Aktualności 2022

Komunikat dotyczący tabletek jodku potasu

Zgodnie z decyzją Wojewody Łódzkiego przekazujemy Państwu informacje dotyczące dystrybucji wśród ludności jodku potasu. W przypadku uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom przebywającym na zagrożonym terenie tabletek zawierających wysokie stężenie stabilnego jodu. W tym celu do punktów dystrybucji trafiły tabletki jodku potasu. 

Należy jednak jednoznacznie stwierdzić, że obecnie takie zagrożenie nie występuje.

Na terenie Miasta Rawa Mazowiecka punkty dystrybucji zostały wyznaczone w następujących miejscach:

 • Budynek Urzędu Miasta, Pl. Piłsudskiego 4, Rawa Mazowiecka tel.  46 814 37 31 sekretariat Urzędu Miasta, tel. 781 700 508 po godzinach pracy urzędu,
 • Hala Sportowa Millenium, ul. Kazimierza Wielkiego 28, tel. 798 411 246,
 • ZGO AQUARIUM, ul. Katowicka  20, tel. 46 815 40 55,
 • Miejski Dom Kultury, ul. Krakowska 6C, tel. 46 815 47 13.

Nie ma rejonizacji dla wydawania tabletek z jodkiem potasu.

Wydawanie nastąpi po decyzji ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpoczęciu akcji wydawania tabletek jodku potasu.
Do tego momentu punkty wydawania preparatu będą nieczynne, więc nie ma konieczności udawania się do nich.

Więcej informacji poniżej w broszurze informacyjnej 

MRM ogłasza plebiscyt „Supernauczyciel naszej szkoły”

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza uczniów rawskich szkół do udziału w plebiscycie „Supernauczyciel naszej szkoły”. Plebiscyt odbywa się pod patronatem Grażyny Dębskiej Przewodniczącej Rady Miasta Rawa Mazowiecka i Piotra Irli Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka.

Głosowanie odbędzie się w dniach 3-7 października 2022 r. w szkołach podstawowych (w klasach IV-VIII) i ponadpodstawowych, a przeprowadzą je na terenie szkół Samorządy Uczniowskie.

W każdej szkole wybieramy trzech najbardziej lubianych nauczycieli. Supernauczyciel – nauczyciel, który uzyska największą liczbę głosów w szkole - zostanie zaproszony na uroczyste podsumowanie plebiscytu w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka w dniu 13 października 2022 r. Supernauczyciele, którzy zajmą drugie i trzecie miejsce w szkole zostaną nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami pocieszenia.

Wybierzcie swojego ulubionego nauczyciela.

 • Plakat plebiscytu "Supernauczyciel naszej szkoły"

Wolne miejsca na bezpłatne szkolenia

Są jeszcze wolne miejsca na bezpłatne szkolenia z obsługi klienta i marketingu. Oferta skierowana jest do małych firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników. W szkoleniu mogą wziąć udział 3 osoby z firmy, w tym 2 kobiety i 1 osoba z niepełnosprawnością.

Szkolenia odbywają się w formule online. Zainteresowane profesjonalizacją swoich działań przedsiębiorstwa zapraszamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w ulotce i do kontaktu z organizatorem szkolenia.

Dziękujemy za "Popołudnie z J.Ch. Paskiem"

Drodzy Mieszkańcy, Drodzy Goście,

dziękujemy za wspólnie spędzone sobotnie popołudnie. W miejscu, w którym od wieków bije serce miasta, zabraliśmy Państwa w podróż w czasie. Pokazy, stoiska tematyczne, koncerty przeniosły nas w świat minionych wieków. Było w nich wiele ciężkiej pracy, walki, ale i pasji, radości i barw. Wierzymy, że udało nam się oddać choć odrobinę klimatu i ducha dawnych epok.

Współczesne akcenty tego popołudnia przypomniały jednak, że sztafeta pokoleń dotarła do nas. Kończąc wieloletni projekt rewitalizacyjny centrum Rawy pokazaliśmy, że i dziś potrafimy razem pracować i bawić się, i że nie brakuje wśród dzisiejszych mieszkańców ludzi utalentowanych, oddanych swojej profesji i  pasji.

Burmistrz Piotr Irla oraz Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska dziękują wszystkim Państwu za udział w wyjątkowym dla naszego miasta wydarzeniu, będącym symbolicznym zakończeniem projektu „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”.
------------------------------------------------------------------------
Garść wspomnień z „Popołudnia z J.Ch. Paskiem”

Na relację foto i video zapraszamy na FB Miasta Rawa Mazowiecka

fot. Foto Milejka

 • ławeczka J.Ch. Paska i siedząca na niej prowadząca w stroju z epoki XIX wieku, w tle rozłożysty dąb i fontanna
 • korowód idący ulicą, na czele młodzież w strojach szlacheckich, potem władze miasta i zaproszeni goście
 • zaproszeni goście siedzący na placu, w otoczeniu drzew
 • obrazy zrewitalizowanego centrum Rawy eksponowane na sztalugach, przed nimi pufy z logo miasta
 • grupa kolarzy na tle rozłożystego dębu i na tle zieleni i kościoła
 • prowadząca w stroju z XIX wieku idąca ulicą pod rękę z prowadzącym, w tle korowód
 • burmistrz i przewodnicząca rady miasta stojący na podeście przed mikrofonami, w tle windery z logo miasta
 • dorożka z pdróżnymi jadąca ulicą; w dorożce między innymi konieta w stroju z epoki XIX wieku
 • burmistrz i główna projektantka przestrzeni publicznej na podeście i przed mikrofonami
 • władze miasta i zaproszeni goście przy przecięciu wstęgi
 • pokaz sbandieratori (musztra z flagami) przed budynkiem ratusza
 • występ orkiestry OSP na scenie
 • pokaz sokolniczy, w tle publiczność
 • pokaz sokolniczy, w tle publiczność
 • polonez tańczony przez grupę młodzieży w strojach szlacheckich
 • inscenizacja walki oddziałów szlacheckich
 • parzenie herbaty przez cyklistę balansującego na bicyklu - rowerze z przednim wielkim kołem
 • koncert gupy BELFERband na scenie
 • koncert tenora Michała Błockiego na scenie
 • mężczyzna wykonujący taniec z pochodniami
 • mężczyzna i kobieta wykonujący taniec z pochodniami

fot. KochamRawe.pl

 • barwny pokaz laserowy
 • barwny pokaz laserowy
 • barwny pokaz laserowy
 • artystka grająca na skrzypcach elektrycznych, w tle pokaz laserowy
 • barwny pokaz laserowy
 • barwny pokaz laserowy

O projekcie rewitalizacji kompleksowo

Przez blisko 6 ostatnich lat, w centrum naszego miasta, toczyły się prace związane z projektem „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”. Obejmowały one swoim zasięgiem nasze muzeum, jatki miejskie, park i śródmiejskie przestrzenie publiczne. Ze względu na kompleksowość robót i zabytkowy charakter obiektów oraz przestrzeni, w projekcie uczestniczyli specjaliści i ekipy z wielu branż.

Dzisiaj zapraszamy Państwa do obejrzenia efektów realizacji tego największego od wielu lat przedsięwzięcia w naszym mieście.

Przy okazji dziękujemy wszystkim, którzy z radością i energią wzięli udział w realizacji prezentowanego dzisiaj materiału. Dziękujemy też za wszystkie spotkania i miłe, czasem wzruszające rozmowy, które odbyliśmy przygotowując dla Państwa to video.

------------------------------------------------------------

Projekt "Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka" został zrealizowany z udziałem środków z Unii Europejskiej w ramach RPO WŁ 2014 - 2020.

Zapraszamy w sobotę na „Popołudnie z J.Ch. Paskiem”

„Koło koni”, „koło Paska” albo „koło fontanny” – to nowe punkty orientacyjne na mapie Rawy. Zapraszamy Państwa na Plac Piłsudskiego, gdzie w jego centralnym punkcie Jan Chryzostom chętnie dzieli się swoimi opowieściami. W sobotę 20 sierpnia, chcemy wspólnie z Państwem symbolicznie zakończyć realizowany w historycznym centrum Rawy, projekt rewitalizacji.

Odkrycia dokonane przez archeologów potwierdziły długą, siedmiowiekową historię miasta. Odsłonimy więc, wspólnie z niezrównanym gawędziarzem Paskiem, kilka kart minionych wieków. Pokażemy dawne zawody, tradycje i to nie tylko polskie, odkryjemy przed Państwem fragment codziennego życia naszych przodków różnych stanów. 

Zaplanowaliśmy więc pokazy, stoiska tematyczne, koncerty, a na koniec naszego spotkania teatr ognia i jego współczesną wersję – pokaz laserowy z towarzyszeniem Barbary Szelągiewicz, grającej na skrzypcach elektrycznych.

Na początek natomiast ukłon w kierunku rowerzystów, których w Rawie – jak pokazuje frekwencja na naszym rajdzie rowerowym – mamy wielu. Dwójka cyklistów da pokaz jazdy na XIX-wiecznych bicyklach. Co więcej, samemu również będzie można opanować technikę poruszania się na jednośladach retro. 

Zapraszamy więc na Plac Piłsudskiego już od godziny 15.00. Nasze spotkanie skończymy o 21.30. Wierzymy, że będzie to dla nas wszystkich udane popołudnie i okazja, by przenieść się w świat i klimat stuleci, które już odeszły. Wszystko w lekkiej, zabawowej formule.

Do zobaczenia w sobotę!
---------------------------------------------
W związku z organizacją „Popołudnia z J.Ch. Paskiem”, w sobotę 20 sierpnia, nastąpi zmiana organizacji ruchu w centrum miasta. Prosimy o zwracanie uwagi na znaki i współpracę ze służbami porządkowymi. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.rawamazowiecka.pl

 • Popołudnie z J.Ch. Paskiem na niebieskim tle grupa szlachty, sokół, bicykl i skrzypaczka, poniżej treść programu

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego

Trwa nabór do Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego "Biznes na PLUS". Zachęcamy firmy z terenu Rawy Mazowieckiej do udziału w konkursie. Przedsiębiorstwa mogą startować w 6 kategoriach. Zgłoszenia należy nadsyłać do 30 września br. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.biznesnaplus.lodzkie.pl .

Celem nagrody jest promowanie najlepszych przedsiębiorców z województwa łódzkiego oraz inspirowanie ich do dalszego rozwoju, upowszechnianie postaw proinwestycyjnych i konkretnych dokonań innowacyjnych oraz zwiększenie konkurencyjności między firmami.

Laureatów konkursu poznamy podczas "Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2022", zaplanowanego na 14 - 16 grudnia br.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

------------------------------------------------

Inwestuj w Rawie Mazowieckiej

 • Biznes na Plus - plakat

MRM zaprasza na Street art

Street Art to tworzenie dzieł w przestrzeni publicznej. Młodzieżowa Rada Miasta przygotowała wydarzenie, które pozwoli wykazać się umiejętnościami plastycznymi i kreatywnością. Na konkurs w szczególności zapraszamy dzieci i młodzież.

Już w piątek 22 lipca spotykamy się by malować kredą na asfalcie - na deptaku przy ul. Tatar nad rawskim zalewem. Kolorowe rysunki będą powstawać od godz. 12:00 do 14:00. W tym czasie jury złożone z radnych MRM oceni prace i nagrodzi najlepsze z nich. Partnerem wydarzenia jest Ośrodek Sportu i Rekreacji.  

Liczymy na Waszą obecność! Piątek, 22 lipca, godz. 12. 

 • street

Gala Sukcesu 2022 – wybitni w nauce

27 czerwca w Miejskim Domu Kultury odbyła się Gala Sukcesu - spotkanie władz miasta z uczniami rawskich szkół podstawowych osiągających wysokie wyniki w nauce i sporcie. Dzisiaj przybliżymy wyróżnionych w dziedzinie nauki.

Wybitni w nauce

W sali widowiskowej zgromadziło się 24 mistrzów nauki. Dopisali dyrektorzy szkół podstawowych, nauczyciele, rodzice i bliscy wyróżnionych. Wyróżnieni otrzymali nagrody, statuetki i listy gratulacyjne z rąk Grażyny Dębskiej Przewodniczącej Rady Miasta Rawa Mazowiecka i Piotra Irli Burmistrza Miasta. 

Otrzymane wyróżnienia są szczególną nagrodą za sumienność i pracowitość. Niech nauka będzie nie tylko formą spełniania ambicji, ale przede wszystkim życiową przygodą, dającą wiele zadowolenia i wyznaczającą cel w życiu. 

W zaszczytnym gronie nagrodzonych znaleźli się

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4

 •  uczniowie: Szymon Rudnicki, Hanna Szymańska, Jakub Pietrzak, Izabela Piotrowska,
 • nauczyciele: dyrektor szkoły Irena Wiśniewska, Ewa Irla, Małgorzata Jastrząbek, Zofia Adamczyk, Barbara Skonieczna.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2

 • uczniowie: Maja Kucharska, Dominika Kozłowska, Blanka Trzonek, Julia Chojecka, Natalia Szyszkowska, Maja Przyborek, Diana Nowak, Dominika Gałecka, Anna Pietroń, Adam Niewdana, Oliwia Ziółkowska,
 • nauczyciele: dyrektor szkoły Monika Mierzejewska, Olga Zarzycka, Teresa Łucka, Iwona Kocik, Kamilla Łysoniewska.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1

 • uczniowie: Adam Firek, Michał Stankiewicz, Mateusz Sielski, Stanisław Kobylański, Antoni Słomka, Bartosz Misztal, Oliwia Wolska, Marcel Lemański, Patrycja Cukiert,
 • nauczyciele: dyrektor szkoły Jarosław Wasiak, Teresa Trojanowska, Barbara Gmaj, Hanna Stankiewicz, Agnieszka Kołodzińska.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Grażyna Dębska Przewodnicząca Rady Miasta i Piotr Irla Burmistrz Miasta
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli
 • nagrody i dyplomy dla nagrodzonych uczniów i nauczycieli

Ostrzeżenie przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu rawskiego. 

Dzisiaj (28.06) od godz. 13.00 do godz. 21.00 obowiązuje ostrzeżenie przed burzami z gradem, stopień zagrożenia drugi. 

Prognozuje się burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy grad. 

Prosimy, zachowajcie ostrożność.

Nowy samochód dla rawskiego WOPR

Dzisiaj (27.06) Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla przekazał kluczyki do nowego samochodu dla rawskiego WOPR. Kluczyki odebrał Prezes WOPR Sebastian Zbiros. 

Samochód został zakupiony w ramach Budżetu Obywatelskiego Rawy Mazowieckiej na rok 2022. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa na terenie miasta Rawa Mazowiecka. Wartość projektu 45.000 zł.

Spędzając wakacje pod okiem rawskich ratowników będziemy czuć się jeszcze bardziej bezpiecznie.

 

 • samochód rawskiego WOPR
 • samochód rawskiego WOPR
 • burmistrz przekazuje kluczyki prezesowi WOPR
 • burmistrz przekazuje kluczyki prezesowi WOPR
 • burmistrz, prezes WOPR, grupa młodzieży i nowy samochód WOPR
 • bok samochodu z napisem źródła finansowania (BO)

Piknik historyczno-edukacyjny na rawskim zamku – już 2 lipca

Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza na piknik historyczno-edukacyjny pod hasłem "Zamek rawski - niemy świadek historii". Piknik odbędzie się 2 lipca na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w godz. 15-21. Przyjdźcie całymi rodzinami na zamek w Rawie! Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”, edycja 2022. 

Patrnerzy wydarzenia

Partnerami wydarzenia są: Brać Herbowa Ziemi Rawskiej, Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala oraz Miejski Dom Kultury. 

W trakcie pikniku atrakcje zapewni kilkudziesięciu rekonstruktorów z innych grup historycznych takich jak m.in: Srebro Peruna, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej BATALION TOMASZÓW, Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty, Swawolna Kompania Ziemi Łęczyckiej, Drużyna Najemna Dziki Bez, Stowarzyszenie "Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej", Stowarzyszenie Historyczne "Gloria Victis", Grupa Silva Rerum, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kompania Saperów Księstwa Warszawskiego oraz Hultaje i Swawolnicy, którzy przeniosą nas oczyma wyobraźni w przeszłość. 

Program

W programie pikniku: obozy rycerskie i wojskowe na dziedzińcu zamkowym, pokazy walki, warsztaty fechtunku i musztry, gawędy o broni i oporządzeniu wojskowy, pokazy artyleryjskie, wystawa broni, warsztaty rzemiosł dawnych, pokaz musztry ułańskiej, bezpłatne zwiedzanie baszty Zamku Książąt Mazowieckich oraz inne atrakcje.

Zapraszamy

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów. Takiego wydarzenia nie powinniście przegapić!

 • Piknik historyczny

Tytuł: Piknik historyczno-edukacyjny "Zamek rawski - niemy świadek historii"

Treść: 2 lipca 2022 r., w godz. 15:00-21:00.

W programie pikniku:

 • obozy rycerskie i wojskowe na dziedzińcu zamkowym,
 • pokazy walki, warsztaty fechtunku i musztry,
 • gawędy o broni i oporządzeniu wojskowy,
 • pokazy artyleryjskie, wystawa broni,
 • warsztaty rzemiosł dawnych,
 • pokaz musztry ułańskiej,
 • bezpłatne zwiedzanie baszty Zamku Książąt Mazowieckich oraz inne atrakcje.

Grafika: zdjęcia Zamku Książąt Mazowieckich oraz pokazu musztry ułańskiej

 

Letni FOTOpejzaż Rawy Mazowieckiej - konkurs

Miejski Dom Kultury zaprasza do udziału w kolejnym konkursie fotograficznym. Tym razem motywem przewodnim jest LATO…

„Lato w mieście. Zatrzymaj je w obiektywie! Ponownie szykujcie aparaty, komórki i drony! Zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie fotograficznym: "Rawskie klimaty 2022 - Lato wszędzie". Zadanie konkursowe: Uchwyć lato w Rawie Mazowieckiej.

Użyj dowolnego urządzenia, którym wykonasz zdjęcie (aparat, telefon, dron, go pro itp.). Fotografię możesz poddać dowolnej obróbce. Gotowe zdjęcie prześlij na nasz adres mailowy: mdkrawa@interia.pl.

W wiadomości koniecznie podaj: imię, nazwisko i datę urodzenia autora, miejscowość, dane kontaktowe (telefon/mail). W przypadku osób niepełnoletnich – także imię i nazwisko dorosłego opiekuna wraz z numerem kontaktowym.

Data urodzenia zadecyduje o przynależności do jednej z dwóch kategorii wiekowych: I - do lat 15, II - od lat 15.

Na Wasze zdjęcia czekamy do poniedziałku, 5 września 2022 r. (do północy). O podsumowaniu konkursu, które będzie połączone z otwarciem wystawy poinformujemy z wyprzedzeniem. Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie mdkrawa.pl”

Konkurs odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka Piotra Irli.

 • foto2022-lato

Tytuł: Rawskie klimaty 2022, lato wszędzie

Treść: Konkurs fotograficzny pod patronatem Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka. Regulamin na stronie mdkrawa.pl oraz na facebook.com/mdkrawa

Grafika: zdjęcia zachodu słońca nad zalewem Tatar

Złote gody Państwa Zofii i Tadeusza Majewskich

W sobotę (25.06) o godz. 11:00 w Miejskim Domu Kultury odbyła się kolejna wyjątkowa uroczystość wręczenia Medali za długoletnie pożycie małżeńskie. 50-lecie wspólnej drogi życiowej obchodziła para z Rawy Mazowieckiej Państwo Zofia i Tadeusz Majewscy.

Medale w imieniu Prezydenta RP wręczył Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla. Jubilatom gratulujemy i życzymy zdrowia, miłości oraz spokojnej wspólnej przyszłości. 

 • jubilaci
 • jubilaci
 • burmistrz wręcza medal
 • gratulacje od burmistrza
 • burmistrz wręcza kwiaty jubilatce
 • grupowe zdjęcie z jubilatami

Witamy wakacje!

Ostatni dzwonek już wybrzmiał, rozdane świadectwa - pora na letni wypoczynek. Na wakacyjną przerwę zasłużyli nie tylko uczniowie. Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska i Burmistrz Piotr Irla kierują z okazji zakończenia roku szkolnego słowa podziękowania za pracę i życzenia wspaniałych wakacji.

23 czerwca - Dzień Ojca

Wszystkim Tatom, z okazji Waszego święta, dziękuję za bezwarunkową miłość i opiekę nad dziećmi, poświęcony czas, troskę i niekończącą się cierpliwość. 

To Wy pokazujecie swoim dzieciom świat, uczycie jak doceniać każdą chwilę i żyć pełnią życia. To w Was dzieci mają oparcie i zrozumienie.
W trudnych chwilach wspieracie swoje dzieci i pokazujecie jak stawiać czoła przeciwnościom.

Drodzy Tatusiowie, proszę przyjąć życzenia wielu lat życia w zdrowiu i szczęściu. Spełniajcie się zawodowo, a każdy kolejny dzień niech daje Wam radość i satysfakcję.

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 • pexels-juan-pablo-serrano-arenas-1250452

Dywany kwiatowe w Rawie

Długoletnia tradycja układania dywanu kwiatowego w kościele oo. Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej na Oktawę Bożego Ciała jest kultywowana od kilkudziesięciu lat. 

Dzięki zaangażowaniu osób zbierających płatki kwiatowe i misternej pracy kilkunastu osób, które je wczoraj wieczorem układały, możemy dzisiaj podziwiać kwiatowe arcydzieło

Rawski dywan kwiatowy można podziwiać tylko do wieczora.

Inny dywan, z nieco innych kwiatów, ale nawiązujący do tradycji układania dywanu w kościele znajduje się przy północnej krawędzi Placu Piłsudskiego. Nasadzenia rabatowe są jeszcze świeże, ale już wkrótce ten dywan również będzie zachwycał swoim urokiem.

 • dywan kwiatowy
 • dywan kwiatowy
 • dywan kwiatowy
 • dywan kwiatowy
 • dywan kwiatowy
 • dywan kwiatowy
 • dywan kwiatowy
 • dywan kwiatowy
 • dywan kwiatowy
 • dywan kwiatowy, Pl. Piłsudskiego
 • dywan kwiatowy, Pl. Piłsudskiego
 • dywan kwiatowy, Pl. Piłsudskiego
 • dywan kwiatowy, Pl. Piłsudskiego
 • dywan kwiatowy, Pl. Piłsudskiego
 • _7

Dobry kurs na przyszłość - projekt dla osób bez pracy

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego przygotowała projekt skierowany do osób, które z przyczyn niedotyczących pracownika utraciły pracę w ostatnich kilku miesiącach, do osób przewidzianych do zwolnienia lub zagrożonych zwolnieniem. Dla nich zaplanowano wsparcie na założenie własnej działalności gospodarczej. 

Polega ono na:

 •  wysokiej jakości usługach szkoleniowych dostępnych na etapie poprzedzającym założenie działalności gospodarczej;
 • stypendium szkoleniowym;
 • wsparciu bezzwrotnym na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawanym w formie stawki jednostkowej w wysokości 23 050,00 zł;
 • wsparciu finansowym pomostowym służącym pokryciu bieżących wydatków w wysokości 2 000,00 zł przez pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny kontaktować się z Biurem Projektu pod numerem telefonu 42 208 92 15 lub poprzez email: dobrykurs@larr.pl

 

Powitaj LATO z MDK

Miejski Dom Kultury zaprasza na pierwszą letnią imprezę. Oficjalne powitanie lata w niedzielę - 26 czerwca - podczas pikniku na zielonym placu przy siedzibie MDK. Mile widziane całe rodziny! 

W programie: występy Wesołych Nutek, scenki teatralne w wykonaniu młodych aktorów Teatrzyku ZOO (z ograniczoną odpowiedzialnością za salwy śmiechu), prezentacje zdolnych wokalistów i  instrumentalistów MDK, Cyrkowe show NIEBEZPIECZNE RZECZY - Krzysztof Kostera, warsztaty cyrkowe, koncert zespołu QUMPLE.

Start o godz. 16:00. Przyjdź i bawmy się razem!

 • powitanie lata_plakat

Elementy małej architektury - nawiązujemy do historii Rawy

W rewitalizowanym centrum miasta pojawiły się nowe elementy małej architektury: na Pl. Wolności rzeźby koni, a w tym tygodniu na Pl. Piłsudskiego rzeźba Jana Chryzostoma Paska.  

Konie, jak już wspominaliśmy, stanęły na Placu Wolności, ponieważ dawniej odbywał się tam targ koński. Najstarsi mieszkańcy miasta pamiętają ich miejsce na Pl. Piłsudskiego, ale kwerenda historyczna jasno wskazuje, że przed kilkoma wiekami (XVI – XVIII) targi takie odbywały się na dzisiejszym Placu Wolności. 
Konie, pewnie ku zdziwieniu niektórych, nie są wykonane z plastiku. Jest to konstrukcja z prętów stalowych, będąca formą kośćca konia. Na nią nałożony został tzw. żelkot - specjalnie przygotowana powłoka z żywicy poliestrowej wzmacnianej matami z włókna szklanego z dodatkiem sproszkowanego brązu. Żelkot to materiał mający wiele zastosowań, wykorzystywany jest np. przy wykonywaniu powłok jachtów morskich.

Z kolei rzeźba Jana Chryzostoma Paska to już typowy odlew w brązie. Rzeźba Paska przypomina nam, że w XVII w. ten znany pamiętnikarz ukończył rawskie Kolegium Jezuickie. Przyglądając się rzeźbie możemy zauważyć ważne detale – szabla, pióro, oswojona wydra. Ideą rzeźby jest zdanie: „Odłożył szablę, chwycił pióro”. Rzeźba zostanie wzbogacona o pewną interakcję, ale o tym później! 

Dla obu rzeźb przygotowywane są tablice, które będą zawierać podstawowe informacje o rzeźbach.

Rzeźby są dodatkowymi elementami małej architektury, przy których mieszkańcy i turyści będą się zapewne chętnie zatrzymywać.

 

 • rzeźba Jana Chryzostoma Paska na Pl. Piłsudskiego
 • rzeźba Jana Chryzostoma Paska na Pl. Piłsudskiego
 • rzeźba Jana Chryzostoma Paska na Pl. Piłsudskiego
 • rzeźba Jana Chryzostoma Paska na Pl. Piłsudskiego
 • rzeźba Jana Chryzostoma Paska na Pl. Piłsudskiego
 • rzeźba Jana Chryzostoma Paska na Pl. Piłsudskiego
 • rzeźby koni na Pl. Wolności
 • rzeźby koni na Pl. Wolności
 • rzeźby koni na Pl. Wolności
 • rzeźby koni na Pl. Wolności
 • Pl. Wolności
 • rzeźby koni na Pl. Wolności

Forum Liderów Ekonomii Społecznej

20 czerwca w Świetlicy Środowiskowej pod przewodnim hasłem "Kto, jeśli nie my!" odbyło się Forum Liderów Ekonomii Społecznej. Organizatorami wydarzenia byli: Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi.

Przedstawicielki Instytutu Spraw Obywatelskich, Patrycja Kołomyńska – Denys i Justyna Matusiak, zachęcały organizacje pozarządowe do wykorzystywania narzędzi w celu pozyskiwania środków finansowych, uczyły sposobów pozyskiwania środków finansowych od sponsorów, przedstawiły zasady fundraisingu w organizacji pozarządowej.

Uczestnicy forum odbyli wizytę studyjną w Świetlicy Środowiskowej. Świetlica środowiskowa to miejsce, gdzie dzieci bezpiecznie spędzają czas, a także otrzymują niezbędną pomoc i wsparcie. Pani Kierownik Grażyna Czarnecka opowiedziała uczestnikom forum o działalności i planach świetlicy.

 • uczestnicy forum
 • uczestnicy forum

Cykl szkoleń dla organizacji pozarządowych

Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi zaprasza na cykl szkoleń aktywnie działających przedstawicieli organizacji pozarządowych. Z jednej organizacji mogą się zgłosić 2 osoby. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 lipca 2022 r. Liczba miejsc ograniczona. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny on-line.

Spotykania będą odbywać się w Łodzi, we czwartki od połowy lipca do połowy września. Można zapisać się na 1 szkolenie, wybrać kilka lub zarezerwować cały pakiet. 

Przedstawiamy tematy szkoleń

 1. Fundraising dla początkujących, czyli skąd i jak pozyskać darczyńców – 14.07.2022 r.
 2. Współpraca z biznesem w praktyce, czyli jak łączyć działalność społeczną i komercyjną – 21.07.2022 r.
 3. Marketing dla ngo – jak prowadzić działania promocyjne nie mając dużych budżetów? – 28.07.2022 r.
 4. Skuteczne techniki sprzedaży dla ngo – 04.08.2022 r.
 5. Wypalenie zawodowe – jak przeciwdziałać? – 11.08.2022 r.
 6. Rzecznictwo jako sposób na budowanie wpływu i pozycji w środowisku lokalnym – 08.09.2022 r.
 7. Zmiana w Twojej organizacji - co to znaczy podążać za zmianą? – 15.09.2022 r.

Miejsce szkoleń: 

Łódź, siedziba nowej Fundacji Piotrkowska 17 przy ul. Piotrkowskiej 17. Fundacja prowadzi kawiarenkę i zatrudnia w niej osoby z niepełnosprawnościami. Szkolenia będą okazją do poznania nowego miejsca na łódzkiej mapie przedsiębiorczości społecznej.
Zapisy do 4 lipca.

Zapraszamy na Kreatywne LATO z MDK!

Artystyczne przygody z MDK

Lato w mieście nie będzie nudne! Zadbamy o to już od pierwszych dni wakacji. Miejski Dom Kultury serdecznie zaprasza na kreatywne warsztaty artystyczne, spektakle teatralne dla najmłodszych oraz weekendowe imprezy w plenerze. 

Warsztaty artystyczne

Sprawdzone i lubiane przez najmłodszych warsztaty kreatywne będą odbywały się w siedzibie Miejskiego Domu Kultury przez cały lipiec. W tym roku zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych (nie są prowadzone wcześniejsze zapisy)! Można z nich skorzystać bezpłatnie. Wystarczy w odpowiednim czasie pojawić się w Miejskim Domu Kultury i dołączyć do wspólnej zabawy. 

Harmonogram zajęć:

I TYDZIEŃ: 4-8 lipca
godz. 10.00 – warsztaty plastyczne (grupa młodsza)
godz. 11.30 – warsztaty plastyczne (grupa starsza)
godz. 11.30 – warsztaty teatralne

II TYDZIEŃ: 11-15 lipca
godz. 10.00 – warsztaty plastyczne (grupa młodsza)
godz. 11.30 – warsztaty plastyczne (grupa starsza)
godz. 11.30 – warsztaty wokalne

III TYDZIEŃ: 18-22 lipca
godz. 10.00 – warsztaty plastyczne (grupa młodsza)
godz. 11.30 – warsztaty plastyczne (grupa starsza)
godz. 11.30 – warsztaty teatralne

IV TYDZIEŃ: 25-29 lipca
godz. 10.00 – warsztaty plastyczne (grupa młodsza)
godz. 11.30 – warsztaty plastyczne (grupa starsza)
godz. 11.30 – warsztaty wokalne

Teatralne lato z MDK

23 lipca - Teatr Katarynka – „Morskie opowieści”
13 sierpnia - Teatr Pinokio – „Doktor Nieboli”

Malujemy w plenerze

Między 22 a 26 sierpnia planujemy wakacyjny plener malarski dla młodzieży. O tym, jak będzie można wziąć w nim udział poinformujemy w późniejszym terminie. 

Wydarzenia plenerowe

Rawskie Lato Artystyczne rozpocznie się w plenerze, na zielonym placu przy MDK w niedzielę, 26 czerwca. Będzie to pierwsze letnie wydarzenie. Będzie również kolejna edycja "Raz na ludowo", koncerty w parkowej altanie i uroczyste otwarcie rynku przy Placu Piłsudskiego. Lato pożegnamy artystycznie 3 września. O szczegółach wszystkich wydarzeń będziemy Was informować na bieżąco.

Kreatywne lato rozpoczynamy już 26 czerwca na zielonym placu przy MDK. Zapraszamy dzieci i młodzież do skorzystania z kulturalnej oferty MDK na nadchodzące wakacje.

