżamy się do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli, wspominamy tych którzy bezskutecznie walczyli w Powstaniu Listopadowym w 1830 r., powstańcach Wiosny Ludów w 1848 r. i Powstania Styczniowego w 1863 r. Dziś możemy wspominać bohaterów powstań oraz świętować rocznice ustanowienia polskich symboli narodowych. Pamiętajmy o wymienionych i wielu innych polskich bohaterach, często bezimiennych biorących udział w wojnach toczonych na ziemiach polskich, w powstaniach narodowych.

 

Świąteczny koncert Stanisława Soyki

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Dariusz Misztal zaprasza na Świąteczny koncert Stanisława Soyki.

Koncerty odbędą się 15 grudnia 2017 r. o godz: 18.00 i 20.30 oraz 16 grudnia 2017 r. o godz: 17.00 i 19.30. Bilety w cenie 20 zł są już do nabycia w kasie Miejskiego Domu Kultury.
Zapraszamy.

 • -

Spotkanie autorskie z prof. Wiktorem Łyjakiem

Stowarzyszenie  Wychowanków  Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie i promocję książki prof. dr hab. Wiktora Łyjaka z Instytutu Edukacji Muzycznej w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach „Spis Funduszów i Przychodów rocznych do Probostwa Miasta Rawy Należących dokonany w 1818 roku”. Spotkanie odbędzie się 2 grudnia 2017 r. o godz. 11.00 w Miejskim Domu Kultury.

Wiktor Łyjak  ur. w Skierniewicach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju oraz za granicą. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia, utrwalił swe interpretacje na kilkunastu płytach kompaktowych wydanych  w Anglii, Belgii, Korei Płd. i w Polsce. Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę (obecnie jest to równowartość Podwójnej Platynowej Płyty) przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J.S. Bacha. Jego nagranie CD z utworami Augusta Freyera uznane zostało przez miesięcznik „Muzyka 21” za płytę miesiąca we wrześniu 2004 roku. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha, J. Brahmsa, A. Freyera, C. Francka, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego i W.A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J.F. Händla i Josefa Haydna.

Jest doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk w zakresie Historii - nauki o sztuce (2002). Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych  w zakresie nauki o sztuce uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako profesor wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie kieruje Zakładem Historii, Teorii i Edukacji Muzycznej.

Opublikował ponad sto pięćdziesiąt prac z zakresu dziejów budownictwa organowego, historii muzyki polskiej i historii, m.in. jest autorem książek: Organy na Mazowszu (I nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków 2006), Organy w kościołach ewangelickich w Królestwie Polskim w latach 1815-1864, Organy na Mazowszu (tom II) oraz hasła o polskich organach w znanej encyklopedii Die Musik Geschichte und Gegenwart. Jako ekspert Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w zakresie zabytków techniki bierze udział w pracach związanych z rekonstrukcjami zabytkowych organów i konsultuje projekty powstających współcześnie instrumentów. Będąc rzeczoznawcą powoływanym przez Wspólnotę Polską, działa także na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Jest także rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami, w dziedzinie instrumenty muzyczne; zabytki techniki. Dla Telewizji Polonia zrealizował cykl programów ARS ORGANI traktujących o dawnych organach w Polsce.
Wiktor Łyjak, związany od lat z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych w kościele Św. Krzyża, a w latach 1976-1983 pełnił tam obowiązki organisty. Przez przeszło trzydzieści lat, do 2015 roku był tytularnym organistą Kościoła Prokatedralnego (Seminaryjnego). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym „Johann Sebastian Bach”, organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w którym jest członkiem Zarządu.

 

 

Gala zawodowa TFL 12 z rawskim akcentem

Dwóch rawskich zawodników: Adrian Bartosiński i Krystian Krawczyk debiutowało na zawodowym ringu MMA w Radomiu 18 listopada 2017 r. TFL - Thunderstrike Fight League to piąta co do wielkości organizacja, która tworzy gale MMA w Polsce.

Krystian wystartował w kategorii - 66 kg zaś Adrian - 84 kg. Przeciwnikami naszych zawodników byli zawodnicy z Radomia. Krystian Krawczyk skrzyżował rękawice z Sławomirem Kołtunowiczem i zwyciężył jednogłośną decyzją sędziów, po znakomitych trzech rundach. Adrian Bartosiński walczył z Michałem Pachem i również po decyzji sędziów po trzyrundowym efektownym boju uniósł ręce w geście triumfu. Postawa i przygotowanie obu nie umknęła organizatorom i obserwatorom gali.

Wielkie gratulacje dla Adriana i Krystiana oraz dla ich trenerów: Marcina Kopczyńskiego, Adriana Bajana i Huberta Wójcika. Składamy podziękowania za pomoc w przygotowaniach Sebastianowi Duszyńskiemu i Hubertowi Wójcikowi z MMA Fight Club Nowe Miasto.

Życzymy Adrianowi i Krystianowi wytrwałości w treningach i dalszych sukcesów na zawodowych ringach.

 

 • autor: Info: Z. Pacho

fot. G. Adamek

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

„Witaj w Rawie Mikołaju, co tam w saniach dla nas masz”

Dzieci w Rawie Mazowieckiej z niecierpliwością wyczekują Świętego Mikołaja. Maluchów zapraszamy już od 6 grudnia na parking przy Miejskim Domu Kultury, czeka tam na Was super atrakcja - SNOWTUBING oraz spotkania ze św. Mikołajem na ulicach Rawy.

A 10 grudnia w godz. 14-18 finał imprezy przed Miejskim Domem Kultury. W programie: spotkanie z jedynym, prawdziwym królem prezentów – Mikołajem, zagroda z żywymi reniferami, świąteczna fotobudka, świąteczne animacje plastyczne, biuro św. Mikołaja, spektakl dla dzieci „Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja” o godz. 14.30 i 16.00, gorąca czekolada, a na koniec iluminacja świątecznej choinki.

Maluchów z rodzicami i dziadkami, na wyjątkowe mikołajki, zaprasza Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka. Poczujmy niepowtarzalną atmosferę świąt!

 

 • -

Turniej mini siatkówki

3 grudnia na hali sportowej Milenium odbędzie się turniej mini  piłki siatkowej w kategorii chłopców. W zawodach weźmie udział ponad 100 młodych adeptów siatkówki z  Białegostoku, Turku, Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, Żychlina i Rawy Mazowieckiej.

Turniej zostanie rozegrany w kategoriach: dwójek, trójek i czwórek. Najlepsze zespoły otrzymają pamiątkowe puchary, a najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Miasto Rawa Mazowiecka.

Zawody rozpoczną się w dniu 3 grudnia o godz. 9.00. Zapraszamy do kibicowania.

 • autor: Z. Urbański

Państwo Barbara i Janusz Furmańscy – Rawianie Sukcesu

20 listopada 2017 r. miało miejsce XIX z cyklu spotkań pt. „Rawianie Sukcesu”,  organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rawskiej, a którego bohaterami byli Państwo Barbara i Janusz Furmańscy.  Małżeństwo pedagogów z  naszego miasta, cieszące się sławą i uznaniem w gronie miłośników muzyki ludowej, pedagogów, artystów i animatorów kultury. W 1999 r. Zespół „Rawianie i Sąsiedzi”, w składzie którego również wystąpili Państwo Furmańscy prezentował się na  Festiwalu Piosenki  w Spocie.         

W poniedziałkowym wydarzeniu „Rawianie Sukcesu” wystąpili: Państwo Furmańscy, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Cielądzu (pod kierunkiem Pani Anny Klimas), Pani Katarzyna Urbańska Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1, Pani Danuta Dębska Zastępca Dyrektora ze Szkoły Podstawowej Nr 4, Pani Monika Mierzejewska Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 , Pani Renat Lipska nauczyciel Szkoły Podstawowej w Boguszycach, Pan Grzegorz Klimczak Dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Zespół Muzyczny pod kierunkiem Pana Wojciecha Szymańskiego oraz w recitalu fortepianowym Pan Szczepan Kończal, scenariusz i prowadzenie uroczystości Pan Wojciech Grochowalski.

Spotkanie okazało się wydarzeniem kulturalnym z nutą nostalgii minionych czasów. Nasi bohaterowie w czasie swojej pracy dochowali się grona uzdolnionych wychowanków, którzy swoimi występami profesjonalnie uświetnili rangę wydarzenia. Słowa uznania pod adresem Państwa Furmańskich skierował Pan Burmistrz Dariusz Misztal gratulując i dziękując  za pracę dla społeczności lokalnej, upowszechnianie wiedzy i promowanie kultury.

Organizacja wydarzenia była dofinansowana ze środków miasta Rawa Mazowiecka.

 

 • autor: T. Sekuter

Tenisowe wieści

W niedzielę 19 listopada odbył się w Rawie Mazowieckiej Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny juniorek i juniorów. Rawę reprezentowali: Katarzyna Gierach, Eliza Brzęczek, Wiktoria Wrzosek, Wiktoria Wróbel, Marcel Błaszczyk, Brajan Błaszczyk, Tomasz Winiarski oraz Paweł Nowacki.

Najlepiej z rawskich juniorek zaprezentowała się Wiktoria Wrzosek. Wiktoria dotarła do finału rozgrywek, w którym uległa 2:3 rozstawionej z nr 1 Dominice Gilewskiej z Jedynki Łódź. Zajęcie II miejsca pozwoliło Wiktorii na wywalczenie awansu do II Grand Prix Polski juniorek i juniorów. Imienny limit do tych zawodów posiada Kuba Kwapiś (zwolniony z eliminacji wojewódzkich). Na najniższym stopniu podium stanęła Kasia Gierach, która w meczu o trzecie miejsce pokonała swoją klubową koleżankę Elizę Brzęczek. W turnieju juniorów najlepiej wypadł Marcel Błaszczyk, który zajął ostatecznie III miejsce.

18 listopada została rozegrana kolejna kolejka I ligi kobiet. Zespół rawskiej Dwójki zmierzył się z liderem tabeli drużyną KU AZS UE II Wrocław. Mimo teoretycznie dużo silniejszego rywala rawianki walczyły bardzo dzielnie i były bliskie wywalczenia remisu w tym spotkaniu. Ostatecznie jednak uległy wrocławiankom w stosunku 4:6. Rawę reprezentowały: Paulina Stachecka, Eliza Brzęczek, Katarzyna Gierach i Wiktoria Wróbel. Najbliższy mecz I ligi kobiet odbędzie się w Rawie Mazowieckiej (hala OSiR Tatar) 2 grudnia o godz. 16.00.

W tym samym dniu odbyła się X kolejka II ligi męskiej. Zespół zawodników rawskiej Dwójki rozgrywał swoje mecze w Bychlewie koło Pabianic. Rawianie grający w składzie: Kuba Polański, Kuba Gierach, Kuba Kwapiś i Przemysław Zwierz nie dali szans swoim przeciwnikom i odnieśli wysokie zwycięstwo w stosunku 8:2. Drużyna rawskiej Dwójki jest obecnie liderem tabeli z przewagą dwóch punktów nad kolejnym zespołem.

 

 • autor: Z. Urbański

Spotkanie dla rawskich przedsiębiorców - zgłoś uczestnictwo!

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Centrum Innowacji Biznesowej oraz Powiatowy Urząd Pracy w Rawie Mazowieckiej mają przyjemność zaprosić rawskich przedsiębiorców na spotkanie, które odbędzie się w dniu 5 grudnia 2017 r. o godzinie 14:00 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Krakowskiej 6C (sala konferencyjna).

Zgłoś swoje uczestnictwo! Ilość miejsc ograniczona.

Park powoli odzyskuje swój pierwotny styl i charakter

W ostatnich tygodniach w parku wykonano duży zakres prac. Coraz bardziej czytelny staje się zabytkowy układ kompozycyjny parku. Jego elementem jest sieć alejek, która swoim kaligraficznym charakterem, zwłaszcza w części południowo-zachodniej, nawiązuje do secesji. Wykonano już koryta pod alejki i układane są stopniowo warstwy konstrukcyjne nawierzchni. Wzdłuż rzeki Rawki poprowadzono ścieżkę rowerową, która jest kontynuacją ścieżki biegnącej od Zalewu Tatar. Przygotowywany jest również teren pod budowę placu zabaw, przystosowanego do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Stypendia sportowe

Przypominamy, że dnia 15 grudnia 2017 r. upływa termin składania wniosków na stypendia przyznawane zawodnikom osiągającym wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie zagranicznym i krajowym. Wnioski należy składać w biurze podawczym Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej, Pl. Marsz. Józefa Piłsudskiego 5.

Poniżej zamieszczamy wzór wniosku o przyznanie stypendium wraz z tekstem Uchwały Rady Miasta Rawa Mazowiecka, w której zostały określone zasady przyznawania stypendiów sportowych.

Wnioski, które zostaną złożone po 15 grudnia 2017 r. po godz. 15.00 nie będą rozpatrywane.

 

 • autor: Z. Urbański

Sukcesy tenisistów stołowych

Podczas odbywających się w ostatni weekend Mistrzostw Rawy Mazowieckiej trudno było  nie zauważyć nieobecności czołowych zawodników rawskiej Dwójki: Wiktorii Wrzosek, Wiktorii Wróbel i Marcela Błaszczyka.

Wiktoria Wrzosek reprezentowała Polskę w turnieju Pro Tour Węgry w kategorii kadetek. Pisząc o Wiktorii nie można pominąć sukcesu  jaki odniosła w turnieju Serbian Junior and Kadet Open, gdzie grając w parze z Emilią Skubą wywalczyła brązowy medal dla reprezentacji Polski.

Wiktoria Wróbel i Marcel Błaszczyk w czasie rawskiego turnieju startowali w Bilczy w II Grand Prix Polski młodziczek i młodzików. Bardzo dobrze zaprezentowała się Wiktoria, która bezapelacyjnie wygrała swoją grupę i odniosła zwycięstwo w całych zawodach.

Nieco gorzej powiodło się Marcelowi Błaszczykowi, który po wywalczeniu awansu do gier finałowych zajął ostatecznie 10 miejsce. Należy jednak pamiętać, że rawski zawodnik startował w wyższej kategorii wiekowej.

W kategorii żaków Marcel jest bezkonkurencyjny w kraju. Jego ostatnie sukcesy to zwycięstwa w ogólnopolskim turnieju Pingpongowy PGE Narodowy i w Grand Prix Polski Żaków w Lidzbarku Warmińskim (bez straty seta). Z kolei Wiktoria Wróbel wygrała turniej Top 12, który był rozgrywany w Belgii. Do udziału w tych zawodach zapraszanych jest 12 najlepszych zawodniczek i zawodników z europejskich list rankingowych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych naszym młodym tenisistom.

 

 • autor: Z. Urbański

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka i NZOZ Medica  w Łodzi  zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej. Badania odbędą się przy ul. Krakowskiej 6c obok Miejskiego Domu Kultury.

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały badania w tym zakresie. Badania będą wykonywane (w piątek i środę) 17 i 22 listopada 2017 r.

Zapisy pod nr tel.  42 254 64 10, 517 544 004
*do rejestracji telefonicznej należy przygotować PESEL i numer telefonu

 

 • -

Narodowe Święto Niepodległości w Rawie

Obchody Święta Niepodległości w Rawie 11 listopada 2017 r. rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. za odzyskanie niepodległości. Mszę św. celebrowali ksiądz prałat Bogumił Karp, ksiądz proboszcz Konrad Świstak, przeor ojciec Łukasz Nawotczyński oraz ojciec Leonard Załoga, który wygłosił wzruszającą homilię.

Następnie, jak co roku miasto nasze uczciło rocznicę Rawskim Marszem Niepodległości na rawski cmentarz, gdzie władze miasta, powiatu, szkoły, instytucje i organizacje złożyły kwiaty pod obeliskiem na cmentarzu wojskowym. Uroczystość uświetnił krótki koncert pieśni patriotycznych wykonanych przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej.

 

fot. A. Rataj

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w Tenisie Stołowym

W ostatnią niedzielę na hali sportowej Tatar odbyły się V Otwarte Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w Tenisie Stołowym. Mistrzostwa rozegrano w kategorii open kobiet i mężczyzn oraz w kategorii szkół podstawowych. Ogółem we wszystkich kategoriach wystartowało 60 uczestników z Rzeczycy, Łowicza, Skierniewic, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Moszczenicy, Gorzkowic, Pawlikowic i Rawy Mazowieckiej. W zawodach wzięli również udział goszczący w Rawie na krótkim zgrupowaniu treningowym zawodnicy z Kaliningradu. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal.

W kategorii kobiet wystartowało 10 zawodniczek. W finale spotkały się reprezentantki rawskiego klubu MLUKS Dwójka: Eliza Brzęczek i Paulina Stachecka. Po bardzo zaciętym stojącym na wysokim poziomie pojedynku zwyciężyła w stosunku 3:1 Paulina Stachecka. Tym samym  finalistki  zamieniły się miejscami, gdyż ubiegłoroczny turniej wygrała Eliza Brzęczek. III miejsce wywalczyła Katarzyna Gierach, a IV  Magdalena Chmielewska.

W kategorii mężczyzn wystartowało 12 zawodników. Bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci rawskiej Dwójki, którzy w komplecie awansowali do półfinałów. W meczu o I miejsce zagrali Przemysław Zwierz i Jakub Polański. Jakub pokonał swojego klubowego kolegę w stosunku 3:1 i tym samym został Mistrzem Rawy Mazowieckiej. W meczu o III miejsce Kuba Kwapiś pokonał Jakuba Gieracha.

W mistrzostwach  rozegrano również turniej w kategorii szkół podstawowych.
W kategorii dziewcząt młodszych zwyciężyła: Katia Skoblik przed Julią Bartoszek i Wiesą Romanienko. W tej samej kategorii w grupie chłopców zwyciężył Ilia Poliewoj.

W kategorii dzieci starszych wśród chłopców zwyciężył Bartosz Adamiak przed Alieksiejem Wołkowem i Arsienijem Gorłocz. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Oliwia Zawa, II Julita Kumanowska, III Marcelina Graszewska. Zwycięzcy kategorii open otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe. Zwycięzcy młodszych kategorii otrzymali pamiątkowe statuetki i drobne upominki. Nagrody ufundowało Miasto Rawa Mazowiecka.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wykład dla rodziców i nauczycieli

W poniedziałek 13 listopada Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” zaprasza rodziców i nauczycieli na wykłady z cyklu „Rodzina i szkoła”. Wykłady odbędą się o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 1. Prelegenci, s. Anna Maria Pudełko AP i Paweł Kwaśniak, będą mówić o współczesnych zmianach kulturowych i ich wpływie na rozwój dzieci oraz zaprezentują program „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Organizatorzy zapewniają rodzicom opiekę nad dziećmi podczas wykładu.   
Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Rawa Mazowiecka.

 • autor: info: Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"
 • -

Konkurs na „Szopkę ludową regionu rawskiego”

Do 11 grudnia 2017 r. w Bibliotece Muzeum Ziemi Rawskiej, Pl. Piłsudskiego 10 można składać prace na konkurs organizowany z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia „Szopka ludowa regionu rawskiego”. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży sztuką ludową i rękodziełem artystycznym oraz propagowanie wiedzy o kulturze ludowej wsi rawskiej.

Szopki powinny być wykonane z jak największej ilości surowców naturalnych, a wzorem ich wykonania winny być przykłady z literatury, wiadomości zaczerpnięte z lekcji religii czy też przekazy ustne od rodziców i dziadków.

Wystawa najpiękniejszych szopek bożonarodzeniowych otwarta będzie 15 grudnia 2017 r. w Miejskim Domu Kultury. Wtedy też nastąpi rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród dla zwycięzców.

Zachęcamy dzieci i młodzież z Rawy Mazowieckiej i regionu rawskiego do licznego uczestnictwa w konkursie na „Szopkę ludową regionu rawskiego”.

Budowa bloków socjalnych nabiera tempa

Wykonawcą całej inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlano - Usługowe „Budokan” L.D. Czesław Dobrzyński ze Skierniewic. Firma weszła na plac budowy we wrześniu br. Po uporządkowaniu i ogrodzeniu terenu przystąpiono do prac ziemnych. W dniu dzisiejszym w obecności burmistrza Rawy Mazowieckiej Dariusza Misztala oraz prezesa RTBS Leszka Trębskiego, wylano ławy fundamentowe pod pierwszy z bloków.

Każdy z bloków ma składać się z czterdziestu mieszkań socjalnych, w tym trzy w każdym z nich będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Metraż mieszkań będzie dostosowany do potrzeb potencjalnych lokatorów - od jednego pokoju z aneksem kuchennym aż do trzech pokoi z kuchnią. Budynki zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”. Budynki będą ogrzewane gazem ziemnym poprzez centralne kotłownie gazowe. W ramach zadania wykonana zostanie również cała towarzysząca infrastruktura techniczna, w tym wszystkie instalacje wszystkich mediów (gaz, energia elektryczna, woda i ścieki), miejsca parkingowe, plac zabaw i drogi dojazdowe.

Cały proces budowy podzielono na dwa niezależne etapy - I etap budowa pierwszego bloku ma zakończyć się do końca października 2018 roku, natomiast budowa drugiego z bloków i II etap prac zaplanowano na okres marzec 2019 r. – grudzień 2020 r. Budowa obydwu bloków ma pochłonąć 8,7 mln zł, z czego 35% wartości inwestycji stanowi dotacja pozyskana przez burmistrza z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wartość prac w I etapie (Budynek A) oszacowano na 4. 238.055,00 zł brutto, natomiast prace w II etapie (Budynek B) wyceniono na kwotę 4.492.338,30 zł brutto. Okres gwarancji na wzniesione budynki będzie wynosić 60 miesięcy od daty odbioru.

fot. Z. Karpiński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Drzewa na ulicy Kościuszki

W związku z licznymi pytaniami rawian o wycinkę drzew na ul. Kościuszki uprzejmie informujemy, że drzewa zostały usunięte, ponieważ  w okresie  wegetacji nie dawały żadnych oznak życia – były suche (patrz dokumentacja fotograficzna) i stwarzały potencjalne zagrożenia dla przechodniów oraz parkujących samochodów.

Działania takie został podjęte po dokonaniu oględzin oraz uzyskaniu zgód Starosta Powiatowego w Rawie Mazowieckiej oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z pełną dokumentacją tej sprawy  można się zapoznać w Wydziale Gospodarki Komunalnej UM u pani Naczelnik Anny Idzikowskiej.


Ulica Kościuszki została z dniem 1 stycznia 2016 r. przejęta przez Urząd Miasta w Rawie Mazowieckiej od Starostwa Powiatowego w celu przeprowadzenia rewitalizacji tej części miasta.
Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim rawianom za okazane zainteresowanie sprawami Miasta.

Dariusz Misztal
Burmistrz Rawy Mazowieckiej

 

fot. WGK

 • -
 • -
 • -
 • -

Spotkanie z laureatką Nagrody Literackiej Nike

Joanna Bator - nazwisko, które od kilku lat pojawia się często wśród miłośników polskiej prozy i felietonów. Pisarka uwielbiana przez czytelników, doceniana przez krytyków, przyjedzie do Rawy w czwartek, 16 listopada. Na spotkanie z Joanną Bator zapraszają do Miejskiej Biblioteki Dyskusyjne Kluby Książki: z Rawy i Białej Rawskiej.  Wieczór rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

W trakcie rozmowy z autorką "Japońskiego wachlarza" będzie można zweryfikować swoje wyobrażenie o Japonii i Japończykach, dowiedzieć się jak technologia i osiągnięcia naszej cywilizacji wpływają na codzienność, kulturę, relacje społeczne mieszkańców Japonii. Pisarka chętnie też odpowie na pytania związane z powieściami, których fabuła osadzona jest na naszym polskim gruncie. Tematów do rozmowy z pewnością nie zabraknie, a wiedza i osobowość Joanny Bator oraz jej książki, obok których nie można przejść obojętnie, dają nam gwarancję udanego czwartkowego wieczoru.

Rawski i bialski klub książki dziękują Kindze Siekierskiej - koordynatorowi projektu z Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi - za nieocenioną pomoc w organizacji spotkania. Spotkanie jest finansowane przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Joanna Bator - pisarka, laureatka Nagrody Literackiej Nike, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, japońskiego Ministerstwa Kultury, Cannon Foundation i Japan Foundation. Za książkę „Japoński wachlarz” otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak i Nagrodę Wydawców Książek. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków. „Piaskowa góra” znalazła się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, a „Chmurdalia” nagrodzona została szwajcarską Spycher Prize. Za „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator dostała Nagrodę Literacką Nike.
Jest wielbicielką i znawczynią japońskiej kultury. Lubi wyspy, morza i bieganie.
 

 • autor: WRGPiIE

Wizyta rawskich sportowców w węgierskim Nyirbator

W dniach 2-4 listopada 2017 r. w Nyirbator – partnerskim mieście Rawy Mazowieckiej – w turnieju miast partnerskich wraz ze sportowcami z rumuńskiego Szilagysomlyo i węgierskiego Nyirbator wzięła udział grupa rawskich sportowców. Mecze rozgrywane były w trzech dyscyplinach sportowych: szachach, tenisie stołowym i piłce siatkowej mężczyzn.

Rozgrywki można uznać za bardzo udane dla rawskiej grupy: I miejsce w turnieju szachowym indywidualnie (Grzegorz Przytuła) oraz I miejsce drużynowo, I miejsce w tenisie stołowym (Arkadiusz Kukla) i II miejsce dla rawskich siatkarzy – Młodych Weteranów Siatkówki. Rumuni podeszli bardzo poważnie do rozgrywek siatkarskich. W ich drużynie wystąpili zawodnicy, którzy jeszcze niedawno grali w rumuńskiej pierwszej lidze. Młodzi Weterani walczyli bardzo dzielnie. Decydujący o pierwszym miejscu mecz przegrali w Ti Breaku do 12. W punktacji ogólnej Rawa Mazowiecka zajęła I miejsce. Na spotkaniu podsumowującym turniej nasi sportowcy otrzymali dyplomy i puchar. Jednak najważniejszym aspektem była nie rywalizacja sportowa, a nawiązanie serdecznych kontaktów z węgierskimi przyjaciółmi.

