Aktualności 2022

Oswajamy Polski Ład – spotkania on-line dla organizacji pozarządowych

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Centrum KLUCZ zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych na dwa spotkania on-line. Spotkania będą pogłębiały zagadnienia związane z Polskim Ładem. 

Spotkanie 1: Oswajamy Polski Ład – informacje podstawowe

Program spotkania:

 1. Nowy gospodarczy Polski Ład – obszary zmian.
 2. Polski Ład w podatkach. 
 3. Polski Ład w składce zdrowotnej.  
 4. Polski Ład – nowe ulgi i zwolnienia dla pracowników.
 5. Specyficzne rozwiązania przewidziane w Nowym Ładzie.
 6.   Nielegalne zatrudnienie w Polskim Ładzie.
 7. Zmiany w amortyzacji i leasingu w PIT i CIT w Polskim Ładzie.

Do wyboru są trzy terminy spotkań: 26.01.2022 – godz. 10:00 – 14:00, 29.01.2022 – godz. 9:00 – 13:00, 24.02.2022 – godz. 9:00 – 13:00.

Spotkanie 2: Oswajamy Polski Ład – spotkanie w formie „pytania i odpowiedzi” 

Do wyboru są dwa terminy spotkań: 2.02.2022 r. – godz. 9:00 – 13:00 lub 3.02.2022 r. – godz. 9:00 – 13:00.

Udział w webinarach jest bezpłatny.

 Więcej informacji o webinarach na stronie Centrum Klucz.

Tutaj możesz dokonać zapisu - formularz zgłoszeniowy.

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka i NZOZ Medica  w Łodzi  zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej. Badania odbędą się przy Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Jana Sobieskiego 1.

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały bezpłatnego badania. Kobiety nieobjęte programem profilaktycznym mogą przeprowadzić badanie płatne w cenie 100 zł. Badania będą wykonywane (w piątek) 28 stycznia 2022 r.

Zapisy pod nr tel. 42 254 64 17

*do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer PESEL i numer telefonu

Możliwa jest również rejestracja on-line.

Tytuł: Bezpłatna mammografia

Treść: Umów Badanie: tel. 42 254 64 17, medica.org.pl. Zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat (24 m-cy) nie wykonywały bezpłatnego badania. 28 stycznia 2022 - piatek, Rawa Mazowiecka przy Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Jana Sobieskiego 1. Panie nieobjęte programem profilaktycznym zapraszamy na badanie płatne w kwocie 100 zł. Do rejestracji prosimy przygotować nr PESEL i nr telefonu.

Grafika: kobieta samobadająca pierś, różowa kokarda

Wszystko stworzenie śpiewaj Panu swemu... - Jatka Muzyczna już w środę w MDK

Miejski Dom Kultury wspólnie z Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza na pierwszą w tym roku "Muzyczną Jatkę".  Będzie wspólne kolędowanie, a najpiękniejsze świąteczne utwory zaintonuje zespół BELFERBAND

Dobrze znaną już rawskiej publiczności grupę tworzą nauczyciele muzyki. Zespół występuje w składzie: Monika Mierzejewska, Danuta Dębska, Elżbieta Klimczak oraz Grzegorz Klimczak. Solistom będzie akompaniował Łukasz Ludwicki. 

Mini koncert odbędzie się 26 stycznia. Start: godz. 18:00. Wstęp wolny. 

Projekt Muzyczna Jatka realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka na rok 2022.

UWAGA! Muzyczna Jatka miała odbyć się w Jatkach Miejskich. Ze względu na reżim sanitarny, dla komfortu i większego bezpieczeństwa wszystkich gości - styczniowa Muzyczna Jatka odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Koncert rozpocznie sie kwadrans później, niż to pierwotnie planowano - o godz. 18:15. Osoby, które nie będą wiedziały o zmianie miejsca koncertu i wybiorą się na niego do Jatek Miejskich beda miały możliwość dotrzeć we właściwym czasie do MDK. Zapraszamy serdecznie!