 • lato2022-00

Muzyczna Jatka: Gruzja muzyką i winem pachnąca...

"Gruzja muzyką i winem pachnąca..." - gruzińskie legendy, nuty i smaki. Zapraszamy do zaczarowanej krainy muzyką i winem pachnącej. Gruziński wieczór to propozycja MDK i MZR na czerwcową, ostatnią przed wakacjami Muzyczną Jatkę. 

Na Muzyczną Jatkę zapraszamy do Jatek Miejskich w środę, 22 czerwca o godz. 18. Wstęp wolny. 

Po raz kolejny zawita do nas rodzinny duet – Paweł Łukasik (altówka) i Joanna Błażej-Łukasik (fortepian). Artyści zaproponują nam przeplatany opowieściami koncert, pełen poetyki gruzińskich krajobrazów. Pani Joanna przybliży publiczności historie o gruzińskich legendach i kulturze, instrumentach, biesiadach i toastach. Zapewniamy - warto z nami być. Muzyczny wieczór okraszony będzie wyjątkowym smakiem oryginalnego gruzińskiego wina. 

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

 • jatka08-gruzja

Tytuł: Muzyczna Jatka "Gruzja muzyką i winem pachnąca..."

Treść: 22 czerwca 2022 r., godz. 18, Jatki Miejskie przy ul. Mickiewicza, wstęp bezpłatny

Grafika: flaga Gruzji

Zmiana tras linii 1 i 2 autobusu miejskiego

Informowaliśmy już Państwa o zamknięciu, od poniedziałku 20 czerwca, skrzyżowania Al. Konstytucji 3 Maja / Fawornej / Kościuszki. Przez około dwa tygodnie będą prowadzone na skrzyżowaniu prace remontowe. 

Kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość i korzystać z objazdów ulicami Słowackiego i Niepodległości. Skrzyżowanie będzie wyłączone z ruchu około dwóch tygodni.. 

Przez ten czas również autobusy miejskie linii nr 1 i 2 będą jeździły zmienionymi trasami.  Przystanki przy ul. Mickiewicza i przy Szkole Podstawowej nr 1 będą wyłączone do odwołania. Godziny kursowania autobusów pozostają bez zmiany.

Po zakończeniu prac autobusy powrócą na swoje trasy. O terminie zakończenia prac będziemy Państwa na bieżąco informować. Za utrudnienia przepraszamy.

Forum dla organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe zapraszamy 20 czerwca na Forum Liderów Ekonomii Społecznej, które odbędzie się pod hasłem Kto, jeśli nie my! Forum odbędzie się w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Miłej 2 w godz. 16.00 – 20.00. Organizatorami spotkania są: Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Instytut Spraw Obywatelskich.

Program forum

16.00. – 17.15 – Dzielimy się doświadczeniem - wizyta studyjna w Świetlicy Środowiskowej
17.30 – 19.00 – Fundraising  w organizacji pozarządowej – Instytut Spraw Obywatelskich                                                                    
19.00 – 19.45 –  Obszar rewitalizacji – miejsca integrujące mieszkańców z różnych pokoleń – działania organizacji pozarządowych
19.45 – 20.00 – podsumowanie forum 

Zapisy

Na forum obowiązują zapisy w terminie do 17.06.2022 r. na adres e-mail oswiata@rawamazowiecka.pl 

 

 • RAWA_logo_uproszczone_poziom
 • RCOP
 • instyt
 • centrum

Nowe rynki zbytu za granicą – projekt dla sektora MŚP

W poniedziałek 20 czerwca, przez cały dzień, będą w Rawie dostępni konsultanci pomagający firmom przygotować się do ekspansji na nowe rynki zbytu. Projekt dofinansowany jest ze środków UE. Konsultacje, doradztwo, udział w misjach gospodarczych jest bezpłatny.

Mówiąc o nowych rynkach zbytu chodzi o: USA, Kanadę, Azję, Danię, Norwegię i UAE.

Oferta skierowana jest do firm z sektora MŚP i dotyczy tzw. branż - inteligentnych specjalizacji regionalnych i kluczowych technologii:

 • zaawansowane materiały budowlane
 • medycyna, farmacja, kosmetyki
 • innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno - spożywcze
 • informatyka i telekomunikacja
 • przemysł włókienniczy i wzornictwo
 • energetyka i OZE

Ogólnodostępny punkt informacyjno-konsultacyjny stanie na Placu Piłsudskiego. Przedsiębiorców z ww. branż zapraszamy w godz. 9 – 19. Rzetelna i kompleksowa informacja na miejscu w Rawie – warto skorzystać z tej opcji.

Więcej informacji o projekcie „Promocja zagraniczna wizerunku województwa jako regionu innowacyjnego, atrakcyjnego gospodarczo, poprzez zagraniczną promocję oferty regionalnych przedsiębiorstw oraz pozyskanie nowych rynków zbytu dla tutejszych MŚP i nawiązania kontaktów z partnerami zagranicznymi” znajduje się na stronie dostępnej w linku: www.rcag.pl

Załączamy również ulotkę w temacie realizowanego projektu.

50 lat razem

W sobotę, 11 czerwca o godz. 11:00 w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Medali za długoletnie pożycie małżeńskie dla dwóch par. Medale dla Państwa Marianny i Jana Budek oraz Janiny i Henryka Czyszczewskich w imieniu Prezydenta RP wręczył Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla. 

Dostojnym Jubilatom życzymy wielu lat życia w szczęściu i zdrowiu.

 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci
 • jubilaci

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym za nami

W ubiegłym tygodniu w hali sportowej Milenium młodzi tenisiści stołowi z całej Polski rywalizowali o miano najlepszej szkolnej drużyny naszego kraju. W rozgrywkach wystąpiło 70 zespołów dziewcząt i chłopców. Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych. Klasy IV – VI szkół podstawowych (Igrzyska Dzieci) i klasy VII – VIII (Igrzyska Młodzieży Szkolnej). 

W Igrzyskach Dzieci w kategorii dziewcząt na podium stanęły drużyny SP nr 5 z Gdańska, SP nr 3 z Ligoty i SP nr 1 z Brzegu Dolnego. W kategorii chłopców I miejsce zajął zespół SP nr 2 z Grodziska Mazowieckiego. Miejsce drugie podobnie jak ich koleżanki wywalczyli zawodnicy z SP nr 3 w Ligocie, a na najniższym stopniu podium uplasowała się drużyna ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu. W tej kategorii reprezentanci rawskiej Dwójki zajęli odpowiednio XVII (dziewczęta) i VII miejsca (chłopcy). 

W Igrzyskach Młodzieży w kategorii dziewcząt zwycięstwo odniosły zawodniczki SP nr 24 w Zielonej Górze, miejsce drugie przypadło dziewczętom z SP nr 2 w Grodzisku Mazowieckim a miejsce trzecie zawodniczkom SP nr 3 w Gostyniu. W kategorii chłopców tryumfowała drużyna szkoły Podstawowej nr 5 w Gdańsku, miejsce drugie zajęła SP nr 368 w Warszawie i miejsce trzecie SP nr2 w Grodzisku Mazowieckim. Startująca w kategorii chłopców drużyna SP nr 2 z Rawy Mazowieckiej wywalczyła VI miejsce.  Warto przypomnieć, że w dotychczasowych startach reprezentanci rawskiej Dwójki wywalczyli w tych rozgrywkach siedem medali (2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe).

Nagrody dla najlepszych zespołów  wręczali: wicestarosta rawski Jacek Otulak, burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Arkadiusz Rataj.
  
Puchary i nagrody dla najlepszych zespołów ufundowało Miasto Rawa Mazowiecka. Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje i zapraszamy do Rawy Mazowieckiej na kolejne zawody.

 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym
 • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym

Ostatni etap prac na skrzyżowaniu Aleja Konstytucji 3 Maja / Faworna / Kościuszki

Prowadzone są końcowe prace remontowe w ul. Tomaszowskiej. Po ich zakończeniu Starostwo Powiatowe prowadzące inwestycję przechodzi  do kolejnego etapu prac i od 20 czerwca planowane jest zamknięcie skrzyżowania ulic: Aleja Konstytucji 3 Maja / Faworna / Kościuszki.

W związku z szerokim zakresem robót, a także w trosce o zachowanie właściwej technologii robót minimalny czas wyłączenia skrzyżowania z ruchu wyniesie około dwóch tygodni

Przez ten czas kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość i korzystać z objazdów ulicami Słowackiego i Niepodległości. Po zakończeniu prac będzie nam się jeździć komfortowo i bezpiecznie. Za utrudnienia przepraszamy.

Przedstawiamy poniżej mapkę z sugerowanymi objazdami.

 • OBJAZD

Rzeźby koni na Pl. Wolności

Czy zastanawialiście się dlaczego na Placu Wolności stanęła rodzina koni? Odpowiedź jest prosta. W wiekach XVI-XVIII Rawa była jednym z największych ośrodków handlu końmi i wołami stepowymi w centralnej Polsce. Na Placu Wolności był dawniej koński targ

Na jarmarkach odbywających się na tym placu handlowano przeważnie końmi ze stepów ukraińskich, ale można było nabyć też na końskim targu w Rawie znacznie droższe konie tureckie, perskie i czerkieskie.

Końska rodzina prezentuje się bardzo okazale, a prace na Placu Wolności powoli zbliżają się do finiszu.

 

 • rzeźby koni na Pl. Wolności
 • rzeźby koni na Pl. Wolności
 • Pl. Wolności
 • Pl. Wolności

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka i NZOZ Medica  w Łodzi  zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej. Badania odbędą się przy Miejskim Domu Kultury, ul. Krakowska 6c.

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały bezpłatnego badania. Kobiety nieobjęte programem profilaktycznym mogą przeprowadzić badanie płatne w cenie 100 zł. Badania będą wykonywane 13 czerwca 2022 r.

Zapisy pod nr tel. 42 254 64 17

 • do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer PESEL i numer telefonu
 • mamm

Dyżur psychologa odwołany

Informujemy, że dyżur psychologa w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka planowany na czwartek 9 czerwca z przyczyn losowych zostaje odwołany. Osoby zainteresowane spotkaniem z psychologiem zapraszamy w czwartek 23 czerwca. Za utrudnienia przepraszamy.

Spotkanie z wyjątkowymi sportowcami

7 czerwca  odbyło się spotkanie władz miasta z młodymi sportowcami, medalistami Mistrzostw Polski oraz zawodów międzynarodowych. 

W gronie zaproszonych gości znaleźli się: 9-letnia Lena Nowakowska-Pałka - złota, srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Świata w tańcu sportowym, Martyna Gasińska - Mistrzyni Polski w kickboxingu w formule K1, Wicemistrzyni Polski w formułach Low Kick i Full Contact, brązowa medalistka Pucharu Świata (Budapeszt 2022) oraz wielokrotny złoty medalista Mistrzostw Polski w tenisie stołowym Marcel Błaszczyk (kategoria wiekowa kadet), w imieniu którego gratulacje przyjął trener Zbigniew Bajan, ponieważ Marcel obecnie przebywa z reprezentacją kraju na turnieju w Czechach. 

Gratulacje i podziękowania za godne reprezentowanie Rawy Mazowieckiej złożyli Burmistrz Miasta Piotr Irla, zastępca Burmistrza Artur Piotrowski oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw społecznych Arkadiusz Rataj. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Młodzi sportowcy i ich rodzice opowiadali o swojej pasji do sportu i ciężkiej pracy w dążeniu do osiągnięcia tak dobrych wyników.

Na zakończenie spotkania burmistrz zaprosił wszystkich gości do udziału w Gali Sukcesu, która odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w dniu 27 czerwca. 
      

 • Lena Nowakowska-Pałka z mamą
 • Lena Nowakowska-Pałka z mamą i burmistrzem miasta
 • Lena Nowakowska-Pałka z dyplomem
 • uczestnicy spotkania w sali konferencyjnej urzędu
 • uczestnicy spotkania w sali konferencyjnej urzędu
 • Martyna Gasińska z mamą
 • Martyna Gasińska z rodziną i burmistrzem
 • trener Zbigniew Bajan z burmistrzem

Dotacje na otwarcie własnej działalności

Jeśli masz od 18 do 29 lat, masz pomysł na biznes, ale brakuje ci środków – przyjdź na spotkanie, aby dowiedzieć się jak i skąd je pozyskać.

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza młodych rawian (18-29 lat) na spotkanie z przedstawicielami Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Spotkanie odbędzie się 14 czerwca o godz. 16 w Jatkach Miejskich przy ul. Mickiewicza 11, wejście od ul. Kopernika. Udział w spotkaniu bezpłatny.

Program

 1. Projekt „Młodzi na start” i „Młodzi na start 2” – dotacja na uruchomienie działalności gospodarczej dla osób w wieku od 18 do 29 roku życia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
 2.  Projekty typu outplacement – szkolenia i kursy zawodowe, staże oraz bezzwrotne wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020: „Dobry kurs na przyszłość”, „Szansa na nowy start”.
 3. Inne formy wsparcia. 

Chętnych zapraszamy do udziału w spotkaniu.

 • Grafika Rawa Mazowiecka (002)

Rawa dla Ukrainy, Ukraini rawianom oraz B&B Project

Rawa dla Ukrainy, Ukraini rawianom to wyjątkowo polsko-ukraińskie wydarzenie muzyczne, które odbedzie się 12 czerwca w parkowej altanie. Przed rawską publicznością zaprezentują się uzdolnione artystycznie dzieciaki z Ukrainy, które obecnie mieszkają w naszym mieście, chodzą do rawskich szkół i starają się rozwijać swoje talenty.

Chętnych - dzieci i dorosłych, którzy jeszcze chcieliby wystąpić na scenie - prosimy o jak najszybszy kontakt przez profil fb Miejskiego Domu Kultury lub mailowo pisząc na adres: mdkrawa@interia.pl

Koncertowi towarzyszyć będzie kiermasz prac artystycznych. Wszystkie powstały w pracowni plastycznej MDK. Cały dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie na pomoc dla uchodźców. Tłumnie przyjdźcie do parkowej altany i okażcie wielkie serca! Miejsca wystarczy dla wszystkich. Zapraszamy od godz. 16:00.

Zaraz po występach ukrainskich małych artystów wystąpi ukraiński zespół B&B Project, który przełamuje stereotypy dotyczące instrumentów ludowych. Duet tworzą Tatiana Mazur (bandura, flet) oraz Serhiy Shamrai (akordeon). Para spotkała się w Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Wspólnie koncertują od 2015 roku. Teraz zagrają dla rawskiej publiczności.

Koncert ukraińskiego zespołu B&B Project rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Koncert realizowany jest w ramach projektu finansowanego z miejskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

 • altana-bbproject
 • ukraini

Zaproszenie na spotkanie burmistrza miasta z mieszkańcami

Drodzy mieszkańcy Rawy Mazowieckiej, 

chciałbym serdecznie zaprosić na spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 14 czerwca 2022 r. o godz. 17:00, w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej.

Zaproszenie w sposób szczególny kieruję do mieszkańców ulic: Krakowskiej, Niepodległości, Opoczyńskiej, Polnej, Przemysłowej, Solidarności, Zwolińskiego, Braci Świderskich, Gąsiorowskiego, Lenartowicza, Południowej, Urbańskiego oraz Osiedla 9 Maja.

Podczas spotkania chciałbym przybliżyć Państwu działania zrealizowane przez Miasto w ostatnim czasie, jak również zapoznać się z Państwa problemami i sugestiami dotyczącymi naszego miasta.

Dodatkowym punktem spotkania będzie przedstawienie zasad Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, który umożliwia uzyskanie dofinansowań właścicielom budynków jednorodzinnych. Dofinansowanie można otrzymać na wymianę starych pieców na paliwo stałe oraz na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Miasto uruchomiło punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym mieszkańcy miasta mogą otrzymać pomoc w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie oraz wniosków o płatność.

W spotkaniu wezmą również udział: zastępca burmistrza Artur Piotrowski oraz Radni Rady Miasta Rawa Mazowiecka.

Zapraszam na spotkanie i liczę na Państwa liczny udział.

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka 

I liga kobiet ponownie w Rawie Mazowieckiej

Dzień 3 czerwca na długo utkwi w historii rawskiego klubu tenisa stołowego. Tego dnia rawskie tenisistki przed własną publicznością rozegrały II spotkanie barażowe o awans do I Ligi Kobiet z drużyną PKS Kolping Jarosław.

Pierwsze spotkanie obu tych drużyn na terenie Podkarpackim zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem rawskiego zespołu 10-0. W rewanżowym spotkaniu, które zostało rozegrane właśnie 3 czerwca w hali sportowej Milenium rawskim zawodniczkom do awansu wystarczyło zwycięstwo w jednym pojedynku singlowym. Piątkowe spotkanie od początku przebiegało po myśli rawskiego zespołu, który po 4 grach singlowych wyszedł na prowadzenie 3-1. W grach deblowych oba zespoły podzieliły się punktami i mieliśmy 4-2 dla Rawy. II seria gier to już zdecydowana przewaga podopiecznych Zbigniewa Bajana i Jakuba Polańskiego, które wygrały wszystkie 4 partie i poprowadziły zespół do zwycięstwa 8-2 w cały spotkaniu. Dla rawskiego zespołu w tym meczu punktowały: Eliza Brzęczek oraz Wiktoria Wrzosek po 2,5 pkt, Katarzyna Gierach - 2 oraz Paulina Stachecka - 1.

Po rocznej przerwie I liga tenisa stołowego ponownie powraca do naszego miasta. Gratulujemy serdecznie całemu klubowi na czele z zawodniczkami, trenerami oraz wszystkimi osobami, które wpierały i wspierają rawski klub. Przekazujemy również podziękowania dla wszystkich przybyłych kibiców, którzy tego dnia swoją obecnością dzielnie wspierali rawską ekipę podczas spotkania barażowego.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • fot. MLUKS Dwójka

Wręczono promesy na dotacje dla rawskich samorządów

W piątek, 3 czerwca przed rawskim szpitalem Tobiasz Bocheński Wojewoda Łódzki, wręczył samorządowcom powiatu rawskiego promesy na dotacje z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Rządowy Fundusz Polski Ład ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce.

Miasto Rawa Mazowiecka otrzymało łącznie 14 422 000 zł, a promesę odebrał Burmistrz Miasta Piotr Irla.

Zatwierdzone do dofinansowania zostały dwa wnioski złożone przez Miasto Rawa Mazowiecka: przebudowa ulicy Jana III Sobieskiego oraz remont ulicy Łowickiej w Rawie Mazowieckiej, z dofinansowaniem  w wysokości 4.427.000 zł oraz poprawę infrastruktury sportowej w mieście Rawa Mazowiecka poprzez budowę sali gimnastycznej i przyszkolnych boisk sportowych wraz z infrastrukturą techniczną na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 dofinansowanie w wysokości 9.995.000 zł.

Powiat rawski z Programu Inwestycji Strategicznych otrzymał 15 000 000 zł z przeznaczeniem na rozbudowę Szpitala Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej. Dzięki rządowej dotacji rawski szpital zostanie rozbudowany o oddział jednego dnia, pracownię endoskopii, oddział chirurgii ogólnej oraz oddział ginekologii wraz z blokiem porodowym. Będą to dodatkowe fundusze na rzecz rawskiego szpitala, który od lat jest wspierany przez samorządy powiatu rawskiego, wiele instytucji i podmiotów oraz WOŚP.

 • 1
 • 2
 • 5

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym

Już w najbliższy wtorek w hali sportowej Milenium rozpoczną się rozgrywki Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. W zawodach wystartują 43 reprezentacje dziewcząt i chłopców klas IV – VI szkół podstawowych i 30 reprezentacji klas VII – VIII, w tym tenisiści Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej. 

Warto przypomnieć, że w dotychczasowych startach reprezentanci rawskiej Dwójki wywalczyli siedem medali (2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe). Rozgrywki potrwają od wtorku do piątku do godz.14.00. Uroczyste otwarcie Igrzysk nastąpi we wtorek 7 czerwca o godz. 9.00.  

Zapraszamy do kibicowania młodym tenisistom, a rawianom życzymy kolejnych medali w tej prestiżowej imprezie.

 

 • baner tenis

Legendy kina na dużym ekranie – Rio Bravo

Propozycja Miejskiego Domu Kultury w czerwcowym Kinie Konesera to klasyczny western komediowy w reżyserii mistrza gatunku - Howarda Hawksa i w gwiazdorskiej obsadzie, z legendarnym Johnem Waynem na czele. Seans odbędzie się w poniedziałek, 6 czerwca o godz. 18.30. Bilet – tylko 10 zł.

Zapraszamy na Rio Bravo.

 • kino-riobravo

Rawa na sportowo – ŻTC BIKE RACE znowu w Rawie

W sobotę 4 czerwca rawianie (i nie tylko) będą mogli się sprawdzić w kolarskim wyścigu szosowym organizowanym przez Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów.

Kolarze będą mogli wystartować w wyścigach SUPERPRESTIGE i FITRACE. Zapisy do wyścigu kolarskiego  prowadzone elektronicznie na stronie ŻTC Bike Race obecnie zostały wstrzymane. Na wyścigi można się jeszcze zarejestrować osobiście w Biurze zawodów przy pływalni Aquarium w dniu imprezy, 4 czerwca. Wyścig rozpoczyna się o godz. 13.

Podczas zawodów zostanie przeprowadzona oddzielna klasyfikacja dla najlepszych zawodniczek i zawodników z Rawy Mazowieckiej. Wszelkie szczegóły dotyczące regulaminów biegu i wyścigu kolarskiego dostępne są na stronie ŻTC Bike Race.

Zapraszamy na rowerowe szlaki do Rawy Mazowieckiej.

 • żtc

Powspominajmy sportowe Dni Rawy

Święto naszego miasta to nie tylko imprezy kulturalne i rozrywkowe. Do tradycji weszły już takie wydarzenia jak parada motocyklowa, zawody wędkarskie czy organizowany od 15 lat turniej tenisa ziemnego. 

Motoparada

Tegoroczna parada motocyklowa zgromadziła rekordową liczbę motocyklistów (około 300 motocykli), którzy na swoich wspaniałych maszynach przejechali ulicami Rawy Mazowieckiej z osiedla Zamkowa Wola do miejsca postoju na ulicy Tatar. Swój udział w Dniach Rawy motocykliści rozpoczęli Mszą św. w Parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po zakończeniu parady na jej uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez Rawski Klub Motocyklowy i Miasto Rawa Mazowiecka.

Zawody wędkarskie

W szranki zawodów wędkarskich stanęło około 50 miłośników tej formy spędzania wolnego czasu. Po kilkugodzinnym łowieniu zwycięzcą został Konrad Woźniak (Skierniewice), na drugim miejscu uplasował się Andrzej Bednarek z Rawy Mazowieckiej, a trzecie miejsce zajął Marcin Wyszogrodzki (Bełchów).

Turniej tenisa ziemnego

W sobotę i niedzielę na kortach przy hali OSiR odbył się turniej otwarcia sezonu tenisa ziemnego. W zawodach wzięło udział 12 zawodników z Rawy Mazowieckiej, Tomaszowa Mazowieckiego, Milanówka oraz Białej Rawskiej. Mimo przeciwności pogodowych w pierwszym dniu turnieju  w sobotę udało się rozegrać wszystkie planowane mecze, z których wyłonione zostały pary półfinałowe Kruszona Bartosz vs Roman Przyborek oraz Szymański Sylwester vs Ryszard  Woźniak. W finale spotkali się  Bartosz Kruszona z Ryszardem Woźniakiem. Ostatecznie po ponad dwóch godzinach walki wynikiem 6:4, 7:6 wygrał Bartosz Kruszona.

Gratulacje i podziękowania

Gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowych Dni Rawy Mazowieckiej i serdecznie dziękujemy członkom Rawskiego Klubu Motocyklowego, Rawskiego Towarzystwa Tenisa Ziemnego oraz Wędkarskiego Koła Miejskiego w Rawie Mazowieckiej za nieocenioną pomoc przy zorganizowaniu wydarzeń sportowych.

Oddzielne podziękowania składamy funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej za zabezpieczenie parady motocyklowej.

Do zobaczenia za rok.

 • motocykliści
 • motocykliści
 • motocykliści jadą ulicami Rawy
 • motocykliści
 • motocykliści na ul. Tatar
 • 6
 • wędkarze nad zalewem Tatar
 • uczestnicy zawodów wędkarskich z burmistrzem
 • zwycięzca zawodów z pucharem
 • tenisista na korcie
 • tenisista na korcie
 • zwycięzcy zawodów z burmistrzem

Drogie Dzieci, z okazji Waszego święta, Dnia Dziecka, chciałbym złożyć Wam serdeczne życzenia.

Życzę Wam, byście były kochane, dowartościowane, szczęśliwe. Osiągajcie sukcesy, pokonujcie swoje słabości, osiągajcie doskonałe wyniki w szkole. Wybierzcie wymarzoną drogę edukacji, która będzie furtką do dorosłego życia.

Wszystkim Dzieciom i Młodzieży życzę by ciepło, miłość i wsparcie najważniejszych osób w Waszym życiu towarzyszyły Wam nieustannie w podejmowanych działaniach i wyzwaniach.

Niech zawsze towarzyszy Wam również spokój, radość i pewność jutra.

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 • Dzień dziecka

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci śp. Zygmunta Łagidy Radnego Rady Miasta Rawa Mazowiecka II kadencji oraz Członka Zarządu Miasta.

Msza żałobna w intencji zmarłego odbędzie się 1 czerwca w kaplicy św. Józefa przy cmentarzu parafialnym w Rawie Mazowieckiej o godz. 14.

Wyrazy szczerego współczucia dla Pani Katarzyny Kitlińskiej Radnej Rady Miasta Rawa Mazowiecka z powodu śmierci Taty 
oraz pozostałej Rodziny zmarłego składają Burmistrz Rawy Mazowieckiej oraz Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka z Radnymi Rady Miasta.

 • świeczka

Blisko 14,5 mln zł na inwestycje dla Rawy

Ogłoszono wyniki drugiego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Nabór do II edycji Programu Inwestycji Strategicznych zakończył się 11 marca. W jego ramach każdy samorząd lub związek Jednostek Samorządu Terytorialnego mógł zgłosić 3 wnioski o dofinansowanie, z którego środki można było przeznaczyć na nowe inwestycje, jak drogi, szkoły, rozwój sieci kanalizacyjnej, transportu publicznego czy infrastruktury kulturalnej oraz sportowej.

Pozytywnie zostały zweryfikowane i zatwierdzone do dofinansowania dwa wnioski złożone przez Miasto Rawa Mazowiecka

 1. Przebudowa ulicy Jana III Sobieskiego oraz remont ulicy Łowickiej w Rawie Mazowieckiej, z dofinansowaniem  w wysokości 4.427.000 zł oraz 
 2. Poprawa infrastruktury sportowej w mieście Rawa Mazowiecka poprzez budowę sali gimnastycznej i przyszkolnych boisk sportowych wraz z infrastrukturą techniczną na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej, dofinansowanie w wysokości 9.995.000 zł.

Rawa Mazowiecka otrzyma łącznie 14 422 000 zł na dwie inwestycje. 
Przewidywany termin zakończenia przebudowy ul. Sobieskiego i remontu ul. Łowickiej to 31 października 2023 r., a sali gimnastycznej i przyszkolnych boisk przy Szkole Podstawowej nr 2 - 31 grudnia 2023 r.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. 

 • miasto_rawa_mazowiecka

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia  w roku 1987 ustanowiły Światowy Dzień Bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę na epidemię palenia tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby. 

Tegoroczne obchody koncentrują się wokół konsekwencji palenia tytoniu oraz jego produkcji dla środowiska i odbywają się pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”.

 1. Tytoń szkodzi środowisku.
  Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów.
 2. Spraw, aby przemysł tytoniowy posprzątał swój bałagan.
  Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska. Powinien być za to pociągnięty do odpowiedzialności, a także powinien płacić za odpady i szkody, w tym koszty zbierania tych odpadów.
 3. Rzuć palenie, aby ocalić naszą planetę.
  Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
 4. Pomóż hodowcom tytoniu przejść na zrównoważone uprawy.
  Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

Więcej informacji o kompanii na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.

 • papieros

Dni Rawy za nami

Za nami weekend dobrej zabawy na świeżym powietrzu - Dni Rawy Mazowieckiej. Była to bogata i ciekawa dwudniowa impreza. W sobotnie popołudnie odbył się Towarzyski mecz piłkarski Polska – Ukraina, a o godz. 16 rozpoczęły się koncerty na scenie nad zalewem Tatar. Na początek rawscy artyści wystąpili w programie „Rawianie dla Mamy”, a następnie w rytmy reggae wprowadził nas zespół Reggaeside. Kolejnym punktem programowym był koncert gwiazdy wieczoru Kazika, a na zakończenie odbył się koncert Rawa Gra Rap. 

W niedzielne przedpołudnie z okazji Dnia Dziecka nad zalew Tatar zaprosiliśmy naszych milusińskich. Dzieci mogły wziąć udział w aktywnej strefie Drużyna Kangura. Również dla naszych pociech w specjalnym programie wystąpili nauczyciele. Po atrakcjach dla dzieci wystąpiła gwiazda wieczoru Sylwia Grzeszczak. Dni Rawy zakończyliśmy dyskotekowymi rytmami w wykonaniu DJ KarpYou & Ludwicki Sax Live Act. 

Dziękuję za Państwa obecność, sympatyczną i spokojną zabawę oraz wspólnie spędzone chwile. Mam nadzieję, że impreza spełniła Państwa oczekiwania i że każdy z uczestników spędził weekend w miłej atmosferze. 

Jednocześnie dziękuję wszystkim instytucjom, mediom i firmom zaangażowanym w organizację Dni Rawy Mazowieckiej 2022. W szczególności dziękuję sponsorom naszej imprezy, którymi byli: Sponsor generalny – YOFC, Sponsorzy główni: Przetwórstwo Stali BT, Herco, Food Service, Metalbud Nowicki, Sponsorzy: Raw-Pol, GAZ-SYSTEM, FAM, Ditta Seria, Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej, InterMarche, Vertograd Juice, Elsam, Rawa Mode, Eneris oraz Raw-Medica.


Piotr Irla
Burmistrz Rawy Mazowieckiej

 • dzieci na scenie
 • tancerki na scenie Dni Rawy
 • zespół Reggaeside
 • Kazik podczas występu
 • Kazik na scenie Dni Rawy
 • motoparada
 • Drużyna Kangura
 • Nauczyciele dzieciom
 • występy na scenie
 • występ Sylwii Grzeszczak
 • występ Sylwii Grzeszczak
 • zespół Sylwii Grzeszczak
 • DJ na scenie
 • 17
 • 18

Dzień Działacza Kultury

Z okazji Dnia Działacza Kultury Dyrektorowi Grzegorzowi Klimczakowi i Pracownikom Miejskiego Domu Kultury składamy najserdeczniejsze życzenia. Kultura stanowi niezwykle ważną sferę działalności człowieka. Rozwija wrażliwość, wzbogaca osobowość, a także pozwala odkrywać nowe pasje oraz talenty.

Wasza pasja i zaangażowanie przyczyniają się do upowszechniania i popularyzacji kultury na różnych płaszczyznach, są bardzo ważne i potrzebne w życiu społecznym, kształtują pozytywne zachowania i wzorce. 

Dziękujemy za trud i pracę oraz wkład w krzewienie tradycji wśród dzieci, młodzieży    i osób starszych. Niech każdy dzień będzie dla Państwa dniem przyjemnym i wartościowym, aktywność kulturalna pasmem sukcesu i powodem do dumy. 

Życzymy twórczych inspiracji do działania, kreatywnego podejścia, niegasnącego zapału, aby podejmowane inicjatywy kulturalne wzbogacały ludzką osobowość, rozwijały wrażliwość i pozwalały realizować pasje i marzenia.

Grażyna Dębska 
Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka

Piotr Irla 
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony 22 lata temu przez Sejm RP. To uhonorowanie pracy wszystkich samorządowców i pracowników samorządowych gmin, powiatów i województw.

Pracownicy samorządowi – władze gmin, radni, urzędnicy, personel gmin, pracownicy biur i jednostek podporządkowanych administracji samorządowej – pracują na rzecz swoich gmin, miast, powiatów, województw. Wspólna praca samorządowców na rzecz rozwoju, ciekawe pomysły, śmiałe decyzje to działania prowadzone dla dobra lokalnej społeczności.