Po udanych rozgrywkach był również czas na zwiedzanie… Nyirbator to bardzo ciekawe miasto z bogatą historią rodziny Batorych i pięknymi zabytkami.

 

 • autor: K. Gierach, Z. Urbański

fot. K. Gierach, Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Otwarte Mistrzostwa Rawy w Tenisie Stołowym

W niedzielę 12 listopada na hali sportowej Tatar odbędą się Otwarte Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w Tenisie Stołowym . Zawody zostaną rozegrane w trzech kategoriach: open kobiet i mężczyzn oraz w kategorii dzieci (dziewczęta i chłopcy).

Zgłoszenia będą przyjmowane w dniu zawodów do godz. 9.30. Pierwsze gry rozpoczną się o  godz. 10.00. Na zwycięzców czekają pamiątkowe statuetki i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Niewątpliwie atrakcją turnieju będzie udział zawodniczek i zawodników pierwszej i drugiej ligi, reprezentujących rawską „Dwójkę”.

Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal. Serdecznie zapraszamy sympatyków tenisa do kibicowania, a zawodników do startu w mistrzostwach.

 

 

 • autor: Z. Urbański

Rawscy karatecy powalczyli w Kielcach

Podopieczni RKKK są po kolejnym sprawdzianie swoich umiejętności. Tym razem rywalizowali na matach II Świętokrzyskiej Ligi Karate Koronea. Turniej zgromadził 170 zawodników z 17 klubów z całej Polski. Rawianie wrócili ze srebrem w klasyfikacji drużynowej i z medalami indywidualnymi.

O zawodach opowiada rzecznik RKKK, Zbigniew Pacho: "Walki rozgrywane były na dwóch matach, trwały od jednej minuty do dwóch minut w zależności od wieku senpai. Bezkonkurencyjni w swoich kategoriach okazali się: Blanka Włodarczyk, Martyna Gasińska, Aleksander Kopczyński i Bartłomiej Słomka, pięknie wygrywając swoje wszystkie walki. Srebrne medale trafiły do Mateusza Grzejszczaka, Michała Grzejszczaka, Jakuba Bieńkowskiego, Antoniny Pacho, Katarzyny Pacho, Antoniego Słomki, Adama Kaźmierczaka, Filipa Mazurkiewicza i Filipa Sidwy, zaś brązowymi medalistami Świętokrzyskiej Ligi zostali: Paweł Krajewski, Mikołaj Sitarek, Damian Gierach oraz Martyna Berezowska. Ponadto Antonina Pacho została wyróżniona przez Shian Krzysztofa Borowca symbolem ducha walki. Gościem specjalnym zawodów był mistrz świata i wielokrotny mistrz Europy Shihan Piotr Sawicki z Białegostoku. Ogromne wrażenie wywarł też na zebranych senpai niesamowity pokaz tameshiwari w wykonaniu Sensei Andrzeja Kuleszy z Łosic. Sensei Andrzej rozbijając różnymi technikami betonowe bloczki, pustaki, krawężniki, kamienie, spowodował, że młodzi wojownicy zebrani na kieleckich matach nie mogli wyjść z podziwu jaką mocą dysponuje."

Klasyfikacja indywidualna:

ZŁOTE MEDALE

Blanka Włodarczyk

Martyna Gasińska

Aleksander Kopczyński

Bartłomiej Słomka

SREBRNE MEDALE

Antonina Pacho

Katarzyna Pacho

Mateusz Grzejszczak

Michał Grzejszczak

Antoni Słomka

Adam Kaźmierczak

Jakub Bieńkowski

Filip Mazurkiewicz

Filip Sidwa / filia RKKK Tomaszów Maz.

BRĄZOWE MEDALE

Martyna Berezowska

Paweł Krajewski

 Mikołaj Sitarek

 Damian Gierach

Ponadto Klub godnie reprezentowali: Julia Męcina, Mateusz Gasiński, Wiktor Galiński, Filip Grochowalski, Marcel Celiński.

fot. M. Gasiński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Akcja ZNICZ 2017

W związku z prowadzoną przez Komendę Powiatową Policji w Rawie Mazowieckiej i Straż Miejską w Rawie Mazowieckiej akcją ZNICZ 2017 w dniach 31 października i 1 listopada 2017 r. nastąpi zmiana organizacji ruchu w okolicach rawskiego cmentarza.

Na ulicy Tomaszowskiej od ul. Solidarności do ul. Przemysłowej obowiązywać będzie znak zakaz zatrzymania (nie dotyczy zatok parkingowych). Zakaz zatrzymania dotyczy również ul. Przemysłowej i ul. Solidarności po obu stronach jezdni.
Na skrzyżowaniu ulicy Cmentarnej z ul. Tomaszowską i ul. Solidarności z ulicą Tomaszowską  ustawione są znaki nakazu skrętu w prawo. Zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzu będą obowiązywać do 2 listopada.

Kierowców prosimy o dostosowanie się do obowiązującej zmiany organizacji ruchu, zachowanie ostrożności oraz dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. O zachowanie szczególnej ostrożności zwracamy się również do pieszych uczestników ruchu.

 

Złoto dla Martyny i Adama

Młodzi rawscy karatecy wrócili z Końskich z Pucharami z Żeliwa. Turniej był mocno obsadzony. Brało w nim udział prawie 420 zawodników z 34 klubów z całej Polski, a pojedynki toczyły się na czterech matach. Nasze miasto reprezentowało 18 wojowników.

Zawody w relacji Zbigniewa Pacho:

"Na szczególne wyróżnienie zasługują Martyna Gasińska i Adam Karalus, którzy byli nie do zatrzymania w swoich grupach, najczęściej kończąc swoje walki przed czasem, co dało im wspaniałe zwycięstwa i złote medale. Świetnie również walczyli nasi brązowi medaliści: Martyna Berezowska, Damian Gierach i Adam Kaźmierczak, którzy zostali zatrzymani dopiero w walkach o wejście do finału. Wielu z naszych pozostałych zawodników otarło się o strefę medalową, kończąc zawody na miejscach 4-5. Duży i wymagający konecki Turniej pokazał, że liczymy się na polskiej mapie karate kyokushin. Pięć Pucharów z Żeliwa, dwa za pierwsze miejsce i  trzy za trzecie miejsce, przyjechały do Rawy. Nasz klub zajął drużynowo 7 miejsce."

Gratulujemy rawskim karatekom postawy i wyników, a Sensei Marcinowi Kopczyńskiemu - znakomitego przygotowania swoich podopiecznych.

Wyniki naszych zawodników:

Złote medale

Martyna Gasińska

Adam Karalus

Brązowe medale

Martyna Berezowska

Adam Kaźmierczak

Damian Gierach

Ponadto Klub godnie reprezentowali: Michalina Cichowicz, Marcel Gąsior, Oliwier Gąsior, Filip Sidwa, Wiktor Galiński, Filip Grochowalski, Lena Szymczak, Antonina Pacho, Katarzyna Pacho, Paweł Krajewski, Bartłomiej Słomka, Maja Kucharska, Maja Dziubek.

fot. M. Gasiński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Sukcesy młodych piłkarzy Mazovii

Młodzi piłkarze rawskiej Mazovii grający w kategorii Orlik osiągają bardzo dobre wyniki w swoich grupach rozgrywkowych.

Grająca w lidze okręgowej Orlika Młodszego drużyna Łukasza Kaczmarka pokonała zespół Jutrzenki Drzewce w stosunku 6:5 i odniosła wysokie zwycięstwo nad Laktozą Łyszkowice 15:4. Równie udane występy notuje zespół Mazovii grający w Skierniewickiej Lidze Okręgowej, który w swoim ostatnim meczu pokonał Olimpię Jeżów 22:0. Świetną formą wykazują się również podopieczni Jarosława Karasia, którzy po zwycięstwach 7:2 nad Lechią Tomaszów Mazowiecki i 28:1 nad Miazgą Brójce zajmują obecnie II miejsce w tabeli tuż za zespołem Orlika Ujazd. Nie gorzej od swoich młodszych kolegów grają Juniorzy Młodsi. Zespół Damiana Kuligowskiego w swoim ostatnim meczu pokonał drużynę Dar Palencja 14:0.

Gratulujemy młodym piłkarzom rawskiego klubu i zapraszamy na stadion OSiR w dniu 28 października, gdzie o godz. 12.00 odbędzie się mecz Mazovia – Orzeł Nieborów (Liga Okręgowa Orlika Młodszego).

 

 • autor: Z. Urbański
 • -

Radni MRM uczestniczyli w szkoleniu

W poniedziałek 23 października 2017 r. nowo wybrani radni Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka XI kadencji wzięli udział w szkoleniu wprowadzająco-integracyjnym. Celem szkolenia było wprowadzenie radnych MRM do wykonywania powierzonego im mandatu. Między innymi dowiedzieli się na podstawie jakich dokumentów działa młodzieżowa rada, jakim budżetem dysponuje MRM, kiedy zostanie powołane Prezydium rady, jakie działania mogą realizować.

Była to również doskonała okazja do wzajemnego poznania się i integracji. Szkolenie, które odbyło się w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury poprowadził Damian Piekut Przewodniczący VI i wiceprzewodniczący VII kadencji MRM.

Jakie pomysły będą realizować nowi radni XI kadencji? Są już nowe pomysły i poinformujemy o nich wkrótce.   

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta

fot. M. Winiarski

 • -
 • -
 • -
 • -

fot. D. Piekut

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zawodnicy RKKK mają powody do zadowolenia

Młodzi sportowcy z rawskiego klubu karate otworzyli jesienny sezon walk świetnymi wynikami. Na VI Ogólnopolskim Turnieju Uechi-Ryu Karate-Do Okinawa 2017 w Częstochowie obronili wicemistrzostwo federacji Uechi-Ryu. Zawodnicy Marcina Kopczyńskiego i Adriana Bajana zdobyli 46 medali – 24 złote, 17 srebrnych i 5 brązowych.

O przebiegu zawodów opowiada Zbigniew Pacho:

"Na częstochowskich matach stawiło się około 150 zawodników z całej Polski – Częstochowa, Łódź, Ujazd, Brzeziny, Krosno, Poznań, Gdańsk, Brzozów k/Warszawy, Sochaczew, no i oczywiście Rawa Mazowiecka i Tomaszów Mazowiecki. Większość naszych najmłodszych fighterów startowało w dwóch możliwych konkurencjach czyli w sumo-grapplingu i karate. Natomiast starsi,  Piotr Czyrka i Jan Malik stoczyli walki w K1 (dwie rundy po 3 min.), a Kuba Kaźmierczak w grapplingu. Piotrek walczył z zawodnikiem z Poznania, Krzysztofem Nadolińskim i po pięknym pojedynku zwyciężył jednomyślnie na punkty. Janek skrzyżował rękawice z Jakubem Masłoszem z brzezińskiej Akademii F&W i zwyciężył przez nokaut, zaś Kuba Kaźmierczak w efektowny sposób poddał swojego przeciwnika z Poznania i to o 20 kg cięższego, już w pierwszej minucie, zakładając dźwignie na łokieć.  W karate młodzi fighterzy pokazali w pełni swój kunszt zdobywając wyłącznie pierwsze i drugie miejsca. W sumo-grapplingu, które jest połączeniem zapasów i judo, nasi senpai choć od niedawna i sporadycznie próbują swoich sił w tej dyscyplinie, także mają powody do zadowolenia, o czym świadczy liczba medali.

Warto dodać, iż kolejny raz na częstochowskim turnieju zawodnicy rywalizowali miedzy sobą o certyfikowane pasy mistrzowskie. Każdy zawodnik za zdobycie pierwszego miejsca w konkurencji karate i K1 otrzymał w nagrodę pas mistrzowski z certyfikatem potwierdzającym jego posiadanie."

Więcej na karaterawa.pl

fot. G. Adamek

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Sztafetowe przełaje nad zalewem Tatar

W dniu 19 października nad zalewem Tatar odbył się finał rejonu w sztafetowych biegach przełajowych w kategorii szkół podstawowych. Zawody przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych: młodszej - rocznik 2004 i starszej - roczniki 2002 – 2003.  

Bardzo dobrze spisały się sztafety chłopców (gr. młodsza) i dziewcząt (gr. starsza) reprezentujące Szkołę Podstawową nr 1, które zajęły pierwsze miejsca, zdobywając tym samym prawo startu w finale  wojewódzkim.
Awans do finału wojewódzkiego wywalczyły również sztafety Szkoły Podstawowej nr 4, które zajęły II miejsca w swoich biegach (dziewczęta gr. młodsza i chłopcy gr. starsza). Na szczególne uznanie zasługuje wynik chłopców rawskiej jedynki, którzy 20. raz z rzędu będą rywalizować o mistrzostwo województwa łódzkiego.

Zwycięskie sztafety SP nr 1 biegły w następujących składach
Dziewczęta: Marcelina Mordaka, Wiktoria Wrzosek, Zuzanna Łucka, Patrycja Sokołowska, Julia Borowiec, Eliza Kaźmierczak, Laura Stępniak, Natalia Borowiec.
Chłopcy: Mario Barra- Strzemiński, Jakub Wolski, Marcin Mazur, Hubert Lewandowski, Arkadiusz Chojnacki, Wiktor Stefaniak, Marcin Wójciak i Maciej Sadowski.
Opiekunami sztafet są nauczyciele: Iwona Jedwabna, Jarosław Wasiak (SP nr 1) oraz Elżbieta Majcher, Sławomir Kępa (SP nr4). Serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkim sztafetom medali w finale wojewódzkim.
 

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Umowa na dofinansowanie z UE podpisana

W środę, 18 października, w obecności wicemarszałka Dariusza Klimczaka oraz członka Zarządu Województwa Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej, została podpisana umowa na dofinansowanie z UE infrastrukturalnego projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Miasto otrzymało blisko 16 mln zł na realizację czterech zadań inwestycyjnych, zawartych w projekcie: tj. na:

1. Adaptację i rozbudowę zabytkowych jatek.

2. Przebudowę i remont Muzeum Ziemi Rawskiej.

3. Rewaloryzację zabytkowego parku.

4. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej centrum Rawy.

Wspomniane dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa i jest wynikiem wysokiej oceny, jaką projekt otrzymał w konkursie ogłoszonym w lutym br. przez Urząd Marszałkowski, czyli Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Łódzkiego.

Marszałkowie podkreślali duże znaczenie projektu dla przyszłego rozwoju Rawy, docenili kompleksowość projektu i jego dobre przygotowanie. Pierwsze efekty realizacji projektu już widać. W tym roku ruszyły roboty w parku i w muzeum. Trwają prace projektowe dotyczące jatek, a niebawem rozpocznie się też projektowanie przestrzeni.

Odbyła się pierwsza sesja nowej XI kadencji MRM

14 października 2017 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej odbyło się inauguracyjne spotkanie z Młodzieżową Radą Miasta XI kadencji. W spotkaniu udział wzięli Dariusz Misztal Burmistrz Miasta, Zbigniew Sienkiewicz Przewodniczący Rady Miasta Rawa Mazowiecka oraz radni Młodzieżowej Rady Miasta ustępującej X kadencji.

Przewodnicząca MRM Anna Machnicka podsumowała dwuletnią działalność X kadencji, podzieliła się swoimi doświadczeniami, natomiast nowo wybrani radni otrzymali listy gratulacyjne i życzenia owocnej pracy.

Już 23 października dla radnych MRM odbędzie się szkolenie wprowadzająco-integracyjne, które poprowadzi Damian Piekut – były przewodniczący młodzieżowej rady.

Jaki będzie kierunek działań nowej MRM dowiemy się już w styczniu 2018 r. A nowe prezydium MRM, zgodnie ze statutem młodzieżowej rady, będzie wybrane jeszcze w grudniu bieżącego roku.

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta

fot. M. Winiarski

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Spotkanie w ratuszu z medalistką Mistrzostw Polski

W dniu 12 października w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie Burmistrza Rawy Mazowieckiej Dariusza Misztala ze srebrną medalistką Mistrzostw Polski  w kategorii juniorek młodszych Magdaleną Ciołak i jej trenerem Jarosławem Wasiakiem. Burmistrz wręczył zawodniczce i jej trenerowi listy gratulacyjne oraz nagrody ufundowane przez Miasto Rawa Mazowiecka. Magda srebrny medal wywalczyła na dystansie 1500 m ustępując nieznacznie reprezentantce Polski i wicemistrzyni Europy na tym dystansie Klaudii Kaźmierskiej.

Czas uzyskany przez  zawodniczkę MLUKS Rawa (4.32.08) to rekord klubu i drugi wynik w kraju w tej kategorii wiekowej. Uzyskanie tak fantastycznego rezultatu zaowocowało powołaniem Magdy do kadry Polski. Magda jednak nie zamierza spocząć na laurach. Jak mówi trener Wasiak, przed zawodniczką przygotowania do najtrudniejszego sezonu w jej karierze, którego celem jest uzyskania minimum kwalifikacyjnego na Mistrzostwa Europy.

Spotkanie w rawskim ratuszu upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Dariusz Misztal podkreślił zasługi  Jarosława Wasiaka i jego wychowanków dla rawskiego sportu. Został poruszony również temat  adaptacji obecnego stadionu OSiR dla potrzeby lekkiej atletyki i budowy tartanowej bieżni, która pozwoli na osiąganie jeszcze lepszych wyników przez rawskich lekkoatletów. Na zakończenie burmistrz jeszcze raz pogratulował Magdzie i jej trenerowi wspaniałych osiągnięć i godne reprezentowanie Rawy Mazowieckiej.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam podziękowania i wyrazy największego uznania dla dyrektorów, grona pedagogicznego i pracowników rawskich szkół i placówek oświatowo-wychowawczych za codzienny trud oraz wrażliwość na potrzeby dzieci i młodzieży.

W rawskich placówkach na pierwszym miejscu stawiany jest uczeń. To dzięki Państwa wielkiemu zaangażowaniu w wychowanie i kształcenie nasze dzieci mają szansę doskonalić się i rozwijać swoje pasje, a dzięki wytrwałej pracy osiągają wiele sukcesów naukowych i sportowych.

Życzę Państwu wytrwałości w kontynuowaniu dzieła, które tak wspaniale realizujecie. Niech nie braknie Wam sił, by dalej utrzymywać wysoki poziom edukacji, ale i czerpać radość z tego, co robicie. Życzę satysfakcji i zadowolenia z pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Dariusz Misztal
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

Elżbieta Dedek - Polak Roku w Belgii

Elżbieta Dedek - pianistka i honorowy obywatel miasta Rawa Mazowiecka otrzymała 10 października 2017 r. Nagrodę Główną - Polak Roku w Belgii - dla osoby szczególnie zasłużonej dla Polski i Polonii w Belgii. Nagroda została przyznana Pani Elżbiecie przez Ambasadora RP w Belgii i Prezesa Rady Polonii Belgijskiej w ramach konkursu „Polak Roku w Belgii” organizowanego od 10 lat przez: Radę Polonii Belgijskiej, Ambasadę RP w Brukseli oraz organizacje Emigracja Polska i Polish Expat Network.

Konkurs ten ma na celu uhonorowanie Polaków, mieszkających w Belgii, którzy poprzez swoją pracę odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach.  Tegoroczna, 10-ta edycja konkursu odbyła się w Palais des Beaux-Arts w Brukseli.

Burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal składa Pani Elżbiecie Dedek serdeczne gratulacje. Jesteśmy dumni, że Pani Elżbieta Dedek – honorowy obywatel Rawy Mazowieckiej, Polka promująca Polskę i Polaków poza granicami naszego kraju - otrzymała tak prestiżową nagrodę.

Video udostępnione z uroczystości dzięki uprzejmości pani Elżbiety Dedek - Polak Roku w Belgii - Nagroda Główna

 • autor: WRGPiIE

fot. T. Cibulla

 • -
 • -
 • -

1. Sesja nowej MRM

W sobotę 14 października 2017 r. odbędzie się inauguracyjne spotkanie z Młodzieżową Radą Miasta XI kadencji. Sesja odbędzie się o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej.

W spotkaniu udział wezmą Dariusz Misztal Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Zbigniew Sienkiewicz Przewodniczący Rady Miasta Rawa Mazowiecka oraz radni X i XI kadencji.

Celem tego spotkania będzie uroczyste powitanie nowych Radnych i zachęcenie do aktywnej działalności. Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka X kadencji podsumuje swoją dwuletnią działalność, opowie zebranym o swojej pracy w młodzieżówce i podzieli się doświadczeniami i spostrzeżeniami.

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta
 • -

Budżet Obywatelski Samorządu Województwa Łódzkiego 2018

W dniach od 2 do 20 października będzie można oddać głos na zadania do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2018 rok.

Zakwalifikowane zadania: https://bo.lodzkie.pl/poznaj-zadania/

Jak głosować:

Wyboru zadań do realizacji może dokonać każdy mieszkaniec  Województwa w drodze głosowania.

-   Przejdź do głosowanie online

-  Osobiście poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny  w wyznaczonych punktach do głosowania np. w budynku Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej przy placu Wolności 1 (parter - Biuro Obsługi Klienta) 

-  W punktach będą dostępne karty do głosowania i lista zadań dopuszczonych do głosowania. Lista punktów do głosowania zostanie podana w terminie późniejszym.

-  Korespondencyjnie – wysyłając wypełnianą kartę do głosowania na adres: Urząd  Marszałkowski Województwa Łódzkiego, al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź z dopiskiem „Budżet Obywatelski – GŁOSOWANIE”. Za datę oddania głosu uważa się datę wpływu karty do głosowania do Urzędu.

więcej na https://bo.lodzkie.pl/

Remont muzeum zbliża się do końca

Powoli widać finał prac w muzeum i jego otoczeniu. Wykonano już większość przewidzianych robót. Objęły one główny obiekt muzeum, dawny budynek gospodarczy oraz przestrzeń wokół tych budynków.

Wewnątrz muzeum położono nową instalację elektryczną, przebudowano instalację centralnego ogrzewania z umieszczeniem rur zasilających w ścianach oraz zlikwidowano progi między salami wystawowymi, poprawiając tym samym dostęp osób niepełnosprawnych do ekspozycji muzealnych. Zajęto się też podłogami. Parkiet został wycyklinowany, zniszczone klepki wymienione, a listwy przypodłogowe poddane konserwacji. Do renowacji oddano także skrzydła drzwiowe. Zmiany widać też na zewnątrz. Odnowiono zniszczone tynki i położono nową strukturę. Ponadto zakończono prace dekarskie i blacharskie. Pojawiła się też nowa instalacja odgromowa.

Końca dobiega również adaptacja dawnego budynku gospodarczego do funkcji magazynu. W związku z tym w ostatnim czasie doprowadzono do niego centralne ogrzewanie i zamontowano grzejniki. Położono nową instalację elektryczną i przeprowadzono roboty wykończeniowe.

Kompleksowość tego remontu pozwoli na podkreślenie historycznych walorów zabytkowej siedziby muzeum, a także na wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań i dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przebudowa i remont muzeum jest jednym z czterech zadań składających się na projekt pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka, który na początku września znalazł się na liście projektów do dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

 

 • autor: WRGPiIE

fot. K. Marchowiecki

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

XIII papieska gra terenowa w niedzielę

Skauci Europy już po raz kolejny organizują grę terenową przypominającą niezwykłą postać św. Jana Pawła II. Gra odbędzie się 8 października 2017 r. Rozpocznie  się Mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 11.30, a w godz. 12.30-13.30 zostanie przeprowadzona gra miejska na terenie Zamku Książąt Mazowieckich.

Działalność Hufca Rawskiego wspierana jest ze środków Miasta Rawa Mazowiecka.

 • -

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka  i NZOZ Medica w Łodzi zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej.
„Łączy Nas Kobiecość" to 6 edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyki raka piersi. Weź udział w akcji i wykonaj badanie mammograficzne, a otrzymasz prezent w postaci kosmetyku z oferty drogerii Rossmann.

W czasie trwania akcji możesz skorzystać z: bezpłatnej mammografii dla kobiet w wieku 50-69 lat (roczniki między 1948 a 1967), które ostatnią mammografię wykonały przynajmniej 2 lata temu; mammografii dla kobiet niekwalifikujących się do programu Narodowego Funduszu Zdrowia w cenie 56 zł (cena regularna 80 zł).

Badanie wykonasz 6 października 2017 r. (piątek) w Rawie Mazowieckiej przy Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Jana Sobieskiego 1.

Zapisz się na mammografię telefonicznie pod numerami: 42 254 64 10 ; 517 544 004 lub przez internet na stronie www.salvemedica.pl/mammografia.

Wykonując mammografię w ramach akcji, możesz wziąć udział w konkursie. Do wygrania są zestawy kosmetyków o wartości 700 zł każdy. O szczegóły zapytaj w miejscu wykonywania badania lub sprawdź na stronie www.laczynaskobiecosc.pl.
Więcej informacji o akcji na stronach: www.laczynaskobiecosc.pl, www.salvemedica.pl oraz na profilu Łączy Nas Kobiecość na Facebooku.

 

 • autor: T. Sekuter
 • -

Wizyta przedstawicieli Rawy w Boskovicach

W dniach 29 września – 1 października 2017 r. w czeskich Boskovicach – partnerskim mieście Rawy Mazowieckiej - przebywała oficjalna delegacja naszego miasta. Członkowie delegacji wzięli udział w czeskim święcie miasta - Husi Slavnosti 2017. Przewodniczący rawskiej delegacji Zastępca Burmistrza Marek Pastusiak został zaproszony do wspólnego uroczystego otwarcia święta wraz z przedstawicielami z innych miast partnerskich.
 
W ramach wizyty odbyło się spotkanie robocze z władzami Boskovic oraz delegacjami miast partnerskich Boskovic: ze Słowacji (Levice), Belgii (Frasnes-lez-Anvaing) i Bośni i Hercegowiny (Prnjavor) podsumowujące dotychczasową współpracę zagraniczną. Przedmiotem spotkania było także zaplanowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych na kolejny rok oraz propozycja rozszerzenia współpracy Rawy Mazowieckiej z innymi miastami partnerskimi Boskovic.

