Aktualności 2020

Harmonogram odbioru odpadów

Od stycznia 2021 r. będzie obowiązywał nowy harmonogram odbioru odpadów komunalnych na terenie miasta Rawa Mazowiecka.

 Pamiętajmy, że odpady należy wystawić w dniu wywozu przed bramę posesji najpóźniej o godz. 7.00. Harmonogram wywozu odpadów obowiązuje od 1 stycznia do 28 lutego 2021 r.

Awaria w święta?

Święta to czas, który spędzimy z rodziną. Wierzymy, że będzie to czas spędzony w spokoju. Niestety czasami zdarzają się awarie. Co w takim wypadku? W naszym mieście prowadzone są dyżury energetyczne, hydrauliczne, gazowe jak i wodno-kanalizacyjne

Podajemy Państwu numery telefonów do odpowiednich służb, które będą w razie potrzeby szybko i skutecznie reagować na zgłoszenia.

Pogotowie wodno-kanalizacyjne RAWiK – 601 395 677, 693 444 709
RAWiK elektryk – 601 353 240

RTBS Administracja – 607 234 950
RTBS Elektryk – 607 943 147
RTBS Hydraulik-gazownik – 512 760 183.

Rawsko-Mazowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa
24.12.2020 r. – 25.12.2020 r. 
Hydraulik – 605 731 791
Elektryk – 691 541 835, 601 287 028

26.12.2020 r. – 27.12.2020 r. 
Hydraulik – 691 771 574
Elektryk – 691 541 835, 601 287 028

31.12.2020 r. – 01.01.2021 r. 
Hydraulik – 605 515 829
Elektryk – 691 541 835, 601 287 028

Zakład Energetyki Cieplnej
Główny telefon kontaktowy – 609 777 481

Komunikacja miejska – 605 333 882

Rawska Wigilia za nami

Druga Rawska Wigilia już za nami. Ze względu na zagrożenie epidemiczne odbyła się ona w obowiązującym reżimie sanitarnym. Mieszkańcy podczas wigilijnego spotkania mogli odebrać gotowe zestawy z potrawami wigilijnymi.

Rawska Wigilia była również formą wsparcia dla rawskich restauratorów, którzy byli sponsorami ubiegłorocznego spotkania. Około tysiąca zestawów wigilijnych zakupiło miasto, a przekazali je mieszkańcom burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla i Radni Rady Miasta.

Dziękujemy wszystkim rawianom, którzy przybyli przed Miejski Dom Kultury. Wierzymy, że za rok będziemy mogli spotkać się i świętować w tradycyjnej formule. Wszystkim jeszcze raz życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.   

 • W namiocie radna Rady Miata przekazuje zestaw wigilijny
 • Troje radnych i burmistrz miasta na Rawskiej Wigilii
 • Stolik z zestawami wigilijnymi, burmistrz i radni Rady Miasta oraz przedstawcielie lokalnych mediów

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W Rawie sukcesywnie wprowadzane są zmiany podnoszące bezpieczeństwo użytkowników dróg. Dzisiaj przy ul. Zwolińskiego zamontowano lustro drogowe. Wyjazd z osiedla jest miejscem o ograniczonej widoczności. Ustawione lustro pozwala na bezpieczny wyjazd i poprawia bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Lustro zostało zamontowane z inicjatywy Radnej Rady Miasta Katarzyny Agnieszki Kitlińskiej.

 • lustro drogowe
 • lustro drogowe powiększenie
 • ul. Zwolińskiego - wyjazd
 • lustro drogowe przy ul. Zwolińskiego

Od 1 stycznia - nowy dyrektor OSiR

Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyły się przesłuchania konkursowe kandydatów na stanowiska dyrektora rawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W konkursie wzięły udział 3 osoby. Zdaniem komisji konkursowej, wymagania określone w konkursie najlepiej spełnił Grzegorz Stefaniak. Burmistrz zatwierdził wybór komisji konkursowej. Nowy dyrektor obejmie swoje obowiązki od 1 stycznia 2021 r.

 • Hala Tatar
 • Zalew Tatar - teren OSiR

Trwają roboty drogowe w centrum miasta

W centrum miasta prowadzone są roboty drogowe w ramach projektu rewitalizacyjnego. Ulice Krakowska, Miła i częściowo Mickiewicza zyskały nowy przebieg, ułożono krawężniki i rozpoczęto układanie asfaltu. 

W najbliższym czasie planowane jest dokończenie prac w ul. Mickiewicza i realizacja kolejnych etapów prac, zgodnie z harmonogramem. O każdym etapie prac będziemy Państwa na bieżąco informować.

 • nowo położone chodniki w ul. Krakowskiej
 • ul. Krakowska wysypana kamieniem drogowym
 • ułożone krawężniki w ul. Mickiewicza, przed ułożeniem chodników
 • ul. Mickiewicza w trakcie prac drogowych, w tle wieża strażacka
 • wylewanie asfaltu w ul. Mickiewicza, na pierwszym planie ciężarówka
 • wylewanie asfaltu na ul. Mickiewicza, na pierwszym planie walec drogowy
 • wylewanie asfaltu na ul. Miłej
 • świeżo położony asfalt w ul. Miłej
 • ul. Miła, widok od ul. Warszawskiej

Zielone, nie tylko od święta

Drzewko bożonarodzeniowe tworzy klimat świąt, zwłaszcza jeśli decydujemy się na żywą choinkę. Zapach lasu towarzyszy nam przez co najmniej 2 – 3 tygodnie, potem cięte drzewko trafia najczęściej na śmietnik, a to posadzone w doniczce – zazwyczaj do przydomowego ogródka.

Chyba że takiego brak – wtedy choinka podziela los tej ciętej. Nie chcemy, żeby tak było. Chcemy dać takiemu drzewku drugie życie. Wystarczy tylko zadzwonić do Urzędu Miasta i przywieźć choinkę pod wskazany adres, a my posadzimy ją na terenie naszego miasta.

Dzięki temu Państwo nie będą martwić się tym, co zrobić z drzewkiem doniczkowym po świętach, a Rawa zrobi się bardziej zielona.

 • grafika akcji "Zielone, nie tylko od święta"

Tytuł: Zielone, nie tylko od święta

Treść: Oddaj, nie wyrzucaj

Grafika: na zielonym tle w centralnej części gałązki jodły, po bokach choinki, śnieżynki i logo miasta

Druga Rawska Wigilia - 22 grudnia

Po raz drugi w Rawie Mazowieckiej odbędzie się miejska Wigilia. W ubiegłym roku uczestnicy wigilijnego spotkania mogli przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia, wspólnie kolędować, a na koniec skosztować potraw serwowanych przez lokalnych restauratorów. W bieżącym roku, ze względu na zagrożenie epidemiczne, Rawska Wigilia będzie miała nieco inny charakter.

Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska oraz Burmistrz Miasta Piotr Irla zapraszają rawian 22 grudnia przed Miejski Dom Kultury. W godz. 15-18 będą rozdawane zestawy wigilijne. Nie będziemy ich kosztować, jak w ubiegłym roku, na miejscu tylko zabierzemy je do domu. Tam podzielimy się nimi z domownikami.

Spotkanie wigilijne jest okazją spotkania świątecznego, odczuwania wspólnoty, ale jest również formą wsparcia naszych restauratorów. W ubiegłym roku byli oni sponsorami naszego spotkania, w bieżącym roku to na zlecenie miasta restauratorzy przygotowują zestawy wigilijne dla mieszkańców.

W trakcie naszego spotkania wigilijnego pamiętajmy o bezwzględnym założeniu maseczki, zachowaniu dystansu i dezynfekcji rąk. Nasze zdrowie i życie jest bowiem najważniejsze. Pamiętajmy również o seniorach, osobach w kwarantannie czy izolacji, byśmy nie pozostawili ich samym sobie na czas świąt.

Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w Rawskiej Wigilii. Niech te święta będą zdrowe, spokojne i szczęśliwe dla wszystkich.

 • plakat Rawskiej Wigilii, motyw przewodni plakatu - świąteczne ciasteczka

Tytuł: Rawska Wigilia

Treść: data i miejsce spotkania wigilijnego, organizatorzy, zestawy świąteczne na wynos

Grafika: na brązowym tle nierównomiernie ułożone kolorowe świąteczne ciasteczka, po bokach świerkowe gałązki, a w prawym górnym rogu logo miasta

Weekend Cudów już niebawem

To już w ten weekend: 12 - 13 grudnia niezbędna pomoc trafi do 32 rodzin z Rawy i okolic. W Weekend Cudów, czyli w trakcie finału Szlachetnej Paczki, wolontariusze dostarczą przygotowane pakunki potrzebującym rodzinom. Dzięki temu nadchodzące święta będą w domach podopiecznych Szlachetnej Paczki choć trochę lepsze.

W tym wyjątkowym i trudnym roku darczyńcy okazali naprawdę wielkie serca i w krótkim czasie wszystkie 32 rodziny z rawskiej edycji Szlachetnej Paczki znalazły wsparcie. To też wspaniała praca wolontariuszy, bez których nie byłoby akcji na naszym terenie i dzięki którym dzieje się tyle dobra. Nie na darmo motto akcji to „Lubię ludzi” – lubię i pomagam.

Tegorocznej rawskiej Szlachetnej Paczce patronuje burmistrz Piotr Irla.

 • 1Logotyp_SZLACHETNA_PACZKA_poziom

Ostatni z cyklu Rawski Koncert Sztuki

Poezja śpiewana w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów, klimat Bieszczadów w wierszach Józefa Bilskiego i pokaz grafik komputerowych Kamila Tęczyńskiego wypełni program ostatniego wieczoru z cyklu Rawski Koncert Sztuki. W imieniu organizatora wydarzenia - stowarzyszenia Topory - zapraszamy na nie w sobotę 12 grudnia, na godz. 18.00. Transmisja odbędzie się na profilu fb https://www.facebook.com/events/434101351328404/

"Rawski Koncert Sztuki” finansowany jest ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

 • plakat Rawskiego Koncertu Sztuki

Tytuł: Rawski Koncert Sztuki

Treść: Stowarzyszenie Topory zaprasza na Rawski Koncert Sztuki, weekend nr 5, Wieczór dla każdego, 12 grudnia (sobota), godzina 18, on-line. Koncert: Lubelska Federacja Bardów, odczyt poezji Józef Bilski, wystawa grafik Kamil Teczyński. Logo łódzkie na plus, budżet obywatelski, herb marszałka wojwewództwa łódzkiego, logo promuje łódzkie. Zadanie finansowane w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na 2020 rok "łódzkie na plus"

Grafika: na żółto-czerwonym tle instrumenty muzyczne, nuty, klucze wiolinowe, napisy na tle czarnym

Webinarium dla przedsiębiorców

Trwa rekrutacja na bezpłatne webinarium „Rozwiń swój biznes z Funduszami Europejskimi! – wybrane formy zwrotnego wsparcia dla przedsiębiorców". Webinarium odbędzie się 15 grudnia 2020 roku w godz. 10:00 – 10:40. Przedsiębiorców, którzy chcieliby wziąć w nim udział, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 11 grudnia.

Formularz wraz z dodatkowymi informacjami dostępny jest w linku https://rpo.lodzkie.pl/szkolenia-pife/item/4573-webinarium-pn-rozwin-swoj-biznes-z-funduszami-europejskimi-wybrane-formy-zwrotnego-wsparcia-dla-przedsiebiorcow. Na webinarium zaprasza LPI Funduszy Europejskich w Łowiczu.

Ścieżka pieszo-rowerowa zdewastowana

Już po raz kolejny na ścieżce pieszo-rowerowej doszło do aktu wandalizmu. Zniszczone zostały lampy oświetlające ścieżkę oraz ławka. Nad wykryciem sprawcy już działają odpowiednie służby, ale jeśli ktokolwiek posiada informacje o sprawcy bądź sprawcach prosimy o kontakt z Urzędem Miasta lub Komisariatem Policji w Rawie Mazowieckiej.

Dzięki nowo oddanemu odcinkowi ścieżki pieszo-rowerwej cykliści z osiedla Zamkowa Wola mogą dojechać rowerem do centrum miasta i nad rawski zalew Tatar. Ścieżka to również doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe i spacery. Zamontowane przy ścieżce stojaki rowerowe, stacje naprawy rowerów i energooszczędne oświetlenie poprawiają bezpieczeństwo użytkowników ścieżki. 