Wszystkim samorządowcom życzymy wielkiej siły, odpowiedzialności i mądrości w realizacji potrzeb społeczności lokalnych. Życzymy również, by praca na rzecz mieszkańców przynosiła owoce i dawała satysfakcję.

Towarzyski mecz piłkarski Polska – Ukraina i zbiórka Rawa dla Ukrainy

Dni Rawy rozpoczniemy jutro (28.05) na Stadionie OSiR przy ul. Zamkowej towarzyskim meczem piłkarskim Polska - Ukraina. Udział w meczu wezmą byli reprezentanci Polski oraz piłkarze ekstraklasy. Wystąpią m.in. Jacek Bąk, Grzegorz Piechna, Andrzej Michalczuk. Początek meczu o godz. 15.

Podczas meczu zostanie przeprowadzona zbiórka charytatywna wraz z licytacją „Rawa dla Ukrainy”
Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do wsparcia zbiórki. Pozyskane fundusze przekażemy na organizację zajęć z języka polskiego dla dzieci uchodźców z Ukrainy - akcja ta prowadzona jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Młodzieżową Radę Miasta. Zbiórka będzie kontynuowana także w niedzielę na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Organizatorem zbiórki jest Komitet społeczny Rawa dla Ukrainy.

Rawianie, macie otwarte i gorące serca. Dziękujemy za dotychczas wszelką okazaną pomoc. Jeśli macie życzenie, prosimy o wsparcie.

W niedzielę podczas Dni Rawy, członkowie komitetu Rawa dla Ukrainy wspólnie z przyjaciółmi z Ukrainy, przygotują poczęstunek. Wszystko w ramach podziękowań dla rawian za wsparcie i dotychczasową pomoc. Będziecie mogli skosztować prawdziwego barszczu ukraińskiego, będą również słodkie przysmaki. Jeśli pozwoli pogoda będzie również muzyczna niespodzianka.

Szczegóły dotyczące zbiórki znajdziecie na Portalu Zbiórek Publicznych. Nr zbiórki 2022/2559/KS.

 • Logo_mecz

26 maja - Dzień Matki

Mama to najważniejsza osoba w życiu każdego dziecka. 
26 maja to dzień, w którym szczególnie pamiętamy o naszych Mamach 
i zapewniamy o naszej ogromnej miłości i wdzięczności.

Wszystkim Mamom, z okazji Waszego święta, 
dziękuję za bezwarunkową miłość i opiekę nad dziećmi. 
Dziękuję za niekończącą się cierpliwość oraz wielkie serca.

Życzę wszelkiej pomyślności oraz dni pełnych słońca i radości
Życzę również wiele sił i zapału, by mogły Panie 
z powodzeniem realizować swoje plany i marzenia.

Proszę przyjąć życzenia wielu lat życia w szczęściu i zdrowiu.

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 • Dzień matki

Dni Rawy tuż, tuż...

Szanowni Państwo,
już w najbliższy weekend, 28-29 maja, zapraszam na Dni Rawy Mazowieckiej 2022. 

W bieżącym roku Dni Rawy będą odbywać się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji nad zalewem Tatar. 

Informuję, że 28 maja planujemy koncerty do godz. 24, a w niedzielę 29 maja do godz. 22. Proszę Państwa, którzy mieszkają w okolicy zalewu Tatar o wyrozumiałość i serdecznie zapraszam do wspólnej zabawy.

Czeka nas potężna dawka najlepszej muzyki, występy uzdolnionych mieszkańców naszego miasta, niespodzianki dla milusińskich… Specjalnie dla Was zagrają największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej – KAZIK oraz SYLWIA GRZESZCZAK

Atrakcji będzie znacznie więcej: koncert Reggaeside, Rawa Gra Rap, DJKarpYou & Ludwicki Sax Live Act, Rawianie dla Mamy, Drużyna Kangura, Nauczyciele dzieciom, motoparada ulicami miasta, przejazdy kolejką wąskotorową i wiele innych.

Mieszkańców i gości, którzy przybędą na imprezę pojazdami informujemy, że oprócz stałych miejsc parkingowych nad zalewem Tatar zostaną utworzone trzy parkingi tymczasowe. Będą one specjalnie oznakowane i dostępne dla zmotoryzowanych w dniach 28 i 29 maja. Miejsca parkingów tymczasowych zostały zaznaczone na poglądowej mapie.

Zapraszam na Dni Rawy Mazowieckiej i życzę udanej zabawy!

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 

 • Mapa

Przy ul. Krakowskiej posadzono ośmiometrowy platan

Dzisiaj (23.05) przy ul. Krakowskiej tuż przy budynku Urzędu Miasta posadzono okazały, ośmiometrowy platan. Posadzone drzewo na wysokości 1m ma obwód ok 35 cm. Platan stanął w miejscu usuniętego budynku kolektury gier liczbowych. Obecnie wokół platana robotnicy wykonują prace brukarskie. 

To kolejne nasadzenie, które wzbogaca tereny zielone w centrum miasta.

 • platan przy ul. Krakowskiej
 • platan przy ul. Krakowskiej
 • platan przy ul. Krakowskiej

Ostrzeżenie IMiGW przed burzami i silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu rawskiego. 

Jutro (21.05) od godz. 00.00 do godz. 8.00 (21.05) obowiązuje ostrzeżenie przed burzami z gradem, stopień zagrożenia drugi. Prognozuje się burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h. Miejscami możliwy grad. 

Natomiast (21.05) od godz. 07.00 do godz. 18.00 (21.05) obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem, stopień zagrożenia drugi. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Prosimy, zachowajcie ostrożność.

Postępują remonty ulic Konstytucji 3 Maja, Jeżowskiej, Gąsiorowskiego i Kolejowej

Nieprzerwanie trwają prace rewitalizacyjne w centrum miasta. Jednocześnie w wielu częściach miasta prowadzone są remonty dróg.

W Al. Konstytucji 3 Maja układana jest warstwa ścieralna asfaltu. Droga już niedługo będzie oddana do eksploatacji, a potem zostanie wykonane oznakowanie poziome. Ze względów technologicznych będzie ono wykonane po krótkiej przerwie.

Obecnie na ul. Jeżowskiej ułożona jest warstwa wyrównawcza i regulowane są studzienki. Po wykonaniu tych prac zostanie ułożona warstwa ścieralna drogi.

Rozpoczęły się również prace w ul. Gąsiorowskiego i Kolejowej. W ul. Gąsiorowskiego sfrezowano nawierzchnię, a po weekendzie rozpoczną się prace brukarskie. Natomiast w ul. Kolejowej trwają przygotowania do prac elektrycznych. Prace drogowe w ul. Kolejowej będą uruchomione po udrożnieniu Al. Konstytucji 3 Maja.

Obecnie ruch w mieście jest utrudniony, ale już niedługo będziemy korzystać z bezpiecznych i o wysokim standardzie dróg. Prosimy mieszkańców o szczególną ostrożność i dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość.

 • Al. Konstytucji 3 Maja podczas remontu
 • Al. Konstytucji 3 Maja podczas remontu
 • Al. Konstytucji 3 Maja podczas remontu
 • ul. Jeżowska podczas remontu
 • ul. Jeżowska podczas remontu
 • ul. Jeżowska podczas remontu
 • ul. Gąsiorowskiego
 • ul. Gąsiorowskiego
 • ul. Kolejowa
 • ul. Kolejowa

Burmistrz Miasta zaprasza na Dni Rawy 2022

W ostatni weekend maja zapraszam Państwa na Dni Rawy Mazowieckiej 2022. Odbędą się one na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji nad zalewem Tatar w dniach 28-29 maja 2022 r.
 
W części artystycznej wystąpią znani i lubiani artyści. Gwiazdami imprezy będą: w sobotę KAZIK, a w niedzielę SYLWIA GRZESZCZAK. Rezerwujcie ostatni majowy weekend.
 
Zapraszam na Dni Rawy Mazowieckiej! Do zobaczenia.

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

Dni Rawy Mazowieckiej

Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Rawie

Projekt Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku Starego Miasta oraz obszaru staromiejskiego” prowadzony jest pod nadzorem Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

19 maja odwiedziła Rawę Mazowiecką i oceniła postęp prac prowadzonych w centrum miasta Główna Konserwator Pani Aleksandra Stępień. Efekt wykonanych robót uznała za bardzo zadowalający.

 • Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków i Burmistrz Miasta w rewitalizowanym centrum
 • Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków i Burmistrz Miasta w rewitalizowanym centrum
 • 10

"Żuczki" w rawskim urzędzie

Grupa Żuczki z Przedszkola Miejskiego nr 3 Bajkowy Zakątek, odwiedziła wczoraj (18.05) Urząd Miasta. Przedszkolaki spotkały się z Burmistrzem Miasta Piotrem Irlą i wręczyły dyplom z okazji zbliżającego się Święta Miasta (28-29 maja).

Po spotkaniu z burmistrzem, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Arkadiusz Rataj, oprowadził gości po wybranych wydziałach urzędu. Ostatnim punktem wizyty było przedpremierowe uruchomienie fontanny znajdującej się na rewitalizowanym Placu Piłsudskiego.

 • Grupa Żuczki u burmistrza miasta
 • Grupa Żuczki u burmistrza miasta
 • Grupa Żuczki u burmistrza miasta
 • przedszkolaki u Pani Sekretarz
 • przedszkolaki w Straży Miejskiej
 • przedszkolaki na Pl. Piłsudskiego
 • uruchomiona fontanna na Pl. Piłsudskiego
 • przedszkolaki przy fontannie
 • przedszkolaki przy fontannie

Rawscy przedsiębiorcy na kolacji biznesowej

18 maja w sali Rezydent odbyła się Kolacja biznesowa - wydarzenie zorganizowane dla rawskich przedsiębiorców. Gospodarzem wydarzenia był Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla.

Przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej – Bożena Woźniak Dyrektor PUP i Bożena Kaczmarek - zaprezentowały ofertę dla przedsiębiorców. Są to możliwości uzyskania dofinansowania do zatrudnienia osób bezrobotnych i cudzoziemców i dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Panie przedstawiły również ofertę Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz zapoznały uczestników z platformą szkoleniową Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, która oferuje bezpłatne szkolenia w wersji online. By skorzystać z takich szkoleń wystarczy zalogować się na stronie www.szkolenia.pfp.com.pl 

Do Rawy Mazowieckiej przyjechały przedstawicielki Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Łodzi Karolina Cendrowska i Katarzyna Jeleń. Oferta ŁARR  to m.in. bezzwrotne dotacje dla młodych osób do 30 roku życia na rozpoczęcie działalności, fundusze pożyczkowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Fundację Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi reprezentowali Michał Jarosławski i Michał Juszczak. Instytut angażuje się w szereg kampanii, które mają za zadanie troskę o wspólne dobro, jakość życia, ochronę środowiska, wspieranie osób w niekorzystnej sytuacji życiowej. Finansuje także miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w przedsiębiorstwach komercyjnych. 

Kolacja biznesowa była możliwością wymiany doświadczeń, poznania ciekawych osób posiadających doświadczenie w rozwijaniu przedsiębiorczości, nawiązania biznesowych i interpersonalnych kontaktów. Była to również doskonała okazja do szukania rozwiązań problemów pracodawców poszukujących pracowników, współpracowników oraz środków finansowych na rozwój firmy.

 • uczestnicy spotkania w sali Rezydent
 • uczestnicy spotkania w sali Rezydent
 • uczestnicy spotkania w sali Rezydent
 • uczestnicy spotkania w sali Rezydent
 • uczestnicy spotkania w sali Rezydent
 • uczestnicy spotkania w sali Rezydent

Koncert dla Mam - Muzyczne kwiatki dla Matki!

Przed nami najcieplejsze święto w roku - Dzień Mamy. Tańcząc, grając i śpiewając podziękują wszystkim Mamom członkowie grup artystycznych działających przy Miejskim Domu Kultury. Serdecznie zapraszamy na koncert do MDK w poniedziałek, 23 maja o godz. 18:00. Wstęp wolny.

W programie wystąpią:

 • Wesołe Nutki, dziecięcy zespół taneczny /instruktor: Katarzyna Kierner/
 • instrumentaliści: saksofon, keyboard, fortepian /instruktorzy: Łukasz Ludwicki, Danuta Dębska/
 • wokaliści /instruktorzy: Danuta Dębska, Łukasz Ludwicki/
 • Teatr Kids MDK /instruktor: Jarosław Cichocki/
 • mama

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Skierniewicach zaprasza na piknik

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Skierniewicach zaprasza na piknik i zachęca do wstąpienia w szeregi wojska:

"Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” - pod takim hasłem w sobotę 21 maja o godz. 11.00 rozpoczną się pikniki wojskowe w 32 miejscowościach. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty). 

Szczegółowe informacje dotyczące miejsc organizowania pikników znajdziecie Państwo na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojskowego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach.
 
Poza piknikami w 70 miejscowościach (między innymi na Skierniewickim Rynku) MON uruchomi mobilne punkty rekrutacyjne. Również tam będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek.
W punkcie rekrutacyjnym udział wezmą przedstawiciele 3 Brygady rakietowej Obrony Powietrznej z Sochaczewa, 9 Łódzkiej  Brygady Obrony Terytorialnej, Oddziału Specjalnego ZW z Mińska Mazowieckiego, gdzie żołnierze udzielą informacji na temat służby wojskowej i zademonstrują posiadany sprzęt.

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał  4560 zł miesięcznie. Po 28-dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

Zachęcamy Państwa do Odwiedzenia Punktów Rekrutacyjnych."

 

 • Ikona_HD_dobrowolnasluzba_FB_TT_INST_1920x1080pxjpg
 • baner_wcrskierniewice

MRM zaprasza na Bookcrossing

Młodzieżowa Rada Miasta wraz z Miejską Biblioteką Publiczną wychodzi z kolejną ciekawą inicjatywą. Już w sobotę 21 maja na placu przed MBP odbędzie się Bookcrossing – wymieńmy się książkami. To akcja, podczas której możesz dać drugie życie swojej książce. Masz książkę i już ją przeczytałeś i chciałbyś wymienić na inną? Ta doskonała okazja będzie już w sobotę. 

A dla naszych najmłodszych proponujemy: kreatywne stoliczki, konkursy z nagrodami, książkowa fotobudka, biblioteczne pacynki oraz słodkie upominki.

Czekamy na Was na placu przed MBP w godz. 12-16.

 

 • Bookcrossing

18 maja - Międzynarodowy Dzień Muzeów

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów i Dnia Muzealnika, dyrektorowi oraz pracownikom Muzeum Ziemi Rawskiej składamy serdeczne podziękowania za trud włożony w kultywowanie tradycji regionu Ziemi Rawskiej.

Dziękujemy za przekazywanie dziedzictwa kulturowego młodemu pokoleniu i kształtowanie w nim poczucia tożsamości regionalnej oraz za działania mające na celu rozwijanie ponadczasowych wartości dorobku polskiej kultury. 

Dziękujemy za prowadzenie efektywnej działalności sprzyjającej  upowszechnianiu  kultury jako czynnika rozwoju społecznego naszego miasta, zwłaszcza działalności wspierającej kulturę tradycyjną, która nie da się niczym zastąpić w kulturze narodowej.

Życzymy, by ten dzień był dla Państwa pełen radości i poczucia pełnienia ważnej misji, jaką jest utrwalanie dziedzictwa ku pamięci przyszłych pokoleń.

Grażyna Dębska 
Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 • pexels-picjumbocom-196664

Samorządowcy za rozbudową rawskiego szpitala

Wczoraj, 17 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się XLV sesja Rady Powiatu Rawskiego oraz Rad Miast i Gmin powiatu. Tematem sesji było "Przyjęcie wspólnego stanowiska w sprawie rozbudowy Szpitala im. Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej''. 

Podczas głosowania wszystkie samorządy powiatu rawskiego zagłosowały za rozbudową rawskiego szpitala. Wspólne stanowisko, podpisane przez starostę, burmistrzów i wójtów powiatu rawskiego, zostanie wysłane do władz państwowych. 

Na budowę nowego pawilonu szpitalnego potrzebne jest około 40 mln zł. Po sesji samorządowcy miasta, powiatu i okolicznych gmin udali się na plac budowy nowego skrzydła szpitala, aby zobaczyć postęp prac.

 • burmistrz Piotr Irla podpisuje porozumienie
 • uczestnicy sesji, sala konferencyjna starostwa
 • uczestnicy sesji, sala konferencyjna starostwa
 • uczestnicy sesji, sala konferencyjna starostwa
 • starosta, burmistrzowie i wójtowie gmin na sesji
 • starosta, burmistrzowie i wójtowie gmin na sesji
 • stanowisko samorządów powiatu rawskiego
 • stanowisko samorządów powiatu rawskiego - podpisy
 • Starosta, Przewodnicząca Powiatu Rawskiego, Burmistrz na budowie
 • burmistrz miasta w miejscu budowy nowego oddziału szpitala
 • burmistrz miasta w miejscu budowy nowego oddziału szpitala
 • burmistrz miasta w miejscu budowy nowego oddziału szpitala

Rozpoczęto kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

Informujemy, że zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Miasta upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta i Straż Miejska, przeprowadzać będą kontrole nieruchomości położonych na terenie miasta, wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Zakresem kontroli objęte będą:

 • umowy zawarte na wywóz nieczystości ciekłych z przedsiębiorcami, posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, transport nieczystości ciekłych na terenie miasta,
 • dowody uiszczania opłat za te usługi.

Pamiętajmy, odbiór nieczystości ciekłych mamy obowiązek udokumentować.

Jak wynika z art. 6 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości obowiązani są do udokumentowania, że korzystają z usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych przez okazanie umowy korzystania z usług przedsiębiorcy posiadającego odpowiednie zezwolenie oraz dowodów  uiszczania opłat za te usługi.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za uchylanie się od omówionych obowiązków właścicielowi nieruchomości grozi kara grzywny na zasadach wskazanych w kodeksie postępowania o wykroczenia.
W ramach prowadzonego postępowania, strażnik miejski może nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, natomiast w przypadku skierowania sprawy do sądu, organ ten może orzec karę grzywny do 5000 zł.

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Szanowni Państwo,

15 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rodzin ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku. Rodzina to najważniejsza podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo.  
Z okazji tego wyjątkowego dnia życzymy wszystkim Rodzinom wzajemnej bliskości, tolerancji zrozumienia, szacunku, wiele radości, wytrwałości w radzeniu sobie z trudnościami, dużo siły oraz wspólnie spędzonego czasu, który pozwala budować nierozerwalne i najcenniejsze z ludzkich więzi – więzi rodzinne.
Dziękujemy za trud codziennego wychowania, gotowość do poświęceń, składamy wyrazy głębokiego uznania za cierpliwość i kreatywność.

Grażyna Dębska - Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka

Piotr Irla - Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka                       

Rusza remont ul. Gąsiorowskiego, Braci Świderskich i Urbańskiego

W związku z planowanym na dzień 16.05.2022 r. (poniedziałek) rozpoczęciem prac drogowych w obrębie ulic Gąsiorowskiego (od posesji nr 7 wzwyż oraz na odcinku od ul. Lenartowicza do ul. Krakowskiej), Braci Świderskich, Urbańskiego prosimy o nieparkowanie pojazdów w obrębie nawierzchni asfaltowych tych ulic ww. dnia. 

Zastosowanie się do niniejszej prośby pozwoli na sprawne zerwanie starej nawierzchni. Przepraszamy za tymczasowe utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość oraz cierpliwość.

Projekt jest finansowany z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

 • 1
 • 2
 • 3

"Niebieskie Karty" - ważna procedura w przeciwdziałaniu przemocy

9 maja 2022 r. odbyło się szkolenie dla służb i instytucji dotyczące procedury "Niebieskie Karty" w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2022 r.

Szkolenie poprowadził Pan Zbigniew Rzymkowski. Uczestnicy szkolenia mieli okazję usłyszeć jak wygląda ta procedura z praktycznego punktu widzenia. Celem procedury "Niebieskie Karty" jest zatrzymanie przemocy w rodzinie. 

Szkolenie podkreśliło niezwykle ważną rolę instytucji w przeciwdziałaniu przemocy.

 • kilkanaście osób podczas szkolenia
 • kilkanaście osób podczas szkolenia
 • kilkanaście osób podczas szkolenia

Zaproszenie na spotkanie burmistrza miasta z mieszkańcami

Drodzy mieszkańcy Rawy Mazowieckiej, 

chciałbym serdecznie zaprosić na spotkanie, które odbędzie się w najbliższy czwartek 19 maja 2022 r. o godz. 17:00, sala „Rezydent”, ul. Jana Chryzostoma Paska 3, 96-200 Rawa Mazowiecka.

W szczególności chciałbym zaprosić mieszkańców ulic: Braci Świderskich, Gąsiorowskiego, Jerozolimskiej, Jeziorańskiego, Lenartowicza, Łąkowej, Os. 9 Maja, Jana Chryzostoma Paska, Południowej, Reymonta, Słonecznej, Targowej, Urbańskiego, Wodnej, Zamkowa Wola.

Liczę na Państwa liczne przybycie. Podczas spotkania chciałbym w życzliwej i konstruktywnej dyskusji przedstawić Państwu dotychczasowe działania jakie miasto zrealizowało w ostatnim okresie, jak również chciałbym wysłuchać Państwa uwag na temat spraw i problemów bliskich naszym sercom, a dotyczących naszego miasta.

Dodatkowo podczas spotkania przedstawione zostaną zasady i możliwości uzyskania środków na dofinansowanie dla właścicieli budynków jednorodzinnych w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Program zakłada dofinansowanie na wymianę starych pieców na paliwo stałe oraz na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Miasto uruchomiło punkt informacyjno-konsultacyjny, aby pomóc w ten sposób mieszkańcom takich budynków w pozyskaniu i później w rozliczeniu środków przyznanych w ramach udzielonego dofinansowania.

W spotkaniu wezmą udział również: zastępca burmistrza Artur Piotrowski oraz Radni Rady Miasta Rawa Mazowiecka.

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka 
Piotr Irla

 • mapa

Trwają prace drogowe w ul. Jeżowskiej

Trwają prace drogowe w ul. Jeżowskiej. Wczoraj (12.05) została sfrezowana nawierzchnia bitumiczna. Z początkiem przyszłego tygodnia planowane jest układanie nowej nawierzchni asfaltowej. Projekt jest finansowany z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

 • 4
 • 5
 • 6

87. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

12 maja obchodzimy 87. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskiego działacza społecznego i niepodległościowego, żołnierza, polityka, męża stanu, pierwszego honorowego obywatela miasta Rawa Mazowiecka.Tytuł honorowego obywatela Marszałkowi Piłsudskiemu został przyznany 11 listopada 1928 roku w 10. rocznicę odzyskania niepodległości. 

Przedstawiciele władz miasta, Radna Rady Miasta Rawa Mazowiecka, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych oraz dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej złożyli wiązankę pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski 1918-2018. 

 • 1
 • 2
 • 3

Nowe możliwości dla rawskich przedsiębiorców

Rawskich przedsiębiorców zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Kolacja biznesowa”. Spotkanie odbędzie się 18 maja 2022 r. w sali Rezydent przy ul. Jana Chryzostoma Paska 3 w godz. 17-19.

W spotkaniu wezmą udział: rawscy przedsiębiorcy, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej, przedstawiciele Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej, pracownicy Fundacji Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi, który dysponuje funduszami dla przedsiębiorców oraz Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. Gospodarzem spotkania będzie burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla.

Program spotkania:

Sesja zapoznawcza - 60s. na każdego na dobry wieczór / 20 min.

Sesja ofert i pytań / 40 min.

 • oferta Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie dla przedsiębiorców w zakresie dofinansowania zatrudnienia osób bezrobotnych i cudzoziemców.
 • "Rozwiń swój biznes z kursami PFR – bezpłatne kursy dla przedsiębiorców i pracodawców"
 • lokalny biznes w ofercie Instytutu Spraw Obywatelskich – możliwości finansowania

Jestem tu i potrzebuję załatwić (kogo? co?) - sesja potrzeb i rozwiązań dla uczestników / 35min.

Przestrzeń dla mojego biznesu - swobodne rozmowy przy ciastku i kawie/ 25 min.

Dodatkowo:

Poznajmy się lepiej czyli wymiana kontaktów :) Zatem weźcie wizytówki i dobry nastrój!
Udział w kolacji jest bezpłatny. 

Zgłoszenia prosimy kierować mailowo na adres: oswiata@rawamazowiecka.pl do Pani Teresy Sekuter z Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka w terminie do 16.05.2022 r.

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 • urząd
 • centrum
 • instytut
 • RAWA_logo_uproszczone_poziom

Przystanek komunikacji miejskiej na ul. Mickiewicza ponownie uruchomiony

Trwają prace remontowe w ul. Kościuszki. Układanie nawierzchni asfaltowej w ul. Kościuszki zostało zakończone i ulica jest już przejezdna. W związku z tym autobus linii nr 1 komunikacji miejskiej, jadący od przystanku PSB Mrówka w kierunku os. Zamkowa Wola wraca na swoją starą trasę.

Od dnia 11 maja zostaje ponownie uruchomiony przystanek na ul. Mickiewicza. Godziny kursów autobusu pozostają bez zmian.

 

Uczniowie SP nr 1 uczcili 80. rocznicę powstania Armii Krajowej

14 lutego obchodziliśmy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi przygotował dla uczniów klas 8 szkół podstawowych oraz szkół średnich z terenu województwa łódzkiego konkurs promujący wiedzę na temat AK poprzez upamiętnienie rocznicy jej powstania oraz zainteresowanie uczniów historią najnowszą „Śladami Armii Krajowej w Łodzi”.

Do konkursu wiedzy o żołnierzach AK w formie gry miejskiej przeprowadzonej on-line, zgłosiło się 15 zespołów z całego województwa, w tym 4 zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 1. W grze można było zdobyć maksymalnie 15 punktów. 
Decyzją komisji konkursowej pierwsze 3 miejsca zostały przyznane uczniom szkół średnich z Łodzi (I miejsce) i ze Zgierza (II i III miejsce).    
Drużyny rawskiej „Jedynki” zajęły: IV miejsce - drużyna Bedis w składzie: Maria Bachmat, Antonina Skóra i Julia Żebrowska kl. VIII a (10 pkt.), V miejsce - drużyna Historyczne Dziewczyny w składzie: Anastazja Frączak, Nadia Gruntowska i Julia Rybicka kl. VIII a (9 pkt.), VI miejsce – dwie drużyny: Rawianie w składzie: Amelia Woźniak, Paweł Kucharski i Wojciech Rybak kl. VIII a (8 pkt.) oraz Jedyneczki w składzie: Patrycja Cukiert, Oliwia Wolska i Marcel Lemański kl. VIII d (8 pkt.) 

Kolejnym zadaniem było zdobycie informacji o weteranach, którzy spoczywają na rawskim cmentarzu wraz z lokalizacją ich grobów. Po przesłaniu informacji, Oddział IPN w Łodzi przygotował okolicznościowe tabliczki upamiętniające 80. rocznicę powstania AK.

W dniu 29 kwietnia uczniowie klasy VIIe w ramach obchodów Kwietnia Miesiąca Pamięci Narodowej oraz w przededniu 77. rocznicy zakończenia II wojny światowej, udali się na cmentarz w celu zapalenia zniczy oraz umieszczenia rocznicowych tabliczek. 

Uczniowie wykonali również prace upamiętniające powstanie AK i działalność w podziemiu niepodległościowym oraz audycje wyemitowane przez szkolny radiowęzeł pt. „1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ” i  „Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej”.

Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie działań była nauczycielka historii – Barbara Gmaj.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Remont Al. Konstytucji 3 Maja i ul. Kolejowej

Rozpoczęły się prace nawierzchniowe w Al. Konstytucji 3 Maja na odcinku od ul. Reymonta do ul. Kościuszki. Prowadzone jest frezowanie i układanie nowej nawierzchni. Prace potrwają jeszcze tydzień. Proszę o zwracanie uwagi na oznakowanie drogowe oraz zachowanie zwiększonej ostrożności.

Gdy tylko zakończą się prace w Al. Konstytucji 3 Maja i będzie ona przejezdna to rozpoczną się prace remontowe ulicy Kolejowej. Zyska ona nową nawierzchnię, obecne przejścia dla pieszych zostaną doświetlone, a na wysokości Parku Miejskiego zostanie utworzone nowe, bezpieczne przejście dla pieszych. Na te prace Miasto pozyskało dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

 • Al. Konstytucji 3 Maja - wylewanie asfaltu
 • Al. Konstytucji 3 Maja - wylewanie asfaltu
 • Al. Konstytucji 3 Maja - wylewanie asfaltu
 • ul. Kolejowa przed remontem, widok od ul. 1 Maja
 • ul. Kolejowa przed remontem, widok od ul. 1 Maja
 • ul. Kolejowa przed remontem, widok od ul. Łowickiej

Złoty Marcel Błaszczyk

W dniach 5 – 8 maja w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Białymstoku rozegrano Mistrzostwa Polski Kadetek i Kadetów w tenisie stołowym.

Miło nam zakomunikować, że za sprawą Marcela Błaszczyka klub MLUKS Dwójka nawiązał do swoich najlepszych medalowych tradycji. Rawski tenisista został podwójnym złotym medalistą Mistrzostw Polski Kadetów w grze indywidualnej i podwójnej. Jest to szósty z rzędu złoty medal Mistrzostw Polski zdobyty przez rawskiego zawodnika w grze podwójnej. 

Ponadto w tej prestiżowej imprezie rawscy zawodnicy zajęli w grze mieszanej (Marcel Błaszczyk/Natalia Gaworska KU AZS UE Wrocław) miejsce V – VIII. W grze drużynowej reprezentacja MLUKS Dwójka grająca w składzie Marcel Błaszczyk, Juliusz Wille, Szymon Puchalski, Igor Gierach była bardzo blisko strefy medalowej, niestety w decydującym pojedynku o zdobycie co najmniej brązowego medalu rawianie ulegli drużynie Mysław Mysłowice w stosunku 2:3 i ostatecznie zajęli miejsca w przedziale V – VIII.

2 maja swoje rozgrywki zakończyła występująca w II lidze drużyna kobiet. Rawskie zawodniczki zajęły pierwsze miejsce w tych rozgrywkach i w dniu 21 maja rozegrają pierwsze barażowe spotkanie o awans do I ligi. Przed spotkaniami barażowymi rawianki czekają jeszcze zmagania w Pucharze Polski na szczeblu centralnym, gdyż wywalczyły I miejsce na etapie wojewódzkim.

Serdecznie gratulujemy i życzymy jak najwyższych lokat w kolejnych rozgrywkach. Trenerami naszych zawodników są: Zbigniew Bajan i Jakub Polański.

fot. MLUKS Dwójka

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Medale rawskich karateków

Ostatni okres był bardzo pracowity dla Rawskiego Klubu Karate „Kiokushin”. W dniach 1-4 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się Mistrzostwa Polski w formule Low Kick, od 8 – 10 kwietnia Mistrzostwa Polski w formule Full Contact (Drezdenko) i na zakończenie w dniach 28– 30 kwietnia Mistrzostwa Polski K1 Rules w Kartuzach. 

Do startu w tych zawodach przygotowywało się troje zawodników rawskiego klubu. W kategorii juniorek starszych świetnie spisała się Martyna Gasińska, która została Mistrzynią Polski w najbardziej wymagającej formule K1 Rules. W dwóch pozostałych startach rawska zawodniczka zdobyła srebrne medale i tytuły Wicemistrzyni Polski.

W kategorii juniorek młodszych trzykrotną Mistrzynią Polski została mieszkająca w Tomaszowie Mazowieckim reprezentantka RKK „Kiokushinkai” Zuzanna Szczepanik.

Kolejny tym razem brązowy medal w formule Low Kick dla Rawy Mazowieckiej wywalczył Mateusz Kubryn.  

Obie zawodniczki są objęte szkoleniem centralnym i mają ogromną szansę wystartować w tegorocznych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Irlandii.

Trenerami rawskich zawodników są Marcin Kopczyński i Adrian Bajan.

