Aktualności 2021

Spotkanie autorskie w parkowej altanie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem. Będzie to drugie z cyklu spotkań w ramach projektu „Krwawa Rawa”, na który MBP pozyskała dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego 2019.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem. Będzie to drugie z cyklu spotkań w ramach projektu „Krwawa Rawa”, na który MBP pozyskała dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego 2019. 

Spotkanie odbędzie się 24 czerwca o godzinie 18:00 w parkowej altanie. W razie deszczu zostanie przeniesione do bibliotecznej sali spotkań. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy.

Kilka słów o autorze

Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej, kultury fanowskiej, literatury popularnej i seriali. Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, prowadząc badania dotyczące antropologii sportu. Członek redakcji kwartalnika Kultura Popularna.

W zakresie literatury kryminalnej łączy teorię z praktyką. Za powieść „21:37”, pierwszą z cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r. „Martwe popołudnie” rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. Kryminały Czubaja tłumaczono na język angielski, niemiecki, turecki i ukraiński. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

 • krwawa rawa czubaj

Tytuł: Krwawa Rawa

Treść: Spotkania autorskie z najlepszymi autorami kryminałów, projekt finansowany z budżetu obywatelskiego 2019. 24 czerwca, godz. 18.00, altana w parku miejskim. W razie niepogody spotkanie odbędzie się w MBP pod filarami.

Grafika: zdjęcie Mariusza Czubaja na tle rozmazanej krwi

 

Szkolenia dla lokalnych liderów

Szkoła Liderów Zmian Społecznych zaprasza na cykl 5 szkoleń tematycznych skierowanych do lokalnych liderów: członków organizacji, radnych, samorządowców. Zajęcia będą prowadzone z użyciem aktywnych form takich jak praca warsztatowa, case study, dyskusja, co umożliwia szybsze uczenie się. Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

Tematy szkoleń:

 1. Cztery nogi stołu, czyli o pozyskiwaniu funduszy na działalność organizacji pozarządowej - 08.07.2021 r.
 2. Niezbędnik organizacji pozarządowych, czyli o tym jak spać spokojniej - 22.07.2021 r.
 3. Zatrudnienie w sektorze ekonomii społecznej: możliwości, dofinansowania, optymalizacja - 12.08.2021 r.
 4. Promocja organizacji pozarządowej, czyli o tym co robić, by ludzie o nas wiedzieli - 26.08.2021 r.
 5. Obsługa klienta w organizacji pozarządowej, czyli o tym co robić, by ludzie u nas kupowali i wracali po więcej - 09.09.2021 r.

Szkolenia będą odbywać się w godz. 9-14.30.

Aby się zgłosić na szkolenie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Dostępny on-line formularz zgłoszeniowy.

Zachęcamy do skorzystania z pełnej oferty i zapisania na wszystkie szkolenia, ale jeśli to nie jest możliwe, to można zgłosić się tylko na wybrane szkolenia. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 czerwca 2021 r.

 

Forum Liderów Ekonomii Społecznej – 30 czerwca

Do 24 czerwca można zapisać się na Forum Liderów Ekonomii Społecznej, które odbędzie się w Rawskim Centrum Organizacji Pozarządowych 30 czerwca w godz. 16-20. Do udziału zapraszamy organizacje pozarządowe z Rawy Mazowieckiej. Zapisy RCOP tel. 530 134 000. Forum odbędzie się pod hasłem „Epidemia dobrej energii w Rawie!”. Organizatorami forum są: Urząd Miasta Rawa Mazowiecka i Instytut Spraw Obywatelskich.

Program forum:

 • 16.00 – 16.15 - zbiórka przy Caffe Adriano, Al. Konstytucji 3 Maja 13, Rawa Mazowiecka 
 • 16.15. – 17.15 – Dzielimy się doświadczeniem - wizyta w Stowarzyszeniu Topory https://topory.org/
 • 17.30 – 18.00 – Skąd pozyskiwać środki na działania organizacji pozarządowych w czasach pandemii? – Justyna Matusiak, animator, Instytut Spraw Obywatelskich
 • 18.00 - 19.00 – Marshmallow Challenge czyli budujemy wieżę z makaronu – ćwiczenie w grupach 
 • 19.00 – 19.45 – Role grupowe – kim jestem w zespole? Teoria ról zespołowych Belbina i test – Ilona Sobul, specjalista ds. reintegracji w Centrum KLUCZ
 • 19.45 – 20.00 – podsumowanie spotkania

Zapraszamy.

„Noc Świętojańska” już w czwartek

24 czerwca o godz. 16 zapraszamy nad zalew Tatar na "Noc Świętojańską". Impreza odbędzie się przy Przystani nad zalewem Tatar. W programie przewidziane są dwa konkursy na najpiękniejszy Wianek oraz szukanie Kwiatu Paproci. W programie również występ zespołu ludowego "Wspomnienie". Wieczorem na wyspie o godz. 20.30 zostanie rozpalone ognisko, a na tarasie dla wszystkich zagra DJ. 

Organizatorem Nocy Świętojańskiej jest Ośrodek Sportu i Rekreacji.

 

 • Noc

Tytuł: Noc Świętojańska

Treść: 24 czerwca 2021 r.
Program imprezy:
16.00 rozpoczęcie imprezy (zgłoszenia)
16.30-18.00 konkurs plecenia wianków
16.30-18.00 występ ludowych zespołów
18.00-19.00 konkurs szukania kwiatu paproci
19.30 wyniki konkursów i wręczenie nagród
20.30 ognisko na wyspie
Miejsce: taras przy przystani nad zalewem Tatar

Grafika: fioletowo-zielony wianek, cztery czerwone maki, księżyc i gwiazdy

Najmłodsze rawianki i rawianie powitani w gronie mieszkańców

Za nami kolejna odsłona wydarzenia powitania najmłodszych mieszkańców naszego miasta, którzy otrzymali upominki w postaci segregatora pediatrycznego i okrycia kąpielowego.

Bohaterami tej uroczystości zostali: Państwo Edyta i Mariusz Kubiakowie - rodzice Adama, Pani Ewa Bednarska i Pan Damian Kowalski - rodzice Blanki, Państwo Justyna i Łukasz Porczykowie – rodzice Zuzanny.

Maluchom życzymy dużo zdrowia i radosnego dzieciństwa zaś rodzicom świadomego i odpowiedzialnego towarzyszenia swoim pociechom w dorastaniu. 

Rodzice nieobecni na wydarzeniu w dniu 19 czerwca 2021 r. mogą odebrać upominki w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka, Pl. Piłsudskiego 5 w pokoju nr 6. 

 • burmistrz i dwie pary z dziećmi w wózkach w holu dolnym MDK
 • rodzice z maluszkiem w wózku i z burmistrzem miasta
 • rodzice jednego z maluszków z burmistrzem miasta
 • rodzice z maluszkiem w wózku i burmistrz miasta
 • rodzice trojga maluszków, w tym dwie pary z wózkami i...

Złote gody

19 czerwca w Miejskim Domu Kultury odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Złote gody - Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego obchodzili Państwo Janina i Jerzy Klimczakowie.

Gratulacyjny dyplom i medale w imieniu Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie wręczył Jubilatom Burmistrz Miasta Piotr Irla. Szanownym Jubilatom życzymy jeszcze wielu szczęśliwych lat wspólnego życia.

 • jubilaci i goście zebrani na uroczystości
 • burmistrz przypina jubilatowi medal za długoletnie pożycie
 • burmistrz przypina medal jubilatce
 • burmistrz wręcza bukiet kolorowych kwiatów jubilatce
 • jubilaci z bukietami kwiatów, w tle zielony krzew
 • burmistrz, kierownik USC, jubilaci i goście, zdjęcie w...

Gra miejska „Na tropie rawskiego skarbu” już w sobotę

Razem ze Skautami Europy zapraszamy do udziału w grze miejskiej pod hasłem „Na tropie rawskiego skarbu”, która odbędzie się w sobotę 26 czerwca. Rozpoczęcie gry o godz. 10, zakończenie godz. 13.00. Trwają zapisy internetowe. Zgłoszenie należy wysłać do 23 czerwca. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Rawa Mazowiecka.

Regulamin i inne niezbędne formularze dostępne są na stronie rawa.skauci-europy.pl

 • Gra o rawski skarb1

Zapraszamy dzieci z rodzinami do udziału w grze miejskiej pod hasłem „Na tropie rawskiego skarbu”, 26.06.2021 (sobota) od 10:00 trzeba skończyć do 13:00

Punkt startu i zakończenia: przy pomniku Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej
Zapisy internetowe: na stronie rawa.skauci-europy.pl od 19.06.2021 do 23.06.2021
Limit grupy: min. 3 osoby, max 8, limit 10 grup
Limit osób 50, Minimalny wiek uczestnika 7 lat (młodsze dzieci pod opieką rodzica to obserwatorzy).
Gra kończy się dla grupy w momencie wykonania wszystkich zadań na punktach i powrotu do punktu startu.
Graniczna godzina, do której muszą wszyscy wrócić to 13.00
Nie ma zwycięzcy całej gry, każda grupa, która wykona poprawnie wszystkie zadania wygrywa nagrody.
Gra jest niezależna od pogody
Miejsce gry to teren miasta Rawa Mazowiecka

Instytucje wspierające:
Miejska Biblioteka Publiczna
Muzeum Ziemi Rawskiej
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP
Parafia św. Pawła  od Krzyża

Rawscy Skauci jak Zawisza Czarny
Projekt współfinansowany przez Miasto Rawa Mazowiecka

Cykl spotkań „Krwawa Rawa” rozpoczęty

W ubiegły czwartek w altanie parku miejskiego odbyło się pierwsze spotkanie autorskie w ramach cyklu „Krwawa Rawa”, dofinansowanego z Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka 2019. Relacja z Miejskiej Biblioteki Publicznej, organizatora cyklu:

„Cykl „Krwawa Rawa” oficjalnie wystartował. Naszym pierwszym gościem był pisarz i scenarzysta Jakub Żulczyk. Po raz pierwszy zaprosiliśmy naszych czytelników na spotkanie autorskie do parkowej altany (17.06).

 - Dziś wszystko dzieje się w komputerze. Książkę piszę się w komputerze, ustalenia z wydawnictwem prowadzi się przez sieć, recenzje książki pojawiają się głównie w internecie. Dla mnie, jako autora spotkania z państwem to sytuacja, która pokazuje, że właśnie nie wszystko jest w komputerze, że to coś naprawdę. To niebywale krzepiące wiedzieć, że to co robię dociera do ludzi – przywitał się z rawianami Jakub Żulczyk. 
Żulczyk sam o sobie mówi, że jest: „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”. Na spotkaniu w Rawie Mazowieckiej przyznał, że uprawia najstarszy zawód świata. 
- Jestem gościem, który opowiada historie – stwierdził. – Kilka tysięcy lat temu, gdy nie było takich technologii jak druk, pismo, wideogramy jakaś ekipa neandertalczyków siadała przy ognisku i jeden z nich opowiadał o tym, jak było na polowaniu. Dlaczego jakiś Rysiek z niego nie wrócił, jak wielka była stopa mamuta. Może 50 tysięcy lat temu byłbym właśnie tym gościem, który snułby takie bajdy. 
Jak na spotkani autorskie przystało, Żulczyk przybliżył czytelnikom swoją twórczość. Opowiadał o pracy nad kolejnymi tytułami, w tym ostatnią książką – Informacja zwrotna. Podkreślił, że swoimi książkami nie chce zmieniać czyjegoś sposobu myślenia. – Ale chcę pokazać inny sposób patrzenia na świat – wyjaśnił Żulczyk. – Nie chodzi tylko o książki. Tak samo może zadziałać film, serial, gra komputerowa. Chodzi o to, aby ktoś otworzył się na ciebie swoim skupieniem i swoją wyobraźnią. Za pomocą takiej historii, takiej narracji możemy pokazać sobie złożoność świata, który przecież nie jest czarno-biały. 
W spotkaniu w parkowej altanie wzięło udział ponad 40 osób. Rawianie chętnie skorzystali z okazji, aby zadać autorowi swoje pytania. Dyskutowaliśmy m.in. o pracy nad serialem „Ślepnąc od świateł” i doborze jego obsady, o tym, jak długo pan Jakub pracuje nad jedną książką. Naszych gości interesowało także, co autor sądzi o opłacie reprograficznej. 
Po spotkaniu Jakub Żulczyk długo jeszcze podpisywał rawianom książki i pozował do wspólnych zdjęć. Autograf pana Jakuba znajdziecie także w każdym egzemplarzu jego książki dostępnym w naszej bibliotece – serdecznie po nie zapraszamy! 
 
Dziękujemy z całego czytelniczego serca Urzędowi Miasta Rawa Mazowiecka za pomoc w organizacji tego wspaniałego spotkania. Dziękujemy również  Sebastianowi Rudnickiemu (Auto do ślubu – piękna Warszawa), dzięki któremu nasz gość mógł zwiedzić Rawę podczas przejażdżki ulicami naszego miasta i wjechać na spotkanie krwistoczerwoną Warszawą. I na koniec podziękowania dla Marcina Strutyńskiego - firma Easy Art - za gratisowy druk plakatów na to i inne nasze wydarzenia.

Kolejna okazja, by spotkać się z jednym z najlepszych autorów kryminałów w naszym kraju już 24 czerwca. Naszym gościem będzie Mariusz Czubaj. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w parkowej altanie (w razie niepogody przeniesiemy je do naszej biblioteki pod filarami).

„Krwawa Rawa” to projekt zakładający łącznie trzy spotkania autorskie. Finansowany jest z Budżetu Obywatelskiego 2019.”

fot. MBP

 • stos książek, których autorem jest Jakub Żulczyk
 • Jakub Żulczyk i dyrektor MBP siedzą na fotelach w altanie...
 • Jakub Zulczyk siedzi na podeście przed altaną, rozmawia z...
 • Jakub Żulczyk składa autograf w książce
 • kilkanaścioro uczestników spotkania siedzi na krzesłach w...
 • Jakub Żulczyk składa autograf w książce, siedzi na...