Dbajmy o naszą wspólną przestrzeń, bądźmy odpowiedzialni.

 • uszkodzona lampa oświetleniowa przy ścieżce rowerowej
 • uszkodzona lampa oświetleniowa
 • uszkodzona lampa przy ścieżce rowerowej
 • wyrwana pokrywa zabezpieczająca lampy oświetleniowej
 • uszkodzona lampa, z lewej strony rzeka Rawka
 • uszkodzona górna część ławki

Igor Łuczyński na zgrupowaniu w Karpaczu

13-latek Igor Łuczyński z klubu lekkoatletycznego MLUKS RAWA - trener Jarosław Wasiak - otrzymał powołanie na zgrupowanie szkoleniowo-selekcyjne w ramach programu LDK Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. 

Zgrupowanie odbywa się w Karpaczu i objęci są nim najlepsi w kraju zawodnicy w kategorii U14. Podstawą powołania Igora były wyniki uzyskane w sezonie letnim na dystansie 60 m (7,67), 100 m (12,27) i 200 m (26,49).

Serdeczne gratulacje dla Igora. Życzymy wielu sportowych osiągnięć.

 • autor: Info: MLUKS Rawa

fot. MLUKS Rawa

 • start Igora Łuczyńskiego podczas zgrupowania w Karpaczu

Konkurs na elewacje rozstrzygnięty

Pierwsza edycja konkursu „Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej” została rozstrzygnięta. Wczoraj, 8 grudnia, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej zostali nagrodzeni laureaci konkursu. W tegorocznej edycji konkursu komisja konkursowa przyznała tylko trzecie miejsce, a nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymali właściciele budynku położonego przy ulicy Warszawskiej.

Konkurs był jednym z instrumentów finansowych uruchomionych w ramach projektu pn. „Kompleksowy System Wsparcia Poprawy Jakości Zasobów Mieszkaniowych”, którego celem jest poprawa stanu zasobów mieszkaniowych na obszarze rewitalizacji, w tym m.in. poprawa estetyki budynków na tym obszarze. 

Konkurs był skierowany do właścicieli (współwłaścicieli) oraz do wspólnot mieszkaniowych budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych z obszaru rewitalizacji. Aby wziąć udział w konkursie należało w terminie od 1 stycznia 2019 r. do 30 września 2020 r. wykonać prace remontowe elewacji frontowej budynku usytuowanego w pierzei ulicy lub placu, a następnie najpóźniej do 31 października 2020 r. złożyć zgłoszenie konkursowe w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

Osoby, które wykonały prace remontowe elewacji frontowej budynku znajdującego się na obszarze rewitalizacji w 2020 roku lub zamierzają takie prace przeprowadzić, zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu na elewacje, która zostanie ogłoszona w roku 2021.

 

 • III nagroda w Konkursie na elewacje, elewacja domu przy ul. Warszawskiej
 • burmistrz miasta przemawia w sali widowiskowej MDK podczas uroczystości rozstrzygnięcia konkursu
 • burmistrz z laureatami konkursu i czekiem na 10 tys. zł na tle ścianki promocyjnej
 • burmistrz z laureatami konkursu i czekiem na 10 tys. zł na tle ścianki promocyjnej

Rawa dołączyła do protestu

Miasto Rawa Mazowiecka dołączyło do akcji protestacyjnej, związanej z planowanym wetem unijnego budżetu przez rządy Polski i Węgier. Akcję ogłosiło Stowarzyszenie Samorządy dla Polski. Akcja ma potrwać od 9 do 11 grudnia.

 • główne wejście do ratusza, nad wejściem flagi Polski, miasta i UE
 • flagi Polski, miasta i UE nad głównym wejściem do ratusza
 • flagi nad wejściem do ratusza
 • wejście do ratusza, wieża zegarowa, flagi
 • główne wejście do ratusza, flagi Polski, miasta i UE

Święty Mikołaj w Rawie

Za nami pracowity weekend św. Mikołaja. Przybył on do Rawy już w sobotę 5 grudnia i gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dzieci biorące udział w różnych świątecznych quizach otrzymywały od niego upominki. Każdy z maluchów mógł sobie też zrobić zdjęcie ze św. Mikołajem. 

Święty Mikołaj odwiedził również naszych milusińskich w szkołach podstawowych zapewniając moc radości.

Dla tych, którzy nie mieli szczęścia spotkać się ze św. Mikołajem mamy dobrą wiadomość. Już wkrótce Święta Bożego Narodzenia i jest szansa na kolejne spotkanie ze Świętym Mikołajem...

Miejska Biblioteka Publiczna

 • dwóch chłopców ze św. Mikołajem, czerwona kanapa, choinka
 • dwoje dzieci ze św. Mikołajem, w tle choinki
 • rodzice z dwójką dzieci i św. Mikołajem, w tle choinki
 • trzy dziewczynki ze św. Mikołajem, Mikołaj trzyma książkę
 • dziewczynka z książką wita się ze św. Mikołajem
 • pracownicy biblioteki i św. Mikołaj pozuja do zdjęcia, w tle choinki

SP nr 1

 • sala gimnastyczna, dzieci przygotowują się do konkursu plastycznego
 • dzieci w czapeczkach mikołajkowych
 • dzieci w czerwonych czapeczkach tworzą postać św. Mikołaja
 • dzieci tworzą kolorowy łańcuch, w tle grupa dzieci na ławce
 • dzieci podczas konkurencji z piłką
 • zdjęcie grupowe w czerwonych mikołajkowych czapeczkach

SP nr 2

 • grupa dzieci siedzi w sali na podłodze i czeka na św. Mikołaja
 • zdjęcie grupowe dzieci ze św. Mikołajem
 • dzieci siedzą na podłodze z podniesionymi rękoma, wchodzi św. Mikołaj
 • św. Mikołaj, wychowawczyni i kilkoro dzieci w sali przedszkolnej
 • zdjęcie grupowe dzieci ze św. Mikołajem i wychowawczynią
 • zdjęcie grupowe dzieci ze św. Mikołajem

SP nr 4

 • duża grupa dzieci na schodach w szkole
 • grupa dzieci pozuje do zdjęcia, w tle św. Mikołaj
 • troje dzieci koloruje św. Mikołaja na kartonie
 • grupa dzieci siezi na podłodze w klasie, dzieci słuchają nauczycielki
 • grupa dzieci pozuje do zdjęcia, w tle dekoracja świąteczna
 • dzieci pozują do zdjęcia z pięknymi podobiznami św. Mikołaja

Bogaty program na grudzień

Rawskie stowarzyszenie Topory przygotowało na ten miesiąc bogatą ofertę spotkań tematycznych. Niemal codziennie dzieje się coś ciekawego. Zadowoleni będą zarówno miłośnicy kreskówek, kalamburów, jak i fantastyki, filmów i gier RPG.

Ruszył remont chodnika przy ul. Jeżowskiej

Dzisiaj (8.12) ruszył remont chodnika przy ul. Jeżowskiej. Obecnie trwa rozbiórka starego chodnika oraz ustawianie nowych krawężników w rejonie ulicy Sadowej.

Niebawem zostanie wykonana nowa podbudowa oraz nawierzchnia z kostki betonowej. Chodnik przy ul. Jeżowskiej zostanie wyremontowany aż do granicy miasta. 

 • wykopy koparką pod chodnik przy ul. Jeżowskiej
 • koparka i samochód ciężarowy, wykopy pod chodnik
 • wykopy pod chodnik, z prawej strony koparka
 • utwardzanie podsypki pod kostkę, w tle koparka
 • sprzęt ciężki podczas przygotowywania terenu pod chodnik

Jacek Hugo - Bader gościem DKK

W poniedziałek, 7 grudnia zapraszamy na rozmowę z dzieniikarzem i reportażystą - Jackiem Hugo-Baderem. O jego najnowszą książkę "Szamańska choroba" zapyta autora opiekun rawskiego DKK, Zbigniew Pacho.Spotkanie on-line rozpocznie się o 14.00.

Jacek Hugo-Bader ma na swoim koncie nagrody, m.in. Grand Press, Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera, Nagrody Literackie "Nike". W rawskiej bibliotece na czytelników czeka kilka pozycji tego znakomitego reportażysty: "W rajskiej dolinie wśród zielska", "Skucha", "Dzienniki kołymskie", "Długi film o miłości: powrót na Broad Peak", "Biała gorączka" i "Audyt".

 • zaproszenie na spotkanie on-line z Jackiem Hugo Baderem

Tytuł: Spotkanie on-line

Treść: Promocja książki „Szamańska choroba” 
Spotkanie poprowadzi Zbigniew Pacho – moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej
Spotkanie on-line z Jackiem Hugo-Baderem
Fot. Tymoteusz Lekler
7.12.2020 r. godz. 14:00

Grafika: okładka książki „Szamańska choroba”, zdjęcie Jacka Hugo-Badera

Mikołajkowy konkurs rozstrzygnięty

Na konkurs ogłoszony przez rawski MDK wpłynęło prawie 400 prac.Młodzi artyści zastosowali różne techniki, ale temat był jeden i wiązał się ze św. Mikołajem. Jury miało nie lada problem z wyborem najpiękniejszych prac.Pełna lista wyróżnionych uczestników i prezentacja prac znajduje się na stronie mdkrawa.pl

Gratulujemy wszystkim autorom mikołajkowych dzieł! Konkurs odbywał się pod patronatem burmistrza Piotra Irli.

 • kolaż prac nadesłanych na mikołajkowy konkurs
  Mikołaju nasz, komu prezent dasz

Nieodpłatna, fachowa pomoc prawna

Osoby niezamożne mogą na nią liczyć w Klinice Prawa, działającej przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Studenci ostatnich dwóch lat studiów, nieodpłatnie i pod ścisłym nadzorem wykładowców w stopniu co najmniej doktora nauk prawnych i z praktyką prawniczą, udzielają porad prawnych z wykorzystaniem wszystkich środków porozumiewania się na odległość.

Bliższe informacje można uzyskać (także zgłaszając od razu problem prawny do rozwiązania): 

 • telefonicznie/faksem: (42) 635 46 32 (poniedziałki: godz. 13-16, wtorki: godz. 9-12, środy: godz. 14-17, czwartki: godz. 12-14),
 • e-mailem: klinika@wpia.uni.lodz.pl,
 • pocztą tradycyjną: Klinika Prawa, ul. Kopcińskiego 8/12, 90-232 Łódź.

Więcej o działalności Kliniki w linku Klinika Prawa UŁ

Środki na szkolenie pracowników

Dla przedsiębiorców z sektora MŚP dostępne są środki unijne na szkolenie pracowników. O tym, na jakich zasadach i w jaki sposób aplikować opowiedzą eksperci z Lokalnego Punktu Informacyjnego FE w Łowiczu w trakcie webinarium 9 grudnia. Obowiązują zapisy, a ich termin upływa 7 grudnia.

Program spotkania informacyjnego

Dofinansowanie szkoleń w ramach:

 • Bazy Usług Rozwojowych - omówienie zasad korzystania z portalu i Instytucji udzielających wsparcia w województwie łódzkim, przedstawienie zasad przyznawania finansowania.
 • Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
 • Inwestuj w rozwój – pożyczka na kształcenie.

Śniadanie online dla organizacji pozarządowych – 4 grudnia

Przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych zapraszamy na śniadanie online. Spotykamy się 4 grudnia w godz. 9-11.30.

Przed nami interesujący program spotkania:

 • zarządzanie chaosem, zarządzanie w chaosie - czyli jak zarządzać przedsiębiorstwem (organizacją pozarządową) w niepewnych czasach
 • skąd pieniądze dla przedsiębiorstw (organizacji pozarządowych) - jakie dofinansowania dla przedsiębiorców społecznych są planowane w przyszłym - 2021 roku

Więcej informacji o śniadaniu

Spotykajmy się on-line 
Aby wziąć udział w spotkaniu nie trzeba się rejestrować wcześniej, wystarczy kilka minut przed 9.00 wejść w link do spotkania, Meeting ID: 931 3976 5453, Passcode: smacznego

Spotkajmy się razem!

Stypendia sportowe – zbliża się termin składania wniosków

Przypominamy, że dnia 15 grudnia upływa termin składania wniosków o stypendia sportowe, przyznawane za wysokie osiągnięcia zawodnikom rawskich klubów sportowych. Stypendia są formą wsparcia udzielanego uzdolnionej sportowo młodzieży mieszkającej na terenie Miasta Rawa Mazowiecka. 