 • jatka

Tytuł: Muzyczna Jatka. Wszystko stworzenie śpiewaj Panu swemu.

Treść: Śpiewamykoledy z Belferband. 26 stycznia 2022 r., godz. 18. Jatki Miejskie przy ul. Mickiewicza. Prejekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka na rok 2022

Grafika: zarys choinki w kolorze czarnym na granatowym tle

159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia obchodziliśmy 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji przedstawiciele Miasta Rawa Mazowiecka, Starostwa Powiatowego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Rawie Mazowieckiej, Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, placówek oświatowych oraz dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy mogile upamiętniającej powstańców styczniowych na rawskim cmentarzu. 

Powstanie Styczniowe było tym zrywem niepodległościowym, którego przebieg na ziemi rawskiej był najbardziej intensywny. Doszło tu do kilku bitew i potyczek. Najsłynniejsza akcja na terenie miasta została przeprowadzona przez oddział pułkownika Antoniego Jeziorańskiego. W Rawie znajdowały się rosyjskie koszary, w których stacjonowało ok. 160 żołnierzy carskich. Zdobycie koszar nie było sprawą łatwą, gdyż przeciwnik był lepiej uzbrojony i wyszkolony, a przy tym Rosjanie wiedząc o nadciągających powstańcach zabarykadowali się i przez otwory w ścianach koszar mogli prowadzić skuteczny ostrzał powstańców. Koszary były jednak drewniane wobec czego Jeziorański rozkazał je podpalić. W brawurowym ataku niosąc w jednej ręce kosy, w drugiej słomę z pobliskich stogów dokonali tego kosynierzy. W krótkiej, lecz zaciętej walce powstańcy zmusili Rosjan do ucieczki, którzy stracili 2 zabitych, 4 rannych i 6 zaginionych lub przepadłych bez wieści. Ponadto 10 Rosjan powstańcy wzięli do niewoli. Bitwa stoczona w nocy z 3 na 4 lutego 1863 roku zakończyła się zwycięstwem powstańców. Gloria Victis. Chwała Zwyciężonym! 

 • delegacja miasta składa biało-czerwony wieniec na cmentarzu
 • delegacja starostwa składa wieniec i oddaje hołd
 • delegacja placówek oświatowych oddaje hołd
 • delegacja Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej
 • dyrektor muzeum z biało-czerwonym wieńcem
 • pomnik na cmentarzu

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. 
21 i 22 stycznia to dni, podczas których pamiętamy o nich szczególnie 
i zapewniamy o naszej ogromnej miłości i wdzięczności.

Wszystkim Babciom i Dziadkom, z okazji ich święta, 
dziękujemy za obecność, troskę, bezwarunkową miłość i opiekę nad najmłodszymi. 
Dziękujemy za poświęcony czas, niekończącą się cierpliwość oraz wielkie serca.

Prosimy przyjąć życzenia wielu lat życia w zdrowiu i szczęściu.
Życzymy pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości, 
dni pełnych słońca i radości. Życzymy również wiele sił i zapału, 
by mogli Państwo z powodzeniem realizować swoje plany i marzenia.

Grażyna Dębska
Przewodnicząca Rady Miasta

Piotr Irla
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 • babcia i dziadek oraz dwoje wnuków

Srebro siatkarek z SP nr 2

W dniu 18 stycznia w hali sportowej łódzkiej Wifamy został rozegrany finałowy turniej mini siatkówki o mistrzostwo województwa w kategorii czwórek dziewcząt. Rawę Mazowiecką reprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 2. W grupie półfinałowej rawskie zawodniczki odniosły komplet zwycięstw pokonując 2:1 SP nr 158 z Łodzi i 2:0  SP w Złotowie. W meczu o pierwsze miejsce ze Szkołą Podstawową z Konstantynowa Łódzkiego drużyna dwójki doznała porażki 0:2 zdobywając tym samym srebrne medale Mistrzostw Województwa Szkolnego Związku Sportowego. 

Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpiła w następującym składzie: Oliwia Łapińska, Anastazja Kołodziejczyk, Tosia Piotrowska, Kornelia Miros, Kornelia Kosińska, Marta Walewska, Karina Rzeźnicka, Julia Machałowska. Trenerem dziewcząt jest Paweł Dębski. 

Serdecznie gratulujemy rawskim siatkarkom, zwłaszcza że już dawno nie odnotowaliśmy sukcesu w tej dyscyplinie sportu.

fot. P. Dębski

 • zespoły siatkarek podczas rozpoczęcia turnieju w hali...
 • drużyna rawskich siatkarek
 • zespoły siatkarek podczas wręczenia dyplomów w hali...
 • zespoły siatkarek podczas wręczenia dyplomów w hali...
 • uczestniczki zawodów w zdjęciu grupowym w hali sportowej
 • rawskie "sreberka"

Wybrano Prezydium MRM XIII kadencji

18 stycznia 2022 r. odbyła się Sesja MRM, a jej głównym tematem był wybór Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta XIII kadencji. Zgodnie ze Statutem ustalono zasady wyboru członków Prezydium. Komisja skrutacyjna przygotowała karty do głosowania i przeprowadziła, zgodnie z zasadami głosowania w sprawach personalnych, wybory tajne.

W skład Prezydium weszły następujące osoby:
Przewodnicząca – Natalia Fronc,
Wiceprzewodnicząca – Amelia Gajewska,
Sekretarz – Dominika Skonieczna,
Skarbnik – Wojciech Szewczyk,
Rzecznik Prasowy – Amelia Antosik.

Członkom nowo wybranego Prezydium serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

Ostrzeżenie IMGW-PIB przed oblodzeniem i silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał kolejne ostrzeżenia dla mieszkańców powiatu rawskiego

Jeszcze dzisiaj do godz. 12 obowiązuje ostrzeżenie przed oblodzeniem mokrych dróg i nawierzchni po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. 

Instytut ostrzega również przed silnymi wiatrami o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h. Możliwe również wystąpienie burzy. Silne wiatry mają ustąpić dzisiaj po godz. 17.

Zachowajmy szczególną ostrożność. 

Zasiłki celowe dla poszkodowanych w wyniku intensywnych zjawisk atmosferycznych

W związku z wczorajszymi intensywnymi zjawiskami atmosferycznymi, na skutek których w wielu rejonach województwa łódzkiego doszło do uszkodzeń i zniszczeń mienia na dużą skalę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi informuje o "Zasadach udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych".
 
Mieszkańcy, którzy ucierpieli na skutek wichury, a poniesione straty przekraczają możliwości udzielenia pomocy z budżetu gminy mogą składać wnioski do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Osoby poszkodowane mogą składać wnioski o pomoc doraźną (do 6 tys. zł) - niezwłocznie lub wnioski na remont lub odbudowę (do 100 tys. zł i 200 tys. zł) w terminie do dnia 25.01.2022 r.
 
Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi: tel. 42 664 14 05 lub 42 664 14 18.

Pogotowie książkowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Nie możesz dotrzeć do Miejskiej Biblioteki Publicznej, a potrzebujesz wypożyczyć książkę? Skontaktuj się z bibliotekarzami, a oni dostarczą ją do Ciebie.

Nowa akcja to ukłon w stronę stałych Czytelników, którzy z różnych względów nie mogą osobiście odwiedzić biblioteki. Akcja skierowana jest przede wszystkim do seniorów, a także osób, które na przykład ze względów zdrowotnych lub sytuacji spowodowanej pandemią mają kłopoty z poruszaniem się. Książki dowożone są na terenie Rawy Mazowieckiej.

Kontakt telefoniczny do biblioteki

Wypożyczalnia dla Dorosłych ul. Wyszyńskiego 7, tel. 46 814 36 47
 Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży Pl. Piłsudskiego 9, tel. 535 282 791

Zamówienia na książki

Zamówienia na książki przyjmowane są również drogą mailową mbprawamazowiecka@gmail.com oraz poprzez komunikator messenger na portalu społecznościowym FB.