Pierwszy koncert w altanie za nami

W minioną niedzielę Miasto Rawa Mazowiecka i Szkoła MonoArt zorganizowali pierwszy po długiej przerwie koncert w altanie parku miejskiego. W zielonej scenerii parku miejskiego zebrana licznie publiczność oglądała wspaniałe występy podopiecznych szkoły: gitarzystów, pianistów, perkusistów, wokalistów i zespołów muzycznych PIORUNY oraz MonoArt Band. Koncert był podsumowaniem całorocznej, sumiennej pracy uczniów szkoły.

Już wkrótce kolejne koncerty w altanie, o których będziemy na bieżąco informować.

 • muzycy MonoArt pod altanką, przed altaną publiczność...
 • młoda dziewczyna w okularach gra na gitarze klasycznej...
 • dwoje muzyków, dziewczynka i mężczyzna grają na ukulele...

Odbył się pierwszy turniej tenisa ziemnego

W dniach 12 – 13 czerwca na kortach przy hali sportowej OSiR  Tatar został rozegrany pierwszy w tym roku turniej tenisa ziemnego. W zawodach wzięło udział 17 tenisistów z Rawy Mazowieckiej i okolicznych miejscowości. Grano do dwóch wygranych setów, a w przypadku remisu 1:1 o zwycięstwie decydował tibreak. 

W grach półfinałowych spotkali się: Bartosz Kruszona (Rawa Mazowiecka) – Piotr Pieszczyk (Skierniewice) oraz Ryszard Woźniak (Rawa Mazowiecka) – Krzysztof Wasowski (Żyrardów). 

W finale turnieju zagrali Ryszard Woźniak i Piotr Pieszczyk. Skierniewiczanin pokonał Ryszrada Woźniaka w stosunku 6:1, 6:0 i został zdobywcą pucharu ufundowanego przez Miasto Rawa Mazowiecka.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na kolejne zawody tenisowe, które będą organizowane w czasie wakacji.

 • dwóch tenisistów przy siatce podają sobie dłonie
 • puchary dla zwycięzców i torebki z materiałami promocyjnymi
 • zwycięzca i zdobywaca drugiego miejsca w turnieju z...

Nadchodzi fala upałów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nadchodzącą falą upałów. Temperatura lokalnie będzie osiągać powyżej 30 st. C. Dbajcie o siebie podczas upałów. Pamiętajcie również, że szczególnie zagrożone są osoby starsze.

Jak postępować podczas upału, kilka wskazówek:

 • Podstawą jest nawodnienie organizmu, ciągle uzupełniajcie go wodą. Podczas upału powinno wypić się nawet 2-3 litry wody dziennie.
 • Spożywane posiłki powinny być lekkostrawne.
 • Odpowiedni strój to podstawa. Ubieraj się w jasne, przewiewne ubrania.
 • W godzinach południowych kiedy słońce świeci najmocniej unikajmy go.
 • Upały najbardziej szkodzą osobom starszym, chorym oraz dzieciom. Chrońmy je przed upałem.
 • Nie zapominajmy także o zwierzętach. One też potrzebują wody i schronienia.
 • Nie zostawiajmy w rozgrzanym samochodzie dzieci ani zwierząt.

„Wyczarowane z papieru…” – wystawa w MZR

21 czerwca o godz. 17:00 Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza na otwarcie wystawy czasowej "Wyczarowane z papieru..."

Na wystawie czasowej zorganizowanej z okazji 50-lecia pracy twórczej będą prezentowane wycinanki Aleksandra Dutkiewicza. Otwarcie wystawy w siedzibie Muzeum Ziemi Rawskiej przy ul. Łowickiej 26. Serdecznie zapraszamy.

 • zaproszenie www

Tytuł: „Wyczarowane z papieru…” 

Treść: zaproszenie, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy czasowej. Wycinanki Aleksandra Dutkiewicza. Wystawa zorganizowana z okazji 50lecia pracy twórczej w dniu 21 czerwca 2021 r. o godz. 17 w siedzibie Muzeum Ziemi Rawskiej, ul. Łowicka 26. Tel 781 700 503, e-mail: muzeeumziemirawskiej@tlen.pl

Grafika: część czerwonej i czarnej wycinanki Aleksandra Dutkiewicza

Szczepienia preparatem J&J

Wyjeżdżasz na wakacje i chcesz zaszczepić się jednodawkową szczepionką J&J przeciw covid-19?

W sobotę 19 czerwca na terenie gminy Rozprza w powiecie piotrkowskim Wojewoda Łódzki we współpracy z władzami lokalnymi zaprasza na szczepienia preparatem firmy J&J wszystkich zainteresowanych osób. Na szczepienia mogą zgłaszać się wszystkie osoby powyżej 18 roku życia.

Odcinek ok. 70 km do Rozprzy przejedziecie w niecałą godzinę.

 • Rozprza - szczepienia

Tytuł: Mobilny Punkt Szczepień

Treść: W dniu 19.06.2021, Mobilny Punkt Szczepień będzie dostępny w Rozprzy, lokalizacja: ul. Sportowa 7a, 97-340. Stadion. SzczepimyŁódzkie.

Grafika: mapa województwa łódzkiego z podziałem na powiaty i zaznaczonym w postaci wykrzyknika miejscem lokalizacji gminy Rozprza

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym już w niedzielę

W najbliższą niedzielę 20 czerwca w Rawie Mazowieckiej odbędą się Mistrzostwa Polski Masters, Cyklosport i Amatorów w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego w kategoriach kobiet i mężczyzn. Zawody mają na celu wyłonienie Mistrzów Polski Amatorów w kolarstwie szosowym na rok 2021. Start i meta wyścigu zostaną usytuowane przy pływalni Aquarium.
Organizatorzy zaplanowali 12 startów w różnych kategoriach. Pierwszy odbędzie się o godz. 9.10, a ostatni o godz. 14.30. 

Mistrzostwa Polski dla Amatorów w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego to impreza dla wszystkich chętnych (możliwy jest udział bez licencji, którą muszą posiadać Mastersi). Zawodnicy amatorzy z Rawy Mazowieckiej mogą wystartować w zawodach bez wnoszenia opłaty startowej.

Dekoracja zwycięzców w kategorii amatorów nastąpi o godz. 14.30. Dekoracja zwycięzców Masters i Cyklosport oraz zakończenie mistrzostw organizatorzy planują na godz. 18.00.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.ztc.pl w zakładce MP2021 RAWA.

 

 • żtc

Tytuł: MP 2021 RAWA

Treść: Rawa Mazowiecka, 20 czerwca 2021, godzina: 9.00, ŻTC BIKE RACE

Grafika: napisy na czarnym tle, z prawej strony zdjęcie grupy kolarzy

Bezpłatne badania mammograficzne

Zapraszamy Panie na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej.

Mammografię mogą wykonać kobiety od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały bezpłatnego badania w tym zakresie. Badania będą wykonywane 22 czerwca 2021 r. przy Miejskim Domu Kultury, ul. Krakowska 6c.

Zapisy pod nr tel. 517 544 004, 42 254 64 10, on-line: medica.org.pl

 • do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer PESEL i numer telefonu,
 • rawa mazowiecka czerwiec 2021

Tytuł: Bezpłatna mammografia

Treść: zapisy i infolinia: 42 254 64 10, 517 544 004, on-line: medica.org.pl
Zapraszamy na badania piersi w technologii cyfrowej kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat (24 m-cy) nie wykonywały bezpłatnego badania.
Kobiety nieobjęte programem profilaktycznym – badane dotychczas w naszych pracowniach - badanie płatne 80 zł/ pozostałe, koszt 100 zł.
Do rejestracji proszę przygotować nr PESEL i nr telefonu
22 czerwca 2021 (wtorek), Rawa Mazowiecka, Miejski Dom Kultury, ul. Krakowska 6c

Grafika: szkic kobiety badającej pierś na różowym tle

Brązowy medal mistrzostw Polski dla rawskich lekkoatletów

Brązowy medal w kategorii open w sztafecie 4 x 800m mix podczas Mistrzostw Polski PZLA w sztafetach zdobył zespół MLUKS Rawa. Sztafeta wystąpiła w składzie: Maciej Budziński, Magdalena Ciołak, Martyna Sęczek i Kamil Skrzypczak. To 21 medal Mistrzostw Polski w historii rawskiego klubu lekkoatletycznego, a 7 w karierze Magdy Ciołak.

Dzień wcześniej 5 lokatę podczas tej samej imprezy zajęła sztafeta 4 x 400m mix w kategorii U18 w składzie: Mario Barra-Strzemiński, Barbara Woźniak, Martyna Sęczek i Igor Jarmundowicz.

Trenerem MLUKS Rawa jest Jarosław Wasiak. Gratulujemy rawskim lekkoatletom świetnych startów.

 • rawska brązowa sztafeta, dwie dziewczyny i dwóch chłopców

XXVII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - turniej finałowy w tenisie stołowym

Już od 17 czerwca czekają nas niezwykłe emocje sportowe. Na hali sportowej Milenium zostanie rozegrany turniej finałowy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w tenisie stołowym.

W Rawie Mazowieckiej będziemy gościć reprezentacje 16 województw w tym województwa łódzkiego, które będzie reprezentowane przez zawodników rawskiego klubu MLUKS Dwójka. 

W czwartek o godz. 9.00 zmagania w grach drużynowych rozpoczną kadetki i kadeci. Walka o medale w tej kategorii rozstrzygnie się w piątek. Na ten dzień zaplanowano gry finałowe, które rozpoczną się od godz. 9.00. Na godzinę 11.00 zaplanowano uroczyste otwarcie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i dekorację zwycięzców w kategorii drużynowej. Około godz. 12.00 młodzi tenisiści rozpoczną zmagania w kategoriach indywidualnych. Rozgrywki te  potrwają do niedzieli do godz. 13.30. Dekoracja medalistów i uroczyste zakończenie Olimpiady nastąpi w niedzielę o godz. 13.40.

Nie można nie wspomnieć, że zawody tej rangi odbywają się w naszym mieście dzięki pozycji jaką zajmuje MLUKS Dwójka w tenisie stołowym w naszym kraju. Zawodnicy rawskiego klubu to wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski i rozgrywek międzynarodowych.

Przypominamy również, że na hali sportowej może przebywać ograniczona liczba kibiców. Ograniczenia nie dotyczą osób zaszczepionych, które powinny w razie konieczności okazać się dowodem przyjęcia dwóch dawek szczepionki.

 • ścianka_ok

Tytuł: XXVII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych Łódzkie 2021

Treść: oomlodzkie2021.pl, miasta gospodarze: Bełchatów, Łask, Łódź, Olkusz, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Rawa Mazowiecka, Spała, Tuszyn, Uniejów, Warszawa, Wieluń

Grafika: logo olimpiady i grafiki przedstawiające dyscypliny sportowe rozgrywane podczas olimpiady

Czerwiec ze stowarzyszeniem Topory

Stowarzyszenie Topory przygotowało bogaty program na czerwiec dla wszystkich sympatyków i miłośników gier i fantastyki. Spotkania będą odbywały się on-line. Wszelkie instrukcje dotyczące przyłączenia się do konkretnych wydarzeń znajdziecie na fb stowarzyszenia Topory.

 • topory

Tytuł: Klub Miłośników Gier i Fantastyki zaprasza

Treść: Czerwiec, on-line
11, godz. 14-17 zagrajmy w: kalambury rysunkowe
12, godz. 14-17 turniej: szachowy
14, godz. 16-19 zagrajmy w: dont strave together
18, godz. 17-22 sesja: zew cthulhu 7 edycja
18, godz. 14-17 porozmawiajmy o: jak grać muzyką na sesjach RPG
19, godz. 14-17 turniej: league of legends
19, godz. 17-20 zagrajmy w: hearthstone
20, godz. 16-20 sesja w: the elder scrolls
21, godz. 16-19 zagrajmy w: kalambury rysunkowe
26, godz. 14-17 zagrajmy w: kalambury rysunkowe
26, godz. 17-20 dzień dla fanów: disney’a
27, godz. 17-22 sesja w: wampir maskarada
28, godz. 14.40-17 zagrajmy w : głuchy telefon
28, godz. 16-17 zagrajmy w: akinator
28, godz. 17-21 sesja w: earthdawn przebudzenie ziemi
29, godz. 14-17 zagrajmy w: dont strave together
29, godz. 17-19 porozmawiajmy o: najlepszych scenariuszach RPG

Zajęcia odbywają się w ramach projektu Rawa gra dla wszystkich współfinansowanego ze środków miasta Rawa Mazowiecka
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Grafika: tekst na żółtym tle, logotypy organizatora i instytucji współfinansujących 

Kiermaszowy rekord pobity...

12 kwietnia odbył się kiermasz książki organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Zainteresowanie zakupem książek było bardzo duże. Oto relacja z biblioteki:

"Wiosenny Kiermasz Książki za nami. Nowy dom znalazło ponad 1100 książek!

Doroczny kiermasz książki, ze względu na pandemiczne ograniczenia, przesunęliśmy w tym roku z kwietnia na czerwiec. Jest nam niezmiernie miło, że aż tylu czytelników skorzystało z okazji, by wzbogacić swoje prywatne biblioteczki. 
- Nasi czytelnicy z nieukrywaną radością i ciekawością przybyli poszperać na bibliotecznych regałach. Pierwsi poszukiwacze białych kruków pojawili się już w momencie, gdy rozpakowywaliśmy książki i niemal przez ramię bibliotekarzy wypatrywali interesujących tytułów – mówi Zbigniew Pacho, dyrektor MBP.

Tradycyjnie zaproponowaliśmy miłośnikom dobrej i taniej literatury książki za symboliczną złotówkę oraz nowsze egzemplarze - po pięć złotych. Nowych właścicieli znalazło łącznie dokładnie 1150 książek. 
- Za zebrane pieniądze kupione zostaną oczywiście książkowe nowości – podkreśla dyrektor. 
Książki, które oferowaliśmy na kiermaszu pochodzą z bibliotecznej selekcji, lecz większość z nich to dary przekazane przez naszych kochanych czytelników, za co serdecznie im dziękujemy. Pamiętajcie, że nie ma nic gorszego od wyrzucenia książki! Jeśli nie wiecie, co zrobić z egzemplarzami, których nie chcecie już w prywatnych biblioteczkach, przynieście je do nas. Trafią one na biblioteczna półkę lub zaoferujemy je na kolejnym kiermaszu - a ten planujemy jesienią.  