 

fot. M. Bernacik

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Tenis ziemny – MASTERS RAWA

W ostatni weekend na kortach przy hali sportowej Tatar odbył się długo wyczekiwany przez tenisistów,  wieńczący cały sezon turniej Masters Rawa. Do udziału  zakwalifikowało się 8 najlepszych tenisistów z listy challenge, która tworzona jest na podstawie wyników uzyskanych w turniejach w ciągu całego sezonu. Główną nagrodą turnieju  jest puchar przechodni, na którym co roku dopisywane jest nazwisko kolejnego zwycięzcy. Zawodnik, który odniesie trzy zwycięstwa z rzędu,  otrzyma puchar na własność. Do tegorocznej ósemki najlepszych tenisistów zakwalifikowali się: Piotr Pieszczyk, Szymon Leszczuk, Marek Gorzkiewicz, Bartosz Kruszona, Sebastian Szczerkowski, Łukasz Janiak, Ryszard Woźniak i Andrzej Wrzosek. Ostatecznie z powodu kontuzji jednego z zawodników do rozgrywek przystąpiło 7 tenisistów.

Rozgrywki eliminacyjne przeprowadzono w dwóch grupach systemem każdy z każdym.
Zwycięzcy grup i zawodnicy z drugich miejsc rozegrali pomiędzy sobą mecze półfinałowe.
W pierwszym półfinale faworyt całego turnieju Piotr Pieszczyk pokonał dość gładko Łukasza Janiaka w stosunku 6:1, 6:4. Drugi półfinał pomiędzy Bartoszem Kruszoną i Sebastianem Szczerkowskim miał dużo bardziej emocjonujący przebieg. Po bardzo zaciętym pojedynku zwyciężył Bartosz Kruszona 4:6, 7:5, 10:4. Poziom meczu finałowego oddał całkowicie nazwę turnieju Masters Rawa. Po trwającym 3 godz. 10 minut meczu zwycięzcą całego turnieju został Bartosz Kruszona (5:7, 7:5, 7:5) pozbawiając tym samym Piotra Pieszczyka szansy na zdobycie na własność głównego trofeum.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a także wszystkim uczestnikom turnieju ambitnej postawy i wysokich umiejętności tenisowych.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ligowy tenis

30 września na hali sportowej Tatar  kolejny mecz w pierwszej lidze rozegrały tenisistki rawskiej „Dwójki”. Przeciwniczkami rawskiego zespołu były zawodniczki  MKS ROKITA Brzeg Dolny. Początek spotkania była bardzo obiecujący. Po czterech grach singlowych i dwóch deblowych rawskie zawodniczki  objęły prowadzenie 4:2 i wydawało się, że rawianki zwyciężą w całym meczu bez większych problemów. Niestety po udanym początku nastąpiła seria porażek rawskiego zespołu i przed ostatnimi pojedynkami był remis 4:4. W meczach decydujących o ostatecznym wyniku spotkania zmierzyły się: Wiktoria Wrzosek i Aleksandra Wiśniewska oraz Paulina Stachecka i Nina Ossowska. Według trenera rawskiego zespołu Zbigniewa Bajana oba mecze powinny zakończyć się zwycięstwem jego podopiecznych. Jednak jak to w sporcie bywa stało się inaczej.  

Grająca z niżej notowaną przeciwniczką Wiktoria Wrzosek przegrała swój pojedynek w stosunku jeden do trzech. Remis uratowała Paulina Stachecka, która pokonała zawodniczkę Rokity 3:1, a całe spotkanie zakończyło się wynikiem 5:5.  Mimo wszystko naszym zawodniczkom należą się gratulacje za ambitną postawę. Należy pamiętać, że młody zespół Zbigniewa Bajana debiutuje na tym poziomie rozgrywek.

Kolejny mecz w Rawie nasze zawodniczki zagrają 8 października z obecnym liderem tabeli KTS OPTIMA II Lublin.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Skrzypek z kapeli Rawianie bohaterem książki Danuty Dębskiej

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na promocję książki pani Danuty Dębskiej pt. " Stanisław Wojciechowski skrzypek z rawskiego". Gościem honorowym będzie pan Stanisław Wojciechowski. Uczestnicy spotkania zapoznają się z dotychczasową twórczością pani Dębskiej, a następnie pomuzykują z bohaterem tego wieczoru. Pan Stanisław Wojciechowski wystąpi z minikoncertem i zachęci do wspólnego wykonania przynajmniej jednej z pieśni ludowych. Będzie także można nabyć książkę pani Danuty Dębskiej z autografem autorki i bohaterem tego spotkania.

Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Rawa Mazowiecka.

Serdecznie zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w piątek, 6 października, na godz. 18.00

Brąz w biegach przełajowych

Wojciech Pawłowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 i zawodnik MLUKS RAWA zdobył brązowy medal podczas Mistrzostw Województwa Szkolnego Związku Sportowego, jakie odbyły się w miniony czwartek w Uniejowie. To szósty medal Wojtka w tym roku w imprezach wojewódzkich lub regionalnych.

Wysokie miejsca zajęli również pozostali uczniowie „Jedynki” i MLUKS-u: w kategorii dzieci ósmą lokatę wywalczył Mario Barra-Strzemiński, a dziewiątą Kalina Gos.

 

 • autor: J. Wasiak

Podziękowania dla Sekretarza Miasta

W dniu 28 września z funkcji sekretarza Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej odchodzi na emeryturę pani Jolanta Makowska, która jako sekretarz w rawskim urzędzie przepracowała ponad 23 lata. Nie mogło się obejść bez kwiatów i życzeń od burmistrza oraz kolegów i koleżanek z pracy.

Do czasu wyłonienia w postępowaniu konkursowym nowego sekretarza obowiązki wynikające z funkcji kierownika Urzędu będzie pełnił burmistrz, a Karolina Papis - pracownik wydziału organizacyjnego - przejmie zadania z zakresu funkcjonowania wydziału organizacyjnego oraz organizacji pracy urzędu.

Pani Jolancie Makowskiej życzymy wiele zapału, by z powodzeniem realizowała swoje plany oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

fot. Z. Karpiński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Przy tenisowym stole - w najbliższą sobotę

Wszystkich miłośników sportu a w szczególności tenisa stołowego zapraszamy w najbliższą sobotę 30 września do hali OSiR Tatar, gdzie o godz. 16.00 rozpocznie się kolejny mecz I ligi kobiet. Grające na bezpośrednim zapleczu najsilniejszej ligi w Europie zawodniczki rawskiej Dwójki na początek I-ligowego sezonu grają ze zmiennym szczęściem. W swoim pierwszym meczu ze zwycięzcą ubiegłorocznych rozgrywek I ligi Karpatami Krosno poniosły dosyć dotkliwą porażkę w stosunku 2:8. Kolejny występ był już dużo lepszy. W meczu ze spadkowiczem z ekstraklasy drużyną MKS Jedynka Łódź rawianki wywalczyły zwycięstwo w stosunku 8:2 i zajmują obecnie wysokie 4 miejsce w ligowej tabeli. Mamy nadzieję, że zwycięstwo w sobotnim pojedynku pozwoli na utrzymanie tej lokaty.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -

Akcja pobierania krwi w Rawie

Informujemy, że w dniu 29 września 2017 r. w godz. 10.00-13.00 w ambulansie przed sklepem Bricomarche w Rawie Mazowieckiej odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. I Ty możesz uratować czyjeś życie…

 

Wybrano młodzieżowych radnych

W dniu 22 września 2017 r. w Rawie Mazowieckiej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie Rawy Mazowieckiej przeprowadzono wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka XI kadencji. Podajemy oficjalne wyniki wyborów.

Do głosowania było uprawnionych 2089 uczniów, z czego w wyborach wzięło udział 1454 uczniów, czyli  69,6  % uprawnionych do głosowania. Do urn wrzucono łącznie 1454 kart do głosowania, w tym oddano 1309 głosów ważnych.

W skład Młodzieżowej Rady Miasta XI kadencji i otrzymały mandaty radnych następujące osoby:

Okręg Wyborczy Nr 1 – Liceum Ogólnokształcące
1.    Szczepaniak Wiktor

Okręg Wyborczy Nr 2 – Zespół Szkół - Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej
1.    Yeghiazargan Wiktoria
2.    Kieszek Natalia

Okręg Wyborczy Nr 3 - Zespół Szkół Ponagimnazjalnych
1.    Kartasińska Oliwia
2.    Brodowski Adam

Okręg Wyborczy Nr 4 – Szkoła Podstawowa nr 1
1.    Fiutowski Adrian
2.    Mińkowski Kacper

Okręg Wyborczy Nr 5 – Szkoła Podstawowa nr 2
1.    Czajka Bartosz
2.    Kosińska Julia

Okręg Wyborczy Nr 6 – Szkoła Podstawowa nr 4
1.    Zimecka Maria
2.    Ornafa Małgorzata

Okręg Wyborczy Nr 7 - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
1.    Kabulski Tobiasz
2.    Małkiewicz Maria

Okręg Wyborczy Nr 8 – Katolickie Publiczne Liceum Ogólnokształcące
1.    Żabczyńska Kamila
2.    Cichocki Jan

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że podczas dwuletniej kadencji będą prężnie działać na rzecz rawskiej młodzieży. Inauguracyjne spotkanie XI kadencji Młodzieżowej Rady Miasta odbędzie się 14 października 2017 r. O szczegółach spotkania nowi radni zostaną powiadomieni listownie.

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta

fot. P. Klimczak, A Machnicka

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Kolarskie emocje w Rawie Mazowieckiej

W ostatni weekend w Rawie gościliśmy dwie duże imprezy rowerowe organizowane przez Cezarego Zamanę. W sobotę po raz siódmy odbył się w Rawie jeden z największych maratonów rowerowych w Polsce, Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Był to XIV etap tych zawodów w sezonie 2017. Mimo nienajlepszych prognoz pogoda okazała się łaskawa dla rowerowych maratończyków. Na trasach Hobby, Fit, Mega i Giga wystartowało ponad 600 zawodniczek i zawodników w tym ponad 20-osobowa grupa z Rawy Mazowieckiej.

Na dystansie Hobby wystartowało 10 młodych rowerzystów z naszego miasta. 9-kilometrową trasę tego wyścigu najszybciej pokonali Hanna Winnicka i Jakub Kłos. 33-kilometrową trasę dystansu Fit przejechało 16 zawodników z Rawy Mazowieckiej. Zwycięzcą tej kategorii został Michał Fydrych (Rawska Grupa Kolarska). Na dystansie Mega (57 km) w klasyfikacji na najlepszego mieszkańca Rawy zwyciężył Adam Młynarczyk (Rawa MTB). O atrakcyjności trasy w Rawie niech zaświadczy wypowiedź jednego z zawodników - Można śmiało powiedzieć, że trasa w Rawie Mazowieckiej stanowiła kwintesencję jazdy MTB. Cezaremu Zamanie i jego zespołowi udało się wyczarować w centralnej Polsce trasę, której ze świecą szukać na innych zawodach.

Nie mniejsze emocje zapanowały również podczas zmagań najmłodszych rowerzystów (od 2 do 6 lat) startujących na rowerkach biegowych w wyścigu Mni-Mini + Mazovia.  Na specjalnie przygotowanej trasie ścigało się 27 zawodników w tym 10 osobowa grupa dzieci z Rawy Mazowieckiej. Widać że Cezary Zamana jako główny organizator tej wspaniałej imprezy sportowej dba, by każdy miłośnik dwóch kółek znalazł coś dla siebie i swojej rodziny.  

W niedzielę swoje możliwości mogli sprawdzić miłośnicy rowerów szosowych rywalizując w wyścigu Cisowianka Roud Tour na dystansach długości 40 i 60 km. Również ta trasa została znakomicie przygotowana przez zespół Cezarego Zamany.  Podczas wyścigu można było więc śledzić wiele akcji inicjowanych przez zawodników, którzy starali się zaskoczyć konkurencję i wypracować przewagę. Powodzenie przyniosły dopiero ataki podejmowane na kilka kilometrów przed metą. To wtedy kolarzom na obu dystansach udało się odskoczyć na bezpieczną odległość i dowieźć ją do mety. Również i ten wyścig cieszył się uznaniem wśród startujących. Cezary Zamana, który sam wystartował w jednym z wyścigów opowiada - Wiem od zawodników, jak bardzo podobały się im szosowe zmagania w Rawie Mazowieckiej. Już sama analiza osiąganych prędkości pokazuje, jak znakomicie się tutaj jeździ. Gdy dodamy do tego jeszcze znakomite wsparcie od policji zabezpieczającej drogę oraz doping lokalnych kibiców, otrzymujemy wyborną miejscówkę do jazdy. Jestem przekonany, że na rawskich szosach będzie można spotkać wielu szlifujących swoją formę kolarzy.

Zapraszamy więc do Rawy zawodników MTB i kolarzy szosowych nie tylko przy okazji wyścigów Mazovii, ale także na treningi i szlifowanie formy przed sezonem startowym.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

fot. Foto Milejka

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rawski Klub Karate zaprasza na treningi

Trenerzy Rawskiego Klubu Karate Kyokushin zapraszają wszystkich chętnych do udziału w treningach wschodnich sztuk walki oraz K1, MMA i BJJ. Zajęcia ruszają już pełną parą. Zawodnicy nie powinni mieć problemów z formą, bo wakacje spędzili na sportowo.

Opowiada o tym rzecznik RKKK, Zbigniew Pacho: "Koniec sezonu to jak zawsze egzamin w naszym klubie. Przystąpiło do niego ponad 100 młodych karateków . Radość ze zdania egzaminu i otrzymanych certyfikatów i pasów - bezcenna. Możemy pochwalić się również pierwszym zielonym pasem (Bartłomiej Słomka) po naprawdę długiej przerwie. Kolejne bardzo ważne wydarzenie to powołanie naszrgo zawodnika Kuby Klasztornego na I Konsultacje Kadry Narodowej Kadetów w Kickboxingu w formule Kick- Light w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy WAKO Macedonia 2017. Jestem pewien, że nowy sezon będzie naprawdę udany dla nas właśnie w tej formule. Kilku zawodników dobrze rokuje na nowy sezon. Młodzi wojownicy, jak co roku, byli na obozie współorganizowanym wraz z Kieleckim Klubem Karate Kyokushin, tym razem w Solinie. Była to kolejna odsłona Letniej Szkoły Karate Kyokushin, a wzięło w niej udział 28 karateków z naszego klubu. Na zakończenie wakacji odbył się obóz sportowy „Fight Camp” zorganizowany przez RKKK w Centralnym Ośrodku przygotowań Olimpijskich Spała dla zawodników 16+ walczących w formułach K1, MMA i BJJ. Pięć dni wytężonej pracy, znakomite seminarium z Marcinem „Bombą” Bandelem i hektolitry wylanego potu na spalskich matach z pewnością przyniosą efekty. Ponadto cały czas odbywały się treningi u naszych przyjaciół w Aqua Fit & Gym, które prowadził Adrian Bajan (trening wytrzymałościowy) oraz znakomicie sprawdzający się w roli trenera Adrian Bartosiński, nasz wielokrotny medalista m.in. z Pucharu Polski ALMMA. Były to zajęcia MMA oraz BJJ NO GI.

Czekamy również na realizację Budżetu Obywatelskiego 2017, tym razem nasz klub wzbogaci się o nowe worki treningowe.

Teraz o planach. Początek sezonu 2017/2018 zapowiada się pracowicie, zaczynamy 15 października turniejem w Częstochowie, następnie Końskie - Puchar z Żeliwa, potem Świętokrzyska Liga Karate Korona Kielce i ponownie Końskie z turniejem o Puchar Ziemi Koneckiej. Nasi starsi zawodnicy z pewnością wystartują 19 listopada na MISTRZOSTWACH POLSKI MMA 2017 Sochaczew ALMMA oraz w Turniejach Kickboxingu. Już teraz trzymajcie za naszych zawodników kciuki, będzie się działo, jest SIŁA, jest MOC, OSU !!!

W Rawie Mazowieckiej zajęcia prowadzone są w siedmiu grupach wiekowych. Na treningi zapraszamy we wtorki i czwartki oraz dodatkowo starsze grupy wiekowe - w piątki (parter, BJJ NO GI). W soboty, dla młodszych karateków, zaplanowano sparingi przedturniejowe. Zajęcia prowadzi Sensei Marcin Kopczyński oraz trener Adrian Bajan. Zapraszamy wszystkich chętnych od 5 roku życia do 105 !!!. W grupach od Tygrysów (nasze maluchy) poprzez grupy I –III trenujemy karate kyokushin. Zajęcia odbywają się w Ośrodku Sportu i Rekreacji im. Haliny Konopackiej ul. Tatar 1 A. W grupach IV (zaawansowana) – V (początkująca) zajęcia odbywają się w formule K1 oraz MMA, treningi - w Zespole Szkół Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. Mikołaja Kopernika ul. Zwolińskiego 46, wejście od strony warsztatów przy ul. Przemysłowej. Mamy także filię w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie treningi odbywają się w poniedziałki i środy, w Gimnazjum nr 6 przy ul. Jałowcowej 8. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.karaterawa.pl Wszelkie pytania proszę natomiast kierować na adres e-mail: karaterawa@gmail.com ."

 

fot. z archiwum RKKK

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

VII Memoriał im. Wojciecha Zembowicza

W dniach 16- 17 września na hali sportowej Milenium rozegrano VII Memoriał im Wojciecha Zembowicza w piłce siatkowej kadetów. W tegorocznych zawodach wystąpiło 12 zespołów.
W pierwszym dniu turnieju drużyny walczyły w  grupach eliminacyjnych. Zwycięzcy grup wywalczyli prawo gry o najwyższe miejsca w turnieju i puchary ufundowane przez miasto Rawa Mazowiecka i Okręgowy Związek Piłki Siatkowej. W gronie trzech najlepszych zespołów znalazły się drużyny Skry Bełchatów, Wrzosu Międzyborów i KPS Siedlce. Gospodarze turnieju siatkarze rawskiej Juvenii  zajęli II miejsce w grupie eliminacyjnej i ostatecznie wywalczyli VI lokatę w klasyfikacji końcowej.  

Zwycięzcami memoriału z kompletem zwycięstw zostali zawodnicy Skry Bełchatów, którzy zarówno w eliminacjach jak i w rozgrywkach finałowych odnieśli komplet zwycięstw. Na drugim miejscu uplasował się UKS Wrzos Międzyborów, a trzecie wywalczyła drużyna KPS Siedlce. Kolejne miejsca zajęli: IV - Bzura Ozorków, V - Włókniarz Bielsko Biała, VI - Juvenia Rawa Mazowiecka, VII - Dwójka Stalowa Wola, VIII - Korona Bełchatów, IX - UKS Serbinów Biała Podlaska, X - Dwójka Tomaszów Mazowiecki, XI - Volley Piotrków Trybunalski, XII - Sparta Grodzisk.

Trenerzy wybrali również najlepszych zawodników turnieju. MVP VII Memoriału im. Wojciecha Zembowicza został zawodnik Skry Bełchatów Hubert Klat, nagrodę dla najlepszego zawodnika na pozycji rozgrywającego otrzymał  Kacper Choła  -  Wrzos Międzyborów. Za najlepszego zawodnika w ataku uznano Jakuba Buczka ze Stalowej Woli, nagrodę dla najlepszego zawodnika  na pozycji Libero otrzymał Sebastian Sawicki – KPS Siedlce.

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Marcel Rogulski, Jakub Kurowski, Bartosz Kwiatkowski, Igor Ciniewski, Adrian Markiewicz, Kamil Juszczyński, Mikołaj Łapiński,  Adam Suflida, Michał Rąpała i Michał Kępka.  Puchary dla najlepszych zespołów i nagrody indywidualne wręczył Burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal. Nagrody  ufundowało Miasto Rawa Mazowiecka.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok na kolejny memoriał.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rawskie Dni Muzyki Klasycznej 2017

Rawskie Dni Muzyki Klasycznej 2017 rozpoczną się koncertem znakomitego duetu armeńskiej sopranistki Nairy Ayvazyan i tenora Tomasza Białka. „Operetka z humorem" to pełne elegancji i dobrej zabawy widowisko, w którym artyści zaprezentują największe przeboje operetkowe, musicalowe oraz pieśni ze światowego repertuaru. Koncert odbędzie się 23 września o godz. 18:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie.

Druga odsłona tegorocznej edycji Rawskich Dni Muzyki Klasycznej odbędzie się w kościele oo. Pasjonistów 24 września o godz. 19:30. W koncercie noszącym tytuł „Muzyka na flet i fortepian", usłyszymy utwory m.in. Antonio Vivaldiego i Franciszka Dopplera, a wykonają je dla nas znakomici, cieszący się międzynarodową sławą muzycy: Łukasz Długosz, Agata Kielar- Długosz i Andrzej Jungiewicz. Serdecznie zapraszamy.

 

 • autor: Miejski Dom Kultury
 • -
 • -

Wybory do MRM – 22 września

22 września 2017 r. odbędą się wybory XI kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka. W dniach 13-14 września Radni obecnej kadencji odbyli cykl spotkań informacyjnych we wszystkich szkołach objętych głosowaniem – okręgach wyborczych do młodzieżowej rady, czyli: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 4, Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespole Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz Katolickim Publicznym Liceum Ogólnokształcącym.

Zapoznali oni młodzież z działalnością rady i odpowiedzieli na pytania zainteresowanych. Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić młodzież do kandydowania i pracy w młodzieżowej radzie w latach 2017-2019. Przypominamy co należy zrobić, by znaleźć się w gronie Radnych MRM.

Jak zostać Radnym? – 4 kroki do sukcesu
1. Odbierz kartę zgłoszeniową – dostępna u opiekunów samorządów szkolnych
2. Wypełnij ją i zyskaj poparcie dwóch nauczycieli i 20 uczniów
3. Oddaj kartę zgłoszeniową do opiekuna samorządu – nie później niż do 19 września
4. PRZEPROWADŹ SKUTECZNĄ KAMPANIĘ WYBORCZĄ

WYBORY – sprawdzian dla Ciebie
W dniu 22 września odbędą się WYBORY do MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA, a potem chwila prawdy - szukaj informacji czy zostałeś Radnym MRM na stronie www.rawamazowiecka.pl albo na tablicy ogłoszeń w Twojej szkole.

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta
 • -

Podniosła uroczystość na cmentarzu żydowskim

W środę, 13 września, w sposób uroczysty upamiętniliśmy rawskich Żydów żyjących niegdyś w naszym mieście. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Kazimierza Wielkiego został odsłonięty monument, który od tej chwili będzie przypominał o społeczności żydowskiej, tak licznej w Rawie jeszcze przed II wojną światową. W ceremonii wzięli udział m.in. przybyli z zagranicy potomkowie rawskich Żydow, którzy ze wzruszeniem wspominali swoich bliskich i nie kryli radości z faktu, że to szczególne dla nich miejsce zostało w tej godnej formie uhonorowane. Obecna była również pani Luba Matraszek – Przewodnicząca lubelskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, której ojciec urodził się w Rawie na początku XX w.

Ważnym elementem uroczystości była recytacja, zarówno w jęz. polskim, jak i hebrajskim, Psalmu Dawida . Modlitwę tę prowadził odpowiednio: ks. Konrad Świstak, proboszcz miejscowej parafii oraz Yehoshua Ellis, rabin gminy wyznaniowej żydowskiej z Warszawy, który zadął też w szofar, czyli róg. Czynność ta symbolizuje nadejście nowego roku w kalendarzu żydowskim (przypada w przyszłym tygodniu). Rolę gospodarza ceremonii pełniła pani Monika Krawczyk - Dyrektor Generalna Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, natomiast Burmistrz Dariusz Misztal przybliżył uczestnikom losy rawskich Żydów na przestrzeni wieków. Na zakończenie uroczystości delegacje, w tym uczniowie rawskich szkół podstawowych, zapalili pod pomnikiem znicze.

Było to pierwsze od lat uczczenie pamięci pochowanych na tym cmentarzu rawskich Żydów.

 • autor: WRGPiIE

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

VII Memoriał im. Wojciecha Zembowicza w piłce siatkowej

W najbliższą sobotę młodzi siatkarze po raz siódmy będą rywalizowali w zawodach o Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej, upamiętniających postać rawskiego trenera i działacza sportowego Wojciecha Zembowicza.

W tegorocznym Memoriale wystąpi 13 zespołów w kategorii juniorów młodszych: Skra Bełchatów, Bzura Ozorków, Dwójka Tomaszów Mazowiecki, UKS Serbinów Biała Podlaska, UKS Wrzos Międzyborów, Volley Piotrków Trybunalski, Włókniarz Bielsko Biała, Sparta Grodzisk, Ósemka Siedlce, Korona Bełchatów, Stal stalowa Wola, Strzelec Strzelce Opolskie i gospodarz turnieju Juvenia Rawa Mazowiecka. Mecze rozgrywane będą 16 i 17 września (sobota, niedziela) na hali sportowej Milenium od godz.9.30. Uroczyste otwarcie turnieju nastąpi w sobotę o godz. 14.30.

Drużyny uczestniczące w zawodach zostaną podzielone na trzy grupy rozgrywkowe. Pierwszego dnia zostaną rozegrane mecze eliminacyjne. Natomiast drugiego dnia poznamy zwycięzców VII Memoriału im. W. Zembowicza oraz najlepszych zawodników wybranych przez trenerów poszczególnych zespołów. Wszystkich miłośników sportu zapraszamy do kibicowania. Zapowiada się naprawdę emocjonujący siatkarski weekend w Rawie Mazowieckiej.

 

 • autor: Z. Urbański
 • -

Rowerowy weekend w Rawie

Dwie imprezy rowerowe w jednym miejscu dzień po dniu. W weekend 16 - 17 września w Rawie Mazowieckiej odbędzie się rowerowy maraton MTB oraz kolarski wyścig szosowy.
Organizatorem wydarzeń jest Cezary Zamana, historyczny zwycięzca Tour de Pologne i triumfator wielu międzynarodowych imprez kolarskich. Dziś to przede wszystkim organizator największych rowerowych imprez w kraju.  