Stypendia, zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Rawa Mazowiecka, będą przyznawane za osiągane  wyniki uzyskane w 2020 r., począwszy od zawodów szczebla wojewódzkiego (złoty medal) do zawodów na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. O stypendium mogą ubiegać się również sportowcy niepełnosprawni. 

Wnioski o stypendium mogą składać zainteresowane organizacje sportowe lub sami zawodnicy w terminie do dnia 15 grudnia 2019 r. w biurze podawczym Urzędu Miasta.

Poniżej zamieszczamy wzór wniosku oraz tekst Uchwały Rady Miasta Rawa Mazowiecka w sprawie określenia zasad i trybu przyznawania stypendiów sportowych.

Wszelkich informacji dotyczących stypendiów sportowych udzielamy telefonicznie pod nr 781 700 509.

 • basen pływacki, grupa pływaków trenuje na basenie
 • zawodnik skacze do wody
 • grupa biegaczy startuje do biegu przy hali sportowej Tatar
 • finisz biegu zwycięzcy, przy trasie publiczność
 • tenisiści przy dwóch stołach rozgrywają mecze, w tle banery miasta i UM
 • na pierwszym planie mecz tenisistów, w tle trybuna dla publiczności

Roboty budowlane w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Żydomicach

W formule „zaprojektuj i wybuduj” trwają prace projektowe i modernizacyjne w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Żydomicach. Inwestycję prowadzi spółka Rawik, a wykonawcą inwestycji jest firma EKO-MTK Sp. z o.o. z siedzibą w Nadarzynie. Całość zadania jest realizowana w ramach Projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Rawa Mazowiecka Faza – II”. Inwestycja o wartości 6 844 950,00 zł brutto została dofinansowana z Funduszu Spójności w kwocie 3 910 003,43 zł. Pozostałe finansowanie to środki własne Spółki „RAWiK” w tym pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 1 822 703,00 zł. 

Zakres robót obejmuje m.in. poprawę hydrauliki kanałów dopływowych w hali krat, zwiększenie sprawności działania instalacji wody technologicznej, usprawnienie instalacji zgarniania ciał flotujących na osadnikach, rozbudowę układu transportu pulpy piaskowej oraz płukania piasku, przebudowę i rozbudowę układu odbioru odpadów tłuszczowych, rozbudowę instalacji dezodoryzacji obiektów, montaż mieszadeł w komorze denitryfikacji, montaż instalacji zgarniania kożucha w kanale przed osadnikami wtórnymi.

Inwestycja przyczyni się do usprawnienia obsługi poszczególnych obiektów m.in. poprzez wyposażenie zastawek w napędy elektryczne, montaż wyciągów do nowych mieszadeł i pomp, wykonanie instalacji chroniącej obiekty części osadowej przed osadzaniem się struwitu i zawiesin, wykonanie instalacji usprawniających pracę WKF, przebudowę układu mieszania, transportu i higienizacji wapnem osadu odwodnionego.
Wykonanie wskazanych robót jest związane z rozbudową układu zasilania, monitoringu i sterowania oczyszczalni i jej obiektów oraz montażem aparatury kontrolno – pomiarowej. Planowane doposażenie usprawni procesy technologiczne oraz polepszy pracę całej oczyszczalni ścieków.

Przedsięwzięcie ma celu podniesienie efektywności zagospodarowania osadów ściekowych oraz podniesienie wydajności procesu oczyszczania (mechanicznego i biologicznego). W wyniku wdrożenia urządzeń pomiarowych i oczyszczających, zwiększy się kontrola nad procesem oczyszczania.
Realizacja Projektu w Fazie II ma na celu odprowadzanie i oczyszczanie ścieków miejskich w sposób kontrolowany i zorganizowany, ograniczając tym samym ilość zanieczyszczeń przedostających się do wód i gleby.

Zakończenie prac modernizacyjnych w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Żydomicach planowane jest w połowie roku 2021.

 • autor: Info: Rawik

fot. archiwum Rawik

 • Oczyszczalnia ścieków w Żydomicach, widok z góry
 • Widok z lotu ptaka na Oczyszczalnię ścieków
 • Widok z góry na Oczyszczalnię ścieków

Spis Rolny na finiszu - dokonaj samospisu

Do końca Spisu Rolnego pozostało już tylko kilka dni. Przypominamy, że rolnicy mogą dokonać samospisu, a przy okazji otrzymać upominek. Poniżej szczegóły.

Upominek za samospis dla gmin:
KAŻDY, kto spisze się przez Internet (spisrolny.gov.pl w okresie 13.11-30.11) i wyśle na adres promocjeLDZ@stat.gov.pl  wiadomość e-mail, wpisując w tytuł SAMOSPIS DLA GMIN – otrzyma UPOMINEK od Urzędu Statystycznego w Łodzi. 
Wystarczy po dokonaniu samospisu wysłać e-mail o tytule SAMOSPIS DLA GMIN, w treści podając numer spisanego gospodarstwa wraz z danymi do wysyłki upominku.
Upominki otrzymają gospodarstwa, które pomyślnie zakończyły samospis pomiędzy 13.11 a 30.11.2020 r. 
Upominki zostaną wysłane po zakończeniu Spisu Rolnego, a wśród nich znajdą się losowo m.in. koszulki, czapeczki, powerbanki, pendrivey, notesy, plecaki, torby na dokumenty, kubki termiczne, skarbonki, itp…
 
Jeszcze nie dokonałeś samospisu, masz czas do poniedziałku, 30 listopada

Przejście pieszo-rowerowe na ul. Łowickiej w budowie

Wczoraj ruszyły prace przy budowie wyniesionego przejścia pieszo-rowerowego przy moście na ul. Łowickiej. Połączy ono w bezpieczny sposób odcinki ścieżki rowerowej wychodzącej z parku w kierunku os. Zamkowa Wola. 

Prace przy budowie przejścia postępują bardzo sprawnie i już niedługo piesi i rowerzyści będą mogli z niego korzystać.

 • koparka przy budowie przejścia dla pieszych i rowerzystów
 • koparka i samochód ciężarowy, wykopy pod przejście
 • widok z góry na budowę przejścia w ul. Łowickiej
 • koparka przy budowie przejścia, widok od strony parku

Ruszają prace na ul. Mickiewicza

Od 30 listopada rusza kolejny etap prac rewitalizacyjnych w centrum miasta. Tym razem utrudnień należy spodziewać się na ulicy Mickiewicza na odcinku od ulicy Krakowskiej do Placu Wolności. W poniedziałek (30.11) planowane jest frezowanie nawierzchni ulicy, a w kolejnych dniach w celu zminimalizowania utrudnień, ulica zamykana będzie odcinkami, na których prowadzone będą prace. 

Na początek zamknięty będzie odcinek od ul. Krakowskiej do ulicy Kopernika (ulica między budynkami Urzędu Miasta), a w następnych etapach zamknięte odcinki przesuwać się będą sukcesywnie zgodnie z postępem robót. 

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w centrum miasta i uważną obserwację oznakowania dróg. Za niedogodności związane z prowadzonymi pracami przepraszamy.

 • widok na ul. Mickiewicza od Pl. Wolności, przed remontem
 • ul. Mickiewicza, widok od ul. Kopernika
 • ul. Mickiewicza, po obu stronach jezdni samochody
 • widok na ul. Kopernika, w tle wieża zegarowa ratusza
 • widok z góry na ul. Mickiewicza, z prawej strony wieża strażacka
 • ul. Mickiewicza z góry

Podnosimy bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Zespół ds. Bezpieczeństwa Drogowego przeprowadza kontrolę dróg i oznakowania w mieście. 

Jedną z pierwszych zmian jest usunięcie przejścia dla pieszych przy ul. Tomaszowskiej, którego lokalizacja stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych. Dodatkowym zabezpieczeniem nieistniejącego już przejścia jest czasowo ustawiona bariera ochronna, a do dyspozycji pieszych jest przejście usytuowane przy komisariacie policji.

Na ul. Sobieskiego w bezpośrednim sąsiedztwie wylotu ścieżki rowerowej zamontowano progi zwalniające zwiększające bezpieczeństwo rowerzystów wyjeżdżających na jezdnię. 

Kolejną zmianą będzie budowa wyniesionego przejścia pieszo-rowerowego przy moście na ul. Łowickiej. Połączy ono w bezpieczny sposób odcinki ścieżki rowerowej wychodzącej z parku w kierunku os. Zamkowa Wola. Jego budowa rozpoczęła się dzisiaj.

Następne zmiany podnoszące bezpieczeństwo w naszym mieście będą wprowadzane stopniowo, o czym będziemy na bieżąco informować. 

 • zlikwidowane przejście dla pieszych w ul. Tomaszowskiej
 • zlikwidowane przejście dla pieszych w pobliżu komisariatu policji
 • mostek na ul. Łowickiej, miejsce budowy wyniesionego przejścia dla pieszych
 • widok od strony parku na ul. Łowicką i dalszą część ścieżki

"Wieczór z nutą Ameryki"

Dla tych, co kochają bluesa i Stany Zjednoczone, to będzie niezapomniany wieczór. W 4. edycji Rawskiego Koncertu Sztuki wystąpi Arek Zawiliński Trio, a „swoją Amerykę” pokaże pochodząca z Rawy Joanna Derengowska – podróżniczka i fotografka. O bohaterach spotkania "Wieczór z Ameryką". Transmisja spotkania rozpocznie się o godz. 18.00 na profilu fb @RawaGraSzanty.

Rawski Koncert Sztuki organizuje stowarzyszenie Topory. Projekt finansowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Umów wizytę - nowa usługa w urzędzie skarbowym

Urząd Skarbowy wprowadził nowy model obsługi podatnika. Osobistą wizytę w urzędzie można umówić elektronicznie lub telefonicznie. Informacja, jak to zrobić szybko i skutecznie, znajduje się w załącznikach.

Taka forma obsługi interesanta ma na celu uniknięcie kolejek, a tym samym wzrost bezpieczeństwa i komfortu osób chcących załatwić sprawę w urzędzie skarbowym. Pracownicy urzędu zachęcają również do odwiedzenia pomocnej każdemu interesantowi strony podatki.gov.pl

Trwa zmiana nawierzchni przy rawskim MDKu

Trwają prace przy zmianie nawierzchni ul. Południowej w bezpośrednim sąsiedztwie Miejskiego Domu Kultury. 1400 m2 nowej nawierzchni mineralno-bitumicznej, częściowa wymiana krawężników oraz uporządkowane miejsca parkingowe to efekt trwających jeszcze prac. 

Prace są na ukończeniu i już wkrótce teren przy MDKu będzie oddany do użytkowania.

 • likwidowanie starej nawierzchni parkingu przy MDKu
 • kładzenie nowej warstwy asfaltu, zdjęcie z góry
 • kładzenie nowej warstwy asfaltu, zdjęcie z góry
 • widok na remontowany parking od ul. Krakowskiej
 • wylewanie asfaltu przez rozściełacz, pracownicy obsługują maszynę
 • nowa naiwerzchnia na parkingu przy MDK, widok od ul. Krakowskiej
 • teren przy MDK, nowa warstwa asfaltu
 • nowa nawierzchnia asfaltowa przy MDKu
 • walcowanie masy asfaltowej przy MDKu

Pomoc psychologa

Z problemem nie musisz być sam. W sytuacjach trudnych warto zwrócić się o pomoc.Takiej udziela psycholog, który w wybrane dni pełni dyżury on-line. Najbliższy dyżur będzie już w środę 25 listopada, a kolejne: 9 i 23 grudnia. W tych dniach psycholog jest do dyspozycji w godzinach 17:15 - 20:15.

W zależności od potrzeby i możliwości technicznych pomoc udzielana jest w formie porady telefonicznej bądź sesji on-line przez aplikację Skype. Rozmowa odbywa się na koszt psychologa. Potrzebujący wsparcia mogą zadzwonić pod nr 601 373 471 i ustalić szczegóły konsultacji.

Zachęcamy do skorzystania z tej formy pomocy.

Szlachetna Paczka po raz 9. w Rawie

Rawianie nie zawiedli i znów okazują ogromne serce. Jak informuje lokalna koordynatorka akcji – Agata Popowicz, wszystkie 32 rodziny włączone z naszego rejonu do Szlachetnej Paczki, znalazły już darczyńców, i to zaledwie w ciągu kilku dni. 