Warto dodać, że podczas sobotniego kiermaszu towarzyszyli nam wolontariusze wspierający akcję „Andzia Kocik kontra glejaki”. Do puszki trafiło 1023 zł."

Czekamy więc na kiermasz jesienny.

fot. MBP

 • regał z książkami, osoba trzyma książkę "Historia...
 • stos książek
 • regały i stoły z książkami przed budynkiem MBP i osoby...
 • kobieta stoi przed regałem z książkami i je ogląda
 • osoby przeglądają książki, na pierwszym planie maskotki
 • kilka osób przegląda książki rozłożone na stolikach przed...

Spotkanie autorskie w parkowej altanie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem. Pisarz będzie gościł w Rawie w ramach projektu „Krwawa Rawa”, na który MBP pozyskała dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego 2019. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 czerwca. Po raz pierwszy zostanie zorganizowane w plenerze. Zapraszamy o godzinie 18:00 do altany w miejskim parku. Wstęp wolny. 

Będzie to pierwsze z trzech spotkań wpisujących się w projekt „Krwawa Rawa”. 

Kilka słów o autorze 

Jakub Żulczyk – dziennikarz, pisarz młodego pokolenia. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracownik pism „Lampa” i „Machina”, twórca rubryki „Tydzień kultury polskiej” w tygodniku „Wprost”.

Autor powieści, z których dwie: „Instytut” i „Zmorojewo” wpisują się w konwencję horroru (przy czym ta ostatnia jest przede wszystkim powieścią przygodową dla młodszych czytelników). Fani alternatywnej muzyki rockowej z kolei wysoko cenią sobie „Radio Armageddon” (2008). Największy rozgłos przyniosła mu powieść „Ślepnąć od świateł”, na podstawie której powstał cieszący się dużą popularnością serial. Właśnie ukazała się jego najnowsza powieść – „Informacja zwrotna”. 

Autor nazywa siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”.

 • krwawa rawa żulczyk

Tytuł: Krwawa Rawa

Treść: Spotkania autorskie z najlepszymi autorami kryminałów, projekt finansowany z budżetu obywatelskiego. 17 czerwca, godz. 18.00, altana w parku miejskim, wstęp wolny.

Grafika: zdjęcie Jakuba Żulczyka na tle rozmazanej krwi

Powitaliśmy kolejnych nowych mieszkańców Rawy

Już po raz drugi maluchy urodzone w roku 2021 - mieszkańcy Rawy Mazowieckiej - zostały oficjalnie powitane w gronie rawian i otrzymały upominki od władz miasta w postaci segregatora pediatrycznego i okrycia kąpielowego.

12 czerwca bohaterami uroczystości byli: Państwo Joanna i Mariusz Domańscy rodzice Krzysztofa, Państwo Sylwia i Adam Szymańscy rodzice Franciszka, Pani Sandra Uzar mama Marceliny Aurory.
Pojawienie się dziecka na świecie to ogromna radość dla rodziców, ale też całego otoczenia - rodzeństwa, cioć, wujków, babć, dziadków i przyjaciół rodziny. Najmłodszym rawianom życzymy dużo zdrowia i beztroskiego dzieciństwa, a rodzicom cierpliwości, wyrozumiałości oraz samych radosnych dni.

Rodzice nieobecni na uroczystości w dniu 12 czerwca mogą odebrać upominki w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka Pl. Piłsudskiego 5, pokój nr 5. 

Kolejne wręczenia upominków przed nami. Rodzice maluszków zostaną o nich powiadomieni listownie.

 

 • rodzice z maluszkiem i burmistrz, który wręcza upominek
 • rodzice z maluszkiem i starszym synem oraz burmistrz...
 • mama z maluszkiem i babcią oraz burmistrz miasta
 • grupowe zdjęcie uczestników spotkania z burmistrzem miasta

50 lat razem

12 czerwca w Miejskim Domu Kultury odbyło się wyjątkowe wydarzenie, dwa małżeństwa z naszego miasta obchodziły złote gody. Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego obchodzili Państwo Teresa i Tadeusz Ołtarzewscy oraz Państwo Barbara i Kazimierz Kalinowscy.

Gratulacyjny dyplom i medale w imieniu Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie wręczył Jubilatom Burmistrz Miasta Piotr Irla. Szanownym Jubilatom życzymy wielu lat życia w szczęściu i zdrowiu.

 

 • jubilaci na fotelach w sali konferencyjnej MDK
 • burmistrz przypina jubiltaowi medal za długoletnie pożycie
 • buristrz przypina jubilatce medal za długoletnie pozycie
 • burmistrz wręcza bukiet kolorowych kwiatów jubilatce
 • zdjęcie grupowe jubilatów, rodziny, burmistrza i...
 • jubilaci na fotelach w sali konferencyjnej MDK
 • burmistrz przypina jubilatce medal za długoletnie pożycie
 • burmistrz wręcza bukiet kolorowych kwiatów jubilatce
 • zdjęcie grupowe jubilatów, gości, burmistrza i kierownika...

Nowa organizacja ruchu w centrum miasta – apel do kierowców

Informujemy, że w związku z koniecznością wykonania prac budowlanych w obrębie ul. Łowickiej, ulica ta będzie wyłączona od 14 czerwca z ruchu samochodowego. Ul. Łowicka zostanie zamknięta na odcinku od skrzyżowania z ul. Krzywe Koło do Pl. Piłsudskiego. Na ww. odcinku ul. Łowickiej roboty budowlane potrwają przez okres dwóch tygodni.

Przedmiotowe prace są elementem realizowanego projektu pn. „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”.

Z uwagi na zakres prowadzonych prac, prosimy o zwracanie uwagi na organizację ruchu i zachowanie szczególnej ostrożności. Przepraszamy za utrudnienia oraz dziękujemy za cierpliwość.

 

 • część ul. Łowickiej, widok od Pl. Piłsudskiego

Bo ja lubię błyszczeć! Wielki finał

Miejska Biblioteka Publiczna z Komendą Powiatową Policji w Rawie Mazowieckiej zorganizowali konkurs "Bo ja lubię błyszczeć!" 8 czerwca konkurs podsumowano. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w altanie Parku Miejskiego. Relację z przebiegu uroczystości przesłał organizator - MBP.

"Altana w miejskim parku pięknie rozbłysła! Wszystko za sprawą uczestników konkursu „Bo ja lubię błyszczeć!”. Nagrody już rozdane.

Konkurs, który Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Rawie Mazowieckiej skierowany był do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych z terenu powiatu rawskiego. Zadanie polegało na ułożeniu wierszyka zachęcającego do noszenia odblasków. Na konkurs wpłynęło 58 prac. Każdy z autorów został doceniony. 

- Gratuluję Wam talentu i zrozumienia tego jakże ważnego tematu – podkreślił dyrektor Zbigniew Pacho podsumowując literacką zabawę. - Wszystkie wierszyki były super – pochwaliła insp. Anna Dyśko, Komendant Powiatowy Policji. – Bardzo miło się je czytało i pragnę podkreślić, że zwycięzcami tego konkursu jesteście wszyscy, dlatego, że bezpieczeństwo jest dla Was tak samo ważne, jak dla nas policjantów. Jeśli mamy takich sojuszników, bezpieczeństwo w naszym mieście jest pewne.

Komisja konkursowa przyznała 6 równorzędnych nagród i 10 wyróżnień. Dodatkowo przyznaliśmy wyróżnienie plastyczne oraz nagrody Komendanta KPP i Dyrektora MBP. Nikt jednak nie odszedł bez nagrody. Każde dziecko otrzymało odblaskowe szelki sygnowane logo biblioteki i policji oraz odblask i kalendarz. Miło nam, że w naszej uroczystości w miejskim parku wziął udział burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla.  
Nagrodą dodatkową dla laureatów będzie filmik promujący noszenie odblasków. Zaprezentujemy w nim sześć najlepszych wierszyków konkursowych docenionych przez komisję. Wystąpią w nim oczywiście ich autorzy. 

Dziękujemy za wsparcie głównym sponsorom nagród – Radiu Łódź oraz firmie PSB Mrówka. Podziękowania należą się także patronom medialnym, którzy promowali nasz konkurs: portalom kochamrawe.pl i erawa.pl, Radiu Łódź i Radiu Victoria oraz tygodnikowi Głos Rawy Mazowieckiej i Okolicy. 

Równorzędne nagrody za najlepsze prace otrzymali: Adam Jakubiński, Franciszek Kowalczyk, Klaudia Konstancja Kuba, Igor Mikina, Roksana Sapelecka, Aleksandra Sokulska.

Wyróżnienia: Jan Binkiewicz, Aleksander Chojecki, Michalina Cichowicz, Weronika Gajewska, Gabriel Jastrzębski, Aleksandra Rudzińska, Zofia Stefańska, Klaudia Woszczyk, Liliana Wyderka, Zofia Żebrowska.

Wyróżnienie plastyczne (za dodatkowe zobrazowanie wierszyka) otrzymał Kacper Chmal. Nagrodę Komendanta KPP w Rawie Mazowieckiej otrzymała Klaudia Woszczyk. Nagrodę Dyrektora MBP w Rawie Mazowieckiej otrzymała Zofia Żebrowska.

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Są to: Kornel Ostrowski, Maks Ostrowski, Szymon Włodarski, Julia Lusa, Natalia Dośpiał, Amelia Krawczyk, Bartosz Mika, Maria Trójkowska, Nicola Bąk, Julia Bąk, Anna Chmielewska, Hanna Król, Karol Kowalczyk, Oskar Trębacz, Maria Szafrańska, Gabryś Szafrański, Nikola Dziąg, Maja Zając, Blanka Lech, Aleksandra Żotkiewicz, Jagoda Aleksandrowicz, Anna Kumanowska, Igor Szczerkowski, Jowita Tamoń, Szymon Łęczycki, Filip Kobierski, Zuzanna Dembska, Filip Binienda, Julia Dębska, Maria Kuba, Bartosz Kędzierawski, Marcelina Szpakowska, Oliwier Kubik, Jakub Lewandowski, Vanessa Czernek, Wiktoria Bors, Mateusz Jakóbiak, Lena Kuchta, Ania Chustecka, Mateusz Boguszewski, Nadia Domańska."

Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje.

 

fot. MBP

 • pani komendant, burmistrz, dyrektor MBP oraz policjantka...
 • burmistrz i czworo laureatów z nagrodami i dyplomami przed...
 • dwie policjantki, dyrektor MBP i jeden z uczestników...
 • zdjęcie zbiorowe, wszyscy uczestnicy konkursu i...
 • dwie policjantki, burmistrz i dyrektor MBP z laureatami...
 • dwie policjantki, burmistrz i dyrektor MBP z laureatami...

Ważna informacja ARiMR

Ważna informacja ARiMR: dopłaty w 2021 r. tylko przez Internet – wnioski do 17 czerwca!

Został tylko tydzień na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie i dopłaty obszarowe za 2021 r. Obecnie o dopłaty można ubiegać się jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, a Agencja nie wysyła oświadczeń o braku zmian w formie papierowej. 
Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku. Kto nie zdąży złożyć wniosku do 17 czerwca będzie miał pomniejszone należne dopłaty o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Ostateczny termin złożenia wniosków upływa 12 lipca.

Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji. W placówkach udostępnione zostały stanowiska komputerowe, przy których można wypełnić wniosek, a eksperci służą wsparciem w kwestiach technicznych. Biura Powiatowe zorganizują również dodatkowe dyżury:

 • w sobotę, 12 czerwca, w godz. 7:30 – 15:30,
 • w dniach 14 – 18 czerwca, do godz. 20:00.

Wszelkie wątpliwości można konsultować dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7:00-19:00 oraz w soboty 10:00-16:00).

 • autor: Info: ARiMR Łódź
 • Dopłaty 2021 tylko przez Internet do 17 czerwca

Tytuł: Dopłaty 2021

Treść: tylko przez Internet - wnioski do 17 czerwca! Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Grafika: mężczyzna  siedzi w trawie w koszuli w biało-granatową kratkę i pisze na laptopie

Dywan kwiatowy u Ojców Pasjonistów w Rawie

Długoletnia tradycja układania dywanu kwiatowego w kościele oo. Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej na Oktawę Bożego Ciała jest kultywowana od kilkudziesięciu lat. 

Dzięki zaangażowaniu osób zbierających płatki kwiatowe i misternej pracy kilkunastu osób, które je wczoraj wieczorem układały, możemy dzisiaj podziwiać kwiatowe arcydzieło. Efekt prac zapiera dech w piersiach.

Grafika tegorocznego rawskiego dywanu nawiązuje do 300-lecia założenia zgromadzenia oo. Pasjonistów. Herb w górnej części dywanu nawiązuje do Roku św. Józefa ogłoszonego przez papieża w grudniu 2020 r. 

Dziękujemy osobom zaangażowanym w projektowanie, zbieranie kwiatów i układanie dywanu, bo to piękna tradycja w naszym mieście. Rawski dywan można podziwiać tylko do wieczora.

 

 • kościół oo. Pasjonistów, kilka kobiet układa dywan z...
 • kilka kobiet układa dywan z płatków kwiatowych, na...
 • trzy panie układają płatki kwiatowe na końcówce dywanu
 • dywan kwiatowy, widok z góry, po boku ławki
 • dywan kwiatowy, widok z góry, po boku ławki
 • ołtarz główny w kościele oo. Pasjonistów, przez środek...

Pierwszy koncert w altanie parkowej

Wracamy do koncertów w altanie w Parku Miejskim. Już w niedzielę, 13 czerwca w godz. 15-18 Prywatna Szkoła Muzyki MonoArt i Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka zapraszają na pierwszy w bieżącym roku „Koncert finałowy uczniów MonoArt w altanie”. 

Oprócz występów indywidualnych uczniów MonoArt zaprezentują się również zespoły, które powstały w szkole w obecnym roku szkolnym.

Koncerty w altanie będą odbywały się regularnie co dwa tygodnie. O każdym zbliżającym się koncercie będziemy Państwa na bieżąco informować. A już w najbliższą niedzielę zapraszamy na spotkanie z muzykami szkoły MonoArt.

