2023 1 kwartał

Kolejne drogowe inwestycje w Rawie Mazowieckiej

Burmistrz Miasta podpisał umowę z wykonawcą dwóch kolejnych inwestycji drogowych w Rawie Mazowieckiej. Przedmiotem zamówienia jest przebudowa ulicy Jana III Sobieskiego oraz remont ulicy Łowickiej. 
Przebudowa ul. Sobieskiego polegać będzie na wymianie spękanej nawierzchni, wykonaniu zatoki parkingowej, budowie kanalizacji deszczowej, budowie kanału technologicznego, przebudowie linii oświetlenia ulicznego oraz wykonaniu oznakowania poziomego i pionowego. Przebudowa dotyczyć będzie niewyremontowanego odcinka ul. Sobieskiego od posesji nr 83 do skrzyżowania z ul. K. Wielkiego.Roboty potrwają od maja do listopada br.
Aktualny stan nawierzchni ul. Łowickiej również wymaga natychmiastowego remontu. Remont będzie prowadzony na odcinku od wyniesionego przejścia dla pieszych do skrzyżowania  z ul. Kolejową wraz z tym skrzyżowaniem. Przedmiotem inwestycji będzie wykonanie remontu nawierzchni bitumicznej w pełnej szerokości jezdni, wykonanie chodników i zjazdów. Prace powinny ruszyć w maju  br. i potrwają około 6 tygodni.
Realizacja tych drogowych inwestycji znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu pieszego i samochodowego w naszym mieście. 
Inwestycja, której całkowity koszt wyniesie ok. 5 mln złotych uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 4 mln 427 tys. zł.
Wykonawcą inwestycji zostało Przedsiębiorstwo Budowy i Utrzymania Dróg MIRDRÓG Mirosław Kozera w Rawie Mazowieckiej. 

 • autor: Katarzyna Rochmińska
 • %3 Wykonawca i Burmistrz przekazują sobie umowę
 • %3 Wykonawca i Burmistrz podpisują umowę

Harmonogram pracy punktu konsultacyjno – informacyjnego.

Harmonogram pracy punktu konsultacyjno – informacyjnego dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie, działającego przy samodzielnym rodzinnym zakładzie opieki zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej ulica Niepodległości 8.

plakat

 • %3 nowy harmonogram pracy

Ciepłe Mieszkanie – dotacje dla lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych

Od 14.03.2023 roku rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie dla Beneficjentów końcowych będących właścicielami/ współwłaścicielami lub osobami posiadającymi ograniczone prawo rzeczowe do lokalu mieszkalnego położonego w budynku wielorodzinnym, zlokalizowanego na terenie Miasta Rawa Mazowiecka. 

W ramach Programu istnieje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych nie wcześniej niż od dnia podpisania umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia z Miastem Rawa Mazowiecka. Termin zakończenia naboru to 31.12.2023 r. lub do wyczerpania puli środków. Wiecej informacji dostępnych pod tym linkiem https://www.rawamazowiecka.pl/3382,program-cieple-mieszkanie?tresc=30026

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oprócz oficjalnych uroczystości, miały również odsłonę sportową. 5 marca o godz. 12.00 nad rawskim zalewem Tatar, odbył się bieg Tropem Wilczym poświęcony pamięci bohaterów poległych w walce z sowieckim reżimem.

Mimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych na starcie obu dystansów stanęło 153 biegaczek i biegaczy. Wielu uczestników niedzielnej imprezy oddało hołd  bohaterom, biegnąc na obu dystansach. Na dystansie symbolicznym (1963 m) nie prowadzono oficjalnej klasyfikacji. Natomiast na dystansie 5 km wyłoniono zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn. W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Bednarek. Drugie i trzecie miejsce wywalczyły: Natalia Piotrowska i Żaneta Milczarek.

W kategorii mężczyzn najszybszy był Gena Anzin, drugie miejsce zajął Paweł Szymaniak, na trzecim miejscu uplasował się Piotr Trębacz. Zwycięzcy otrzymali z rąk wice Burmistrza Miasta Artura Piotrowskiego pamiątkowe puchary. Ponadto przyznano wyróżnienie dla najliczniejszej rodziny, które otrzymali Państwo Gawot. Najmłodszą uczestniczką niedzielnej imprezy została urodzona w 2021 r. Matylda Lesiak. Matylda dystans symboliczny pokonała z pomocą taty.

Po zakończeniu biegów na uczestników czekały na mecie gorące napoje i słodki poczęstunek.

Fotorelacja z imprezy dostępna pod tym adresem https://www.facebook.com/UMRawaMazowiecka

Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok na kolejną edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.

foto

 • Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konkurs na elewacje w zrewitalizowanym centrum Rawy – czwarta edycja.

Konkurs pn. „Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej” jest jednym z instrumentów finansowych uruchomionych w ramach realizacji projektu pn. „Kompleksowy System Wsparcia Poprawy Jakości Zasobów Mieszkaniowych”. 

Konkurs skierowany jest do właścicieli/współwłaścicieli budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych oraz do wspólnot mieszkaniowych z obszaru rewitalizacji. Zarządzeniem nr 26/2023 Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka Piotra Irli z dnia 28 lutego 2023 r. została ogłoszona czwarta edycja konkursu.

Wszystkie informacje dostępne są w linku: Elewacje centrum Rawy Mazowieckiej - konkurs.

Akcje edukacyjne w szkołach.

W związku ze świadczeniem na rzecz Miasta Rawa Mazowiecka, usługi polegającej na odbiorze i transporcie odpadów komunalnych, firma ENERIS Surowce S.A przeprowadziła trzy akcje edukacyjne w szkołach podstawowych na terenie naszego miasta, w zakresie działań edukacyjnych.

Akcje skierowane były do uczniów podlegających edukacji wczesnoszkolnej. Każda akcja podzielona została na dwa panele. Pierwszy obejmował prezentacje, podczas której dzieci nabyły wiedzę w zakresie ochrony środowiska i prawidłowej segregacji odpadów. Drugi panel stanowiła zabawa ruchowa, tzw. „bramka edukacyjna”. Całość zakończona była wręczeniem dzieciom upominków.

Foto

 • Akcje edukacyjne w szkołach.
 • Akcje edukacyjne w szkołach.
 • Akcje edukacyjne w szkołach.
 • Akcje edukacyjne w szkołach.
 • Akcje edukacyjne w szkołach.
 • Akcje edukacyjne w szkołach.

Kolejne warsztaty szkoleniowe dla Organizacji Pozarządowych za nami.

Drugie w tym roku warsztaty szkoleniowe zorganizowane przez Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych, odbyły się 23 lutego 2023 r. w Jatkach Miejskich. Przedstawiciele rawskich organizacji pozarządowych szkolili się w tematyce rozliczania projektów.

Poczęstunek na to wydarzenie przygotowała Rawsko-Bialska Spółdzielnia Socjalna. Część merytoryczną poprowadziły przedstawicielki Fundacji Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi: panie Marta Wójcik i Marta Stępniak. W drugiej części uczestnicy wydarzenia pracowali w grupach, tworząc z otrzymanych informacji sprawozdanie finansowe. Warsztaty to także okazja do spotkania, wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom zrealizujemy projekty społeczne, które będą poprawiały jakość życia naszych mieszkańców.

Foto

 • warsztaty szkoleniowe dla Organizacji Pozarządowych
 • warsztaty szkoleniowe dla Organizacji Pozarządowych
 • warsztaty szkoleniowe dla Organizacji Pozarządowych
 • warsztaty szkoleniowe dla Organizacji Pozarządowych
 • warsztaty szkoleniowe dla Organizacji Pozarządowych
 • warsztaty szkoleniowe dla Organizacji Pozarządowych

Sportowy weekend naszych tenisistów stołowych.

18 lutego grupa podopiecznych z rawskiego klubu uczestniczyła w III Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym Juniorek i Juniorów a 19 lutego na obiektach Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rawie Mazowieckiej rozegrano III Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Żaczek/ów.

8 lutego grupa podopiecznych z rawskiego klubu uczestniczyła w III Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym Juniorek i Juniorów w Tenisie Stołowym. Rawskie zawodniczki i zawodnicy podczas dzisiejszych zmagań wypadli następująco:
Juniorki: 
Laura Wille - miejsce 7
Wiktoria Kocik - miejsca 9-12
Juniorzy:
Adam Kwapiś - miejsce 6
Juliusz Wille - miejsce 9-12
Szymon Puchalski - miejsca 17-24
Patryk Wojtak - miejsca 17-24
Patryk Gierach - miejsca 21-24
Igor Gierach - miejsca 21-24
Natomiast 19 lutego na obiektach Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rawie Mazowieckiej rozegrano III Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Żaczek/ów. W turnieju wystąpiło łącznie ponad 30 osób. Rawski klub reprezentowało aż 10 podopiecznych, którzy wypadli następująco:
Anna Mirowska - miejsce 4
Maria Wiśnik - miejsce 6
Lena Różańska - miejsce 7
Aleksandra Kowalska - miejsce 8
Jagoda Prasolik - miejsce 9
Jan Kalinowski - miejsce 5
Ignacy Kosiński - miejsce 7
Karol Kęski - miejsce 9
Mateusz Jakóbiak - miejsce 19
Karol Wiśnik - miejsce 21
Gratulujemy kolejnych sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych fazach. 
Partnerem klubu jest Miasto Rawa Mazowiecka.

foto

 • Klasyfikacja końcowa turnieju Żaczek
 • Klasyfikacja końcowa turnieju Żaków
 • Rawska drużyna podczas zmagań wojewódzkich w Rawie Maz.

Zaczynamy ,,Tydzień Świadomości Depresji''

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. 

plakat

 • plakat ,,Tydzień Świadomości Depresji''

Priorytetowa inwestycja przy przy Szkole Podstawowej Nr 2

Wczoraj, 16 lutego otworzone zostały 4 oferty, złożone w przetargu na budowę sali gimnastycznej i infrastruktury towarzyszącej na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej.