Serdecznie gratulujemy i życzymy jak najwyższych lokat na Mistrzostwach Świata.

fot. RKKK

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Ostatnie dni konsultacji społecznych

Przed nami ostatnie dni na złożenie uwag do projektu strategii rozwoju naszego miasta do 2030 roku. W najbliższy czwartek 12 maja upływa termin ogłoszonych ponad miesiąc temu konsultacji społecznych tego dokumentu.

Projekt strategii dostępny jest wraz z formularzem konsultacyjnym na stronie internetowej miasta projekt Startegii Rozwoju Rawy do 2030 roku - konsultacje oraz do wglądu – przy Biurze Podawczym, w głównej siedzibie urzędu miasta.

Czekamy na Państwa propozycje i sugestie do konkretnych zapisów w strategii oraz propozycje uzupełnień. Będziemy wdzięczni za wszystkie formularze, które do nas trafią.

 • 2 s-02

77. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja obchodziliśmy 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa. Przedstawiciele Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koło w Rawie Mazowieckiej, Miasta Rawa Mazowiecka, Powiatu Rawskiego, rawskich placówek oświatowych i kulturalnych, Rawsko - Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, partii politycznych złożyli wiązanki oraz zapalili znicze pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK.

 • _DSC0086
 • _DSC0042
 • _DSC0044
 • _DSC0051
 • _DSC0057
 • _DSC0066
 • _DSC0073
 • _DSC0081
 • _DSC0084

Święto Bibliotekarza

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek składamy wyrazy szacunku i wdzięczności za pracę w zakresie upowszechniania czytelnictwa.

Prosimy o przyjęcie życzeń satysfakcji z wypełnianej ważnej społecznej roli, wielu ciekawych inicjatyw i form kontaktów z czytelnikami, życzliwości oraz wytrwałości w propagowaniu cennego nawyku obcowania z książką. Aby praca dawała Państwu zadowolenie, a misja upowszechniania czytelnictwa i kultury słowa przynosiła satysfakcję i radość. To dzięki Państwa zaangażowaniu w pracę, wielopokoleniowa społeczność lokalna ma nie tylko dostęp do książek, ale może również uczestniczyć w ciekawych spotkaniach promujących czytelnictwo i piękno ojczystego języka.

Dziękujemy za wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, cierpliwość oraz indywidualny kontakt z czytelnikiem.

Życzymy pomyślności oraz satysfakcji z wykonywanej pracy, wspaniałych pomysłów i wiernych czytelników oraz bogatych zbiorów zaspokajających wszystkie potrzeby czytelnicze.

Grażyna Dębska - Przewodnicząca Rady Miasta

Piotr Irla - Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 

 • #TydzieńBibliotek Tydzień Bibliotek

77. rocznica zakończenia II wojny światowej

W niedzielę 8 maja 2022 roku przypada 77. rocznica zakończenia II wojny światowej. Przedstawiciele władz miasta o godz. 9.20 w imieniu mieszkańców Rawy Mazowieckiej złożą kwiaty i zapalą znicze na cmentarzu wojskowym, pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy walczących w II wojnie światowej.

Majowe Kino Konesera - Parasite

Zapraszamy na majowe Kino konesera. "Parasite" to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Czy faktycznie okaże się on doskonały? Sprawdź wybierając się na majowy seans w Kinie Konesera.

Seans odbędzie się w poniedziałek, 9 maja o godz. 18.30 w Miejskim Domu Kultury. Bilet – tylko 10 zł.

 • kino-parasite

Tytuł: Kino konesera MDK

Treść: Parasite, rezyseria Joon-Ho Bong. MDK Rawa Mazowiecka, 9 maja 2022, godz. 18:30, bilet 10 zł.

Ogłaszamy konkurs na najładniejszy ogródek

Burmistrz Miasta  Rawa Mazowiecka zaprasza do udziału w konkursie pn. „Rawa Mazowiecka  – Miastem Kwiatów i Zieleni”. Założeniem konkursu jest podniesienie estetyki naszego najbliższego otoczenia i miasta. Chodzi także o większe poczucie współodpowiedzialności za wygląd naszego miasta, właściwe zagospodarowanie i czystość otoczenia oraz pobudzenie aktywności i inicjatyw mieszkańców w zakresie dbałości o środowisko naturalne. 

Zgłoszenia do konkursu

W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy domów jedno- i wielorodzinnych, zamieszkujących w granicach administracyjnych miasta Rawa Mazowiecka. Karty zgłoszeń do udziału w konkursie na: ogród, balkon lub ogród przyblokowy należy składać w Biurze Podawczym Urzędu Miasta, Pl. Piłsudskiego 5, nadsyłać pocztą na adres: Urząd Miasta Rawa Mazowiecka, Plac Piłsudskiego 5, 96-200 Rawa Mazowiecka (z dopiskiem na kopercie: Konkurs – „Rawa Mazowiecka Miastem Kwiatów i Zieleni”) lub elektronicznie na adres e-mail um@rawamazowiecka.pl do dnia 15 czerwca 2022 r. 

Komisja konkursowa powołana przez Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka dokona oceny obiektów na podstawie dwukrotnych oględzin i wykona dokumentację fotograficzną  w terminach – do 15 lipca i do 15 września br. Komisja konkursowa dokona oceny wg. kryteriów wymienionych w pkt. VI regulaminu i wyłoni zwycięzców.

Ogłoszenie wyników

Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi  w listopadzie br. O dokładnym terminie podsumowania konkursu uczestnicy zostaną powiadomieni listownie. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody, wyróżnienia i dyplomy.

Zachęcamy do licznego udziału w konkursie.

Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu i kartę zgłoszeniową.

 • Plakat -konkurs kwiatowy

Radosne Święto w Rawie

W Rawie Mazowieckiej świętowaliśmy 231. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 8. Festynem Organizacji Pozarządowych „Radosne Święto”. Uroczystości odbyły się 3 maja w Parku Miejskim. Gospodarzami uroczystości byli: Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Wójtowie Gmin: Rawa Mazowiecka, Cielądz, Regnów, Sadkowice oraz Stowarzyszenie „Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku”

Po Mszy świętej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej celebrowanej przez proboszczów rawskich parafii odbył się festyn Organizacji Pozarządowych, na którym prezentowały się rawskie organizacje pozarządowe i wioski tematyczne z terenu powiatu rawskiego. Uczestnicy uroczystości udekorowani w biało-czerwone kotyliony wysłuchali przemówienia Pana Marcina Broniarczyka. Potem rozbrzmiały akordy muzyki patriotycznej, ludowej i biesiadnej. Największym zainteresowaniem jak zwykle cieszył się występ najmłodszych, którym towarzyszył aplauz najwierniejszej publiczności. 

Sportowcy pokazali swoje umiejętności w Biegu Flagi i Konstytucji 3 Maja oraz w zawodach strzeleckich. Najlepsi otrzymali puchary i nagrody.  

Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla dziękuje wszystkim za udział w uroczystościach i już zaprasza na obchody 3 Maja w przyszłym roku.

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18

Dzisiaj 4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka

Wszyscy wiemy, jak ważna jest praca Strażaka.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest okazją do złożenia Strażakom, zawodowym i ochotniczym, podziękowań za rzetelną służbę i ogromne zaangażowanie w wykonywaniu codziennych obowiązków bez względu na własne bezpieczeństwo. Swoją postawą pokazujecie, jak ważne jest zaangażowanie i empatia. 

Wszystkim Strażakom, w dniu Waszego Święta, dziękuję za pełną poświęcenia służbę

W imieniu wszystkich rawian, życzę Wam bezpiecznej służby oraz skutecznej realizacji nawet najtrudniejszych zadań. Życzę by Wasz codzienny trud był doceniany, a każdy kolejny dzień pracy dawał radość i satysfakcję. 

Z wyrazami szacunku,
Piotr Irla - burmistrz Rawy Mazowieckiej

 • straż

Rawscy emeryci na obchodach Światowego Dnia Inwalidy

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Rawie Mazowieckiej był organizatorem obchodów Światowego Dnia Inwalidy. Uczestniczyli w nim członkowie związku z terenu powiatu rawskiego. Była to okazja do spotkania w większym gronie, wyjścia z domu i czerpania radości z życia, także pomimo dolegliwości i chorób. 

Na początku uroczystości rozbrzmiały akordy pieśni „Błogosławiona dobroć człowieka” w wykonaniu chóru „Złota Jesień”. Były życzenia i prezenty okolicznościowe od przedstawicieli samorządu lokalnego. 

Po oficjalnej części spotkania rozpoczęła się wspólna zabawa biesiadna połączona z rehabilitacją w tańcu przy akompaniamencie orkiestry, w której grają oczywiście rawscy seniorzy.

Przedstawiciele Zarządu Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Rawie Mazowieckiej uważają, że pandemia, która spowodowała znaczne ograniczenie kontaktów międzyludzkich emerytów, pogorszyła również samopoczucie naszych seniorów. Dlatego organizując różne spotkania, wydarzenia chcą umożliwić seniorom korzystanie z wielu aspektów życia: kulturalnego, krajoznawczego, edukacji zdrowotnej, rehabilitacji w tańcu. Takie spotkania sprzyjają rozwijaniu kontaktów międzyludzkich. Zarząd chce, by seniorzy mogli czuć się pełnoprawnymi członkami lokalnej społeczności i czerpali radość z życia na emeryturze. 

Celowi temu przyświeca plan pracy związku na ten rok, zaprezentowany przez Panią Prezes Zofię Nester na obchodach Światowego Dnia Inwalidy. W bieżącym roku emeryci będą mogli wziąć udział w następujących wydarzeniach:

 • cykl rajdów pieszo-rowerowych, śladami kapliczek (w maju połączony ze śpiewaniem majówek),
 • warsztaty śpiewacze,  
 • wykłady - zioła i rośliny przyprawowe w diecie seniora, połączone z wystawą ziół,
 • wycieczki turystyczno – krajoznawcze,
 • imprezy integracyjne i uroczystości okolicznościowe.
 • zespół emerytów podczas występu
 • burmistrz miasta Piotr Irla przekazuje słodki upominek Pani Prezes
 • burmistrz przemawia do zgromadzonych
 • zespół muzyczny emerytów podczas występu
 • emeryci bawią się przy muzyce
 • emeryci bawią się przy muzyce, wśród tańczących burmistrz miasta
 • emeryci bawią się przy muzyce, wśród tańczących starosta rawski
 • emeryci bawią się przy muzyce
 • emeryci bawią się przy muzyce

Przed nami „Radosne Święto” – 3 maja – altana w Parku Miejskim

Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Burmistrz Miasta i Gminy Biała Rawska, Wójtowie Gmin: Rawa Mazowiecka, Cielądz, Regnów, Sadkowice oraz Stowarzyszenie „Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku’’ zapraszają na obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 8. Festyn Organizacji Pozarządowych „Radosne Święto w dniu 3 maja 2022 r.

Msza św. w intencji Ojczyzny

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. „Radosne Święto” – dalsze uroczystości – odbędą się przy altanie w Parku Miejskim w Rawie Mazowieckiej. 

Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja

O godz. 10.30 planowany jest start Biegu Flagi i Konstytucji 3 Maja. Do udziału w biegu zapraszamy wszystkich lubiących spędzać aktywnie czas wolny i chcących uczcić Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja.

Następnie w programie uroczystości występy lokalnych zespołów muzycznych oraz wiele imprez towarzyszących. Zakończenie „Radosnego Święta” planowane jest na godz. 16.00.

Zapraszamy mieszkańców Rawy Mazowieckiej i powiatu rawskiego do licznego udziału w uroczystościach.

 • 3 maja

Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Burmistrz Białej Rawskiej, Wójt Gminy Cielądz, Wójt Gminy Rawa Mazowiecka, Wójt Gminy Regnów, Wójt Gminy Sadkowice oraz Stowarzyszenie Rawski Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na obchody 231. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 8. Festyn Organizacji Pozarządowych „Radosne Święto” w dniu 3 maja 2022 roku.

Program uroczystości:

10.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w asyście pocztów    sztandarowych i  Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej

11.30 – 16.00 Altana w Parku Miejskim w Rawie Mazowieckiej

 • Hymn państwowy w wykonaniu Orkiestry Ochotniczej Staży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej
 • wystąpienie okolicznościowe dr. Marcina Broniarczyka – Dyrektora Muzeum Ziemi Rawskiej 
  w Rawie Mazowieckiej 
 • wręczenie nagród dla zwycięzców Biegu Flagi i Konstytucji 3 Maja o Puchar Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka
 • koncerty artystów organizacji pozarządowych Ziemi Rawskiej: Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki” ze Starej Wojskiej, zespół „BELFERBAND” z Rawy Mazowieckiej, Zespół Wielopokoleniowy „Marzenie” z Regnowa, Międzypokoleniowy Zespół Folklorystyczny „Cymbarka” z Cielądza, Społeczne Ognisko Muzyczne im. Ignacego Paderewskiego w Rawie Mazowieckiej.

Imprezy towarzyszące:

10.30 – 11.15 Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja o Puchar Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka
(start i meta okolice altany w parku miejskim)

 • „Zagraj z TOPORAMI” – gry i zabawy dla dzieci,
 • Prezentacja i degustacja potraw regionalnych wiosek tematycznych, bezpłatna grochówka,
 • Zawody strzeleckie o puchar Starosty Rawskiego,
 • Prezentacje pojazdów bojowych straży pożarnej i policji,
 • Bezpłatne atrakcje dla najmłodszych: dmuchańce, zaplatanie warkoczyków, malowanie twarzy.

Pozostały dwa miesiące na złożenie deklaracji źródeł ciepła

W wyniku nowelizacji w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków z dnia 13 stycznia 2021 r. począwszy od 1 lipca 2021 r. każdy z właścicieli budynków mieszkalnych lub niemieszkalnych ma obowiązek złożenia deklaracji odnośnie źródeł ciepła.

Przypominamy, że:

 • dla źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. termin na złożenie deklaracji upływa 30 czerwca 2022 r.,
 • dla źródeł ciepła uruchomionych po 1 lipca 2021 r. termin ten to dwa tygodnie od jego uruchomienia.

Poniżej prezentujemy pytania najczęściej zadawane przez mieszkańców naszego miasta. Pod pytaniami przedstawiamy odpowiedzi na te pytania.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - pytania i odpowiedzi

Pytanie 1
Dom należy np. do córki, która mieszka za granicą. Jako kto deklarację ma wypełnić osoba, która faktycznie tam mieszka? Jako zarządca?
Odpowiedź
Osoba, która faktycznie zamieszkuje w lokalu składa deklarację tylko wtedy, kiedy jest właścicielem albo zarządcą tej nieruchomości, albo posiada stosowne pełnomocnictwo udzielone przez te osoby. Do złożenia deklaracji zobowiązany jest właściciel lub zarządca budynku/lokalu.

Pytanie 2
W jednym budynku pod tym samym adresem mieszkają dwie rodziny, każda z rodzin ma własne źródło ciepła. Jak złożyć deklarację? Nie ma numerów mieszkań, a adres budynku jest taki sam dla obydwu rodzin?
Odpowiedź
Każdy z właścicieli składa odrębną deklarację dotyczącą swojego źródła ciepła.

Pytanie 3
Jak powinna być złożona deklaracja, gdy jest budynek wielorodzinny i w każdym lokalu jest indywidualne źródło ogrzewania, a jest jeden właściciel całego budynku? Czy można jedną deklarację złożyć dla wszystkich mieszkań?
Odpowiedź
Można złożyć jedną deklarację dla wszystkich mieszkań. Powinien ją złożyć właściciel budynku uwzględniając wszystkie źródła ciepła znajdujące się we wszystkich lokalach w tym budynku.

Pytanie 4
Czy w deklaracji należy ujmować kominki, które nie są użytkowane, albo są użytkowane rekreacyjnie?
Odpowiedź
Tak, ponieważ zgłoszeniu podlega każde zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw uwzględnione w deklaracji, nawet jeżeli nie jest aktualnie eksploatowane lub jest eksploatowane tylko rekreacyjnie.

Pytanie 5
Jeśli zarządca złoży deklarację, to czy mieszkaniec bloku musi składać deklarację jeśli posiada bojler elektryczny/ kocioł gazowy?
Odpowiedź
Obowiązek składania deklaracji dotyczy właściciela lub zarządcy budynku. Generalnie, w budynku wielorodzinnym, zarządca składa informacje dotyczącą wspólnych źródeł ciepła lub spalania paliw. Jeżeli posiada wiedzę, może złożyć również deklaracje w zakresie indywidualnych źródeł ciepła, w tym bojlera/kotła gazowego, o którym mowa w pytaniu. Jednakże w sytuacji, w której właściciel lokalu w budynku wielorodzinnym posiada indywidualne źródło ciepła i nie jest pewien, czy zarządca uwzględnił w złożonej deklaracji jego źródło ciepła, to również właściciel przedmiotowego lokalu powinien złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła w jego lokalu.

Pytanie 6
Jak rozwiać wątpliwość dotyczące klasy kotła?
Odpowiedź
Tę informację możemy znaleźć na tabliczce znamionowej, znajdującej się zazwyczaj z boku pieca. Jeżeli na tabliczce znamionowej urządzenia brakuje informacji na temat jego klasy, należy wypełnić poz. 01 w rubryce B02 „Poniżej klasy 3 lub brak informacji”.

Pytanie 7
Jak postępować w przypadku gdy właściciel budynku jednocześnie w nim mieszka i prowadzi działalność gospodarczą (sklepy, usługi), posiada przy tym jedno źródło ciepła. Którą deklarację taki właściciel ma wypełnić? A czy B?
Odpowiedź
W przypadku budynków, pełniących funkcję mieszkaniową, właściciel budynku powinien wypełnić deklarację A. Fakt dodatkowego prowadzenia działalności gospodarczej nie zmienia bowiem charakteru tego budynku. Istotnym pozostaje przy tym fakt posiadania wspólnych źródeł ogrzewania dla całego budynku, ogrzewających część mieszkalną oraz lokale usługowe. Sytuacja ta może zmienić się, gdy np. lokal usługowy będzie posiadał dodatkowe, indywidualne źródło ogrzewania służące na potrzeby wyłącznie tego lokalu. Wówczas, zgodnie z rubryką C01 z Deklaracji A, należy wypełnić dodatkowo deklarację B dla tego konkretnego lokalu, wskazując to dodatkowe źródło, które nie zostało uwzględnione w Deklaracji A.

Pytanie 8
Kto składa deklarację w przypadku braku uregulowania sytuacji prawnej budynku?
Odpowiedź
W przypadku budynków, w których brak jest uregulowanej sytuacji prawnej (np. brak właściciela budynku, niezakończone postępowanie spadkowe, itd.) - nie ma jednocześnie zobowiązanego do złożenia deklaracji. Informacje na temat źródeł zainstalowanych w takich budynkach/lokalach zostaną uzupełnione na późniejszym etapie np. podczas przeglądów kominiarskich czy kontroli środowiskowych.

Pytanie 9
Wynajmuję mieszkanie w budynku wielorodzinnym, czy muszę złożyć deklarację?
Odpowiedź
Najemca nie ma obowiązku zgłaszania źródeł ciepła lub spalania paliw, obowiązek ten nałożony jest na właściciela/zarządcę budynku lub właściciela lokalu.

Pytanie 10
Czy właściciele/zarządcy budynków letniskowych również mają obowiązek składania deklaracji?
Odpowiedź
Tak, właściciele/zarządcy budynków letniskowych również mają obowiązek złożenia deklaracji źródeł ciepła, jeżeli w tych budynkach znajduje się indywidualne źródło ciepła. W takiej sytuacji należy złożyć deklarację B i zaznaczyć w niej pozycję „Pozostałe budynki/lokale niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione”.  Jeżeli budynek nie ma nadanego numeru to także istnieje możliwość dodania go do bazy CEEB. W tym celu należy wypełnić metrykę budynku, zaznaczyć checkbox: nie znalazłeś swojego budynku, wpisz go ręcznie i pole z nr budynku pozostawić puste.

Jeśli powyższe pytania i odpowiedzi nie rozwiewają wszystkich Państwa wątpliwości zachęcamy dodatkowo do zapoznania się z odpowiedziami na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego lub kontakt z Urzędem Miasta, tel. 46 814 47 11, wew. 141.

 

Spotkanie w MBP z Rafałem Rufusem Wierzbickim


W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie w ramach cyklu ” Dziś jeszcze trochę mniej znani, jutro uwielbiani”. Gościem spotkania był Rafał Rufus Wierzbicki. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony rawskich czytelników, wszystkie miejsca w sali konferencyjnej były zajęte.

A oto opis spotkania z rawskiej biblioteki:

"Przygodami, które przeżył można byłoby obdzielić kilka osób. Z uśmiechem przyznaje, że nawet najbliżsi nie rozumieją jego szczególnej pasji. Tymczasem on pakuje plecak i rusza w najdalszy zakątek świata, z dala od cywilizacji, bez telefonu, gpsa, a często i map. Podróżnik Rafał Rufus Wierzbicki był gościem rawskiej biblioteki. 

Miejska Biblioteka Publiczna kontynuuje cykl „Dziś jeszcze trochę mniej znani, jutro uwielbiani”. Tym razem zaproszenie rawskich czytelników przyjął Rafał Rufus Wierzbicki. Inżynier. Przez dekadę pracował w instytucjach naukowych w Niemczech, Danii i Polsce. Prowadził badania w dziedzinach biotechnologii i nanotechnologii. Rzucił naukę i zawodowo zajął się… poszukiwaniem przygód. Hobby Rufusa jest dość specyficzne. Podróżuje on bowiem bez nowoczesnego sprzętu. Na wyprawy w odludne, nieprzyjazne tereny rusza zaopatrzony w płócienny namiot, wełniany koc, skórzany i żeliwny osprzęt. Pokazując zdjęcia podróżnik opowiadał rawianom o przygotowaniach do takich wyjazdów i samym pobycie na odludziach. – Cisza na kole podbiegunowym jest tak przejmująca, że aż dźwięczy w uszach – obrazowo tłumaczył Rufus. Goście biblioteki chcieli wiedzieć, jak podróżnik radzi sobie z kilkutygodniową samotnością. - Jestem jedynakiem. Od dziecka lubiłem spędzać czas w dobrym towarzystwie, więc chętnie spędzam go sam ze sobą – żartował Rafał. – Przyznaję jednak, że odkąd mam dziecko, takie wyjazdy psychicznie są dużo trudniejsze. 
Trudne okazało się także odcięcie od… komórki. – Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakim komfortem jest możliwość wysłania informacji, że jest okey i w kilka minut otrzymania od bliskich zwrotki, że u nich też wszystko w porządku – mówił Wierzbicki. – W czasie jednej z podróży wytrzymałem dwa tygodnie. Po tym czasie, musiałem wrócić do auta i skontaktować się z rodziną. 

Rufus początkowo podróżował głównie z wyznaczonego punktu A do B. – Z czasem zaczęło się to zmieniać – tłumaczył. – Zacząłem bardziej doświadczać, zachwycać się tym, co mnie otacza. 
Podczas jednej z wypraw Rafał o mało się nie utopił, gdy wpadł do zamarzniętego jeziora. Innym razem „lokalsi” pożyczyli mu psa, aby nie czuł się tak samotny. Znacznie więcej przygód podróżnika znajdziecie w jego książkach. Do tej pory ukazały się trzy z „pięcioksięgu podróżnego” – Subarctica, Americana i najnowsza, najbardziej osobista – Polaris. Czwarty tom Rufus planuje poświęcić Polsce, zaczął już zbierać do niej materiały. 

Pomysłodawcą drugiego spotkania z cyklu „Dziś jeszcze trochę mniej znani, jutro uwielbiani” jest Daniel Szymczak. Masz pomysł na ciekawe spotkanie? Bibliotekarze czekają na Wasze propozycje."

fot. MBP Rawa

 • spotkanie z Rafałem Wierzbickim w rawskiej MBP
 • spotkanie z Rafałem Wierzbickim w rawskiej MBP
 • Rafał Wierzbicki i dyrektor MBP
 • Rafał Wierzbicki
 • Rafał Wierzbicki
 • Rafał Wierzbicki podczas spotkania

Prace w centrum - remont Kościuszki i montaż słupów oświetleniowych

Postępują prace rewitalizacyjne w centrum miasta. Dzisiaj na ulicy Kościuszki wylewana jest pierwsza warstwa asfaltu. Druga zostanie ułożona jutro. Równocześnie na chodnikach trwają prace brukarskie.  

W ulicy Wyszyńskiego i na Placu Piłsudskiego montowane są słupy oświetleniowe. Słupy te są uzupełnieniem elementów małej architektury i będą pełnić rolę dodatkowego oświetlenia. Mogą być również wykorzystywane jako nośniki informacji.

8 sztuk słupów zostanie dodatkowo wyposażonych w parasole chroniące użytkowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 • wylewanie asfaltu w ul. Kościuszki
 • wylewanie asfaltu w ul. Kościuszki
 • wylewanie asfaltu w ul. Kościuszki
 • wylewanie asfaltu w ul. Kościuszki
 • wylewanie asfaltu w ul. Kościuszki
 • słupy oświetleniowe w ul. Wyszyńskiego

Nowe nasadzenia w ul. Opoczyńskiej

Dzisiaj wzbogaciliśmy nasze miasto w nowe nasadzenia. Ulica Opoczyńska została przyozdobiona w 100 dorodnych świerków.

Do końca roku 2022 zamierzamy posadzić blisko 300 nowych drzewek. Rawa Mazowiecka robi się coraz bardziej zielona. Trzymajcie kciuki, żeby rośliny się przyjęły i upiękniały nasze miasto. 

 • 4
 • 5
 • 6

Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja

Wszystkich lubiących spędzać aktywnie czas wolny zapraszamy do uczczenia Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja udziałem w imprezie biegowej pod nazwą Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja.

Dystans biegu będzie wynosił 3 km. Start i meta będą usytuowane w Parku Miejskim w okolicach altany i mostu na ulicy Fawornej. Trasa będzie przebiegała ciągiem rowerowo pieszym wzdłuż rzeki  Rawki w kierunku zalewu Tatar.

Zawodniczki i zawodnicy, którzy zajmą pierwsze trzy pierwsze miejsca na dystansie  otrzymają pamiątkowe puchary. Pamiątkowe statuetki otrzymają również najstarsi i najmłodsi uczestnicy zawodów. Dla podkreślenia symboliki biegu uczestnicy otrzymają flagi w barwach narodowych, z którymi będą mogli pokonać cały dystans.

Zapisu do biegów można dokonać on-line pod adresem sport@rawamazowiecka.pl oraz biuro@osirrawa.pl (do dnia  2 maja do godz. 12.00), lub w dniu 3 maja w biurze zawodów, które będzie czynne od godz. 9.00 do 10.15. Start został zaplanowany na godz. 10.30.

Szczegółowe informacje: sport@rawamazowiecka.pl lub pod nr telefonu 781 700 509. 

Poniżej załączamy regulamin biegu i oświadczenia o stanie zdrowia i zgoda na publikację wizerunku.

 • bieg flagi 2022 plakat

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa. Jubileusz!

Sławek Wierzcholski - najpopularniejszy polski wykonawca bluesa, honorowy obywatel Rawy Mazowieckiej (10 listopada 2007 r.) w bieżącym roku obchodzi 40-lecie działalności artystycznej. 30 kwietnia wystąpi w Miejskim Domu Kultury podczas Rawskiej Szczypty Bluesa. Początek koncertu o godz. 18, bilety w cenie 20 zł są już dostępne w kasie MDK.

40 lat na scenie! 

Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa to najstarsi, nieprzerwanie działający wykonawcy z kręgu bluesa w naszym kraju! Od 40 lat, bez najmniejszej przerwy, podróżują i koncertują dzieląc się swoją muzyczną pasją. W 2022 roku grają trasę jubileuszową. Jednym z jej przystanków będzie Rawa Mazowiecka! 

Na imponujący dorobek artystyczny Nocnej Zmiany Bluesa składa się 28 wydanych płyt (3 LP, 4 DVD, 21 CD). Cztery z nich osiągnęły status „Złotej Płyty”. Są wśród nich też krążki nagrane z takimi wybitnymi artystami, jak m.in. Dżem, Krystyna Prońko czy Wojciech Karolak. Wytwórnia WARNER wydała przed pięciu laty podwójny CD Nocnej Zmiany Bluesa w prestiżowej serii „Złota kolekcja”.

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie czterech dekad działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i wielu prawdziwych przebojów, jak chociażby „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.

Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch  popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Przez 30 lat był też prezenterem Polskiego Radia, organizatorem festiwali bluesowych, a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”! Za swe zasługi i osiągnięcia artystyczne, Sławek został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”.

Charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa wypracowała w trakcie tysięcy koncertów w klubach i na festiwalach w kraju i całej Europie. Zespół koncertował również w Zimbabwe i w Stanach Zjednoczonych, na festiwalu „International Blues Challenge” w Memphis.

Grają już od 40 lat... A ciągle promieniują energią i radością grania! Z łatwością nawiązują kontakt z każdą widownią, której udziela się pozytywna atmosfera koncertu. Przekonaj się o tym osobiście - już 30 kwietnia! 

Skład zespołu:

Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna, Witold Jąkalski – slide gitar, Wiesław Kryszewski – gitara, Piotr Dąbrowski – gitara basowa, Grzegorz Minicz – bębny.

 • szczypta2019

Tytuł: Rawska Szczypta Bluesa.

Treść: 40 lat na scenie, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, 30 kwietnia, godz. 18. MDK Rawa Mazowiecka, bilet 20 zł.

Grafika: zdjęcie Sławka Wierzcholskiego z mikrofonem.

Nowe oblicze centrum miasta

Na Placu Piłsudskiego cały czas trwają prace związane z nasadzeniami zieleni. Sadzone są nowe drzewa, krzewy, byliny i rośliny kwiatowe. 

Uzupełniana jest również mała architektura. Pojawiły się nowe, stylowe ławki i kosze. Niedługo będą instalowane siedziska miejskie, wiaty rowerowe, rzeźby. 

Już wkrótce wśród zieleni i kwiatów będziemy mogli przysiąść i odpocząć w samym sercu miasta

 • nowe ławki w centrum miasta
 • nowe ławki w centrum miasta
 • zieleń na Pl. Piłsudskiego

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa w Rawie

W Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej odbyło się dzisiaj spotkanie z Panem Januszem Wojciechowskim Komisarzem Unii Europejskiej do spraw rolnictwa. Tematem spotkania była bieżąca sytuacja oraz perspektywy rozwoju polskiego rolnictwa. W spotkaniu wziął udział Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla.

 

 • 10
 • 11
 • 13
 • 14
 • 15

Puchar województwa dla rawskiej Dwójki

20 kwietnia w hali sportowej Milenium w Rawie Mazowieckiej rozegrano finał wojewódzki drużynowego Pucharu Polski, w którym zmierzyły się zespoły MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka oraz IKS Start Zduńska Wola. 

Spotkanie było bardzo zacięte. Prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Od wyniku 2:0 dla rawskiego zespołu do wyniku 3:2 dla drużyny gości. O ostatecznym zwycięstwie zdecydowała ostatnia gra pomiędzy Adamem Kwapisiem (Dwójka) a Grzegorzem Domańskim (IKS). Rawski zawodnik przegrywał już 0:2 potrafił jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść w stosunku 3:2. Tym samym rawianie odnieśli ciężko wywalczone zwycięstwo w całym meczu w stosunku 4:3 i zdobyli Puchar Województwa Łódzkiego.
Składamy serdeczne gratulacje i życzymy sukcesów w turnieju półfinałowym Pucharu Polski.

W najbliższą niedzielę 24 kwietnia czekają nas kolejne tenisowe emocje. Tym razem w szranki stanie żeńska drużyna MLUKS Dwójka. Panie rozpoczną swoją rywalizację w hali sportowej Milenium meczem ligowym z ULKS Moszczenica. Bezpośrednio po tym spotkaniu zostanie rozegrany pomiędzy tymi samymi drużynami finał wojewódzki Pucharu Polski. Początek zawodów o godz. 12:00. Rawskim tenisistkom życzymy powtórzenia sukcesu swoich kolegów.

