Aktualności 2021

Klub Miłośników Gier i Fantastyki zaprasza

Jak co miesiąc, stowarzyszenie Topory przygotowało bogatą i tematycznie różnorodną ofertę spotkań na marzec. Ci, którzy lubią spędzać wolny czas wśród pasjonatów gier i fantastyki, z pewnością będą zadowoleni z programu. Ze względów epidemicznych, zajęcia wciąż odbywają się w formule on-line.

 

 • program zajęć Klubu Miłośników Gier i Fantastyki na...

Archeologowie przystąpili do prac na Placu Piłsudskiego

W tym tygodniu prace wykopaliskowe na Placu Piłsudskiego rozpoczęli archeologowie. Prace związane są z realizacją projektu rewitalizacji naszego miasta. Teren robót znajduje się pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Odkrycia archeologiczne z ubiegłego roku pokazały, że obecny Plac Piłsudskiego kryje zabytkowe obiekty, sięgające czasów średniowiecznego miasta lokacyjnego. Na tym etapie realizacji projektu rewitalizacyjnego przewidziano kolejne dwa stanowiska archeologiczne. Zostały one wytyczone w oparciu o mapę centrum, sporządzoną na początku XIX w.

Drapieżniki znów przybyły z pomocą

Znane już z poprzednich lat trio: jastrzębica Major oraz myszołowce: Tori i Trol na zmianę patrolują rawski park, skutecznie płosząc gawrony. Swoją pracę będą wykonywać przez 2 tygodnie. Jak podkreśla ich opiekun, pan Mateusz, metoda sokolnicza jest najmniej inwazyjnym sposobem na rozwiązanie problemu obecności gawronów. Krukowate nie tylko przeszkadzają odwiedzającym park w odpoczynku i codziennym korzystaniu z tego terenu, ale odchody gawronów mają też szkodliwe działanie na rośliny.

Cykliczne wizyty sokolnika, powtarzane w terminach uzgodnionych z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Łodzi, zniechęcą gawrony do zakładania gniazd i bytowania w naszym parku. Będzie to z korzyścią dla mieszkańców i ekosystemu parku.

 • myszołowiec na tle parku
 • myszołowiec siedzący na ramieniu opiekuna, w tle drewniana...
 • myszołowiec siedzący na poręczy mostu w parku

Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele władz miasta, z burmistrzem Piotrem Irlą i przewodniczącą Rady Miasta Grażyną Dębską, złożyli kwiaty pod tablicą Danuty Siedzikówny "Inki" - patronki rawskiego domu kultury.

Data 1 marca upamiętnia egzekucję członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. To tragiczne wydarzenie miało miejsce dokładnie 70 lat temu, w więzieniu na warszawskim Mokotowie. W 2011 roku ustanowiono dzień 1 marca świętem państwowym, w którym oddajemy hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

 • wieńce pod tablicą pamiatkową Danuty Siedzikówny "Inki",...
 • burmistrz Piotr Irla składa biało-czerwone kwiaty pod...
 • hołd żołnierzom niezłomnym poprzez skłonienie głowy...
 • delegacja władz miasta przed tablicą pamiątkową Danuty...

Koncert z okazji Dnia Kobiet

Już niebawem zaprosimy Panie na koncert do Miejskiego Domu Kultury. Będzie to koncert z cyklu "Burmistrz Miasta zaprasza", a okazją będzie Dzień Kobiet. 

Bilety na koncert w cenie 10 zł do nabycia w kasie MDK od poniedziałku 1 marca 2021 r. od godz. 16.00.
Koncert Women & Sax w wykonaniu: Łukasz Ludwicki Sax, DJ Kuba Król odbędzie się w sali widowiskowej MDK 8 marca o godz. 18.

Ze względu na ograniczenia wynikające z obowiązujących obecnie obostrzeń dotyczących instytucji kultury na koncert dostępnych jest 150 biletów (połowa miejsc siedzących).Pamiętajmy jednak o rygorze sanitarnym: zakrywaniu ust i nosa maseczką oraz zakazie konsumpcji. 

 

 • Grafika: na szarym tle żółta i czerwona wstęga, logotypy...