 

 • plakat MONO ART

Tytuł: Koncert finałowy uczniów MonoArt w altanie 

Treść: Szkoła MonoArt oraz Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zapraszają. 13 czerwca, godz. 15:00-18:00, altana w Parku Miejskim w Rawie Mazowieckiej.

Grafika: ręka muzyka na gryfie gitary klasycznej 

RTBS sprzedaje dwa lokale mieszkalne

Rawskie TBS Sp. z o.o. w Rawie Mazowieckiej ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż dwóch wolnych lokali mieszkalnych. Przetarg odbędzie się 12.07.2021 r. o godz. 10:00, 11:00 w siedzibie Rawskiego TBS Sp. z o.o. w Rawie Mazowieckiej przy ul. Tomaszowskiej 10J,  pokój nr 1 (sala narad).

Przedmiotem przetargu jest sprzedaż dwóch wolnych lokali mieszkalnych położonych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym  zlokalizowanym w Rawie Mazowieckiej przy ulicy:

 • Tomaszowskiej 10A/12 o powierzchni użytkowej 50,53 m2,
 • Słowackiego 29/78 o powierzchni użytkowej 34,83 m2.

Pełna treść ogłoszenia na stronie RTBS w zakładce Ogłoszenia spółki.

 

„Obiekty zabytkowe” - bezpłatne webinarium on-line

Bezpłatne webinarium on-line

Meeting Factory zaprasza na bezpłatne webinarium z cyklu "Obiekty zabytkowe". Konferencja on-line odbędzie się 10 czerwca o godz. 10.
 
Do udziału zachęcamy wszystkich posiadających w swoich zasobach obiekty zabytkowe oraz osoby zainteresowane tematyką renowacji obiektów zabytkowych.
 
W wirtualnym świecie odbędzie się również przerwa kawowa. Dzięki funkcji Breakout Rooms uczestnicy konferencji będą mieć możliwość rozmowy z przedstawicielami firm partnerskich spotkania oraz gościem specjalnym, Panią Małgorzatą Gmiter, historykiem sztuki i szkoleniowcem w zakresie procesu inwestycyjnego w nieruchomościach zabytkowych. 

Program spotkania

10.00 logowanie uczestników
10.15 Elastolith – 60 lat historii
10.30 Systemy suchej zabudowy Farmacell w budynkach zabytkowych
10.45 Wymiana stropów, nadbudowa, ukrycie instalacji w grubości stropu
11.00 Rozmowy w Breakout Rooms
11.30 Zasady projektowania przy adaptacji obiektów zabytkowych – konferencja ekspercka Małgorzata Gminter
13.00 Rozmowy w Breakout Rooms
13.30 Zakończenie wydarzenia

Rejestracja

Udział w webinarium jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja: tel. 12 292 64 84, kom. 694 488 035, e-mail: zaproszenie@meetingfactory.pl  
Tylko zarejestrowani uczestnicy otrzymają link dostępu do webinarium.

Wymagania sprzętowe

Konferencja odbędzie się na platformie ZOOM. Wymagania sprzętowe: stabilne łącze internetowe, przeglądarka internetowa (np. FireFox, Google Chrome), głośniki lub słuchawki, dodatkowo dla osób oczekujących interakcji wizualnych - kamera internetowa (wbudowana lub podłączana na USB).

Zainteresowanych zapraszamy do rejestracji i uczestnictwa w konferencji.

 

Wiosenny kiermasz książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej zaprasza na Kiermasz Książki, który odbędzie się w sobotę 12 czerwca w godz. 10-14.

Zbliżają się wakacje, warto więc kupić książkę i zabrać ją do wakacyjnego plecaka. Jak zawsze podczas kiermaszu będzie można kupić książki za symboliczną złotówkę.

Książki żyją, gdy są czytane. Wszystkich miłośników dobrej i taniej książki zapraszamy pod filary Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wyszyńskiego 7.

 • wiosenny kiermasz książki

Tytuł: Wiosenny kiermasz książki

Treść: sobota, 12 czerwca 2021, godz. 10:00-14:00. Podaruj książce drugie życie. Książki już od złotówki! Miejska Biblioteka Publiczna (pod filarami), ul. Wyszyńskiego 7 w Rawie Mazowieckiej.

Grafika: na zielonym tle cztery zdjęcia z kiermaszu książek przedstawiające regały z książkami i osoby przeglądające zawartość półek

Turniej tenisa - otwarcie sezonu 2021

Z przyjemnością informujemy, że po przerwie spowodowanej pandemią na rawskie korty wracają rozgrywki tenisowe. Już w najbliższy weekend 12-13 czerwca zostanie rozegrany turniej otwarcia sezonu 2021. Zawody zostaną przeprowadzone w kategorii open. 

Zapisy uczestników będą przyjmowane w godzinach popołudniowych (do piątku włącznie) na kortach przy hali sportowej OSiR Tatar lub pod numerem telefonu 696 816 340.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w turnieju.

 • 04

Tytuł: Turniej tenisa otwarcie sezonu 2021

Treść: 12-13.06.2021, kategoria open, zapisy do piątku 11.06.2021, tel. 696 816 340, Rawa Mazowiecka, korty ziemne przy Hali OSiR

Grafika: rakietka i piłka do tenisa ziemnego na brązowym korcie

MUKS Juvenia po finałach wojewódzkich Kinder+Sport

Trzecie miejsce dziewcząt

MUKS JUVENIA Rawa Mazowiecka zajęła trzecie miejsce w finale wojewódzkim Kinder+ Sport w kategorii czwórki. W rozgrywkach startowały 24 drużyny z województwa łódzkiego w czterech turniejach. Do ścisłego finału awansowało 8 drużyn, w tym drużyna z Rawy. 

Turniej finałowy odbył się w Konstantynowie Łódzkim w dniu 6 czerwca. Juvenia Rawa Mazowiecka w składzie: Karolina Rataj, Zosia Demianiuk, Zuzia Galińska, Oliwia Stefańska, Magda Bisińska, Hanna Sej, uplasowała się na trzecim miejscu.

Gratulujemy dziewczętom i trenerowi Pawłowi Dębskiemu.

Chłopcy zaraz za podium

Chłopcy z MUKS Juvenia zajęli natomiast IV miejsca w kategorii dwójek i trójek. Dwójka w składzie Bartosz Rymarczyk i Igor Szczepański (kategoria do lat 10) w gronie 24 zespołów uplasowała się tuż za podium. W kategorii do lat 11 Wiktor Szczepański, Bartosz Walczak i Hubert Rutkowski również zajęli IV miejsce w stawce 11 drużyn. Finał odbył się 4 czerwca w Ozorkowie. 

Gratulujemy chłopcom i trenerowi Tomaszowi Trzonkowi.

 

 • autor: Info: MUKS Juvenia

fot. MUKS Juvenia

 • rawska drużyna z trenerem i sędzią na tle baneru zawodów
 • rawska drużyna z medalami
 • rawska drużyna z medalami i trenerem
 • 06
 • 07

Lipiec ze Świetlicą Środowiskową

Masz 7-15 lat, a nie masz planów na lipiec, skorzystaj z oferty Świetlicy Środowiskowej. Świetlica Środowiskowa Przymierza Rodzin im. bł E. Bojanowskiego zaprasza dzieci i młodzież w wieku 7- 15 lat do udziału w akcji letniej "Lato z Przymierzakami". W ramach letnich spotkań świetlica zapewnia: opiekę wychowawczą, posiłki, wycieczki jednodniowe, zajęcia rozwijające kreatywność, warsztaty artystyczne oraz zajęcia rozwijające umiejętności społeczne.

Czas trwania „Lata z Przymierzakami” od 28 czerwca do 30 lipca, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Udział w akcji jest bezpłatny. 

Uwaga! Zapisy w placówce do 10 czerwca 2021 r. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji, tel. 664 176 313.
 
Działanie "Lato z Przymierzakami" dofinansowane jest przez Miasto Rawa Mazowiecka.

 

 • Lato z Przymierzakami(3)

Tytuł: LATO z Przymierzakami

Treść: Akcja letnia 2021. Świetlica Środowiskowa zaprasza dzieci i młodzież ( 7- 15 lat) z terenu miasta Rawa Mazowiecka na akcję letnią "Lato z Przymierzakami". Oferujemy: opiekę wychowawczą, posiłki, wycieczki jednodniowe, zajęcia rozwijające kreatywność, warsztaty artystyczne oraz zajęcia rozwijające umiejętności społeczne, warsztaty artystyczne, zabawy plenerowe.
Czas trwania akcji letniej: 28.06.2021-30.07.2021. Placówka będzie czynna w godzinach 8:00 – 16:00. Udział w akcji letniej jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 10.06.2021 w placówce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 664 176 313.

Grafika: kolorowy autobus, słońce, akcesoria letniego wypoczynku: dmuchana piłka, klapki

4 czerwca urząd nieczynny

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka uprzejmie informuje, iż dzień 4 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Miasta za dzień 1 maja 2021 r. W związku z powyższym w tym dniu Urząd Miasta będzie nieczynny.

Mamy nowego… Małego Burmistrza

Konkurs "Mały Burmistrz"

Już po raz jedenasty Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka ogłosiła konkurs plastyczny „Mały Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka” skierowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z terenu naszego miasta. W tym roku dzieci tworzyły prace pod tytułem: „Rawa Mazowiecka – moje ulubione miejsce w mieście”. Na konkurs wpłynęło 15 pięknych prac, z których komisja  wybrała najlepszą.

Laureaci konkursu

Zwyciężczynią konkursu została Karina Szewczyk – uczennica klasy III b SP nr 4. Oprócz nagrody rzeczowej Karina otrzymała tytuł Małego Burmistrza Miasta 2021 oraz fotel burmistrza miasta w dniu 1 czerwca. Laureatce konkursu gratulujemy.
Komisja konkursowa przyznała również tytuły dwóch Małych Wiceburmistrzów: Leonowi Woźniakowi – uczniowi klasy II b SP nr 2 (II miejsce) oraz Miłoszowi Piotrowskiemu – uczniowi klasy I c SP nr 1 (III miejsce). Wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy za piękne prace i życzymy dalszych sukcesów na polu artystycznym.

1 czerwca Małego Burmistrza

Zwyciężczyni konkursu Karina Szewczyk urzędowała 1 czerwca w miejskim ratuszu. Chwila rozmowy z burmistrzem Piotrem Irlą, podpisanie protokołu przekazania władzy, zapoznanie się z zakresem pracy wydziałów Urzędu Miasta – tak rozpoczęło się urzędowanie Małej Pani Burmistrz. Karina odważnie, ale i z uśmiechem podeszła do swoich obowiązków.

Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zapadnie w jej pamięci. A przed Kariną cały rok pełnienia tej zaszczytnej funkcji.

 • burmistrz miasta i uczestnicy konkursu na dziedzińcu jatek...
 • dziedziniec jatek, burmistrz i zdobywca II miejsca z pracą...
 • dziedziniec jatek, burmistrz i zdobywca III miejsca z...
 • burmistrz i zwyciężczyni konkursu - Mały Burmistrz Miasta...
 • dziedziniec jatek, wszyscy uczestnicy konkursu z nagrodami...
 • burmistrz miasta i Mały Burmistrz na remontowanym Placu...
 • Mały Burmistrz i burmistrz miasta w gabinecie burmistrza,...
 • Karina - Mały Burmistrz w gabinecie burmistrza podpisuje...
 • Mały Burmistrz w Wydziale Obywatelskim urzędu

Rozstrzygnięcie konkursu „Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ!”

8 czerwca w altanie rawskiego parku o godz. 17.00 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu „Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ”. Konkurs Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Rawie Mazowieckiej, a skierowany był do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych z terenu powiatu rawskiego. Zadaniem uczestników konkursu było ułożenie wierszyka zachęcającego do noszenia odblasków. Na konkurs wpłynęło 57 prac.

Nagrody laureatom wręczą Komendant Policji w Rawie Mazowieckiej insp. mgr Anna Dyśko, Burmistrz Miasta Piotr Irla oraz Zbigniew Pacho dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W przypadku niepogody uroczystość odbędzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddziale dla Dzieci. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników konkursu.

 • błyski finał

Tytuł: Bo ja lubię błyszczeć!

Treść: Konkurs literacki promujący noszenie odblasków. wielki finał! 8 czerwca 2021, godz. 17.00, altana w parku miejskim

Grafika: trzy błyszczące postacie przechodzą po pasach

Powitaliśmy nowych mieszkańców Rawy

Witamy młodych obywateli

Po raz pierwszy w historii naszego miasta maluchy urodzone w roku 2021 - mieszkańcy Rawy Mazowieckiej - zostały oficjalnie powitane w gronie rawian i otrzymały upominki w postaci segregatora pediatrycznego i okrycia kąpielowego. 

Upominki dla młodych rawian

Segregator pediatryczny jest to materiał edukacyjny dla rodziców - kompendium wiedzy o zdrowiu dziecka, zawierający przydatne informacje adekwatne do kolejnych etapów rozwoju dziecka od urodzenia aż do dorosłości. Na pierwszej stronie został zamieszczony list gratulacyjny od władz Miasta Grażyny Dębskiej Przewodniczącej Rady Miasta Rawa Mazowiecka i Piotra Irli Burmistrza Rawy Mazowieckiej.

W segregatorze zostały wyodrębnione miejsca do przechowywania dokumentacji medycznej: badania laboratoryjne, badania obrazowe, karty wypisowe, skierowania, dzięki czemu rodzicom będzie łatwo przechowywać te niezbędne dla zdrowia dziecka dokumenty. Okrycie kąpielowe z kapturkiem zostało wykonane z przyjaznej dla skóry dziecka flaneli, może być wykorzystane również jako kocyk.
Bohaterami pierwszego z cyklu radosnych wydarzeń zostali: Państwo Marcelina i Mariusz Woźniakowie rodzice Dawida, Lidia i Kamil Kępowie rodzice Franciszka Oskara, Małgorzata i Jarosław Kwapiszowie rodzice Bartosza Stanisława, Joanna i Dariusz Królakowie rodzice Aleksandry, przybyli na uroczystość z synem Arkadiuszem. 

Zapraszamy rodziców nieobecnych na uroczystości

Rodzice dzieci, które zostały zaproszone na uroczystość 29 maja, a nie mogły wziąć udziału mogą odebrać upominki w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka Pl. Piłsudskiego 5, pokój nr 6. Kolejne uroczystości przed nami, a rodzice zostaną o nich powiadomieni listownie.