Głównym sponsorem Klubu MLUKS Dwójka jest Miasto Rawa Mazowiecka. 

fot. MLUKS Dwójka

 • 4
 • 5
 • 6

Zespół do spraw opracowania i realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na warsztatach

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka powołał zespół do spraw opracowania i realizacji Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Rawa Mazowiecka. Członkowie zespołu na warsztacie dotyczącym wypalenia zawodowego poznawali metody redukcji stresu, objawy wypalenia zawodowego oraz w jaki sposób wypaleniu zawodowemu przeciwdziałać. 

Tak jak dbamy o swój wygląd, tak samo powinniśmy się troszczyć o zdrowie, także psychiczne, ponieważ mamy na nie wpływ. Jak twierdzą prowadzący warsztat – przedstawiciele Fundacji Instytut Psychologii Stresu - w naszym codziennym życiu bardzo ważny jest oddech, tkwi w nim życiodajna siła. 

Nikt w szkole, na studiach, czy w pracy nie uczy nas jak prawidłowo oddychać, a prawidłowy oddech ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, zdrowia i kondycji psychicznej.
Kiedy się stresujemy, oddychamy górną częścią ciała, często wtedy nie jesteśmy w ogóle świadomi swojego oddechu, a to najważniejszy i najprostszy sposób do tego, aby obniżyć poziom stresu. Każda sytuacja, w której wyzwania stawiane człowiekowi przez okoliczności zewnętrzne przekraczają jego zdolność do radzenia sobie z nimi, powoduje automatyczne spłycenie oddechu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a także nieświadome napięcie mięśni. Im dłużej się stresujemy, tym oddech staje się nieregularny i niespokojny. 

Uczestnicy warsztatu otrzymali dużą porcję energii i kilka pomysłów jak radzić sobie w sytuacjach stresujących. Odczuli po nim spokój i zadowolenie. Dowiedzieli się również jak przeciwstawiać się wypaleniu zawodowemu.

 • zespół na warsztatach w Jatkach Miejskich
 • kilkanaście osób siedzi przy stole podczas warsztatów
 • dwoje prowadzących warsztaty, siedzą na krzesłach

Konferencja muzealników w Rawie

W dniach 21-22 kwietnia w Rawie Mazowieckiej odbędzie się Konferencja muzealników „Wystawa na wieczność!?”. Organizatorami konferencji są Łódzki Dom Kultury i Muzeum Ziemi Rawskiej. Będzie to kolejne spotkanie w ramach Konferencji Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego. 

Podczas konferencji – pracownicy muzeów z województwa łódzkiego, będą mieli możliwość wypowiedzenia się czy i w jaki sposób „budować” wystawę stałą „na wieczność”. 

Tegoroczna edycja to miejsce wymiany doświadczeń, przestrzeni, w których zaproszeni goście – specjaliści w swoich dziedzinach dzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi różnych wymiarów funkcjonowania muzeów, a muzealnicy z naszego regionu i nie tylko, wieloletnimi doświadczeniami.

Dotychczasowe edycje konferencji odbywające się cyklicznie od 2012 roku zorganizowane zostały dotychczas w: Sulejowie, Radomsku, Łowiczu, Łodzi, Wieluniu, Piotrkowie Trybunalskim, Zgierzu, Opocznie, Brzezinach, Kutnie, Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach, Zduńskiej Woli, Bełchatowie. 

Muzeum Ziemi Rawskiej informuje, że w związku z konferencją w dniach 21-22 kwietnia muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

 • konferencja

Wiosenny kiermasz książki w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej zaprasza na doroczny Kiermasz Książki. Regały wypełnione woluminami staną pod filarami przed wejściem do książnicy już w najbliższą sobotę, 23 kwietnia

Bibliotekarze zapraszają:

"Świętuj z nami Międzynarodowy Dzień Książki! Z tej wyjątkowej okazji bibliotekarze przygotowali nie lada gratkę dla miłośników dobrej literatury. 
- Zapraszamy na Wiosenny Kiermasz Książki – mówi Zbigniew Pacho, dyrektor rawskiej MBP. – Tradycyjnie, regały z prawdziwymi czytelniczymi perełkami i białymi krukami staną na świeżym powietrzu, pod filarami przed wejściem do naszej biblioteki. 
Bibliotekarze gwarantują, że będzie w czym wybierać, a ceny przyprawią o czytelniczy zawrót głowy. - Odrzucamy podręcznikową inflację i standardowo proponujemy Wam książki za symboliczną złotówkę – dodaje z uśmiechem dyrektor. - Książki żyją, gdy są czytane, dajcie im drugie życie."

Kiermasz rozpocznie się o godz. 10:00. Potrwa do godziny 14:00.  

 

 • Kiermasz ksiązki MBP

Tytuł: Wiosenny Kiermasz Książki.

Treść: sobota, 23 kwietnia 2022, godz. 10.00-14.00. Świetuj z nami Międzynarodowy Dzień Książki. Książki już od złotówki! Miejska Biblioteka Pybliczna (pod filrami), ul. Wyszyńskiego7 w Rawie Mazowieckiej.

Grafika cztrey zdjęcia, na których widać regały z książkami i osoby przeglądające tytuły książek na regałach.

Spotkanie autorskie z cyklu „Dziś jeszcze trochę mniej znani, jutro uwielbiani”

Rawska MBP zaprasza na spotkanie autorskie z Rafałem „Rufusem” Wierzbickim, który podróżuje w czasie. Na wyprawy w odludne, nieprzyjazne tereny rusza bez współczesnego sprzętu i środków łączności. 21 kwietnia o tych niezwykłych podróżach opowie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej. Początek spotkania, godz. 18.

Rafał „Rufus” Wierzbicki z wykształcenia jest inżynierem. Przez dekadę pracował w instytucjach naukowych w Niemczech, Danii i Polsce. Prowadził badania w dziedzinach biotechnologii i nanotechnologii. 

Założył wydawnictwo Stary Wspaniały Świat. Publikuje przekłady klasycznej literatury obozowej - niepublikowanych wcześniej w Polsce bestsellerów, od lat obecnych na anglojęzycznym rynku wydawniczym. 

Wierzbicki jest także podróżnikiem. Jego wyprawy mają jednak bardzo wyjątkową formę. Wybierając się na daleką Północ czy dawny Dziki Zachód podróżuje bez współczesnego sprzętu, tworzyw sztucznych, środków łączności, a nawet przetworzonej żywności! 
Wierzbicki swoje podróże opisuje w książkach. W ubiegłym roku ukazała się „Subarctica”, dokumentująca podróż do Laponii. Wydani w tym roku „Straszni ludzie z bronią” to z kolei opowieść o wielomiesięcznym obozowaniu w dzikich ostępach Gór Skalistych. 

Premierę miała właśnie trzecia książka Wierzbickiego – „Polaris” - o obozowaniu zimą za kołem podbiegunowym. Autor przywiezie ze sobą książki, które chętni będą mogli nabyć i poprosić o pamiątkowy autograf. 

 • Wierzbicki_fb

Tytuł: Miejska Biblioteka PUbliczna zaprasza. Rafał Rufus Wierzbicki podróżnik, tłumacz, autor książek.

Treść: 21 kwietnia, godz. 18:00, wstęp wolny. Sala konferencyjna, MBP w Rawie Mazowieckiej przy ul. Wyszyńskiego 7.

Grafika: trzy zdjęcia z wypraw autora.

Muzyczna Jatka "Retro... lata 20-te, lata 30-te" - 20 kwietnia

20 kwietnia odbędzie się kolejny muzyczny wieczór z cyklu Muzyczna Jatka: "Retro... lata 20-te, lata 30-te”. Na muzyczną jatkę do Jatek Miejskich o godz. 18:00 zapraszają Miejski Dom Kultury i Muzeum Ziemi Rawskiej. Wstęp wolny.
 
Stare przeboje przeżywają obecnie swój renesans. Najbardziej znane i lubiane piosenki lat 20-tych oraz późniejszych z repertuaru ówczesnych gwiazd - zarówno kina, rewii oraz kawiarenek i estrad - bawią i wzruszają do łez kolejne pokolenia. 

20 kwietnia usłyszymy najpiękniejsze melodie rewiowe i piosenki z repertuaru: Hanki Ordonówny, Toli Mankiewiczówny, Zuli Pogorzelskiej, Aleksandra Żabczyńskiego, Mieczysława Fogga czy Eugeniusza Bodo.

Przed rawską publicznością wystąpią: Rafał Kuźma – wokal, Paweł Łukasik –altówka, Artur Łukasik – kontrabas, Joanna Błażej-Łukasik – fortepian. Pani Joanna dodatkowo wprowadzi słuchaczy w świat przedwojennych kawiarenek i kabaretów uchylając rąbka tajemnicy osobistych losów każdej ze wspomnianych podczas koncertu postaci. 

Warto wspomnieć, że wszyscy artyści wystąpią w oryginalnych retro strojach. Będzie to dodatkowy walor tego muzycznego spotkania.

Na cykl koncertów pod hasłem "Muzyczna Jatka" organizatorzy otrzymali dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka na rok 2022.

 • jatka06-retro-b

Tytuł: Muzyczna Jatka

Treść: Retro... lata 20-te, lata 30-te. 20 kwietnia 2022 r. godz. 18:00, Jatki Miejskie przy ul. mickiewicza, wstęp bezpłatny. Projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka na rok 2022.

Srebro w biegach górskich dla Martyny Karolczuk

Aleksandra Karolczuk została Wicemistrzynią Polski U20 podczas odbywających się 10 kwietnia 20. PZLA Mistrzostw Polski w Anglosaskich Biegach Górskich. 

Zawody rozgrywane w formule w górę i w dół zorganizowano, jak w ubiegłym roku, w Bielsku-Białej u stóp Koziej Góry, tym razem trasa liczyła jedną pętlę o długości 5,68km i przewyższeniu  +/-323m. Aleksandra poprawiła wynik sprzed roku, kiedy to w biegach anglosaskich wywalczyła brąz, natomiast ogółem jest to już piąty medal PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Górskich tej bardzo pracowitej i ambitnej zawodniczki.

W mocno obsadzonym biegu młodszej kategorii U18 wysoką szóstą lokatę wywalczyła Martyna Karolczuk pokonując między innymi zeszłoroczną Mistrzynię Polski z krótkiego dystansu z Krynek. 

Aleksandra i Martyna dzięki bardzo dobrym wynikom na poziomie II klasy sportowej oraz wysokim lokatom uzyskanym na głównych imprezach biegowych sezonu 2021 zostały powołane do Kadry Narodowej B Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na rok 2022.

fot. E. Majcher

 • 20. PZLA Mistrzostwa Polski w Anglosaskich Biegach Górskich - Martyna na trasie biegu
 • 20. PZLA Mistrzostwa Polski w Anglosaskich Biegach Górskich - podium U20

Powojenne wspomnienia rawian w rawskiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej wznawia cykl spotkań pod hasłem „Wspomnienia z dziejów Rawy”, zapoczątkowany w 2016 roku. Tematem najbliższego majowego spotkania będą lata powojenne. Zainteresowanych tematem rawscy bibliotekarze zapraszają do kontaktu:

"– Liczymy na zaangażowanie mieszkańców naszego miasta – podkreśla dyrektor Zbigniew Pacho. 
Cykl został zapoczątkowany w 2016 roku. Z inicjatywą spotkań, podczas których to mieszkańcy mieliby wspominać lata spędzone w Rawie Mazowieckiej wyszedł rodowity rawianin – Jan Karalus. 
– To były niezwykle cenne spotkania. Za każdym razem nasza sala konferencyjna była wypełniona po brzegi – mówi Zbigniew Pacho, dyrektor MBP w Rawie Mazowieckiej. – Właściwie czekaliśmy tylko na zdjęcie pandemicznych obostrzeń by podjąć rozmowy z panem Jankiem o wznowieniu tego cyklu. 
Na pierwszym spotkaniu rawianie wspominali huragan, jaki przeszedł przez Rawę i okoliczne miejscowości 15 maja 1958 roku. Mieszkańcy wspominali także stan wojenny oraz lokalnych łyżwiarzy, którzy zasłynęli w tej dziedzinie sportu. 
- W maju chcemy wrócić wspomnieniami do lat powojennych. Skupimy się na latach 1945-1958 – wyjaśnia Zbigniew Pacho. – Bardzo prosimy o kontakt osoby, które zechciałyby poopowiadać o tym czasie. Mile widziani są także młodsi rawianie, którzy posiadają ciekawe informacje na ten temat z przekazów swoich rodziców czy dziadków. Jeżeli macie fotografie Rawy z tego okresu będziemy bardzo wdzięczni za wykonanie skanów, które zostaną wykorzystane podczas spotkania. I oczywiście już teraz zapraszamy na „Powojenne wspomnienia rawian”.
Zainteresowani tematem mogą zgłosić się bezpośrednio do siedziby biblioteki przy ul. Wyszyńskiego 7 (pod filarami), zadzwonić pod numer 46 814 36 47 lub skontaktować się mailowo pisząc na adres mbprawamazowiecka@gmail.com. 
Partnerami MBP w realizacji cyklu „Wspomnienia z dziejów Rawy” jest Muzeum Ziemi Rawskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Rawskiej."

Ostrzeżenie przed przymrozkami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu rawskiego. Dzisiaj (11.04) od godz. 23.00 do godz. 8.00 jutro (12.04) obowiązuje ostrzeżenie przed przymrozkami, stopień zagrożenia pierwszy.

Prognozuje się spadek temperatury powietrza do około -2 stopni C, przy gruncie do -5 stopni C.

O szczególną uwagę prosimy kierowców. Uważajcie na drogach.

Od 1 maja kasa urzędu będzie nieczynna

Szanowni Państwo, informujemy, iż z dniem 30 kwietnia 2022 r. zostanie zlikwidowana kasa Urzędu Miasta. 

Wszelkie opłaty bez prowizji bankowej będzie można dokonywać w Banku Spółdzielczym w Białej Rawskiej:

 • w Oddziale banku w Rawie Mazowieckiej, Al. Konstytucji 3 Maja 9A,
 • w filii banku w Rawie Mazowieckiej, ul. Jerozolimska 14A.

Przypominamy numery rachunków bankowych: 

24 9291 0001 0054 2395 2000 0010          

(w przypadku podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego obowiązują konta indywidualne podane w decyzji)
dotyczy podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportu, czynszu dzierżawnego, użytkowania  wieczystego, zajęcie pasa drogowego, opłaty skarbowej, opłata z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, opłata za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

04 9291 0001 0054 2395 2000 0370

(w przypadku opłat za odbiór odpadów komunalnych obowiązują indywidualne konta wskazane w zawiadomieniu)
dotyczy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

87 9291 0001 0054 2395 2000 0040

dotyczy vadium, zabezpieczenia należytego wykonania umów, kaucji

51 9291 0001 0054 2395 2000 0300

dotyczy wpłat za udostępnienie danych osobowych, opłat za wydanie duplikatu karty Dużej Rodziny

Terminale płatnicze

Płatności będzie można również dokonać za pośrednictwem terminali płatniczych. W Urzędzie Miasta będą dostępne terminale płatnicze na stanowiskach obsługi w niektórych wydziałach.

System e-Podatki

Płatności podatkowe będzie można zrealizować również poprzez Serwis internetowy e-Podatki dostępny na stronie miasta w zakładce "Dla mieszkańca", e-Urząd oraz pod bezpośrednim adresem internetowym eurzad.rawamazowiecka.pl, gdzie znajdą Państwo procedurę jak należy zalogować się na swoje konto.

Usługa e-Podatki umożliwia całodobowy, bezpłatny dostęp do aktualnych informacji o wszystkich posiadanych wobec Gminy Miasto Rawa Mazowiecka zobowiązaniach finansowych. Informacje są tożsame z danymi w systemie informatycznym Urzędu Miasta, a przeglądanie konta jest możliwe 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. 

Użytkownikiem systemu e-Podatki może być zarówno osoba prawna jak i fizyczna. 

Za pośrednictwem serwisu internetowego podatnik może:

 • sprawdzić aktualne wysokości zobowiązań wobec gminy,
 • sprawdzić zaległości jeśli takie występują,
 • wygenerować blankiet opłat lub opłacić należności za pomocą usługi Blue Media.

Zapraszamy do korzystania z dogodnej dla Państwa formy płatności należności podatkowych.
 

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu rawskiego. Dzisiaj (07.04) od godz. 20 obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem, stopień zagrożenia pierwszy.

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach 90 km/h, z zachodu. Silne wiatry mają ustąpić jutro (08.04) po godz. 15.

Zachowajmy ostrożność.

Złóż deklarację do CEEB – do 30 czerwca

Przypominamy Państwu, że każdy właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do złożenia deklaracji dotyczącej posiadanych źródeł ciepła wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń w budynku lub podgrzania wody użytkowej. Deklaracja dotyczy każdego budynku i lokalu, w którym zainstalowane jest indywidualne źródło ciepła, bez względu na to, czy budynek lub lokal jest mieszkalny czy niemieszkalny. W przypadku źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku, deklarację trzeba złożyć do końca czerwca 2022 roku. Jeżeli źródło ciepła zostało zainstalowane po 1 lipca - w ciągu 14 dni od momentu uruchomienia.

Deklarację można złożyć w następujący sposób:

 • w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB, korzystając np.  z Profilu Zaufanego lub e-dowodu na stronie www.ceeb.gov.pl,
 • w wersji papierowej, osobiście, w urzędzie gminy właściwym dla umiejscowienia budynku,
 • w wersji papierowej, listownie, wysyłając na adres urzędu gminy właściwego dla umiejscowienia budynku.

W deklaracji należy uwzględnić wszystkie źródła ogrzewania znajdujące się w danym budynku, w tym również kominki, nawet jeżeli są używane tylko okazjonalnie.

Podpisano umowę na przebudowę ulic Gąsiorowskiego, Braci Świderskich, Urbańskiego oraz remont ulicy Jeżowskiej

Dzisiaj Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla i Dyrektor ds. Produkcji PRDM sp. z o.o. Mariusz Gładki podpisali umowę na przebudowę ulic Gąsiorowskiego, Braci Świderskich, Urbańskiego oraz remont ulicy Jeżowskiej. Wartość kontraktu 3.890.818 zł, z czego 95 % środków pochodzić będzie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. 

Wykonawcą robót będzie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo - Mostowych sp. z o.o. z Piotrkowa Trybunalskiego. Planowany termin zakończenia prac - 31 października 2022 r. Wykonawca zapowiada, że znacznie szybciej zakończy powierzone mu zadanie.

 • burmistrz Piotr Irla i Dyrektor ds. Produkcji Mariusz Gładki podpisują umowę
 • burmistrz Piotr Irla i Dyrektor ds. Produkcji Mariusz Gładki podpisują umowę
 • burmistrz Piotr Irla i Dyrektor ds. Produkcji Mariusz Gładki podpisują umowę

Odbyło się integracyjne polsko-ukraińskie spotkanie wielkanocne

W sobotę 2 kwietnia z inicjatywy Młodzieżowej Rada Miasta w Jatkach Miejskich obyło się wielkanocne spotkanie dla młodzieży i dzieci z Ukrainy, które przybyły do naszego kraju i miasta chroniąc się przed wojną. Współorganizatorami spotkania byli: Urząd Miasta, Miejski Dom Kultury oraz Muzeum Ziemi Rawskiej.

W programie sobotniego spotkania była nauka przydatnych zwrotów w języku polskim i ukraińskim, prezentacja zwyczajów i tradycji wielkanocnych oraz warsztaty plastyczne – ozdabianie jajek techniką decoupage. Naszych gości zaprosiliśmy również na słodki poczęstunek, a maluchów do kącika malarskiego i zabawę - szukanie czekoladowych jajek wielkanocnych.

W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób z Ukrainy: młodzieży, maluchów, ale i ich mam i babć. To był wyjątkowy czas spędzony z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. 

 • 2
 • 3
 • 4
 • 6
 • 10
 • 12
 • 14
 • 18
 • 23
 • 27
 • 28
 • 30

Stanowisko Rady Miasta Rawa Mazowiecka w sprawie wojny w Ukrainie

Podczas XXXVII Sesji Rady Miasta Rawa Mazowiecka w dniu 24 marca 2022 r. przez aklamację przyjęto Stanowisko Rady Miasta w sprawie wojny w Ukrainie.

Stanowisko Rady Miasta Rawa Mazowiecka z dnia 24 marca 2022 roku w sprawie wojny w Ukrainie

W obliczu niczym nieuzasadnionej, okrutnej napaści Federacji Rosyjskiej na suwerenne państwo Ukrainę̨ – sąsiada Polski – Rada Miasta Rawa Mazowiecka, w imieniu rawskiej społeczności, okazuje wsparcie i pełną solidarność z narodem ukraińskim.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec aktów agresji wymierzonych przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Zdecydowanie potępiamy barbarzyńskie działania Rosji, które niosą śmierć i spustoszenie, są przyczyną wielu ludzkich tragedii i cierpienia ukraińskich rodzin.

Mamy nadzieję, że instytucje międzynarodowe – Unia Europejska , Pakt Północnoatlantycki, Organizacja Narodów Zjednoczonych swoimi działaniami dyplomatycznymi oraz realnymi sankcjami gospodarczymi wobec agresora wyegzekwują zaprzestanie działań wojennych.

Całemu narodowi ukraińskiemu ślemy wyrazy solidarności i wsparcia. 
Życzymy, aby przetrwał ten trudny czas oraz odzyskał utracone poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Podziwiamy odwagę̨ oraz determinację narodu Ukrainy w obronie swojej Ojczyzny.

Ukraina to niepodległe i demokratyczne państwo. Nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia to fundamentalne zasady prawa 
międzynarodowego, które nie mogą być łamane. 

Z największym szacunkiem odnosimy się do działań instytucji, firm, organizacji pozarządowych, wolontariuszy oraz pojedynczych osób niosących bezinteresowną pomoc uchodźcom wojennym oraz mieszkańcom Ukrainy poprzez organizowanie zbiórek, transportu, przyjmowanie u siebie uchodźców, a także zaspokajanie im podstawowych potrzeb życiowych.

Mamy wielką nadzieję, że dramatyczna wojna w Ukrainie zostanie wkrótce zażegnana. Wyrażamy zdecydowane poparcie dla dążeń́ narodu ukraińskiego do wolności oraz członkostwa w demokratycznej Europie. Ukraina musi zostać wolnym, suwerennym i niepodległym państwem.

Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka
Grażyna Dębska

 

 

 

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka i NZOZ Medica  w Łodzi  zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej. Badania odbędą się przy Miejskim Domu Kultury, ul. Krakowska 6c.

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały bezpłatnego badania. Kobiety nieobjęte programem profilaktycznym mogą przeprowadzić badanie płatne w cenie 100 zł. Badania będą wykonywane (w środę) 6 kwietnia 2022 r.

Zapisy pod nr tel. 42 254 64 17

*do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer PESEL i numer telefonu

Możliwa jest również rejestracja on-line.

Przyjmujesz pod swój dach uchodźców z Ukrainy? - złóż nową deklarację na odbiór odpadów

Urząd Miasta Rawa Mazowiecka przypomina, że na każdym właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o ile na danej nieruchomości przebywają osoby lub powstają odpady komunalne.

Obowiązek złożenia nowej deklaracji występuje również w sytuacji, jeśli właściciel udostępni swoją nieruchomość dla potrzeb uchodźców. W konsekwencji uchodźcy występują do gminy o nadanie numeru PESEL, a właściciel nieruchomości może wystąpić do gminy o wsparcie finansowe ich pobytu. 

W przypadku nieruchomości będących we władaniu osoby fizycznej, składający nową deklarację oprócz dotychczasowych domowników umieszcza na niej dodatkowo faktyczną liczbę przyjętych uchodźców. Po zakończeniu pobytu przez uchodźców (lub zmianie ich ilości), składana jest kolejna deklaracja.

Elektromobilność - nasza przyszłość

W grudniu 2021 roku została znowelizowana ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której celem jest ułatwienie i przyspieszenie rozwoju elektromobilności w Polsce. Nowelizacja wprowadza m.in. przepisy modyfikujące zasady tworzenia stref czystego transportu oraz określa procedurę instalacji w budynkach wielorodzinnych punktów ładowania. Doprecyzowuje także przepisy dotyczące stacji ładowania i wprowadza regulacje mające na celu rozwój infrastruktury tankowania wodoru. 

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, które jest największą w Polsce organizacją branżową, zajmującą się kreowaniem rynku zrównoważonego transportu, powołało  z kolei w 2021 roku Komitet Nowej Mobilności. Nadrzędnym celem komitetu jest intensyfikacja działań na rzecz rozwoju nowych form mobilności w polskich miastach, np. współdzielenia pojazdów lub podróży, integracji systemów transportowych oraz popularyzacji innowacyjnych rozwiązań w sektorze motoryzacji. Dokument pn. "Strategia Rozwoju Nowej Mobilności”, nad którym pracuje Komitet, zostanie poddany konsultacjom z administracją centralną i samorządową, biznesem i organizacjami pozarządowymi, a pierwsze wyniki prac powinny zostać przedstawione w połowie 2022 r. 

Duże zainteresowanie dopłatami do leasingu pojazdów elektrycznych w ramach programu „Mój elektryk” sprawiło, że zarząd NFOŚiGW zdecydował o podniesieniu kwoty przeznaczonej na dopłaty do leasingu pojazdów elektrycznych udzielane przez Bank Ochrony Środowiska. Przypominamy, że celem programu priorytetowego „Mój elektryk” jest ograniczenie zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Program zakłada dwie ścieżki – dotacje dla osób fizycznych, które  obsługuje bezpośrednio NFOŚiGW oraz ścieżkę leasingową dla firm i organizacji prowadzoną przez Bank Ochrony Środowiska. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie NFOŚiGW w zakładce Mój elektryk.

Informacje dotyczące tematyki związanej z elektromobilnością można uzyskać w Biurze ds. Rewitalizacji przy Pl. Piłsudskiego 4 w pokoju nr 9.

Nowa biblioakcja MBP "BOOMbox i słuchasz!"

Miejska Biblioteka Publiczna zachęca do udziału w nowej akcji promującej słuchanie audiobook’ów. Poniżej zaproszenie do udziału w akcji od rawskich bibliotekarzy. Przeczytajcie...

"Zachęcamy do udziału w naszej nowej BIBLIOakcji! Tym razem promujemy słuchanie AUDIOBOOK’ów, czyli książek czytanych przez lektorów. Oferujemy Wam setki fantastycznych tytułów! Nie masz na czym ich posłuchać? Już masz!

Dzięki finansowemu wsparciu właściciela Restauracji McDonald’s w Rawie Mazowieckiej zakupiliśmy 5 nowiutkich boombox’ów – radioodbiorników z możliwością odtwarzania płyt cd. 
Osoby, które chciałyby wypożyczyć sprzęt i sprawdzić, czy forma AUDIOczytania będzie im odpowiadać – zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Wyszyńskiego 7 (pod filary). Boombox’y wypożyczymy całkowicie ZA DARMO – na początek – na miesiąc (z możliwością wydłużenia tego czasu, w zależności od zainteresowania akcją). 

Warunki udziału w akcji są dwa:

 • wypożyczający MUSI BYĆ Czytelnikiem biblioteki (posiadać kartę biblioteczną),
  - przy wypożyczeniu radioodbiornika należy jednocześnie wypożyczyć minimum 5 audiobook’ów z naszego księgozbioru. 
 • I tyle! Skorzystajcie z okazji i słuchajcie dla przyjemności!"

Zachęcamy! Warto skorzystać.

 • boombox i sluchasz1
 • boombox i słuchasz

Tytuł: Nowa akcja MBP Rawa Mazowiecka BOOMbox i słuchasz!

Treść: Słuchaj audiobooków na sprzęcie, który ci wypozyczymy za darmo. Warunki udziału w akcji: posiadanie karty czytelnika, wypozyczenie minimum 5  audiobook'ów ze zbiorów nasze biblioteki.

XX Rawskie Targi Edukacyjne 30 marca w formule on-line

Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla zaprasza uczniów szkół podstawowych z terenu Rawy Mazowieckiej, którzy kończą edukację na tym poziomie do udziału w jubileuszowych XX Rawskich Targach Edukacyjnych

Targi rozpoczną się 30 marca w formule on-line za pośrednictwem strony internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej.

Więcej w materiale video.

XX Rawskie Targi Edukacyjne

Świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Można już składać wnioski o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

Zgodnie ze specustawą świadczenie może być przyznane każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. 

Świadczenie przysługuje tylko w przypadku, kiedy wnioskujący nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej 22A, tylko od osób z terenu miasta Rawa Mazowiecka.

Więcej informacji i wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej MOPS.

 

Wielkanocny kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła

Muzeum Ziemi Rawskiej serdecznie zaprasza na Wielkanocny kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła. Kiermasz odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia w Jatkach Miejskich przy ul. Mickiewicza 11. Zapraszamy w godz. 10.00-15.00.

 • kiermasz

Tytuł: Wielkanocny kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła

Treść: Muzeum Ziemi rawskiej w Rawie Mazowieckiej zaprasza. 3 kwietnia 2022 r. (niedziela) w godz. 10-15. Jatki Miejskie, ul. Mickiewicza, Rawa Mazowiecka, tel. 781 700 503, e-mail: muzeumziemirawskiej@tlen.pl.

Grafika: cztery pisanki na niebieskim tle.

Zmiana trasy linii nr 1 komunikacji miejskiej

W związku z pracami rewitalizacyjnymi w ul. T. Kościuszki i na Placu Wolności, od 28 marca 2022 r. do odwołania ulega zmianie trasa autobusu miejskiego linii nr 1.

Od PSB Mrówka do Szkoły Podstawowej nr 1 przystanki komunikacyjne nie ulegają zmianie, natomiast od SP nr 1 autobus będzie jechał wyznaczonym objazdem tj. Al. Konstytucji 3 Maja i ul. Reymonta do przystanku w ul. Miłej.

Przystanek komunikacyjny na ul. Mickiewicza w kierunku osiedla Zamkowa Wola zostaje wyłączony. Godziny kursów autobusu nie ulegają zmianie.

Za utrudnienia przepraszamy.

Nowe nasadzenia i mała architektura na Pl. Piłsudskiego

Na Placu Piłsudskiego kontynuowane są nasadzenia zieleni. Na całym obszarze rewitalizacji zostanie posadzonych blisko 50 nowych okazałych drzew, a do tego kilka tysięcy krzewów, bylin i roślin kwiatowych. 

Rozpoczęto również instalację małej architektury. Pojawiają się nowe, stylowe ławki. W następnej kolejności będą instalowane również siedziska miejskie, kosze, wiaty rowerowe, rzeźby. 

 

 • nowe ławki na Placu Piłsudskiego
 • nowe ławki na Placu Piłsudskiego
 • 3
 • nowe nasadzenia na Placu Piłsudskiego
 • nowe nasadzenia na Placu Piłsudskiego
 • nowe nasadzenia na Placu Piłsudskiego

80. rocznica śmierci Braci Świderskich

Dzisiaj - 28 marca - przypada 80. rocznica bohaterskiej śmierci braci Świderskich. Zdzisława Świderskiego ps. „Mróz", „Zima" i jego brata Jerzego Świderskiego ps. "Jurek". Bracia Świderscy zginęli z rąk niemieckiego okupanta 28 marca 1942 r. 

Władze miasta Rawa Mazowiecka złożyły wiązankę pod obeliskiem z tablicą pamiątkową i oddali hołd poległym.

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Kabaret Czesuaf przedstawia "Skandal"

Miejski Dom Kultury zaprasza na dwie godziny doskonałej zabawy. W niedzielę, 10 kwietnia o godz. 16:00 wystąpi przed Państwem Kabaret Czesuaf. Nowe historie, intrygujące postaci, nieoczekiwane rozwiązania, a to wszystko osadzone w naszej codziennej, nie zawsze łatwej rzeczywistości. Popatrzcie na otaczający świat oczami trzech przystojniaków z piękną i energiczną blondynką na czele. 

Cena biletu - 60 zł – bilety dostępne on-line. Więcej informacji na stronie MDK.

 

 • Kabaret-Czesuaf-plakat

Dni Rawy w ostatni weekend maja

W ostatni weekend maja zapraszamy Państwa na Dni Rawy Mazowieckiej 2022. Odbędą się one na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji nad zalewem Tatar w dniach 28-29 maja 2022 r. 