Tytuł: Women & Sax

Treść: Dzień Kobiet 2021, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zaprasza
Łukasz Ludwicki Sax, DJ Kuba Król
08/03/2021, godz. 18.00, sala widowiskowa mdk, bilet 10 zł

Grafika: na szarym tle żółta i czerwona wstęga, logotypy miasta i MDK

Śniadanie z biznesem społecznym on-line

Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi zapraszają na kolejne śniadanie z biznesem społecznym on-line. Temat spotkania: Bo do tanga trzeba dwojga. Spotkanie odbędzie się w piątek 26 lutego 2021 r. w godz. 9.00 - 11.00

Program śniadania w dniu 26 lutego 2021 r.

 • porozmawiamy o tym, po co nam są partnerstwa w ekonomii społecznej?
 • zastanowimy się, czy jest Ci potrzebne partnerstwo lokalnie i kto mógłby być Twoim partnerem?
 • pokażemy przykłady partnerstw, jakie funkcjonują w Polsce
 • zapytamy o Wasze plany związane z pozyskaniem dotacji na miejsca pracy w Waszych przedsiębiorstwach
 • powiemy o możliwości pozyskania dotacji na miejsca pracy.

Dla kogo są śniadania?

Śniadania są dla tych, którzy są zawsze, ale i dla nowych osób chcących zmierzyć się z przygodą, jaką jest prowadzenie własnej firmy społecznej.

 • dla przedsiębiorców społecznych,
 • dla liderów organizacji prowadzących działalność ekonomiczną (odpłatną i/lub gospodarczą),
 • dla tych, co dopiero planują założenie firmy społecznej.

Co możesz zyskać biorąc udział?

 • niemedialną wiedzę o sytuacji w regionie
 • wiedzę o tym, jak radzą sobie inni
 • kontakty z przedsiębiorcami z regionu, a wraz z kontaktami szanse na nowe zlecenia, wspólne projekty czy wspólne radzenie sobie z wyzwaniami
 • ulgę, że nie muszę być dłużej sam/a w kryzysie
 • szybki dostęp do wiedzy o pieniądzach krążących w ekonomii społecznej.

Link do śniadania
Meeting ID: 931 3976 5453
Passcode: SMACZNEGO

 • kubek kawy na talerzyku, obok łyżeczka

Tytuł: Bo do tanga trzeba dwojga – partnerstwo w ekonomii społecznej

Treść: śniadanie z biznesem społecznym online, piątek, 26.02, godz. 9.00
Tematy:

 •  Po co nam partnerstwo?
 • Przykłady partnerstw z Polski.
 • Co u kogo i co komu potrzeba?

Grafika: kubek kawy na talerzyku, łyżeczka

Dzień Kota w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Czy koty mogą promować czytelnictwo? W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie z pewnością tak. A w jaki sposób? Przeczytajcie relację z biblioteki:

„We wtorek, 17 lutego przez cały dzień mieliśmy kota na punkcie… kota! Każda forma promowania czytelnictwa, naszym zdaniem, jest dobra. Dlatego też postanowiliśmy wykorzystać do tego celu miłe święto miauczących czworonogów. Pojawił się u nas sam Don Kotleone (zbieżność nieprzypadkowa!) z propozycją nie do odrzucenia dla naszych Czytelników. Chcecie wiedzieć jaką? Zajrzyjcie na nasz facebook’owy profil MBP.

Przygotowaliśmy też filmik dla najmłodszych – specjalne wydanie „Chodź, opowiem Ci bajeczkę”. Zaproponowaliśmy historię jednego z najbardziej znanych bajkowych kotów – Kota w butach – do obejrzenia na profilu fb MBP. 