Oczywiście, cały czas można jeszcze pomagać: indywidualnie, grupą, firmą czy instytucją. Formę i zakres pomocy najlepiej uzgodnić z Agatą Popowicz – tel. 603 366 666. Artykuły spożywcze czy środki czystości na pewno się przydadzą. Formą pomocy są także jednorazowe lub cykliczne wpłaty na konto – szczegóły na www.szlachetnapaczka.pl Finał akcji, zaplanowany jest na 12 – 13 grudnia.

Szlachetna Paczka nie jest tylko pomocą materialną, ale przede wszystkim spotkaniem z drugim człowiekiem. “Mimo okoliczności związanych z pandemią, wiemy, że Szlachetna Paczka nadal może zbliżać, być pretekstem do dobrego spotkania, nie tylko twarzą w twarz. Może być lekiem na izolację, osamotnienie i stres, jakie towarzyszą wszystkim w 2020 roku. 

Czytając historie rodzin paczkowych, zaczynamy inaczej patrzeć na to, co mamy, bardziej doceniać nasz bezpieczny i ciepły dom, rodzinę, zdrowie. Dostrzegamy, że mimo codziennych trudności, mamy też wiele szczęścia i że warto się tym szczęściem dzielić, zwłaszcza z tymi, którzy mają go mniej” – mówi rawska koordynatorka.

Tegoroczna edycja akcji w Rawie odbywa się pod patronatem burmistrza Piotra Irli.

 • Logotyp Szlachetnej Paczki

Coraz bliżej do zakończenia prac na ulicy Polnej

Na odcinku od ulicy Niepodległości do ulicy Konstytucji 3 Maja trwają obecnie roboty polegające na odtworzeniu nawierzchni drogi. Wcześniej w ulicy został położony wodociąg, który mieszkańcom i przedsiębiorcom zagwarantuje wodę dobrej jakości i zapewni bezpieczeństwo dostaw wody.

Inwestycja RAWiKu warta blisko 690 tys. zł zakończy się już w grudniu, czyli zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy i zamknie tym samym remont ulicy Polnej. 

Pierwszy etap robót na ulicy Polnej, obejmujący jej fragment od ulicy Niepodległości do ulicy Przemysłowej, zrealizowało Miasto w 2019 r.

fot. Rawskie Wodociągi i Kanalizacja

 • wykop pod kanalizację, zabezpieczenie wykopu
 • ul. Polna, zrywanie starej nawierzchni koparką
 • ul. Polna bez nawierzchni, po bokach ułożone nowe chodniki
 • ul. Polna wyłożona kamieniem, utwardzanie kamienia
 • odtwarzanie nawierzchni, układanie kostki w ul. Polnej
 • ułożona nowa nawierzchnia z kostki w ul. Polnej

Nagrody w Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym przyznane

10. jubileuszowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym został rozstrzygnięty. Zaplanowany na 9 listopada finał konkursu, z powodu panującej w kraju sytuacji epidemicznej, został odwołany. Młodzieżowa Rada Miasta chcąc docenić zaangażowanie uczniów w przygotowania do konkursu postanowiła wręczyć nagrody laureatom eliminacji szkolnych. 

Laureatów konkursu mieli wskazać nauczyciele WOSu, którzy przeprowadzali eliminacje szkolne. Spośród wszystkich szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu rawskiego, tylko uczniowie Liceum Ogólnokształcącego zostali zgłoszeni do organizatora w wymaganym w regulaminie terminie. W związku z powyższym czworo uczniów z tej szkoły zostało laureatami 10. edycji konkursu i otrzymało cenne nagrody rzeczowe. 

Nagrody w konkursie otrzymali: Mikołaj Truszkowski (kl. III), Julia Mroczkiewicz (kl. III), Dominika Marciniak (kl. II) i Rafał Paluchowski (kl. III). Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

Młodzieżowa Rada Miasta przyszłoroczną edycję Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym planuje w tradycyjnej formule.

Rozegrano mistrzostwa w tenisie stołowym

11 listopada w hali sportowej Tatar zostały rozegrane VI Otwarte Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w tenisie stołowym. Turniej przeprowadzono w 4 kategoriach wiekowych: dziewczęta z rocznika 2007 i młodsze, chłopcy z rocznika 2007 i młodsi, Open Kobiet, Open Mężczyzn. W zawodach tych mogli wystąpić wszyscy chętni, zarówno ci zrzeszeni w klubach, ale również amatorzy.

Łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych wystąpiło 57 uczestników z województwa łódzkiego i Warszawy. Tradycyjnie rawski turniej stał na bardzo wysokim poziomie sportowym, a pojedynki finałowe dostarczyły wiele emocji.

Czołowe lokaty w poszczególnych kategoriach turnieju zajęli

Dziewczęta z rocznika 2007 i młodsze:
1. Kinga Mikulska (ULKS Moszczenica)
2. Anna Czabańska (GUKS Gorzkowice)
3. Oliwia Zawada (GUKS Gorzkowice)
4. Natalia Rabiega (GUKS Prosna Wieruszów)

Chłopcy z rocznika 2007 i młodsi:
1. Kacper Latocha (ULKS Moszczenica)
2. Oskar Lipa (ULKS Moszczenica)
3 Oliwier Grabowicz (MKS Jedynka Łódź)
4. Adam Kwapiś (MLUKS "DWÓJKA" Rawa Mazowiecka )

Open Kobiet:
1. Katarzyna Gierach (MLUKS "DWÓJKA" Rawa Mazowiecka)
2. Eliza Brzęczek (MLUKS "DWOJKA" Rawa Mazowiecka
3. Marta Holak (MKS Jedynka Łódź)
4. Wiktoria Wrzosek (MLUKS "DWÓJKA" Rawa Mazowiecka)

Open Mężczyzn:
1. Kuba Polański (MLUKS "DWÓJKA" Rawa Mazowiecka)
2. Kuba Gierach (MLUKS "DWÓJKA" Rawa Mazowiecka)
3. Tomasz Makowski (LKS Biała Rawska)
4. Kuba Zochniak (IKS Start Zduńska Wola)
 
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok na kolejne mistrzostwa, które miejmy nadzieję zostaną rozegrane już w normalnych warunkach, czyli z udziałem publiczności.

 • autor: info: J. Polański

fot. MLUKS "Dwójka"

 • hala Tatar, kilka stołów tenisowych, przy których toczone są rozgrywki
 • widok od trybun na halę Tatar, trwają rozgrywki przy stołach
 • rozgrywki deblowe kobiet przy stole tenisowym, w tle flaga promocyjna miasta
 • na podium laureaci w kategorii chłopców, wiceburmistrz i trener tenisistów
 • na podium laureatki w kategorii dziewcząt, wiceburmistrz i trener tenisistek

Rawskie obchody 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

11 listopada Rawa Mazowiecka świętowała 102. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. O godz. 10 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP koncelebrowana przez ks. dr Bogumiła Karpa i ks. Konrada Świstaka. Udział we Mszy św. wzięli posłowie i senator regionu rawskiego, władze samorządowe Powiatu Rawskiego, Miasta Rawa Mazowiecka, Miasta i Gminy Biała Rawska, Wójtowie Gmin: Rawa Mazowiecka, Cielądz, Regnów i Sadkowice oraz przedstawiciele Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koło w Rawie Mazowieckiej. Msza św. odbyła się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi w okresie pandemii koronawirusa.

Po Mszy św. zostały złożone wieńce pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego – honorowego obywatela Rawy Mazowieckiej, pod tablicą pamiątkową Wincentego Witosa oraz pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK na cmentarzu wojskowym w Rawie Mazowieckiej.

W Miejskim Domu Kultury im. Danuty Siedzikówny „INKI” odbyła się dalsza część uroczystości, którą transmitowaliśmy dla Państwa na fb Urzędu Miasta. O godz. 11.30 został odegrany i odśpiewany Hymn Polski w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu 2020". Kolejnym punktem w programie był okolicznościowy odczyt dr. Marcina Broniarczyka pt. „Ja teraz nie należę do partii, Ja należę do Narodu”. Na zakończenie programu odbył się patriotyczny spektakl muzyczny „Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze”.

Retransmisję uroczystości, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury można obejrzeć pod linkiem

https://www.youtube.com/watch?v=qfYQL101oVY

 

 • pomnik ofiar II wojny światowej i pomnik AK, chryzantemy i flagi Polski
 • sześcioosobowa delegacja na cmentarzu wojskowym składa wieniec
 • delegacja składa hołd poległym
 • delegacja składa wieniec pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego
 • delegacja miasta składa wieniec pod tablicą Marsz. Józefa Piłsudskiego
 • delegacje składają hołd i wieniec pod tablicą W. Witosa

Wieczór o słowiańskiej duszy

Rawskie stowarzyszenie Topory zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Rawski Koncert Sztuki”. Tym razem motywem przewodnim będzie słowiańska dusza. Wieczór otworzy Łukasz Nowak - osoba wielu pasji i wielu talentów. Na co dzień nauczyciel, wieczorami zawodowy muzyk i poeta. Będą więc wiersze, będzie i muzyka. Łukasz Nowak wystąpi też ze swoim zespołem - Caryna.

Częścią wieczoru będzie także spotkanie z Bożeną Misztal - kolekcjonerką lalek. Obejrzymy jej imponujący zbiór i dowiemy się skąd takie zamiłowanie i dlaczego lalki są częścią słowiańskiej duszy każdej polskiej dziewczynki.  

Całe wydarzenie, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędzie się on-line w piątek 13 listopada i będzie transmitowane na profilu fb Rawa Gra Szanty. Wieczór rozpocznie się o godz. 18.00.

Zapraszamy w imieniu organizatora - rawskiego stowarzyszenia Topory.

„Rawski Koncert Sztuki” finansowany jest z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2020 rok „Łódzkie na plus”.

Retransmisja uroczystości 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Świętujemy 102. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Zapraszamy na retransmisję uroczystości w Miejskim Domu Kultury na kanale Youtube.

Hymn Polski w ramach akcji Niepodległa do hymnu 2020, wystąpienie okolicznościowe dr. Marcina Broniarczyka „Ja teraz nie należę do partii, Ja należę do Narodu” i patriotyczne widowisko pt. „Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze” - zapraszamy na retransmisję.

 

Transmisja z obchodów 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Jutro – 11 listopada – będziemy świętować 102. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. O godz. 11.30 uroczystości w Miejskim Domu Kultury będą transmitowane na żywo na kanale Youtube. Transmisja uroczystości.

Na początek zostanie odegrany Hymn Polski w ramach akcji Niepodległa do hymnu 2020. Następnie posłuchamy wystąpienia okolicznościowego dr. Marcina Broniarczyka „Ja teraz nie należę do partii, Ja należę do Narodu”. Na zakończenie uroczystości zaprosimy Państwa na patriotyczne widowisko pt. „Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze”.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do oglądania transmisji z Miejskiego Domu Kultury.

 

Powszechny Spis Rolny - skrócony czas na wypełnienie formularza

Urząd Statystyczny w Łodzi informuje, że od 9 listopada br. wprowadzona została ważna zmiana dla osób, które dokonują samospisu – skrócony został czas na wypełnienie formularza z 14 dni do 5 dni.

Od poniedziałku 9 listopada br. na przeprowadzenie samospisu rolnicy mają 5 dni od momentu pierwszego skutecznego zalogowania do aplikacji. Po upływie 5 dni, logowanie do formularza nie będzie możliwe. Z rolnikami, którzy w tym czasie nie zakończą uzupełniania formularza skontaktuje się rachmistrz.

Wcześniej rolnicy mieli na wypełnienie samospisu 14 dni od daty pierwszego skutecznego logowania. Z uwagi na zbliżający się termin zakończenia spisu czas na wypełnienie samospisu został ograniczony do 5 dni.

Powszechny Spis Rolny trwa do 30 listopada br.

Autor kryminałów - gościem DKK

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku - Jędrzej Pasierski - spotka się on-line ze swoimi czytelnikami w czwartek, 12 listopada. Rozmowę poprowadzi opiekun rawskiego DKK - Zbigniew Pacho. Początek, godz. 14.00. Zapraszamy.

102. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Rawie

11 listopada odbędą się obchody 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. O godz. 10 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Msza odbędzie się z zachowaniem wszelkich wytycznych dla wiernych w związku z pandemią koronawirusa.