Sobota (16.09), będzie dniem zmagań amatorów kolarstwa terenowego. Setki kolarzy, pasjonatów MTB, wyruszy na trasę, żeby rywalizować ze sobą na czterech zróżnicowanych dystansach – Hobby, Fit, Mega i Giga. Zawody skierowane są do wszystkich ludzi dbających o swoje zdrowie i kondycję. Oprócz samego wyścigu, na terenie miasteczka sportowego odbędą się  także wydarzenia towarzyszące dla dzieci.

Dla najmłodszych zawodników zorganizowany zostanie specjalny wyścig MiniMini+ Mazovia. Na starcie pojawi się znana wszystkim dzieciom z ekranów telewizyjnych rybka MiniMini. Stacja telewizyjna MiniMini+, która patronuje całemu wydarzeniu przygotuje dla dzieci ciekawe konkursy z nagrodami oraz upominki.

Zorganizowana będzie klasyfikacja dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej. Zostanie wyłoniony najlepszy mieszkaniec w kategorii Open na dystansach Hobby, Fit, Mega i Giga z podziałem na płeć. Mieszkańcom Rawy Mazowieckiej za okazaniem w biurze zawodów dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie Miasta Rawa Mazowiecka przysługuje zniżka  przy opłacie startowej.
•    Dystanse Fit/ Mega/ Giga – opłata 50 zł za udział w maratonie  bez względu na termin wpłaty oraz 20 zł kaucja za numer startowy,
•    Dystans Hobby - dzieci do lat 13 zwolnieni z opłaty startowej, jedynie wpłacają kaucję za numer w wysokości 20 zł.  
Pozostałe kwestie dotyczące udziału w maratonie opisane są w regulaminie Cisowianka Mazovia MTB Marathon 2017.

W niedzielę (17.09), dzień po emocjach MTB, na starcie staną miłośnicy kolarstwa szosowego. Polscy zawodowcy w tej dyscyplinie odnoszą duże sukcesy w największych europejskich tourach, natomiast wielu amatorów ma możliwość przeżyć podobne emocje na własnej skórze, dzięki szosowym wyścigom cyklu Cisowianka Road Tour. Jazda na rantach, duże prędkości, ucieczki solistów i pogoń peletonu – to wszystko będzie można przeżyć na własnej skórze! Chętni mogą zameldować się na starcie i cieszyć się jazdą w tym największym w Polsce amatorskim peletonie.  
Podczas zawodów do pomiaru czasu zastosowany będzie nowoczesny system chipów aktywnych Mylaps Prochip, który używany jest przez organizatorów zawodowych wyścigów kolarskich. Zapowiada się prawdziwa rowerowa uczta.

Szczegóły na stronach organizatora:
http://www.mazoviamtb.pl
http://www.tour.zamanagroup.pl

Program zawodów MTB - sobota (16.09):

piątek
•    godz. 16.00-18.00 - zapisy w biurze zawodów
sobota
•    godz. 8.00-11.30 - zapisy w Biurze Zawodów,
•    godz. 10.20 - start dystansu Hobby
•    godz. 11.30 - start maratonu na dystansie Fit, Mega i Giga
•    godz. 12.30 - dekoracja dystansu Hobby i klasyfikacji mieszkańców
•    godz. 14.00 - dekoracja dystansu Fit i klasyfikacji mieszkańców
•    godz. 15.00 - dekoracja dystansu Mega i klasyfikacji mieszkańców
•    godz. 15.30 - dekoracja dystansu Giga i klasyfikacji mieszkańców
•    godz. 16.00 - zamknięcie trasy maratonu
•    godz. 16.15 - zakończenie imprezy

Doraźna pomoc serwisu rowerowego w godz. 8.00-11:30.

Program zawodów szosowych - niedziela (17.09):

niedziela
•    8.00-10.30 - zapisy w biurze zawodów na dystans ½ Pro
•    8.00-10.30 - wydawanie czipów za kaucją na dystans ½ Pro
•    11.00 - start dystansu ½ Pro
•    11.00-12.30 - zapisy w biurze zawodów na dystans Pro
•    11.00-12.30 - wydawanie czipów na dystans Pro
•    13.00 - start dystansu Pro
•    14.00 - dekoracja dystansu ½ Pro
•    16.00 - dekoracja dystansu Pro

 

 • autor: Z. Urbański

Mazovia MTB - sobota

 • -

Wyścig szosowy - niedziela

 • -

„Rawa dla Niepodległej” – przygotowania do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości

Rok 2018 będzie dla wszystkich Polaków rokiem wyjątkowym albowiem dokładnie 100 lat wcześniej Nasza Ojczyzna odzyskała ponownie upragnioną wolność i niepodległość. Również Rawa Mazowiecka, pragnie wnieść swój wkład w program obchodów rocznicy tego wyjątkowego wydarzenia.

W dniu 7 września 2017 r. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Dariusz Misztal swoim zarządzeniem powołał Komitet Organizacyjny w sprawie uroczystych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości pod nazwą „Rawa dla Niepodległej”.

Zadaniem Komitetu jest przygotowanie programu i organizacji uroczystych obchodów tej rocznicy w 2018 roku. Komitetowi przewodniczy pan Dariusz Misztal - Burmistrz Rawy Mazowieckiej, a w jego skład wchodzą również pracownicy Urzędu Miasta oraz kierownicy miejskich placówek kulturalnych.

Wszystkich, którym bliska jest idea niepodległościowa i którzy chcą włączyć się w program obchodów tego wspaniałego święta, zapraszamy serdecznie do współpracy.

Odsłonięcie monumentu na cmentarzu żydowskim

W najbliższą środę 13 września, na cmentarzu żydowskim przy ul. Kazimierza Wielkiego, zostanie odsłonięty monument upamiętniający rawskich Żydów tam pochowanych. Na ceremonię, która rozpocznie się o godz. 12.00 zaprasza Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W uroczystości weźmie udział m.in. burmistrz Rawy Mazowieckiej, Dariusz Misztal.

 • autor: WRGPiIE

Witaj przedszkolaku - już w niedzielę

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Dariusz Misztal serdecznie zaprasza najmłodszych mieszkańców naszego miasta z rodzicami na festyn pt. „Witaj Przedszkolaku”. Festyn odbędzie się w niedzielę 10 września 2017 r. w godz. 14.00 – 18.00 na terenie Centrum Kupieckiego „Rawiak” przy ul. Reymonta 7a w Rawie Mazowieckiej.

W programie przewidziano mnóstwo atrakcji: platformy do zjeżdżania, place zabaw, jeżdżące koniki, zamki do skakania, koniki mechaniczne, przedstawienie z iluzjonistą, animacje plastyczne, piracką szkołę, fotobudkę, łódeczki w basenie oraz przedstawienia dla dzieci i ich rodziców „Kapitan Jake i Piraci z Nibylandii”.

Wszystkie atrakcje dla dzieci są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.

 

 • -

Ogłaszamy wybory do MRM

22 września 2017 r. odbędą się wybory XI kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka. Już wkrótce radni obecnej kadencji odbędą cykl spotkań informacyjnych we wszystkich szkołach objętych głosowaniem – okręgach wyborczych do młodzieżowej rady. Zapoznają oni młodzież z działalnością rady i odpowiedzą na pytania zainteresowanych.

W związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka od XI kadencji będzie składała się z 16 osób, a nie jak dotychczas z 12. Młodzieżowi radni będą wybierani w następujących ośmiu okręgach wyborczych: Szkoła Podstawowa nr 1 (uczniowie klas VII i wygasających klas gimnazjalnych), Szkoła Podstawowa nr 2 (uczniowie klas VII), Szkoła Podstawowa nr 4 (uczniowie klas VII i wygasających klas gimnazjalnych), Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponaddgimnazjalnych, Zespół Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Katolickie Publiczne Liceum Ogólnokształcące (uczniowie klas I).

Co robią młodzieżowi Radni i dlaczego warto zasilić szeregi MRM?
MRM to najlepszy sposób na aktywizację młodzieży i szansa na 2-letnie doświadczenie w pracy z „dorosłym” samorządem. Młodzieżowi radni poznają specyfikę pracy w samorządzie lokalnym, reprezentują swoje środowisko w kontaktach z władzami miasta i współdziałają z wieloma organizacjami skupiającymi młodzież. Realizują również ciekawe autorskie pomysły, a przy ich realizacji zdobywają doświadczenie we współdziałaniu z rówieśnikami poza szkołą oraz nawiązują kontakty z lokalnymi mediami.

Jeśli więc… masz ciekawe pomysły, chcesz zrobić coś dla innych, chcesz mieć wpływ na decyzje dotyczące spraw młodzieży oraz chcesz promować i realizować inicjatywy młodych ludzi, przemyśl swoją kandydaturę na radnego Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka.

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta

Zapraszamy na Bernardynki

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Hufiec Rawski wraz ze współorganizatorami zapraszają na Bernardynki na placu zamkowym w Rawie Mazowieckiej. Bernardynki odbędą się w niedzielę 10 września 2017 r. w godz. 14.30 - 17.30.

Zapraszamy rodziców, dzieci i młodzież, a zwłaszcza tych, którzy zechcą wyjść na spotkanie z przygodą i zasilić szeregi rawskich zawiszaków. W programie szereg atrakcji dla ducha i dla ciała.

RAWSCY SKAUCI JAK ZAWISZA to projekt współfinansowany przez miasto Rawa Mazowiecka w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu edukacji i wychowania, polegającego na wspieraniu wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży (w tym osób zamieszkałych na obszarze rewitalizacji) poprzez działalność wychowawczą, opiekuńczą, oświatową i prozdrowotną.

 

 • -

Rawa na liście projektów z dofinansowaniem

Zarząd Województwa Łódzkiego w dniu 5 września opublikował listę projektów, które zostały wybrane do dofinansowania ze środków UE, w ramach konkursu dla naboru nr RPLD.06.03.02-IZ.00-10-001/16 - VI Oś Priorytetowa: Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu. Rawski projekt rewitalizacyjny, obejmujący cztery zadania, został oceniony wysoko. Dwa zadania są już w trakcie realizacji, tj. rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego oraz remont muzeum. Na rewaloryzację parku Miasto pozyskało także środki z WFOŚiGW w Łodzi. Na najbliższe lata zaplanowane są działania związane z kolejnymi dwoma zadaniami: przebudową i adaptacją na cele społeczne zabytkowych jatek oraz zagospodarowaniem przestrzeni publicznych w centrum Rawy.

 • autor: WRGPiIE

Fotorelacja z rajdu

W ostatnią sobotę odbył się 17. Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy. Przypomnijmy sobie ten wyjątkowy dzień. W rajdzie, mimo niesprzyjającej aury, wzięło udział 556 uczestników. A kolejny rajd… już za rok.

 

 

fot. Foto Milejka

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rawska komunikacja miejska ma drugą linię

Rawska komunikacja miejska cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców naszego miasta.

Od września została wzbogacona o dodatkową linię pomiędzy osiedlem Zamkowa Wola, os. 9 Maja, ul. Jeżowską i powrót na osiedle Zamkowa Wola. Istniejąca linia natomiast posiada dwa przystanki więcej: przystanek na ul. Katowickiej przy osiedlu i przy PSB Mrówka.

Podajemy Państwu aktualny rozkład jazdy i zapraszamy do korzystania z bezpłatnych przejazdów.

Nowe rozkłady jazdy

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Witaj przedszkolaku - już w niedzielę

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Dariusz Misztal serdecznie zaprasza najmłodszych mieszkańców naszego miasta z rodzicami na festyn pt. „Witaj Przedszkolaku”. Festyn odbędzie się w niedzielę 10 września 2017 r. w godz. 14.00 – 18.00 na terenie Centrum Kupieckiego „Rawiak” przy ul. Reymonta 7a w Rawie Mazowieckiej.

W programie przewidziano mnóstwo atrakcji: platformy do zjeżdżania, place zabaw, jeżdżące koniki, zamki do skakania, koniki mechaniczne, przedstawienie z iluzjonistą, animacje plastyczne, piracką szkołę, fotobudkę, łódeczki w basenie oraz program dla dzieci i rodziców „Kapitan Jake i Piraci z Nibylandii”.

Wszystkie atrakcje dla dzieci są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.

 • -

Uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Rawie

1 września odbyły się w Rawie Mazowieckiej obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pamięć zamordowanych przedstawicieli ruchu oporu – braci Świderskich uczciliśmy składając kwiaty i zapalając znicz pod obeliskiem przy ul. Armii Krajowej. Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu wojskowym. Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej uświetniła obecność pocztów sztandarowych.

Po odegraniu i odśpiewaniu Hymnu Państwowego okolicznościowe wystąpienie zaprezentował dr Marcin Broniarczyk, który nawiązał do historycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.
Ksiądz Prałat Bogumił Karp, Ksiądz Proboszcz Konrad Świstak i Przeor Ojciec Łukasz Nawotczyński przewodniczyli w odmawianiu wspólnej modlitwy za poległych żołnierzy i pomordowanych mieszkańców Rawy Mazowieckiej.

Pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK zostały złożone kwiaty przez następujące delegacje: Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, władz samorządowych Rawy Mazowieckiej, władz samorządowych Powiatu Rawskiego, władz samorządowych Gminy Rawa Mazowiecka, szkół podstawowych, przedszkoli miejskich oraz żłobka miejskiego, miejskich instytucji kultury, spółek miejskich, Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, służb mundurowych, komitetu powiatowego PiS, stowarzyszenia TOPORY, stowarzyszenia Patriotyczna Rawa, a także w godzinach rannych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kibiców „Tylko Widzew” w Rawie Mazowieckiej. Wartę honorową pod pomnikiem pełnili harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza. Przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej była Antonina Pacho werblistka oraz Szczepan Bieszczad kapelmistrz, którzy uświetnili uroczystości.

Symboliczny znicz  pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK zapaliła  delegacja w składzie: Burmistrz  Miasta Rawa Mazowiecka Dariusz Misztal, Zastępca Burmistrza Janusz Marek Pastusiak, Radny Rady Miasta Rawa Mazowiecka Jacek Wieteska.

Na zakończenie Burmistrz Miasta podziękował uczestnikom za udział w uroczystościach.

 

fot. Z. Karpiński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rowerowe zakończenie wakacji

Tradycyjnie w ostatnią sobotę wakacji odbył się Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy. W tym roku była to już 17. edycja tej imprezy, która rokrocznie gromadzi na starcie wielu miłośników jazdy na dwóch kółkach. Pomimo nienajlepszych warunków atmosferycznych trasę tegorocznego rajdu przejechało 556 uczestników, których na mecie czekała smaczna grochówka i atrakcyjne nagrody.

Tradycyjnie rozstrzygnięto konkursy na najstarszą uczestniczkę i uczestnika, najciekawszą konstrukcję rowerową, najbardziej oryginalny strój i konkurs na najliczniejszą rodzinę. Pozostali uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie wiedzy ogólnej. Najstarszą uczestniczką rajdu została Pani Michalina Rzadkiewicz. Najstarszym uczestnikiem został 85-letni Pan Szymon Sworski.  W konkursie na najliczniejszą rodzinę zwyciężyli Państwo Kielan, którzy pokonali trasę rajdu w 13-osobowym składzie. Konkurencję na najbardziej oryginalną konstrukcję rowerową i najciekawszy ubiór wygrali:  Adaś Stefaniak (rower rumak) i Zosia Grochowalska (Jeans Girl) oraz Gabrysia Zych (Krakowianka), Daria Wróblewska  (motylek) i Zuzia Rodzik (kotek). Kilkudziesięciu najmłodszych uczestników rajdu otrzymało zestawy do kolorowania i piórniki z wyposażeniem. Pozostali „rajdowicze” mieli szansę na wygranie atrakcyjnej nagrody w konkursie wiedzy z zakresu historii Rawy Mazowieckiej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jak co roku głównymi nagrodami  były rowery ufundowane przez sponsorów i Miasto Rawa Mazowiecka. Składamy podziękowania i gratulacje wszystkim  uczestnikom, których nie odstraszyły padający deszcz i zimny wiatr. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie i przy bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację 17. Rawskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Dziękujemy w szczególności sponsorowi głównemu - firmie DITTA SERIA za ufundowanie wspaniałych koszulek i rowerów. Składamy również podziękowania pozostałym sponsorom, bez pomocy których nie byłoby możliwe przeprowadzenie rajdu. Sponsorami rajdu byli: TABO, CLEVRO, RAW-POL, METALBUD, AQUARIUM, ZUST, EUROSPAR, HAGMED, RAW-DACH, PUBLIMA, BLISS, EMKA, Bank Zachodni WBK, SOMAR, FOOD - SERVICE, RAW – MEDICA, MIRTEX, NETTO, RAWiK i ZEC, ORAF, RODEZ, RAWA – MODE, SOBPOL, ASEL, BLISS, Salon Rowerowy TEAM, PAPIRUS oraz  Posłanka na Sejm RP Elżbieta Radziszewska.

Dziękujemy również służbom porządkowym, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników tegorocznego rajdu. Patronat medialny nad rajdem objęli: Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy,  Radio VICTORIA, Dziennik Łódzki. Wadomości Dnia oraz portal internetowy erawa.pl.

 

Sponsor główny

 • -

Sponsorzy

 • -

Patroni medialni

 • -

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Nowy Rok Szkolny 2017/2018

Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele, Wychowawcy i Pedagodzy oraz Szanowni Rodzice,

Początek roku szkolnego otwiera przed nami nowe możliwości i skłania do podejmowania ambitnych wyzwań. Jesteśmy przekonani, iż po wakacyjnej przerwie z entuzjazmem przystąpicie do dalszej nauki, pracy i realizacji zamierzeń.

Szanowni nauczyciele i wychowawcy, życzymy, by nigdy nie zabrakło Państwu wytrwałości i odwagi w kształtowaniu młodych umysłów i we wskazywaniu wychowankom właściwych ścieżek. Chcielibyśmy, aby nadchodzący rok szkolny był okresem nowych wyzwań, pomyślnej współpracy, wzajemnej życzliwości oraz licznych sukcesów we wszelkich działaniach. Niech podejmowany trud stanie się źródłem Waszego zadowolenia oraz radości i wdzięczności uczniów.

U progu nowego roku szkolnego Wam, drodzy Uczniowie, życzymy, aby szkoła była miejscem odkrywania talentów i rozwijania pasji. Bądźcie ambitni w zdobywaniu wiedzy, odpowiedzialni w dokonywaniu wyborów oraz niestrudzeni w urzeczywistnianiu marzeń.

Szczególne słowa kierujemy do pierwszoklasistów. Życzymy Wam wspaniałych koleżanek i kolegów. Niech nowe środowisko będzie dla Was domem, a nauczyciel najlepszym przyjacielem.

Rodzicom i opiekunom życzymy wytrwałości oraz radości z sukcesów szkolnych dzieci.
Niech nasze szkoły będą przyjazne i bezpieczne, w których panuje klimat współpracy, wzajemnego szacunku i zaufania.

Dariusz Misztal
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 

Pokaz pierwszej pomocy na zamku

Jak udzielić  pierwszej pomocy przedmedycznej? Fundacja „Obudźmy Nadzieję" 2 września 2017 r. w godz. 8.30-9.30 przed rozpoczęciem 17. Rawskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego zademonstruje zasady udzielania pierwszej pomocy na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich.

Projekt „Pomóż innym i sobie " współfinansowany jest przez miasto Rawa Mazowiecka w ramach zadania publicznego pod nazwą „zadanie z zakresu promocji i organizacji wolontariatu, polegającego na propagowaniu idei wolontariatu, zachęcaniu mieszkańców, a zwłaszcza młodzieży (w tym osób zamieszkałych na obszarze rewitalizacji) do podejmowania działań na rzecz innych".

 

 • -

MOPS - wypełnij ankietę

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rawie Mazowieckiej przystąpił do opracowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2017 – 2022, która precyzuje i weryfikuje najważniejsze problemy społeczne w mieście, a także określa sposoby ich rozwiązywania. Aby trafnie określić cele i zadania do realizacji zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w badaniu ankietowym. Czas trwania badania ankietowego: 01.09.2017 r. - 22.09.2017 r.
Formularz ankiety:  https://goo.gl/forms/TCArPp0Wt806nrB32

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie. Zapewniamy o poufności uzyskanych odpowiedzi.

 

 • autor: MOPS

Wiktoria Wróbel czwarta w Europie

Duży sukces odniosła 11-letnia zawodniczka MLUKS „Dwójka" Rawa Mazowiecka Wiktoria Wróbel, podczas 13. edycji EURO MINI CHAMP'S 2017 (nieoficjalne Mistrzostwa Europy Żaków i Młodzików) zajęła 4 miejsce w swojej grupie wiekowej. Nieoficjalne tylko z nazwy, bo od lat rywalizuje tam cała czołówka kontynentu. Zawody rozegrano w dniach 25-27 sierpnia 2017 r. w Strasbourgu (Francja) z udziałem około 400 zawodniczek i zawodników z 33 krajów Europy.

Reprezentująca Polskę indywidualna mistrzyni kraju żaczek w eliminacjach do turnieju głównego wygrała wszystkie swoje pojedynki, pokonując między innymi rozstawioną z nr 3 EARLEY Sophie (Irlandia) 3:2 (-9,1,-13,8,9), która w końcowej klasyfikacji zajęła 5 miejsce.

W turnieju głównym Wiktoria Wróbel ograła kolejno: COLINET Clarę (Francja) 3:2 (-11,8,7,-9,7), silną Białorusinkę MIASCHANSKAYE Ulianę 3:0 (11,8,6), a w ćwierćfinale Niemkę STORTZ Jele 3:1 (5,7,-10,2). W walce o finał Wiktoria nie miała szans z rozstawioną z nr 1 HURSEY Anną przegrywając 3:0 (5,4,8). Warto zaznaczyć, że Hursey liczy się już w Europie w kadetkach (do lat 15).

Niestety o brązowy medal podopieczna zasłużonego trenera Longina Wróbla (wychował między innymi P. Chojnowskiego i  T. Lewandowskiego) nie dała rady „dwójce” mistrzostw, a mianowicie Niemce KAUFMAN Annette przegrywając 3:0 (5,6,12). Kaufman to najlepsza młodziczka i czołowa już kadetka w swoim kraju. Zawody wygrała Hursey pokonując w finale defensorkę z Białorusi VARABYOVĄ Weronikę 3:1.

 

 • autor: MLUKS Dwójka
 • -

Postępy prac w parku i muzeum

Dla ekip budowlanych wakacyjny czas urlopów i wyjazdów był okresem prac. Część z nich można było dostrzec, spacerując ulicą Łowicką.

W muzeum wykonano przegląd i remont dachu, założono nowe rynny. Od wejścia do głównych drzwi prowadzi już nowy podjazd dostosowany do osób niepełnosprawnych, zostały też wykonane nowe nawierzchnie na pozostałym terenie działki, umożliwiające dostęp m.in. do budynku gospodarczego i na zaplecze muzeum. Wewnątrz jego głównej siedziby oraz we wspomnianym budynku, przeznaczonym obecnie na magazyn, kontynuowane są prace elektryczne. Nowa instalacja to przede wszystkim bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko awarii. Do tego dojdzie jeszcze montaż energooszczędnego oświetlenia.

Tempa nabierają także roboty w parku. Po etapie demontażu małej architektury oraz słupów oświetleniowych, przeprowadzono prace ziemne, polegające na budowie linii kablowej oświetlenia i monitoringu. Do końca zbliżają się roboty pomiarowe, niezbędne m.in. do wytyczenia nowego układu ścieżek. Jesienią rozpoczną się natomiast prace pielęgnacyjne związane z drzewostanem oraz roboty związane z wykonaniem podbudowy dla nowych alejek parkowych.

Obie inwestycje, tj. rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego oraz przebudowa i remont zabytkowego budynku Muzeum Ziemi Rawskiej wraz z zagospodarowaniem otoczenia, stanowią elementy projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Miasto złożyło wniosek w konkursie o dofinansowanie całego projektu ze środków Unii Europejskiej. W lipcu br. rawski wniosek został oceniony pozytywnie pod względem formalnym. We wrześniu Urząd Marszałkowski zakończy ocenę merytoryczną wniosku, a następnie ogłosi listę projektów, które uzyskają dofinansowanie w ramach wspomnianego konkursu.

 • autor: WRGPiIE

fot. K. Marchowiecki

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rusza budowa bloków socjalnych

W dniu dzisiejszym – 28 sierpnia 2017 – w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, uroczyście podpisano umowę na budowę w Rawie Mazowieckiej przy ulicy Mszczonowskiej dwóch budynków socjalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wykonawcą całej inwestycji będzie zwycięzca postępowania przetargowego – firma Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe „Budokan” L.D. Czesław Dobrzyński ze Skierniewic.

Każdy z bloków ma składać się z czterdziestu mieszkań socjalnych, w tym trzy w każdym z nich będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Metraż mieszkań będzie dostosowany do potrzeb potencjalnych lokatorów - od jednego pokoju z aneksem kuchennym aż do trzech pokoi z kuchnią. Budynki zostaną wykonane w standardzie „pod klucz”. Budynki będą ogrzewane gazem ziemnym poprzez centralne kotłownie gazowe. W ramach zadania wykonana zostanie również cała towarzysząca infrastruktura techniczna, w tym wszystkie instalacje wszystkich mediów (gaz, energia elektryczna, woda i ścieki), miejsca parkingowe, plac zabaw i drogi dojazdowe.

Cały proces budowy podzielono na dwa niezależne etapy - I etap polegający na budowie pierwszego bloku ma zakończyć się do końca października 2018 roku, natomiast budowa drugiego z bloków i II etap prac zaplanowano na okres marzec 2019 r. – grudzień 2020 r. Budowa obydwu bloków ma pochłonąć 8,7 mln zł, z czego 35% wartości inwestycji stanowi dotacja pozyskana przez Burmistrza z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wartość prac w I etapie (Budynek A) oszacowano na 4. 238.055,00 zł brutto, natomiast prace w II etapie (Budynek B) wyceniono na kwotę 4.492.338,30 zł brutto. Okres gwarancji na wzniesione budynki będzie wynosić 60 miesięcy od podpisania końcowego protokołu odbioru.