Nie zabrakło oczywiście kocich, książkowych polecanek. W wypożyczalni dla dorosłych przygotowaliśmy także tematyczną wystawkę. Chętni mogli zabrać książkę o kocie lub z kotem w tytule do domu. 
Dziękujemy za wspólną zabawę i piękne zdjęcia kotów, którymi podzielili się z nami nasi kochani Czytelnicy. 
Niebawem kolejne czytelnicze akcje. Warto śledzić nasz profil i stronę. Do zobaczenia w bibliotece!”

fot. MBP

 • Stos książek z tytułami zawierającymi wyraz kot
 • Książki na tle regału, żywy kot siedzi na książce
 • Książki dla dzieci z kocimi bohaterami

Walentynki w bibliotece - #ZakochajsięwCzytaniu

Miesiąc luty w Miejskiej Bibliotece Publicznej mija w walentynkowych i serduszkowych klimatach. Co się działo i jakie plany mają bibliotekarze w relacji poniżej:
   
"Po udanych feriach i wspólnym świętowaniu Dnia Babci i Dziadka przyszła pora na święto miłości. W naszej bibliotece obchodziliśmy je już od piątku, 13 lutego. Oddział dla dzieci przystroiły czerwone baloniki w kształcie serduszek, które unosiły się nad regałami pełnymi książek. Na małych czytelników czekały serduszkowe lizaczki i biblioteczne zakładki.

Wyjątkową niespodzianką był spektakl teatralny Teatru Arlekin. Urocze przedstawienie „O księciu nieśmiałym i śmiałej księżniczce” cieszyło się dużym zainteresowaniem widzów. Można było obejrzeć oczywiście on-line. Bibliotekarki przygotowały także książkowe, tematyczne polecanki. Klub Przyjaciół Misia Uszatka także działa w tym miesiącu w miłosnych klimatach. Do „Uszatkowego Pudełka” trafiają pokolorowane przez dzieci serduszka. Czekamy również na serduszkowe prace plastyczne. Wszystkie buźki walentynkowych kotków zostaną pod koniec lutego zaprezentowane na bibliotecznej wystawie. 

Nie zapomnieliśmy również o naszych dorosłych czytelnikach. Na nich czekały czekoladowe serca, a także nasze biblioteczne zakładki do książek. Na naszym facebook’owym profilu już od początku lutego polecaliśmy najlepsze literackie #RomanseWszechczasów. W wypożyczalni natomiast przygotowaliśmy wystawkę książek z czerwonymi okładkami. Codziennie zmieniała ona swoją formę, ponieważ nasi czytelnicy chętnie zabierali wybrane pozycje do domu. Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia w bibliotece!” 

fot. A. Kraćkowska

 • balony w kształcie serc w bibliotece, regały z książkami
 • balony w kształcie serc w bibliotece
 • czekoladowe serduszko w czerwonym papierku
 • dyrektor biblioteki z czerwonymi balonami w bibliotece
 • książki z czerwonymi okładkami
 • zakładki do książek, serduszka w czerwonych papierkach

Sax & Valentines - koncert na żywo

Pierwszy raz od wielu tygodni zapraszamy na koncert na żywo w rawskim domu kultury! Okazją są Walentynki i kończący się po mału karnawał. Sobotni wieczór pełen nastrojowych, ale i radosnych rytmów zapewni duet Łukasz Ludwicki - saksofon i DJ Kuba Król.

Koncert Sax & Valentines zaplanowany jest na 13 lutego, na godz. 19.00. Organizator, czyli Miejski Dom Kultury przypomina, że zgodnie z rządowymi wytycznymi, sala widowiskowa może być wypełniona w połowie, więc liczba miejsc jest ograniczona. Warto się pospieszyć! Cena biletu - 10 zł.

DJ KUBA KRÓL
Kuba to perfekcjonista, którego sety to prawdziwy wulkan energii! Muzyczną przygodę rozpoczął 9 lat temu w Zamościu. Od 6 lat występuje jako rezydent kilku prestiżowych miejsc na terenie Warszawy, m.in. Ritual Club, Capitol Club, STIXX Bar&Grill, Opera. Niestraszne są mu również podróże po całej Polsce. Często odwiedza kluby w innych miastach, szczególnie w Łodzi. Fundamentem w jego setach jest muzyka house’owa, ale nie brakuje tam również RnB, popu czy ciekawych remixów klasyków.

ŁUKASZ LUDWICKI
Z saksofonem związany od szczęśliwych 15 lat. Kiedy zaczął przygodę z muzyką? Tego nie pamiętają nawet najstarsi górale. Laureat wielu konkursów i festiwali muzycznych w całym kraju. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu oraz magister Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuki Muzycznej. Od lat na scenie eventowej oraz klubowej. Swobodnie porusza się w wielu gatunkach muzycznych od jazzu po house. Ceni sobie soczyste brzmienie i uwielbia pozytywne wibracje na parkiecie, które są nieodzowną częścią wszystkich jego występów LIVE.