W części artystycznej wystąpią znani i lubiani artyści. Gwiazdami imprezy będą: w sobotę KAZIK STASZEWSKI, a w niedzielę SYLWIA GRZESZCZAK.

Więcej szczegółów dotyczących imprezy podamy już wkrótce. Monitorujcie nasze serwisy i rezerwujcie ostatni majowy weekend na Dni Rawy.

Zapraszamy na Dni Rawy Mazowieckiej! Do zobaczenia.

Integracyjne spotkanie wielkanocne - zaproszenie

Młodzieżowa Rada Miasta jest inicjatorem wielkanocnego spotkania dla młodzieży i dzieci z Ukrainy, które przybyły do naszego kraju i miasta chroniąc się przed wojną. Chcemy bliżej poznać naszych ukraińskich przyjaciół, znaleźć wspólny język, poznać ich tradycje, by być z nimi w trudnym dla nich czasie. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie doskonałą okazją do bliższego poznania i wspólnego spędzenia czasu.

Współorganizatorami spotkania są: Urząd Miasta, Miejski Dom Kultury oraz Muzeum Ziemi Rawskiej.

Zaproszenie w języku polskim

Zapraszamy dzieci i młodzież z Ukrainy mieszkające w Rawie Mazowieckiej na integracyjne spotkanie wielkanocne

Spotkanie odbędzie się 2 kwietnia 2022 r., w godz. 11:00 - 14:00 w Jatkach Miejskich przy ul. Mickiewicza 11. 

W programie:
•    zwyczaje i tradycje wielkanocne, polskie i ukraińskie, 
•    tematyczne warsztaty plastyczne,
•    nauka przydatnych zwrotów w języku polskim i ukraińskim.

Zapraszamy również na słodki poczęstunek, a maluchów do kącika malarskiego i zabawę - szukanie czekoladowych jajek wielkanocnych.

Organizatorami spotkania są: Młodzieżowa Rada Miasta, Urząd Miasta, Miejski Dom Kultury oraz Muzeum Ziemi Rawskiej.

Zaproszenie w języku ukraińskim

Запрошуємо дітей та молодь з України, які проживають у Раві Мазовецькій, на інтеграційну Великодню зустріч

Зустріч відбудеться 2 квітня 2022 року, у годинах 11:00 - 14:00 в Ятках Мейських на вул. Міцкевича 11. 

У програмі:

 • Великодні звичаї та традиції, польські та українські,
 • тематичні мистецькі майстер-класи,
 • вивчення корисних фраз польською та українською мовами.

Ми також запрошуємо вас на солодке частування, а дітлахів у малярський куточок і на гру в пошук шоколадних писанок. 

Організатори зустрічі: Молодіжна Міська Рада, Ратуша, Міський Будинок Культури та Музей Равщини.

 • Zaproszenie1

Zaproszenie na spotkanie z mieszkańcami

Zapraszam mieszkańców Rawy Mazowieckiej, a szczególnie zamieszkujących w obszarze ograniczonym ulicami: Cmentarna, Tomaszowska, Przemysłowa i Katowicka oraz osiedla Tatar na spotkanie dotyczące przyszłości Rawy Mazowieckiej i kierunków jej dalszego rozwoju. 

Spotkanie odbędzie się 30 marca 2022 r. o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Krakowskiej 6C.

Podczas spotkania wspólnie przedyskutujemy dotychczasowe działania, jakie miasto podjęło i realizuje. Dodatkowo będzie możliwość przedstawienia swoich problemów i potrzeb oraz zapoznania się z informacjami na temat programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Program zakłada dofinansowanie na wymianę starych pieców na paliwo stałe oraz na termomodernizację budynków jednorodzinnych. 

W spotkaniu wezmą udział również: zastępca burmistrza Artur Piotrowski oraz radni Rady Miasta Rawa Mazowiecka.

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka 

 • mapa częsci Rawy

Maria Konopnicka zawita do Rawy

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie autorskie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Gościem spotkania będzie dziennikarz i pisarz – Kamil Staniszek, który publikuje pod pseudonimem Maria Konopnicka. Spotkanie odbędzie się 29 marca o godz. 18. Wstęp wolny.

Bibliotekarze przekazują zaproszenie na spotkanie:

„Jedną z literackich patronek roku 2022 jest Maria Konopnicka. Już we wtorek, 29 marca będziemy mieli przyjemność gościć ją, a właściwie... jego w naszej bibliotece! 
- Spokojnie, to nie żadna pomyłka, seans spirytystyczny, ani przedwczesny żart prima aprillisowy – zapewnia Zbigniew Pacho, dyrektor MBP. - Zaproszony przez nas gość od lat używa właśnie takiego pseudonimu artystycznego. Jeżeli chcecie dowiedzieć się dlaczego, zapraszamy na to intrygujące spotkanie. 

Kamil Staniszek na co dzień jest dziennikarzem i wydawcą gazety regionalnej „Kurier Południowy” oraz prowadzącym portal informacyjny PiasecznoNEWS.pl. Literacko debiutował w 2001 roku opowiadaniem „Gracz”, które ukazało się w „Nowej Fantastyce”. Na swoim koncie ma dwie powieści kryminalne - „Kocia morda” oraz „Zemsta ma smak czerwieni”. Ich akcja rozgrywa się w powiecie piaseczyńskim, a jej bohaterami są… dziennikarze lokalnej gazety. W ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Vesper ukazała się antologia „Grobowiec” z opowiadaniem Staniszka - „Nagła śmierć”. Pod koniec listopada natomiast na wydawniczym rynku pojawiła się jego najnowsza powieść grozy - „Pętla”. Między innymi o niej porozmawiamy na spotkaniu w naszej bibliotece. 

Spotkanie autorskie odbędzie się we wtorek, 29 marca (godz. 18:00). Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Wyszyńskiego 7 (sala konferencyjna na II piętrze). Autor przywiezie ze sobą najnowszą powieść. Będzie można ją zakupić i korzystając z okazji poprosić o pamiątkowy wpis do książki.” 

 

 • stani

Tytuł: Spotkanie autorskie Kamil Staniszek vel Maria Konopnicka

Treść: 29 marca, godz. 18:00, wstęp wolny. Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej (sala konferencyjna, II piętro)

Grafika: okładka książki Kamila Staniszka "Pętla"

Zmiany w organizacji ruchu w centrum miasta

Informujemy Państwa o zmianach w organizacji ruchu w centrum miasta. Dzisiaj została wykonana nowa asfaltowa nawierzchnia w ul. Armii Krajowej i na Pl. Wolności. W związku z tym od 24 marca (czwartek) możliwie będzie poruszanie się pojazdów po tych ulicach.

24 marca (czwartek) rozpocznie się frezowanie nawierzchni asfaltowej ul. Kościuszki na odcinku od pl. Wolności do skrzyżowania z ul. Faworną, a od 28 marca (poniedziałek) rozpoczną się prace wodno-kanalizacyjne oraz drogowe w ul. Kościuszki (na odcinku od pl. Wolności do skrzyżowania z ul. Faworną). W związku z tym ul. Kościuszki na ww. odcinku będzie nieprzejezdna.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że alternatywnym dojazdem do centrum miasta staje się ciąg drogowy: ul. Słowackiego, Armii Krajowej, pl. Wolności, ul. Kard. Wyszyńskiego, pl. Piłsudskiego. Ponadto z ul. Mickiewicza będzie możliwość dojazdu do pl. Wolności i dalszych ulic.

Prosimy o szczególną ostrożność oraz zwracanie uwagi na organizację ruchu w obrębie ww. obszaru.

 • nowa nawierzchnia asfaltowa na Pl. Wolności
 • prace rewitalizacyjne na Pl. Wolności
 • nawierzchnia asfaltowa na Pl. Wolności
 • prace na Pl. wolności
 • prace na Pl. Wolności
 • widok na ul. Kościuszki
 • widok na ul. Kościuszki
 • widok na ul. Kościuszki

Wiosenny FOTOpejzaż Rawy - MDK ogłasza konkurs fotograficzny

Miejski Dom Kultury zachęca do udziału w konkursie fotograficznym „Rawskie klimaty 2022 - Wiosenny pejzaż miasta". Prace będą przyjmowane do 20 czerwca do godziny 00:00. Zadanie konkursowe: Pokaż Rawę Mazowiecką w wiosennej aurze.

Zdjęcia można wykonać dowolnym urządzeniem (aparat, telefon, dron, go pro itp.). Fotografię można poddać dowolnej obróbce. Gotowe zdjęcie należy przesłać na adres mailowy: mdkrawa@interia.pl.

W wiadomości koniecznie należy podać: imię, nazwisko i datę urodzenia autora, miejscowość, dane kontaktowe (telefon/mail). W przypadku osób niepełnoletnich – także imię i nazwisko dorosłego opiekuna wraz z numerem kontaktowym.

Data urodzenia zadecyduje o przynależności do jednej z dwóch kategorii wiekowych: I - do lat 15, II - od lat 15.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.mdkrawa.pl oraz w siedzibie MDK. 

Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla.

 • foto2022-wiosna

Tytuł: Rawskie klimaty 2022 - wiosna w mieście

Treść: Konkurs fotografuczny pod patronatem Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka. Regulamin na stronie mdkrawa.pl oraz na facebook.com/mdkrawa

Grafika: wieża zegarowa na rawskim ratuszu, na pierwszym planie kwitnące na biało gałązki drzewa

Turniej siatkówki o Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej

W sobotę 19 marca w hali sportowej Milenium został rozegrany Turniej siatkówki chłopców w kategorii czwórek o Puchar Burmistrza Rawy Mazowieckiej. W turnieju wystartowało 11 zespołów z Warszawy, Bydgoszczy, Nakła nad Notecią, Łodzi i Rawy Mazowieckiej. 

W pierwszej fazie  turnieju przeprowadzono rozgrywki grupowe. Zwycięzcy grup zagrali o miejsca I – IV. Pozostałe drużyny grały o miejsca  V – VIII i IX – XI.
Do finału A  zakwalifikowały się drużyny z Bydgoszczy, Warszawy, Trójki Nakło i Rawy Mazowieckiej. Walka o zwycięstwo w całym turnieju była bardzo zacięta. Młodzi siatkarze zaprezentowali duże umiejętności i walczyli bardzo ambitnie o ostateczne zwycięstwo.  W grupie finałowej trzy drużyny odniosły po dwa zwycięstwa i doznały po jednej porażce, tak że o  zwycięstwie decydował lepszy stosunek setów i małych punktów. Ostatecznie pierwsze miejsce i Puchar Burmistrza wywalczyła drużyna MOS Wola Warszawa. Na drugim miejscu turniej zakończyli zawodnicy Chemika Bydgoszcz, a trzecie zajęła drużyna Trójki Nakła nad Notecią. Kolejne lokaty zajęli: IV Juvenia Rawa Mazowiecka, V Iskra Warszawa, VI Juvenia I, VII Juvenia IV, VIII Chemik Bydgoszcz II, IX SP nr 137 Łódź, X Bzura Ozorków i XI Juvenia III.

Przyznano również nagrody indywidualne najlepszym zawodnikom. MVP turnieju został zawodnik MOS Wola W-wa Antoni Domański. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Grzegorz Miszewski (Chemik Bydgoszcz I), Filip Pewniak (Trójka Nakło), Wojciech Dobrzelewski (MOS Wola W-wa), Gabriel Rzeźnicki (Juvenia II), Jan Pączek (Iskra W-wa), Wiktor Szczepański (Juvenia I), Oskar Kopacz (Chemik Bydgoszcz II), Tymoteusz Ogiński (SP nr 137 Łódź), Magda Bisińska (Juvenia III).

Organizatorami turnieju byli MUKS Juvenia i Miasto Rawa Mazowiecka.
 

 • siatkarze podczas meczu w hali Milenium
 • siatkarze podczas meczu w hali Milenium
 • siatkarze podczas meczu w hali Milenium
 • puchary dla zwycięzców
 • ceremonia wręczania nagród
 • ceremonia wręczania nagród
 • ceremonia wręczania nagród
 • uczestnicy zawodów
 • siatkarze w hali Milenium

Rawskie klimaty – podsumowanie zimowej edycji konkursu fotograficznego

W piątek 25 marca 2022 r. w Miejskim Domu Kultury zostanie podsumowana zimowa edycja konkursu fotograficznego RAWSKIE KLIMATY. Na konkurs wpłynęły 43 prace: 17 zdjęć w kategorii do 15 lat i 26 zdjęć w kategorii powyżej 15 lat. Wszystkich uczestników Miejski Dom Kultury zaprasza o godz. 18:00 do galerii na pierwszym piętrze.

Konkurs odbył się pod patronatem burmistrza Rawy Mazowieckiej Piotra Irli.

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego na warsztatach w Rawie

15 marca w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty dla studentów drugiego roku studiów licencjackich Uniwersytetu Łódzkiego, kierunku „Ekomiasto”. 19 studentów zapoznało się z procesem rewitalizacji, jaki jest realizowany w małych miastach na przykładzie naszego miasta.

Podczas wizyty studentom w krótkiej prezentacji przedstawiono proces opracowywania Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Rawa Mazowiecka na lata 2016-2025 oraz założenia wynikające z tego procesu. 

Krótko zostały omówione projekty miękkie, a następnie studenci zwiedzili kilka ważnych obiektów Rawy Mazowieckiej: Jatki Miejskie, Muzeum Ziemi Rawskiej, park miejski, zrewitalizowany kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Zamek Książąt Mazowieckich, Dzienny Dom Seniora, a na koniec Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Dla studentów były to ciekawe warsztaty, podczas których na żywo mogli zapoznać się z procesami rewitalizacyjnymi.

 • sala konferencyjna Jatek Miejskich, studenci oglądają prezentację
 • grupa studentów przed kościołen NP NMP
 • studenci na ścieżce pieszo-rowerowej
 • baszta zamkowa - widok z boku
 • studenci w Dziennym Domu Seniora
 • studenci wchodzą do Muzeum Ziemi Rawskiej

Złote medale siatkarek rawskiej „Dwójki”

8 marca w hali sportowej w Działoszynie został rozegrany finałowy turniej Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej dziewcząt. Rawę Mazowiecką reprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 2. 

W grupie półfinałowej rawskie zawodniczki odniosły komplet zwycięstw pokonując po 2:0 SP nr 9 z Łodzi i SP nr 5 z Konstantynowa Łódzkiego. W meczu o pierwsze miejsce ze Szkołą Podstawową z Wierzlasu drużyna rawskiej dwójki odniosła kolejne zwycięstwo w stosunku 2:1 zdobywając tym samym złote medale Mistrzostw Województwa Szkolnego Związku Sportowego

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr2 wystąpiła w następującym składzie: Amelia Fiuczek, Emilia Gromnicka, Klaudia Gwiazdowicz, Łucja Zimecka, Dominika Kozłowska, Karolina Rataj, Oliwia Stefańska. Trenerami dziewcząt są Magda Woźniak i Paweł Dębski. 

Rawianki będą reprezentować województwo łódzkie w finałowym turnieju o Mistrzostwo Polski, który odbędzie się w Głuchołazach.
Serdecznie gratulujemy życzymy jak najwyższego miejsca w turnieju mistrzowskim. 

fot. P. Dębski

 • drużyna siatkarek ze Szkoły Podstawowej nr 2 na zawodach w hali sportowej
 • drużyna siatkarek z SP nr 2 z medalami

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Krakowskiej

Uwaga zmotoryzowani! Informujemy, że w dniu 15 marca w godzinach popołudniowych zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu polegająca na zamianie pierwszeństwa ulic w rejonie skrzyżowania ul. Krakowskiej i Mickiewicza. 

Na skrzyżowaniu tym jadący ul. Krakowską będą mieli pierwszeństwo przed jadącymi ul. Mickiewicza. Zmiana ta jest podyktowana potrzebą poprawy przepustowości. 

Prosimy o szczególną ostrożność oraz zwracanie uwagi na organizację ruchu w obrębie ww. skrzyżowania.

 

 • skrzyżowanie

Zapraszamy w imieniu członków rawskiego stowarzyszenia

Zapraszamy serdecznie na marcowe spotkania z Toporami. Propozycje przygotowane są dla różnych grup wiekowych, także każdy znajdzie coś dla siebie.

Zajęcia będą odbywały się w Klubie Toporowym przy ul. Zwolińskiego 1. Zapraszamy w imieniu członków rawskiego stowarzyszenia nie tylko miłośników gier i stałych bywalców klubu, ale wszystkich chętnych.

Szczegóły oczywiście znajdują się na plakacie.

 • topor

Tytuł: Klub Miłośników Gier i Fantastyki zaprasza

Treść: wiek, marzec

 • 13+ 06.03, 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
 • 8+ 12.03, 14:00-19:00 Dzień z Talisman: Magia i miecz
 • 15+ 13.03, 14:00-19:00 Sesja RPG: The elder scrolls
 • 10+ 19.03, 14:00-19:00 Turniej gier video
 • 13+ 20.03, 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
 • 8+ 20.03, 14:00-19:00 Dzień dla fanów Asterixa i Obelixa 
 • 8+ 26.03, 14:00-19:00 Kącik dyskusyjny: Manga i anime
 • 15+ 26.03, 19:00-20:00 Kącik Dyskusyjny o Książkach Fantasy 
 • 13+ 27.03, 11:00-14:00 Zagrajmy w: Don’t starve together
 • 15+ 27.03, 14:00-19:00 Sesja RPG: Mysia straż

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Klub Toporowy: ul. Zwolińskiego I, szczyt bloku

Złoty Marcel Błaszczyk

Marcel Błaszczyk, reprezentant klubu MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka, zwyciężył w 3. Grand Prix Polski kadetów w tenisie stołowym. Zawody odbyły się w dniach 11-13 marca w Łaziskach Górnych. 

W finałowym spotkaniu Marcel Błaszczyk pokonał aktualnego lidera ogólnopolskiego rankingu do lat 15 – Rafała Formelę. Serdecznie gratulujemy Marcelowi kolejnego sukcesu. Trenerem Marcela jest Zbigniew Bajan. Gratulacje.

fot. MLUKS Dwójka

 • Marcel po zakończonym meczu przy stole tenisowym
 • Marcel na tle banerów zawodów
 • Marcel na najwyższym podium zawodów

Jak tworzyć projekty, które wygrywają? Szkolenie dla organizacji pozarządowych

Przedstawiciele rawskich organizacji pozarządowych spotkali się na szkoleniu  zorganizowanym przez Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Fundację Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi. Po wielu miesiącach była to pierwsza okazja do spotkania w szerokim gronie organizacji zrzeszających mieszkańców i świadczących im pomoc w rozwiązywaniu problemów. Każda z organizacji jest w naszym mieście postrzegana jako równoprawny partner miasta.

Zakres prowadzonej działalności rawskich organizacji pozarządowych obejmuje działania na rzecz dzieci, młodzieży, seniorów. Środki finansowe organizacje posiadają ze składek członkowskich, otrzymują również środki finansowe z budżetu miasta.

Na spotkaniu organizacje otrzymały informacje o dostępnych konkursach dotacyjnych oraz nieodpłatnej usłudze w zakresie doradztwa świadczonego przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Centrum KLUCZ w zakresie konsultacji projektów dotacyjnych, obsługi księgowej i prawnej.

Spotkanie było okazją do nawiązania partnerstw, powstania nowych pomysłów na działania i wzajemnej współpracy. Czas wspólnie spędzony wzbogacił naszą wiedzę i pokazał szerokie możliwości wnoszenia pozytywnych zmian w życiu mieszkańców Rawy Mazowieckiej.

 • szkolenie dla organizacji pozarządowych
 • szkolenie dla organizacji pozarządowych
 • szkolenie dla organizacji pozarządowych
 • szkolenie dla organizacji pozarządowych
 • szkolenie dla organizacji pozarządowych
 • szkolenie dla organizacji pozarządowych
 • logo Centrum Klucz
 • logo Instytut Spraw Obywatelskich
 • logo Rawskiego Centrum Organizacji Pozarządowych
 • logo Miasta Rawa Mazowiecka

Gary Moore Tribute Band na Dzień Kobiet

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zaprasza na koncert z okazji Dnia Kobiet. Koncert odbędzie się 13 marca 2022 o godz. 16.30 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.

Bilety na koncert w cenie 20 zł będzie można nabyć w kasie MDK. Serdecznie zapraszamy.

 • dzienkobiet2022

Tytuł: Jack Moore & Gary Moore Tribute Band 

Treść: Burmistrz Miasta Piotr Irla zaprasza na Koncert z okazji Dnia Kobiet. 13 marca 2022, 16:30, sala widowiskowa MDK, Rawa Mazowiecka, bilet 20 zł.

Grafika: zdjęcie zespołu Gary Moore Tribute Band 

8 marca - Dzień Kobiet

Drogie Panie,
8 marca to szczególny dzień, Wasze święto, Dzień Kobiet

Przyjmijcie od nas szczere podziękowania i życzenia. 
Dziękujemy Wam za miłość, za troskę, za dobre słowa, za każdy ciepły gest. 
Niech Wasi bliscy doceniają Waszą miłość, oddanie, cierpliwość i dobroć. 

Wszystkim mieszkankom Rawy Mazowieckiej życzymy, 
żeby zrozumienie, spokój i ciepło rodzinne gościło w Waszym życiu każdego dnia. 
Przyjmijcie również życzenia satysfakcji i sukcesów w pracy zawodowej 
oraz wielu lat życia w szczęściu i zdrowiu.

Z wyrazami szacunku,

Piotr Irla 
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

Artur Piotrowski
Zastępca Burmistrza Miasta

 • tulipany w kolorze żółtym i fioletowym

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oprócz oficjalnych uroczystości miały również odsłonę sportową. 6 marca o godz. 12.00 nad rawskim zalewem Tatar odbył się bieg Tropem Wilczym poświęcony pamięci bohaterów poległych w walce z  sowieckim reżimem.

Na starcie obu dystansów stanęło około 140 biegaczy. Wielu uczestników niedzielnej imprezy oddało hołd  bohaterom, biegnąc na obu dystansach. Na dystansie symbolicznym (1963 m) nie prowadzono oficjalnej klasyfikacji, na dystansie 5 km wyłoniono zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn. W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Pani Małgorzata Wróbel. Drugie i trzecie miejsce wywalczyły: Natalia Piotrowska i Nadia Smyczek.
W kategorii mężczyzn po raz kolejny w tej imprezie najszybszy był Maciej Budziński (MLUKS Rawa  Mazowiecka), drugie miejsce zajął Paweł Szymaniak, na trzecim miejscu uplasował się Piotr Trębacz. Zwycięzcy otrzymali z rąk Burmistrza Miasta pamiątkowe puchary. Ponadto przyznano wyróżnienie dla najliczniejszej rodziny, które otrzymali podobnie jak w roku 2020 Państwo Klimas. Najmłodszą uczestniczką niedzielnej imprezy została urodzona w 2021 r. Matylda Lesiak. Matylda dystans symboliczny pokonała z pomocą rodziców, finiszując o własnych siłach.

Po zakończeniu biegów na uczestników czekały na mecie gorące napoje i poczęstunek. Wszyscy zawodnicy otrzymali pakiety startowe zawierające między innymi koszulkę z wizerunkami bohaterów i pamiątkowy medal. 

Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok na kolejną edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.

 

 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.
 • Bieg Tropem Wilczym, 6 marca 2022 r.

Rozpoczynają się parce w ul. Fawornej

Dzisiaj (7.03) rozpoczynają się prace w ul. Fawornej. Nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu kołowego mostu na rzece Rawce oraz fragmentu ul. Fawornej, od skrzyżowania z ul. Słowackiego do skrzyżowania z ul. Kolejową.

Kierowców uprzejmie prosimy o korzystanie z dróg alternatywnych: drogi serwisowej wzdłuż trasy S8 lub wykorzystanie ul. Łowickiej i Warszawskiej.

Prosimy również o zwrócenie szczególnej uwagi na znaki drogowe i zachowanie ostrożności.

Bieg Tropem Wilczym - 6 marca - Biegniemy Ukraino, z pomocą!

Już w najbliższą niedzielę 6 marca odbędzie się X edycja biegu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2022 – organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. 

To największy bieg pamięci w Polsce, który jest coraz bardziej popularny także poza granicami naszego kraju. Tradycyjnie bieg odbędzie się na dwóch dystansach: symbolicznym, który wynosi 1963 metry (upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek” oraz na dystansie sportowym 5000 m.

Zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Ukrainie

Tegoroczna edycja biegu ma jeszcze jeden istotny wymiar. Solidaryzując się z walczącą Ukrainą przeprowadzimy zbiórkę pieniężną na rzecz poszkodowanych przez działania wojenne. Pieniądze będzie można wrzucać do specjalnie przygotowanych puszek.

Zapisy

Do udziału w biegu będzie można się zapisać wysyłając swoje dane (imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania) dzisiaj do godz. 13.00 na adres biuro@osirrawa.pl oraz 6 marca w biurze zawodów przy obiekcie hotelowym Tatar w godz. 9.30 – 11.45. Jak co roku uczestnicy  otrzymają bezpłatnie pakiety startowe zawierające między innymi pamiątkową koszulkę z wizerunkiem bohatera. Po zakończeniu rywalizacji na obu dystansach przedstawiciele władz miasta wręczą medale upamiętniające kolejną edycję Biegu Tropem Wilczym. Nagrody otrzymają również zwycięzcy biegu na 5 km w kategorii kobiet i mężczyzn. Start do pierwszego biegu na dystansie symbolicznym zaplanowano na godz.12.10. Na mecie na wszystkich uczestników czekać będą gorące napoje i słodki poczęstunek. 

Przypominamy o obowiązkowym wypełnianiu oświadczeń, których wzory oraz regulamin biegu znajdziecie na stronie miasta.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników czynnego spędzania wolnego czasu do uczczenia pamięci bohaterów i oficjalnego rozpoczęcia sezonu biegowego w Rawie Mazowieckiej.

 • TROPEM (13)

Tytuł: Biegniemy, Ukraino, z pomocą!

Treść: 6 marca w całej Polsce zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Numer zbiórki: 2022/624/OR. Non stop zbiórka na konto na rzecz ofiar wojny w Ukrainie mBank: 24 1140 1010 0000 5060 3200 1020. Organizator zbiórki: Fundacja Wolność i Demokracja

Konkurs na najciekawiej przedstawioną ofertę edukacyjną

Powiatowy Urząd Pracy w Rawie Mazowieckiej, Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej oraz Urząd Miasta Rawa Mazowiecka zapraszają szkoły ponadpodstawowe biorące udział w XX Rawskich Targach Edukacyjnych do udziału w konkursie na wyłonienie najciekawiej przedstawionej oferty edukacyjnej w formie multimedialnej, przy użyciu nowoczesnych technologii za pośrednictwem różnych platform przekazu.

Zgłoszenia do konkursu można składać do 14 marca. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony do 13 kwietnia. Na zwycięzców czekają nagrody. 

Szczegóły w regulaminie konkursu poniżej

Nowe konkursy dla organizacji pozarządowych

Ogłoszono nowe konkursy dla organizacji pozarządowych, na które można uzyskać dofinansowanie. Są to:  Kultura – Interwencje, „Patriotyzm jutra”, Program grantowy InwestorJa oraz Fundusz Pomocowy: otwarty konkurs grantowy – wiosna 2022, Wdzięczni bohaterom – żołnierzom Armii Krajowej . Nabór wniosków trwa do połowy marca 2022 r.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym w 2011 roku. Jest to dzień, w którym oddajemy hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

W ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele: Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koło w Rawie Mazowieckiej, Miasta Rawa Mazowiecka, Powiatu Rawskiego, Gminy Rawa Mazowiecka, rawskich placówek oświatowych i kulturalnych, Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Rawie Mazowieckiej, Platformy Obywatelskiej złożyli wiązanki oraz zapalili znicze pod tablicą Danuty Siedzikówny "Inki" - patronki rawskiego domu kultury.

 • trzyosobowa delegacja kombatantów przed tablicą Danuty Siedzikówny "Inki"
 • delegacja miasta składa kwiaty przed tablicą Danuty Siedzikówny "Inki"
 • delegacja powiatu przed tablicą
 • delegacja gminy przed tablicą
 • delegacja przed tablicą Danuty Siedzikówny "Inki"
 • delegacje i burmistrz miasta przed budynkiem Miejskiego Domu Kultury
 • tablica Danuty Siedzikówny "Inki", pod tablicą biało-czerwone wiązanki
 • tablica Danuty Siedzikówny "Inki", pod tablicą biało-czerwone wiązanki

Rawianie solidarni z Ukrainą

Wiele rodzin naszych wschodnich sąsiadów od kilku dni przeżywa prawdziwy dramat. Burmistrz Piotr Irla zdecydował o uruchomieniu telefonu o nr 785 555 410, pod którym są przyjmowane zgłoszenia osób mogących przyjąć potencjalnych uchodźców.

Urząd Miasta skoordynuje dalsze działania pomocowe, w zależności od rozwoju sytuacji.

 

Ferie z MRM

Ferie zimowe powoli dobiegają końca. Podczas ferii Młodzieżowa Rada Miasta przygotowała dwa ciekawe wydarzenia: konkurs walentynkowy i turniej sportowy.

Instagramowy konkurs walentynkowy „Jak spędzasz walentynki?”, Młodzieżowa Rada Miasta podsumowała 21 lutego. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez naszych sponsorów: Restaurację Klimaty i Cafe Kulturka. Vouchery dla dwojga na pewno pozwolą na ponowne uczczenie święta zakochanych.

Na turniej sportowy MRM zaprosiła 23 lutego na halę sportową ,,Milenium". W Mistrzostwach Rawy Mazowieckiej w Piłce Siatkowej Drużyn 4-osobowych wzięło udział dziesięć drużyn. Rywalizacja była zacięta, ale przede wszystkim wszyscy doskonale się bawili. 

Po rozgrywkach, podliczono punkty, wyłoniono zwycięzców i wręczono nagrody.

Pierwsze miejsce zajął zespół „Karakany", miejsce drugie „OG Baniditos", a miejsce trzecie – „Team Koper". Sędziowie nagrodzili również najlepszych kilku zawodników turnieju. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci sprzętu sportowego. Pierwszą nagrodę ufundował sklep Bodex Sport, drugą i trzecią nagrodę Młodzieżowa Rada Miasta, a najlepsi zawodnicy turnieju otrzymali vouchery od naszych sponsorów: Bonita Boutique, Fashion Quuen oraz Uzdrowiska Uniejów Park.

Serdecznie dziękujemy zawodnikom i sponsorom.

fot. MRM

 • podsumowanie konkursu walentynkowego, przewodnicząca MRM i zwycięzcy konkursu
 • turniej siatkówki, prezentacja zawodników
 • turniej siatkówki, prezentacja zawodników
 • dwa zespoły grają na boisku
 • dwa zespoły grają na boisku
 • dwa zespoły grają na boisku

Gary Moore Tribute Band na Dzień Kobiet

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zaprasza na koncert z okazji Dnia Kobiet. Koncert odbędzie się 13 marca 2022 o godz. 16.30 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Bilety na koncert w cenie 20 zł będzie można nabyć w kasie MDK już od poniedziałku 28 lutego od godz. 8:00. Serdecznie zapraszamy.

Gary Moore Tribute Band 

Gary Moore to legenda brytyjskiej muzyki gitarowej. Spod jego palców wyszły takie perełki jak Still got the blues, Parisienne walkways czy rockowy After the war. Najpiękniejsze solówki tego artysty usłyszmy już 13 marca. Zagra je syn legendy - Jack oraz grupa znakomitych polskich muzyków. 

 

 • dzienkobiet2022

Tytuł: Jack Moore & Gary Moore Tribute Band 

Treść: Burmistrz Miasta Piotr Irla zaprasza na Koncert z okazji Dnia Kobiet. 13 marca 2022, 16:30, sala widowiskowa MDK, Rawa Mazowiecka, bilet 20 zł.

Grafika: zdjęcie zespołu Gary Moore Tribute Band 

Interaktywna wystawa „Świat zmysłów” w rawskim muzeum

W dniu 2 marca 2022 r. o godz. 14:00 Muzeum Ziemi Rawskiej (ul. Łowicka 26) zaprasza na otwarcie interaktywnej wystawy “Świat zmysłów”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Celem wystawy „Świat zmysłów” jest przybliżenie widzom, zwiedzającym anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów. Na wystawie znajduje się ok. 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. 