 • Pogotowie 2

Tytuł: Pogotowie książkowe

Treść: Nie możesz dotrzeć do biblioteki, a chcesz wypożyczyć książkę? Dowieziemy ją do Ciebie.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do seniorów i osób, które ze względów zdrowotnych mają trudności z poruszaniem. Uwaga! - książki dowozimy w obrębie miasta Rawa Mazowiecka.

Powiedz o akcji swoim bliskim. Skontaktuj się z nami. 46 814 36 47, mbprawa4@wp.pl, Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej

Grafika: stos książek

 

 

77. rocznica wyzwolenia Rawy Mazowieckiej

Na cmentarzu wojskowym w Rawie Mazowieckiej przedstawiciele Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koło w Rawie Mazowieckiej, Miasta Rawa Mazowiecka, Powiatu Rawskiego, rawskich placówek oświatowych i kulturalnych oraz Rawsko - Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej złożyli wiązanki oraz zapalili znicze pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i pomnikiem AK.

Krótka uroczystość związana była z przypadającą dzisiaj 77. rocznicą wyzwolenia Rawy Mazowieckiej z okupacji hitlerowskiej. W ten symboliczny sposób oddano hołd wszystkim, którzy oddali życie za wolność Rawy Mazowieckiej i ziemi rawskiej.

 • pomnik ofiar poległych podczas II wojny światowej na...
 • pomnik ofiar poległych podczas II wojny światowej na...
 • pomnik ofiar poległych podczas II wojny światowej na...
 • delegacja kombatantów z biało-czerwonym wieńcem
 • delegacja starostwa powiatowego z biało-czerwonym wieńcem
 • delegacja władz miasta z biało-czerwonym wieńcem
 • delegacja placówek oświatowych z biało-czerwonym wieńcem
 • delegacja Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej...
 • pomnik ofiar poległych podczas II wojny światowej na...

Ostrzeżenie przed oblodzeniem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu rawskiego przed oblodzeniem mokrych dróg i nawierzchni po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. 

Ostrzeżenie dla powiatu rawskiego ważne jest od godz. 12:00 17 stycznia do godz. 8:00 18 stycznia

Zachowajmy szczególną ostrożność na chodnikach i drogach. 

Zapraszamy na… Weekend z R.

"Weekend z R." to komedia wielu zwrotów akcji, intryg i sekretów. Komizm sytuacyjny spektaklu gwarantuje dwie godziny świetnego humoru i rewelacyjnej zabawy. Na spektakl zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury 6 lutego o godz. 16. Bilety na spektakl dostępne są wyłącznie on-line

O czym jest spektakl?

Londyn. Lata dwudzieste. Clarise i Roger to małżeństwo szczęśliwe, spełnione, odnoszące sukcesy na każdej płaszczyźnie. Rozumieją się bez słów, nie widzą świata poza sobą. Lecz to tylko pozory.  Przepełnieni są miłością, ale czy tylko do siebie? Okazuje się że "ta" miłość może być ogromnym problemem. Gdy nagle wyjazd służbowy Rogera zostaje odwołany, kompletnie psuje to szyki jego żonie. Mąż w domu to nie lada wyzwanie dla Clarise, która miała zaplanowany  ten czas w najdrobniejszych szczegółach. Cała sytuacja wywołuje szereg nieporozumień i komplikacji przez co akcja nabiera zawrotnego tempa. Teraz Clarise musi wykazać się niebagatelną wyobraźnią i pomysłowością, żeby utrzymać swoją tajemnicę przed mężem do końca.

Reżyseria i przekład

Reżyseria: Wojciech Błach, przekład: Elżbieta Woźniak.