Oferty w cenach od 14 mln do 18 mln zł brutto podlegają obecnie badaniu. Zgodnie z procedurą umowa może być podpisana za około miesiąc, tym samym prace budowlane powinny ruszyć w kwietniu bieżącego roku. W ramach zadania powstanie nowoczesna sala gimnastyczna z pełnym zapleczem sanitarno-szatniowym, dwa nowe boiska o sztucznej nawierzchni i skocznia w dal. Oprócz tego wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa oraz nowa nawierzchnia drogowa wokół szkoły. Całość powinna zostać oddana do użytku jesienią 2024 roku.

foto

 • inwestycja przy przy Szkole Podstawowej Nr 2
 • inwestycja przy przy Szkole Podstawowej Nr 2
 • inwestycja przy przy Szkole Podstawowej Nr 2

W tłusty czwartek z rawskimi seniorami i przedstawicielami rawskiego szpitala.

W Jatkach Miejskich przedstawiciele rawskich organizacji pozarządowych zrzeszających seniorów i Miejskiej Rady Seniorów, uczestniczyli w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym z przedstawicielami rawskiego szpitala: Panią Magdą Karnowską i Panem Tomaszem Budkiem.

Wydarzenie zorganizował Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Tematy przewodnie spotkania to :

 1. Dlaczego warto mieć kopertę życia? 

Koperta życia, to akcja do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych. W „kopercie życia” zawarte są najważniejsze informacje o posiadaczu koperty, które pomagają służbom medycznym podjąć szybkie i właściwe czynności ratunkowe: o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. Lodówkę zaś należy oznaczyć np. nakleją z widocznym napisem - TUTAJ ZNAJDUJA SIĘ INFORMACJE O MNIE.

 Co sądzicie drodzy mieszkańcy naszego miasta o takim pomyśle, czy miasto powinno takie koperty przygotować dla seniorów, może również innych osób ?

 1. Komu mogą służyć opaski życia ?

Opaska życia to łatwe w obsłudze urządzenie, w formie zegarka na rękę, które pozwala na kompleksową opiekę 24/7. Do jej atutów należą: przycisk SOS, moduł GPS, czujnik tętna, ciśnienia i saturacji. Użytkownik opaski życia jest pod całodobową opieką Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w rawskim szpitalu, w którym personel medyczny czuwa nad jego bezpieczeństwem. W przypadku zaburzeń tętna, wykrycia upadku albo po naciśnięciu przycisku SOS  ratownicy kontaktują się z seniorem, w razie potrzeby mogą wezwać pogotowie i seniorowi zostaje udzielona pomoc. W tej chwili z tej usługi korzysta ok. 60 seniorów, mieszkańców Rawy Mazowieckiej.

Osoby samotne, schorowane lub osoby, które chcą się więcej dowiedzieć o takiej bezpłatnej usłudze mogą dzwonić do szpitala  w Rawie Mazowieckiej tel. 729 059 508 lub 729 059 534

foto

 • tłusty czwartek z rawskimi seniorami
 • tłusty czwartek z rawskimi seniorami
 • tłusty czwartek z rawskimi seniorami
 • tłusty czwartek z rawskimi seniorami

Uwaga organizacje pozarządowe.

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zaprasza na szkolenie z zakresu poprawnego rozliczania projektów. Warsztaty już 23 lutego w Jatkach Miejskich. 

plakat

 • plakat obywatelski

Nowe nabory na dotację dla mieszkańców z zakresu ochrony środowiska

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił nabór wniosków dla osób fizycznych w ramach trzech programów. 

 Nabór trwa od 06.02.2023 r. do 31.03.2023 r. lub do wyczerpania środków i dotyczy:

 1. Przedsięwzięć z zakresu usuwania wyrobów zawierających azbest,
 2. Przedsięwzięć z zakresu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków,
 3. Przedsięwzięć na wykonanie przyłączy kanalizacyjnych przez osoby fizyczne.

Nabór z zakresu udzielenia dofinansowania dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest.

Pierwsze z rodzaju przedsięwzięć dotyczy usuwania wyrobów zawierających azbest. O środki mogą starać się osoby, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, jak również dzierżawcy ogródków działkowych położonych na obszarze województwa łódzkiego, którzy nie skorzystają z programu miejskiego w tym zakresie. Dotacja wynosi do 90% kosztów kwalifikowalnych zadania i nie może przekroczyć:

 • kwoty 500,00 zł za 1Mg, jeżeli dotyczy kompleksowej usługi usunięcia i unieszkodliwienia wcześniej zdemontowanych wyrobów zawierających azbest i zgromadzonych na nieruchomości osoby ubiegającej się o dofinansowanie,
 • kwoty 700,00 zł za 1Mg, jeżeli dotyczy kompleksowej usługi usunięcia i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest.

Dofinansowaniu nie podlegają przedsięwzięcia wcześniej zrealizowane lub które są dofinansowane z innych środków publicznych. Wypłata środków następuje w formie refundacji, po przyznaniu przez fundusz środków, w ramach wcześniej złożonego wniosku. 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem: https://www.wfosigw.lodz.pl/aktualnosci/974-ogloszenie-o-naborze 

Nabór z zakresu udzielenia dofinansowania dotyczącego budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Drugie z rodzajów przedsięwzięć, jakie można sfinansować dotyczy możliwości wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 5 m3/d. Nabór skierowany jest do osób, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi budynków mieszkalnych po spełnieniu m.in. następujących warunków:

 • w okresie minimum 3 lat od złożenia wniosku nie przewiduje się budowy zbiorczej kanalizacji sanitarnej na tym terenie,
 • w przypadku współwłasności dofinansowanie przysługuje tylko jednemu współwłaścicielowi,
 • jeżeli budynek przeznaczony jest na prowadzenie działalności gospodarczej lub na wynajem to powierzchnia na  ten cel nie może przekroczyć 30% powierzchni całkowitej budynku,
 • wykluczone są nieruchomości przeznaczone na cele rekreacyjne, natomiast w przypadku budynków w trakcie budowy można składać wniosek pod warunkiem m.in. oddania budynku do użytkowania w terminie do 30.09.2024r.

Wysokość dofinansowania to maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych nie więcej niż 7 000,00 zł. Środki są wypłacane jako refundacja poniesionych kosztów, po ich przyznaniu przez Fundusz, w ramach wcześniej złożonego wniosku. Dotacje nie są przyznawane na zadania zakończone przed złożeniem wniosku. 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem: https://www.wfosigw.lodz.pl/aktualnosci/976-ogloszenie-o-naborze-3

Nabór z zakresu udzielenia dofinansowania dotyczącego wykonania przyłączy kanalizacyjnych przez osoby fizyczne.

Trzecie z przedsięwzięć jakie można zrealizować uzyskując środki z Funduszu to wykonanie przyłączy kanalizacyjnych. O środki mogą się starać właściciele, współwłaściciele budynków mieszkalnych w tym na nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste, położonych na terenie województwa łódzkiego, które będą przyłączone do zbiorczej kanalizacji sanitarnej. 

Środki są udzielane na następujących warunkach :

 • w przypadku, gdy budynek stanowi współwłasność kilku osób, dotacja przysługuje tylko jednemu współwłaścicielowi, przy czym do realizacji zadania wymagana jest zgoda wszystkich pozostałych współwłaścicieli tego budynku,
 • dotacja nie jest udzielana na budowę przyłączy kanalizacyjnych dla budynków mieszkalnych/ budynków mieszkalnych w budowie, w których jest/będzie prowadzona działalność gospodarcza lub wynajmowane są/będą pomieszczenia o powierzchni przekraczającej 30% powierzchni całkowitej tego budynku,
 • wykluczone są nieruchomości przeznaczone na cele rekreacyjne, natomiast w przypadku budynków w trakcie budowy można składać wniosek pod warunkiem m.in. oddania budynku do użytkowania w terminie do 30.09.2024r.

Dotacja przyznawana jest w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych zadania jednak nie więcej niż 4 000,00 zł. Środki są wypłacane jako refundacja poniesionych kosztów, po ich przyznaniu przez Fundusz, w ramach wcześniej złożonego wniosku. Dotacje nie są przyznawane na zadania zakończone przed złożeniem wniosku.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem: https://www.wfosigw.lodz.pl/aktualnosci/975-ogloszenie-o-naborze-2 

foto

 • logo

Bieg Tropem Wilczym 2023

Tradycyjnie bieg odbędzie się na dwóch dystansach: symbolicznym, który wynosi 1963 metry (upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”) oraz na dystansie sportowym 5000 m. Bieg odbędzie się 5 marca na terenach nad zalewem Tatar. Do udziału w biegu będzie można się zapisać wysyłając swoje dane (imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania) na adres biuro@osirrawa.pl lub sport@rawamazowiecka.pl oraz 5 marca w biurze zawodów przy hali sportowej OSiR Tatar w godz. 9.30 – 11.45. Jak co roku uczestnicy  otrzymają bezpłatnie pakiety startowe zawierające między innymi pamiątkową koszulkę z wizerunkami bohaterów. Po zakończeniu rywalizacji na obu dystansach przedstawiciele władz miasta wręczą medale upamiętniające kolejną edycję Biegu Tropem Wilczym.  Nagrody otrzymają również zwycięzcy biegu na 5 km w kategorii kobiet i mężczyzn.

Start do pierwszego biegu na dystansie symbolicznym zaplanowano na godz.12.00

Na mecie na wszystkich uczestników czekać będą gorące napoje i słodki poczęstunek. 

Przypominamy o obowiązkowym wypełnianiu oświadczeń, których wzory zamieszczamy poniżej wraz z regulaminem imprezy. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników czynnego spędzania wolnego czasu do uczczenia pamięci bohaterów i oficjalnego rozpoczęcia sezonu biegowego w Rawie Mazowieckiej.

plakat

 • plakat 2023

Naucz się 4 języków obcych za darmo.