11 listopada zostaną również złożone wiązanki okolicznościowe pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Pl. Piłsudskiego 5, pod tablicą pamiątkową Wincentego Witosa przy Pl. Wolności 1 oraz pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK na cmentarzu wojskowym.

Ze względu na dynamiczny wzrost zachorowań na covid-19 uroczystości w Miejskim Domu Kultury, które rozpoczną się o godz. 11.30  odbędą się w formie zdalnej, transmisja na żywo będzie zamieszczona na  kanale Youtube. Link  do transmisji zostanie opublikowany na stronie miasta www.rawamazowiecka.pl oraz na fb Urzędu Miasta.

Na początek zostanie odegrany Hymn Polski w ramach akcji Niepodległa do hymnu 2020. „Niepodległa do hymnu” to wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które jednoczy wszystkich Polaków w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny.

Następnie posłuchamy wystąpienia okolicznościowego dr. Marcina Broniarczyka „Ja teraz nie należę do partii, Ja należę do Narodu”.  Na zakończenie uroczystości zaprosimy Państwa na koncert pt. „Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze” - wielkie, patriotyczne widowisko.

Na scenie wystąpią: Aleksandra Wiwała, Agnieszka Gabrysiak, Ziemowit Wojtczak, Łukasz Gaj, Tomasz Raczkiewicz i Andrzej Kostrzewski. Solistom będzie towarzyszył chór oraz Zespół Kameralny im. Jana Kiepury z Łodzi pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.
 „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" w przemyślany i ciekawy sposób łączy najpiękniejsze arie z opery „Straszny dwór” (m.in. „aria z kurantem" Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. Cenieni śpiewacy operowi wcielają się w postacie Miecznika, Hanny, Jadwigi, Damazego, Stefana, Zbigniewa, Cześnikowej i Skołuby, a w dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie opery, zostały wplecione pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza oraz innych polskich mistrzów. Tytuł przedstawienia nawiązuje również do zanikającej tradycji wspólnego śpiewania. Wykonawcy występują w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, a scenografia nawiązuje do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej, na wpół rycerskiej. Wartości muzyczne opery są niezaprzeczalne, przywołują staropolski obyczaj, uczą miłości oraz poświęcenia dla Ojczyzny.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Organizatorami uroczystości są: Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Burmistrz Miasta i Gminy Biała Rawska oraz Wójtowie Gmin: Rawa Mazowiecka, Cielądz, Regnów i Sadkowice.

Zachęcamy do oglądania transmisji z Miejskiego Domu Kultury.

 

 • plakat spektaklu na tle flagi biało-czerwonej, w środku godło Polski
 • plakat z programem uroczystości 11 listopada, w środku godło

Basia Woźniak i Igor Jarmundowicz - złotymi medalistami

Basia Woźniak i Igor Jarmundowicz, zawodnicy MLUKS RAWA (trener Jarosław Wasiak) zdobyli złote medale podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików PZLA jakie w minioną sobotę odbyły się w Końskich. Dla tej dwójki to drugie mistrzowskie tytuły w tym roku. We wrześniu wywalczyli złote medale na bieżni.

Klub MLUKS RAWA wywalczył również pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 • autor: Info: Mluks Rawa

fot. MLUKS Rawa

 • zawodnicy MLUKS Rawa z pucharami i medalami

Otwarte Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w Tenisie Stołowym – 11 listopada

11 listopada 2020 r. w Hali Sportowej Tatar o godz. 9 odbędą się Otwarte Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w Tenisie Stołowym. Wszystkich zainteresowanych, trenujących tenis stołowy, ale również amatorów, zapraszamy do udziału w zawodach.

Mistrzostwa Rawy Mazowieckiej zostaną rozegrane w kategorii kobiet i mężczyzn bez podziału na kategorie wiekowe. W ramach mistrzostw zostanie rozegrany również turniej dla dzieci (rocznik 2007 i młodsi). Szczegółowe zasady mistrzostw w Regulaminie poniżej.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 10 listopada na adres e-mail z.bajan@op.pl lub osobiście w dniu turnieju w godz. 8.30 – 9.00. Dodatkowe informacje możecie uzyskać pod nr tel. 781 700 509 lub 663 754 373. Dla zwycięzców przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.

Organizatorami zawodów są: Miasto Rawa Mazowiecka i MLUKS „Dwójka”. Mistrzostwa odbędą się bez udziału publiczności, lecz zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu poprzez fb MLUKS „Dwójka” Rawa Mazowiecka. Na bieżąco podawane będą relacje z tego spotkania lub transmisja.

 

Zakończył się remont na ulicy Sobieskiego

Nowa nawierzchnia, chodniki, poprawiona geometria ulicy, przebudowane oświetlenie i kanalizacja deszczowa – te elementy zostały wykonane w ramach prac budowlanych na półkilometrowym odcinku drogi. Co ważne, powstało również 88 miejsc parkingowych, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych.
Inwestycja kosztowała 1,6 mln zł. Ponad 800 tys. zł Miasto pozyskało z Funduszu Dróg Samorządowych.

Miasto złożyło do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych remontu kolejnych 3 ulic: Gąsiorowskiego, Braci Świderskich i Urbańskiego. Czekamy na rozstrzygnięcia.

 

Ulica Sobieskiego po remoncie

 • ul. Sobieskiego, domki z prawej strony, parking z samochodami z prawej
 • ul. Sobieskiego, z prawej strony parking, z lewej domki
 • ul. Sobieskiego, z lewej strony parking, samochody, w tle jesienne drzewa
 • wyremontowana ul. Sobieskiego, po lewej stronie domki, po prawej parking
 • wyremontowana ul. Sobieskiego i nowe chodniki
 • parking przy ul. Sobieskiego, z lewej strony jesiennne drzewa
 • parking przy ul. Sobieskiego, z lewej strony drzewa
 • ścieżka pieszo-rowerowa przy ul. Sobieskiego, w tle wjazd na osiedle
 • ul. Sobieskiego, zakręt, z prawej strony tabliczka informacyjna
 • ul. Sobieskiego i ścieżka pieszo-rowerowa, ekran przy drodze obwodowej
 • ul. Sobieskiego i ścieżka pieszo-rowerowa, ekran przy drodze obwodowej
 • ul. Sobieskiego, R-M SM z lewej, parking z samochodami po prawo

Kasa w urzędzie miasta nieczynna do odwołania

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa oraz wprowadzanymi przez rząd zasadami bezpieczeństwa, kasa w urzędzie miasta została zamknięta do odwołania. Uprzejmie prosimy o dokonywanie płatności przede wszystkim drogą elektroniczną. Wykaz numerów kont znajduje się w załączniku.

Opłaty można także uiszczać w rawskim oddziale Banku Spółdzielczego w Białej Rawskiej przy Al. Konstytucji 3 Maja 9A oraz w filii tego banku w Rawie, mieszczącej się przy ul. Jerozolimskiej 14A. Od opłat nie jest pobierana prowizja.

Urząd Miasta - zmiany w obsłudze interesantów

W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa od 4 listopada 2020 r. do odwołania wprowadza się ograniczenia w bezpośredniej obsłudze interesantów w Urzędzie Miasta. Mieszkańcy są proszeni o wizytę wyłącznie w sprawach pilnych, które wymagają osobistego stawiennictwa, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Taka procedura ma ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Umożliwia się osobiste załatwienie spraw w godz. 8-15, po uprzednim kontakcie telefonicznym, w następujących wydziałach i sprawach:

Urząd Stanu Cywilnego: rejestracja dziecka urodzonego w Rawie Mazowieckiej, rejestracja zgonu, który nastąpił na terenie miasta i gminy Rawa Mazowiecka, zawarcie małżeństwa. Wnioski są dostępne na stronie https://www.rawamazowiecka.pl/802,druki Tel. 46 814 47 79 lub 785 555 976.

Referat Spraw Obywatelskich: wydanie dowodu osobistego, przyjęcie wniosku o wydanie dowodu osobistego (tylko od mieszkańców miasta Rawa Mazowiecka). Wnioski o wydanie zaświadczeń z zakresu ewidencji ludności, dowodów osobistych będą przyjmowane i realizowane: pocztą tradycyjną lub przez ePUAP. Tel. 46 814 21 80 lub 530 949 000.

Wszelkie sprawy niewymagające bezpośredniego kontaktu prosimy załatwiać telefonicznie lub w formie korespondencyjnej: pocztą tradycyjną, elektroniczną na e-mail um@rawamazowiecka.pl, za pomocą skrzynki podawczej ePUAP.

W godzinach pracy urzędu czynny jest tel. sekretariatu Urzędu Miasta - nr tel. 46 814 47 11.

Numery telefonów na pozostałe stanowiska:
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych - 46 814 37 69, 781 700 536 – Naczelnik Wydziału Wydział Rozwoju i Promocji - 46 814 42 01, 46 814 26 28
Wydział Rozwoju i Promocji - 46 814 42 01, 46 814 26 28
Biuro ds. Rewitalizacji (dot. też wniosków do programu Czyste Powietrze) - 46 814 47 11 w. 130
Straż Miejska w godz. pracy urzędu - 986 lub 46 814 44 40, w godz. 16-22, 986 lub 601 353 221
Wydział Gospodarki Komunalnej - 46 814 34 57, 507 075 216 – Zastępca Naczelnika Wydziału
Wydział Finansów i Analiz - 46 814 48 24, 693 222 033 – Skarbnik Miasta
Wydział Gospodarki Terenami - 46 814 43 05, 46 814 40 80

Kasa urzędu pozostaje zamknięta do odwołania.

Za utrudnienia przepraszamy. O zmianach będziemy informować na bieżąco.

Spis rolny – dyżur telefoniczny

Informujemy, że Gminne Biuro Spisowe w Rawie Mazowieckiej pełni dyżur telefoniczny w celach informacyjnych i interwencyjnych.

Wszelkie informacje  nt. spisu rolnego można uzyskać  pod numerem tel. 691 444 837 do godz. 20, również w soboty i niedziele. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

 

Pomoc dla seniora

Każdy senior potrzebujący pomocy w zrobieniu zakupów podstawowych produktów i leków, może zadzwonić w godzinach pracy urzędu pod nr tel. 785 555 410. Straż Miejska lub wolontariusze dokonają zakupów i dowiozą niezbędne artykuły.

Prosimy wszystkich, którzy mają wokół siebie osoby starsze, samotne, schorowane, o przekazanie im tego numeru telefonu lub w miarę możliwości, o włączenie się w pomoc. Zagrożenie zarażeniem koronawirusem rośnie, a jego skutki dla naszych seniorów mogą być dotkliwe.

Można już korzystać z nowego odcinka ścieżki rowerowej

Odcinek trasy pieszo-rowerowej, łączącej park z „Sójczym Wzgórzem” jest już gotowy i oddany do użytku. Zachęcamy więc – póki pogoda sprzyja – do wycieczki rowerowej i spacerów, z zachowaniem zalecanego w czasie trwającej epidemii, dystansu. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy osiedla Zamkowa Wola dojadą swoim jednośladem nie tylko do centrum miasta, ale też wprost nad zalew. Wykonany kilometrowy odcinek ścieżki łączy się bowiem z już istniejącą infrastrukturą rowerową.

Wzdłuż trasy, dla wygody i bezpieczeństwa użytkowników, zostały zamontowane stojaki rowerowe, ławki i kosze na śmieci oraz dwie stacje naprawy rowerów. Ze ścieżki można też korzystać po zmroku. Pozwala na to zamontowane energooszczędne oświetlenie.
Zrealizowana inwestycja to pierwszy etap przedsięwzięcia. Jego wartość wyniosła 1 mln 855 tys. zł.

W przyszłym roku, tereny przylegające do wybudowanej ścieżki zostaną dodatkowo zagospodarowane elementami infrastruktury sportowej i dydaktycznej. Zaplanowano także posadzić 600 nowych drzew i krzewów. Na ten drugi etap Miasto pozyskało dofinansowanie z WFOŚiGW w wysokości miliona złotych.