Przydziałów lokali socjalnych dokona komisja powołana przez Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka w połowie 2018 r. - po dokonaniu weryfikacji osób oczekujących na lokale pod względem sytuacji materialnej, terminowości opłat czynszowych, dbałości o lokal dotychczasowy. Szczegółowe kryteria naboru lokatorów zostaną podane przez komisję.

 

 • autor: Z. Karpiński
 • -

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -

Finał Pucharu Burmistrza w tenisie ziemnym mężczyzn

Kolejny turniej tenisa ziemnego o Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej już za nami. W tym roku rozegrano XX edycję tej najstarszej imprezy tenisowej w naszym mieście. Do rozgrywek przystąpiło 26 zawodników z Łowicza, Skierniewic, Białej Rawskiej i Rawy Mazowieckiej. Rozgrywki były prowadzone systemem pucharowym.

Sensacyjnie zakończył się ćwierćfinałowy mecz pomiędzy głównym faworytem turnieju reprezentującym Rawę Mazowiecką  Piotrem Pieszczykiem a reprezentantem Skierniewic Michałem Melonem. Ten 2,5-godzinny pojedynek został uznany przez wszystkich obecnych za najlepszy mecz tenisowy rozegrany kiedykolwiek w Rawie Mazowieckiej. Niespodziewanym zwycięzcą został późniejszy finalista turnieju Michał Melon. W drodze do finału Melon pokonał kolejnego rawianina Bartosza Kruszonę. W drugim półfinale zmierzyli się Damian Rybak (Biała Rawska) i Wiktor Savides (Skierniewice). Również ten pojedynek zakończył się zwycięstwem skierniewiczanina. Tak więc w finale zmierzyli się dwaj reprezentanci Skierniewic: Savides i Melon.

Mecz finałowy nadspodziewanie łatwo wygrał Wiktor Savides pokonując Michała Melona w stosunku 2:0 (6:2, 6:0). Tak więc puchary i nagrody ufundowane przez Miasto Rawa Mazowiecka tym razem pojechały do Skierniewic. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do Rawy za rok na kolejny Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej.

To nie koniec tenisowych imprez. Wszystkie dzieci zapraszamy na turniej tenisowy, który specjalnie dla nich zostanie zorganizowany na rawskich kortach w najbliższą niedzielę. Bliższe informacje na kortach i pod telefonem 606 889 312.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka  i NZOZ Medica w Łodzi zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej. Badania odbędą się 1 września 2017 r. (piątek) w Rawie Mazowieckiej przy ul. Krakowskiej 6c przy Miejskim Domu Kultury.
Mammografia skierowana jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały badania w tym zakresie.

Zapisy na badania pod nr tel. 42 254 64 10, 517 544 004

*do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer PESEL i numer telefonu

 

 • -

Wizyta przedstawicieli Miasta Rawa Mazowiecka w Nyírbátor

W dniach 18-21 sierpnia w węgierskim Nyirbator – partnerskim mieście Rawy Mazowieckiej - przebywała oficjalna delegacja naszego miasta. W ramach wizyty odbyły się spotkania robocze z władzami Nyírbátor oraz delegacjami miast partnerskich Nyírbátor z Ukrainy i Rumunii podsumowujące dotychczasową współpracę.

W sobotę członkowie delgacji wzięli udział w uroczystym koncercie z okazji zakończenia Dni Muzyki Nyirbator, a w niedzielę zwiedzili rumuńskie miasta partnerskie Nyirbator Nagykároly i Szilágysomlyó.
Rawskiej delegacji przewodniczył radca prawny Marcin Młynarczyk, a w jej skład weszli Arkadiusz Rataj i Daniel Stąporek - Prezes OSP w Rawie Mazowieckiej.

Tradycyjnie od 11 lat, również w bieżącym roku, z rewizytą do Nyirbator udała się grupa ok. 20 rawskich motocyklistów.

 

fot. V. Toth

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rawa Gra Rap 9 - w sobotę

Już w sobotę 26 sierpnia Miejski Dom Kultury zaprasza na 9. edycję RAWA GRA RAP. Jak co roku wydarzenie odbędzie się na scenie przy Hali OSiR nad zalewem Tatar. Tegoroczną edycję uświetnią Kuban i ekipa JWP/BC, a o solidną rozgrzewkę zadbają Ganjazi, NLWK, Sughar & Wawson.

Starujemy o godz. 15:00 z zapisami na konkurencje sportowe: Streetball i Frisbee Ultimate. Konkurencje sportowe współorganizowane są przez Młodzieżową Radę Miasta Rawa Mazowiecka.

Miłośnicy Freestyle-u będą mieli okazję sprawdzić się na wolnym mikrofonie w bitwie na słowa, dla 3 najlepszych osób przewidziane są nagrody. Umiejętności biorących udział w tej konkurencj oceni jury w składzie: Biały, Toczek, Ryba. Zgłoszenia na bitwę freestyle można również wysyłać na adres mejlowy jankerron6@gmail.com

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy


Gra Miejska - W Poszukiwaniu Zagubionych Rymów

Podczas trwania festiwalu „Rawa Gra Rap” stowarzyszenie Topory przygotowało Grę miejską. Udział w niej może wziąć każdy, indywidualnie lub zespołowo (do 3 osób). Zapisać można się już teraz, wysyłając zgłoszenie na kizior@topory.org lub w dniu festiwalu obok Wiewiórki nad zalewem Tatar. Każdy z zespołów graczy na początku rozrywki dostanie specjalnie przygotowana kartę startową, na której będą umieszczone różne zagadki. Teren miasta stanie się planszą do gry, po której poruszać się będą rywalizujące ze sobą drużyny. Celem gry będzie, odwiedzając różne miejsca w Rawie, skompletowanie ostatecznego hasła umożliwiającego dotarcie do finału. Dla pierwszej drużyny, której się to uda przewidziana jest atrakcyjna nagroda. Zapraszamy do udziału.

 

 • -

Wakacyjny Dzień z Duchami

25 sierpnia 2017 r. Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej serdecznie zaprasza dzieci, przede wszystkim uczniów szkół podstawowych, na Wakacyjny Dzień z Duchami.

W programie w godz. 10.00 - 13.00 bezpłatne zwiedzanie baszty Zamku Książąt Mazowieckich, a w godz. 13.00 – 14.00 zabawa - poszukiwanie skarbu Księżnej Ludmiły.

Do wspólnej zabawy zapraszamy już w najbliższy piątek.

 

Puchar Burmistrza w tenisie ziemnym

W najbliższy weekend 26-27 sierpnia na kortach nad zalewem Tatar zostanie rozegrany Turniej Tenisa Ziemnego w kategorii mężczyzn o Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej. Zawody o Puchar Burmistrza w tenisie ziemnym mają już dwudziestoletnią tradycję i są najstarszym turniejem rozgrywanym w Rawie Mazowieckiej w tej dyscyplinie sportu. W turniejach biorą udział zawodnicy z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic, Białej Rawskiej i najliczniejsza grupa z Rawy Mazowieckiej. Do tegorocznych zawodów zgłosiło się już 22 zawodników. Początek turnieju zaplanowany jest na sobotę 26 sierpnia na godz. 9.00.

W Rawie Mazowieckiej tenis ziemny nie jest tylko domeną mężczyzn. W dniach 5-6 sierpnia po raz pierwszy zostały rozegrane Otwarte Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w tenisie ziemnym w kategorii kobiet. W turnieju wystartowało 7 zawodniczek. Panie grały systemem każdy z każdym. Zwyciężczynią i mistrzynią Rawy Mazowieckiej została Sylwia Makowska – Janiak, która ukończyła turniej z kompletem zwycięstw. Na drugim miejscu uplasowała się Paulina Stolarek a na trzecim Natalia Karpińska.
Paniom serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich miłośników tenisa do kibicowania zawodnikom walczącym o Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej.

 

 • autor: Z. Urbański

Festiwal Noc Mazurka

FIDEO, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów Rawskich i Klub Miła 4 serdecznie zapraszają w sobotę, 26 sierpnia 2017 r. do domu FIDEO przy ulicy Miłej 4 na ostatni w tym roku epizod Nocy Mazurka.

Wieczór rozpocznie się o godzinie 17:00 prelekcją dr Małgorzaty Sokołowicz zatytułowaną „Och, rozkosze haremu, czyli o romantycznej fascynacji Orientem”. O godzinie 18: 00 rozpocznie się koncert w wykonaniu artystów Michała Drewnowskiego – fortepian i Katarzyny Korzyckiej – skrzypce.

Wieczór zakończy o godzinie 19: 00 wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Młynarczyk-Matysiak, któremu towarzyszyć będzie dyskusja, przy lampce soku owocowego lub wina na temat wydarzeń wieczoru. Wstęp na festiwal wolny.

Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

 • autor: FIDEO
 • -
 • -

Rawscy motocykliści w drodze do Nyirbator

Dzisiaj rano 17 sierpnia blisko dwudziestu rawskich motocyklistów wyruszyło po raz 11 do węgierskiego Nyirbator.

Od początku nawiązania współpracy, czyli od 11 lat, z węgierskim partnerem, rawscy i węgierscy motocykliści każdego roku spotykają się w maju na Dniach Rawy, a w sierpniu w Nyirbator na Węgrzech.

Grupę motocyklistów pożegnał i życzył bezpiecznej podróży Zastępca Burmistrza Marek Pastusiak.

 

Raz na ludowo już 20 sierpnia

Miejski Dom Kultury zaprasza na kolejną i jakże barwną odsłonę cyklicznej imprezy, która na trwale wpisała się w kalendarz wakacyjnych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Odbędzie się  na scenie przy hali sportowej OSiR-u nad rawskim zalewem 20 sierpnia.

„Raz Na ludowo”, bo o niej tu mowa, tym razem będzie miała podtytuł „Weselna Reymontówka”, a to dlatego ponieważ w tym roku w województwie łódzkim obchodzimy rok Władysława Stanisława Reymonta. Imprezie towarzyszyć będą liczne warsztaty, w których każdy znajdzie coś dla siebie, m.in. pojawią się warsztaty gliniarskie, wikliniarskie, wycinankarskie i taneczne. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursach, m.in. przyśpiewek i pieśni weselnych, czy w tanecznej rywalizacji w kategorii taniec ludowy. Nim na scenie pojawi się gwiazda wieczoru, odbędzie się także plenerowa potańcówka na dechach.

Imprezę zakończy występ Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich, zaprezentuje on program pt. „Wesele Boryny”.

Zaczynamy o godz.16. Wstęp wolny!

 

 • autor: Miejski Dom Kultury
 • -

„Mały Książę” w rawskim MDK

Przedstawienie „Mały Książę” już 19 sierpnia o godz. 11.00 w sali widowiskowej MDK. Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zaprasza nie tylko młodszych widzów, ale i tych starszych marzycieli na spektakl, który z pewnością oczaruje wszystkich.

Jest nim teatralna adaptacja „Małego Księcia”, której dokonał Teatr MER. Artyści z Łodzi przeniosą nas w bajkowy świat muzyki, sztuki lalkarskiej i magicznej scenografii. Znów będziemy świadkami niezwykłego spotkania, które miało miejsce na Saharze. Właśnie tam pewien pilot spotkał małego chłopca, tajemniczego przybysza z innej planety i wraz z nim wyruszył na poszukiwanie prawdziwej przyjaźni i miłości. Czy je znajdzie?

Zapraszamy w sobotę na spektakl. Cena biletu 5 zł.

 

 

 • autor: Miejski Dom Kultury
 • -

Noc Mazurka 2017 „Zapomniane Piosenki"

FIDEO, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów Rawskich i Klub Miła 4 zapraszają na kolejną odsłonę „Nocy Mazurka”. Rozpoczęcie w sobotę 12 sierpnia w domu FIDEO przy ulicy Miłej 4 o godz. 18:00.
 
Festiwal Noc Mazurka 2017 trwa. Tym razem na Miłej 4 wystąpi trio w składzie: Paulina Pomykała-Przeździecka – wokal, Maciej Zaforemski – fortepian, Michał Przeździecki – kontrabas. Motywem przewodnim koncertu są  „zapomniane piosenki". Usłyszymy
między innymi Sex appeal (Eugeniusz Bodo), Gdy mi Ciebie zabraknie (Ludmiła Jakubczak), Fly me to the moon (Frank Sinatra), Feeling good (Nina Simone), (Natural woman), Aretha Franklin i wiele innych utworów.

Po koncercie wernisaż wystawy malarstwa Oliwii Janowskiej absolwentki Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. St. Reymonta w Rawie Mazowieckiej, która od października rozpocznie studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Zapraszamy.

Projekt „Noc Mazurka 2017" jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

 

 • autor: info: FIDEO
 • -
 • -

Srebrny medal Mistrzostw Polski Magdy Ciołak

Znakomity występ Magdy Ciołak w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych na stadionie AZS AWF w Warszawie. Srebrny medal, rekord życiowy i rekord klubu poprawiony aż o 8 sekund (4.32.08) i zaledwie 0.08 sekundy od pierwszej klasy sportowej. Jeszcze nigdy żaden zawodnik klubu MLUKS Rawa nie był tak blisko pierwszej klasy.

Fascynujący pojedynek ze srebrną medalistką Europejskiego Festiwalu Młodzieży Klaudią Kaźmierską z Vectry Włocławek. Dwójkowy popis obydwu zawodniczek i prowadzenie przez większość dystansu. Niespełna 2,5 sekundy straty Magdy do Klaudii na mecie i ponad 6 sekund przewagi nad trzecią Aleksandrą Styś. To 11 medal Mistrzostw Polski w historii klubu. Trenerem Magdy Ciołak jest Pan Jarosław Wasiak.

Gratulujemy wspaniałego występu i ogromnego sukcesu rawskiej zawodniczki.

 

 • autor: MLUKS Rawa
 • -

Kolejna Noc filmowa w rawskim MDK

Miejski Dom Kultury zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnej Nocy Filmowej, która odbędzie się w najbliższy piątek 11 sierpnia 2017 r. w sali widowiskowej. Rozpoczęcie seansów o godz. 21.

Jak poprzednim razem, w pakiecie została wyemitowane dwa filmy. Pierwszy obraz to film Woody’ego Allena pt. „O północy w Paryżu”. Historia toczy się w magicznej stolicy Francji, a jej głównymi bohaterami są Inez i Gil, którzy przyjeżdżają do miasta zakochanych, by zaplanować ślub. Czas spędzają jednak osobno – Inez widuje się z byłym chłopakiem, a Gil odbywa podróże do lat 20.

Drugi z filmów to oferta dla widzów o mocniejszych nerwach. „Ostatnia klątwa” to horror, który osnuty jest na prawdziwej historii 18-letniego Teksańczyka, Johnny’ego Franka Garretta, skazanego na karę śmierci m.in. za brutalne morderstwo. Zostawia on po sobie list, w którym poprzysięga zemstę. Wkrótce po egzekucji zaczynają ginąć ludzie zamieszani w sprawę.

Cena biletu - 10 zł. Zapraszamy.

 

 • autor: Miejski Dom Kultury
 • -

„Wilk, koza i koźlęta” dla dzieci w rawskim MDK

„Wilk, koza i koźlęta” to spektakl, na który zapraszamy dzieci od 3 lat w najbliższą sobotę do rawskiego MDK. To przedstawienie na podstawie baśni Braci Grimm w humorystycznej wersji w której wilk, stary bluesman, cierpi na przewlekły katar. Ta przykra dolegliwość sprawia, że nie potrafi wyczuć zdobyczy, a co za tym idzie - jest pierońsko głodny. Los jednak jest dla niego łaskawy i Wilk przypadkiem znajduje zagrodę pełną śliczniutkich i smaczniutkich kózek. Czy będzie z tego uczta o jakiej nawet nie marzył?

Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie serdecznie zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury 5 sierpnia 2017 r. na godz. 11.00. Cena biletu to jedynie 5 zł.

 

 • autor: Miejski Dom Kultury
 • -

Triathlon w Rawie po raz ósmy

W ostatni weekend lipca spotkają się w Rawie ci, dla których jedna dyscyplina to za mało. Oni lubią rywalizować w trzech konkurencjach: pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. O nieprawdopodobnej wytrzymałości triathlonistów krążą legendy. Nie zważając na pogodę, cały rok hartują ducha i ciało. Wypracowaną miesiącami formę zaprezentują już za kilka dni nad rawskim zalewem Tatar i sąsiadujących z nim terenach.

Zawody rozpoczną dzieci w sobotę 29 lipca, o godz. 9.00. Dla nich organizowany jest aquathlon. Najmłodsi spróbują więc swoich sił w pływaniu i bieganiu.

Potem na starcie pojawią się dorośli zawodnicy, przed którymi będzie 1/10 IM. Oznacza to, że ponad setka osób (liczba zapisanych na dziś to 141) przepłynie 380 m, przejedzie na rowerze 18 km i przebiegnie 4 km 200 m. Zwycięzca otrzyma m.in. Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej.

W niedzielę natomiast będzie królował dystans olimpijski, na którym rozegrane zostaną też Mistrzostwa Polski Sztafet Samorządowych. Dystans olimpijski to duże wyzwanie i ogromny wysiłek dla zawodników. Najpierw sportowcy wskoczą do wody. Przed nimi odległość 1,5 km. Potem wyjadą rowerem na 40-kilometrową trasę, a rywalizację zakończą po 10 km biegu. Na dziś swój udział zadeklarowało już 150 zawodników z całej Polski. Będziemy też gościć triathlonistę z Wenezueli.

Trzeba wspomnieć, że zapisy jeszcze trwają, więc można się spodziewać, że liczba startujących w ten weekend w Rawie przekroczy 300 osób. To dobra frekwencja dla naszych zawodów.

Na triathlonistów i kibiców czekają też atrakcje pozasportowe. Na scenie przy hali OSiR wystąpią bowiem lokalne zespoły muzyczne. Będzie też funkcjonowała tzw. Wioska Europejska, gdzie wystawcy zaprezentują swoje produkty i osiągnięcia.

Organizatorem Ósmego Rawskiego Triathlonu jest Klub Sportowy Triathlon Rawa.

Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków Miasta Rawa Mazowiecka.

Więcej informacji na: zawody.triathlonrawa.pl

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -

Maraton Pływacki im. Pawła Pioruna - wyniki

W minioną sobotę, na wodach zalewu Tatar, odbył się Maraton Pływacki im. Pawła Pioruna. To już 23. edycja tej imprezy poświęcona pamięci zmarłego przedwcześnie instruktora i ratownika WOPR.

Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie 40 zawodniczek i zawodników, którzy popłynęli w siedmiu kategoriach na dystansach od 500 do 3000 m. Mimo niezbyt optymistycznych prognoz, pogoda dopisała, więc pływacy i kibice mogli cieszyć się z udanej imprezy. Głównym jej celem jest wykształcenie bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku nad wodą.

Na poszczególnych dystansach zwyciężyli: 500 - m Aleksandra Kośka (WOPR Rawa Mazowiecka) i Rafał Żółtowski (UKS G. Osiem Bielany), 1000 m – Zuzanna Nowakowska Pałka i Jakub Nowakowski Pałka (UKS Nawa Skierniewice), 2000 m Pamela Boniarek (UKS Nawa Skierniewice) i Jacek Woźniak (Iron Team), 3000 m Szymon Dębski (UKS Nawa Skierniewice). Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk zastępcy Burmistrza Rawy Mazowieckiej Marka Pastusiaka i dyrektora OSiR-u Tadeusza Kotusińskiego.

Puchary i nagrody ufundowało Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka.

Organizator Maratonu, tj. rawskie WOPR zaprasza do Rawy Mazowieckiej za rok.

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Trwa remont muzeum

Od kilku tygodni ekipa budowlana prowadzi prace na terenie Muzeum Ziemi Rawskiej. Ich zakres jest szeroki i obejmuje zarówno sam zabytkowy budynek, jak i teren wokół. Willa z lat 30. XX w. wymagała gruntownych prac restauratorskich, instalacyjnych i adaptacyjnych, związanych m.in. z dostosowaniem muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tej chwili zakończyły się już roboty demontażowe, została też wykonana nowa instalacja elektryczna. To wewnątrz głównego budynku, natomiast na zewnątrz wykonano opaskową kanalizację deszczową i przystąpiono do odtworzenia terenu. Ten element jest jednym z części prac mających na celu zabezpieczenie siedziby muzeum i jego zbiorów przed niszczącym działaniem wilgoci. Zwiększy się również powierzchnia przechowywania eksponatów dzięki odpowiedniemu zaadaptowaniu na ten cel istniejącego budynku gospodarczego. Docieplenie jego ścian i stropodachu, wymiana okien i drzwi, doprowadzenie centralnego ogrzewania spełni standardy dla magazynowania zasobów muzealnych.

W całym obiekcie zostanie też zamontowane energooszczędne oświetlenie, a sale ekspozycyjne zostaną wyposażone w nowoczesny system wystawienniczy. Remont całego obiektu wraz zagospodarowaniem otoczenia potrwa do jesieni.

Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „ZAWISZA”. Ich wartość wynosi 750 tys. zł. Zadanie jest jednym z czterech składających się na projekt pn. „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”. Miasto, w lutym tego roku, złożyło wniosek o dofinansowanie całego projektu, w tym robót dotyczących muzeum, ze środków Unii Europejskiej. Obecnie wniosek przechodzi ocenę formalną. Jej wyniki będą znane niebawem.

 • autor: WRGPiIE

fot. MZR i T. Brzeziński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Noc Mazurka na Miłej

Fundacja FIDEO zaprasza do swojej siedziby przy ul. Miłej 4 na koncert i wystawę malarską w ramach kolejnej Nocy Mazurka. W sobotę 22 lipca, o godz. 18.00 wystąpi zespół w składzie: Szymon Szyszka, Ewelina Kisiel, Jakub Rusiński i Krystian Lizak. Muzycy zaprezentują się m.in. w repertuarze Krzesimira Dębskiego, Janusza Strobla, Astora Piazzolli. Publiczność zostanie również zaproszona na wystawę malarską prac Elwiry Konopki.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Miasta Rawa Mazowiecka.

 • autor: WRGPiIE
 • -
 • -

Maraton Pływacki już w sobotę

Przed nami 23. edycja Maratonu Pływackiego, organizowanego na naszym zalewie przez rawski WOPR. Patronem zawodów jest Burmistrz Rawy Mazowieckiej, a pływacy powalczą o Puchar Burmistrza. Chętnych do udziału w maratonie oraz kibiców zapraszamy 22 lipca, na godz. 13.00 - przystań Zalewu Tatar.

Zawodnicy będą rywalizowali w następujących kategoriach: dziewcząt do 12 lat – 500 m, chłopców do 12 lat – 500 m, dziewcząt od lat 13 do 16 – 1000 m, chłopców od lat 13 do 16 – 1000 m, OPEN kobiet –2000 m, Open mężczyzn – dystans 3000 m, MASTERS KOBIET – pow. 40 lat – 2000 m, MASTERS MĘŻCZYZN – pow. 50 lat – 2000 m. Poszczególne kategorie zostaną rozegrane przy udziale minimum 5 osób. Zawodnik może startować tylko w jednej kategorii.

Zapisy na listy startowe: osobiście w biurze Okręgowego WOPR w Rawie Mazowieckiej przy ul. Katowickiej 20, korespondencyjnie - wysyłając zgłoszenie na adres e-mail: jankes21@poczta.onet.eu lub osobiście w dniu zawodów - na przystani od godz. 11.00 do godz. 12.45.

Warunkiem startu w maratonie jest:

- wpłata wpisowego w wys. 25 zł powyżej 18 lat i 15 zł poniżej 18 lat (liczy się data urodzenia),

- dostarczenie zaświadczenia lekarskiego lub pisemnego oświadczenia o dobrym stanie zdrowia, a w przypadku dzieci i młodzieży - oświadczenia rodziców (do pobrania ze strony www.woprrawa.pl),

Zawodnicy do lat 18 muszą posiadać zezwolenie rodziców lub prawnych opiekunów na start w maratonie.

Organizację XXIII. Maratonu Pływackiego im. Pawła Pioruna wspiera Ośrodek Sportu i Rekreacji, Stowarzyszenie „Topory” oraz Miasto Rawa Mazowiecka.

 

 

II Francuskie Podwórko i koncerty Moutzikasch

W imieniu Fundacji Fideo zapraszamy na koncerty Moutzikasch, młodego zespołu muzycznego z Nancy, którego koncerty usłyszymy w Rawie Mazowieckiej w dniach 12-14 lipca.
A 14 lipca na placu przy Urzędzie Gminy w Rawie Mazowieckiej odbędzie się II Francuskie Podwórko. Chętnych zapraszamy. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Zespół Moutzikasch przybywa do Polski w ramach projektu wspartego finansowo przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

 

 • -

Rawa Gra Szanty

Stowarzyszenie Topory serdecznie zaprasza wszystkich miłośników muzyki żeglarskiej, folkowej, piosenki turystycznej na tegoroczną edycję Festiwalu Rawa Gra Szanty. Festiwal odbędzie się w najbliższy weekend w dniach 14-15 lipca nad zalewem Tatar w Rawie Mazowieckiej.

Wystąpią m.in. zespoły: North Cape, Mietek Folk, Mechanicy Shanty, zespół Caryna czy Lubelska Federacja Bardów. Oprócz wspaniałej muzyki będziecie mogli wziąć udział w grze terenowej czy smacznie zjeść na terenie miasteczka festiwalowego. W konkursie dla zespołów oraz solistów o Złotą Szeklę Burmistrza Rawy Mazowieckiej są do zdobycia cenne nagrody pieniężne!
Wstęp na festiwal jest BEZPŁATNY. Więcej informacji znajdziecie na profilu Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej Rawa Gra Szanty na Facebooku.