Rodzicom serdecznie gratulujemy dorodnych pociech. Niech rosną zdrowo, dobrze się rozwijają i będą dla rodziców pociechą. A my cieszymy się, że są mieszkańcami Rawy Mazowieckiej. 

 • burmistrz miasta i pracownicy wydziału edukacji w holu...
 • burmistrz z małym obywatelem Rawy i z jego rodzicami
 • burmistrz z małym obywatelem Rawy i jego rodzicami
 • burmistrz z małym obywatelem Rawy i jego rodzicami
 • burmistrz z małym obywatelem Rawy i jego rodzicami
 • mali obywatele Rawy z roku 2021, ich rodzice i burmistrz...

Złoto i srebro dla uczennic z SP nr 4

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 4 stawały na najwyższym i drugim miejscu podium podczas mistrzostw województwa łódzkiego: 28 maja w Aleksandrowie Łódzkim wywalczyły II miejsce w Finale Wojewódzkim Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego w Czwórboju Lekkoatletycznym, a 24 maja zostały Mistrzyniami Województwa Łódzkiego w Drużynowych Biegach Przełajowych Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego.

Finał Wojewódzkich Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego w Czwórboju Lekkoatletycznym

W Finale Wojewódzkim Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego w Czwórboju Lekkoatletycznym dziewczęta uzyskały wynik 1148 punktów i uległy tylko Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 z Aleksandrowa Łódzkiego, jednak w rywalizacji indywidualnej najlepsze wyniki w 3/4 konkurencji należały do rawskich zawodniczek. Na dystansie 60m najlepsza była Iga Niezgoda z wynikiem 8,66, w skoku w dal - Aleksandra Kuba z wynikiem 4,78 natomiast w biegu na 600m Antonina Górska z wynikiem 1:53,52 a w punktacji indywidualnej czwórboju najlepszy rezultat uzyskała Aleksandra Kuba - 293 punkty.

Drużynowe Biegi Przełajowe Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego

Podczas finału wojewódzkiego w Drużynowych Biegach Przełajowych Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego rozegranego 24 maja w Bełchatowie dziewczęta nie miały sobie równych w rywalizacji uczniów klas 5 i 6 na dystansie 1000 m. Dziewczęta wystąpiły w składzie: Antonina Górska, Nikola Koczywąs, Aleksandra Kuba, Iga Niezgoda, Daria Wróblewska, Blanka Włodarczyk. 

Sukcesy zawodników w najmłodszej kategorii wiekowej 

W Bełchatowie z powodzeniem rywalizowali również w najmłodszej kategorii wiekowej uczniowie SP 4 klas 4 i młodszych na dystansie 800m. Zespół chłopców w składzie: Igor Brocki, Jan Cała, Fabian Czapnik, Kacper Kaźmierczak, Maciej Pietrzak, Dawid Sobiecki, Jakub Tomczyk wywalczył tytuł wicemistrzowski natomiast zespół dziewcząt w składzie: Anna Chmielewska, Hanna Jarecka, Gabriela Łęczycka, Joanna Melon, Kinga Miko, Aleksandra Miszczak, Amelia Rokitka i Paulina Tułodziecka zdobył brązowe medale.

Gratulujemy fantastycznej formy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych.

 • autor: Info: SP nr 4

fot. SP nr 4

 • trzy zawodniczki biegną po bieżni
 • zawodniczka podczas skoku w dal
 • trzy zawodniczki biegną po bieżni
 • trzy zwycięzkie drużyny z pucharami i dyplomami, przed...
 • sześć rawskich zawodniczek z pucharem, dyplomem i medalami...
 • bieg przełajowy - bieg trzech zawodniczek
 • rawskie zawodniczki w Bełchatowie
 • rawska ekipa w Bełchatowie - zdjęcie na podium
 • wicemistrzowie województwa - siedmiu zawodników,...

1 czerwca - Dzień Dziecka

Drogie Dzieci i droga Młodzieży,

Z okazji Waszego Święta – Dnia Dziecka – życzę 
by rodzice otaczali Was opieką i troską. 
By każdy z Was miał ciepły i bezpieczny dom, 
w którym będzie czuł się szczęśliwy i kochany.

Życzę Wam również samych sukcesów w trakcie edukacji.
Byście osiągali wspaniałe wyniki w nauce
rozwijali z powodzeniem swoje pasje oraz doskonalili umiejętności.

W życiu osobistym życzę, byście zawsze dokonywali właściwych wyborów 
i osiągali założone cele.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Piotr Irla
burmistrz Rawy Mazowieckiej

 • dziecko bawi sie drewnianymi zabawkami
 • uśmiechnięta dziewczynka z podniesionymi rączkami przy...
 • pięcioro dzieci biegnie po trawie. Jedno z nich trzyma w...
 • pięcioro młodych uśmiechniętych ludzi pozuje do zdjęcia
 • nauczyciel i czworo uczniów wykonuja doświadczenie z chemii
 • sześcioro młodych ludzi układają dłonie jedna na drugiej

50 lat razem

29 maja w Miejskim Domu Kultury odbyło się wyjątkowe wydarzenie, dwa małżeństwa z naszego miasta szczęśliwie doczekało złotej rocznicy ślubu. Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego obchodzili Państwo Jadwiga i Andrzej Czechowscy oraz Państwo Elżbieta i Mirosław Chinowscy.

Gratulacyjny dyplom i medale w imieniu Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie wręczył Jubilatom Burmistrz Miasta Piotr Irla. Uroczystość odbyła się w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Szanownym Jubilatom życzymy wielu lat życia w szczęściu i zdrowiu.

 • burmistrz miasta i kierownik USC, na stole leżą kwiaty,...
 • jubilaci Państwo Jadwiga i Andrzej Czechowscy
 • burmistrz przypina medal jubilatowi
 • burmistrz wręcza legitymację jubilatce
 • burmistrz wręcza jubilatce bukiet kolorowych kwiatów
 • burmistrz, kierownik USC, jubilaci i goście
 • jubilaci Elżbieta i Mirosław Chinowscy
 • burmistrz przypina medal jubilatowi
 • burmistrz przypina medal jubilatce
 • jubilaci Elżbieta i Mirosław Chinowscy
 • jubilaci Elżbieta i Mirosław Chinowscy
 • burmistrz, kierownik USC, jubilaci i goście

Dzień Dziecka w MBP Oddział dla Dzieci

Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci zaprasza milusińskich czytelników:

"Zapraszamy w tym wyjątkowym dniu do magicznej krainy książek. Czeka na Was moc atrakcji na żywo ale i online, w tym wyjątkowe opowiadanie w naszym cyklu "Chodź, opowiem Ci bajeczkę"... ale ciii to będzie niespodzianka. Zaglądajcie na nasz profil, ale przede wszystkim bierzcie rodziców za rękę i śmiało maszerujcie do nas. Nie zapomnijcie wypożyczyć książeczki do domu!
Z książką za pan brat, od najmłodszych lat.”

Wybieracie się? Na pewno warto!

 • Dzień Dziecka z MBP Rawa

Tytuł: Dzień Dziecka z MBP

Treść: Z książką za pan brat od najmłodszych lat! 1 czerwca. Godz. 9-17, pacynkowa fotobudka, zagadki z bibliotecznej szufladki, łamańce językowe, bajkowe puzzle, kącik plastyczny, magiczne drzewo.

Grafika: trzy zdjęcia: zdjęcie z sześcioma pacynkami, zdjęcie, na którym dziewczynka i chłopiec układają puzzle, na trzecim zdjęciu pięcioro dzieci leży na podłodze ułożone do siebie głowami, nad głowami trzymają książeczki

Kondolencje

Panu Wojciechowi Kubickiemu
Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej

wyrazy szczerego współczucia z powodu śmierci 
Mamy - Jadwigi Kubickiej 

składają

burmistrz Rawy Mazowieckiej z pracownikami Urzędu Miasta
oraz Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka z Radnymi Rady Miasta.

Dzień Dziecka z tenisem

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Z tej okazji Rawskie Towarzystwo Tenisa Ziemnego zaprasza wszystkie dzieci na bezpłatne zajęcia, które odbędą się na kortach ziemnych przy hali sportowej OSiR Tatar w dniu 30 maja (niedziela) o godz. 12.00.

Wszystkie chętne dzieci chcące spróbować swoich sił na korcie serdecznie zapraszamy.

 

 • tenis

Tytuł: dzień Dziecka z tenisem

Treść: 30.05, niedziela, 12.00, wstęp wolny, korty ziemne przy hali OSiR

Grafika: napisy na brązowym tle, piłka tenisowa i mały gif tenisisty z rakietką

Parlamentarzyści z wizytą w Rawie

27 maja parlamentarzyści lewicy Pani Poseł Anita Sowińska, Pani Poseł Paulina Matysiak i Pan Poseł Tomasz Trela odwiedzili Rawę Mazowiecką i jej gospodarza burmistrza Rawy Mazowieckiej Piotra Irlę.

Podczas wizyty zapoznali się z aktualnymi problemami Rawy Mazowieckiej. Rozmowy dotyczyły również naszych lokalnych potrzeb i ewentualnego wsparcia ze strony parlamentarzystów.

 • parlamentarzyści i burmistrz miasta pozują do zdjęcia

Konkurs na inskrypcję rozstrzygnięty

Zakład Energetyki Cieplnej oraz Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka ogłosili konkurs na inskrypcję na tablicę upamiętniającą miejsce spoczynku naszych przodków. Konkurs został ogłoszony w związku z prowadzonymi pracami archeologicznymi w centrum miasta w ul. Mazowieckiej.

Podczas prac wykopaliskowych odkopano szczątki ludzkie, będące pozostałością najstarszego rawskiego cmentarza, stąd pomysł na ustawienie w tym miejscu pamiątkowej tablicy. Prace archeologiczne prowadzone były w związku z realizacją projektu „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Rynku Starego Miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej”.

Komisja konkursowa wyłoniła laureatkę konkursu. Jego zwycięzcą została Anna Pietroń uczennica klasy VIIa w Szkole Podstawowej Nr 2. 26 maja w SP nr 2 wręczono Ani nagrodę główną w konkursie.

Laureatce konkursu gratulujemy!

 • burmistrz miasta gratuluje Ani zwycięstwa
 • prezes ZEC gratuluje Ani zwycięstwa
 • laureatka konkursu z organizatorami, dyrekcją szkoły i...

Znakomite mistrzostwa zawodników RKKK

22 maja podczas Mistrzostw Makroregionu Wschodniego i Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików PZK w Białej Podlaskiej znakomicie zaprezentowali się zawodnicy RKKK. Z podopiecznych trenera Marcina Kopczyńskiego najlepiej zaprezentował się Marcel Pietraszek z tomaszowskiej Sekcji RKKK, który został Międzywojewódzkim Mistrzem Młodzików. Marcel startował w kategorii młodzik 12-13 lat.

Kolejny medal i tytuł Wicemistrza Makroregionu Wschodniego w kategorii Junior młodszy 14-15 lat zdobył Mateusz Kubryn. Trzeci medal wywalczyła Martyna Gasińska, która stanęła na trzecim stopniu podium. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

W mistrzostwach w Białej Podlaskiej wzięło udział 420 zawodników z 57 klubów.

 • autor: Info: RKKK

fot. RKKK

 • Marcel na podium podczas dekoracji
 • Mateusz na podium podczas dekoracji
 • Martyna na podium podczas dekoracji
 • Marcel Pietraszek z medalem i dyplomem
 • Mateusz i Martyna z dyplomami i pucharami
 • uczestnicy mistrzostw w hali sportowej, widok z góry

Kolejny rekord Magdy Ciołak

Magda Ciołak zawodniczka MLUKS RAWA (trener Jarosław Wasiak) poprawiła kolejny rekord klubu w swoim czwartym, tegorocznym występie na bieżni. Podczas mityngu Żylewicza w Gdańsku Magda na dystansie 3000 m poprawiła rekord życiowy o 26 sekund!!, a rekord klubu o 16 sekund! 

Podczas bardzo szybkiego biegu w silnej stawce specjalistek od tego dystansu Magda uzyskała 9.52.56. Poprzedni rekord (10.08.47) należał do 4-krotnej mistrzyni kraju Justyny Wiązek i był ustanowiony 11 lat temu podczas Mistrzostw Polski w Jeleniej Górze. 

Wspaniała informacja. Brawo Magda, brawo trenerze.

fot. MLUKS Rawa

 • Magda Ciołak podczas biegu na bieżni

26 maja - Dzień Matki

Drogie Mamy! 

Z okazji Dnia Matki dziękuję za matczyną cierpliwość, dobroć, zrozumienie i troskę.
Dziękuję za matczyny trud, za poświęcenie i bezwarunkową miłość jaką wkładacie w wychowanie dzieci.

Życzę niesłabnącej miłości i życzliwości płynącej ze strony najbliższych,
by ciepło, miłość i wsparcie najważniejszych osób w Waszym życiu 
towarzyszyły Wam nieustannie.
Niech zawsze towarzyszy Wam również spokój i pewność jutra.

Życzę byście realizowały się zawodowo, a każdy dzień był powodem do zadowolenia.

Życzę wszystkim Mamom długich lat życia w zdrowiu, szczęściu i wszelkiej pomyślności,
spełnienia najskrytszych pragnień i samych cudownych chwil w życiu.


Z wyrazami szacunku,

Piotr Irla
burmistrz Rawy Mazowieckiej

 • bukiet kolorowych kwiatów w szklanym wazonie

Czy jedno z 20 podwórek Nivea powstanie w Rawie?

Ośrodek Sportu i Rekreacji walczy o plac zabaw w ramach akcji Podwórko Nivea. Wskazanym miejscem lokalizacji są okolice plaży nad zalewem Tatar. 

Czy jedno z 20 podwórek Nivea powstanie w Rawie zależy od naszego zaangażowania w głosowanie. Żeby zagłosować pierwszy raz trzeba się zarejestrować, co zajmuje krótką chwilę, potem głosowanie trwa już kilka sekund. Pamiętajcie jednak by głosować codziennie, aż do 15 lipca

Codziennie, jeden mail na Podwórko Nivea w Rawie. Gorąco zachęcamy do głosowania! 