 • ścieżka pieszo-rowerowa, mostek na rzece
 • ścieżka pieszo-rowerowa, w tle mostek na rzece
 • ścieżka pieszo-rowerowa, mostek na rzece, w tle stadion
 • ścieżka pieszo-rowerowa, po lewej ogrodzenie stadionu, po prawej drzewa
 • ścieżka pieszo-rowerowa, biało-czerwone bariery ochronne
 • znaki poziome na ścieżce i znak pionowy oznaczające rodzaj ścieżki
 • znaki poziome na ścieżce, po prawej stronie bariera ochronna
 • ścieżka pieszo-rowerowa, po lewej drzewo w barwach jesieni
 • ścieżka, po lewej stronie bariera ochronna i droga obwodowa
 • ścieżka pieszo-rowerowa, po prawej drzewa, po lewej droga obwodowa
 • oznakowanie poziome ścieżki, po prawej bariera ochronna
 • ścieżka pieszo-rowerowa przy ul. Sobieskiego, po prawej droga obwodowa
 • znak koniec drogi dla rowerów przy wjeździe na osiedle
 • ścieżka pieszo-rowerowa, z lewej droga obwodowa, z prawej ławka i kosz
 • oznakowanie poziome na ścieżce, po obu stronach siatka ogrodzeniowa

Odszedł od nas ks. bp Józef Zawitkowski – wielki przyjaciel rawian, Honorowy Obywatel naszego miasta

Symboliczny to czas – tuż przed uroczystościami Wszystkich Świętych. Ksiądz Biskup przez wiele lat oswajał nas z tym świętem, mówiąc, że więcej w nim radości niż smutku, nadziei niż bólu, ufności niż strachu.

Pisał: „(…)

Wiem, że umrę,
ale będę żył.

"Twoim wiernym, o Panie,
życie się zmienia,
ale się nie kończy."

Cmentarz mój wycisza mnie spokojem.
Jest jesień, zachodzi słońce.
Życie ucieka, wracam do domu.

Kiedyś do niego nie wrócę.
Pójdę do domu Ojca,
Boję się odejścia
i tęsknię za nim.

Wyjdźcie po mnie znajomi
z mojego cmentarza.
Odprowadźcie mnie, kochani moi,
bo "żyłem z wami, cierpiałem
i płakałem z wami".

Potem będzie już niebo.”

Fragment z wiersza „Zmienia się, ale się nie kończy”.

Ciężko nam dziś z myślą, że już nie usłyszymy Twojego głosu, Twoich słów otuchy i wsparcia, delikatnego napomnienia i przytulenia do serca.

Ale dziękujemy za każdy przykład i każde słowo – bo byłeś i pozostaniesz Mistrzem Słowa, słowa – które leczy i buduje. I dziękujemy za to, że byłeś naszym Duszpasterzem o wiecznie otwartych ramionach, gotowych przygarnąć każdego potrzebującego.

I wybacz ten poufały ton, ale zawsze traktowałeś nas jak Braci, a nie jak sługi.

 

Drogi Księże Biskupie, pozostaniesz w naszych sercach i naszej pamięci!

Grażyna Dębska - Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka

Piotr Irla - Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 

 • Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski - Honorowy Obywatel Miasta Rawa Mazowiecka
  Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski - Honorowy Obywatel Miasta Rawa Mazowiecka

Katarzyna Gierach – Mistrzynią Polski

Zawodniczka MLUKS "Dwójka" Katarzyna Gierach została Mistrzynią Polski LZS wśród młodzieżowców. W finale turnieju w Brzegu Dolnym w kategorii młodzieżowej pokonała koleżankę klubową Elizę Brzęczek.

Podczas zawodów rywalizowano w kilku kategoriach: młodzikach, kadetach, juniorach i młodzieżowcach, a udział w nich wzięli zawodnicy i zawodniczki z klubów zrzeszonych w Ludowych Zespołach Sportowych.

Katarzyna Gierach w przeszłości już kilkakrotnie stawała na podium Mistrzostw Polski w tenisie stołowym, złoty krążek z Brzegu Dolnego to kolejny sukces rawskiej zawodniczki. Składamy gratulacje i życzymy utrzymania tak wspaniałej formy jak najdłużej.

fot. pzts.pl

 • podium zawodów z zawodniczkami, w tle baner zawodów

10. Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym – finał

W związku z panującą w kraju sytuacją epidemiczną i wprowadzonymi restrykcjami Młodzieżowa Rada Miasta odwołuje finał tegorocznego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, który miał odbyć się 9 listopada.

Zgodnie z regulaminem konkursu liczba uczestników finału konkursu reprezentujących szkołę została zmniejszona do trzech osób, a nauczyciele WOSu zostali poproszeni o przeprowadzenie wewnątrzszkolnych eliminacji.

Młodzieżowa Rada Miasta chcąc docenić trud i pracę uczniów, biorących udział w eliminacjach szkolnych, postanowiła przyznać nagrody dla laureatów tych eliminacji. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do nauczycieli WOSu o przekazanie do dnia 2 listopada 2020 r. do Biura Podawczego Urzędu Miasta, listy laureatów szkolnych eliminacji wraz z podpisanymi zgodami na przetwarzanie danych osobowych. Przekazanie nagród laureatom nastąpi w terminach uzgodnionych indywidualnie z nauczycielami WOSu.

Mimo, że nie poznamy zwycięzcy tegorocznego konkursu dziękujemy i gratulujemy laureatom eliminacji szkolnych, a kolejny konkurs Młodzieżowa Rada Miasta zorganizuje jak tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju.

 

Ania Pietroń autorem znaczka pocztowego

W ubiegłym roku uczennica klasy 6a Szkoły Podstawowej nr 2 Ania Pietroń otrzymała nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na znaczek pocztowy „Świat oczami młodych - wolontariat".

Obecnie Ania jest w klasie 7a, a jej praca została wydana w formie znaczka pocztowego. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów przekazał dzisiaj Ani burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla.

Tak wygląda nagrodzona praca Ani.

 

fot. M. Wasiak

 • znaczek pocztowy z pracą Ani, uczennicy SP2
 • burmistrz gratuluje zwyciężczyni konkursu w pracowni SP nr 2
 • zdjęcie grupowe ze zwyciężczynią konkursu, osoby są w maseczkach

Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju

Ekologia, tradycyjne rolnictwo i przetwórstwo oraz budownictwo pasywne będą wiodącymi tematami zbliżającego się Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju. Wydarzenie, którego organizatorem jest Województwo Łódzkie, odbędzie się 29 października. Ze względu na sytuację epidemiczną zostanie przeprowadzone w formule on-line. Udział w forum jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja.

Forum skierowane jest m.in. do przedstawicieli środowisk biznesowych (w szczególności przedsiębiorców z sektora MŚP), a także przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, klastrów, izb przemysłowo-handlowych i gospodarczych, studentów i uczniów szkół średnich.

Program forum

Rejestracja

 • logo Forum Biznesu

2 tysiące książek dostępnych on-line

Miejska biblioteka wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich czytelników i uruchomiła dostęp do portalu IBUK libra. To bardzo wygodne rozwiązanie, kiedy pogoda zniechęca do wyjścia z domu i przede wszystkim bardzo bezpieczne, i polecane w obecnym pandemicznym czasie. Z wirtualnej biblioteki korzysta się łatwo. E-booki można czytać na dowolnym urządzeniu i w dowolnym czasie. Oferta jest bogata. Dostępna jest zarówno beletrystyka, jak i książki naukowe.

Co zrobić, żeby skorzystać z wirtualnej biblioteki, mówią nasi bibliotekarze:

"Zapraszamy po darmowe kody dostępu do naszej książnicy lub prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy, wystarczy podać swój numer karty bibliotecznej, a otrzymacie wspomniany kod dostępu do portalu IBUK libra. Szukaną pozycję znajdziecie przy pomocy wyszukiwarki a po zalogowaniu możecie ją wypożyczyć. Logowanie jest bardzo proste, aplikacja umożliwia logowanie się kontem na Facebook oraz Google lub poprzez podanie adresu e-mail i hasła. Szczegóły na stronie. Zapraszamy!"

4 medale Mistrzostw Polski dla rawskich tenisistów

Rozegrany w dniach 17-18 października, zaległy turniej z sezonu 2019/2020, w Brzegu Dolnym był bardzo pomyślny dla rawskich tenisistów. W kategorii młodzików Marcel Błaszczyk zajął 1. miejsce. Również 1 lokatę w kategorii młodzieżówki zdobyła Katarzyna Gierach, a 2. miejsce Eliza Brzęczek. W kategorii młodzieżowców Kuba Gierach zajął 3. miejsce. Wszystkim gratulujemy wspaniałych występów.

W klasyfikacji końcowej klubów rawski klub MLUKS "DWÓJKA" Rawa Mazowiecka zajął 2. miejsce, a w klasyfikacji województw łódzkie zajęło miejsce 3.

Łącznie rawscy tenisiści zdobyli 4 medale Mistrzostw Polski LZS: 2 złote, 1 srebro i 1 brąz. Szczegółowe wyniki mistrzostw

 

 • autor: info: J. Polański

fot. MLUKS "Dwójka"

 • podium ze zwycięzcami w kategorii chłopców, w tle baner zawodów
 • rawscy tenisiści z trenerem na tle ścianki PZTS
 • podium z zawodnikami, w tle baner zawodów

Gdzie szukać informacji nt. PSR

Od 1 września trwa Powszechny Spis Rolny. Przypominamy, że wg zapisów znowelizowanej ustawy o powszechnym spisie rolnym

- użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie może dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tego użytkownika, zgłasza ten fakt służbom statystyki publicznej, telefonując na podany do wiadomości publicznej numer infolinii spisowej, nie później niż do dnia 31 października 2020 r.,

- obowiązek przeprowadzenia samospisu internetowego, nie wyłącza możliwości zebrania w każdym czasie danych od użytkownika gospodarstwa rolnego w formie bezpośredniego wywiadu lub w formie wywiadu telefonicznego,

- użytkownik gospodarstwa rolnego nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu rolnego w formie bezpośredniego wywiadu lub w formie wywiadu telefonicznego,

- przekazanie przez użytkownika gospodarstwa rolnego danych w formie bezpośredniego wywiadu lub w formie wywiadu telefonicznego zwalnia go z obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego.

W załączniku podajemy numery: infolinii oraz Gminnego Biura Spisowego w Rawie Mazowieckiej, pod którymi można uzyskać pomoc i dodatkowe informacje w temacie powszechnego spisu rolnego.

Wszystko o spisie rolnym

 

Martyna Gasińska - medalistką Mistrzostw Polski

To ogromny sukces zawodniczki Rawskiego Klubu Karate Kyokushin i zarazem wymarzony debiut Martyny w Mistrzostwach Polski w formule K1 Rules - najcięższej i najbardziej kontaktowej formule kickboxingu. Po trudnej i wymagającej walce (trzy rundy po 2 min) o wejście do finału, podopieczna Sensei Marcina Kopczyńskiego wywalczyła brązowy medal w kategorii Junior Młodszy do 52 kg.

Podium tym bardziej cieszy, że mistrzostwa były dla Martyny Gasińskiej dopiero drugimi zawodami w kickboxingu w tym sezonie. Gratulacje dla zawodniczki i trenera!

fot. RKKK

 • Martyna na podium zawodów, w tle baner zawodów
 • Martyna z dyplomem i medalem, w tle walka na ringu
 • Martyna pozuje do zdjęcia, w tle walka w ringu

Poznajemy historię naszego miasta

"Spacer śladami wielokulturowej Rawy Mazowieckiej" to propozycja na piątkowe (23 października) spędzenie czasu. Przewodnikiem będzie dr Anna Nierychlewska. Chętnych do udziału w spacerze prosimy o wcześniejszy kontakt z pracownikami Muzeum Ziemi Rawskiej pod nr telefonu 781 700 503, do najbliższego czwartku, do godz. 16.00.

Spacer jest częścią projektu 4 Kultury odNOWA. Start o godz. 11.00 przy zrewitalizowanych jatkach miejskich, ul. Mickiewicza 11. Zapraszamy!

Korzystanie z pływalni AQUARIUM Centrum Fit Rawa

Jak podaje ZGO AQUARIUM, od najbliższej środy 21 października pływalnia będzie otwarta dla:

- uczniów w ramach zajęć lekcyjnych,
- grupowej nauki pływania i doskonalenia pływania,
- sekcji pływackich,
- indywidualnej nauki pływania.

W celu skorzystania z opcji indywidualnej nauki pływania należy skontaktować się bezpośrednio z wybranym instruktorem.

Obiekt będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 20:00. Strefa spa, grota solna, figloraj pozostaną zamknięte.

fot. Foto Milejka

 • budynek Aquarium Centrum Fit Rawa od ul. Tatar

Informacja dla seniora

Epidemia przybiera na sile. Niezmiennie grupą z największego ryzyka zakażenia koronawirusem pozostają nasi seniorzy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o podstawowych zasadach, których przestrzeganie na co dzień ograniczy kontakt z wirusem i możliwość zachorowania na covid-19.