Weź udział w ogólnopolskim projekcie, projekcie dla każdego mieszkańca naszej gminy. Akcja trwa do 31 grudnia 2023 roku. 

plakat

 • jezyk

Walne zebranie członków lokalnej grupy działania „Kraina Rawki”.

W piątek Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla, uczestniczył w Walnym Zebraniu Członków Lokalnej Grupy Działania „Kraina Rawki”. Tematem zebrania były głównie zmiany w statucie i regulaminach LGD „Kraina Rawki”.

Które mają na celu dostosowanie tych dokumentów po przyjęciu w poczet członków Stowarzyszenia Miasta Rawa Mazowiecka. W związku z tym przeprowadzono również wybory uzupełniające do Zarządu LGD „Kraina Rawki”, do którego Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zaproponował kandydaturę Pana Arkadiusz Rataja Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Natomiast z ramienia gminy Wiskitki została wytypowana Pani Alicja Więckowska. 

W takcie Walnego Zgromadzenia omówiono również raport z ewaluacji zewnętrznej realizacji Strategii Rozwoju Lokalnego 2014 – 2020 (SRL), a także posumowano działania LGD „Kraina Rawki” w 2022 r. Przedstawiono także planowane działania na 2023 r., w tym przede wszystkim prace nad nową SRL na lata 2023 – 2027 oraz udzielanie dotacji i grantów dla członków Stowarzyszenia. Zachęcamy do pozyskiwania środków za pośrednictwem LGD już w najbliższym naborze na granty, który właśnie został uruchomiony: termin naboru to 01 – 10 luty 2023 r.

Regulamin naboru dostępny jest na https://www.krainarawki.eu/oglaszamy-pierwszy-nabor-wnioskow-na-granty-krainy-rawki-w-2023-roku/ 

foto

 • Walne zebranie członków lokalnej grupy działania „Kraina Rawki”.
 • Walne zebranie członków lokalnej grupy działania „Kraina Rawki”.
 • Walne zebranie członków lokalnej grupy działania „Kraina Rawki”.
 • Walne zebranie członków lokalnej grupy działania „Kraina Rawki”.
 • Walne zebranie członków lokalnej grupy działania „Kraina Rawki”.
 • Walne zebranie członków lokalnej grupy działania „Kraina Rawki”.
 • Walne zebranie członków lokalnej grupy działania „Kraina Rawki”.

Uwaga organizacje pozarządowe.

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla za prasza przedstawicieli organizacji pozarządowych na warsztaty z umiejętności skutecznego pisania wniosków o dofinansowanie oraz dotację. 

plakat

 • Teresa

'' Bezpieczna Rawianka'' propozycja dla mieszkanek Rawy.

Bezpieczeństwo, to stan dający poczucie pewności i gwarancję jego zachowania. Każdy z nas chce się czuć bezpieczny w różnych aspektach życia. Wszystkie rawianki zapraszamy do zapoznania się z projektem ''Bezpieczna Rawianka'' którego ambasadorem jest Piotr Irla, Burmistrz Miasta. 

plakat

 • bur

Przed nami kolejny finał WOŚP

W rawskim sztabie Stowarzyszenia Rawa i Przyjaciele zarejestrowało sie ponad 135 wolontariuszy. Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę. 

Wstępny program WOŚP 2023 w Rawie:

 • II Bieg Morsa WOŚP 2023 godziny 10-13 (bieg, morsowanie, sauna, kiełbaski)
 • Zbiórka do puszek (wolontariusze zbierają pieniądze do puszek w godz. 7:30-19:30)
 • Licytacja online
 • Otwarty mikrofon (MDK w godz. 15-19 – czas zależny od liczby uczestników)
 • Będzie również OSP Konopnica z wozem strażackim.

Na profilu Stowarzyszenia Rawa i Przyjaciele będzie można oglądać transmisje online z rawskiego sztabu WOŚP, który będzie się mieścił w Klubie Jama przy Pl. Wolności. 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100071847630072

Koduj z Gigantami

Już od 4 do 26 lutego dzieci i młodzież z całej Polski będą mogły wcielić się w rolę programistów sprzed lat, którzy stworzyli klasyki gier komputerowych i wideo. Okazją do tego będzie akcja “Koduj z Gigantami - Retroprogramowanie”, czyli kolejna odsłona cyklicznego wydarzenia z programowania dla dzieci i młodzieży, które organizowane jest bezpłatnie już po raz 12. 

W Rawie Mazowieckiej warsztaty zaplanowane są na 4 i 5 lutego. Warsztaty odbędą się stacjonarnie w ponad 100 miastach w całej Polsce. Zapisy na wydarzenie możliwe są na stronie www.kodujzgigantami.pl lub pod nr tel 799 280 434. 
 
Dzięki wykorzystaniu wielu nowoczesnych środowisk programowania spróbujemy połączyć ze sobą świat dzieci i świat rodziców. W zajęciach, specjalnie dostosowanych do grup wiekowych, mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w wieku od 7 do 19 lat. Z edycji na edycję rośnie liczba uczestników oraz miejsc, w których odbywają się warsztaty, ale idea wydarzenia wciąż pozostaje ta sama - chcemy pokazać, że programowanie nie ma granic. Przygodę z programowaniem może zacząć każdy, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania - mówi Dawid Leśniakiewicz, jeden z organizatorów wydarzenia i co-founder szkoły Giganci Programowania. Środowiska i języki programowania takie jak np. Minecraft Education Edition, Scratch, AppInventor, Visual Studio, Python, C# i C++ zabiorą dzieci i młodzież w podróż do przeszłości - do świata gier komputerowych ich rodziców. Ucząc się skryptów i podstaw programowania dowiedzą się jak nadać starym grom i programom nowe życie. Stworzenie własnej strony internetowej? Zaprojektowanie gry komputerowej lub samodzielnego programu? Wszystko jest możliwe podczas akcji “Koduj z Gigantami”!
 
Dla uczestników warsztatów będzie to zatem okazja, aby postawić pierwsze kroki w programowaniu, ale też poznać gry, którymi zachwycali się ich rodzice oraz dowiedzieć się wiele ciekawostek o technologiach, w jakich były tworzone. Rodzice natomiast będą mogli wybrać się w sentymentalną podróż i przypomnieć sobie tytuły ulubionych rozgrywek, a także wziąć udział w edukacyjnym webinarze z psychologiem dziecięcym o uzależnieniu dzieci od gier i komputerów. Każda edycja “Koduj z Gigantami” ma swój motyw przewodni. Co kryje się pod nazwą tej obecnej? Przyjdź na zajęcia i razem z nami odkoduj Retroprogramowanie! - zaprasza organizator akcji Dawid Leśniakiewicz, co-founder szkoły Giganci Programowania.
 

plakat

 • Plakat

160. rocznica powstania styczniowego

Powstanie styczniowe to najwiekszy w XIX wieku zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 roku, gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy.

W niedzielę obchodziliśmy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji przedstawiciele Miasta Rawa Mazowiecka, Starostwa Powiatowego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Rawie Mazowieckiej, Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, placówek oświatowych oraz dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy mogile upamiętniającej powstańców styczniowych na rawskim cmentarzu.

foto

 • składany hołd i wieniec powstańcom styczniowym
 • składany hołd i wieniec powstańcom styczniowym
 • składany hołd i wieniec powstańcom styczniowym
 • składany hołd i wieniec powstańcom styczniowym
 • składany hołd i wieniec powstańcom styczniowym
 • składany hołd i wieniec powstańcom styczniowym
 • składany hołd i wieniec powstańcom styczniowym
 • pomnik ze złożonymi wieńcami

78. rocznica wyzwolenia Rawy Mazowieckiej

17 stycznia to data, którą symbolicznie uznaje się za dzień „wyzwolenia” Rawy spod okupacji niemieckiej. Nieprzypadkowo owo „wyzwolenie” powinno się pisać w cudzysłowie.

Wprawdzie pochód Armii Czerwonej zmusił Niemców do opuszczenia miasta, jednak jak dobrze wiadomo okupacja niemiecka została, podobnie jak w całej Polsce, zastąpiona zniewoleniem sowieckim. Poza tym wojska rosyjskie dążąc do wyparcia z miasta żołnierzy niemieckich praktycznie w ogóle nie liczyły się z ogromem strat, które mogło spowodować jego zbombardowanie, celem zmuszenia przeciwnika do odwrotu, co zresztą nastąpiło. Dziś oddajemy hołd ofiarom II wojny światowej, szczególnie zaś tym, którzy zginęli w trakcie owego "wyzwalania" miasta i wszystkim ofiarom sowieckiego totalitaryzmu. Na cmentarzu wojennym w Rawie Mazowieckiej hołd ofiarom II wojny światowej oddali: władze miasta Rawa Mazowiecka, przedstawiciele starostwa powiatowego w Rawie Mazowieckiej, przedstawiciele reprezentujący związek kombatantów RP i byłych więźniów politycznych w Rawie Mazowieckiej, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej w Rawie Mazowieckiej, reprezentanci placówek oświatowych w Rawie Mazowieckiej, Dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawskiej.

foto

 • składanie wieńca
 • składanie wieńca
 • składanie wieńca
 • składanie wieńca
 • składanie wieńca
 • składanie wieńca

Usuń azbest -nabór wniosków do 15 stycznia 2023 r.

W związku z kontynuacją realizacji zadania pn.: „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Rawa Mazowiecka na lata 2018-2032”  zapraszamy wszystkich właścicieli nieruchomości położonych na terenie Miasta Rawa Mazowiecka, którzy na swoich posesjach posiadają wyroby zawierające azbest do składania wniosków o dofinansowanie na ich odbiór i utylizację.