Organizacja ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej „Rawa Gra Szanty” jest współfinansowana z budżetu Miasta Rawa Mazowiecka https://www.youtube.com/watch?app=desktop&persist_app=1&noapp=1&v=jpZaFczMbAQ

W sobotę 15 lipca o godz. 12:00 podczas trwania Festiwalu Rawa Gra Szanty rozpocznie się Gra Miejska. Udział w niej może wziąć każdy, indywidualnie lub zespołowo (do 3 osób). Zapisać można się już teraz, wysyłając zgłoszenie na kizior@topory.org lub w dniu festiwalu obok „wiewiórki” nad zalewem. Każdy z zespołu graczy na początku rozgrywki dostanie specjalnie przygotowaną kartę startową, na której będą umieszczone różne zagadki. Teren miasta stanie się planszą do gry, po której poruszać się będą rywalizujące ze sobą drużyny. Celem gry będzie odwiedzając różne miejsca w Rawie skompletowanie mapy i odnalezienie ukrytego skarbu. Dla pierwszej drużyny, której się to uda przewidziana jest atrakcyjna nagroda. Więcej szczegółów dostępne na: https://www.facebook.com/events/444810345891484/

 

 

 • gra miejska
  gra miejska
 • program festiwalu
  program festiwalu

Spotkanie ze sportowcami

W dniu 7 lipca Burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal spotkał się z trenerami i zawodniczkami, które w ostatnim okresie osiągnęły bardzo dobre wyniki sportowe. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci dwóch klubów sportowych. Klub MLUKS Rawa reprezentowali: trener Jarosław Wasiak i Natalia Borowiec, zdobywczyni srebrnego medalu Pucharu Europy Środkowej, rozgrywanego pod patronatem Czwartków Lekkoatletycznych na dystansie 300 m. Klub MLUKS Dwójka reprezentowali: trener Zbigniew Bajan wraz zawodniczkami, które wywalczyły awans do I ligi w tenisie stołowym: Dianą Wrzosek, Wiktorią Wrzosek, Elizą Brzęczek, Katarzyną Gierach, Pauliną Stachecką, Mają Janiszewską i Julią Bachurą.

Burmistrz  wręczył wyróżniającym się sportowcom i ich trenerom listy granulacyjne i drobne upominki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Dariusz Misztal podkreślał zasługi obu trenerów i ich wychowanków dla sportu rawskiego i dziękował za godne reprezentowanie miasta na sportowych arenach kraju i za granicą.

Trenerzy i zawodniczki z kolei podziękowali burmistrzowi za pomoc jaką oba kluby otrzymują na swoją działalność  od władz Rawy Mazowieckiej i obiecali dołożyć starań do osiągania jeszcze lepszych wyników sportowych.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne i „Złota rybka”

Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zaprasza wszystkie dzieci na przedstawienie teatralne pt. „Złota rybka”, które odbędzie się 8 lipca 2017 r. o godz.11.00. Bilety na spektakl w cenie 5 zł.

Spektakl ten to zabawna adaptacja jednej z najpopularniejszych baśni Braci Grimm. Opowiada ona o kochającym się i niezamożnym małżeństwie – Rybaku i Babie, którzy pewnego dnia wyławiają „charakterną” i spełniającą wszelkie życzenia Złotą Rybkę.

Następnego dnia, czyli 9 lipca, o godz. 17.00 w ramach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w sali widowiskowej rawskiego MDK-u zagoszczą trzy znakomite zespoły z Gruzji, Rumunii i Serbii, które zaprezentują polskiej publiczności tańce, pieśni, fragmenty obrzędów charakterystycznych dla tych krajów. Spotkania te odbywają się w Rawie cyklicznie, co dwa lata, i za każdym razem mamy przyjemność gościć zespoły nawet z odległych stron świata.  Warto więc wybrać się na to wydarzenie i zanurzyć się w tajemniczy, niezwykle żywiołowy i barwny świat folkloru, do którego zaproszą nas nasi goście.
Wstęp na spotkania folklorystyczne – wolny.

 • autor: Miejski Dom Kultury
 • -

Deblowe Mistrzostwa Rawy

W dniach 1-3 lipca na kortach nad zalewem Tatar rozegrano Otwarte Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w tenisie ziemnym w grze deblowej. W zawodach wystartowało 8 par, które zostały podzielone na dwie grupy. Po grach eliminacyjnych do półfinałów awansowały po dwie najlepsze pary z każdej grupy. Do finału awansowali: Tomasz i Szymon Leszczukowie, którzy pokonali parę Woźniak-Gorzkiewicz w stosunku 6:4, 6:3 oraz Bartosz Kruszona i Damian Rybak zwycięzcy meczu (6:2, 6:0) z parą  Szymański-Krajewski. Mecz finałowy miał bardzo zacięty przebieg (grano około 2 godzin) i stał na dobrym poziomie.

Ostatecznie zwycięzcami turnieju została para Bartosz Kruszona, Damian Rybak, którzy pokonali w finale rodzinną parę Leszczuków 7:5, 6:3. Zwycięzcy i zdobywcy drugiego miejsca otrzymali pamiątkowe puchary i drobne upominki ufundowane przez Miasto Rawa Mazowiecka. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na kolejny turniej w kategorii kobiet, który odbędzie się na początku sierpnia.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Noc Mazurka już jutro

Zapraszamy na trzecie wydarzenie artystyczne tegorocznego festiwalu Nocy Mazurka. Koncert odbędzie się w siedzibie fundacji im. Dr Edwarda Otto przy ul. Miłej 4 w piątek 7 lipca. Rozpoczęcie o godz. 19, wstęp wolny.

Koncertowi fortepianowemu w wykonaniu Marcina Rogalskiego będzie towarzyszył Maciej Woch na altówce. Odbędzie się również wystawa Elżbiety Pietrzak „Mój kosmos”.

Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Miasta Rawa Mazowiecka.

 

 • -
 • -

Wakacje z Toporami

Stowarzyszenie Topory otwiera swój klub przy ul. Zwolińskiego dla wszystkich, którzy lubią m.in. planszówki i turnieje z grami, konkursy muzyczne i filmowe, brydża. Przez okres wakacji, we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkiem, członkowie stowarzyszenia zapraszają rawian do swojej siedziby. Każdy dzień to inna propozycja. Szczegółowy harmonogram znajduje się na plakacie.

 • autor: WRGPiIE
 • -

Informacja - zamknięcie parku miejskiego

W związku z rozpoczęciem robót elektrycznych realizowanych w ramach inwestycji „REWALORYZACJA ZABYTKOWEGO PARKU MIEJSKIEGO W RAWIE MAZOWIECKIEJ” i związanymi z tym zagrożeniami teren parku zostanie wyłączony z użytkowania od piątku, 7 lipca br. Całość prac rewaloryzacyjnych trwać będzie do października przyszłego roku.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

 • autor: WRGPiIE

I Nocny Rajd Rowerowy

1 lipca odbył się w Rawie Pierwszy Nocny Rajd Rowerowy. Inicjatorem i głównym organizatorem tej  imprezy jest zapalony rawski rowerzysta Tomasz Walas. Punktualnie o godz. 22.30 na trasę rajdu wyruszyło 20 rowerzystów.

Co prawda rajd rozpoczął się w deszczowej aurze, ale jak mówi pan Tomasz dodało to tylko uroku nocnej wycieczce. Rajdowicze pokonali 15-to km trasę odwiedzając po drodze rawski park, siedzibę Urzędu Miasta i Zamek Książąt Mazowieckich. Cała wycieczka zakończyła się około północy przy hali sportowej Tatar, gdzie uczestnicy jeszcze przez około 2 godziny bawili się przy muzyce i pieczonych kiełbaskach.

Wybrano miss rajdu, którą została pani Agata Mews. Uczestnicy rajdu otrzymali poprawiające bezpieczeństwo światełka odblaskowe. Kolejnym pomysłem pana Tomasza jest zorganizowanie w dniu 13 sierpnia wycieczki do Spały na organizowany tego dnia Jarmark Spalski.

 

fot. T.Walas

 • -
 • -
 • -

Seniorzy uczestniczyli w marszu

Burzowa pogoda nie była przeszkodą dla nieustraszonych uczestników Miejskiego Marszu Nordic Walking zorganizowanego dla rawskich seniorów przez Zarząd Stowarzyszenia Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku w czwartek 29 czerwca 2017 r. Profesjonalnych porad na temat maszerowania udzielała Pani instruktor Anna Smyczek. Po rozgrzewce przyszedł czas na wykorzystanie wiedzy w praktyce pod fachowym okiem. Teraz uczestnicy będą się spotykali na marszowym szlaku w pełni wykorzystując zdobyte umiejętności.

Marsz został zorganizowany w ramach zadania z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym (w tym zamieszkałych na obszarze rewitalizacji), polegającego na tworzeniu warunków do integracji i aktywności osób w wieku emerytalnym.

 

 • autor: T. Sekuter

fot. Głos Rawy

 • -
 • -
 • -
 • -

Egzamin w RKKK

„Dzięki ciężkiemu treningowi słabość staje się siłą” Mas Oyama

Do egzaminu w Rawskim Klubie Karate Kyokushin przystąpiło ponad stu karateków z Rawy i Tomaszowa. Dla wielu młodych wojowników był to pierwszy test ich umiejętności. Egzamin zdali wszyscy młodzi karatecy, choć niektórzy muszą jeszcze trochę poprawić swoje umiejętności. Gratulacje dla wszystkich karateków oraz trenera  Marcina za znakomite przygotowanie zawodników. A wszystkim dzieciom życzymy dalszej wytrwałości i sumienności w doskonaleniu umiejętności.

 

 • autor: informacja Z. Pacho

fot. RKKK

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

ART-PIKNIK już w sobotę nad zalewem Tatar

ART-PIKNIK to rodzinna impreza plenerowa, która będzie jednocześnie oficjalnym powitaniem lata i otwarciem wakacyjnego sezonu z Miejskim Domem Kultury. Wydarzenie to będzie miało miejsce przy hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji „Tatar" na znajdującej się tam scenie i w jej okolicach 2 lipca 2017 roku o godz. 16.

ART-PIKNIK to przede wszystkim szeroka gama warsztatów, z której będą mogli skorzystać i najmłodsi i ci odrobinę starsi. Będzie więc można spróbować swoich sił na zajęciach z czerpania papieru, lepienia gliny, czy też druku na tkaninie.
Niektórzy spośród uczestników być może zechcą nauczyć się nowych technik szydełkowania, dzięki którym powstaną oryginalne zabawki.

Oprócz wymienionych warsztatów będą i inne atrakcje, takie jak: „Zagadki z bibliotecznej szufladki", „Plastyka dla smyka", „Mały Edison - czyli małe talenty robią eksperymenty - co chemia może zmalować".

W czasie powitania lata najmłodsi zapewne zapragną zamienić się w batmana, myszkę Miki, czy różowego słonia i będzie to możliwe, ponieważ jedną z naszych niespodzianek jest malowanie twarzy.

ART-PIKNIK to nie tylko warsztaty, ale również przedstawienie dla dzieci pt. „Podróże dookoła świata", z emocjonującymi konkursami. Na tej samej scenie wystąpią również niezwykle sympatyczne „Wesołe Nutki", których nie trzeba rawianom przedstawiać.
Imprezę zakończy szalona potańcówka przy piosenkach warszawskiej ulicy, a wykona je dla nas zespół Łódzkiej Grupy Kreatywnej.

Współorganizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów Rawskich oraz LINGO-STAR.

 

 • autor: MDK
 • -

Seniorzy na start

Zarząd Stowarzyszenia Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza mieszkańców Rawy Mazowieckiej z kijkami na Miejski Marsz Nordic Walking – trening prozdrowotny dla seniorów. Rozpoczynamy o godz. 18.00 w czwartek 29 czerwca 2017 r. Miejsce spotkania – dziedziniec Zamku Książąt Mazowieckich (obszar rewitalizacji).

 

 • autor: T. Sekuter

fot. Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku

 • -
 • -
 • -

Nocny Rajd Rowerowy

Przedstawiamy kolejną inicjatywę zapalonego rowerzysty - Tomasza Walasa.

Pan Tomasz zaprasza do udziału w pierwszym w Rawie Mazowieckiej nocnym rajdzie rowerowym. Rajd odbędzie się 1 lipca. Zbiórka uczestników o godz. 22.00 nad zalewem Tatar, przy szachownicy. Start rajdu o godz. 22.30. Planowane zakończenie - około północy.  Udział w rajdzie jest bezpłatny, każdy uczestnik jedzie na swoją odpowiedzialność.

Ze względu na nocne godziny zakończenia rajdu rowerzyści powinni być wyposażeni w kamizelki odblaskowe, a rower powinien mieć sprawne oświetlenie. Osoby poniżej 16. roku życia mogą wziąć udział w rajdzie tylko w obecności opiekuna. Osoby niepełnoletnie powyżej 16 roku życia muszą posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Trudność trasy i planowana prędkość – dostosowana do wszystkich rowerzystów, bez względu na stopień zaawansowania.

Do przejechania będzie około 13 km.

Formularz rejestracyjny https://goo.gl/forms/ZvHGzP9u3GrOruDC3

Poniżej mapka z proponowaną trasą rajdu.

 • -

Wakacje w mieście

Dzisiaj rozpoczynamy wakacje. Dla tych, którzy planują spędzić ten czas w Rawie proponujemy wydarzenia kulturalno-rozrywkowe i rekreacyjno-sportowe zaplanowane na nadchodzące wakacyjne tygodnie.

Zaczynamy cyklem organizowanym przez Miejski Dom Kultury „Lato z kulturą” i Art-Piknikiem (02.07) na powitanie lata, który odbędzie się przy hali sportowej Tatar.

Od 3 lipca dla dzieci i młodzieży w Miejskim Domu Kultury rozpoczną się warsztaty artystyczne, które potrwają do 28 lipca. Będą to warsztaty teatralne, ceramiczne, plastyczne i taneczne. Dla maluchów przygotowane zostały przedstawienia teatralne: „Złota rybka” (08.07), „Wilk, koza i koźlęta” (05.08) i „Mały Książe” (19.08). Dla nieco starszych polecamy kinową propozycję Noce filmowe, czyli nocną projekcję filmów wybranych przez mieszkańców miasta w głosowaniu internetowym (28.07 i 11.08).

W programie na lato są przewidziane również wydarzenia muzyczne: Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (09.07), koncert Powróćmy jak za (nie)dawnych lat oraz piosenek z Powstania Warszawskiego  (30.07), Raz na ludowo (20.08) i Rawa gra rap 9 (26.08).

Dużą muzyczną imprezą, której nie wolno przegapić, będzie Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej „Rawa Gra Szanty” (14-15.07). Festiwal odbędzie się nad zalewem Tatar. Organizatorem imprezy jest Rawskie Stowarzyszenie Miłośników Gier Fabularnych i Fantastyki „TOPORY”, a projekt współfinansuje Miasto Rawa Mazowiecka.

Bardziej aktywnych, preferujących ruch na świeżym powietrzu zapraszamy na wydarzenia sportowo-rekreacyjne. Dużym wydarzeniem sportowym będzie zapewne Rawski Triathlon, dlatego zapraszamy do udziału i kibicowania. Zawody odbędą się w dniach 29-30 lipca, oczywiście nad zalewem Tatar. A na zakończenie wakacji odbędzie się XVII Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy (02.09). Zapraszamy wszystkich rawian i gości do czynnego w nim uczestnictwa.

Aktywnie czas można również spędzić na miejskiej pływalni Aquarium. Dzieci i młodzież w letnie tygodnie (26.06-18.08) będą mogły bezpłatnie skorzystać z kąpieli od poniedziałku do piątku w godz. 8-14, a ich rówieśnicy spoza Rawy zapłacą 50 %. Obie zniżki obowiązują za pierwszą godzinę pobytu na pływalni. ZGO Aquarium przygotował także bezpłatne zajęcia nauki pływania dla klas 0 i I-III (26.06-30.07), od poniedziałku do czwartku.
 
Pasjonatów historii natomiast rawskie muzeum zaprasza na Muzealny dzień z duchami (25.08), który odbędzie się na terenie baszty i dziedzińca Zamku Książąt Mazowieckich. W programie zwiedzanie baszty z duchem Ludmiły i poszukiwanie skarbu Ludmiły.

O wszystkich imprezach będziemy Państwu na bieżąco przypominać. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. A dla tych, którzy chcą po prostu spokojnie wypocząć zapraszamy nad zalew Tatar. Wszystkim uczniom, nauczycielom, urlopowiczom, mieszkańcom i gościom, życzymy udanych wakacji w Rawie.

 

 • -

Dywan kwiatowy u Ojców Pasjonistów

Długoletnia tradycja układania dywanu kwiatowego w kościele oo. Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej na Oktawę Bożego Ciała jest kultywowana od kilkudziesięciu lat. Wczoraj wieczorem w rawskiej świątyni zjawili się wszyscy, którzy chcieli uczestniczyć w usypywaniu dywanu w kościele przy ul. Skorupki 3. Projektantem dywanu jest artysta-plastyk Rajmund Gałecki.

Grafika tegorocznego rawskiego dywanu nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego 2017 „Idźcie i głoście” oraz roku św. Brata Alberta. Kwiatowe arcydzieło można podziwiać do wieczora.  

 

 

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Złota Natalia Borowiec

13-latka Natalia Borowiec, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 i zawodniczka klubu lekkoatletycznego MLUKS „RAWA” (trener Jarosław Wasiak) zdobyła złoty medal Finału Ogólnopolskiego Czwartków Lekkoatletycznych na dystansie 300 m (z wynikiem 43,43) największej imprezy lekkoatletycznej dla dzieci w Polsce, uważanej za nieoficjalne Mistrzostwa Polski Dzieci. Tym samym Natalia poszła w ślady 3-krotnego medalisty tej imprezy Kacpra Gosa. 27 czerwca Natalia Borowiec będzie reprezentować Polskę podczas Europejskiego Pucharu Lekkoatletycznego.

 

 • autor: MLUKS Rawa

fot. Mluks Rawa

 • -

Dwa srebra Marcela Błaszczyka

Podsumowaniem rozgrywek w najmłodszej kategorii były rozgrywane w Krakowie Mistrzostwa Polski Żaków. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach: indywidualnie i w grze podwójnej. „Dwójkę" reprezentował w tym turnieju Marcel Błaszczyk. W grze indywidualnej zawody prowadzone były systemem grupowo-pucharowym. Fazę grupową Marcel zakończył z kompletem zwycięstw nie tracąc ani jednego seta. W turnieju głównym również bez problemu dotarł do finału gdzie musiał uznać wyższość Alana Kulczyckiego, któremu uległ 0:3. W grze podwójnej Marcel startował w parze z Michałem Wandachowiczem z UKS Chrobry Międzyzdroje. Chłopcy pewnie dotarli do finału gdzie ulegli parze Kulczycki/Zguczyński 1:3.

Marcel zakończył turniej zdobywając dwa srebrne medale Mistrzostw Polski Żaków.

 

 • autor: MLUKS Dwójka

fot. MLUKS Dwójka

 • -
 • -
 • -

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka  i NZOZ Medica w Łodzi zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej.
Badania odbędą się 26 czerwca 2017 r. (poniedziałek) w Rawie Mazowieckiej przy ul. Jana Sobieskiego 1 obok Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Mammografia skierowana jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały badania w tym zakresie.

Zapisy na badania pod nr tel. 42 254 64 10, 517 544 004
*do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer PESEL i numer telefonu

 

 • autor: T. Sekuter
 • -

Ruszają prace w parku

Park jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku w centrum miasta. Stanowi też element strefy ścisłej ochrony konserwatorskiej. Duża część tej strefy znalazła się w projekcie pn. Rewitalizacja miasta Rawa Mazowiecka. Na projekt składają się cztery zadania, w tym rewaloryzacja parku.

Zależy nam, aby park wyróżniał się w zabytkowym centrum charakterem, pięknem i funkcjonalnością. Chcielibyśmy, żeby był dostępny dla jak najszerszej grupy mieszkańców, również dla tych, którzy mają kłopot z poruszaniem się.

Podstawowy zakres prac

W rawskim parku były prowadzone kilka lat temu prace rewaloryzacyjne. Objęły one wówczas jedynie część terenu i dotyczyły głównie kształtowania zieleni. Natomiast taki obiekt jak rawski park, stale otwarty i będący zarazem zabytkiem, wymaga raz na jakiś czas, kompleksowych i gruntownych prac. Uwzględnia je nasza rewaloryzacja. Zadanie, na które miasto otrzymało dotację z WFOŚiGW w Łodzi, będzie realizowane na całym obszarze parku i będzie odnosiło się do zieleni, małej architektury, ciągów komunikacyjnych, oświetlenia. Dodatkowo planowany jest montaż monitoringu oraz wzbogacenie małej architektury o nowe, atrakcyjne wizualnie elementy takie jak berso.

Berso przypomina kryty chodnik zamknięty półkolistą konstrukcją podtrzymującą pnącza lub gałęzie drzew. Będzie zlokalizowane w dotychczas mało dostępnej części parku, tej od strony ul. Łowickiej. Generalnie, wspomniany fragment parku zyska na atrakcyjności, a jego nowe zagospodarowanie pozwoli na lepsze dostosowanie do potrzeb użytkowników.

Pomyślano także o osobach niepełnosprawnych. Przewidziano więc prace związane z usunięciem na terenie parku barier architektonicznych. Z efektów projektu ucieszą się też najmłodsi. Obecny plac zabaw zostanie powiększony i zyska nowe urządzenia. Udogodnienia czekają też rowerzystów. Wzdłuż rzeki Rawki zostanie wybudowana ścieżka rowerowa.

Cel zadania

Reasumując, celem zaplanowanych prac jest przede wszystkim:

- wydobycie i podkreślenie walorów zabytkowych parku w odniesieniu do założeń z okresu międzywojennego,

- zadbanie i wyeksponowanie wartości przyrodniczych oraz kompozycyjnych zieleni parkowej, w tym przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych i usunięcie chorego lub obumarłego drzewostanu oraz dokonanie uzupełniających i nowych nasadzeń,

- odtworzenie dawnych powiązań widokowych i osi kompozycyjnych parku, w tym lepsze, bardziej funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni parkowej,

- stworzenie czytelnego i wygodnego układu komunikacyjnego wraz z poprawą infrastruktury drogowej,

- wzrost bezpieczeństwa poprzez instalację monitoringu.

Efekt projektu

Jak będzie wyglądał rawski park po zakończeniu prac, ilustrują załączone plansze. Pokazują one efekt finalny, również jeśli chodzi o nowe nasadzenia. Wiadomo, że potrzebują one czasu, żeby nabrać pełni i właściwej formy.

Dołożymy starań, aby rzeczywisty rezultat rewaloryzacji odpowiadał wizualnej prezentacji, a prace uniemożliwiające Państwu korzystanie z parku od 26.06.br. do października 2018 r., prowadzone były sprawnie i z jak najmniejszą uciążliwością.

Bardzo liczymy na Państwa wyrozumiałość.

Wartość inwestycji pn. „Rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej” wynosi 4.861.917 zł brutto, a pozyskana dotacja z WFOŚiGW w Łodzi – 2.197.000 zł brutto.

 • autor: WRGPiIE
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zawody strzeleckie

W dniu 24 czerwca Zarząd Powiatowy LOK w Rawie Mazowieckiej organizuje zawody strzeleckie. Zawody odbędą się na strzelnicy LOK Podlas o godz. 11.00 w strzelaniu z karabinka pneumatycznego 4,5 mm. Do rywalizacji mogą przystąpić uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Prowadzona będzie punktacja w kategoriach indywidualnych.
Zapraszamy do udziału w zawodach wszystkich miłośników sportów obronnych.

 

 • autor: Z. Urbański
 • -

Park czasowo wyłączony z użytkowania

W związku z realizacją zadania pn. Rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego w Rawie Mazowieckiej, teren parku zostanie czasowo wyłączony z użytkowania od poniedziałku, 26 czerwca br. Prace potrwają do października przyszłego roku.

Proszę Państwa o wyrozumiałość i przepraszam za utrudnienia.

Miasto, wraz z wykonawcą – firmą EDEN, dołoży starań, aby prace przebiegały sprawnie i były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia. Ich efektem będzie przestrzeń rekreacyjna, nawiązująca do historycznych założeń parkowych, zadbana i funkcjonalna.

Zadanie jest częścią projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Na jego realizację Miasto uzyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

O dalszych postępach prac będziemy Państwa informować.

Dariusz Misztal, Burmistrz Rawy Mazowieckiej

 • -

Tenisistki MLUKS Dwójka w I lidze

Rawianki nie dały szans przeciwniczkom i przypieczętowały w meczu rewanżowym swój awans do I ligi. W meczu rozegranym w Krośnie w minioną środę, nasze dziewczęta wygrały - identycznym jak w Rawie - stosunkiem punktów 9:1.

Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Wiktoria Wrzosek, Paulina Stachecka, Katarzyna Gierach, Diana Wrzosek, Maja Janiszewska i Eliza Brzęczek. Trenerem drużyny jest Zbigniew Bajan.

Gratulujemy pięknej walki i historycznego awansu!

Gala Mistrzów – mistrzowie nauki

W dniu 12 czerwca 2017 roku o godz. 17.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej odbyło się spotkanie władz miasta z uczniami rawskich szkół podstawowych i gimnazjów, osiągającymi wysokie wyniki w nauce. Na sali widowiskowej rawskiego MDK-u zgromadziło się 48 mistrzów nauki. Dopisali dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów, nauczyciele, rodzice i bliscy laureatów, którzy kibicowali uczestnikom gali. Laureaci otrzymali nagrody i listy gratulacyjne z rąk Burmistrza Rawy Mazowieckiej Dariusza Misztala, Przewodniczącego Komisji Oświaty Leszka Jarosińskiego oraz Naczelnika Wydziału Oświaty Kultury, Zdrowia i Sportu Jolanty Kosińskiej. Otrzymane wyróżnienia są szczególną nagrodą za sumienność i pracowitość w nauce oraz powodem do dumy. Niech nauka będzie nie tylko formą spełniania ambicji, ale przede wszystkim życiową przygodą, dającą wiele zadowolenia i wyznaczającą cel. W zaszczytnym gronie nagrodzonych znaleźli się uczniowie:
 
Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki: Juli Lis, Jakub Trębacz, Paweł Pietrzak, Marta Kołodzińska, Bartłomiej Słomka, Michał Gniadek, Aleksandra Kamińska, Jakub Chylak, Michał Majewski, Mieszko Chojnacki, Maksymilian Majewski, Katarzyna Stępień, Oliwia Owczarek, Norbert Kobus, Jakub Nosek. Grono Pedagogiczne: Katarzyna Urbańska Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nauczyciele prowadzący: Marzena Gniadek, Anna Dębska, Magdalena Sitarek, Sylwia Sabat.
 