 • wytyczne dla seniorów dot. postępowania przy zagrożeniu koronawirusem

Rawskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

13 października 2020 r. w Miejskim Domu Kultury odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla oraz Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska złożyli serdeczne życzenia nauczycielom szkół i przedszkoli, których organem prowadzącym jest miasto Rawa Mazowiecka. Podziękowano również za trud jaki nauczyciele wkładają w wychowanie i naukę młodego pokolenia rawian.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej były jednocześnie okazją do uhonorowania nagrodami Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka nauczycieli, którzy w poprzednim roku szkolnym osiągnęli liczne sukcesy w pracy zawodowej.

Nagrodzeni zostali:
Pani Teresa Majcher – dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1 „Tęczowa Jedyneczka”,
Pani Aleksandra Macuda – nauczyciel wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Miejskim nr 1 „Tęczowa Jedyneczka”,
Pani Bożena Paterka - dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 „Niezapominajka”,
Pani Bożena Ciszewska – nauczyciel wychowania przedszkolnego w Przedszkola Miejskiego nr 2 „Niezapominajka”,
Pani Agata Popowicz – dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3 „Bajkowy Zakątek”,
Pani Małgorzata Dominiak – nauczyciel wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Miejskim nr 3 „Bajkowy Zakątek”,
Pani Katarzyna Urbańska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki,
Pani Renata Milczarek-Madej – nauczyciel wychowania fizycznego,
Pani Agnieszka Kołodzińska – nauczyciel geografii,
Pani Hanna Stankiewicz – nauczyciel biologii i przyrody,
Pan Jarosław Wasiak – nauczyciel wychowania fizycznego,
Pani Anna Dębska – nauczyciel plastyki,
Pani Dorota Leszczuk – zastępca dyrektora szkoły, nauczyciel informatyki,
Pan Zbigniew Golizda – zastępca dyrektora szkoły, nauczyciel historii,
Pan Wojciech Kubicki – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej,
Pani Edyta Kępa – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, logopeda,
Pani Teresa Łucka – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie,
Pani Agnieszka Pięcek – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, logopeda,
Pani Monika Mierzejewska – zastępca dyrektora, nauczyciel muzyki,
Pani Kamilla Łysoniewska – nauczyciel plastyki i techniki,
Pani Irena Wiśniewska – dyrektor szkoły podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego,
Pani Anna Kaczmarek – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,
Pani Elżbieta Stolarek – pedagog szkolny,
Pani Jolanta Wujcik – nauczyciel wychowani fizycznego,
Pani Elżbieta Gawarczyk – nauczyciel języka polskiego.

Nagrodę Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Pani Emilia Rubaj – zastępca dyrektora w Przedszkolu Miejskim nr 1 „Tęczowa Jedyneczka”. Pani Iwona Guzewska – nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej odznaczenie nadawane przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz twórczości dla dzieci i młodzieży.

Po oficjalnych uroczystościach dla wyróżnionych nauczycieli zaśpiewała Katarzyna Żak - polska aktorka filmowa, telewizyjna, teatralna oraz wokalistka.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej zostały przeprowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i zasad reżimu sanitarnego.

 • scena MDK, przewodnicząca i burmistrz gratulują nauczycielowi
 • scena MDK, przewodnicząca i burmistrz gratulują nauczycielce
 • scena MDK, przewodnicząca i burmistrz gratulują nauczycielce
 • scena MDK, Katarzyna Żak i prowadzący Leszek Bonar
 • Katarzyna Żak siedzi na fotelu, mówi do mikrofonu
 • występ Katarzyny Żak, aktorka śpiewa

Nasi najmłodsi tenisiści zagrali w Indywidualnych Mistrzostwach Polski

I był to dla nich 2. występ w zawodach tej rangi. Całkiem dobrze poradził sobie Adam Kwapiś , który w grze deblowej zajął 5-8 miejsce. Było więc już blisko strefy medalowej. Natomiast Wiktoria Kocik zakończyła zawody w 2. (debel) i 3. (gra indywidualna) dziesiątce końcowej klasyfikacji. Trener naszych sportowców Zbigniew Bajan podkreśla, że udział w mistrzostwach i rywalizacja z najlepszymi to cenna lekcja dla zawodników, a zdobyte doświadczenie będzie procentowało w kolejnych turniejach.

fot. Mluks Dwójka

 • baner zawodów, na dole zdjęcia dwoje rawskich zawodników
 • trybuna z kilkudziesięcioma zawodnikami biorącymi udział w zawodach

Kamil Pacholec w repertuarze szopenowskim

Koncerty pianistów w rocznicę śmierci naszego wielkiego kompozytora, stały się już tradycją w Rawie. Po raz kolejny na scenie rawskiego domu kultury usłyszymy utwory Fryderyka Chopina. Tym razem wykona je Kamil Pacholec – młody, niezwykle uzdolniony muzyk, wielokrotny laureat krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, objęty opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu „Młode Talenty”.

Na recital zapraszamy w czwartek 15 października, na godz. 18.00 do Miejskiego Domu Kultury. Wstęp wolny.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kultury i Biznesu.

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektorom, gronu pedagogicznemu i pracownikom rawskich szkół i placówek oświatowo-wychowawczych składam podziękowania za codzienny trud oraz wrażliwość na potrzeby dzieci i młodzieży.

To dzięki Państwa doświadczeniu i zaangażowaniu dzieci i młodzież doskonalą się i rozwijają swoje pasje, a dzięki wytrwałej pracy osiągają wiele sukcesów naukowych i sportowych.

Niech każdego dnia towarzyszy Państwu pasja przekazywania wiedzy oraz kształtowania postaw młodych ludzi.

W tym szczególnym czasie pandemii życzę Państwu dużo zdrowia oraz jak najszybszego powrotu do normalności.
Życzę również satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Piotr Irla
burmistrz Rawy Mazowieckiej

 

XX Rawski Rodzinny Rajd Rowerowy - podsumowanie

W poniedziałek 12 października na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbyło się podsumowanie i zakończenie XX Rawskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Rawskie rajdy rowerowe gromadzą rokrocznie na starcie około 1000 uczestników. Tegoroczna edycja ze względu na panującą epidemię była inna pod każdym względem.

Uczestnicy mieli 4 tygodnie na pokonanie trasy, która została wyznaczona na początku sierpnia. Jedynymi warunkami, które musieli spełnić były: pokonanie liczącej 32 km trasy w ciągu jednego dnia i dostarczenie do Urzędu Miasta fotorelacji bądź filmu przedstawiających przejazd i wrażenia z tegorocznego rajdu. Ostatecznie wpłynęło 28 relacji, a w rajdzie wzięło udział 130 uczestników (w tym 35 dzieci).

Były więc przejazdy indywidualne, grupowe i rodzinne. Nie obyło się bez przygód na trasie. Jednych rajdowiczów zmoczyła ulewa, innym drogę zatarasowało zwalone przez wichurę drzewo, jednak wrażenia wszystkich były bardzo pozytywne. Formuła tegorocznego rajdu okazała się bardzo trafiona. Większość uczestników cieszyła się ze spokojnej jazdy bez tłoku i ciągłego zwracania uwagi na innych rowerzystów. Chociaż były osoby, którym brakowało jazdy w dużej grupie i integracji z innymi rowerzystami.

Jest rajd - muszą być i nagrody. Nagrodzono trzy najlepsze relacje, przyznano jedną nagrodę specjalną oraz wyróżniono kolejnych 18 relacji. Pierwsze miejsce zajęli Państwo: Sagan, Warulik, Cechniak i Galińscy, którzy zostali właścicielami roweru turystycznego.
Na drugim miejscu uplasowała się grupa Koła Gospodyń Wiejskich z Boguszyc, która jechała w składzie: Beata Aleksandrzak, Anna Bielińska, Anna Śliwka, Małgorzata Czech, Elżbieta Bielińska, Mateusz Bieliński, Monika Grzyb, Dominik Grzyb, Jolanta Kowara. Nagrodą za drugie miejsce były kaski rowerowe. Nagrodę za trzecie miejsce odebrała rodzina Państwa Kordalów. Nagrodę specjalną odebrał Pan Aleksej Skakowski, który w bardzo emocjonalny sposób opisał swoje wrażenia z rajdu rowerowego. Po raz drugi szczęście uśmiechnęło się do rodziny Kordalów, która wygrała  przeznaczone na nagrodę konkursową rower i kask.

Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, które ze względu na specyfikę tegorocznego rajdu, będą miały specjalną wartość. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali upominki w postaci bidonów rowerowych i gadżetów promocyjnych.  Nagrody wręczał Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla.

Na zakończenie spotkania, wszyscy obecni umówili się na kolejny rajd rowerowy, który - miejmy nadzieję - odbędzie się już w normalnych warunkach.

 • skrót relacji uczestników rajdu
  skrót relacji uczestników rajdu

Podsumowanie rajdu i wręczenie nagród

 • burmistrz na scenie MDK, obok nagrody dla laureatów rajdu
 • inspektor ds. sportu podsumowuje rajd na scenie, przed nim nagrody
 • scena MDK, nagrody - 2 rowery i inne, na scenie trzy osoby
 • burmistrz wręcza nagrodę i gratuluje dwom laureatom
 • burmistrz wręcza nagrodę laureatowi rajdu, scena MDK
 • kolejny laureat na scenie odbiera nagrodę, z przodu burmistrz
 • chłopiec odbiera od burmistrza torebkę z nagrodą, scena MDK
 • kolejny uczestnik rajdu odbiera torebkę z nagrodą od burmistrza
 • uczestniczka rajdu odbiera torebki, przekazują je burmistrz i pracownik UM
 • kolejne gratulacje na scenie, dwie laureatki na scenie
 • następny nagrodzony, burmistrz i dwoje pracowników UM na scenie
 • dwoje młodych ludzi na scenie z burmistrzem, za nimi dwa rowery
 • kobieta odbiera torebkę z rąk burmistrza
 • mężczyzna odbiera torebkę z rąk burmistrza, pracownicy UM w tle
 • kolejny nagrodzony przez burmistrza na scenie MDK
 • kolejny nagrodzony przez burmistrza na scenie MDK
 • uśmiechnięta pani odbiera torebkę z rąk burmistrza, scena MDK
 • następna kobieta odbiera nagrodę, scena MDK
 • zwycięzcy rajdu, rodzina, burmistrz, na pierwszym planie nagroda - rower
 • kolejny laureat na scenie odbiera nagrodę, burmistrz i pracownik UM
 • burmistrz wyciąga los ze szklanego pojemnika, na scenie MDK
 • zwyciężczyni losowania na scenie
 • burmistrz ze zwyciężczynią losowania i rower

Październikowe granie

Klub miłośników gier i fantastyki zaprasza w październiku na swoje zajęcia. W piątek 16 października zaplanowano kalambury drużynowe. Propozycja skierowana jest do uczestników w wieku powyżej 13 lat. Pełny harmonogram zajęć znajduje się na plakacie. Spotkania odbywają się w klubie toporowym przy ulicy Zwolińskiego 1.

O zasadach sanitarnych obowiązujących w klubie, stowarzyszenie Topory informuje na swoim fb @topory przy każdym wydarzeniu. Organizatorzy proszą o ich przestrzeganie.

Gratulacje z okazji Złotych Godów

Dwie pary: Państwo Barbara i Ryszard Dębiec oraz Państwo Gabriela i Wojciech Sowikowie przyjęli w weekend życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu 50-lecia małżeństwa. Na tę okoliczność burmistrz Piotr Irla wręczył dostojnym jubilatom medale za długoletnie pożycie.

Złote Gody są na pewno okazją do wspomnień i wzruszeń. Życzymy obu parom, aby na dalszej wspólnej drodze miłych i radosnych wydarzeń było jak najwięcej.