 • duet Łukasz Ludwicki i dj Kuba Król na scenie; konsola...
 • Sax & Valentines, wstążka ułożona w kształcie serca

Wydłużony termin naboru na rachmistrzów spisowych

Do wtorku 16 lutego przyjmowane są oferty na rachmistrzów w ramach Narodowego Spisu Powszechnego. Kryteria naboru pozostają niezmienione. Przypominamy je niżej.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki: 

 • mieć ukończone 18 lat,
 • cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
 • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
 • posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. 

Dokumenty zawarte w zamkniętej kopercie z podanym imieniem, nazwiskiem i adresem zwrotnym kandydata oraz z dopiskiem: „Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych”, należy składać osobiście w siedzibie Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka – Biuro Podawcze na parterze budynku przy Pl. Marszałka Piłsudskiego 5 lub za pośrednictwem: poczty elektronicznej na skrzynkę e-mailową Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka um@rawamazowiecka.pl, platformy ePUAP: /kb5177yoql/skrytka albo operatora pocztowego, w tym m.in. Poczty Polskiej, firm kurierskich.

Regulamin naboru rachmistrzów spisowych wraz z wymaganymi formularzami znajduje się w załącznikach. Przed zgłoszeniem swojej kandydatury prosimy o szczegółowe zapoznanie się z zamieszczonymi materiałami.

 • informacja o przedłużeniu terminu naboru na rachmistrzów,...

Nabór na rachmistrzów spisowych przedłużony do 16 lutego!

Trwa nabór na rachmistrza do narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Zgłoś się do urzędu gminy!

GUS NSP 2021

Nowy stół operacyjny dla rawskiego szpitala

Miasto Rawa Mazowiecka zakupiło stół operacyjny (wraz z wyposażeniem) HyBase 6100 na blok operacyjny Szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Dzisiaj odbyło się przekazanie sprzętu.

Stary stół operacyjny miał ponad 30 lat i od 10 lat czekał na wymianę. Dzięki zakupowi stołu operacyjnego poprawi się komfort pracy personelu medycznego na bloku operacyjnym, jak również komfort operowanych pacjentów.

Zakupiony przez Miasto stół operacyjny został nieodpłatnie użyczony rawskiemu szpitalowi. Wartość zakupu - 97 352,28 zł.

Możliwości techniczne nowego stołu operacyjnego można obejrzeć na kanale YouTube.

 • władze miasta, powiatu i dyrekcja szpitala przy stole...
 • burmistrz miasta i dyrektor szpitala podpisują umowę...
 • przekazanie podpisanych umów przez burmistrza i dyrektor...
 • personel szpitala z nowym stołem na tle bloku operacyjnego
 • stół operacyjny w sali operacyjnej, trzy panie w...
 • stół operacyjny w sali operacyjnej rawskiego szpitala

Złoto Igora Łuczyńskiego

Igor Łuczyński, trenujący w MLUKS RAWA, odniósł swój pierwszy sukces w zawodach mistrzowskich Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W trakcie halowych Mistrzostw Województwa Młodzików wywalczył złoto na dystansie 60 m z wynikiem 7.40. 
To rekord życiowy Igora i obecnie piąty wynik w kraju, w kategorii młodzików (13 i 14 lat).

Trener naszego młodego sprintera Jarosław Wasiak podkreśla, że Igor nie miał sobie równych już w eliminacjach, w których uzyskał rezultat 7.45. W finale pobiegł jeszcze szybciej, wyprzedzając kolejnego rywala o niemal 0,4 sekundy. 

Gratulujemy Igorowi i trenerowi. Życzymy dalszych sukcesów!

 • Igor Łuczyński ze złotym medalem, w tle hala sportowa %3
  fot. MLUKS Rawa

Podziękowania dla dyrektora Kotusińskiego

29 stycznia Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska i Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla uroczyście pożegnali odchodzącego na emeryturę dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji Tadeusza Kotusińskiego.