Tutaj możesz zagłosować na podwórko Nivea w Rawie.

 • Podwórko

Dzień Dziecka z Ruphertem i Rico

W niedzielę 30 maja zapraszamy najmłodszych rawian na zielony plac przed Miejskim Domem Kultury. Okazją do spotkania będzie zbliżający się Dzień Dziecka, a na naszych milusińskich będą czekali clowni Ruphert i Rico. 

Drogie dzieci, przed Wami spotkanie pełne niespodzianek, prezentów oraz cudownej, wesołej zabawy. Zapewnią ją wspaniali, kolorowi Ruphert i Rico - clowni, którzy kochają zabawę z dziećmi. Każde ich widowisko to fantastyczne piosenki, rewelacyjne konkursy, dynamiczna fabuła, uśmiech i radość. Przekonajcie się o tym sami.

Będziemy bawić się w plenerze. Już rezerwujcie czas. Niedziela, 30 maja, godz. 16.

Do wspólnej zabawy z okazji święta milusińskich zaprasza Miejski Dom Kultury wspólnie z burmistrzem Rawy Mazowieckiej Piotrem Irlą.

 • dziendziecka2021

Tytuł: Dzień dziecka z Ruphertem i Rico

Treść: Burmistrz Miasta Piotr Irla oraz Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zapraszają na przedstawienie plenerowe „Ale cyrk”. 30 maja 2021, godz. 16.00. Plac przed budynkiem MDK.

Grafika: dwóch ubranych kolorowo clownów, w tle konfetti, na dole plakatu logotypy organizatorów i patronów medialnych

Marcel Pietraszek - Mistrzem Polski!

Podopieczny trenera Marcina Kopczyńskiego Marcel Pietraszek z Rawskiego Klubu Karate Kyokushin, sekcji tomaszowskiej, został Mistrzem Polski kick-light. Zawody odbyły się w miniony weekend 14-16 maja w Włoszakowicach. 

Marcel znakomicie odnajduje się w formule kickboxig i po ogromnych sukcesach w karate rozpoczyna swoją zwycięską drogę w tej dyscyplinie. Marcel Pietraszek w drodze do złotego medalu stoczył trzy piękne walki z czego dwie pierwsze zakończył przed czasem. W finale pokonał Marcina Życińskiego z Klubu Sportowego AZS AWF WARSZAWA.

Bardzo dobrze zaprezentowali się również pozostali rawscy zawodnicy: Martyna Gasińska (m. 4-8), Zuzanna Szczepanik (9-16), Karolina Szczepańska (9-16), Aleksander Kopczyński (9-16), Tymon Pryczek (9-16) oraz Mateusz Kubryn (9-16).

Brawa dla naszych super wojowników i ich trenera Marcina Kopczyńskiego.

fot. RKKK

 • Marcel na podium podczas wręczenia medali
 • Marcel z trenerem na tle baneru mistrzostw
 • rawscy zawodnicy na tle baneru mistrzostw

Dzień Muzealnika

Dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji wszystkim Muzealnikom – pracownikom Muzeum Ziemi Rawskiej - składamy serdeczne podziękowania za trud włożony w kultywowanie tradycji regionu Ziemi Rawskiej.

Dziękujemy za przekazywanie dziedzictwa kulturowego młodemu pokoleniu, kształtowanie w nim poczucia tożsamości regionalnej oraz za działania mające na celu rozwijanie ponadczasowych wartości dorobku polskiej kultury. 

Dziękujemy za prowadzenie efektywnej działalności sprzyjającej  upowszechnianiu  kultury jako czynnika rozwoju społecznego naszego miasta, zwłaszcza działalności wspierającej kulturę tradycyjną, która nie da się niczym zastąpić w kulturze narodowej.

Życzymy, by ten dzień był dla Państwa pełen radości i poczucia pełnienia ważnej misji.

Grażyna Dębska
Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka

Piotr Irla 
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

 • bukiet kolorowych kwiatów

Prace rewitalizacyjne w centrum miasta

Trwają prace rewitalizacyjne w centrum miasta. Burmistrz Rawy Mazowieckiej z grupą Radnych Rady Miasta sprawdzali zaawansowanie prac na ulicy Warszawskiej i Placu Piłsudskiego. Co będzie realizowane w najbliższym czasie obejrzą Państwo w materiale video

Kolejna edycja konkursu Mały Burmistrz

Młodzieżowa Rada Miasta Rawa Mazowiecka już po raz jedenasty zaprasza młodych rawian do wzięcia udziału w konkursie plastycznym Mały Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka. Skierowany jest on do uczniów szkół podstawowych klas 1-3 z terenu Miasta Rawa Mazowiecka. Patronat nad konkursem objął burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla.

Aby walczyć o tytuł Małego Burmistrza Miasta należy wykonać pracę plastyczną pt. „Rawa Mazowiecka - moje ulubione miejsce w mieście”. Każdy uczestnik przystępuje do konkursu indywidualnie i może zgłosić tylko jeden rysunek formatu A3. 

Zachęcamy młodych uzdolnionych plastycznie uczniów do wypróbowania swoich sił w konkursie. Na wykonanie prac uczniowie mają czas do 26 maja 2021 r. Prace, zgodne z tematyką konkursu, należy złożyć do tego czasu w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka w Biurze Podawczym przy Pl. Piłsudskiego 5. 

Ze względu na obecną sytuację w tegorocznej edycji konkursu zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe, które zostaną dostarczone do szkół, a następnie wręczone przez wychowawców klas do dnia 1 czerwca 2021 r. 

 • Plakat

Tytuł: Konkurs plastyczny Mały burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

Treść: Tegoroczny temat: "Rawa Mazowiecka - moje ulubione miejsce w mieście". Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. termin składania prac: 26.05.2021. Biuro Podawcze Urzędu Miasta, pl. Piłsudskiego 5

Grafika: na żółtym tle logo MRM, zdjęcie przystani z łódkami nad zalewem Tatar, zdjęcie ławeczki w parku miejskim i zdjęcie Zamku Książąt Mazowieckich.

Sukcesy Magdy Ciołak

Magda Ciołak (zawodniczka MLUKS RAWA, trener Jarosław Wasiak) w dwóch ostatnich występach na bieżni poprawiła dwa rekordy ziemi rawskiej. 2 maja zwyciężając podczas ogólnopolskich zawodów PZLA Częstochowie na dystansie 2000 m uzyskała 6.19.68 o ponad 15 sekund szybciej niż poprzedni rekord należący przez 10 lat do 4-krotnej Mistrzyni Polski Justyny Wiązek.

Dwa tygodnie później podczas prestiżowego ogólnopolskiego memoriału Z. Szelesta na stadionie AZS AWF w Warszawie uzyskała na dystansie 1500 m 4.28.47 zajmując drugie miejsce. To o 3 sekundy szybciej niż poprzedni rekordowy wynik należący do Magdy.  

Gratulujemy wspaniałych wyników. 

fot. MLUKS Rawa

 • Magda Ciołak z trenerem Jarosławem Wasiakiem

Najlepsza w województwie wiejska kiełbasa… z Rawy Mazowieckiej

13 maja w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród uczestnikom konkursu wojewódzkiego „Wiejska Kiełbasa z Łódzkiego”. Konkurs ogłoszony został przed Wielkanocą, ale ze względu na warunki epidemiczne nie mógł być rozstrzygnięty wcześniej. 

Jednym z uczestników konkursu była rawska firma ORAF Sp. z o.o., a pomysłodawcą receptury wiejskiej kiełbasy, która została zgłoszona do konkursu, był szef działu mięsnego firmy Sebastian Kielan. Został on zwycięzcą konkursu osiągając mistrzostwo w produkcji kiełbasy.

Organizatorem konkursu, którego celem było promowanie zdrowej żywności od lokalnych producentów był Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach Oddział w Piotrkowie Trybunalskim. Fundatorem nagrody dla zwycięzcy - firmy ORAF - był Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, a nagrodę na oficjalnym podsumowaniu konkursu w Piotrkowie Trybunalskim wręczył Zastępca Burmistrza Artur Piotrowski.

Już niedługo rawianie będą mogli spróbować tej wyśmienitej - najlepszej w województwie kiełbasy. Będzie ona dostępna w sklepie InterMarche przy ul. Targowej. Na pewno będziemy o tym informować.

fot. ŁODR w Bratoszewicach

 • zastępca burmistrza wręcza nagrodę zwycięzcy konkursu
 • zwycięzcy konkursu
 • zwycięzca konkursu z tabliczką pamiątkową

Już jutro Noc Muzeów

Wybieracie się na tegoroczną Noc Muzeów? Willa przy ul. Łowickiej, baszta Zamku Książąt Mazowieckich i Jatki Miejskie czekają na Was w sobotę 15 maja w godz. 18-24.

Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza…

"Już w najbliższą sobotę 15 maja zapraszamy na tegoroczną edycję Nocy Muzeów. Będziemy czekać na Was w trzech lokalizacjach. W godz. 18-24 będzie można bezpłatnie zwiedzać willę przy Łowickiej 26, basztę Zamku Książąt Mazowieckich oraz Jatki miejskie przy ul. Mickiewicza 11 (wejście od ul. Kopernika). Szczególnie zapraszamy do Jatek miejskich, otwartych w ubiegłym roku, których ze względu na pandemię nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć. 

W czasie Nocy Muzeów w każdym z naszych obiektów będzie można nabyć cegiełkę na rzecz wsparcia działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rawskiej w cenie 20 zł. Do każdej zakupionej cegiełki gratis najnowszy numer "Notatnika Rawskiego" poświęcony w całości historii rawskiego "dużego kościoła". 

Przypominamy, że mimo poluzowania obostrzeń nadal obowiązują zasady przestrzegania higieny, wejście do obiektów nadal w maseczkach ochronnych i korzystanie ze środków dezynfekcyjnych. Serdecznie zapraszamy! 
PS. UWAGA! W Noc Muzeów wszystkie nasze oddziały będą czynne w godz. 18-24. Nie będzie dyżurów we wcześniejszych godzinach!"

 

15 maja - Międzynarodowy Dzień Rodzin

Drodzy Rawianie, 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin.

Rodzina daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jak ważna to komórka społeczna wie każdy z nas.

Wszystkim rawskim Rodzinom, również tym nieformalnym, dziękuję za ciepły dom, który tworzycie dla swoich najbliższych. Dziękuję za troskę, którą obdarzacie siebie wzajemnie, za zaangażowanie oraz czas poświęcony dzieciom, za ogromną wzajemną odpowiedzialność.

 Proszę przyjąć życzenia wielu lat życia w zdrowiu, szczęściu i radości, życzę również wiele sił i zapału, byście mogli spełniać swoje osobiste plany i marzenia.


Z wyrazami szacunku i sympatii,

Piotr Irla
burmistrz Rawy Mazowieckiej

Medal Mistrzostw Polski dla Aleksandry Karolczuk

Aleksandra Karolczuk wywalczyła brązowy medal podczas 19 Mistrzostw Polski PZLA w Biegu Górskim w Stylu Anglosaskim. Mistrzostwa odbyły się 8 maja na Błoniach w Bielsku-Białej. Wymagającą sinusoidalną trasę o długości 6,31km z przewyższeniem +302m -302m, na którą składała się mniejsza i większa pętla z najwyższym punktem na Koziej Górze, Aleksandra pokonała w czasie 32:34.

Również bardzo dobrze zaprezentowała się Martyna Karolczuk startująca w tej samej kategorii wiekowej, która bieg ukończyła na wysokiej piątej pozycji jako druga zawodniczka ze swojego rocznika z czasem 35:40.

Dziewczęta przygotowania do zawodów jak i do nadchodzącego sezonu startowego spędziły na zgrupowaniach Zaplecza Kadry Narodowej w Szklarskiej Porębie i Karpaczu, zaliczyły też pierwsze udane starty na bieżni podczas mityngów w Lubawce i Karpaczu.

Dziewczęta są uczennicami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej, a na co dzień trenują w klubie sportowym LUKS „Boguszyce”. Trenerką zawodniczek jest Pani Elżbieta Majcher.

 

fot. LUKS "Boguszyce"

 • rozpoczęcie biegu, kilkanaście zawodniczek, brama startowa...
 • Aleksandra podczas biegu leśną drogą
 • podium zwycięzców biegu, na trzecim stopniu podium...

„Czyste, zdrowe środowisko to najlepsze uzdrowisko”

Przedszkolaki, dyrekcja i personel z przedszkola ,,Niezapominajka” zachęcają do ochrony przyrody, segregacji śmieci, oszczędzania wody, energii i przypominają, że „Czyste, zdrowe środowisko to najlepsze uzdrowisko”. 

Dzieci z ,,Niezapominajki” uczą się dbać o środowisko w swoim ogrodzie dydaktycznym „Zielona Kraina” zbudowanym dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Łodzi, w którym zdobywają umiejętności dotyczące pielęgnacji roślin, drzew, sadzenia i kompostowania. Organizują siedliska i budki dla ptaków i owadów, dokonują pomiarów w ogrodowej stacji meteorologicznej.

Brawo przedszkolaki z „Niezapominajki”.

 • Niezapominajka

86. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

86 lat temu, 12 maja 1935 roku zmarł Józef Piłsudski. Był wybitnym mężem stanu, współtwórcą odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, pierwszym w historii Marszałkiem Polski (w 1920 roku) oraz dwukrotym Premierem Polski (w latach: 1926-1928 i 1930).

Jego postać wywarła decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczpospolitej. W Rawie Mazowieckiej pierwszym honorowym obywatelem został Marszałek Józef Piłsudski. Tytuł honorowego obywatela Rawy Mazowieckiej został mu przyznany 11 listopada 1928 roku w 10 rocznicę odzyskania niepodległości. 

Wiązankę w imieniu mieszkańców miasta pod tablicą upamiętniającą 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski 1918-2018 złożyli: Burmistrz Miasta Piotr Irla, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miasta Celina Szczur, Radni Rady Miasta Tadeusz Boczek i Tomasz Gołka oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Arkadiusz Rataj.