Na podstawie uzyskanych informacji zostanie złożony przez Miasto wniosek do WFOŚiGW w Łodzi o dofinansowanie prac polegających na odbiorze i utylizacji odpadów zawierających azbest z terenu miasta.

Informujemy, iż złożenie wniosku nie gwarantuje przyznania dotacji i nie jest podstawą do roszczeń w stosunku do Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Zadanie będzie realizowane przez Miasto po otrzymaniu dotacji.

Osoby zainteresowane zrealizowaniem zadania w bieżącym roku proszone są o złożenie do 15 stycznia 2023 r. stosownego wniosku wraz z załącznikami w siedzibie Urzędu Miasta, Pl. Piłsudskiego 5, 96-200 Rawa Mazowiecka, biuro podawcze lub Pl. Piłsudskiego 4 pok. nr 15.

Druki wniosków wraz z wymaganymi załącznikami są do pobrania w Urzędzie Miasta przy Pl. Piłsudskiego 4, pokój nr 15 oraz poniżej:

Zmiany w Programie Priorytetowym "Czyste Powietrze"

Informujemy, że od dnia 3 stycznia 2023 r. weszła w życie duża zmiana Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”  dotycząca wymiany źródeł ciepła i przeprowadzenia pracy termomodernizacyjnych w budynkach jednorodzinnych.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami zmian w programie, które znajdują się  - tutaj

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych do Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Miasta Rawa Mazowiecka -poprzez wypełnienie kwestionariusza ankiety internetowej

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że od 9 stycznia 2022 r. do 20 stycznia 2023 roku, na terenie naszego miasta są realizowane badania ankietowe związane z opracowywaniem strategii lokalnych zagrożeń społecznych.

Pozyskane w badaniach dane statystyczne będą wykorzystane do analiz i opracowań zbiorczych dotyczących, sytuacji społecznej oraz będą stanowiły podstawę do opracowania dokumentu, jakim jest Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Rawa Mazowiecka na lata 2023-2028.

Badania realizowane są metodą internetową -kwestionariusz ankiety internetowej znajduje się - tutaj.

Miasto Rawa Mazowiecka i Centrum Profilaktyki Społecznej zapraszają rodziców uczniów na bezpłatne diagnozy cyberzaburzeń i zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży

Prowadzący: dr hab. prof. ANS Mariusz Jędrzejko, pedagog specjalny i społeczny, socjolog, terapeuta, dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej www.cps.edu.pl

Zakres diagnozy:

Kompulsywne używanie i nadużywanie technologii cyfrowych -cyberzaburzenia (smartfony i komputery, social media, gry komputerowe), identyfikowana przez rodziców wieczorno-nocna nadaktywność w sieci, zachowania agresywne dzieci wobec rodziców w reakcji na ograniczanie kontaktu z technologiami cyfrowymi, cyberagresja); wsparcie w modelowaniu relacji dzieci/młodzież – technologie cyfrowe; delegacje dla domowej profilaktyki

Eksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi (narkotyki, NSP, nikotyna, alkohol, leki OTC) oraz pobudzającymi (substancje energetyzujące);

Ryzykowne i autoagresywne zachowania nastolatków (problemy z kontrolą emocji; samookaleczenia i myśli samobójcze; problemowe jedzenie – anoreksja, bulimia; sekty).

Zachowania opozycyjno-buntownicze wobec rodziców i szkoły (agresja wobec rówieśników i rodziców/rodzeństwa; wagary i absencje szkolne; ucieczki z domu)

Model diagnozy podstawowej (3 spotkania)*:

Spotkanie 1: rozmowa wstępna z udziałem rodziców i dziecka; diagnoza indywidualna dzieckiem; propozycje rozwiązań – rozmowa z udziałem dziecka i rodziców (propozycja kontraktu na 14 dni) – czas: 90 minut;

Spotkanie 2 (po 7 dniach): diagnoza indywidualna pogłębiona z udziałem dziecka; spotkanie z rodzicami (po 7 dniach) – diagnoza sytuacji rodzinie – 75 minut;

Spotkanie 3 (po 14-21 dniach): rozmowa z udziałem rodziców i dziecka – ocena przebiegu kontraktu; diagnoza indywidualna z dzieckiem; wspólna rozmowa z udziałem rodziców i dziecka -propozycje dalszych działań w rodzinie – 75 minut.

Model poszerzony: Model podstawowy + spotkania terapeutyczne z dzieckiem – 1 x w tygodniu (90 minut); wsparcie pedagogiczne rodziców 1x2 tygodnie (90 minut).

* Możliwe jest jednorazowe spotkanie wstępne tylko z udziałem rodziców (rodzica) lub dziecka.

Podstawowe zasady wsparcia: Udział rodziców (rodzica) i dziecka w pierwszym spotkaniu; pisemna zgoda rodziców na indywidualną pracę z dzieckiem; zgoda na przetwarzanie danych osobowych RODO (rodzice i dziecko).

Zasady etyki zawodowej: Nie ujawniamy danych osobowych uczestników spotkań oraz przebiegu spotkań osobom trzecim. Dziecko ma prawo zastrzec przebieg rozmowy z terapeutą i nieujawnianie jej treści przed rodzicami. Prowadzący diagnozę podejmuje po analizie przypadku decyzję o ujawnieniu lub nie treści rozmowy z nieletnim jego rodzicom.

Każdy drugi piątek miesiąca, w lutym 2023 w drugi i czwarty piątek miesiąca w godz. 15.00-20.00 w budynku Urzędu Miasta Plac Marszałka Piłsudskiego 5, pok. nr 8 (parter).

Rezerwacja terminów

tel. 691 222 557

w poniedziałki w godz. 8:00-12:00

w środy w godz. 14:00 – 17:00

 

Zapraszamy na "Rawską Feriadę 2023"

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla i Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska

zapraszają na Rawską Feriadę w dniach 16-27 stycznia 2023 r. w programie:

Miejski Dom Kultury (16-29.01.2023 r.)

przedstawienia teatralne, filmy i pokazy iluzji

warsztaty artystyczne

Ferie z MDK

 

Miejska Biblioteka Publiczna (16-21.01.2023 r. w godz. 11.30-13.00 )

zajęcia literackie wzbogacone o warsztaty plastyczne

Ferie z Miejską Biblioteką Publiczną

 

Muzeum Ziemi Rawskiej (23-27.01.2023 r. w godz. 11.30-13.00 )

warsztaty plastyczne i rękodzielnicze

Ferie z Muzeum Ziemi Rawskiej

 

Ośrodek Sportu i Rekreacji (16-27.01.2023 r.)

zajęcia sportowo-rekreacyjne na hali sportowej Milenium oraz strzelnicy Ligii Obrony Kraju w Rawie Mazowieckiej

Ferie z OSiR

 

ZGO Aquarium (16-27.01.2023 r.)

bezpłatne korzystanie z pływalni, lodowiska*, figloraju (po okazaniu legitymacji szkolnej, logotypu - pierwsza godzina) dla dzieci i młodzieży z Miasta Rawa Mazowiecka i Gminy Rawa Mazowiecka, dla pozostałych dzieci i młodzieży pierwsza godzina - 50% stałej stawki, po przekroczeniu czasu – naliczanie minutowe

Ferie z ZGO Aquarium

 

Stowarzyszenie „Topory” (13-29.01.2023 r.) ul. Zwolińskiego 1

gry, konkursy i kalambury

Ferie ze Stowarzyszeniem Topory

 

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

zimowa frajda SNOWTUBING (15-28.01.2023 r. w godz. 11.00-18.00)

*Lodowisko będzie czynne w przypadku odpowiednich warunków pogodowych umożliwiających jego uruchomienie

Obchody 40 lat Stowarzyszenia — Przymierze Rodzin

Delegacja Miasta Rawa Mazowiecka z Burmistrzem Piotrem Irlą, uczestniczyła w uroczystości inaugurującej w roku 2023 obchodów 40 lat Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, które prowadzi szkoły, świetlice -również Świetlicę Środowiskową im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Rawie Mazowieckiej.

Działalność stowarzyszenia skierowana jest do rodzin katolickich, ale w jego szeregach są również członkowie innych wyznań, także niewierzący.

Stowarzyszenie rozpoczynało swoją działalność w okresie stanu wojennego, kiedy dla dzieci osób internowanych zostały przygotowane zajęcia wakacyjne. Właśnie wtedy, grupa aktywnych ludzi zgromadzonych w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej powołała organizację, której misją stało się wychowanie dzieci i młodzieży i troska o wszystkie sfery rozwoju; duchową, intelektualną, fizyczną.

Po Mszy świętej celebrowanej przez Księdza Kardynała Kazimierza Nycza odbyło się spotkanie opłatkowe w Collegium Bobolanum przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. 

W programie wydarzenia były wspólne życzenia, kolędowanie oraz jubileuszowa Agapa, atrakcje dla dzieci. Było to wydarzenie jednoczące i wspominające konkretnych ludzi, których połączyła idea Przymierza Rodzin. 

Nasza delegacja spotkała w Warszawie dzieci, młodzież i wychowawców Świetlicy Środowiskowej w Rawie Mazowieckiej, a także przedstawicieli Przymierza Rodzin z naszego miasta. Dziękujemy, za ten pięknie spędzony czas uroczystości, obecności stowarzyszenia w naszym mieście i planujemy kolejne lata kontynuacji wspólnego dzieła.