Władze miasta podziękowały dyrektorowi za dotychczasową pracę oraz zaangażowanie i rzetelność w wypełnianiu obowiązków. Dyrektor otrzymał pamiątkowy grawer z życzeniami zasłużonego odpoczynku oraz realizacji wszelkich planów na emeryturze.

 • władze miasta przekazują dyrketorowi pamiątkowy grawer
 • dyrektor odbiera pamiątkowy upominek, gabinet burmistrza...
 • przewodnicząca, burmistrz i były dyrektor z upominkiem,...

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka i NZOZ Medica w Łodzi zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej.

Mammografię mogą wykonać kobiety od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały bezpłatnego badania w tym zakresie. Badania będą wykonywane 12 lutego 2021 r. w godz. 9-17 przy Miejskim Domu Kultury, ul. Krakowska 6c.

Zapisy pod nr tel. 42 254 64 10, 517 544 004, on-line: medica.org.pl

 • do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer PESEL i numer telefonu,
 • kobiety nieobjęte badaniem profilaktycznym – badanie płatne 80 zł.
 • plakat informujący o dacie i miejscu mammografii, kobieta...

Tytuł: Bezpłatna mammografia

Treść: zapisy i infolinia: 42 254 64 10, 517 544 004, on-line: medica.org.pl
Zapraszamy na badania piersi w technologii cyfrowej kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat (24 m-cy) nie wykonywały bezpłatnego badania.
Kobiety nieobjęte programem profilaktycznym – badanie płatne 80 zł.
Do rejestracji proszę przygotować nr PESEL i nr telefonu
12 lutego (piątek) 2021, Rawa Mazowiecka, 9-17 przy Miejskim Domu Kultury

Grafika: szkic kobiety badającej pierś na różowym tle

Szczepimy się przeciw COVID-19

Szczepienie przeciw covid-19 nie jest obowiązkowe, jednak im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. 

Jak się zgłosić na szczepienie? Wskazówki dla mieszkańców.
Masz 70 – 80 lat i chcesz zapisać się/zarejestrować na szczepienie. W tym celu możesz:
• zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989,
• skontaktować się z wybranym punktem szczepień - w Rawie Mazowieckiej są to wszystkie przychodnie POZ,
• zapisać się poprzez e-rejestrację.
Żeby zapisać się na szczepienie w ten sposób, trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.

Pamiętaj, że możesz wybrać dowolny punkt szczepień, niekoniecznie najbliższy. Nie obowiązuje rejonizacja i nie musisz być pacjentem przychodni, do której się zapisujesz na szczepienie. 

Urząd Miasta Rawa Mazowiecka zapewnia dowóz do punktów szczepień na terenie miasta dla mieszkańców, tel. 785 555 410  w godz. 8.00 – 15.00 od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem osób leżących, które dowozi transport sanitarny), mogą z niego skorzystać:
• osoby niepełnosprawne, tj. posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
• osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Jeśli masz mniej niż 70 lat
Najpierw zaszczepieni zostaną seniorzy. Dlatego teraz jeszcze nie możesz się umówić na szczepienie, ale możesz zgłosić chęć zaszczepienia się. Informacje na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie

Gdzie można zaszczepić się w Rawie Mazowieckiej?

Punkty szczepień w Rawie Mazowieckiej:
• SP ZOZ, ul. Niepodległości 8, tel. 46 307 00 48,
• NZOZ Centrum Medyczne Verbena, ul. Krakowska 9, tel. 691 031 888  
• Przychodnia Rodzinna Malwa, ul. Kościuszki 1, tel. 46 814 35 12, 
• NZOZ Raw-Medica, ul. Słowackiego 68, tel. 46 814 40 12, 46 814 72 00, 
•  NZOZ Remedium, ul. Polna 2b, tel. 46 814 54 77. 

W razie pytań lub wątpliwości: skontaktuj się z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19: 989, skorzystaj z wideoczatu na stronie gov.pl/szczepimysie, wyślij pytanie na adres szczepionki@nfz.gov.pl. Szczegółowe informacje można też znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus oraz https://www.gov.pl/web/szczepimysie

 • Szczepionka przeciw covid-19
 • Szczepienie
 • Szczepionkę przeciw covid-19 przyjmuje dr Komorowski

NSP 2021 - nabór na rachmistrzów spisowych

Trwają prace organizacyjne do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Spis rozpocznie się 1 kwietnia br. W związku z tym Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka - Gminny Komisarz Spisowy w Rawie Mazowieckiej ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych.