Wystawa ma charakter interaktywny, tematyka wystawy jest prezentowana poprzez doświadczenia wykonywane samodzielnie przez widza. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska. W ten sposób widz, samodzielnie eksperymentując, przemienia się z biernego obserwatora we współtwórcę wystawy i bawiąc się zdobywa nową wiedzę.

 

Opłaty za odbiór odpadów komunalnych

Urząd Miasta Rawa Mazowiecka przypomina, że stawka za odbiór odpadów komunalnych w roku 2022 wynosi 18,50 zł na miesiąc od osoby.

Opłatę za odbiór odpadów komunalnych należy uiszczać w łącznej wysokości za dwa miesiące w następujących terminach:

 • za styczeń i luty – do końca lutego danego roku, 
 • za marzec i kwiecień – do końca kwietnia danego roku, 
 • za maj i czerwiec – do końca czerwca danego roku,
 •  za lipiec i sierpień – do końca sierpnia danego roku,
 •  za wrzesień i październik – do końca października danego roku, 
 • za listopad i grudzień – do końca grudnia danego roku. 

Opłaty należy dokonywać na indywidualny rachunek bankowy lub w kasie urzędu.

Jak tworzyć projekty, które wygrywają - szkolenie dla rawskich organizacji pozarządowych

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza przedstawicieli rawskich organizacji pozarządowych na szkolenie pt. „Jak tworzyć projekty, które wygrywają”. Szkolenie odbędzie się 10  marca 2022 r. o godz. 15.00 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Miłej 2.

Zgłoszenia

Zgłoszenia przyjmowane są do 8 marca telefonicznie tel. 46 814 37 69 lub mailowo e-mail oswiata@rawamazowiecka.pl. Organizatorami spotkania są Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich.

Program szkolenia

 1. Jak tworzyć projekty, które wygrywają – tworzymy wzorcowy projekt - 2h
 2. Rynek dotacji obecnie – źródła pozyskiwania dotacji - 30 min.
 3. Doradztwo projektowe dla rawskich organizacji – oferta Instytutu i potrzeby uczestników - 15 min.
 4. Targ pomysłów na działania na obszarze rewitalizacji w Rawie Mazowieckiej - 15 min.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

23 lutego – Dzień Walki z Depresją

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 r. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. 

„Depresja to jedna z najbardziej popularnych chorób, która w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie, a także jest przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy też brak wsparcia ze strony najbliższych, sprawiają, iż na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.

Depresja – czy da się jej zapobiec?
Choroba najczęściej diagnozowana jest u osób między 20. a 40. rokiem życia. Choć przyjęło się zakładać, że zespół depresyjny nie może rozwinąć się przed zakończeniem okresu dojrzewania, coraz więcej psychiatrów jest zdania, że problem dotyczy ok.2% niepełnoletnich. Obecnie uważa się, że nie ma pojedynczego czynnika odpowiedzialnego za powstanie depresji, ale że choroba ta uwarunkowana jest różnymi czynnikami, które działają równocześnie. Jest zdradliwa, łatwo ją pomylić z objawami innych chorób. Prawdopodobnie każdy z nas ma w swoim otoczeniu osobę, która zmaga się z depresją. Warto pamiętać, że to nie chwilowy spadek nastroju, ale długotrwały smutek, brak zainteresowania rzeczami, które dotychczas sprawiały przyjemność, utrzymujący się niepokój.

Depresja coraz częściej dotyka także młodzież. Szacuje się, że jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Jeśli objawy choroby utrzymują się ponad dwa tygodnie, należy poszukać pomocy – u lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej lub do innego pracownika opieki zdrowotnej. Depresję można wyleczyć za pomocą psychoterapii i/lub leków przeciwdepresyjnych.” Źródło www.gov.pl

Jeśli ktoś z Twoich bliskich walczy z permanentnym smutkiem, obniżeniem nastroju, rozdrażnieniem, zobojętnieniem, zamiast udzielać dobrych rad wspieraj emocjonalnie, rozmawiaj, interesuj się, zapytaj co się dzieje? Jak możesz pomóc?

W Rawie Mazowieckiej lekarz psychiatra (bez wymaganego skierowania) przyjmuje w dwóch przychodniach: NZOZ „Centrum Medyczne Verbena”, ul. Krakowska 9, tel. 46 814 08 08 oraz NZOZ Przychodnia Lekarska  „Remedium”, ul. Polna 2b, tel. 46 814 54 77.

Podajemy również Numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 – czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Pamiętajmy, nikt nie powinien bać się poprosić o pomoc specjalistów. Depresję można i należy leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, obejmujące psychoterapię i farmakoterapię.

 

Feriada w Rawie

W czasie ferii zimowych dzieci i młodzież z Rawy Mazowieckiej biorą udział w licznych zajęciach: sportowych, warsztatowych, teatrzykach i in. Jednostki kultury przygotowały różnorodne programy: MBP zaprosiła do udziału w bibliotecznych podróżach po europejskiej literaturze, MDK na liczne przedstawienia, warsztaty artystyczne, pokazy, MZR na warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. ZGO Aquarium zaprosiło dzieci do korzystania z pływalni i lodowiska. Nadal trwają zajęcia w klubie Toporowym i Świetlicy Środowiskowej.

W ramach Sportowej Feriady zostały zorganizowane turnieje piłki nożnej, piłki siatkowej, tenisa ziemnego, zawody strzeleckie z broni pneumatycznej i zajęcia karate. Szczególnie dużą popularnością cieszy się z turniej piłki nożnej rozgrywany na hali sportowej Milenium, w którym bierze udział ponad 70 młodych piłkarzy. Dużym powodzeniem cieszą się również zawody strzeleckie odbywające się na strzelnicy LOK przy ul. Jerozolimskiej. Jutro (23.02) w hali sportowej Milenium zostanie rozegrany turniej czwórek w piłce siatkowej zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta.  

Ogółem w zajęciach feryjnych bierze udział kilkaset dziewcząt i chłopców, uczniów rawskich szkół.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu rawskiego. Dzisiaj (18.02) od godz. 22 obowiązuje ostrzeżenie przed silnym wiatrem, stopień zagrożenia drugi.

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, w porywach 115 km/h, z zachodu. Silne wiatry mają ustąpić jutro (19.02) po godz. 18.

Zachowajmy szczególną ostrożność i jeśli możemy pozostańmy w domach.

Bieg Tropem Wilczym - 6 marca

Bieg Tropem Wilczym

Zbliża się X edycja biegu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2022 – organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. Z tej okazji miło nam zakomunikować, że po rocznej przerwie spowodowanej pandemią ta impreza sportowa wraca do Rawy Mazowieckiej.

Tropem Wilczym to największy bieg pamięci w Polsce, który jest coraz bardziej popularny, także poza granicami naszego kraju. Tradycyjnie bieg odbędzie się na dwóch dystansach: symbolicznym, który wynosi 1963 metry (upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”) oraz na dystansie sportowym 5000 m. Bieg odbędzie się 6 marca.

Zapisy

Do udziału w biegu można zapisać się wysyłając swoje dane (imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania) na adres biuro@osirrawa.pl lub sport@rawamazowiecka.pl oraz 6 marca w biurze zawodów przy hali sportowej OSiR Tatar w godz. 9.30 – 11.45.

Start do pierwszego biegu na dystansie symbolicznym zaplanowano na godz.12.00.

Jak co roku uczestnicy otrzymają bezpłatnie pakiety startowe zawierające między innymi pamiątkową koszulkę z wizerunkiem bohatera. Po zakończeniu rywalizacji na obu dystansach przedstawiciele władz miasta wręczą medale upamiętniające kolejną edycję Biegu Tropem Wilczym. Nagrody otrzymają również zwycięzcy biegu na 5 km w kategorii kobiet i mężczyzn. Na mecie na wszystkich uczestników czekać będą gorące napoje i słodki poczęstunek

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników czynnego spędzania wolnego czasu do uczczenia pamięci bohaterów i oficjalnego rozpoczęcia sezonu biegowego w Rawie Mazowieckiej.

Ważne! Wypełnijcie oświadczenia

Przypominamy o obowiązkowym wypełnianiu oświadczeń, których wzory zamieszczamy poniżej wraz z regulaminem imprezy. 

 • baner 1
 • baner 2

XX Targi Edukacyjne

Powiatowy Urząd Pracy, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta zapraszają na XX Targi Edukacyjne. Odbędą się one w formie e-targów 30 marca 2022 r. Ofertę edukacyjną absolwentom szkół podstawowych przedstawią szkoły ponadpodstawowe powiatu rawskiego i powiatów ościennych. Więcej informacji już wkrótce.

Targi Edukacyjne

Ferie zimowe w Rawie

Dzieci i młodzież w Rawie Mazowieckiej rozpoczynają drugi dzień ferii zimowych. Urząd Miasta oraz placówki kultury i sportu przygotowały wiele atrakcji, zajęć sportowych, warsztatów. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Na Rawską Feriadę 2022 zapraszają Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska i Burmistrz Miasta Piotr Irla.

Przypominamy program Rawskiej Feriady.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13

Złoto, srebro i trzy brązy dla rawskich lekkoatletów

Podczas Halowych Mistrzostw Województwa Łódzkiego Młodzików w Łodzi lekkoatleci z klubu MLUKS RAWA (trener Jarosław Wasiak) zdobyli 5 medali: 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe. Mistrzowski tytuł na 60 m z ubiegłego roku obronił Igor Łuczyński ustanawiając wynikiem 7.36 rekord życiowy. Igor zdobył również srebrny medal na 300 m (39.68 PB).

Brązowe medale wywalczyły dziewczęta: na 60 m Julka Modelewska (8.01) oraz Natalia Piotrowska (600 m) i Maja Szczur (2000 m).

Gratulujemy wspaniałych występów i życzymy kolejnych sukcesów.

fot. MLUKS Rawa

 • dwie zawodniczki MLUKS Rawa na bieżni podczas mistrzostw
 • Julka Modelewska podczas dekoracji na podium
 • Igor Łuczyński z trenerem Jarosławem Wasiakiem

Ferie ze stowarzyszeniem Topory

Zapraszamy serdecznie na tegoroczne Ferie z Toporami. Zajęcia będą odbywały się codziennie od 11 do 27 lutego zawsze w godzinach 14-19 w Klubie Toporowym przy ul. Zwolińskiego 1. Zapraszmy nie tylko miłosników gier RPG i stałych bywalców klubu stowarzyszenia Topory, ale wszystkich chętnych.

Obowiązują jednak pewne obostrzenia. Przy wejściu do budynku Klubu należy zdezynfekować ręce oraz wewnątrz zachować dystans społeczny. Podczas przebywania w Klubie trzeba nosić maseczkę. Należy oczywiście przyjść zdrowym.

Zapraszamy w imieniu członków rawskiego stowarzyszenia.

 • topory

Dotacje WFOŚiGW dla osób fizycznych

Dotacje dla osób fizycznych: na usuwanie wyrobów zawierających azbest, na wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz na wykonanie przyłączy kanalizacyjnych to programy WFOŚiGW w Łodzi, na które można uzyskać dofinansowanie. Wnioski można składać do końca lutego lub do końca marca, w zależności od programu.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programów. Informacje nt. Programów dostępne są na stronie miasta lub na stronie WFOŚiGW w Łodzi.

Trwa nabór do projektu PFRON rehabilitacji kompleksowej

Oddział Łódzki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi rekrutację osób niepełnosprawnych oraz osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich stanu zdrowia i ich zainteresowań do ośrodka rehabilitacyjnego, mieszczącego się w Centrum Rehabilitacji obok lasu w Grębiszewie, niedaleko Mińska Mazowieckiego lub też innego ośrodka np. w Wągrowcu.

Jest to projekt pilotażowy PFRON dofinansowany ze środków UE. Projekt oferuje przede wszystkim kompleksową rehabilitację zawodową tj. szkolenia, warsztaty, kursy w zakresie zmiany zawodu. Pobyt w ośrodku jest całkowicie bezpłatny (trwa średnio ok. 6 miesięcy). Rehabilitacja odbywa się w aspektach medycznym, psychospołecznym i zawodowym. Głównym założeniem projektu jest szansa na aktywizację zawodową uczestnika projektu.

Osoba do kontaktu w zakresie rekrutacji: Anna Ciupa 42 20-50-120 aciupa@pfron.org.pl. Najbliższa komisja rekrutacyjna w Oddziale Łódzkim PFROPN w Łodzi odbędzie się pod koniec lutego br.  Informacja o projekcie - źródło www.pfron.org.pl

Chętnych zapraszamy do zapoznania się z projektem.

 • Plakat Rehabilitacja kompleksowa

Tytuł: Powrót do zdrowia - powrót do pracy

Treść: Jeśli z powodu wypaku lub pogorszenia stanu zdrowia nie możesz wykonywać dotychczasowej pracy, a chcesz być nadal aktywny zawodowo i cieszyć się pełnią życia - zgłoś się do nas i weź udział w bezpłatnej rehabilitacji kompleksowej - zawodowej, psychospołecznej i medycznej.

Zgłoś się do programu Kompleksowej Rehabilitacji ! Otrzymasz wszechstronną pomoc:

 • w wyborze i nauce zawodu,
 • w znaleziemniu pracy lub rozpoczęciu działalności gospodarczej,
 • w poprwie stanu zdrowia,
 • w odzyskaniu wiary we własne możliwości.

Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej prowadzone są w ramach Projektu: "Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub porót do pracy" nr: POWR.02.06.00-00-0057/17 realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we wspólpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - Państwowym Instytutem Badawczym.

Projekt finanasowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżet Państwa.

Kontakt PFRON: Inforlinia (22) 50 55 600. adres email: ork@pfron.org.pl, www: rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl

Prowadzenie rekrutacji do udziału w rehabilitacji, kontakt z oddziałem łódzkim PFRON tel. 42 20 50 120, e-mail: aciupa@pfron.org.pl

Grafika: sześć zdjęć, trzy przedstawiające ośrodek rehabilitacyjny: widok z zewnatrz, wnętrze pokoju oraz basen oraz trzy przedstawiające zajęcia przy komputerze, bibliotekę i salę do masażu

Ferie zimowe tuż, tuż

Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska i Burmistrz Miasta Piotr Irla zapraszają dzieci i młodzież na Rawską Feriadę 2022. W dniach 14-27 lutego w Rawie Mazowieckiej będzie odbywać się szereg zajęć i wydarzeń organizowanych przez jednostki kultury, sportu oraz inne organizacje i stowarzyszenia. 

Przekazujemy pełny program ferii. Informacje na temat programu dostępne są również na stronach inernetowych i profilach fb poszczególnych placówek.

Zapraszamy do zapoznania się z programem Rawskiej Feriady 2022. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. 

 • Rawska Feriada
 • Ferie na sportowo

26 lutego - Koncert Karnawałowy w MDK

26 lutego, sala widowiskowa MDK, godz. 18 - to będzie niezapomniany karnawałowy wieczór. Karnawał to czas radosnej zabawy. Miejski Dom Kultury zaprasza na wspaniały, różnorodny repertuarowo koncert muzyczno – baletowy. Wysoki poziom artystyczny wieczoru gwarantują wykonawcy - najlepsi artyści Teatru Wielkiego w Łodzi.

Bilety w cenie 30 zł są sprzedawane od dzisiaj (7.02) w kasie MDK.

Na scenie zabrzmią same światowe przeboje. Publiczność usłyszy słynne arie i duety z operetek: "Księżniczka Czardasza", "Wesoła Wdówka", "Hrabina Marica", "Baron Cygański". Musicale: "My Fair Lady", "West Side Story", "Skrzypek na dachu". Zabrzmią piosenki włoskie, między innymi słynne "Volare", rytmy hiszpańskie "Granada". Para baletowa zatańczy natomiast "Kankana" J. Ofenbacha i Tango Argentyńskie do muzyki Astora Piazzoli – "Libertango". Klasa sama w sobie.

Na rawskiej scenie wystąpią: Dominika Kobalczyk - sopran spinto, artystka Teatru Wielkiego w Łodzi, Mirosław Niewiadomski - najlepszy tenor estradowy w Polsce, Ziemowit Wojtczak - baryton, artysta Teatru Wielkiego w Łodzi, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, Beata i Adam Grabarczykowie - soliści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, para baletowa z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Zapraszamy na fantastyczny wieczór do MDK.

 • viva

Tytuł: Viva Carnaval

Treść: 26.02.2022, godz. 18:00, sala widowiskowa MDK, Rawa Mazowiecka. Soliści Teatru wielkiego w Łodzi: Dominika Kobalczyk - sopran spinto, artystka Teatru Wielkiego w Łodzi, Mirosław Niewiadomski - najlepszy tenor estradowy w Polsce, Ziemowit Wojtczak - baryton, artysta Teatru Wielkiego w Łodzi, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, Beata i Adam Grabarczykowie - soliści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, para baletowa z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Grafika: maska z nutami i biała róża

 

Spędź Walentynki w Kinie Konesera

W poniedziałek 14 lutego w Walentynki Miejski Dom Kultury zaprasza do Kina Konesera. Nie tylko dla zakochanych romans wszech czasów na dużym ekranie - "Casablanca". Słynny melodramat, film legenda, a odtwórcami głównych ról - Humphrey Bogart i Ingrid Bergman.

Film, który proponuje MDK zdobył 5 nominacji do Oscara oraz 3 statuetki, włączając w to "Najlepszy Film" 1943 roku. Uznawany jest za jeden z najbardziej znanych filmów w historii kina. Jeśli jeszcze go nie widzieliście - koniecznie trzeba to nadrobić. Jeśli widzieliście - warto go sobie odświeżyć. 

Seans odbędzie się w poniedziałek, 14 lutego o godz. 18.30. Bilet tylko 10 zł.

Kilka słów o filmie

Akcja filmu dzieje się podczas II Wojny Światowej w okupowanej przez Niemców i francuskich kolaborantów Casablance. Do Casablanki łatwo się dostać, ale trudno ją opuścić, zwłaszcza jeśli jest się poszukiwanym przez nazistów, tak jak działacz czeskiego ruchu oporu Victor Laszlo (Paul Henreid). Jedyną jego nadzieją okazuje się być właściciel nocnego klubu Rick Blaine (Humphrey Bogart) - cyniczny Amerykanin, który nie jest skory do pomocy, tym bardziej, że żoną Victora jest jego była ukochana, która złamała mu serce - Ilsa (Ingrid Bergman). Dawne uczucia odżywają. W zamian za ułatwienie mężowi wyjazdu z Casablanki, Ilsa proponuje Rickowi siebie. Główny bohater musi dokonać wyboru. Czy uczucie zwycięży w obliczu wojny?

Zapraszamy na seans.

 • kino-casablanca

Tytuł: Walentynkowe Kino Konesera. MDK.

Treść: Casablanca, Michael curtiz. MDK, Rawa Mazowiecka, 14 lutego 2022, godz. 18:30, bilet 10 zł.

Ferie zimowe z Aquarium

ZGO Aquarium przygotował program na ferie dla dzieci i młodzieży. Program ferii kierowany  jest do wszystkich uczniów szkół i przedszkoli z terenu Miasta Rawa Mazowiecka jak również dla dzieci i młodzieży spoza naszego miasta, ale na nieco innych zasadach.

Ferie z Aquarium rozpoczną się 14 lutego. Dzieci i młodzież z Miasta Rawa Mazowiecka będą mogły korzystać z bezpłatnej pierwszej godziny pływalni, lodowiska i figloraju, po przekroczeniu czasu - naliczanie minutowe. Dzieci i młodzież spoza miasta - pierwsza godzina korzystania z pływalni, lodowiska i figloraju z bonifikatą 50%, po przekroczeniu czasu - naliczanie minutowe. Wypożyczenie łyżew dla dzieci i młodzieży korzystających z kasków ochronnych - bonifikata 50%.  Naliczenie bonifikty za korzystanie z pływalni po okazaniu legitymacji szkolnej lub znaczka z logotypem przedszkola.

Pływalnia Aquarium będzie dostępna w dniach 14-18 lutego i 21-25 lutego w godzinach od 8:00 – 15:00 (z ostatnim wejściem o godz. 14:00). Dodatkową atrakcją w dniach 25-27 lutego będzie dostępny na basenie sportowym wodny tor przeszkód.

Aquarium nie ubezpiecza dodatkowo uczestników zajęć. Od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-12:00 będą wydawane darmowe kanapki i herbata z cytryną.

Obostrzenia covidowe, reżim sanitarny w Aquarium

Ze względu na covid-19 plan ferii planowany jest zgodnie z obecnym reżimem sanitarnym, a na pływalni i lodowisku obowiązują limity. Uczestniczące w feriach dzieci i młodzież obowiązują szczegółowe regulaminy korzystania z basenu, lodowiska oraz figloraju.
Program ferii z Aquarium może ulec zmianie w zależności od zmieniającej się sytuacji epidemicznej.

 • Ferie 2022_Aquarium
 • fot. Foto Milejka, Aquarium Centrum Fit Rawa od ul. Tatar

Ograniczenia w obsłudze interesantów w Urzędzie Miasta

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 od 1 lutego 2022 r. wprowadzono ograniczenia obsługi interesantów Urzędu Stanu Cywilnego oraz Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

Urząd Stanu Cywilnego

USC obsługuje wyłącznie mieszkańców miasta i gminy Rawa Mazowiecka oraz w sprawach:

 • rejestracji dziecka urodzonego w Rawie Mazowieckiej,
 • rejestracji zgonu, który nastąpił na terenie miasta i gminy Rawa Mazowiecka.

We wszystkich sprawach (poza rejestracją zgonu) interesanci będą przyjmowani po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym - nr tel. 46 814 47 79 lub 785 555 976.

Referat Spraw Obywatelskich

RSO obsługuje w pierwszej kolejności mieszkańców miasta Rawa Mazowiecka w zakresie:

 • zadań wynikających z ustawy o ewidencji ludności np.: spraw meldunkowych, spraw związanych z ewidencją ludności, wydawanie zaświadczeń,
 • zadań wynikających z ustawy o dowodach osobistych np.: przyjmowania wniosków i wydawaniem dowodów osobistych.

Interesanci będą przyjmowani po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym - nr tel. 46 814 21 80.

Pozostałe wydziały

Pozostałe wydziały Urzędu Miasta pracują w trybie hybrydowym.

Wszystkich mieszkańców prosimy o rozwagę i ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta i w miarę możliwości załatwiania spraw przy wykorzystaniu środków komunikacji zdalnej (telefonicznie, pocztą elektroniczną).
Jeśli wizyta w urzędzie jest niezbędna interesantów prosimy o obowiązkowe stosowanie środków do dezynfekcji rąk. Przez cały czas trwania wizyty w urzędzie interesant zobowiązany jest również do zakrywania nosa i ust oraz zachowania dystansu.

„Jak najdalej stąd” w kinie konesera

Miejski Dom Kultury zaprasza na poniedziałkowy seans w ramach cyklu Kino konesera. 7 lutego o godz. 18.30 polski dramat w reżyserii Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”.  W rolach głównych zobaczymy na dużym ekranie: Zofię Stafiej, Kingę Preis, Arkadiusza Jakubika. Bilet w cenie 10 zł do nabycia w kasie MDK.

„Jak najdalej stąd” - Nastolatka rusza w podróż życia

Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego ojca do Polski.

 

 • kino-jaknajdalej

Tytuł: Kino konesera MDK. "Jak najdalej stąd".

Treść: Piotr Domalewski. MDK Rawa Mazowiecka, 7 lutego 2022, godz. 18:30, bilet 10 zł.

Ferie w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała program dla dzieci w wieku 5-12 lat na zbliżające się ferie zimowe i zaprasza na „Baśniowe podróże po europejskiej literaturze”. Zajęcia prowadzone będą w dniach 14-18 lutego w godz. 11:30-13:00.
Ze względu na obostrzenia covidowe na zajęcia będą obowiązywały zapisy, a grupy będą liczyły maksymalnie 20 osób. 

Co w programie?

14 lutego – Pierwszy kraj witamy i do Francji zmierzamy 
15 lutego – Drugi kraj witamy i do Włoch wszystkich zapraszamy
16 lutego – Trzeci kraj witamy i z Polską się zapoznamy 
17 lutego –  Czwarty kraj witamy i Wielką Brytanię do biblioteki wprowadzamy
18 lutego  – Piąty kraj witamy i do Skandynawii uciekamy

Przekazujemy zaproszenie z rawskiej biblioteki:

„Codzienne zajęcia rozpoczniemy bajką na dywanie w czytelni. Następnie będziemy się bawić, tańczyć i śpiewać, a na koniec zajęć zaprosimy Was do kącika plastycznego. Gotowe prace będziecie mogli zabrać oczywiście na pamiątkę do domu. Wszystkie nasze propozycje tematycznie będą związane z dniem przewodnim BIBLIOpodróży. Poznamy ciekawostki związane z geografią, historią i kulturą danego kraju. Będziemy mieć także wyjątkowych gości… 

Na zakończenie ferii ogłosimy konkurs fotograficzny, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy Czytelnicy naszej biblioteki. Szczegóły zabawy podamy na www.bibliotekarawa.pl, a także na naszych profilach społecznościowych. 

UWAGA! Ze względu na ograniczenia sanitarne, liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona i obowiązują zapisy. Będziemy prowadzić je od godz.14:00, wyłącznie telefonicznie pod numerem 535 282 791, w dniu poprzedzającym rozpoczęcie zajęć. Zapisy na zajęcia w poniedziałek, 14 lutego rozpoczniemy w czwartek, 10 lutego o godz. 14:00. Zapisy na zajęcia we wtorek, 15 lutego rozpoczniemy w poniedziałek, 14 lutego o godz. 14:00 itd.

Rodzic/opiekun zobowiązuje się przyprowadzić na zajęcia dziecko zdrowe. W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów, osoby prowadzące zajęcia mają prawo nie przyjąć dziecka pod opiekę."

 

 

 • Ferie z MBP

Tytuł: Ferie z MBP Rawa

Treść: Baśniowe podróże po europejskiej literaturze. 14-18 lutego 2022, godz. 11:30-13:00, obowiązują zapisy, tel. 535 282 791, liczba miejsc ograniczona. Szczegółowy plan ferii jest dostępny na www.bibliotekarawa.pl

Artystyczne ferie z MDK - zapisy już od 2 lutego

Miejski Dom Kultury przygotował bogaty program artystyczny na zbliżające się ferie zimowe. Uwaga! Ze względu na obowiązujące restrykcje covidowe, na zajęcia podczas ferii obowiązują zapisy. Zapisy zostaną uruchomione już jutro i będą trwać do 9 lutego lub do wyczerpania miejsc. 

Co w programie ferii z MDK?

Seanse filmowe, przedstawienia teatralne i kreatywne warsztaty artystyczne. Przedstawienia teatralne, filmy i pokazy iluzji są płatne – 5 zł od osoby (do nabycia w kasie przed rozpoczęciem wydarzenia).

Warsztaty artystyczne dla dzieci prowadzone będą w grupach maksymalnie 12-15-osobowych. MDK planuje utworzenie dwóch grup. Decyduje kolejność zgłoszeń. Oferta skierowana jest dla dzieci w przedziale wiekowym obejmującym uczniów klas I–VI z terenu Rawy Mazowieckiej (dzieci spoza Rawy będą zapisywane, o ile zostaną wolne miejsca). Zajęcia są płatne: 50 zł - koszt za jeden tydzień, 100 zł - koszt za dwa tygodnie. 

Zapisy na warsztaty artystyczne prowadzone będą wyłącznie osobiście w dniach 2–9.02.2022 r. (lub do wyczerpania miejsc) w Miejskim Domu Kultury przy ul. Krakowskiej 6c, w godzinach 10.00-17.00.  Udział dziecka w zajęciach można zgłosić na jeden lub na dwa tygodnie (obowiązuje karta zgłoszenia - do wypełnienia w siedzibie MDK lub do pobrania na stronie internetowej MDK). W przypadku nieobecności dziecka na warsztatach (nawet jeżeli nieobecność ta spowodowana będzie chorobą, kwarantanną, bądź izolacją) nie przysługuje zwrot wniesionej opłaty. Po wybraniu i opłaceniu terminu warsztatów, nie ma możliwości zmiany wybranych dni. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem ferii w MDK.

Artystyczne ferie z MDK 14-18 lutego (pierwszy tydzień)

Poniedziałek -14 lutego

godz. 10:00 – „Aladyn: na ratunek światu” - teatrzyk dla dzieci 
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty teatralne z aktorami teatru
godz. 13:00 - Warsztaty teatralne z aktorami teatru / Warsztaty plastyczne

Wtorek - 15 lutego

godz. 9:30 – „Turu w pogoni za sławą" - film dla dzieci
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty taneczne
godz. 13:00 - Warsztaty taneczne / Warsztaty plastyczne

Środa – 16 lutego

godz. 10:00 – „Pinokio” - teatrzyk dla dzieci 
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty teatralne z aktorami teatru
godz. 13:00 - Warsztaty teatralne z aktorami teatru / Warsztaty plastyczne

Czwartek - 17 lutego

godz. 9:30 – „Szczęściara” - film dla dzieci
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty taneczne
godz. 13:00 - Warsztaty taneczne / Warsztaty plastyczne

Piątek – 18 lutego

godz. 10:00 – Magiczne ferie z czarodziejem – pokaz iluzji
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty iluzji
godz. 13:00 - Warsztaty iluzji / Warsztaty plastyczne

Artystyczne ferie z MDK 21-25 lutego (drugi tydzień)

Poniedziałek – 21 lutego

godz. 10:00 – „Zielona wyspa Pirata Pifpafa” - teatrzyk dla dzieci
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty teatralne z aktorami teatru
godz. 13:00 - Warsztaty teatralne z aktorami teatru / Warsztaty plastyczne

Wtorek  - 22 lutego 

godz. 9:30 – „Szybcy i śnieżni"  - film dla dzieci
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty taneczne
godz. 13:00 - Warsztaty taneczne / Warsztaty plastyczne

Środa – 23 lutego

godz. 10:00 – „Jacek i Placek” - teatrzyk dla dzieci 
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty teatralne z aktorami teatru
godz. 13:00 - Warsztaty teatralne z aktorami teatru / Warsztaty plastyczne 

Czwartek – 24 lutego

godz. 9:30 – „Piotruś Pan i Alicja w krainie czarów” - film dla dzieci
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty taneczne
godz. 13:00 - Warsztaty taneczne / Warsztaty plastyczne

Piątek  - 25 lutego

godz. 10.00 – Magiczny Pan Show – pokaz iluzji
Warsztaty artystyczne w grupach
godz. 11:00 - Warsztaty plastyczne / Warsztaty wokalne
godz. 12:00 - Warsztaty wokalne / Warsztaty iluzji
godz. 13:00 - Warsztaty iluzji / Warsztaty plastyczne

Ferie artystyczne z MDK dla młodzieży

Zajęcia warsztatowe dla młodzieży (od VII klasy SP) są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Zajęcia prowadzone będą w godzinach popołudniowych. Rozpoczynają się codziennie o godzinie 16:30. 

I propozycja - Warsztaty teatralne: odbędą się 14, 16, 18, 21, 23 i 25 lutego. 

II propozycja - Warsztaty malarstwa i rysunku: odbędą się 15, 17, 22 i 24 lutego.  

Zapraszamy w imieniu Miejskiego Domu Kultury.

 

 • Artystyczne ferie 2022

Stypendia sportowe przyznane

Już po raz jedenasty zostały przyznane stypendia zawodnikom, osiągającym wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym i krajowym współzawodnictwie sportowym. W tym roku komisja stypendialna przyznała stypendia sportowe dwudziestu sześciu zawodnikom i zawodniczkom. 

Wśród stypendystów znaleźli się medaliści Mistrzostw Polski zawodów makroregionalnych i wojewódzkich:

 • Tenisiści stołowi: Wiktoria Wrzosek, Marcel Błaszczyk, Katarzyna Gierach i Szymon Puchalski, Adam Kwapiś, Igor Gierach, Wiktoria Kocik reprezentujący klub MLUKS Dwójka -  trener Zbigniew Bajan. 
 • Lekkoatleci: Maciej Budziński, Magdalena Ciołak, Mario Barra Strzemiński, Barbara Woźniak, Igor Łuczyński, Igor Jarmundowicz, Julia Modelewska, Martyna Sęczek reprezentanci Klubu  MLUKS Rawa -  trener Jarosław Wasiak.
 • Martyna Gasińska klub RKK Kiokushinkai – trener Marcin Kopczyński.
 • Pływacy Roxana Mydłowska, Jan Kumanowski, Jan Pocentek, Lena Nowakowska Pałaka klub sportowy Raw – Swim – trener Piotr Zimecki.