 • Zdjęcie z obchodów 40-lecia Stowarzyszenia Przymierza Rodzin
 • Zdjęcie z obchodów 40-lecia Stowarzyszenia Przymierza Rodzin
 • Zdjęcie z obchodów 40-lecia Stowarzyszenia Przymierza Rodzin
 • Zdjęcie z obchodów 40-lecia Stowarzyszenia Przymierza Rodzin
 • Zdjęcie z obchodów 40-lecia Stowarzyszenia Przymierza Rodzin
 • Zdjęcie z obchodów 40-lecia Stowarzyszenia Przymierza Rodzin

Projekt '' Bezpieczna Rawianka''

Bezpieczeństwo, to stan dający poczucie pewności i gwarancję jego zachowania. Każdy z nas chce się czuć bezpieczny w różnych aspektach życia. Wszystkie rawianki zapraszamy do zapoznania się z projektem ''Bezpieczna Rawianka'' którego ambasadorem jest Burmistrz Miasta Piotr Irla. 

Zapraszamy na obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego

4 lutego 2023 roku w Rawie Mazowieckiej obchodzić będziemy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – narodowowyzwoleńczego zrywu skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i w nocy z 3 na 4 lutego rozegrała się bitwa o koszary wojskowe w Rawie Mazowieckiej.

Na obchody 160. rocznicy Powstania styczniowego wszystkich rawian serdecznie zaprasza Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka – Piotr Irla, Starosta Rawski Józef Matysiak oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej dr Marcin Broniarczyk.

 • Plakat - zaproszenie na ochody 160. rocznicy Powstania Styczniowego

Zachęcamy do lektury publikacji - "Powstaniec Piotrkowski 1863"

W ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego ukazał się "Powstaniec Piotrkowski 1863" wydany przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Cieszymy się, że Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej miało okazję współpracować przy tym wydawnictwie. Jest tam wiele ciekawych artykułów poruszających wiele różnych wątków z Powstania Styczniowego, w tym również na ziemi rawskiej m.in. z tekstów dr. Marcina Broniarczyka — Dyrektora Muzeum Ziemi Rawskiej.

Publikacja jest dostępna w poniższym załączniku i będzie też dostępna niebawem w wersji papierowej w jatkach miejskich w Rawie Mazowieckiej. Tymczasem zachęcamy do pobierania i lektury!

Zapraszamy do udziału w konkursie -Napisz list na walentynki 

Chcesz wyrazić swoje uczucia ukochanej osobie w liście? To doskonały pomysł.

Z okazji walentynek 2023 Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka, zaprasza zakochanych (uczniów rawskich szkół i osoby dorosłe) do udziału w konkursie walentynkowym na najładniej napisany list dla ukochanej / ukochanego.

Trzy najładniejsze listy zostaną nagrodzone podczas uroczystego podsumowania 14 lutego w Urzędzie Miasta. Najlepsi autorzy listów miłosnych zostaną powiadomieni o podsumowaniu konkursu telefonicznie lub mailowo. Dodatkowo najładniejsze listy zostaną opublikowane w lutowym wydaniu bezpłatnej gazety „KochamRawe.pl – magazyn opinii”.


Listy należy dostarczyć do Urzędu Miasta do 10 lutego 2023 r. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest podpisanie zgody dot. przetwarzania danych osobowych i publikacji wizerunku.


Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka — Piotr Irla, Młodzieżowa Rada Miasta oraz patron medialny — KochamRawe.pl — magazyn opinii, zapraszają do zapoznania się z regulaminem konkursu i zachęcają do wzięcia w nim udziału.

 

Przedstawiciele organizacji pozarządowych wzięli udział w szkoleniu — Jak tworzyć projekty, które wygrywają.

Przedstawiciele rawskich organizacji pozarządowych 2 lutego 2023 r. uczestniczyli w pierwszym tegorocznym warsztacie przygotowanym w ramach działalności Rawskiego Centrum Organizacji Pozarządowych pt. „Jak tworzyć projekty, które wygrywają”. 

 Było to wydarzenie cieszące się dużym zainteresowaniem, sala w jatkach miejskich została tłumnie wypełniona. 

Podczas szkolenia uczestnicy poznali zasady naboru wniosków do programu „Granty Krainy Rawki” Lokalne Grupy Działania „Kraina Rawki”, zaprezentowane przez Panią Martę Szymczak. 

Większa część warsztatu została zdominowana tematem pisania wniosków grantowych, czyli jak sformułować opis zadania, określić grupę docelową, jak wpisać rezultaty – o tym zagadnieniu profesjonalnie i z poczuciem humoru opowiedziała Pani Justyna Matusiak przedstawicielka Instytutu Sprawa Obywatelskich Centrum Klucz w Łodzi. 

Spotkanie było okazją zaprezentowania swojej organizacji, nawiązania kontaktów, dialogu i partnerstwa między podmiotami realizującymi projekty na rzecz mieszkańców miasta. 

Catering dla uczestników przygotowała Rawsko-Bialska Spółdzielnia Socjalna, podmiot ekonomii społecznej, który zatrudnia również osoby niepełnosprawne, daje im szansę pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. 

Spółdzielnia świadczy również usługi gastronomiczne, można u nich zamówić catering okolicznościowy, obiady na dowóz, catering plenerowy, ofertę spółdzielni zaprezentowała Pani Marta Dedkowska -Ciapa, o szczegóły zamówienia można zapytać pod nr tel. 607848076.

Do zobaczenia na kolejnym warsztacie, który odbędzie się w tym samym miejscu 23 lutego o godz. 16.00, wówczas zagłębimy się w tajniki księgowości organizacji pozarządowej.

 • zdjecie ze szkolenia
 • Zdjęcie ze szkolenia
 • Zdjęcie ze szkolenia
 • Zdjęcie ze szkolenia
 • Zdjęcie ze szkolenia

Nowe konkursy dla organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami ogłoszonych konkursów i ubiegania się o granty:

Fundusz Solidarności z Ukrainą

"Patriotyzm Jutra" edycja 2023

"Niepodległa" 2023

Wydarzenia sportowe na plus.

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka – Piotr Irla zaprasza do udziału w konkursie online dla mieszkańców pn. „Świąteczna Rawa w obiektywie – grudzień 2022”

Konkurs przeprowadzimy drogą ON-LINE. Aby wziąć w nim udział, należy przesłać zdjęcie i plik z rozszerzeniem „jpg” wysłać drogą mailową do 24 stycznia 2023 r. pisząc na nasz adres: socialmedia@miastorawa.pl.


Zapraszamy Was do obejrzenia naszej odsłony świątecznych zdjęć, wystawa prezentowanych zdjęć jest otwarta do końca stycznia 2023 r. w Miejski Dom Kultury im.Danuty Siedzikówny INKI w Rawie Mazowieckiej.

Regulamin konkursu znajdziecie w pliku poniżej.

 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022
 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022
 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022
 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022
 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022
 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022
 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022
 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022
 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022
 • Zdjęcie z Jarmarku Bozonarodzeniowego - grudzień 2022

Planujesz inwestycję związaną ze swoją zabytkową nieruchomością, skorzystaj z dotacji.

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka informuje o zamiarze ogłoszenia naboru wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach położonych na terenie Miasta Rawa Mazowiecka. Nabór zostanie ogłoszony pod koniec lutego, natomiast wnioski będą przyjmowane w terminie do dnia 10 marca 2023 r. 

Dotacje będą udzielane z budżetu Miasta Rawa Mazowiecka, po uzyskaniu dofinansowania na udzielenie dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zgodnie z zasadami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, miasto może złożyć 10 wniosków z Programu w trzech kategoriach wartości dofinansowania: do 150.000 zł, do 500.000 zł i do 3.500.000 zł. Miasto zamierza więc ubiegać się o sfinansowanie 3 własnych inwestycji, natomiast pozostałe 7 wniosków zostanie złożonych o dofinansowanie na udzielenie dotacji. 

Więcej informacji o naborze wniosków można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka: szczegóły naboru wniosków lub w Wydziale Gospodarki Terenami, Plac Marszałka J. Piłsudskiego 4, pokój nr 19, tel. 468144305. 

Miasto przekaże 250 000,00 zł na nowy wóz strażacki dla Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej

Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka - Piotr Irla w dniu 17 lutego 2023 roku zawarł porozumienie z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi w sprawie dofinansowania zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego 8000 wraz z wyposażeniem dla strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej. Porozumienie zostało przekazane na ręce st.bryg.magr inż. Krzysztofa Kowalskiego - komendanta powiatowego PSP w Rawie Mazowieckiej.

Miasto przekaże 250 000,00 zł na pojazd, który będzie przeznaczony do prowadzenia działań rozpoznawczo-ratowniczych podczas walki z pożarami, likwidacji miejscowych zagrożeń z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych (zwłaszcza na dużych obszarach i w trudno dostępnym terenie).
Dzięki swoim walorom użytkowym pojazd umożliwiał będzie szybkie dotarcie 6 ratowników na miejsce akcji ze sprzętem niezbędny do przeprowadzenia rozpoznania oraz właściwe przekazywanie informacji dotyczących dysponowania niezbędnych sił i środków.

Silnik z zapłonem samoczynnym, z turbodoładowaniem. Minimalna moc silnika 320 kW. Klasa pojazdu – ciężka. Kategoria — uterenowiony. Układ napędowy 6x6. Skrzynia biegów zautomatyzowana bez pedału sprzęgła. Zbiornik wody o pojemności min. 8000 dm3, wykonany z materiałów kompozytowych. Autopompa pożarnicza wraz z układem pianowym A60/8-2,5/40.
Samochód będzie pozwalał na sprawne przemieszczanie się po obszarze objętym działaniami ratowniczymi – zarówno po drogach utwardzonych, jak i drogami gruntowymi, leśnymi duktami, bezdrożami, po błocie, piachu czy terenach pokrytych śniegiem.

 • Zdjęcie - zawarcie porozumienia w sprawie zakupu wozu strażackiego

Statut Młodzieżowej Rady Miasta po konsultacjach społecznych

Od 6 do 13 lutego 2023 r. przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego na terenie Miasta Rawa Mazowiecka mieli możliwość przesyłania uwag i spostrzeżeń do projektu Uchwały Rady Miasta Rawa Mazowiecka w sprawie nadania Statutu Młodzieżowej Rady Miasta. 
Informujemy, że żadne uwagi do ww. uchwały nie wpłynęły.