Oferty można składać w terminie od 1 lutego 2021 do 9 lutego 2021 r.  Dla miasta Rawa Mazowiecka zostanie wyłonionych 7 rachmistrzów.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki: 

 • mieć ukończone 18 lat, 
 • cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
 • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
 • posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, 
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. 

Dokumenty zawarte w zamkniętej kopercie z podanym imieniem, nazwiskiem i adresem zwrotnym kandydata oraz z dopiskiem: „Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych”, należy składać osobiście w siedzibie Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka – Biuro Podawcze na parterze budynku przy Pl. Marszałka Piłsudskiego 5 lub za pośrednictwem: poczty elektronicznej na skrzynkę e-mailową Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka um@rawamazowiecka.pl, platformy ePUAP: /kb5177yoql/skrytka albo operatora pocztowego, w tym m.in. Poczty Polskiej, firm kurierskich.

Dokładna informacja oraz regulamin naboru rachmistrzów spisowych wraz z pozostałymi wymaganymi formularzami znajduje się w załącznikach poniżej. Przed zgłoszeniem swojej kandydatury prosimy o szczegółowe zapoznanie się z zamieszczonymi materiałami.

 • data: 2021-01-27

Śniadanie z biznesem społecznym

Organizacje pozarządowe i przedsiębiorców społecznych zapraszamy na śniadanie online - 29 stycznia (piątek) od godz. 9.00.

2021 – rok nowych szans - to temat przewodni pierwszego w tym roku śniadania z biznesem społecznym. Tym razem duża dawka informacji na temat nowych możliwości pozyskania pieniędzy na rozwój swojego biznesu.

W programie m.in.: pieniądze na inwestycje i miejsca pracy oraz dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej. Dobrym duchem spotkania będzie Piotr Wypych, od niedawna członek załogi Centrum KLUCZ.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy https://zoom.us/j/91454602589?pwd=V0xVWVZ1WVVnZlZ0dkpxd1lJVDBIdz09

Meeting ID: 914 5460 2589, Passcode: SMACZNEGO

 • plakat informujący o spotkaniu online

Tytuł: 2021 – rok nowych szans
Treść: śniadanie z biznesem społecznym online, piątek 29.01, godz. 9
Tematy:

 • pieniądze na inwestycje i miejsca pracy
 • dotacje na uruchomienie dz. gospodarczej
 • nie(śmieszne) żarty prowadzącej

Grafika: w tle kubek kawy z pianką i cynamonem

Stypendia sportowe przyznane

Już po raz dziesiąty zostały przyznane stypendia zawodnikom, osiągającym wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym i krajowym współzawodnictwie sportowym. W tym roku komisja stypendialna przyznała stypendia sportowe dwudziestu jeden zawodnikom i zawodniczkom. 

Wśród stypendystów znaleźli się medaliści Mistrzostw Polski zawodów makroregionalnych i wojewódzkich: Wiktoria Wrzosek, Marcel Błaszczyk, Katarzyna Gierach i Szymon Puchalski reprezentujący klub MLUKS Dwójka -  trener Zbigniew Bajan. 
Maciej Budziński, Magdalena Ciołak, Mario Barra Strzemiński, Barbara Woźniak reprezentanci Klubu MLUKS Rawa -  trener Jarosław Wasiak.
Martyna Gasińska, Mikołaj Sitarek, Paweł Krajewski - klub RKK Kiokushinkai – trener Marcin Kopczyński. Pływacy - Roxana Mydłowska i Jan Kumanowski klub sportowy Raw – Swim - trener Piotr Zimecki.

Stypendia otrzymali również zawodnicy trenujący w klubach sportowych poza Rawą Mazowiecką. Są wśród nich: pływak - Adrian Jastrzębski reprezentant KS Wodnik Radom członek Kadry Polski osób niepełnosprawnych; lekkoatletki – Aleksandra Karolczuk, Martyna Karolczuk, Julia Modelewska, Iga Niezgoda i Aleksandra Kuba - klub LUKS Boguszyce - trenerka Elżbieta Majcher. Michał Budziński reprezentant KS Lechia Tomaszów Mazowiecki – piłka siatkowa oraz Kuba Kwapiś repezentant GKTS Gorzovia – tenis stołowy.