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej: Emilia Łakomiec, Aleksandra Machnicka, Igor Włodarski, Bartosz Czajka, Aleks Pikus.
Grono Pedagogiczne: Romana Sawicka Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 oraz nauczyciele prowadzący: Jolanta Lipska, Anna Dębska, Dorota Kryczka, Iwona Kocik, Edyta Gacparska-Socha.
 
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawie Mazowieckiej: Damian Libera, Krystian Krupa, Anna Zielińska, Jakub Bińkiewicz, Wiktor Iwański.
Grono Pedagogiczne: Wiesława Rokicka Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 oraz nauczyciele prowadzący: Elżbieta Gawarczyk, Adam Miśkiewicz, Danuta Dębska.
 
Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Rawie Mazowieckiej: Hubert Cynkier, Laura Zwolińska, Jakub Kacprzyk, Adrian Fiutowski, Katarzyna Pietrzak, Mikołaj Kołodziński.
Grono Pedagogiczne: Elżbieta Górska Dyrektor Gimnazjum nr 1 oraz nauczyciele prowadzący: Katarzyna Luchowska, Teresa Trojanowska, Ludmiła Firek.
 
Gimnazjum nr 2 im. Haliny Konopackiej w Rawie Mazowieckiej: Monika Szwed, Julia Szymańska, Maria Jarzębska, Beata Rudnicka, Julia Bagińska, Piotr Bigos, Jakub Morawski, Patrycja Gałaj, Jakub Frącz, Piotr Kotynia, Natalia Stefańska, Filip Przerwa, Julia Kacprzyk, Szymon Krzemiński, Nikola Maciejewska, Julia Fydrych, Karolina Stępniak.
Grono Pedagogiczne: Irena Wiśniewska Dyrektor Gimnazjum nr 2 oraz nauczyciele prowadzący: Katarzyna Ochlik, Agnieszka Szostek, Ewa Irla, Barbara Skonieczna, Zofia Adamczyk, Katarzyna Węglewska, Iwona Guzewska, Monika Sarna, Małgorzata Jastrząbek, Ksiądz Konrad Świstak.

 

 • autor: M. Janeczek

fot. Foto Milejka

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

I liga w Rawie Mazowieckiej

W dniu wczorajszym na hali sportowej OSiR Tatar odbył się pierwszy mecz barażowy o wejście do I ligi kobiet w tenisie stołowym. Miło nam zakomunikować, że rawskie zawodniczki odniosły wysokie zwycięstwo nad KSTS MOSiR PANMAR Krosno w stosunku 9:1 i są już praktycznie w I lidze.

Rawiankom do awansu brakuje tylko dwóch zwycięstw w meczu rewanżowym, który zostanie rozegrany dzisiaj w Krośnie o godz. 18.00. Wczorajszy pojedynek nie był tak jednostronny jak sugeruje wynik końcowy. Co prawda po 6 meczach był wynik 5:1 dla rawskiej drużyny (wygrane trzy pojedynki singlowe i dwa deble), lecz w kolejnych meczach rawskie zawodniczki przegrywały już w stosunku 2:0. Jednak czuwający nad zawodami trener Zbigniew Bajan spowodował, iż dziewczęta szybko wróciły do właściwej koncentracji i oba mecze zakończyły się ich zwycięstwami.

Co prawda z gratulacjami należy wstrzymać się do wyniku rewanżowego spotkania, ale wydaje się, że tylko jakiś kataklizm może pozbawić zawodniczki MLUKS Dwójka awansu do I ligi. Rawski zespół grał w następującym składzie: Wiktoria Wrzosek, Paulina Stachecka, Katarzyna Gierach, Diana Wrzosek, Maja Janiszewska i Eliza Brzęczek. Trenerem drużyny jest Zbigniew Bajan.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Gala Mistrzów - najlepsi sportowcy

12 czerwca w Miejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie władz miasta z uczniami rawskich szkół podstawowych i gimnazjów osiągających bardzo dobre wyniki w sporcie i nauce.
W tym roku nagrody i listy gratulacyjne otrzymało ponad 140 laureatów w tym ponad 70-osobowa grupa sportowców i ich trenerów. Zgromadzonych laureatów i ich rodziców powitał Burmistrz Miasta Dariusz Misztal.  Nagrody i kwiaty  wręczali: przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Leszek Jarosiński oraz naczelnik wydziału OKZiS Jolanta Kosińska.

Poczet sportowych laureatów rozpoczęli  lekkoatleci zawodnicy MLUKS Rawa, wśród których znaleźli się medaliści Mistrzostw Polski, Mistrzostw Województwa i zawodów międzywojewódzkich: Wojciech Sowik, Kacper Gos, Magdalena Ciołak, Szymon Staroń, Maciej Budziński, Natalia Borowiec, Wojciech Pawlak, Wojciech Pawłowski, Marcelina Mordaka, Mateusz Sypniewski Filip Mejer, Mario Barra –Strzemiński, Cezary Rybak, Maciej Sadowski, Kalina Gos, Julia Borowiec.

Kolejne wyróżnienia otrzymali czołowi rawscy tenisiści stołowi, zawodnicy MLUKS Dwójka: Marcel i Brajan Błaszczykowie, Tomasz Winiarski, Kuba Kwapiś, Filip Kwapiś, Jakub Gierach, Jakub Polański, Arkadiusz Kukla, Wiktoria Wrzosek, Julia Bachura, Katarzyna Gierach, Paulina Stachecka, Eliza Brzęczek i Paweł Nowacki. W tym roku wśród laureatów znalazły się siatkarki, reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 1, srebrne medalistki wojewódzkiego finału w kategorii  czwórek w rozgrywkach SZS. W medalowej drużynie wystąpiły: Natasza Misztal, Laura Stępniak, Izabela Kaczorowska, Roksana Kraćkowska, Lena Grochal, Wiktoria Laskowska, Maja Pietrzykowska, Aleksandra Murgrabia, Patrycja Szymańska, Dominika Galach.

Nagrody otrzymały również siatkarki i siatkarze MUKS Juvenia powołani do kadry województwa łódzkiego na turniej Nadziei Olimpijskich i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Są to: Aleksandra Supeł, Izabela Zendeł, Amelia Niezgoda oraz  Michał Gawrzydek, Daniel Zys,  Przemysław Kowalski, Michał Kępka, Jakub Stalmach, Rafał Szewczyk i Jakub Świąder.
Kolejna grupa wyróżnionych to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, zawodnicy LUKS Boguszyce: Amelia Stefańska i Julia Modelewska.

Wśród laureatów nie mogło zabraknąć Adriana Jastrzębskiego, członka kadry narodowej i kilkukrotnego medalisty Mistrzostw Polski w pływaniu osób niepełnosprawnych, do którego dołączyły w tym roku brązowa medalistka Zimowych Mistrzostw Województwa w pływaniu Zuzanna Chylak oraz Julita Niewczas i Oliwia Kłos.

Po raz pierwszy w gronie laureatów znalazła się Aleksandra Kośka medalistka zawodów w łyżwiarstwie szybkim.

Poczet laureatów zamknęli rawscy wojownicy, reprezentanci Rawskiego Klubu Karate Kyokushin: Jakub Klasztorny Mistrz Polski w kickboxingu, Martyna Gasińska, Katarzyna Pacho, Bartłomiej Słomka i Piotr Czyrka.

Podziękowania z rąk władz miasta odebrali również trenerzy wyróżnionych sportowców: Zbigniew Bajan i Sebastian Szczerkowski (MLUKS Dwójka), Jarosław Wasiak (MLUKS Rawa), Elżbieta Majcher (LUKS Boguszyce), Piotr Zimecki i Bartosz Szczerkowski (WOPR), Renata Milczarek – Madej (MUKS Jedynka) Paweł Dębski, Jacek Pietrzyk, Ireneusz Kaczorowski (MUKS Juvenia), Marcin Kopczyński i Adrian Bajan (RKK Kyokushin). Wyróżnienia otrzymali również nauczyciele wychowania fizycznego. Iwona Jedwabna (SP nr 1) i Sławomir Kępa (Gimnazjum nr 2).

Serdecznie gratulujemy i życzymy co najmniej takich sukcesów w latach następnych.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Foto Milejka

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rawski Festiwal Biegowy już za nami

To już 11 odsłona największej imprezy biegowej  w naszym mieście, którą ze względu na dużą ilość biegów nazwaliśmy Rawskim Festiwalem Biegowym. Rywalizacja odbyła się na 5 dystansach. Uczniowie klas 0 i młodsze dzieci biegały na dystansie 400 m, Klasy I –III szkól podstawowych biegały na dystansie 600 m. Klasy IV – VI miały do pokonania 1000 m. Gimnaziści rywalizowali na dystansie 1500 m. Punktem kulminacyjnym imprezy był bieg na 10 km czyli tzw. Rawska Dycha o Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej.

Na wszystkich dystansach wystartowało w sumie 250 uczestników. Do udziału w  biegu głównym zarejestrowało się 67 osób. Ostatecznie na starcie stanęło 54 uczestników. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów pierwszych 10  zawodników sklasyfikowanych na każdym dystansie otrzymało pamiątkowe medale. Wszyscy zawodnicy, którzy pokonali dystans 10 km również zostali udekorowani medalami.

W biegu głównym w kategorii pań zwyciężyła Beata Klimek (Boguszyce) przed Natalią Koperską (Rawa Mazowiecka) i Mariolą Maszewską - Wach (Rawa Mazowiecka). W kategorii mężczyzn  zwyciężył Daniel Skoneczny (Cielądz), przed Maciejem Budzińskim (Rawa Mazowiecka) i Kamilem Czarneckim (Skarżysko Kamienna). Zwycięzcy biegu głównego zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami. Ponadto wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych: K16 Beata Klimek, M16 Maciej Budziński, K20 Anna Przyborek, M20 Daniel Skoneczny, K30 Mariola Maszewska-Wach, M30 Kamil Czarnecki, K50 Bogusława Romaldowska, M40 Ireneusz Mazurek, M50 Ireneusz Kaźmierczak, M60 Stefan Goryczka i M70 Witold Błądek. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Miasto Rawa Mazowiecka.

Zwycięzcy poszczególnych dystansów:
Szkoły podstawowe
Klasy 0 i młodsi – Hania Jurecka, Maciek Pietrzak
Klasy I - Nadia Smyczek, Maciek Gruszweld
Klasy II - Zosia Miszczak, Gabryś Rzeźnicki
Klasy III - Julia Modzelewska, Hubert Lewandowski
Klasy IV - Amelia Dobrowolska, Jarosław Jankiewicz
Klasy V - Amelia Zagrajek, Mateusz Sypniewski
Klasy VI - Natalia Borowiec, Daniel Jednorowski

Gimnazja
Klasy I - Patrycja Sokołowska, Kuba Gołota
Klasy II - Sylwia Błażejewska, Mikołaj Kołodziński
Klasy III - Julia Górska, Tomasz Ambrozik

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański, Z. Paprzycki

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

„Róż się z nami seniorami”

W dniu 8 czerwca 2017 r. ulica Rawy Mazowieckiej zaróżowiła się  dzięki projektowi Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Rawie Mazowieckiej „Róż się z nami seniorami” – śladami Jana Pawła II i Ludmiły. Rawskie seniorki pokazały jak  na nowo odkrywać nasze piękne miasto. Zapoznały się z lokalnym planem rewitalizacji Rawy Mazowieckiej, a następnie odwiedziły Izbę Pamięci  św. Jana Pawła II oraz dowiedziały się o działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej, adresowanej do seniorów. Pod pomnikiem papieża zapalone zostały znicze i krótką modlitwą uczciły pamięć naszego niezapomnianego Ojca Świętego. Zwiedzanie rawskiego zamku  zakończyła refleksja „jak dobrze, że nie żyliśmy w  tamtych trudnych czasach…. „

Projekt został zrealizowany w ramach zadania z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym (w tym zamieszkałych na obszarze rewitalizacji), polegającego na tworzeniu warunków do integracji i aktywności osób w wieku emerytalnym, dofinansowanego z budżetu Miasta Rawa Mazowiecka.
 

 

 

 • autor: T. Sekuter

fot. Z. Karpiński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Mecz barażowy o I ligę

Wszystkich miłośników sportu zapraszamy we wtorek 13 czerwca o godz. 14.30 do hali sportowej Tatar na pierwszy mecz barażowy o wejście do I ligi kobiet. Rawskie zawodniczki, reprezentantki MLUKS Dwójka podejmować będą zespół KSTS MOSiR PANMAR Krosno, który zajął pierwsze miejsce rozgrywkach II ligi małopolsko – podkarpackiej. Według opinii trenera rawskiego zespołu Zbigniewa Bajana jego podopieczne mają duże szanse na zwycięstwo nad swymi przeciwniczkami i awans do I ligi.
Jeszcze raz zapraszamy do kibicowania rawskim zawodniczkom.

 

Dobre występy rawskich lekkoatletów

Szymon Staroń (MLUKS „RAWA” trener Jarosław Wasiak) zdobył złoty medal w kategorii U-18 na dystansie 800 m podczas Mistrzostw Polski LZS jakie w miniony weekend odbywały się w Pile. Szymon jednocześnie ustanowił znakomity rekord życiowy 1.55.72. Dokonał tego w swoim stylu atakując na wejściu w ostatni łuk i na ostatnią prostą wychodząc za plecami najgroźniejszego rywala Filipa Ostrowskiego (2-krotny medalista MP PZLA). Drugi z reprezentantów rawskiego klubu Maciej Budziński, na 3000 m poprawił rekord życiowy aż o 8 sekund uzyskując 9.08.32 co dało mu szóstą lokatę.

 

 

 • autor: MLUKS Rawa

Pierwsze punkty rawian w Świętokrzyskiej Lidze Karate

Niedawno odbyły się pierwsze zawody w ramach Świętokrzyskiej Ligi Karate Koronea. Z rawskiego klubu karate wzięło w nich udział 18 zawodników. Wielu z nich zdobyło medale, co przyniosło naszemu klubowi III miejsce drużynowo. Warto podkreślić, że w turnieju walczyli sportowcy z kilkunastu klubów z całej Polski, m.in. z Legnicy, Łodzi, Sochaczewa, Skierniewic, Szydłowca, Brzezin. 

Dorobek medalowy RKKK:

ZŁOTE MEDALE

Martyna Gasińska

Adam Karalus

Bartłomiej Słomka

SREBRNE MEDALE

Katarzyna Pacho

BRĄZOWE MEDALE

Antonina Pacho

Lena Szymczak

Wiktor Galiński

Mateusz Grzejszczak

Michał Grzejszczak

Paweł Krajewski

Tymoteusz Wojtasik

Ponadto klub godnie reprezentowali: Filip Grochowalski, Julita Kopczyńska, Blanka Włodarczyk, Igor Rafalski, Bartosz Milczarek, Marcel Pietraszek i Róża Sitkowska.

Informacja: Zbigniew Pacho

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na Tydzień Rodziny

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” Koło Rawa Mazowiecka Miasto wraz z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Konfederacją Kobiet RP zapraszają do skorzystania z zabaw rodzinnych i warsztatów podczas „Tygodnia Rodziny”.

W środę (7.06) na rawską pływalnię (do sali konferencyjnej) zapraszamy tylko mężczyzn na warsztat inicjatywy Tato.net pt. „Serce Ojca”. W czwartek w restauracji „Klimaty” rodziny (i nie tylko) będą mogły spędzić czas przy grach planszowych (gościem i współorganizatorem wieczoru będzie Stowarzyszenie Miłośników Gier Fabularnych i Fantastyki „Topory”). W piątek w MDKu o godzinie 18.30 będzie można bezpłatnie obejrzeć film „Miłość z netu”, a w sobotę potańczyć na zabawie tanecznej z wodzirejem na terenie „Aquarium”.

Organizatorzy zakończą „Tydzień Rodziny” w naszym mieście podczas „Marszu dla życia i rodziny”, którego początek będzie miał miejsce w niedzielę 11 czerwca o godz.12.30 w kościele oo. Pasjonistów.  

 

 • autor: info: Związek Dużych Rodzin Trzy Plus
 • -

Rawski Festiwal Biegowy - 10 czerwca

Już  w najbliższą sobotę 10 czerwca największa impreza biegowa w Rawie Mazowieckiej - Rawa Biega - Rawski Festiwal Biegowy. W tym roku przygotowaliśmy dystanse dla wszystkich lubiących spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Rozpoczniemy biegiem dla najmłodszych na dystansie 400 m. Kolejne dystanse to 600, 1000 i 1500 m. Na zakończenie imprezy oczywiście Rawska Dycha czyli bieg na dystansie 10 km.

Na każdym dystansie prowadzona będzie oddzielna  klasyfikacja dla  dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn. Zwycięzcy poszczególnych biegów otrzymają pamiątkowe statuetki. Najlepszych 10 zawodniczek i zawodników otrzyma pamiątkowe medale. Uczestnicy Rawskiej Dychy otrzymają specjalnie zaprojektowane pamiątkowe medale. Po raz pierwszy zostaną przeprowadzone klasyfikacje w następujących kategoriach:  K16, M16, K20, M20, K30, M30, K40, M40,K50, M50, M60 i M70.

Zapisy do biegów w formie elektronicznej pod linkiem http://zapisy.sts-timing.pl/182/ do dnia 8 czerwca do godz. 24.00. Zapisy dla młodzieży  w szkołach u nauczycieli wychowania fizycznego oraz w dniu 10 czerwca w godzinach pracy biura zawodów (8.30 – 12.00). Biuro będzie usytuowane przy hali sportowej Tatar. Szczegółowe informacje w regulaminie i pod numerem telefonu 781 700 509.

Jeszcze raz zapraszamy w dniu 10 czerwca nad zalew Tatar.

 • autor: Z. Urbański
 • -

Mapa biegu

 • -

Piąty Marsz dla Życia i Rodziny

Komitet Organizacyjny Marszu dla Życia i Rodziny w Rawie Mazowieckiej oraz Parafia św. Pawła od Krzyża Konfederacja Kobiet RP informują, że 11 czerwca 2017 r. przejdzie ulicami Rawy Mazowieckiej  piąty Marsz dla Życia i Rodziny.
Uroczystości rozpoczną się Mszą świętą w kościele ojców Pasjonistów o godz. 11:30, następnie wymarsz sprzed kościoła o godz. 12:30. Potem marsz przejdzie ulicami miasta, a finał odbędzie się przed rzeźbą ks. prałata Mieczysława Iwanickiego przy ul. Kościuszki.

Marsz dla Życia i Rodziny jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci. Tegoroczne hasło brzmi „Czas na Rodzinę!”. Marsz jest przede wszystkim świętem rodzin, stanowiącym okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem.
Uczestniczą w nim przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale także różnego rodzaju ruchy i stowarzyszenia, młodzież oraz osoby starsze. Imprezę tę wyróżnia jej afirmatywny charakter.

Marsze odbędą się w ponad 160 polskich miejscowościach. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. W Rawie Mazowieckiej Marsz jest inicjatywą organizacji pozarządowych.

 

 • -
 • -

Akcja honorowego oddawania krwi w Rawie

Informujemy, że w dniu 7 czerwca w godz. 9-11.30 w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. Twoja krew może uratować czyjeś życie.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW?
- osoba pełnoletnia (do 65 roku życia)   
- osoba ważąca powyżej 50 kg    
- osoba zdrowa      

DYSKWALIFIKACJE STAŁE                                                                                            
- Choroby układu krążenia
- Choroby układu pokarmowego
- Choroby skóry
- Choroby układu nerwowego
- Choroby układu oddechowego
- Choroby układu moczowego
- Choroby zakaźne
- Choroby metaboliczne i układu endokrynologicznego (cukrzyca, tarczyca)
- Choroby krwi i układu krwiotwórczego
- Nowotwory złośliwe
- Nosiciele wirusa HIV
- Alkoholicy

DYSKWALIFIKACJE CZASOWE NA 2 TYGODNIE
- Po kuracji antybiotykowej
- Grypa oraz infekcje grypopochodne

DYSKWALIFIKACJE CZASOWE 6 MIESIĘCY
- Tatuaż
- Kolczykowanie
- Zabiegi operacyjne
- Akupunktura
- Ciąża i okres karmienia piersią

DYSKWALIFIKACJE INNE
- Aspiryna 7 dni
- Usunięcie zęba i leczenie kanałowe 1 tydzień
- Opryszczka
- Okres menstruacji i 3 dni po jej zakończeniu

PRZYWILEJE HONOROWEGO KRWIODAWCY
- Kontrola swojego stanu zdrowia (morfologia krwi)
- Oznaczenie grupy krwi
- Badanie na bakterię kiły oraz na wirusy: HIV, żółtaczka typu B i C
- Legitymacja HDK (Honorowego Dawcy Krwi) – do niej zbiera się wpisy dotyczące ilości oddanej krwi
- Karta identyfikacyjna grupy krwi -  Każdy Honorowy Dawca Krwi lub jej składników (np.: osocza, płytek) może uzyskać plastikową kartę z grupą krwi, ważną jako dokument potwierdzający posiadaną grupę krwi w przypadku konieczności wykonania transfuzji krwi
- 8 tabliczek czekolady, napój energetyczny oraz batonik – to najbardziej znany “bonus” za oddanie krwi. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje ekwiwalent kaloryczny o wartości 4,5tyś. Kcal
- Wolny dzień w pracy, uczelni, szkole – na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność. Honorowemu Dawcy Krwi, zgodnie z art. 9 ustawy o Publicznej służbie krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
- Ulga podatkowa – możliwość odliczenia darowizny w formie ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew od podstawy do opodatkowania.
- Rabaty w sklepach internetowych i punktach usługowych – aktywni dawcy krwi mogą liczyć na różne rabaty np. na  basenie czy  siłowni. Pasjonaci turystyki górskiej mogą skorzystać z rabatów udzielanych przez partnerów akcji „Dawcom w Darze”
- Obsługa poza kolejnością w przychodniach i aptekach
- Status Zasłużonego HDK uzyskuje się, jeśli jako mężczyzna odda się co najmniej 6 litrów krwi, a jako kobieta – co najmniej 5 litrów
- Bezpłatna komunikacja miejska - w wielu miastach Zasłużeni Krwiodawcy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej
- Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi przysługuje także zniżka na leki znajdujące się na liście leków refundowanych

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI?
- być wyspanym i wypoczętym
- zjeść lekkostrawne śniadanie!
- wypić więcej niż zazwyczaj szklanki: herbaty, wody, soku
- ograniczyć palenie papierosów
- nie pijemy alkoholu

 

 

 • -
 • -

Pomóż dzieciom - oddaj głos w konkursie

Świat jest barwny i ciekawy. Sprawmy, żeby dzieci - podopieczni Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej - mogły się o tym przekonać. Jest szansa na utworzenie sali doświadczania świata - potrzebny jest tylko głos każdego z nas, oddany w konkursie "To dla mnie ważne". Rawski projekt nosi nazwę "Pomóżmy dzieciom poznać świat". Głosowanie trwa do 11 czerwca http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,1289,pomoacutezmy-dziec. Szczegóły znajdują się na załączonym plakacie.

 • autor: WRGPiIE
 • -

Rowerem do Reymonta

Rawianin, pan Tomasz Walas, zaprasza na wycieczkę rowerową do Lipiec Reymontowskich. Okazją są obchodzone w ten weekend Dni Reymonta. Udział w wycieczce jest bezpłatny, każdy uczestnik jedzie na swoją odpowiedzialność. Do przejechania będzie około 100 km. Wyjazd 4 czerwca o godz. 9.00, zbiórka koło altanki grillowej przy hali OSiR Tatar. Rowerzyści powinni być wyposażeni w kamizelki odblaskowe, a rower powinien mieć sprawne oświetlenie.

Wyczerpujący dzień pracy Małego Burmistrza

Zwycięzca konkursu „Mały Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka” Kacper Sagan, uczeń klasy IIIc Szkoły Podstawowej nr 1 w dniu dzisiejszym urzędował w miejskim ratuszu. Chwila rozmowy z burmistrzem Dariuszem Misztalem, podpisanie protokołu przekazania władzy, zapoznanie się z zakresem pracy wydziałów Urzędu Miasta, tak rozpoczęło się urzędowanie Małego Pana Burmistrza.

Odwiedziny dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 podczas uroczystości związanych z Dniem Dziecka, wizyta w Szkole Podstawowej  nr 2 i wręczenie nagród młodym sportowcom, spotkanie z dziećmi w Szkole Podstawowej nr 4, to poważne wyzwania, z którymi z powodzeniem poradził sobie Mały Pan Burmistrz. Potem kilka spotkań z mieszkańcami miasta, a na koniec wyczerpującego dnia spotkanie z lokalnymi mediami.

Mały Burmistrz odważnie, ale i z uśmiechem podszedł do swoich obowiązków. Mamy nadzieję, że Dzień Dziecka 2017 na długo zapadnie w jego pamięci.
 
Pomysłodawcą akcji i konkursu plastycznego Mały Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka jest Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka. Swój pomysł MRM zrealizowało już po raz siódmy.

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta

fot. Z. Urbański

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

fot. M. Winiarski

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Sukcesy rawskich karateków na skierniewickim turnieju

W skierniewickim turnieju Kyokushin Karate Skierniewice Cup 2017 / Puchar 560-lecia Skierniewic w dniu 27 maja 2017 r. wzięło udział 179 zawodników z kilkunastu miast Polski. Organizatorem zawodów była Academia Gorila Skierniewice. Rawski klub wystawił 33 zawodników z Rawy i tomaszowskiej filii i wzbogacił się w Skierniewicach o 22 medale: 7 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych. Na podium rawski klub stanął  u boku gospodarzy ze Skierniewic oraz otrzymał tytuł teamy fair play.
Gratulacje dla Academii Gorila Skierniewice za organizację wspaniałych zawodów i dla naszych wspaniałych karateków.