 • burmistrz i radni Rady Miasta przed tablicą Piłsudskiego...
 • burmistrz składa wiązanke pod tablicą Piłsudskiego
 • delegacja oddaje hołd

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Drogie Pielęgniarki i Położne,
w dniu Waszego Święta - Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek i Położnych – dziękuję za pełną poświęcenia służbę.

Wszyscy wiemy, szczególnie dzisiaj w dobie epidemii koronawirusa, jak ważna jest Wasza praca. Na pierwszej linii frontu służycie drugiemu człowiekowi, walczycie o zdrowie i życie pacjentów. Swoją postawą pokazujecie, jak w dzisiejszym świecie ważne jest zaangażowanie i empatia.

Pielęgniarkom i Położnym, w imieniu wszystkich rawian, życzę by Wasz codzienny trud był doceniany, a każdy dzień poświęcony drugiemu człowiekowi dawał radość i satysfakcję.

Z wyrazami sympatii
Piotr Irla - burmistrz Rawy Mazowieckiej

Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym w Rawie

Trwają przygotowania do organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych) w tenisie stołowym, która odbędzie się w rawskiej hali „Milenium” w dniach 17-20 czerwca. Między innymi  ten temat był przedmiotem spotkania burmistrza Piotra Irli z Prezesem Polskiego Związku Tenisa Stołowego Dariuszem Szumacherem oraz Prezesem Łódzkiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego Piotrem Pielacińskim.

Burmistrz zapewnił, że przygotowania do organizacji zawodów posuwają się zgodnie z planem, a Miasto ze swej strony dołoży wszelkich starań, aby Olimpiada została zorganizowana na jak najwyższym poziomie. Województwo łódzkie w kategorii drużynowej chłopców reprezentować będą zdobywcy złotych medali MW - zawodnicy rawskiej „Dwójki”: Marcel Błaszczyk, Igor Gierach i Szymon Puchalski. 
Indywidualnie, województwo łódzkie w tej kategorii będzie reprezentował złoty medalista MW, Marcel Błaszczyk, który wystąpi również w grze mieszanej.

W trakcie spotkania wyróżniono też kluby biorące udział w programie PZTS "Pingpongowe Marzenia". Jeżeli chodzi o województwo łódzkie, to wysokiej klasy stoły tenisowe oraz „roboty treningowe” o wartości 4.000 otrzymały: MLUKS „Dwójka” Rawa Mazowiecka (XI miejsce w Polsce w punktacji Systemu Sportu Młodzieżowego), ULKS Moszczenica oraz UKS Maków.

W programie "Pingpongowe Marzenia" realizowanym od trzech lat przez PZTS bierze udział 70 klubów z całego kraju. Są to kluby najbardziej wyróżniające się w procesie szkolenia młodych adeptów tenisa stołowego. Wsparcie polega również na organizacji kursów, programów szkoleniowych, materiałów i zajęć praktycznych dla trenerów jak i drobnego sprzętu dla początkujących.

 • _DSC2873
 • _DSC2880
 • _DSC2886

8 maja - Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza

Drodzy bibliotekarze, 8 maja to dzień Waszego Święta. 
Dziękujemy Wam za ciekawe inicjatywy, promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, indywidualny kontakt z czytelnikami.

To dzięki Waszemu zaangażowaniu mieszkańcy Rawy Mazowieckiej mają nie tylko dostęp do książek, ale mogą uczestniczyć w ciekawych spotkaniach promujących czytelnictwo i piękno ojczystego języka.

Życzymy, by praca dawała Wam zadowolenie, a misja upowszechniania czytelnictwa i kultury słowa przynosiła satysfakcję i radość. Życzymy również kolejnych wspaniałych pomysłów i wiernych czytelników.

Przyjmijcie również życzenia zdrowia, optymizmu, radości i wielu sukcesów w życiu osobistym.

Grażyna Dębska
Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka

Piotr Irla 
Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka

Zmarł rawianin - gen. broni Edward Pietrzyk

Zmarł generał broni Edward Pietrzyk – rawianin, który zawsze z sentymentem mówił o swoim rodzinnym mieście.

Generał Pietrzyk był przed dwudziestoma laty bohaterem spotkania z cyklu „Rawianie Sukcesu”. Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rawskiej odwiedził wówczas nasze miasto, przedstawiając swoją karierę wojskową, plany i działania jako dowódcy Wojsk Lądowych, ale też chętnie odpowiadając na pytania licznie zgromadzonej w sali domu kultury, publiczności.

Stopień generalski i funkcja dowódcy Wojsk Lądowych były jednym z etapów kariery tego utalentowanego i energicznego wojskowego. Kolejne lata przyniosły generałowi Pietrzykowi nominacje na ambasadora, najpierw w Iraku, a następnie w Koreańskiej Republice Ludowo - Demokratycznej. W Iraku generał został ciężko ranny podczas ataku na konwój, którym podróżował.

Wśród wojskowych cieszył się zasłużonym uznaniem i szacunkiem. Zawsze świetnie przygotowany do służby, stanowczy i wymagający, mający swój wkład w modernizację polskiej armii, może być przykładem i wzorem dla młodego pokolenia.

Znajomi wspominają też, że generał Pietrzyk – mimo że pełnił przez wiele lat ważne i odpowiedzialne funkcje – pozostał osobą bezpośrednią i z poczuciem humoru.

I taki obraz generała Edwarda Pietrzyka – Rawianina Sukcesu – zachowamy w naszej pamięci.

Gen. Edward Pietrzyk podczas spotkania w Rawie w lutym 2001 roku

 • ge. broni Edward Pietrzyk
  fot. ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rawskiej

76. rocznica zakończenia II wojny światowej

W sobotę 8 maja 2021 roku przypada 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. Przedstawiciele władz miasta w imieniu mieszkańców Rawy Mazowieckiej złożą kwiaty i zapalą znicze na cmentarzu wojskowym, pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy walczących w II wojnie światowej.

Podpisano umowę na projekt nowej drogi

6 maja burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla i Tomasz Płonka z firmy ALFA PROJEKT podpisali umowę na opracowanie dokumentacji technicznej pn. "Poprawa dostępności komunikacyjnej dla strefy przemysłowej Mszczonowska w Rawie Mazowieckiej”.

Projektowana droga połączy strefę przemysłową Mszczonowska z drogami tranzytowymi: trasą S8 i drogą wojewódzką 725. Dzięki niej ruch ciężarowy z ul. Mszczonowskiej, ul. Białej i ronda Królewskiego zostanie wyprowadzony poza miasto zwiększając bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Prace projektowe potrwają do końca 2022 r.

 • burmistrz Piotr Irla i Tomasz Płonka podpisują umowę
 • przekazanie umowy i uścisk dłoni Piotra Irli i Tomasza...
 • Piotr Irla i Tomasz Płonka po podpisaniu umowy

Ruch w centrum miasta – apel do kierowców

Prowadzone prace rewitalizacyjne w centrum miasta stanowią poważne utrudnienia dla kierowców, pieszych oraz przedsiębiorców. Dodatkowo zamontowane znaki drogowe zatrzymywania się i postoju uniemożliwiają często dojazd lub zaparkowanie samochodu w dogodnym miejscu. Jest to jednak niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa ruchu pojazdów, pieszych i osób niepełnosprawnych wąskimi chodnikami.

Kierowców, którzy muszą dojechać do centrum miasta proszę o stosowanie się do znaków drogowych, a jeśli istnieje potrzeba zatrzymania samochodu blisko centrum udostępniam możliwość parkowania na terenie przyległym do Zamku Książąt Mazowieckich przy ul. Zamkowej.

Proszę o szczególną ostrożność i apeluję o bezwzględne stosowanie się do znaków drogowych. Dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość.

Piotr Irla - burmistrz Rawy Mazowieckiej

 

Wszystkim Strażakom - bezpiecznej służby!

Obyście jak najrzadziej musieli opuszczać swoją bazę i spieszyć na pomoc potrzebującym. Dziękujemy Wam za każdy dzień Waszej służby, a także za dobrą współpracę i zaangażowanie w życie społeczne naszego miasta. Znamy i doceniamy Wasz profesjonalizm, wyszkolenie i gotowość do poświęceń.

Druhny i Druhowie, Ochotnicy i Zawodowi Strażacy – w imieniu rawian, życzę Wam dobrego zdrowia i wytrwałości oraz szczęścia i radości w życiu prywatnym. Niech rodzina będzie dla Was opoką i spokojną przystanią.

Bądźcie, zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia naszych mieszkańców, wzorem niezłomności i szlachetności.

Piotr Irla – burmistrz Rawy Mazowieckiej

Żegnamy byłego, wieloletniego Komendanta Straży Miejskiej

Jest w nas niedowierzanie i ogromny smutek. Zmarł nasz współpracownik i kolega, były wieloletni Komendant Straży Miejskiej, przez ostatnie miesiące naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej, śp. Sławomir Kaźmierczak.

 

 • KSławek

Uruchomiono Telefon Wsparcia dla Seniorów

W ramach pomocy osobom starszym Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi uruchamia od maja do 15 grudnia 2021 Telefon Wsparcia Dla Seniorów. 

Osoby starsze będą mogły skorzystać ze wsparcia specjalistów: psychologa, dietetyka (inni specjaliści) oraz pracownika pomocy społecznej.

Telefon czynny jest w dni robocze w godzinach 16-19.

 • Wojewódzki telefon wsparcia dla seniorów

Tytuł: Wojewódzki telefon wsparcia dla seniorów

Treść: 42 20 819 99, czynny w dni robocze od maja do 15 grudnia 2021 r. Pn-Wt, 16-19, psycholog, Środa 16-19 dietetyk, inni specjaliści, Czw-Pt 16-19 pracownik pomocy społecznej.

Grafika: dwoje seniorów , mężczyzna trzyma słuchawkę, biało-niebieskie tło, logotypy województwa łódzkiego i Regionalnego centrum Polityki Społecznej w Łodzi

230. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Na rawskie obchody 230. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszają: Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Burmistrz Białej Rawskiej, Wójt Gminy Cielądz, Wójt Gminy Rawa Mazowiecka, Wójt Gminy Regnów oraz Wójt Gminy Sadkowice.

Program uroczystości

3 maja 2021 roku o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej przy Pl. Piłsudskiego 9. W związku ze stanem epidemii prosimy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. Ze względu na ograniczenie liczby osób mogących wziąć udział w nabożeństwie dostępna będzie transmisja mszy św. na profilu facebook’owym parafii.

Pozostałe punkty programu będą odbywały się on-line. O godz. 12.00 rawscy nauczyciele muzyki wykonają "Mazurek 3 Maja", który będzie dostępny na profilu facebook'owym MDK Rawa. Na profilu facebook”owym MDK Rawa prezentowane będą również prace uczestników konkursu pn. „Orzeł Biały - Nasza Duma”.

 

 • Zaproszenie_3_Maja_2021

Tytuł: Obchody 230. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Treść: Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Burmistrz Białej Rawskiej, Wójt Gminy Cielądz, Wójt Gminy Rawa Mazowiecka, Wójt Gminy Regnów, Wójt Gminy Sadkowice zapraszają na obchody 230. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poniedziałek 3 Maja 2021 roku.

Program obchodów rocznicowych
10.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele  pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej - Pl. Piłsudskiego 9 (transmisja mszy św. na profilu facebook’owym parafii)
12.00 - "Mazurek 3 Maja" w wykonaniu rawskich nauczycieli muzyki - profil facebook'owy MDK Rawa
Prezentacja prac konkursowych pn. „Orzeł Biały - Nasza Duma” – profil facebook”owy MDK Rawa

W związku ze stanem epidemii prosimy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego

Grafika: na tle biało czerwonej flagi Polski orzeł w koronie – godło Polski

Stacja naprawy rowerów po remoncie

Pracownicy Urzędu Miasta, zatrudnieni w ramach robót publicznych dokonali remontu stacji naprawy rowerów w parku przy ulicy Fawornej. Stacja ta w ostatnim czasie została zniszczona. Kradzieży uległy wszystkie narzędzia służące do naprawy jednośladów. 

Stacja jest naprawiona, narzędzia uzupełnione. Teraz stacja ma służyć cyklistom, którzy w razie potrzeby mogą skorzystać z narzędzi w drobnych naprawach i regulacji roweru. Dlatego apelujemy, dbajmy o naszą wspólną własność!

 • trzej pracownicy montują przyrządy do stacji naprawy rowerów
 • stacja naprawy rowerów w parku miejskim
 • narzędzia na stacji naprawy rowerów

Śniadanie biznesowe – pozyskiwanie funduszy

Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Centrum Klucz zapraszają na śniadanie biznesowe on-line. Spotkanie odbędzie się 30 kwietnia o godz. 9.00. Tematem spotkania będzie pozyskiwanie funduszy dla organizacji. Gościem specjalnym będzie Karolina Fiołek-Głowacka - doradczyni ogólna i biznesowa Centrum Klucz.

Najważniejsze informacje 

Jeśli chcesz dołączyć do spotkania wpisz

Meeting ID: 914 5460 2589
Passcode: SMACZNEGO

 • śniadanie

Tytuł: Śniadanie biznesowe

Treść: Pozyskiwanie funduszy dla organizacji. 30.04.2021, godz. 9.00. Gość specjalny Karolina Fiołek-Głowacka - doradczyni ogólna i biznesowa Centrum Klucz.

Grafika: połówki ugotowanych jajek, kawałki awokado i orzeszki, logo Centrum Klucz

Wirtualny przewodnik po wielokulturowej Rawie

"Rawa Mazowiecka – śladami wielokulturowości" -  to bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne będąca wirtualnym przewodnikiem po Rawie Mazowieckiej. Aplikacja przypomina o wielokulturowej przeszłości naszego miasta, a także ułatwia zwiedzanie Rawy turystom chcącym zapoznać się z jej dziejami i odbyć spacer szlakiem miejscowych zabytków.     

Projekt „4 kultury – odNOWA pamięci”

Aplikacja jest efektem i podsumowaniem  projektu „4 kultury – odNOWA pamięci” zrealizowanego w 2020 r. przez fundację Monumentum Iudaicum Lodzense oraz Muzeum Ziemi Rawskiej. 

Jak działa aplikacja

Po kliknięciu w odpowiedni punkt na mapie podaje nam lokalizację ciekawych miejsc w Rawie, które warto zobaczyć. Zabytki architektury lub miejsca pamięci wraz z aktualnym zdjęciem lub dawną fotografią dokumentującą stan poszczególnych obiektów i ich wygląd w przeszłości. 