Raport z konsultacji społecznych projektu Uchwały Rady Miasta Rawa Mazowiecka w sprawie nadania Statutu Młodzieżowej Rady Miasta
    1. Przedmiot konsultacji – projekt Uchwały Rady Miasta Rawa Mazowiecka w sprawie nadania Statutu Młodzieżowej Rady Miasta 
    2. Data rozpoczęcia i zakończenia konsultacji - od 6 do 13 lutego 2023 r. 
    3. Forma konsultacji: 
1)    udostępnienie projektu uchwały na stronie internetowej Miasta Rawa Mazowiecka i w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem www.rawamazowiecka.pl,
2)    drogą elektroniczną. 
    4. Kontakt do prowadzącego konsultacje – email: um@rawamazowiecka.pl.
    5. Uczestnicy konsultacji: przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego na terenie Miasta Rawa Mazowiecka, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327).
    6. Nie przesłano żadnych uwag i opinii do przedmiotu konsultacji.

Nabór wniosków o udzielenie dotacji na zabytki

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach położonych na terenie Miasta Rawa Mazowiecka.Wnioski będą przyjmowane w terminie do dnia 10 marca 2023 r. 

Dotacje będą udzielane z budżetu Miasta Rawa Mazowiecka, po uzyskaniu dofinansowania na udzielenie dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.  

Więcej informacji o naborze wniosków można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka: tutaj lub w Wydziale Gospodarki Terenami, Plac Marszałka J. Piłsudskiego 4, pokój nr 19, tel. 468144305. 

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych od 01.03.2023 r. do 30.04.2023 r.

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych od 01.03.2023 r. do 30.04.2023 r. (zapraszamy do zapoznania się tutaj).

Piotr Irla-Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, serdecznie zaprasza na przysięgę wojskową, która odbędzie się 18 marca 2023 r.

 Uroczysta przysięga wojskowa ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej stacjonującej w 1 Batalionie Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej odbędzie się w Rawie Mazowieckiej na Pl. M.J. Piłsudskiego. 

W sobotni poranek już od godz. 10.00 do godz. 14.00 będzie wystawione stoisko promocyjno – informacyjne Wojskowego Centrum Rekrutacji Tomaszów Mazowiecki, na którym będzie można uzyskać informację o Dobrowolnej Zasadniczej Służbie Wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. 

Ponadto w tych samych godzinach będzie funkcjonowało stoisko promocyjne  z wyposażeniem indywidualnym żołnierza 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej.


Dodatkowo o godzinie 12.00 ruszy stoisko gotowe do wydawania porcji zupy grochowej wraz z pieczywem oraz gorącą herbatką. Będzie to pierwsze takie wydarzenie na Pl. Piłsudskiego, nie może Państwa zabraknąć.

 • Plakat - program przysięgi wojskowej
 • Zdjęcie ze spotkania roboczego dot. przysięgi wojskowej
 • Zdjęcie ze spotkania roboczego dot. przysięgi wojskowej
 • Zdjęcie ze spotkania roboczego dot. przysięgi wojskowej
 • Zdjęcie ze spotkania roboczego dot. przysięgi wojskowej

Zmiana organizacji ruchu w sobotę tj. 18 marca 2023 r.

18 marca 2023 r. na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej stacjonującej w 1 Batalionie Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej.

W związku z uroczystością w godz. 08:00 - 13:00 nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zamknięte zostaną drogi gminne dla ruchu kołowego tj.:

skrzyżowanie ulicy Wyszyńskiego i ulicy Armii Krajowej,

w ul. Słowackiego zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy w stronę od Armii Krajowej do ul. Fawornej,

Plac Wolności – wyłączony z ruchu,

Plac Józefa Piłsudskiego – wyłączony z ruchu,

Ruch pieszy pozostaje bez zmian.

W załączeniu mapy obrazujące zmiany organizacyjne w ruchu drogowym.

Prosimy o parkowanie samochodów na parkingach zlokalizowanych poza Placem Piłsudskiego w dniu 18.03.2023 r.

 

W załączeniu mapy obrazujące zmiany organizacyjne w ruchu drogowym.

 • Mapa - zmiana organizacji ruchu
 • Mapa - zmiana organiacji ruchu

UWAGA KONKURS -  „Maskotki ZGO AQUARIUM”

Zapraszamy dzieci w wieku 5-15 lat z terenu powiatu rawskiego do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Maskotki ZGO AQUARIUM”.
Prace konkursowe mogą być przygotowane w dowolnej formie technicznej i przy użyciu różnych materiałów plastycznych i materiałów wtórnych.
Czekamy na Wasze pomysły do 14 czerwca 2023 r. do godziny 15:00.
Prace konkursowe należy dostarczyć do siedziby głównej Spółki ZGO Aquarium na ul. Katowicką 20, 96-200 Rawa Mazowiecka (basen).
Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem konkursu (pod plakatem, regulamin i załączniki do pobrania).

Częściowe wyłączenie drogi wokół zbiornika Dolna

W związku z koniecznością wykonania niezbędnych i pilnych prac remontowych w obrębie zbiorników Dolna i Tatar w terminie od 3 lipca 2023 r. do 30 sierpnia 2023 r. wyłączone z użytkowania będą fragmenty drogi eksploatacyjnej wokół zbiornika Dolna. Na grafice przedstawiamy te fragmenty. 
WAŻNE: w dalszym ciągu będzie istniała możliwość korzystania z korony zapory czołowej zbiornika Dolna i ścieżki rowerowej w kierunku parku.

Nowe konkursy dla organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe zapraszamy do korzystania z nowych konkursów:

Program Mikro Granty

Skrzydła dla Mamy

Odpowiedzialni społecznie
Generacja 6.0

Program CSR  Re_Action!
Łódzkie dla Seniorów Plus

Łódzkie gra w szachy

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami ogłoszonych konkursów.

Gala Sukcesu 2023 – Wybitni w nauce

26 czerwca w Miejskim Domu Kultury odbyła się Gala Sukcesu - spotkanie władz miasta z uczniami rawskich szkół podstawowych osiągających wysokie wyniki w nauce i sporcie. Dzisiaj przybliżymy wyróżnionych w dziedzinie nauki.

Wybitni w nauce
W sali widowiskowej zgromadziło się 18 mistrzów nauki. Dopisali dyrektorzy szkół podstawowych, nauczyciele, rodzice i bliscy wyróżnionych.

Wyróżnieni otrzymali nagrody, statuetki i listy gratulacyjne z rąk Grażyny Dębskiej Przewodniczącej Rady Miasta Rawa Mazowiecka, Piotra Irli Burmistrza Miasta oraz Celiny Szczur Przewodniczącej Komisji Oświaty.                                                                                          

Otrzymane wyróżnienia są szczególną nagrodą za sumienność i pracowitość. Niech nauka będzie nie tylko formą spełniania ambicji, ale przede wszystkim życiową przygodą, dającą wiele zadowolenia i wyznaczającą cel w życiu. 
W zaszczytnym gronie nagrodzonych znaleźli się:                                            

uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4                                              

uczniowie: Izabela Melon, Oliwia Wójcik, Nikola Piętka, Antonina Zawadzka,                      
nauczyciele: dyrektor szkoły Irena Wiśniewska, Iwona Guzewska, Małgorzata Jastrząbek,

uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2                                                                    

uczniowie: Julia Chojecka, Aurelia Stefańska, Izabela Ciesielska, Amelia Lećkowska, Blanka Trzonek, Kornelia Ozimek, Natalia Szyszkowska, Dominika Gałecka, Amelia Woszczyk, Valeriia Hozhelowa, Oliwia Ziółkowska,                                                                          nauczyciele: dyrektor szkoły Monika Mierzejewska, Katarzyna Skorupińska, Teresa Łucka, Jolanta Lipska, Kamilla Łysoniewska,

uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1                                                              

uczniowie: Michał Rudkiewicz, Magdalena Kucharska, Krystian Michalski,                  
nauczyciele: dyrektor szkoły Jarosław Wasiak, Monika Kacperczyk-Raczyńska, Hanna Stankiewicz, Agnieszka Kołodzińska.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wybitni w nauce

 • Zdjęcia statuetek za wysokie wyniki w nauce
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w nauce
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w nauce
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w nauce

Gala sukcesu 2023 - Wybitni w sporcie

W dniu 26 czerwca w Miejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie władz miasta z uczniami  szkół podstawowych i rawskich klubów sportowych osiągających bardzo dobre wyniki w sporcie i nauce.


W tym roku nagrody i listy gratulacyjne otrzymało 140 laureatów w tym ponad 100 osobowa grupa sportowców i ich trenerów. Młodym sportowcom towarzyszyli rodzice, którym symboliczne róże  wręczali: Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska, Burmistrz Rawy Mazowieckiej  Piotr Irla i Przewodnicząca Komisji Oświaty Celina Szczur.

Jako pierwsza na scenę wkroczyła grupa sportowców osiągających bardzo dobre wyniki na arenach międzynarodowych i krajowych. W tym gronie znaleźli się: Lena Nowakowska – Pałka wielokrotna Mistrzyni Polski oraz  złota srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Świata w tańcu sportowym. Kolejną grupę stanowili przedstawiciele Rawskiego Klubu Karate Kyokushin. Złota i srebrna medalistka Mistrzostw Polski w kickboxingu, zdobywczyni srebrnego medalu w Pucharze Świata Martyna Gasińska, srebrna medalistka Mistrzostw Świata złota medalistka mistrzostw Polski i Pucharu Polski Zuzanna Szczepanik. Medaliści Mistrzostw Polski, Pucharu Polski w kickboxingu i karate Marcel Pietraszek, Aleksander Kopczyński oraz Patrycja Rzeźnik. 