Medale dla RKKK zdobyli:

ZŁOTE MEDALE - Maja Czapnik, Martyna Gasińska, Filip Mazurkiewicz, Adam Kalarus, Bartłomiej Słomka, Jakub Lipski, Jakub Kaźmierczak

SREBRNE MEDALE - Antonina Pacho, Katarzyna Pacho, Lena Szymczak, Adam Kaźmierczak, Przemysław Lipski, Maja Dziubek /RKKK filia Tomaszów Maz.

BRĄZOWE MEDALE - Emilka Czapnik, Martyna Berezowska, Filip Grochowalski, Damian Gierach, Mateusz Grzeszczak, Paweł Krajewski, Marcel Celiński, Aleksander Kopczyński, Bartosz Milczarek/ RKKK filia Tomaszów Maz.

Ponadto klub reprezentowali: Mateusz Kopczyński, Mateusz Kijo, Wiktor Galiński, Alan Gierach, Michał Grzejszczak, Tymoteusz Szajner, Antoni Słomka, Igor Rafalski, Gabriel Grabowski, Amelia Twardowska, Marcel Pietraszek.

 

 • autor: informacja Z. Pacho

fot. Gasin

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dziecięca Noc Mazurka – w sobotę

3 czerwca w siedzibie Fundacji FIDEO przy ulicy Miłej 4 odbędzie się Dziecięca Noc Mazurka. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 16.30. Organizatorami Dziecięcej Nocy Mazurka są Fundacja Fideo i Klub Miła 4, a partnerem wydarzenia jest Miasto Rawa Mazowiecka. Zapraszamy.

 

 • -

Z okazji Dnia Dziecka składamy Wam drogie Dzieci najlepsze życzenia

 

Samych pogodnych i radosnych chwil, spełnienia najskrytszych marzeń oraz wielu przyjaciół, z którymi będziecie mogli cieszyć się każdym błogim i radosnym dniem Waszego życia.

Życzymy, abyście zawsze były kochane i otaczane opieką i miłością przez Waszych rodziców i bliskich, rozwoju swoich pasji i talentów oraz beztroskiej zabawy i dużo uśmiechu.

Życzymy, aby uśmiech i zadowolenie towarzyszyły Wam przy zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności przez kolejne lata szczęśliwego dzieciństwa. Żyjcie najpiękniej jak umiecie. Spełniajcie się i bądźcie szczęśliwi.

 

Dariusz Misztal
Burmistrz Rawy Mazowieckiej

Zbigniew Sienkiewicz                
Przewodniczący Rady Miasta

 

 

Już jutro dwóch burmistrzów w rawskim ratuszu

Już po raz siódmy Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka postanowiła uatrakcyjnić rok szkolny najmłodszym uczniom ogłaszając konkurs Mały Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka. W tym roku dzieci z klas I-III szkół podstawowych tworzyły prace pod tytułem „Rawa z opowieści moich przodków”. W tym roku na konkurs wpłynęło 21 pięknych prac, z których jury wybrało tę najlepszą.

Prace złożone na konkurs oceniała Komisja w następującym składzie:
1/ Pani Małgorzata Jastrząbek - Przewodnicząca Komisji Konkursowej – nauczyciel plastyki w Gimnazjum nr 2
2/ Pani Teresa Głuszcz – plastyk Miejskiego Domu Kultury,
3/ Pani Katarzyna Gierach – opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka,
4/ Anna Machnicka  – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka,
5/ Michał Winiarski  – Radny Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka.

Zwycięzcą konkursu został Kacper Sagan uczeń klasy IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej. Oprócz nagrody rzeczowej Kacper otrzymał również tytuł Mały Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka 2017 oraz fotel burmistrza miasta w dniu 1 czerwca. Laureatowi konkursu składamy serdeczne gratulacje.

Komisja konkursowa przyznała również tytuł wiceburmistrza Darii Wróblewskiej, Małemu Burmistrzowi Miasta 2016, uczennicy  kl. IIc Szkoły Podstawowej nr 4.

Komisja Konkursowa postanowiła również przyznać trzy wyróżnienia. Otrzymały je następujące osoby:  Kinga Krupińska kl. IIc SP nr 4, Maciej Kuba kl. IId SP nr 2, Małgorzata Zielińska kl. IIIa SP nr 4.

Wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie, ale nie mieli szczęścia znaleźć się wśród nagrodzonych dziękujemy za piękne prace i życzymy dalszych sukcesów na polu artystycznym.

Zwycięzca konkursu, Kacper Sagan już jutro będzie urzędował razem z Burmistrzem Rawy Mazowieckiej Dariuszem Misztalem w rawskim ratuszu.

 

fot. A. Gruchała

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Uwaga! praca

Firma Baker Hughes poszukuje do pracy mechaników, techników mechatroników i techników elektroników. Szczegóły oferty zostaną przedstawione na spotkaniu, organizowanym w Rawie w najbliższy piątek 9 czerwca. Więcej informacji na ten temat na plakacie oraz pod linkiem: https://bakerhughes.taleo.net/careersection/bhiexternal/jobdetail.ftl?job=1706749

 • autor: WRGPiIE
 • -

Dni Rawy za nami

Za nami weekend dobrej zabawy na świeżym powietrzu - Dni Rawy Mazowieckiej. Była to bogata i ciekawa dwudniowa impreza. Zamkowe atrakcje rozpoczęły się w sobotę we wczesnych godzinach popołudniowych.

Przenieśliśmy się kilkaset lat w przeszłość, przypomnieliśmy jak wyglądał namiot rycerski, a przy pomocy mincerza chętni mogli wybić sobie historyczną monetę Rawy. Zobaczyliśmy efektowny pokaz muszkieterów i halabardników oraz występy żonglerów z flagami. Niesamowite emocje wzbudziła polsko-węgierska parada motocyklowa.

Dla dzieci na zamku pojawił się ogromny latający smok, wokół którego przygotowaliśmy atrakcje ze smoczymi zabawami i strefą namiotową z malowaniem twarzy i fotobudką.

Równocześnie rozpoczął się program sceniczny. Imprezę poprowadzili Krzysztof Łobodziński i Tomasz Combrzyński, a na zamkowej scenie oprócz świetnych artystów coverowych z zespołu Nareszcie wystąpiły gwiazdy: Urszula oraz Pectus.

W niedzielę dużą gratką były pokazy StrongManów, musztry ułańskiej i prezentacja Sił Specjalnych Wojska Polskiego.   

Dziękuję za Państwa obecność, sympatyczną i spokojną zabawę oraz wspólnie spędzone chwile. Mam nadzieję, że impreza spełniła Państwa oczekiwania i że każdy z uczestników spędził weekend w miłej atmosferze.

Jednocześnie dziękuję wszystkim instytucjom, mediom i firmom zaangażowanym w organizację Dni Rawy Mazowieckiej 2017.

Dariusz Misztal
burmistrz Rawy Mazowieckiej

fot. Foto Milejka

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Rawski Festiwal Biegowy

Już 10 czerwca zapraszamy do udziału w imprezie sportowej Rawa Biega - Rawski Festiwal Biegowy. W tym roku przygotowaliśmy dystanse biegowe absolutnie dla wszystkich lubiących spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Rozpoczniemy biegiem dla najmłodszych na dystansie 400 m. Kolejne dystanse to 600, 1000 i 1500 m. Na zakończenie imprezy oczywiście Rawska Dycha czyli bieg na dystansie 10 km. Na wszystkich dystansach prowadzona będzie oddzielna klasyfikacja dla dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn. Przygotujemy atrakcyjne nagrody dla zwycięzców. Uczestnicy Rawskiej Dychy otrzymają specjalnie zaprojektowane pamiątkowe medale. Zapisy do biegów w formie elektronicznej pod linkiem http://zapisy.sts-timing.pl/182/ do dnia 08.06. do godz. 24.00. Zapisy dla młodzieży w szkołach u nauczycieli w-f. W dniu imprezy zapisy będą prowadzone w godzinach pracy biura zawodów (hala sportowa OSiR Tatar). Szczegółowe informacje w regulaminie i pod numerem telefonu 781. 700 509.

Jeszcze raz zapraszamy w dniu 10 czerwca nad Zalew Tatar.

 • Plakat: Rawa Biega - Rawski Festiwal Biegowy.
 • Mapa trasy: Rawa Biega - Rawski Festiwal Biegowy.

Dni Rawy Mazowieckiej w "Łodzią Po Regionie" TVP Łódź

Zachęcamy do obejrzenia materiału programu "Łodzią Po Regionie" zapraszającego do udziału w Dniach Rawy.

https://www.facebook.com/lodziaporegionie/videos/1703962066288452/

 • -

Drogie MAMY

z okazji Waszego święta składam Wam najserdeczniejsze życzenia.

Życzę, aby macierzyństwo dawało Wam radość i poczucie spełnienia. Życzę, żeby wzajemna troska, zrozumienie, ciepło rodzinne gościło w Waszym życiu każdego dnia.

Niech Wasze pociechy doceniają Waszą miłość, oddanie i  zaangażowanie, a każdy dzień będzie tak szczęśliwy, uroczysty i tak wyjątkowy jak dzisiejszy.

Dariusz Misztal        
Burmistrz Miasta  
     

 

 • -

Dodatkowe kursy komunikacji miejskiej na Dni Rawy

Informujemy wszystkich mieszkańców, że podczas Dni Rawy Mazowieckiej, tj. w dniach 27 i 28 maja 2017 r. zostaną uruchomiane dodatkowe przejazdy komunikacji miejskiej. Dodatkowe kursy obejmują dojazdy na trasie między Urzędem Miasta a Aquarium.

 

19 kandydatów na „Małego Burmistrza”

Konkurs Mały Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka dobiega końca. Na konkurs wpłynęło 21 prac z rawskich szkół podstawowych. Zgodnie z regulaminem odrzucono dwie prace konkursowe, ponieważ dwie uczestniczki złożyły po dwie prace. Komisja rozpatrywała więc 19 pięknych plastycznych arcydzieł. Temat prac konkursowych to „Rawa Mazowiecka z opowieści moich przodków”.

Mały Burmistrz będzie już siódmym z kolei w historii konkursu. I kto nim zostanie w bieżącym roku? Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 30 maja 2017 r. podczas wernisażu wystawy prac w holu wystawowym Miejskiego Domu Kultury o godz. 15.00. Główną nagrodą w konkursie będzie tytuł Małego Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka oraz fotel Dariusza Misztala burmistrza Rawy Mazowieckiej i dzień urzędowania w dniu 1 czerwca w miejskim ratuszu.

Organizatorem konkursu Mały Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka jest Młodzieżowa Rada Miasta.

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta

Sobota na sportowo

Dwie  imprezy sportowe w ciągu jednego dnia. Ostatnia sobota w Rawie Mazowieckiej  należała do biegaczy i miłośników kolarstwa. Była to już V edycja ŻTC Bike Race w naszym mieście w tym roku poszerzona o imprezę biegową. Pierwsi do rywalizacji przystąpili  biegacze, którzy zmierzyli się z 10 kilometrowym dystansem. Na starcie stanęło 39 zawodników i 7 zawodniczek. Uczestnicy mieli do pokonania dwie 5 kilometrowe pętle co przy ciągle wzrastającej temperaturze nie było wcale łatwe nawet dla wytrawnych biegaczy. Bardzo dobrze wypadli rawianie, zawodnicy MLUKS Rawa. Zwycięzcą biegu został Wojtek Pawlak przed Sebastianem Duszyńskim. W pierwszej dziesiątce uplasowali się jeszcze Oskar Szymczakowski (7 miejsce) i Patryk Pawlak (10), którzy stanęli na podium w kategorii M16. Najlepsz zawodniczką Rawy Mazowieckiej została pani Mariola Maszewska – Wach. Najlepszym zawodnikiem zwycięzca klasyfikacji open Wojciech Pawlak. Wyróżnionym zawodnikom pamiątkowe statuetki wręczył Przewodniczący Komisji Oświaty i Sportu Leszek Jarosiński. Najstarszym zawodnikiem rawskiego biegu został redaktor sportowy Głosu Rawy Witold Błądek.

Po biegaczach na starcie sobotniej imprezy stanęli kolarze. Tu również wystartowali rawianie zawodnicy Rawskiej Grupy Kolarskiej jeżdżący obecnie w barwach firmy Ditta Seria. Już tradycyjnie najlepiej zaprezentował się Marian Mirowski (ubiegłoroczny zwycięzca cyklu w kategorii M 60) który  zajął II miejsce w wyścigu Fit Race. Ponadto wśród pań najlepszą zawodniczką Rawy została Aleksandra Botul, a najlepszym zawodnikiem dystansu Super Prestige Michał Fydrych. Wszyscy wymienieni zawodnicy otrzymali podobnie jak biegacze pamiątkowe statuetki ufundowane przez miasto Rawa Mazowiecka.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom sobotnich zawodów i jednocześnie zapraszamy 10 czerwca na Rawski Festiwal Biegowy Którego zwieńczaniem będzie bieg na 10 km „Rawska Dycha”.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Urbański, ŻTC

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Złoto Igora Misztala i brązowy medal Kuby Kwapisia

Miło nam zakomunikować, że Reprezentacja Polski osób niepełnosprawnych, której członkiem jest wychowanek MLUKS Dwójka i trenera Bajana Igor Misztal, wywalczyła  złoty medal Mistrzostw Świata. Polacy w meczu finałowym pokonali reprezentację Rosji w stosunku 2:0. W złotej drużynie wystąpili oprócz Igora: Patryk Chojnowskl i Paweł Jabłoński.
Warto dodać, że Igor jest również złotym medalistą Mistrzostw Europy w grze podwójnej z 2015 r. Serdecznie gratulujemy polskim sportowcom, wśród których znalazł się wychowanek rawskiego klubu.

W Drzonkowie odbyła się XXIII Olimpiada Młodzieży w tenisie stołowym. W trakcie zawodów rozgrywane były gry indywidualne, podwójne, mieszane i drużynowe. W rozgrywkach drużynowych klub nasz reprezentowali: Kuba Kwapiś, Tomasz Winiarski i Paweł Nowacki. Rozgrywki prowadzone były systemem grupowo-pucharowym. W fazie grupowej chłopcy zmierzyli się z KS MARTEX Rybnik i KS BRONOWIANKA Kraków zwyciężając oba pojedynki 3:1. W meczu o awans do turnieju głównego ulegli drużynie LKS ODRA Głoska 2:3. W pozostałych kategoriach startował już tylko Kuba Kwapiś. W turnieju indywidualnym w grze o finał uległ późniejszemu zwycięzcy turnieju Maćkowi Kubikowi 1:4. Tym samym zakończył rozgrywki na miejscu V. Również na miejscu V został sklasyfikowany w grze podwójnej w parze z Patrykiem Pyśkiem z LKTS Luboń. Chłopcy ulegli zwycięzcom turnieju Maksymilianowi Miastowskiemu i Michałowi Małachowskiemu. Turniej gier mieszanych przyniósł upragniony medal. W parze z Elżbietą Kwiatkowską z MKS ROKITA Brzeg Dolny wywalczyli brązowy medal.

 

 • autor: MLUKS Dwójka

fot. MLUKS Dwójka

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Udany weekend zawodników RKKK

Sportowcy z rawskiego Klubu Karate Kyokushin mają za sobą udział w turnieju Calisia Cup oraz Pucharze Polski MMA w Sochaczewie.

Siedmioro zawodników naszego klubu walczyło w Kaliszu. Wystąpiło tam 140 zawodników z 14 klubów - m.in. Wrocławia, Sochaczewa, Kalisza, Skarżyska-Kamiennej, Szydłowca, Legnicy, Łodzi. Startowano w dwóch kategoriach: kata i kumite. Po zaciętych i pięknych walkach nasz team przywiózł 6 medali.

KATA
Bartłomiej Słomka – srebro
Krystian Krupa – brąz

KUMITE
Martyna Gasińska – złoto
Mateusz Grzejszczak – srebro
Krystian Krupa – srebro
Paweł Krajewski – brąz

Ponadto nasz klub godnie reprezentowali: Michał Grzejszczak oraz Mateusz Gasiński. Serdecznie gratulujemy karatekom oraz trenerowi prowadzącemu -Sensei Marcinowi Kopczyńskiemu i opiekunowi teamu RKKK - sempai Marekowi Gasińskiemu.

Natomiast w  Sochaczewie odbyła się 132. edycja Amatorskiej Ligi MMA, która była zarazem Pucharem Polski MMA 2017. Rawski Klub KK reprezentowało 3 zawodników. Na macie stanęli Piotr Czyrka, Jakub Klasztorny i Adrian Bartosiński. Każdy z nich jest już medalistą tej obecnie najmocniejszej ligi mieszanych sportów walki w Polsce. Piotrek i Kuba wystartowali w kategorii Junior do 70 kg. Nasi wojownicy walczyli znakomicie, niestety brakowało im chwilami zimnej krwi. Kuba dopiero po dogrywce musiał uznać wyższość swojego rywala, zaś Piotrek, po pierwszym zdecydowanym zwycięstwie, w kolejnej walce uległ przeciwnikowi. Na koniec pozostał Adrian Bartosiński, nasz najbardziej utytułowany zawodnik. Startował w kategorii Senior do 84 kg. Adrian po raz kolejny udowodnił swoją klasę, Stoczył cztery pojedynki, z których trzy wygrał -  przed czasem lub z wyraźną przewagą punktową. W finale spotkał się z Gerardem Bąkiem z zaprzyjaźnionego klubu Brawler FC Końskie. Po pięknej i ciężkiej walce Adrian został srebrnym medalistą Mistrzostw Polski MMA 2017. Obecnie RKKK zajmuje 44. miejsce na 147 klubów. Jest duża szansa na podwyższenie lokaty, bo przed naszymi wojownikami jeszcze kilka występów do końca roku. Opiekunem teamu i trenerem prowadzącym jest Adrian Bajan, zaś wspierającym Marcin Kopczyński. Wszystkim gratulujemy postawy, a Adrianowi srebrengo medalu.

Informacje przekazał Zbigniew Pacho, rzecznik RKKK

 

 

Puchar Polski MMA Sochaczew, fot. G. Adamek

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

fot. Calisia Cup

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Uczniowie gimnazjów powiatu rawskiego w parlamencie

Gimnazjaliści z Rawy Mazowieckiej i powiatu rawskiego byli uczestnikami wycieczki do Sejmu i Senatu w Warszawie. Była to nagroda dla tych, którzy dotarli do drugiego etapu IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych „Żołnierze Niezłomni”. Organizatorami konkursu byli: Burmistrz Miasta Dariusz Misztal, Rada Miasta Rawa Mazowiecka oraz Parlamentarzyści Ziemi Rawskiej Senator RP Rafał Ambrozik i Poseł RP Grzegorz Wojciechowski. Fundatorami wycieczki dla finalistów konkursu byli Parlamentarzyści Ziemi Rawskiej Poseł RP Grzegorz Wojciechowski i Senator RP Rafał Ambrozik. Wyjazd odbył się 16 maja 2017 roku.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum gromadzi zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej), malarstwa polskiego od XIII wieku, a także galerię malarstwa obcego (włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie i rosyjskie), zbiory numizmatyczne i rzemiosła artystycznego.
Kolejną atrakcją wycieczki był Parlament RP. W Sejmie młodzież przywitał Senator RP Rafał Ambrozik i specjalnie oddelegowany w tym dniu pracownik, który wprowadza w sejmowe korytarze. Każdy z młodych ludzi miał możliwość rozmowy z senatorem. Pan Senator podziękował młodzieży za udział w Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych „Żołnierze Niezłomni”. A młodzież nie tylko pogłębiła swoją wiedzę, ale i odniosła korzyść biorąc udział w wyjątkowej wycieczce odwiedzając najważniejszą instytucję w kraju.

Kolejnym punktem wyprawy był Cmentarz Powązkowski znany potocznie Powązkami. Pochowani zostali tutaj zasłużeni dla Polski politycy, działacze niepodległościowi, pisarze myśliciele, artyści, lekarze oraz duchowni. Na tzw. Łączce na Cmentarzu Powązkowskim gimnazjaliści mieli okazję podziwiać stan zaawansowanych prac i działań, które właśnie trwają i doprowadzą do odnalezienia szczątków kolejnych bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego. Na terenie Łączki mogą znajdować się szczątki ok. 100 osób zamordowanych w latach 40. i 50. w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

Burmistrz Miasta Dariusz Misztal, Rada Miasta Rawa Mazowiecka oraz Parlamentarzyści Ziemi Rawskiej Senator RP Rafał Ambrozik i Poseł RP Grzegorz Wojciechowski składają serdeczne podziękowania uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, niech znakomite osiągnięcia i godna postawa będzie najwspanialszą nagrodą i zachętą do dalszej pracy i sukcesów, aby mądrość i uczciwość były dewizą w życiu.

 

 • autor: M. Janeczek

fot. M. Janeczek

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

MRM zaprasza na XVII Turniej Koszykówki Ulicznej

W sobotę 27 maja 2017 r. o godz. 11.00 Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza na 17. edycję Turnieju Koszykówki Ulicznej. Turniej odbędzie się na boisku Szkoły Podstawowej nr 2 (wjazd od ul. Targowej).

Zgodnie z ideą koszykówki ulicznej do udziału w turnieju zapraszamy wszystkich,  którzy chcą się dobrze bawić na świeżym powietrzu, bez ograniczeń wieku i płci. Zawody będą rozgrywane w dwóch kategoriach: do lat 16 oraz w kategorii open. Rozgrywki w eliminacjach przeprowadzane będą systemem mieszanym, a w części finałowej - każdy z każdym.
Dla zwycięzców i uczestników turnieju przygotowaliśmy ciekawe nagrody.

Zapisy internetowe trzyosobowych drużyn już trwają. Zapisywać się można do 26 maja w wiadomości prywatnej wysłanej na profil Młodzieżowej Rady Miasta Rawa Mazowiecka na Facebook’u oraz w dniu 27 maja od godz. 9.30 w miejscu odbywania się turnieju.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

 • autor: Młodzieżowa Rada Miasta
 • -

Dni Rawy – zmiana organizacji ruchu

W związku z odbywającymi się 27 i 28 maja 2017 r. Dniami Rawy Mazowieckiej nastąpi zmiana organizacji ruchu i utrudnienia dla mieszkańców ulic: Ks. Skorupki, Zamkowa, Ziemowita, Zatylna, Krzywe Koło. Ww. ulice zostaną zamknięte dla ruchu samochodowego od dnia 27 maja od godz. 12.00 do dnia 28 maja do godz. 0.30.
Natomiast w niedzielę 28 maja będzie zamknięta ul. Zamkowa w godz. 9.00-19.00.

Jednocześnie informujemy, iż zezwolenia na wjazd można odebrać w siedzibie Straży Miejskiej w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka przy Pl. Piłsudskiego 4, pokój nr 5.

 

 • autor: Miejski Dom Kultury

Rawa na sportowo – wyścig kolarski i bieg na 10 km

Już za niespełna dwa tygodnie kolejny sportowy weekend w naszym mieście. Tym razem rawianie (i nie tylko) będą mogli się sprawdzić w kolarskim wyścigu szosowym i biegu na dystansie 10 km. Kolarze będą mogli wystartować w wyścigach SUPERPRESTIGE i FITRACE. Biegacze natomiast zmierzą się z 10-kilometrowym dystansem w okolicach zalewu Tatar, który będzie się składał z dwóch 5-kilometrowych pętli. Trasa biegu tym razem została wytyczona nieco inaczej, jej fragment będzie prowadził między innymi wzdłuż ulicy Katowickiej. Zapisów do wyścigu kolarskiego i zawodów biegowych można dokonać elektronicznie na stronie internetowej www.ztc.pl lub 20 maja w biurze zawodów przy pływalni Aquarium. Dla młodzieży szkolnej z Rawy Mazowieckiej udział w biegu jest bezpłatny.
Wszelkie szczegóły dotyczące regulaminów biegu i wyścigu kolarskiego dostępne są na stronie ŻTC Bike Race.

Poniżej druk zgłoszeniowy i mapka trasy biegowej.

 

 • autor: Z. Urbański
 • -

III Bieg Flagi

2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi. Z tej okazji po raz trzeci w naszym mieście zorganizowano Bieg Flagi o Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej. Uczestnicy mieli do wyboru trzy dystanse 800, 1500 i 5000 m, na których wystartowało 152 uczestników.
W rawskiej imprezie wzięli udział zawodnicy z Mińska Mazowieckiego, Łodzi, Skierniewic i kilku miejscowości Powiatu Rawskiego. Zwycięzcy poszczególnych dystansów otrzymali pamiątkowe statuetki. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale upamiętniające to sportowe wydarzenie. Sympatycznym akcentem uczczenia barw narodowych było rozdanie 50 flag, które później mogliśmy oglądać na trasach biegowych oraz w miejscu startu i mety.  

Na poszczególnych dystansach zwyciężyli:
Kobiety
800 m – I Kalina Gos, II Wiktoria Tomaszewska, III Magda Hudzik
1500 m – I Beata Klimek, II Sylwia Błażejewska, III Julia Górska
4000 m – I Monika Wach, II Beata Klimek, III Aleksandra Korolczuk

Mężczyźni
800 m – I Cezary Rybak, II Mario-Barra Strzemiński, III Tymoteusz Gruszczyński
1500 m – I Szymon Nosek, II Roger Sołtysiak, III Tomasz Ambrozik
4000 m – I Wojciech Pawlak, II Patryk Pawlak, III Krzysztof Wójciak

Zwycięzcami konkursu, w którym nagrodą były rowery ufundowane przez Miasto Rawa Mazowiecka zostali: Kuba Nowak i Krzysztof Wójciak.
Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne imprezy biegowe: 20 maja bieg na 10 km organizowany przez Miasto Rawa Mazowiecka i Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów oraz 10 czerwca na Rawski Festiwal Biegowy z głównym dystansem 10 km. Szczegóły wkrótce.

 

 • autor: Z. Urbański

fot. Z. Karpiński

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

fot. W. Błądek

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

następna strona »

Banery

Kalendarium

Banery