Wśród rawskich stypendystów znajdują się zawodnicy objęci szkoleniem centralnym. Są to medaliści mistrzostw Polski: tenisista stołowy - Marcel Błaszczyk, lekkoatleci – Maciej Budziński i Magdalena Ciołak oraz Adrian Jastrzębski medalista Mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych.

Ogółem za sukcesy w roku 2020 przyznano stypendia sportowe na kwotę 24 100 złotych. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym sportowcom i ich trenerom oraz życzymy jeszcze większych sukcesów w kolejnych startach.

 

158. rocznica Powstania Styczniowego

Dziś przypada 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji przedstawiciele Miasta Rawa Mazowiecka, Starostwa Powiatowego, Gminy Rawa Mazowiecka Związku Kombatantów i Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku ku czci powstańców styczniowych na rawskim cmentarzu.

 • obelisk powstańców styczniowych na rawskim cmentarzu, z...
 • delegacja składa wiązankę pod obeliskiem powstańców
 • delegacja władz gminy przed pomnikiem powstańców
 • delegacja władz miasta przed pomnikiem powstańców
 • delegacja składa hołd poległym powstańcom
 • pomnik powstańców styczniowych, wiązanki biało-czerwone i...

Program dla organizacji pozarządowych

Za niespełna 2 miesiące (17 marca br.) rozpocznie się nabór wniosków do programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Program skierowany jest do organizacji pozarządowych, które mogą ubiegać się o środki w 4 obszarach tematycznych:

 • Ochrona praw człowieka
 • Działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu
 • Budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym
 • Wsparcie rozwoju sektora społecznego 

Szczegóły dotyczące Programu znajdują się na stronach internetowych pod adresami:
https://aktywniobywatele-regionalny.org.pl/
https://frdl-lodz.pl/projekty/program-aktywni-obywatele-fundusz-regionalny-wojewodztwo-lodzkie-i-mazowieckie 

Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny realizuje konsorcjum w składzie: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (lider), Fundacja Edukacja dla Demokracji i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG. Jego budżet to 23 miliony euro.

Oprócz konkursów grantowych przeprowadzone zostaną również działania edukacyjne zwiększające kompetencje osób związanych z sektorem społecznym.

 • data: 2021-01-22

Życzenia dla naszych Babć i Dziadków

Dzisiaj, wnuczęta składają najlepsze życzenia ukochanym Babciom. Jutro, to Dziadkowie usłyszą słowa podziękowania i serdeczności.

My też, w imieniu burmistrza Piotra Irli, życzymy Wam - Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie – wszystkiego dobrego, a przede wszystkim zdrowia i pogody ducha. Dajecie wnukom to, co najważniejsze – bezinteresowną miłość, troskę, swój czas i mądre rady. Za to gorąco dziękujemy!

Samych pięknych, słonecznych dni – takich jak dziś ❤️☀️

 • bukiet kolorowych kwiatów z sercami

Dyżury psychologa w 2021 r. - harmonogram

Zachęcamy mieszkańców Rawy, którzy borykają się z problemem uzależnienia bądź przemocy domowej, do skorzystania z pomocy psychologa. Poniżej przedstawiamy harmonogram dyżurów specjalisty na cały rok. Psycholog będzie udzielał wsparcia potrzebującym osobom w każdy czwartek, w godzinach 17.15 - 20.15. Konsultacje odbywają się w pokoju nr 5 urzędu miasta, Plac Piłsudskiego 5.

Najbliższy dyżur psychologa - już w czwartek, 21 stycznia.

76. rocznica oswobodzenia Rawy

17 stycznia 2021 r. obchodziliśmy 76. rocznicę oswobodzenia Rawy Mazowieckiej z rąk niemieckich. Z tej okazji delegacje: Miasta Rawa Mazowiecka, Starostwa Powiatowego, Związku Kombatantów i Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej złożyły hołd mieszkańcom Rawy, którzy wówczas zginęli.