Stypendia otrzymali również zawodnicy trenujący w klubach sportowych poza Rawą Mazowiecką. 

Są wśród nich:

 • pływak - Adrian Jastrzębski reprezentant KS Wodnik Radom członek Kadry Polski osób niepełnosprawnych,
 • lekkoatletki – Aleksandra Karolczuk i Martyna Karolczuk - klub LUKS Boguszyce - trenerka Elżbieta Majcher,
 • Kuba Kwapiś repezentant Energa Morliny Ostróda – tenis stołowy,
 • Nadia Paderewska klub sportowy Art. Station – taniec sportowy.

Wśród rawskich stypendystów znajdują się zawodnicy objęci szkoleniem centralnym.

Są to medaliści mistrzostw Polski: tenisista stołowy - Marcel Błaszczyk i trenująca sporty walki Martyna Gasińska. 

Ogółem za sukcesy w roku 2021 przyznano stypendia sportowe na kwotę 29.400,00 złotych.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym sportowcom i ich trenerom oraz życzymy jeszcze większych sukcesów w kolejnych startach.

"Senior w sieci" – biblioteka czeka na zgłoszenia

Podstawy obsługi komputera i bezpiecznego korzystania z Internetu. To nowa propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej dla aktywnych seniorów.

Rawscy bibliotekarze zachęcają do udziału w projekcie:

„Powiedz babci, dziadkowi, mamcie, tacie, sąsiadom. Jeśli ktoś z Was lub Waszych bliskich chciałby dopiero wejść lub lepiej poruszać się w komputerowym świecie – te zajęcia są właśnie dla niego. - Wyjaśnimy, jak korzystać z komputera. Nauczymy, jak bezpiecznie poruszać się w sieci. Pokażemy lokalne strony, które warto odwiedzać i rozwijać swoje pasje korzystając z zasobów internetowych.  – wylicza Zbigniew Pacho, dyrektor rawskiej MBP. - Zajęcia będą prowadzone w komfortowych warunkach, w małych 3-osobowych grupach. 

Do dyspozycji mamy nowoczesny sprzęt multimedialny, z którego będziemy korzystać w bibliotecznej czytelni. Kurs jest oczywiście bezpłatny. 

Jesteś zainteresowany? Zrób pierwszy krok, internet jest też dla Ciebie! Przyjdź do biblioteki po więcej informacji. Można też do nas zadzwonić – 46 814 36 47 lub napisać maila: krzysztof.mbprawa@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń. Koordynatorem projektu jest bibliotekarz Krzysztof Dróżdż.”

My również zachęcamy seniorów do udziału w projekcie rawskiej biblioteki. Warto skorzystać.

 • Senior w sieci

Tytuł: Bezpłatne zajęcia komputerowe Senior w sieci

Treść: podstawy obsługi komputera, bezpieczeństwo w internecie, małe grupy, przyjazna atmosfera. Zapisz się: tel. 46 814 36 47, mail: krzysztof.mbprawa@gmail.com lub zapytaj w bibliotece. Start od lutego, czekamy na zgłoszenia.

Grafika: dwa zdjęcia, na których młodzi ludzie przy laptopach uczą seniorów poruszania sie w sieci internetowej

Komunikacja miejska - nowe przystanki

Uprzejmie informujemy, że w związku z prowadzonymi pracami rewitalizacyjnymi przenosi się przystanki komunikacji miejskiej z Placu Wolności. Autobusy zatrzymują się na przystankach zlokalizowanych na ulicy: Miłej, Mickiewicza i na Placu Marszałka Piłsudskiego.

Rawski zamek na licytację WOŚP

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla przekazał na licytację WOŚP obraz, na którym znajduje się perełka rawskiej architektury Zamek Książąt Mazowieckich. Obraz wykonała nasza rawska malarka Pani Bogumiła Król. 

Obraz rawskiego zamku oraz inne przedmioty przekazane na licytację, zostaną wystawione przez organizatora rawskiego finału, Stowarzyszenie Rawa i Przyjaciele, pod linkiem

Internetowa licytacja rusza już dzisiaj, a zakończenie licytacji w niedzielę o godz. 18:59. Po zakończeniu licytacji, po godz. 19 w niedzielę zwycięzcy licytacji proszeni będą o uiszczenie wylicytowanych kwot w orkiestrowej puszce rawskiego sztabu, a następnie odebranie wylicytowanych przedmiotów.

Kto zostanie szczęśliwym posiadaczem rawskiego zamku?

 • burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla trzyma obraz Zamku Książąt Mazowieckich

„Przemek Konefał. Pamiętamy…” – wystawa fotografii w rawskim MDK

W piątek, 4 lutego, o godz. 19:00 w holu wystawowym Miejskiego Domu Kultury zostanie otwarta wystawa fotografii „Przemek Konefał. Pamiętamy...”

Przemysław Konefał był młodym, zdolnym, pełnym pasji fotografem. Minął już rok od momentu, gdy go pożegnaliśmy. Wystawa jego prac w MDK będzie doskonałą okazją by powspominać i zobaczyć najlepsze zdjęcia rawianina. 

 • Konefał

Tytuł: Wystawa fotografii Przemek Konefał pamiętamy

Treść: 4.02.2022 r., godz. 19, hol wystawowy MDK

Grafika: zdjęcie Przemka Konefała

Oswajamy Polski Ład – spotkania on-line dla organizacji pozarządowych

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Centrum KLUCZ zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych na dwa spotkania on-line. Spotkania będą pogłębiały zagadnienia związane z Polskim Ładem. 

Spotkanie 1: Oswajamy Polski Ład – informacje podstawowe

Program spotkania:

 1. Nowy gospodarczy Polski Ład – obszary zmian.
 2. Polski Ład w podatkach. 
 3. Polski Ład w składce zdrowotnej.  
 4. Polski Ład – nowe ulgi i zwolnienia dla pracowników.
 5. Specyficzne rozwiązania przewidziane w Nowym Ładzie.
 6.   Nielegalne zatrudnienie w Polskim Ładzie.
 7. Zmiany w amortyzacji i leasingu w PIT i CIT w Polskim Ładzie.

Do wyboru są trzy terminy spotkań: 26.01.2022 – godz. 10:00 – 14:00, 29.01.2022 – godz. 9:00 – 13:00, 24.02.2022 – godz. 9:00 – 13:00.

Spotkanie 2: Oswajamy Polski Ład – spotkanie w formie „pytania i odpowiedzi” 

Do wyboru są dwa terminy spotkań: 2.02.2022 r. – godz. 9:00 – 13:00 lub 3.02.2022 r. – godz. 9:00 – 13:00.

Udział w webinarach jest bezpłatny.

 Więcej informacji o webinarach na stronie Centrum Klucz.

Tutaj możesz dokonać zapisu - formularz zgłoszeniowy.

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka i NZOZ Medica  w Łodzi  zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej. Badania odbędą się przy Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Jana Sobieskiego 1.

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały bezpłatnego badania. Kobiety nieobjęte programem profilaktycznym mogą przeprowadzić badanie płatne w cenie 100 zł. Badania będą wykonywane (w piątek) 28 stycznia 2022 r.

Zapisy pod nr tel. 42 254 64 17

*do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer PESEL i numer telefonu

Możliwa jest również rejestracja on-line.

Tytuł: Bezpłatna mammografia

Treść: Umów Badanie: tel. 42 254 64 17, medica.org.pl. Zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat (24 m-cy) nie wykonywały bezpłatnego badania. 28 stycznia 2022 - piatek, Rawa Mazowiecka przy Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Jana Sobieskiego 1. Panie nieobjęte programem profilaktycznym zapraszamy na badanie płatne w kwocie 100 zł. Do rejestracji prosimy przygotować nr PESEL i nr telefonu.

Grafika: kobieta samobadająca pierś, różowa kokarda

Wszystko stworzenie śpiewaj Panu swemu... - Jatka Muzyczna już w środę w MDK

Miejski Dom Kultury wspólnie z Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza na pierwszą w tym roku "Muzyczną Jatkę".  Będzie wspólne kolędowanie, a najpiękniejsze świąteczne utwory zaintonuje zespół BELFERBAND

Dobrze znaną już rawskiej publiczności grupę tworzą nauczyciele muzyki. Zespół występuje w składzie: Monika Mierzejewska, Danuta Dębska, Elżbieta Klimczak oraz Grzegorz Klimczak. Solistom będzie akompaniował Łukasz Ludwicki. 

Mini koncert odbędzie się 26 stycznia. Start: godz. 18:00. Wstęp wolny. 

Projekt Muzyczna Jatka realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka na rok 2022.

UWAGA! Muzyczna Jatka miała odbyć się w Jatkach Miejskich. Ze względu na reżim sanitarny, dla komfortu i większego bezpieczeństwa wszystkich gości - styczniowa Muzyczna Jatka odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Koncert rozpocznie sie kwadrans później, niż to pierwotnie planowano - o godz. 18:15. Osoby, które nie będą wiedziały o zmianie miejsca koncertu i wybiorą się na niego do Jatek Miejskich beda miały możliwość dotrzeć we właściwym czasie do MDK. Zapraszamy serdecznie!

 • jatka

Tytuł: Muzyczna Jatka. Wszystko stworzenie śpiewaj Panu swemu.

Treść: Śpiewamykoledy z Belferband. 26 stycznia 2022 r., godz. 18. Jatki Miejskie przy ul. Mickiewicza. Prejekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka na rok 2022

Grafika: zarys choinki w kolorze czarnym na granatowym tle

159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia obchodziliśmy 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji przedstawiciele Miasta Rawa Mazowiecka, Starostwa Powiatowego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Rawie Mazowieckiej, Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, placówek oświatowych oraz dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy mogile upamiętniającej powstańców styczniowych na rawskim cmentarzu. 

Powstanie Styczniowe było tym zrywem niepodległościowym, którego przebieg na ziemi rawskiej był najbardziej intensywny. Doszło tu do kilku bitew i potyczek. Najsłynniejsza akcja na terenie miasta została przeprowadzona przez oddział pułkownika Antoniego Jeziorańskiego. W Rawie znajdowały się rosyjskie koszary, w których stacjonowało ok. 160 żołnierzy carskich. Zdobycie koszar nie było sprawą łatwą, gdyż przeciwnik był lepiej uzbrojony i wyszkolony, a przy tym Rosjanie wiedząc o nadciągających powstańcach zabarykadowali się i przez otwory w ścianach koszar mogli prowadzić skuteczny ostrzał powstańców. Koszary były jednak drewniane wobec czego Jeziorański rozkazał je podpalić. W brawurowym ataku niosąc w jednej ręce kosy, w drugiej słomę z pobliskich stogów dokonali tego kosynierzy. W krótkiej, lecz zaciętej walce powstańcy zmusili Rosjan do ucieczki, którzy stracili 2 zabitych, 4 rannych i 6 zaginionych lub przepadłych bez wieści. Ponadto 10 Rosjan powstańcy wzięli do niewoli. Bitwa stoczona w nocy z 3 na 4 lutego 1863 roku zakończyła się zwycięstwem powstańców. Gloria Victis. Chwała Zwyciężonym! 

 • delegacja miasta składa biało-czerwony wieniec na cmentarzu
 • delegacja starostwa składa wieniec i oddaje hołd
 • delegacja placówek oświatowych oddaje hołd
 • delegacja Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej
 • dyrektor muzeum z biało-czerwonym wieńcem
 • pomnik na cmentarzu

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. 
21 i 22 stycznia to dni, podczas których pamiętamy o nich szczególnie 
i zapewniamy o naszej ogromnej miłości i wdzięczności.

Wszystkim Babciom i Dziadkom, z okazji ich święta, 
dziękujemy za obecność, troskę, bezwarunkową miłość i opiekę nad najmłodszymi. 
Dziękujemy za poświęcony czas, niekończącą się cierpliwość oraz wielkie serca.

Prosimy przyjąć życzenia wielu lat życia w zdrowiu i szczęściu.
Życzymy pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości, 
dni pełnych słońca i radości. Życzymy również wiele sił i zapału, 
by mogli Państwo z powodzeniem realizować swoje plany i marzenia.

Grażyna Dębska
Przewodnicząca Rady Miasta

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 • babcia i dziadek oraz dwoje wnuków

Srebro siatkarek z SP nr 2

W dniu 18 stycznia w hali sportowej łódzkiej Wifamy został rozegrany finałowy turniej mini siatkówki o mistrzostwo województwa w kategorii czwórek dziewcząt. Rawę Mazowiecką reprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 2. W grupie półfinałowej rawskie zawodniczki odniosły komplet zwycięstw pokonując 2:1 SP nr 158 z Łodzi i 2:0  SP w Złotowie. W meczu o pierwsze miejsce ze Szkołą Podstawową z Konstantynowa Łódzkiego drużyna dwójki doznała porażki 0:2 zdobywając tym samym srebrne medale Mistrzostw Województwa Szkolnego Związku Sportowego. 

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpiła w następującym składzie: Oliwia Łapińska, Anastazja Kołodziejczyk, Tosia Piotrowska, Kornelia Miros, Kornelia Kosińska, Marta Walewska, Karina Rzeźnicka, Julia Machałowska. Trenerem dziewcząt jest Paweł Dębski. 

Serdecznie gratulujemy rawskim siatkarkom, zwłaszcza że już dawno nie odnotowaliśmy sukcesu w tej dyscyplinie sportu.

fot. P. Dębski

 • zespoły siatkarek podczas rozpoczęcia turnieju w hali sportowej
 • drużyna rawskich siatkarek
 • zespoły siatkarek podczas wręczenia dyplomów w hali sportowej
 • zespoły siatkarek podczas wręczenia dyplomów w hali sportowej, rawianka odbiera dyplom
 • uczestniczki zawodów w zdjęciu grupowym w hali sportowej
 • rawskie "sreberka"

Wybrano Prezydium MRM XIII kadencji

18 stycznia 2022 r. odbyła się Sesja MRM, a jej głównym tematem był wybór Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta XIII kadencji. Zgodnie ze Statutem ustalono zasady wyboru członków Prezydium. Komisja skrutacyjna przygotowała karty do głosowania i przeprowadziła, zgodnie z zasadami głosowania w sprawach personalnych, wybory tajne.

W skład Prezydium weszły następujące osoby:
Przewodnicząca – Natalia Fronc,
Wiceprzewodnicząca – Amelia Gajewska,
Sekretarz – Dominika Skonieczna,
Skarbnik – Wojciech Szewczyk,
Rzecznik Prasowy – Amelia Antosik.

Członkom nowo wybranego Prezydium serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

Ostrzeżenie IMGW-PIB przed oblodzeniem i silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał kolejne ostrzeżenia dla mieszkańców powiatu rawskiego

Jeszcze dzisiaj do godz. 12 obowiązuje ostrzeżenie przed oblodzeniem mokrych dróg i nawierzchni po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. 

Instytut ostrzega również przed silnymi wiatrami o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h. Możliwe również wystąpienie burzy. Silne wiatry mają ustąpić dzisiaj po godz. 17.

Zachowajmy szczególną ostrożność. 

Zasiłki celowe dla poszkodowanych w wyniku intensywnych zjawisk atmosferycznych

W związku z wczorajszymi intensywnymi zjawiskami atmosferycznymi, na skutek których w wielu rejonach województwa łódzkiego doszło do uszkodzeń i zniszczeń mienia na dużą skalę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi informuje o "Zasadach udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych".
 
Mieszkańcy, którzy ucierpieli na skutek wichury, a poniesione straty przekraczają możliwości udzielenia pomocy z budżetu gminy mogą składać wnioski do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Osoby poszkodowane mogą składać wnioski o pomoc doraźną (do 6 tys. zł) - niezwłocznie lub wnioski na remont lub odbudowę (do 100 tys. zł i 200 tys. zł) w terminie do dnia 25.01.2022 r.
 
Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi: tel. 42 664 14 05 lub 42 664 14 18.

Pogotowie książkowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Nie możesz dotrzeć do Miejskiej Biblioteki Publicznej, a potrzebujesz wypożyczyć książkę? Skontaktuj się z bibliotekarzami, a oni dostarczą ją do Ciebie.

Nowa akcja to ukłon w stronę stałych Czytelników, którzy z różnych względów nie mogą osobiście odwiedzić biblioteki. Akcja skierowana jest przede wszystkim do seniorów, a także osób, które na przykład ze względów zdrowotnych lub sytuacji spowodowanej pandemią mają kłopoty z poruszaniem się. Książki dowożone są na terenie Rawy Mazowieckiej.

Kontakt telefoniczny do biblioteki

Wypożyczalnia dla Dorosłych ul. Wyszyńskiego 7, tel. 46 814 36 47
 Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży Pl. Piłsudskiego 9, tel. 535 282 791

Zamówienia na książki

Zamówienia na książki przyjmowane są również drogą mailową mbprawamazowiecka@gmail.com oraz poprzez komunikator messenger na portalu społecznościowym FB.

 • Pogotowie 2

Tytuł: Pogotowie książkowe

Treść: Nie możesz dotrzeć do biblioteki, a chcesz wypożyczyć książkę? Dowieziemy ją do Ciebie.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do seniorów i osób, które ze względów zdrowotnych mają trudności z poruszaniem. Uwaga! - książki dowozimy w obrębie miasta Rawa Mazowiecka.

Powiedz o akcji swoim bliskim. Skontaktuj się z nami. 46 814 36 47, mbprawa4@wp.pl, Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej

Grafika: stos książek

 

 

77. rocznica wyzwolenia Rawy Mazowieckiej

Na cmentarzu wojskowym w Rawie Mazowieckiej przedstawiciele Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koło w Rawie Mazowieckiej, Miasta Rawa Mazowiecka, Powiatu Rawskiego, rawskich placówek oświatowych i kulturalnych oraz Rawsko - Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej złożyli wiązanki oraz zapalili znicze pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK.

Krótka uroczystość związana była z przypadającą dzisiaj 77. rocznicą wyzwolenia Rawy Mazowieckiej z okupacji hitlerowskiej. W ten symboliczny sposób oddano hołd wszystkim, którzy oddali życie za wolność Rawy Mazowieckiej i ziemi rawskiej.

 • pomnik ofiar poległych podczas II wojny światowej na cmentarzu wojskowym
 • pomnik ofiar poległych podczas II wojny światowej na cmentarzu wojskowym
 • pomnik ofiar poległych podczas II wojny światowej na cmentarzu wojskowym
 • delegacja kombatantów z biało-czerwonym wieńcem
 • delegacja starostwa powiatowego z biało-czerwonym wieńcem
 • delegacja władz miasta z biało-czerwonym wieńcem
 • delegacja placówek oświatowych z biało-czerwonym wieńcem
 • delegacja Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej składa wieniec
 • pomnik ofiar poległych podczas II wojny światowej na cmentarzu wojskowym, obok wieńce i biało-czerwone flagi

Ostrzeżenie przed oblodzeniem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu rawskiego przed oblodzeniem mokrych dróg i nawierzchni po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. 

Ostrzeżenie dla powiatu rawskiego ważne jest od godz. 12:00 17 stycznia do godz. 8:00 18 stycznia

Zachowajmy szczególną ostrożność na chodnikach i drogach. 

Zapraszamy na… Weekend z R.

"Weekend z R." to komedia wielu zwrotów akcji, intryg i sekretów. Komizm sytuacyjny spektaklu gwarantuje dwie godziny świetnego humoru i rewelacyjnej zabawy. Na spektakl zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury 6 lutego o godz. 16. Bilety na spektakl dostępne są wyłącznie on-line

O czym jest spektakl?

Londyn. Lata dwudzieste. Clarise i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą. Lecz to tylko pozory.  Przepełnieni są miłością, ale czy tylko do siebie? Okazuje się że "ta" miłość może być ogromnym problemem. Gdy nagle wyjazd służbowy Rogera zostaje odwołany, kompletnie psuje to szyki jego żonie. Mąż w domu to nie lada wyzwanie dla Clarise, która miała zaplanowany  ten czas w najdrobniejszych szczegółach. Cała sytuacja wywołuje szereg nieporozumień i komplikacji przez co akcja nabiera zawrotnego tempa. Teraz Clarise musi wykazać się niebagatelną wyobraźnią i pomysłowością, żeby utrzymać swoją tajemnicę przed mężem do końca.

Reżyseria i przekład

Reżyseria: Wojciech Błach, przekład: Elżbieta Woźniak.

Obsada (zamiennie)

CLARICE: Monika Dryl / Joanna Orleańska DAISIE: Aneta Zając / Aleksandra Zienkiewicz / Magdalena Waligórska ROGER: Kazimierz Mazur / Rafał Kwietniewski / Łukasz Konopka ROBERT: Wojciech Błach / Łukasz Płoszajski / Paweł Orleański BOB: Robert Wabich / Rafał Iwaniuk RODNEY: Paweł Koślik / Sebastian Stankiewicz / Kazimierz Mazur / Sebastian Perdek

 • teatr 6.02.22

Tytuł: Weekend z R.

Treść: Robin Hawdon. Spektakl komediowy, Paweł Koślik, sebastian Stankiewicz, łukasz Konopka, Kazik Mazur, Rafał Kwietniewski, Robert Wabich, Wojtek Błach, Magdalena Waligórska, Anea zając, Rafał Iwaniuk, Monika Dryl, Łukasz Płoszajski, Paweł Orleański, Joanna Orleańska, Aleksandra Zienkiewicz. Reżyseria: Wojciech Błach, przekład: Elżbieta Woźniak, www.agensjadiabel.pl

Grafika: zdjęcia aktorów występujących w spektaklu

Obowiązek zgłoszenia do ewidencji

Obowiązek dotyczy właścicieli nieruchomości, na której znajduje się zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. 

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka przypomina, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U z 2021 r., poz.888) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szamb) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Wpisy do ewidencji dokonywane są na podstawie zgłoszenia właściciela nieruchomości, na której zlokalizowany jest zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dlatego każdy właściciel nieruchomości na terenie miasta Rawa Mazowiecka wyposażonej w zbiornik bezodpływowy bądź przydomową oczyszczalnię ścieków powinien złożyć aktualne zgłoszenie do wyżej wymienionej ewidencji.

Zgłoszenia obejmują podstawowe informacje umożliwiające prowadzenie ewidencji, tj.:
1.    adres i numer ewidencyjny  nieruchomości,
2.    ilość osób zamieszkujących nieruchomość,
3.    dane techniczne zbiornika, w tym częstotliwość jego opróżniania
4.    dane techniczne i parametry przydomowej oczyszczalni ścieków, w tym częstotliwość i sposób pozbywania się osadów ściekowych

Druki zgłoszenia dostępne są w Urzędzie Miasta, Pl. Marsz. J. Piłsudskiego 4, pok. nr 15 i poniżej w formie załącznika.
W przypadku niedopełnienia ww. obowiązku, będą prowadzone kontrole w zakresie sposobu postępowania z powstającymi ściekami na terenie nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej, dla których nie zostaną złożone zgłoszenia.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art 6. ust 1. pkt 1 ww. ustawy właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez  przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
                               
 Osoby, które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych, powinny uczynić to niezwłocznie.

Anna Żebrowska w repertuarze "Bursztynowej Dziewczyny"

Koncert piosenek z repertuaru Anny Jantar będzie znakomitym pomysłem na spędzenie miłego popołudnia z Babcią i Dziadkiem - z okazji ich święta. W niedzielę 23 stycznia największe przeboje niezapomnianej wokalistki zaśpiewa Anna Żebrowska.

Artystka preferuje śpiewanie piosenek o niewątpliwej, pełnej uroku melodyjności i z wartościowym tekstem. Czaruje publiczność łagodną i dźwięczną barwą głosu oraz niebywałą zdolnością do przekazywania emocji.

Zapraszamy więc do sali widowiskowej rawskiego domu kultury, na godz. 16.00. Wstęp wolny.

Koncert finansowany jest ze środków Budżetu Obywatelskiego 2020. Bezpłatne wejściówki można otrzymać w kasie MDK od piątku, 14 stycznia. 

 • dlababci2022

Nowy sprzęt dla czytelników biblioteki

Do miejskiej biblioteki trafiły cztery laptopy oraz dwa tablety w ramach projektu „Sieć na kulturę” oraz dwa Czytaki z programu Stowarzyszenia „Larix”. Wartość sprzętu to około 9 000 zł - informuje dyrektor Zbigniew Pacho. Pracownicy biblioteki oraz dzieci i młodzież skorzystali również ze szkoleń w ramach "Kompetencji medialnych". Zarówno sprzęt, jak i nowe umiejętności już znajdują praktyczne zastosowanie.

Pierwszy z projektów "Sieć na kulturę” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020, Działanie 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej, drugi - projekt stowarzyszenia Larix dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 • Czytak w MBP (5)
 • Sieć MBP (1)
 • Sieć MBP (2)
 • Sieć MBP (3)
 • Sieć MBP (4)
 • Sieć MBP (5)

Nowe stawki za ciepło od lutego

Zakład Energetyki Cieplnej w Rawie Mazowieckiej informuje, że od 1 lutego zaczną obowiązywać nowe ceny i stawki opłat za ciepło. Planowany jest średni wzrost cen i stawek opłat w wielkościach netto w wysokości 6,15%. 

Decyzja Prezesa URE w sprawie nowej taryfy dla ciepła została opublikowana w „Biuletynie Branżowym URE Ciepło”
w dniu 22 grudnia 2021 r. pod nr 514 (1244). Publikacja dostępna jest na stronie internetowej: https://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/cieplo w zakładce Ciepło: „Taryfy opublikowane w 2021 r.”

Słowo ma moc - propozycja RKL

Od niedawna przy naszym domu kultury działa Rawski Klub Literacki. To wspaniałe miejsce dla każdego, kto próbuje swych sił w różnych gatunkach literatury. Praca słowem daje dużo radości zarówno twórcom, jak i czytelnikom. Opiekun klubowiczów - Mirosław Iskierka - z entuzjazmem wypowiada się o pierwszych, literackich próbach swoich podopiecznych i zaprasza na kolejne, otwarte spotkanie RKL. A to już niebawem, bo 20 stycznia, o godz. 17.00 w rawskim MDK.

Polecamy!

 • plakat

Dofinansowanie na odbiór i utylizację wyrobów z azbestu

Zachęcamy wszystkich właścicieli nieruchomości z terenu Rawy, którzy chcieliby oddać odpady zawierające azbest, do złożenia do urzędu miasta wniosku w tej sprawie. Termin upływa z końcem stycznia (31 stycznia), a wzory wymaganych formularzy podajemy w załącznikach. Przy czym istotne jest, aby na terenie wskazanej nieruchomości nie była zarejestrowana oraz prowadzona działalność gospodarcza.

Akcja prowadzona jest w ramach kontynuacji zadania „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Rawa Mazowiecka na lata 2018 – 2032”. Na podstawie uzyskanych od mieszkańców informacji zostanie złożony przez Miasto wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o dofinansowanie odbioru i utylizacji odpadów azbestowych.

Informujemy również, iż złożenie wniosku do naszego urzędu nie gwarantuje przyznania dotacji i nie jest podstawą do roszczeń w stosunku do Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Zadanie będzie realizowane przez Miasto po otrzymaniu dotacji z WFOŚiGW w Łodzi.

Prosimy właścicieli nieruchomości, którzy chcieliby pozbyć się odpadów azbestowych, o składanie wniosków do biura podawczego Urzędu Miasta, Pl. Piłsudskiego 5 lub do pokoju nr 15 w budynku urzędu miasta na Pl. Piłsudskiego 4. W tym pokoju można również otrzymać druki wniosków, jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu i nie jest w stanie pobrać ich ze strony internetowej miasta.


Zachęcamy do skorzystania z możliwości pozbycia się niebezpiecznych odpadów ze swojego terenu.

Konserwacja oświetlenia ulicznego

Konserwacją oświetlenia ulicznego na terenie miasta Rawa Mazowiecka zajmuje się Zakład Elektryczny s.c. Tadeusz Detkowski, Ewa Detkowska Ossowice 15, 96-214 Ossowice. Telefon kontaktowy: 602 273 541

Opieka weterynarza

Informujemy, że w tym roku całodobową opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt na terenie miasta Rawa Mazowiecka pełni Gabinet Weterynaryjny Mirosław Charążka Lubania 92, 96-208 Lubania. Telefon kontaktowy: 503 134 372.

Kolędowanie co niedziela

Do końca stycznia, w każdą niedzielę w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP odbywają się koncerty kolęd. Muzyczne kolędowanie odbywa się po każdej mszy św. o godz. 10.00. Zaprasza na nie proboszcz parafii wraz z występującymi zespołami.

 • Radosne Kolędowanie - plakat na FB

Styczeń u Toporów

Klubowicze z pewnością znają już harmonogram zajęć na cały miesiąc. Tradycyjnie - propozycje są na tyle różnorodne, że skuszą nie tylko miłosników gier RPG i stałych bywalców klubu stowarzyszenia Topory. Szczegóły oczywiście znajdują się na plakacie.

Zapraszamy w imieniu członków rawskiego stowarzyszenia.

 • zimowa grafika z treścią zajęć

Treść plakatu:

08.01 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
08.01 15:00-20:00 Dzień dla fanów Scooby-Doo gdzie jesteś
09.01 15:00-20:00 Dzień dla fanów filmów animowanych Asterix i Obelix
15.01 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
15.01. 15:00-20:00 Dzień dla fanów Harrego Pottera
16.01 10:00-15:00 Dzień dla fanów seriali animowanych Netflix
22.01 11:00-16:00 Topogranie
22.01 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
22.01 16:00-20:00 Zagrajmy w: Talisman: Magia i Miecz z dodatkami!
23.01 12:00-15:00 Zagrajmy w: Don't Starve together ONLINE
23.01 15:00-20:00 Sesja RPG The Elder Scrolls
29.01 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
29.01 18:00-19:00 Kącik dyskusyjny o serialach Netflixa ONLINE
29.01 19:00-20:00 Kącik Dyskusyjny o Książkach Fantasy ONLINE
30.01 15:00-20:00 Sesja RPG Mysia Straż

Dodatek osłonowy – wniosek złóż do MOPS

Dodatek osłonowy to specjalne świadczenie, które ma łagodzić negatywne skutki rosnących cen energii elektrycznej, gazu i żywności dla budżetów domowych. Dodatek będzie przysługiwał osobom, które spełnią określone kryterium dochodu.

Jakie kryteria dochodu będą brane pod uwagę, na jakich zasadach będzie wypłacane nowe świadczenie i wzór wniosku, jaki należy złożyć znajdą Państwo na stronie MOPS.

7 stycznia urząd będzie nieczynny

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka uprzejmie informuje, iż dzień 7 stycznia 2022 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Miasta za dzień 1 stycznia 2022 r. W związku z powyższym w tym dniu Urząd Miasta będzie nieczynny.

Rusza Amatorska Liga Tenisa Stołowego

Do końca stycznia przyjmowane są zgłoszenia do Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego. Zgłoszenia można składać w Ośrodku Sportu i Rekreacji mailowo e-mail biuro@osirrawa.pl lub telefonicznie 798 411 246. Przyjmowane są zapisy drużyn dwuosobowych, limit zgłoszeń to 16 drużyn. 

W ramach ligi zostanie rozegranych 15 spotkań. Liga będzie rozgrywana bezpośrednio przed meczami MLUKS „Dwójka” Rawa Mazowiecka.

Opłata za udział w Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego – 140 zł. Każdą kolejkę spotkań będą poprzedzać profesjonalne warsztaty tenisowe. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tenisie stołowym zapraszamy do zapisów i uczestnictwa w lidze.

 • tenis

Tytuł: Amatorska Liga Tenisa Stołowego drużyn 2-osobowych

Treść: Zapisy: Hala Milenium tel. 798 411 246, e-mail biuro@osirrawa.pl, wpisowe 140 PLN od drużyny

Grafika: rakietka tenisowa i piłeczka na stole do gry w tenisa

Banery

Kalendarium

Banery