Kolejne wyróżnienia otrzymali reprezentanci klubu MLUKS Rawa. Igor Łuczyński, złoty medalista Mistrzostw Polski w kategorii młodzików na dystansie 100 m, Maciej Gruszfeld, złoty medalista MP w sztafecie szwedzkiej. Zdobywczyni brązowego medalu Mistrzostw Polski w biegach górskich oraz dwóch złotych i srebrnego medalu Mistrzostw Województwa na dystansie 2000 m Natalia Piotrowska. Poczet medalistów Mistrzostw Polski zamknęli siatkarze klubu MUKS Juvenia członkowie kadry województwa łódzkiego, zwycięzcy ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Filip Kiedrzyński i Wiktor Szczepański. 


Ponadto wyróżnienia otrzymali uczniowie Szkół Podstawowych i klubów sportowych. Medaliści Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Igrzysk Dzieci. Medaliści Mistrzostw województwa,  zajmujący wysokie miejsca w zawodach wojewódzkich i międzywojewódzkich  w konkurencjach biegowych, pływaniu, piłce siatkowej, tenisie stołowym.


W gronie laureatów znaleźli się również przedstawiciele rawskiego oddziału WOPR, medaliści w sportowym ratownictwie wodnym. 
Podziękowania z rąk władz miasta odebrali również trenerzy i nauczyciele wyróżnionych sportowców: Marcin Kopczyński i Adrian Bajan (RKK Kyokushin),Zbigniew Bajan i Jakub Polański ( MLUKS Dójka – tenis stołowy), Jarosław Wasiak (MLUKS Rawa – lekka atletyka), Elżbieta Majcher (SP nr 4 - lekka atletyka), Piotr Zimecki (Raw - Swim – pływanie), Magdalena Woźniak i Paweł Dębski (SP nr 2 – piłka siatkowa dziewcząt), Renata Milczarek-Madej i Justyna Nowak (SP nr 1 – piłka siatkowa chłopców), Tomasz Trzonek (MUKS Juvenia – piłka siatkowa chłopców).


 Wszystkim laureatom i ich trenerom składamy serdeczne gratulacje i życzymy co najmniej powtórzenia wyników sportowych jakie osiągali w dotychczasowej karierze.

Wybitni w sporcie

 • Zdjęcie statuetek rozdanych podczas Gali Sukcesu - wybitni w sporcie
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w sporcie wraz z trenerami
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w sporcie wraz z trenerami
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w sporcie wraz z trenerami
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w sporcie wraz z trenerami
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w sporcie wraz z trenerami
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w sporcie wraz z trenerami
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w sporcie wraz z trenerami
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w sporcie wraz z trenerami
 • Zdjęcie grupowe z Gali Sukcesu 2023 - uczniowie wybitni w sporcie wraz z trenerami

PROJEKT „TĘCZOWA ŚCIEŻKA”

W dniu 23.06.2023 roku nastąpiło uroczyste otwarcie punktu dydaktycznego „Tęczowa ścieżka” przy Przedszkolu Miejskim nr 1 „Tęczowa Jedyneczka” w Rawie Mazowieckiej, utworzonego w ramach konkursu: „Nasze Ekologiczne Pracownie”. Uczestniczyli w nim Pan Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, przedstawiciele lokalnych mediów, pracownicy przedszkola, wychowankowie oraz ich rodzice.

Zadanie:  "Utworzenie punktu dydaktycznego Przedszkole Miejskie nr 1 „Tęczowa Jedyneczka” w Rawie Mazowieckiej „Tęczowa ścieżka” zostało dofinansowane

ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Kwota dofinansowania wyniosła: 55 698 zł, natomiast całkowity koszt zadania to: 58 698 zł.

Projekt został zrealizowany przy współpracy z Burmistrzem Miasta Rawa Mazowiecka Panem Piotrem Irlą oraz pracownikami Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Za jego opracowanie  i wykonanie odpowiedzialne były: Anna Rzadkiewicz, Natalia Kaźmierska, Joanna Wodzińska-Hurst.

W ramach wykonanego projektu  „Tęczowa ścieżka”zostały stworzone trzy  strefy tematyczne: „Kolorowy świat roślin”, „Kolorowy świat ptaków”, „Kolorowe pory roku”.

Ścieżka ekologiczna „Tęczowa Ścieżka” przebiega wokół placu zabaw, okalając go   z trzech stron. Utworzone strefy tematyczne zostały  wkomponowane  w zadrzewioną przestrzeń placu zabaw.

W strefie:  „Kolorowy świat roślin”  zostały posadzone kolorowe rośliny mrozoodporne oraz utworzono ogródek sensoryczny, z wykorzystaniem wieloletnich  ziół i  traw.

Kącik dla ptaków z  budkami lęgowymi oraz grą ekologiczną „Poznajemy ptaki” został zorganizowany w strefie „Kolorowy Świat Ptaków”.

W strefie  „Kolorowe Pory Roku” zainstalowano stację meteorologiczną z deszczomierzem oraz zegar fenologiczny.

Zakupiony został również sprzęt ogrodniczy dla dzieci celem ułatwienia im prac pielęgnacyjnych przy roślinach. Na przedmiotowej ścieżce umieszczono tabliczki informacyjne z nazwami poszczególnych gatunków roślin. Ustawiono również tablice z nazwą zadania oraz informacją o źródle dofinansowania; zainstalowano nawodnienie  i ustawiono ławki.

Utworzony punkt dydaktyczny przyczyni się do poszerzenia przyrodniczej wiedzy   wychowanków oraz umożliwi realizację zaplanowanych zajęć oraz konkursów o tematyce przyrodniczej i  ekologicznej.

Kluczową rolą „Tęczowej ścieżki” jest edukacja ekologiczna skierowana do wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola, korzystanie z jej walorów będzie sprzyjało integracji dzieci i pracowników. Bezpośredni kontakt z naturą w dużym stopniu przyczyni się do samorealizacji, zwiększenia świadomości ekologicznej, poszerzenia doznań wielozmysłowych przedszkolaków. Ponadto rozbudzona zostanie wrażliwość przyrodnicza i estetyczna dzieci , a także poczucie odpowiedzialności w stosunku do roślin i zwierząt.

Utworzony punkt dydaktyczny  umożliwi realizację zaplanowanych zajęć oraz konkursów o tematyce przyrodniczej i  ekologicznej.

 

PROJEKT „TĘCZOWA ŚCIEŻKA” - zdjęcia

 • Zdjęcie z otwarcia ścieżki dydaktycznej
 • Zdjecie przedszkolaków z Tęczowej Jedyneczki
 • Zdjęcie z otwarcia ścieżki dydaktycznej
 • Zdjęcie z otwarcia ścieżki dydaktycznej
 • Zdjęcie z otwarcia ścieżki dydaktycznej
 • Zdjęcie z otwarcia ścieżki dydaktycznej
 • Zdjęcie z otwarcia ścieżki dydaktycznej
 • Zdjęcie z otwarcia ścieżki dydaktycznej
 • Zdjęcie z otwarcia ścieżki dydaktycznej
 • Zdjęcie z otwarcia ścieżki dydaktycznej

"Powstanie Warszawskie - Pamięć Bohaterów z Rawskiego Rodowodu

Drodzy Mieszkańcy,

1 sierpnia to ważna data w historii Polski, gdy obchodzimy rocznicę Powstania Warszawskiego. Tego dnia wspominamy bohaterski bunt warszawiaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. Jednak warto pamiętać, że także Rawa Mazowiecka miała swoich bohaterów, którzy włączyli się w to doniosłe wydarzenie.

W załączeniu przesyłamy fragmenty historii rawskich bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy z dumą nosili orzełki na swoich rogatywkach. To dzięki ich odwadze i poświęceniu, nasz naród walczył o lepszą przyszłość i godne życie dla kolejnych pokoleń.

W tym roku, 1 sierpnia wspólnie oddaliśmy hołd tym dzielnym ludziom, którzy nie zawahali się stanąć do walki o wolną Polskę. To z ich odwagą i determinacją związane są nasze najważniejsze wartości.

Dziękujemy im za ich bohaterstwo i pamiętamy o ich ofierze.

 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego
 • Zdjęcie z obchodów 79. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego

Serdecznie zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów

Szanowni Państwo!

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka oraz Zarząd Powiatu Rawskiego serdecznie zapraszają na wyjątkowe wydarzenie - XXV Dożynki Powiatu Rawskiego, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. To doskonała okazja do wspólnego świętowania i cieszenia się tradycją oraz kulturą naszego regionu.

Program wydarzenia został starannie przygotowany z myślą o całych rodzinach. Będziecie mieli Państwo okazję uczestniczyć w dożynkowym świętowaniu, podziwiać występy artystyczne oraz delektować się pysznymi lokalnymi potrawami.

Miejsce: OSiR, ul. Katowicka
Data: 27 sierpnia, godz. 12:00

Nie zapomnijcie także o wyjątkowym wydarzeniu poprzedzającym Dożynki! Już 26 sierpnia, na stadionie Mazovii przy ulicy Zamkowej, odbędzie się Finał Pucharu Starosty w Piłce Nożnej. To także dzień, w którym Janusz Chomontek podejmie próbę pobicia rekordu Guinnessa w żonglowaniu piłką.

Serdecznie zachęcamy do udziału w tych wyjątkowych świętach. To doskonała okazja, by wraz z innymi mieszkańcami uczcić plony ziemi oraz spędzić miłe chwile w gronie przyjaciół.

Zapraszamy na Dożynki Powiatu Rawskiego!

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka
Zarząd Powiatu Rawskiego

 • Plakat informacyjny dotyczcy Dożynek Powiatowych

Kolejna nagroda dla Rawy Mazowieckiej!

