JATKI MIEJSKIE

Tego lata ruszą prace przy zabytkowych jatkach miejskich.

W wyniku przetargu wyłoniony został wykonawca kolejnego zadania z projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Zadanie, które będzie realizowało Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane ZAWISZA to „Adaptacja wraz z rozbudową zabytkowych jatek w celu nadania nowej funkcji społecznej, w tym kulturalnej.” Prace rozpoczną się jeszcze w te wakacje i potrwają do jesieni przyszłego roku.

Inwestycja ta jest już trzecią, realizowaną w ramach projektu pn. „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”, dofinansowanego ze środków UE. Przed kilkoma miesiącami zakończone zostało pierwsze zadanie związane z remontem Muzeum Ziemi Rawskiej, a trwająca rewaloryzacja zabytkowego parku to drugie przedsięwzięcie z projektu rewitalizacyjnego. Obecnie trwają prace projektowe dotyczące zagospodarowania przestrzeni centrum miasta, będącego ostatnią inwestycją tego dużego projektu.

Cel inwestycji
Budynek, wpisany do rejestru zabytków w 1967 r., zostanie poddany kompleksowym pracom remontowym i konserwatorskim, zostanie też rozbudowany. Po zakończeniu robót, jatki będą służyły rawskiemu muzeum do rozwoju jego statutowej działalności, będą też miejscem spotkań i działalności pasjonatów lokalnej tradycji i historii. Z bogatszej oferty muzeum skorzystają też uczniowie naszych i okolicznych szkół, dla których lekcje historii przybiorą mniej tradycyjną, a przez to ciekawszą formę. Wprowadzenie tej nowej, społecznej funkcji do zabytkowego obiektu wpłynie też z pewnością na budowanie rodzimej tożsamości i więzi między mieszkańcami, również tych międzypokoleniowych.
 

  • autor: WRGPiIE
  • Jatki w 1964 r., zbiory WUOZ
    Jatki w 1964 r., zbiory WUOZ
  • Jatki w w 2018 r., fot. Z. Urbański
    Jatki w w 2018 r., fot. Z. Urbański
  • Jatki w 2019 r., wizualizacja aut. Arkon Atelier
    Jatki w 2019 r., wizualizacja aut. Arkon Atelier

Wstecz

Banery

Kalendarium

Banery