Obsada (zamiennie)

CLARICE: Monika Dryl / Joanna Orleańska DAISIE: Aneta Zając / Aleksandra Zienkiewicz / Magdalena Waligórska ROGER: Kazimierz Mazur / Rafał Kwietniewski / Łukasz Konopka ROBERT: Wojciech Błach / Łukasz Płoszajski / Paweł Orleański BOB: Robert Wabich / Rafał Iwaniuk RODNEY: Paweł Koślik / Sebastian Stankiewicz / Kazimierz Mazur / Sebastian Perdek

 • teatr 6.02.22

Tytuł: Weekend z R.

Treść: Robin Hawdon. Spektakl komediowy, Paweł Koślik, sebastian Stankiewicz, łukasz Konopka, Kazik Mazur, Rafał Kwietniewski, Robert Wabich, Wojtek Błach, Magdalena Waligórska, Anea zając, Rafał Iwaniuk, Monika Dryl, Łukasz Płoszajski, Paweł Orleański, Joanna Orleańska, Aleksandra Zienkiewicz. Reżyseria: Wojciech Błach, przekład: Elżbieta Woźniak, www.agensjadiabel.pl

Grafika: zdjęcia aktorów występujących w spektaklu

Obowiązek zgłoszenia do ewidencji

Obowiązek dotyczy właścicieli nieruchomości, na której znajduje się zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. 

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka przypomina, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U z 2021 r., poz.888) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szamb) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Wpisy do ewidencji dokonywane są na podstawie zgłoszenia właściciela nieruchomości, na której zlokalizowany jest zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dlatego każdy właściciel nieruchomości na terenie miasta Rawa Mazowiecka wyposażonej w zbiornik bezodpływowy bądź przydomową oczyszczalnię ścieków powinien złożyć aktualne zgłoszenie do wyżej wymienionej ewidencji.

Zgłoszenia obejmują podstawowe informacje umożliwiające prowadzenie ewidencji, tj.:
1.    adres i numer ewidencyjny  nieruchomości,
2.    ilość osób zamieszkujących nieruchomość,
3.    dane techniczne zbiornika, w tym częstotliwość jego opróżniania
4.    dane techniczne i parametry przydomowej oczyszczalni ścieków, w tym częstotliwość i sposób pozbywania się osadów ściekowych

Druki zgłoszenia dostępne są w Urzędzie Miasta, Pl. Marsz. J. Piłsudskiego 4, pok. nr 15 i poniżej w formie załącznika.
W przypadku niedopełnienia ww. obowiązku, będą prowadzone kontrole w zakresie sposobu postępowania z powstającymi ściekami na terenie nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej, dla których nie zostaną złożone zgłoszenia.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art 6. ust 1. pkt 1 ww. ustawy właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez  przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
                               
 Osoby, które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych, powinny uczynić to niezwłocznie.

Anna Żebrowska w repertuarze "Bursztynowej Dziewczyny"

Koncert piosenek z repertuaru Anny Jantar będzie znakomitym pomysłem na spędzenie miłego popołudnia z Babcią i Dziadkiem - z okazji ich święta. W niedzielę 23 stycznia największe przeboje niezapomnianej wokalistki zaśpiewa Anna Żebrowska.

Artystka preferuje śpiewanie piosenek o niewątpliwej, pełnej uroku melodyjności i z wartościowym tekstem. Czaruje publiczność łagodną i dźwięczną barwą głosu oraz niebywałą zdolnością do przekazywania emocji.

Zapraszamy więc do sali widowiskowej rawskiego domu kultury, na godz. 16.00. Wstęp wolny.

Koncert finansowany jest ze środków Budżetu Obywatelskiego 2020. Bezpłatne wejściówki można otrzymać w kasie MDK od piątku, 14 stycznia. 

 • dlababci2022

Nowy sprzęt dla czytelników biblioteki

Do miejskiej biblioteki trafiły cztery laptopy oraz dwa tablety w ramach projektu „Sieć na kulturę” oraz dwa Czytaki z programu Stowarzyszenia „Larix”. Wartość sprzętu to około 9 000 zł - informuje dyrektor Zbigniew Pacho. Pracownicy biblioteki oraz dzieci i młodzież skorzystali również ze szkoleń w ramach "Kompetencji medialnych". Zarówno sprzęt, jak i nowe umiejętności już znajdują praktyczne zastosowanie.