Piotr Irla - Burmistrz Rawy Mazowieckiej odebrał kolejną nagrodę dla Rawy Mazowieckiej.
"Jest mi niezmiernie miło ogłosić, że Rawa Mazowiecka zdobyła prestiżowe wyróżnienie w 27. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Ten konkurs zgromadził 533 inwestycje z różnych zakątków Polski. 

Najwyższą nagrodą w konkursie było zdobycie, pożądanego przez wielu inwestorów, wykonawców i projektantów, tytułu  "Modernizacja Roku" lub "Budowa XXI wieku". Wartość tego wyróżnienia jest ogromna i stanowi dowód uznania dla najlepszych inwestycji w kraju.
Nasza rewitalizacja zabytkowego centrum miasta zajęła drugą pozycję i została uhonorowana wyróżnieniem w kategorii "Modernizowane Obiekty Użyteczności Publicznej". Lepsza od nas była tylko Bydgoszcz.

Rawa Mazowiecka, pomimo niewielkiego rozmiaru w porównaniu z konkurencyjnymi miastami, zdołała zachwycić jury konkursowe. To dowodzi, że nasza solidna praca, zaangażowanie oraz zdolność do realizacji wielkich wizjonerskich projektów, przynoszą efekty. Doceniono dużą ilość zieleni, dużo nowych nasadzeń i pozostawienie starych drzew; dostępność dla osób z niepełnosprawnością, szerokie chodniki zwiększające bezpieczeństwo pieszych i węższe ulice zmuszające kierowców do wolniejszej, bezpieczniejszej jazdy.

 Byłem bardzo dumny, gdy podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, wyczytano, że nagrodę otrzymuje burmistrz miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla i dr Ewa Brach – pani architekt i prezes biura projektowego Arkon Atelier z Gdańska .
Była to dla mnie bardzo radosna chwila. Czułem dumę i zadowolenie, że jestem mieszkańcem takiego fajnego miasta.

Ale ta niezwykłość Rawy, to efekt pracy wszystkich jej mieszkańców. Bo miasto to nie tylko budynki i drogi, miasto to przede wszystkim ludzie. Dlatego jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w proces rewitalizacji, zaczynając od pracowników urzędu miasta, przez instytucje publiczne, partnerów prywatnych, ale i Wam - mieszkańcom, którzy musieliście wykazać dużo cierpliwości i wyrozumiałości podczas utrudnień na etapie wykonawstwa. To nasze wspólne dzieło, a także dowód na to, że małe miasta mogą być wielkie i docenione.

Dziś jesteśmy dumni z osiągniętego sukcesu, ale również gotowi do dalszej pracy nad rozwojem Rawy Mazowieckiej. Nasza miasto zasłużyło na najlepsze inwestycje, a my jesteśmy gotowi na ich realizację. Mamy już ładne centrum, teraz musimy doinwestować obrzeża Rawy. To wyzwanie na kolejne lata.

 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie
 • Gala z wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie

Ważna informacja dla Mieszkańców!

Przypominamy, że zbliżają się wybory do Sejmu i Senatu, które odbędą się 15 października 2023 roku.
W związku z tym, Wydział Obywatelski i Zarządzania Kryzysowego będzie działał na pełnych obrotach w dniach 12-13 października 2023 r. Naszym głównym celem jest zapewnienie sprawnego przebiegu tych ważnych wyborów oraz obsługa obywateli.
W tych dniach skoncentrujemy się przede wszystkim na:
✅ zameldowaniach i wymeldowaniach,
✅ zgłoszeniach utraty dowodu osobistego,
✅ czynnościach związanych bezpośrednio z wyborami, takich jak wydawanie zaświadczeń do głosowania czy zmiany miejsca głosowania.
Warto wiedzieć, że w czwartek i piątek, czyli 12-13 października 2023 r., nie będziemy obsługiwać spraw związanych z nadawaniem PESEL i UKR oraz rejestracją wniosków o wydanie dowodu osobistego.
Dziękujemy za zrozumienie i współpracę. Wasza aktywność w tych dniach jest niezmiernie ważna dla naszej demokracji!

Szanowni Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej !

Chcielibyśmy Wam przypomnieć o ważnym obowiązku związanym z aktualizacją deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli CEEB. Kiedy jest to konieczne?

W przypadku wymiany źródła ciepła na nowe: Jeśli dokonaliście wymiany źródła ciepła na nowe, macie obowiązek zgłoszenia tej zmiany w CEEB. Dlaczego to ważne? Chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście i walczyć ze smogiem, dlatego zależy nam na aktualnych danych.

W przypadku nowo powstałych budynków: Jeżeli budujecie nowy dom, macie 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła na złożenie deklaracji w CEEB.

W jaki sposób możecie to zrobić?

Online: Najłatwiej i najszybciej jest to zrobić przez internet. Wystarczy odwiedzić stronę https://zone.gunb.gov.pl/deklaracja-ceeb i wypełnić deklarację online.

Osobiście: Jeśli wolicie osobiście złożyć deklarację, możecie to zrobić w siedzibie Urzędu Miasta.

Co to jest CEEB?

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system informacyjny o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Działa on na korzyść naszego środowiska - pomaga w wymianie przestarzałych źródeł ciepła, co ma związek z poprawą jakości powietrza i walką ze smogiem.

Zgłoszenie jest konieczne dla każdego rodzaju źródła ciepła, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy, piec kaflowy, kominek, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne i wiele innych.

Dziękujemy za Waszą współpracę i dbałość o nasze środowisko! Wspólnie możemy wpłynąć na poprawę jakości życia w naszym pięknym mieście.

Szanowni Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej !

Chcielibyśmy Wam przypomnieć o ważnym obowiązku związanym z aktualizacją deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli CEEB. Kiedy jest to konieczne?

W przypadku wymiany źródła ciepła na nowe: Jeśli dokonaliście wymiany źródła ciepła na nowe, macie obowiązek zgłoszenia tej zmiany w CEEB. Dlaczego to ważne? Chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście i walczyć ze smogiem, dlatego zależy nam na aktualnych danych.

W przypadku nowo powstałych budynków: Jeżeli budujecie nowy dom, macie 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła na złożenie deklaracji w CEEB.

W jaki sposób możecie to zrobić?

Online: Najłatwiej i najszybciej jest to zrobić przez internet. Wystarczy odwiedzić stronę https://zone.gunb.gov.pl/deklaracja-ceeb i wypełnić deklarację online.

Osobiście: Jeśli wolicie osobiście złożyć deklarację, możecie to zrobić w siedzibie Urzędu Miasta.

Co to jest CEEB?

CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to system informacyjny o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Działa on na korzyść naszego środowiska - pomaga w wymianie przestarzałych źródeł ciepła, co ma związek z poprawą jakości powietrza i walką ze smogiem.

Zgłoszenie jest konieczne dla każdego rodzaju źródła ciepła, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy, piec kaflowy, kominek, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne i wiele innych.

Dziękujemy za Waszą współpracę i dbałość o nasze środowisko! Wspólnie możemy wpłynąć na poprawę jakości życia w naszym pięknym mieście.

Zostań Wystawcą na Rawskim Jarmarku Bożonarodzeniowym 2023!

Wystawcy, którzy chcą zaprezentować się w trakcie II edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego w Rawie Mazowieckiej na Pl. Piłsudskiego, do 21 listopada 2023 r. powinni złożyć odpowiednie dokumenty do Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.

Serdecznie zapraszamy wystawców do składania zgłoszeń, do udziału w  Rawskim Jarmarku Bożonarodzeniowym 2023. W tym roku odbędzie się on w dniach 06-10 grudnia 2023 r. i po raz drugi zagości na Pl. Piłsudskiego w zrewitalizowanej części staromiejskiej dawnego rynku.
Jego celem jest prezentacja i promocja lokalnych wyrobów artystycznych, rzemieślniczych 
i żywnościowych oraz wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych.

W trakcie Jarmarku preferowana będzie wystawa i sprzedaż produktów o charakterze regionalnym, o tematyce świątecznej i związanej z okresem zimowym, takich jak: artykuły przemysłowe: m.in. ceramika artystyczna, zabawki, artykuły świąteczne (w tym ozdoby świąteczne), wyroby regionalne, pamiątki, ozdoby, rękodzieło, wyroby własne, itp.; artykuły spożywcze: wyroby regionalne, wypieki świąteczne, sery, pieczywo, słodycze, miody, itp.
Ważna informacja!

Organizator -Miasto Rawa Mazowiecka, prosi o zapoznanie się z regulaminem Jarmarku Bożonarodzeniowego do pobrania poniżej:

Ciepłe Mieszkanie – Dotacje dla lokali mieszkalnych

Miasto Rawa Mazowiecka z przyjemnością informuje o rozpoczęciu II naboru wniosków w ramach Programu „Ciepłe Mieszkanie”.

Od 1 lutego 2024 roku, wszyscy właściciele, współwłaściciele oraz osoby posiadające ograniczone prawa rzeczowe do lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych na terenie naszego miasta mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Kluczowe informacje o Programie:

 • Start naboru: 01.02.2024 r.
 • Koniec naboru: 31.08.2024 r.
 • Cel Programu: Wsparcie finansowe inicjatyw mających na celu poprawę efektywności energetycznej mieszkań.
 • Kto może aplikować? Właściciele, współwłaściciele oraz osoby z ograniczonym prawem rzeczowym do lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.
 • Warunki: Dofinansowanie dotyczy przedsięwzięć rozpoczętych nie wcześniej niż od dnia podpisania umowy o dofinansowanie.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami Programu i skorzystania z szansy na poprawę komfortu mieszkania oraz obniżenie rachunków za energię. Wszystkie niezbędne informacje oraz formularz wniosku dostępne są pod linkiem:

Program Ciepłe Mieszkanie – Dowiedz się więcej i aplikuj!

Nie przegap okazji na uzyskanie wsparcia finansowego dla swojego domu. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2024 r.

Banery

Kalendarium

Banery