 • delegacja kombatantów z wieńcem na cmentarzu przed...
 • władze miasta Rawa Mazowiecka po złożeniu wiązanki, oddają...
 • delegacja Starostwa Powiatowego z wieńcem przed pomnikiem...
 • delegacja Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej...
 • pomnik ofiar II wojny światowej i pomnik AK na cmentarzu...
 • pomnik ofiar II wojny światowej z oddali

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19

Szanowni Państwo, rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw covid-19. Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

 • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
 • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco. 

Na szczepienie można zapisać się na kilka sposobów:

 • przez specjalną, bezpłatną infolinię 989,
 • przez swoje Internetowe Konto Pacjenta dostępne na https://pacjent.gov.pl/,
 • kontaktując się z wybranym punktem szczepień,

Uwaga! Istnieje możliwość zaszczepienia się w innym punkcie lub w innym mieście, informacje na stronie https://pacjent.gov.pl/ lub nr tel. 989.

Dowóz osób niepełnosprawnych oraz mających trudności w dotarciu do najbliższego punktu szczepień zapewnia mieszkańcom Rawy Mazowieckiej Urząd Miasta, kontakt tel. 785 555 410 czynny w godz. 8-15 w dni robocze.

Punkty szczepień w Rawie Mazowieckiej: 

 • Samodzielny Publiczny ZOZ, ul. Niepodległości 8, tel. 46 307 00 48,
 • NZOZ Centrum Medyczne Verbena, ul. Krakowska 9, tel. kom. 691 031 888,
 • Przychodnia Rodzinna „Malwa”, ul. Kościuszki 1, tel. 46 814 35 12,
 • NZOZ „Raw-Medica” s.c., ul. Słowackiego 68, tel. 46 814 40 12, 46 814 72 00,
 • NZOZ „Remedium” s.c., ul. Polna 2b, tel. 46 814 54 77.

Ferie zimowe 2021 w Rawie

W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbyły się w jednym terminie i trwały od 4 do 17 stycznia 2021 roku. Wielu rodziców nie mogło zapewnić opieki swoim dzieciom dlatego z pomocą przyszły placówki oświatowe, kulturalne oraz organizacje pozarządowe przygotowując ciekawą i wszechstronną ofertę zajęć dla dzieci.       

W tym roku ze względu na szczególne warunki, w jakich przyszło nam funkcjonować wiele zajęć zostało obwarowanych limitami. Z tego powodu skala i forma przedsięwzięć musiała zostać dostosowana do warunków epidemicznych. Oprócz zajęć stacjonarnych można było skorzystać z ciekawych inicjatyw realizowanych w formule on-line.

Rawa Mazowiecka okazała się doskonałym miejscem na spędzenie ferii zimowych, które były pełne atrakcji i dobrej zabawy. Za zorganizowanie czasu najmłodszym dziękujemy: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 4, Miejskiemu Domowi Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Ziemi Rawskiej, Stowarzyszeniu „Przymierze Rodzin” oraz Stowarzyszeniu „Topory”.
   

 • dzieci rzucają się śnieżkami na placu zabaw
 • plac zabaw, dzieci rzucają się śnieżkami
 • kilkanaścioro dzieci pozuje do zdjęcia z bałwanem
 • dzieci grają w hokejna na sali gimnastycznej
 • zabawa dzieci na sali gimnastycznej
 • siedem dziewczynek przed komputerem na feriach w szkole
 • dziewczynki powtarzają kroki patrząc w komputer
 • dwie dziewczynki kolorują malowanki
 • siedmioro dzieci w klasie na zajęciach

Wieczór w rytmach karnawału

Już w najbliższą sobotę 16 stycznia czeka nas muzyczny wieczór z duetem Michał Marat & Łukasz Ludwicki. Michał to znakomity DJ z doświadczeniem radiowym, a Łukasz - wyborny saksofonista, od lat obecny na eventowych i klubowych scenach. Czas spędzony w towarzystwie tego duetu na pewno wprawi nas w doby humor i wprowadzi w karnawałowy nastrój!

W imieniu rawskiego domu kultury, zapraszamy na Sax & Carnaval, na godz. 19.00 - spotykamy się na profilu facebook.com/mdkrawa

 • sax-carnaval.jpg plakat koncertu

Banery

Kalendarium