Pierwszy z projektów "Sieć na kulturę” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020, Działanie 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej, drugi - projekt stowarzyszenia Larix dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 • Czytak w MBP (5)
 • Sieć MBP (1)
 • Sieć MBP (2)
 • Sieć MBP (3)
 • Sieć MBP (4)
 • Sieć MBP (5)

Nowe stawki za ciepło od lutego

Zakład Energetyki Cieplnej w Rawie Mazowieckiej informuje, że od 1 lutego zaczną obowiązywać nowe ceny i stawki opłat za ciepło. Planowany jest średni wzrost cen i stawek opłat w wielkościach netto w wysokości 6,15%. 

Decyzja Prezesa URE w sprawie nowej taryfy dla ciepła została opublikowana w „Biuletynie Branżowym URE Ciepło”
w dniu 22 grudnia 2021 r. pod nr 514 (1244). Publikacja dostępna jest na stronie internetowej: https://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/cieplo w zakładce Ciepło: „Taryfy opublikowane w 2021 r.”

Słowo ma moc - propozycja RKL

Od niedawna przy naszym domu kultury działa Rawski Klub Literacki. To wspaniałe miejsce dla każdego, kto próbuje swych sił w różnych gatunkach literatury. Praca słowem daje dużo radości zarówno twórcom, jak i czytelnikom. Opiekun klubowiczów - Mirosław Iskierka - z entuzjazmem wypowiada się o pierwszych, literackich próbach swoich podopiecznych i zaprasza na kolejne, otwarte spotkanie RKL. A to już niebawem, bo 20 stycznia, o godz. 17.00 w rawskim MDK.

Polecamy!

 • plakat

Dofinansowanie na odbiór i utylizację wyrobów z azbestu

Zachęcamy wszystkich właścicieli nieruchomości z terenu Rawy, którzy chcieliby oddać odpady zawierające azbest, do złożenia do urzędu miasta wniosku w tej sprawie. Termin upływa z końcem stycznia (31 stycznia), a wzory wymaganych formularzy podajemy w załącznikach. Przy czym istotne jest, aby na terenie wskazanej nieruchomości nie była zarejestrowana oraz prowadzona działalność gospodarcza.

Akcja prowadzona jest w ramach kontynuacji zadania „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Rawa Mazowiecka na lata 2018 – 2032”. Na podstawie uzyskanych od mieszkańców informacji zostanie złożony przez Miasto wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o dofinansowanie odbioru i utylizacji odpadów azbestowych.

Informujemy również, iż złożenie wniosku do naszego urzędu nie gwarantuje przyznania dotacji i nie jest podstawą do roszczeń w stosunku do Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Zadanie będzie realizowane przez Miasto po otrzymaniu dotacji z WFOŚiGW w Łodzi.

Prosimy właścicieli nieruchomości, którzy chcieliby pozbyć się odpadów azbestowych, o składanie wniosków do biura podawczego Urzędu Miasta, Pl. Piłsudskiego 5 lub do pokoju nr 15 w budynku urzędu miasta na Pl. Piłsudskiego 4. W tym pokoju można również otrzymać druki wniosków, jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu i nie jest w stanie pobrać ich ze strony internetowej miasta.


Zachęcamy do skorzystania z możliwości pozbycia się niebezpiecznych odpadów ze swojego terenu.

Konserwacja oświetlenia ulicznego

Konserwacją oświetlenia ulicznego na terenie miasta Rawa Mazowiecka zajmuje się Zakład Elektryczny s.c. Tadeusz Detkowski, Ewa Detkowska Ossowice 15, 96-214 Ossowice. Telefon kontaktowy: 602 273 541

Opieka weterynarza

Informujemy, że w tym roku całodobową opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt na terenie miasta Rawa Mazowiecka pełni Gabinet Weterynaryjny Mirosław Charążka Lubania 92, 96-208 Lubania. Telefon kontaktowy: 503 134 372.