 • burmistrz wpina odznaczenie jubilatce, sala ślubów MDK
 • burmistrz wpina odznaczenie jubilatowi, sala ślubów MDK
 • para jubilatów w fotelach na sali ślubów MDK
 • druga para jubilatów, burmistrz wpina odznaczenie jubilatce
 • burmistrz wpina odznaczenie jubilatowi, sala ślubów MDK
 • para jubilatów w fotelach, na drugim planie goście - rodzina

Jubileuszowa edycja Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym już niebawem

Już od dziewięciu lat Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka organizuje Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu rawskiego. W tym roku z pytaniami z zakresu wiedzy o społeczeństwie i samorządu terytorialnego uczniowie zmierzą się już po raz dziesiąty.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z nauczycielami WOSu w Waszych szkołach. Ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, ograniczyliśmy liczbę uczestników. Z każdej szkoły w konkursie może wziąć udział 3 uczniów. Konkurs odbędzie się 9 listopada 2020 r. w Jatkach Miejskich w Rawie Mazowieckiej przy ul. Mickiewicza 11.

„Zielone Sójcze Wzgórze”

Taką nazwę nosi ekopracownia pod chmurką, która powstała przy Szkole Podstawowej nr 4. Składa się z 7 stacji dydaktycznych: kolekcji traw, ogrodu skalnego, stołówki dla ptaków, leśnego zakątka, modelu pagórka, ogrodu wertykalnego oraz ogrodu aromatycznego. Jest to więc doskonałe miejsce zarówno do nauki, jak i do wypoczynku i spotkań integracyjnych, również z udziałem mieszkańców.

W otwarciu obiektu i pierwszej lekcji pokazowej klasy VI c  uczestniczył m.in. burmistrz Piotr Irla i przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miasta - Celina Szczur.

Plenerowa wersja ekopracowni jest już kolejną w naszym mieście. Ze względu na możliwość stałego obserwowania zmian w przyrodzie, pielęgnację nasadzeń i bogate wyposażenie dydaktyczne, zielone pracownie cieszą się popularnością i zainteresowaniem wśród uczniów.

Inwestycja została zrealizowana z udziałem dofinansowaniu (dotacja) ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach Konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie”. Rawska ekopracownia kosztowała 55 tys. 800 zł, z czego WFOŚiGW w Łodzi udzielił dotacji w wysokości 50 tys. zł.

 • ekopracownia pod chmurką, drzewa, krzewy, 2 tablice informacyjne
 • nowe nasadzenia wśród białych kamieni ogrodowych, w tle tablice
 • dwie tablice informacyjne w ekopracowni pod chmurką
 • klasa VIc z nauczycielką przed pierwszą lekcją pokazową w ekopracowni
 • dyrektor szkoły i zaproszeni goście, zdjęcie w plenerze
 • klasa VIc z nauczycielką przed pierwszą lekcją pokazową w ekopracowni
 • budka dla ptaków wśród gałęzi drzewa, w tle drzewa i krzewy
 • cztery dziewczęta podczas lekcji pokazowej, drzewa, krzewy
 • władze miasta i zaproszeni goście podczas lekcji pokazowej
 • dwie dziewczyny z lornetkami w ekopracowni
 • dyrektor szkoły oprowadza władze miasta po ekopracowni
 • tablica informacyjna z nazwą projektu, po lewej betonowe schody
 • logo WFOŚiGW

Magdalena Ciołak powiększyła swój dorobek medalowy

I to o medal z tego najcenniejszego kruszcu. Magda wywalczyła złoto w kategorii juniorek podczas Mistrzostw Polski PZLA w biegach górskich na krótkim dystansie, rozegranych w Krynkach w Świętokrzyskiem. Trener naszej zawodniczki, Jarosław Wasiak, opowiedział o jej starcie:
„Magda nie dała szans rywalkom na dystansie 3000 m, wyprzedzając na mecie drugą zawodniczkę o 53 s. Sześćsetmetrowa trasa, choć pozornie nie wyglądała na bardzo trudną, ale biegana pięciokrotnie, mocno dawała się zawodniczkom we znaki na kolejnych podbiegach. Magda prowadziła niemal od początku, a na 3 pętli oderwała się od rywalek i samotnie ukończyła bieg, osiągając nad nimi dużą przewagę. To 6. medal Mistrzostw Polski w karierze rawskiej zawodniczki (2 złota, 3 srebra i brąz). Tym samym Magda zdobyła najwięcej medali Mistrzostw Polski w historii rawskiego klubu lekkoatletycznego.”

Trzeba też pochwalić postawę i wyniki osiągnięte w tych mistrzostwach przez dwie inne reprezentantki MLUKS RAWA. Młodziczka Basia Woźniak długo liczyła się w walce o medale na dystansie 1500 m. Ostatecznie zajęła piątą lokatę. Przed nią finiszowały bardzo utytułowane rywalki na czele z rekordzistką Polski. Również 5. miejsce wywalczyła Martyna Sęczek na 3000 m w kategorii juniorek młodszych.

Ostatnio, nasi sportowcy z różnych dyscyplin, dają nam coraz więcej powodów do radości. Gratulujemy i oby tak dalej!

fot. Mluks Rawa

 • Magdalena z medalem i trenerem na tle skał i drzew
 • Złoty medal mistrzostw Polski Magdaleny Ciołak z taśmą
 • Magda i dwie zawodniczki podczas biegu, trasa wytyczona taśmą
 • zawodniczka z nr 118 podczas biegu przełajowego
 • zawodniczka z nr 116 podczas biegu przez las
 • Magda Ciołak podczas biegu przełajowego przez las

Podium dla Marcela Błaszczyka w MP

W miniony weekend rozegrano Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwach Polski Młodziczek i Młodzików w tenisie stołowym. Wystąpili w nich rawianie: Marcel Błaszczyk i Szymon Puchalski. W rywalizacji indywidualnej Marcel zajął 3. miejsce, natomiast w deblu nasz zawodnik stanął na najwyższym stopniu podium.
Drużynowo, rawski MLUKS Dwójka wywalczył 2. miejsce w swojej grupie. To wieści od naszych młodzików, podopiecznych trenera Zbigniewa Bajana.

Natomiast ich starsi: koleżanka i dwaj koledzy pod koniec miesiąca zawalczą w Finale Akademickich Mistrzostw Polski. Trzymamy kciuki za Paulinę Stachecką, Jakuba Gieracha i Jakuba Polańskiego.

 

fot. Mluks Dwójka

 • Marcel z medalami, dyplomem i nagrodą na tle ścianki MOSiR Krosno
 • Marcel i Szymon z medalami, dyplomami i nagrodami na tle ścianki
 • podium zawodów ze zwycięzcami, w tle baner PZTS
 • podium zawodów ze zwycięzcami, w tle baner PZTS

Nagroda Gospodarcza WŁ - wydłużony termin zgłoszeń

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie zgłosili się do Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”, mają jeszcze taką szansę. Organizator konkursu wydłużył termin nadsyłania zgłoszeń do 31 października 2020 r.

Przypominamy, że można się zgłaszać w 5 kategoriach:

 1. Świadomi w biznesie- Nagroda Publiczności
 2. Debiut Roku
 3. Lider Innowacji
 4. Edukacja dla Biznesu
 5. Projekt przyszłości

Więcej szczegółów w tym formularze zgłoszeniowe i regulamin konkursu

Liderów poznamy podczas XIII Europejskiego Forum Gospodarczego 3 grudnia 2020 r.

Rawianki pobiegły w reprezentacji województwa łódzkiego

Dwie rawianki: Basia Woźniak z MLUKS RAWA i Martyna Karolczuk z LUKS Boguszyce weszły w skład reprezentacji województwa łódzkiego w Mistrzostwach Polski PZLA w sztafetach.

Dziewczęta pobiegły w sztafecie szwedzkiej, w której każda z 4 zawodniczek ma do pokonania inny dystans: 100, 200, 300 i 400 m. Basia startowała na 3. zmianie, pokonując dystans 300 m. Swoją sztafetę przyprowadziła na drugiej pozycji. Dziewczęta nie dały już sobie odebrać srebra i stanęły na drugim miejscu podium.

Koordynatorem całej sztafety, w której biegły także wychowanki UKS VIS Skierniewice, był trener Jarosław Wasiak.

fot. Mluks Rawa

 • cztery medalistki zawodów i trener Wasiak na tle ścianki

Spis rolny - wywiady telefoniczne

Powołując się na Komunikat  Dyrektora Centralnego Biura Spisowego w sprawie wywiadów bezpośrednich w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 r. Gminne Biuro Spisowe informuje, że w związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań, spowodowanych pandemią COVID–19, rachmistrze spisowi prowadzić będą wyłącznie telefoniczne wywiady w gospodarstwach rolnych przydzielonych im do realizacji.

Decyzja obowiązuje na terenie całego kraju od 1 października 2020 r. do odwołania.

Informacja o możliwości realizacji wywiadów bezpośrednich przez rachmistrzów spisowych w terenie będzie przesłana odrębnym komunikatem.

 • plakat - wywiad telefoniczny

Tytuł: Rolniku, to ważna informacja!

Treść: Do odwołania w spisie rolnym rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich w terenie. W tym czasie spis realizujemy metodami zdalnymi (Internet/telefon).

Szczegóły

Wywiad telefoniczny GUS PSR 2020

Grafika: pani w chustce na głowie rozmawia przez telefon komórkowy, za nią stoi ciągnik

Można wygrać 15 tysięcy złotych

Tyle wynosi I nagroda w konkursie "Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej". Jutro, tj. 1 października zaczynamy przyjmowanie zgłoszeń.

Przypominamy warunki konkursu. Aby wziąć w nim udział należy:

 • w terminie od 1 stycznia 2019 r. do 30 września 2020 r. wykonać prace remontowe elewacji frontowej budynku usytuowanego w pierzei ulicy lub placu z zastosowaniem kolorystyki określonej w regulaminie konkursu,
 • w terminie od 1 do 31 października 2020 r. złożyć zgłoszenie konkursowe w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

Zgłoszenia - dokonuje się ich za pomocą karty zgłoszeniowej - druk karty zgłoszeniowej Druk dostepny jest również w Biurze Podawczym Urzędu Miasta bądź w Biurze ds. Rewitalizacji, pokój nr 9.

Kartę zgłoszeniową wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka przy Pl. Piłsudskiego 5 w zamkniętej kopercie z dopiskiem: Konkurs pn. „Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej”.

Ocena zgłoszeń i nagrody

Po dokonaniu zgłoszeń, komisja konkursowa dokona ich oceny w IV kwartale 2020 r. Pula nagród w konkursie wynosi 61 000 zł i będzie wypłacona według następujących zasad:

 • nagroda za 1 miejsce - 15 000 zł
 • nagroda za 2 miejsce - 12 000 zł
 • nagroda za 3 miejsce - 10 000 zł
 • Przewidziano również nagrody w postaci maksymalnie 3 wyróżnień, które może przyznać burmistrz. Każde wyróżnienie ma wartość 8 000 zł.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej miasta oraz stronie internetowej rewitalizacji, a także na tablicy ogłoszeń urzędu.

Przez cały październik czekamy na Państwa zgłoszenia!

Nasi tenisiści stołowi z medalami

Rozegrane niedawno Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików i Młodziczek, rawscy tenisiści stołowi z MLUKS "Dwójka" zaliczą do udanych. Marcel Błaszczyk i Szymon Puchalski wywalczyli w grze deblowej złoto. W grze indywidualnej Marcel też nie dał szans rywalom i zajął 1. miejsce. Na 3. stopniu podium stanęły natomiast dziewczęta: Wiktoria Kocik i Julia Bartoszek. W turnieju zagrał również Adam Kwapiś.

Brawa i gratulacje dla naszych zawodników i trenera!

 

fot. Mluks Dwójka

 • piątka rawskich tenisistów z medalami i dyplomami
 • ośmiu tenisistów w kategorii chłopców z dyplomami
 • zwycięzcy w kategorii chłopców z dyplomami i medalami

Jatki miejskie obejrzeli przedstawiciele miejskich radnych oraz lokalnych mediów

Gości oprowadził burmistrz Piotr Irla i dyrektor rawskiego muzeum Marcin Broniarczyk. Przebudowa i rozbudowa zabytkowych jatek miejskich przy ulicy Mickiewicza jest jednym z czterech zadań projektu „Rewitalizacja Miasta Rwa Mazowiecka”. Obiekt zagospodarowuje Muzeum Ziemi Rawskiej na potrzeby własnej działalności.

Zaadaptowana powierzchnia zabytkowego budynku z połowy XIX w., powiększona o bliźniaczy budynek, pozwoli na rozwinięcie działalności kulturalnej, naukowej i popularyzację wiedzy o historii i tradycji naszego regionu.

następna strona »

Banery

Kalendarium

Banery