Kolędowanie co niedziela

Do końca stycznia, w każdą niedzielę w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP odbywają się koncerty kolęd. Muzyczne kolędowanie odbywa się po każdej mszy św. o godz. 10.00. Zaprasza na nie proboszcz parafii wraz z występującymi zespołami.

 • Radosne Kolędowanie - plakat na FB

Styczeń u Toporów

Klubowicze z pewnością znają już harmonogram zajęć na cały miesiąc. Tradycyjnie - propozycje są na tyle różnorodne, że skuszą nie tylko miłosników gier RPG i stałych bywalców klubu stowarzyszenia Topory. Szczegóły oczywiście znajdują się na plakacie.

Zapraszamy w imieniu członków rawskiego stowarzyszenia.

 • zimowa grafika z treścią zajęć

Treść plakatu:

08.01 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
08.01 15:00-20:00 Dzień dla fanów Scooby-Doo gdzie jesteś
09.01 15:00-20:00 Dzień dla fanów filmów animowanych Asterix i Obelix
15.01 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
15.01. 15:00-20:00 Dzień dla fanów Harrego Pottera
16.01 10:00-15:00 Dzień dla fanów seriali animowanych Netflix
22.01 11:00-16:00 Topogranie
22.01 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
22.01 16:00-20:00 Zagrajmy w: Talisman: Magia i Miecz z dodatkami!
23.01 12:00-15:00 Zagrajmy w: Don't Starve together ONLINE
23.01 15:00-20:00 Sesja RPG The Elder Scrolls
29.01 12:00-16:00 Dzień z Magic the Gathering
29.01 18:00-19:00 Kącik dyskusyjny o serialach Netflixa ONLINE
29.01 19:00-20:00 Kącik Dyskusyjny o Książkach Fantasy ONLINE
30.01 15:00-20:00 Sesja RPG Mysia Straż

Dodatek osłonowy – wniosek złóż do MOPS

Dodatek osłonowy to specjalne świadczenie, które ma łagodzić negatywne skutki rosnących cen energii elektrycznej, gazu i żywności dla budżetów domowych. Dodatek będzie przysługiwał osobom, które spełnią określone kryterium dochodu.

Jakie kryteria dochodu będą brane pod uwagę, na jakich zasadach będzie wypłacane nowe świadczenie i wzór wniosku, jaki należy złożyć znajdą Państwo na stronie MOPS.

7 stycznia urząd będzie nieczynny

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka uprzejmie informuje, iż dzień 7 stycznia 2022 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Miasta za dzień 1 stycznia 2022 r. W związku z powyższym w tym dniu Urząd Miasta będzie nieczynny.

Rusza Amatorska Liga Tenisa Stołowego

Do końca stycznia przyjmowane są zgłoszenia do Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego. Zgłoszenia można składać w Ośrodku Sportu i Rekreacji mailowo e-mail biuro@osirrawa.pl lub telefonicznie 798 411 246. Przyjmowane są zapisy drużyn dwuosobowych, limit zgłoszeń to 16 drużyn. 

W ramach ligi zostanie rozegranych 15 spotkań. Liga będzie rozgrywana bezpośrednio przed meczami MLUKS „Dwójka” Rawa Mazowiecka.

Opłata za udział w Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego – 140 zł. Każdą kolejkę spotkań będą poprzedzać profesjonalne warsztaty tenisowe. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tenisie stołowym zapraszamy do zapisów i uczestnictwa w lidze.

 • tenis

Tytuł: Amatorska Liga Tenisa Stołowego drużyn 2-osobowych

Treść: Zapisy: Hala Milenium tel. 798 411 246, e-mail biuro@osirrawa.pl, wpisowe 140 PLN od drużyny

Grafika: rakietka tenisowa i piłeczka na stole do gry w tenisa

Banery

Kalendarium

Banery