Szczególnie ciekawe wydają się zdjęcia obiektów już dziś nie zachowanych jak chociażby dawna cerkiew. Dzięki tej aplikacji można udać się na miejsce gdzie się znajdowała i zobaczyć jak wyglądała na dawnej fotografii. 

Pobierz aplikację.

Trwa rekrutacja do Tuptusia

Od 15 kwietnia do 14 maja trwa rekrutacja do Żłobka Miejskiego z Oddziałami Integracyjnymi „Tuptuś”. Do placówki przyjmowane są dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 roku życia, których rodzice(prawni opiekunowie)zamieszkują na terenie Miasta Rawa Mazowiecka.

Placówka przyjmuje dokumenty: kwestionariusz i ankietę, które są do pobrania na stronie internetowej żłobka. Ze względu na stan epidemiczny i zalecenia GIS żłobek jest zamknięty dla osób przychodzących z zewnątrz, dlatego wypełnione dokumenty należy wrzucać do skrzynki wystawionej przy głównych drzwiach placówki w godzinach od 8 do 15 od poniedziałku do piątku.

Wszelkie informacje dotyczące odpłatności za pobyt i wyżywienie dziecka w żłobku oraz funkcjonowania placówki można znaleźć na stronie żłobka www.tuptusrawa.pl lub dzwoniąc pod numer tel. 695777104.

ANKIETA - Jakość życia w Rawie Mazowieckiej

Zachęcamy Państwa do wypełnienia ankiety dotyczącej jakości życia w Rawie. Ankieta jest prosta i wystarczy kilka minut, żeby przejść cały formularz. Zależy nam na Państwa opiniach. 

Zostaną one wykorzystane w opracowywanej Diagnozie Stanu Rozwoju Rawy Mazowieckiej, obejmującą sferę społeczną, gospodarczą i przestrzenną. Wnioski z tej diagnozy posłużą jako punkt wyjścia dla przygotowania wieloletniej strategii rozwoju naszego miasta.

Ankietę można wypełnić w formie:

 • on-line, wchodząc w link Jakość życia w Rawie Mazowieckiej - ankieta
 • papierowej: formularz został wydrukowany w bezpłatnej gazecie „KochamRawe.pl”. Ankiety są też dostępne przy biurze podawczym w Urzędzie Miasta. Wypełnione formularze należy wrzucić do urny, umieszczonej na parterze w budynku ratusza przy Pl. Piłsudskiego 5.

Prosimy o składanie ankiet w terminie od 29 kwietnia do 16 maja br.

Dziękujemy Państwu za każdą wypełnioną i złożoną ankietę.

Nowe nasadzenia przy ul. Targowej

Aktualnie w pasie drogowym w ul. Targowej trwają prace związane z nasadzeniami krzewów ozdobnych. W ciągu najbliższych dni przy ul. Targowej zostanie wysadzonych ok. 1200 bylin i krzewów. Nowe nasadzenia w pasie drogowym poprawią walory estetyczne tej części miasta.

 

 • sadzonka krzewu w doniczce
 • pas zieleni z nowymi nasadzeniami
 • pas zieleni przy ul. Targowej z nowymi nasadzeniami

Schody przy ul. Fawornej zyskały nową jakość

W ubiegłym tygodniu zostały wyremontowane schody przy ul. Fawornej, prowadzące na ścieżkę rowerową w kierunku zalewu Tatar. Remont ten został zrealizowany przez pracowników Urzędu Miasta, zatrudnionych w ramach robót publicznych. 

Schody nie stanowią już zagrożenia dla użytkowników i zyskały nową jakość.

 • dwóch pracowników maluje barierki przy ul. Fawornej
 • pracownicy interwencyjni przy odnawianiu schodów
 • odnowione schody przy ul. Fawornej

Siłownia zewnętrzna przy ścieżce pieszo-rowerowej

Trwają prace związane z przyrodniczo - edukacyjnym zagospodarowaniem ścieżki pieszo - rowerowej. Aktualnie tworzone jest miejsce do aktywności fizycznej. Składa się ono z dwóch stref: strefy siłowni plenerowej na trawie oraz strefę street workout z nawierzchnią amortyzującą z piasku. 

Siłownia plenerowa wyposażona będzie w pięć urządzeń sprawnościowych przeznaczonych do ćwiczeń całego ciała: nóg, ramion, brzucha i pleców. Street workout przeznaczony jest do treningu siłowego opartego o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała. 

 

 • siłownia zewnętrzna
 • siłownia plenerowa przy ścieżce pieszo-rowerowej
 • regulamin korzystania z siłowni

Rawscy lekkoatleci z kolejnymi sukcesami

Magda Ciołak (MLUKS RAWA trener Jarosław Wasiak) zajęła szóstą lokatę podczas Mistrzostw Polski PZLA w Goleniowie na dystansie 10000 m ustanawiając wynikiem 36.25.09 rekord Ziemi Rawskiej. Magda debiutowała zarówno na tym dystansie jak i w kategorii U23. Uzyskany wynik dał Magdzie pierwszą klasę sportową

Maciek Budziński na tej samej imprezie zajął 15 lokatę z wynikiem 32.10.01 (również rekord Ziemi Rawskiej/druga klasa sportowa).

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 • Magda Ciołak na bieżni

Bezpłatne szkolenia - kwalifikacje przyszłości

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego informuje o rekrutacji do drugiej edycji Projektów.

Kto może wziąć w nich udział?

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy mają ukończone 18 lat, mieszkają na terenie województwa łódzkiego i chcą skorzystać z szansy na udział w bezpłatnych szkoleniach. Ich wartość to 10-15 tys. zł, ale uczestnicy projektów nic nie płacą.

Gdzie odbywają się zajęcia?

W nowoczesnych pracowniach mechatronicznych Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego wszystkie osoby dorosłe z województwa łódzkiego mogą uzyskać kwalifikacje przyszłości wysoko cenione na rynku pracy. A to wszystko zupełnie bezpłatnie, za sprawą projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zajęcia są prowadzone w weekendy: piątki od 17.00-20.00, soboty i niedziele od 9.00-15.00. W ramach kursu każdy z uczestników ma możliwość uzyskania certyfikatów potwierdzających uzyskane kwalifikacje. Nie jest wymagane wykształcenie techniczne! Są to kursy dla wszystkich osób dorosłych - tych, które pracują w branży i tych, które chcą zmienić zawód. A także dla osób bezrobotnych, poszukujących pracy, absolwentów szkół i studentów.

Przyjmowanie zgłoszeń

Druga edycja Projektu rozpoczyna się we wrześniu, ale już teraz przyjmowane są zgłoszenia. Informacje i wstępne zapisy: Krystyna Jankowska tel. 660061922, email: k.jankowska@lcdnikp.elodz.edu.pl

Szczegóły projektów 

Projekt „Obrabiarki sterowane numerycznie – nowe technologie dla Przemysłu 4.0”  

Program kursu obejmuje: Podstawy programowania i użytkowania obrabiarek CNC; Użytkowanie obrabiarek CNC; Programowanie tokarek CNC; Programowanie frezarek CNC (łącznie 160 godz.) oraz doradztwo zawodowe (16 godz.).  
Każdy z uczestników przystąpi do 2 egzaminów zewnętrznych potwierdzających ukształtowane umiejętności (pierwszy pod nadzorem firmy Haas, certyfikującej osiągnięte kwalifikacje w obszarze użytkowania obrabiarek CNC; drugi potwierdzający kwalifikacje w zakresie programowania obrabiarek CNC i będzie przeprowadzany przez Izbę Rzemieślniczo-Handlową w Dreźnie (IHK- Industrie- und Handelskammer Dresden)).  

Projekt „Mechatroniczne kwalifikacje dla Przemysłu 4.0”  

Program kursu obejmuje: Komponenty elektryczne stosowane w urządzeniach mechatronicznych; Układy mechaniczne i napędy elektryczne; Elektropneumatyczne i hydrauliczne obwody sterowania; Podstawy układów cyfrowych i sterowniki PLC (łącznie 180 godz.) oraz doradztwo zawodowe (16 godz.).  
Każdy z uczestników przystąpi do egzaminu Siemens Certified Mechatronic Systems Assistant potwierdzającego ukształtowanie umiejętności z zakresu przemysłowych systemów mechatronicznych w Siemens Mechatronic Systems Certification Program.  

Zainteresowane osoby zachęcamy do kontaktu i skorzystania z bezpłatnych szkoleń.

Pieniądze na rozwój firm

Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich zaprasza przedsiębiorców do udziału w projekcie współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Szukasz nowych możliwości rozwoju biznesowego? Prowadzisz biznes „tradycyjny” i chcesz, by stał się bardziej społeczny? Potrzebujesz pieniędzy na sfinansowanie miejsc pracy? 

Fundacja proponuje:

Sprawdź, co możemy wspólnie zrobić

 • Pokażemy Ci, jak Twoja firma może stać się przedsiębiorstwem społecznym, firmą zaangażowaną społecznie lub firmą odpowiedzialną społecznie.
 • Wesprzemy Cię w budowaniu trwałych relacji międzysektorowych – również z przedsiębiorcami społecznymi i samorządem lokalnym.
 • Pokażemy Ci, czym jest zysk społeczny i jak go generować. 
 • Pomożemy Ci wdrożyć strategię „potrójnego bilansu”.
 •  Nauczymy Cię korzystać ze społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych.
 • Zapewnimy pełne wsparcie eksperckie.

Korzyści dla Ciebie

Wsparcie finansowe:

 • na uruchomienie miejsca pracy:  ponad 20 tys. złotych na każde nowe miejsce pracy,
 • na podtrzymanie miejsca pracy / przez 6 miesięcy ponad 2 tys. złotych miesięcznie na jedno miejsce pracy z możliwością przedłużenia

Maksymalnie możesz uzyskać dofinansowanie w kwocie ponad 460 000,00 zł!

Ponadto:

 • uzyskasz dostęp do instrumentów finansowania zwrotnego dla przedsiębiorstw społecznych na atrakcyjnych warunkach finansowych, nawet 0,06% rdr,
 • uzyskasz status przedsiębiorstwa społecznego, który umożliwia dostęp do realizacji usług społecznych, dofinansowań, mechanizmów zakupowych,
 • będziesz miał ułatwiony dostęp do zamówień publicznych wykorzystujących klauzule społeczne (samorządy coraz częściej stosują takie wymogi).

Niebawem ogłoszone zostaną konkursy na dotacje na miejsca pracy.

Więcej informacji można uzyskać pisząc e-maila lub telefonicznie:

Szczegóły projektu na stronie Fundacji Centrum Klucz.

Spotkanie on-line z rawskiej książnicy

Spotkanie on-line

Zapraszamy na spotkanie on-line z Robertem Małeckim – autorem bestsellerowych powieści kryminalnych: Zadra (2020), Żałobnica (2020), Wada (2019), Skaza (2018), Koszmary zasną ostatnie (2018).

Robert Małecki - o autorze

Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i - co najważniejsze - autor bestselerowych powieści kryminalnych. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły oraz zdobywcą "Złotej Karety" w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik "Nowości". Więcej o autorze.

Termin spotkania i organizatorzy

Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godz. 14 w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim”. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Pacho, moderator DKK. Organizatorami spotkania są DKK działające w Łodzi i województwie łódzkim oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego & Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej.

Link do wydarzenia

 • Biblioteka-plakat

Tytuł: Spotkanie online z Robertem Małeckim

Treść: Dyskusyjne Kluby Książki działające w Łodzi i województwie łódzkim zapraszają na spotkanie online. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Pacho, moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej.
26 kwietnia 2021 r. godz. 14. Fot. Zuza Krajewska / Warsaw Creative.

Grafika: zdjęcie Roberta Małeckiego i logotypy projektu

Dzień Ziemi w bibliotece

Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi. Miejska Biblioteka Publiczna z tej okazji proponuje bardzo oryginalną akcję. Wypożyczysz książkę – zabierzesz doniczkę z krzewem do domu. Według nas warto skorzystać.

Oto relacja z biblioteki:

"Zielono nam! Kolejna akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej we współpracy ze „Szkółką roślin ozdobnych”… Z okazji Dnia Ziemi w obu oddziałach na czytelników czekają piękne krzewy i trawy do wysadzenia w przydomowych ogródkach. Ilość krzewów jest ograniczona, dlatego kto pierwszy nas odwiedzi, ten skorzysta! Niemniej będą one czekały na Was do soboty lub do wyczerpania zapasów. Jak je otrzymać krzew?  Super prosto. Wypożycz książkę – zabierz doniczkę z krzewem do domu."

 • dyrektor biblioteki , w bagażniku samochodu krzewy w...
 • kilkanaście krzewów w doniczkach na tle regału z książkami
 • dyrektor w bibliotece poleca wybranie krzewu czytelniczce

Reklamy i szyldy w centrum

Rawa Mazowiecka od kilku lat wdraża proces rewitalizacji. Nowe inwestycje i realizowane projekty zmieniają oblicze obszaru rewitalizacji. Założenia zawarte w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Rawa Mazowiecka zakładają ochronę tożsamości Rawy Mazowieckiej i jej wartości przestrzennych. Dlatego też istotną kwestią jest by sposób prowadzenia działalności gospodarczej w tej części miasta odbywał się z poszanowaniem szczególnych uwarunkowań historycznych i estetycznych. 

Aby uniknąć dezinformacji na obszarze rewitalizacji, spowodowanej nadmierną ilością reklam i szyldów przedstawiamy koncepcję zagospodarowania obszaru rynku staromiejskiego dotyczącej tej tematyki, na którym obecnie realizowane jest czwarte zadanie w ramach projektu „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”. 

Wskazówki dla przedsiębiorców

Przedmiotowa koncepcja zawiera wskazówki dla przedsiębiorców, jak należy przygotować reklamę/szyld, aby zapewnić na tym obszarze czytelność i przy okazji uporządkowanie terenu. Reklama zamontowana na budynku powinna być czytelna i przejrzysta, by potencjalny klient właściwie odczytał charakter prowadzonej działalności. Reklama powinna również być estetyczna. 

Szyldy reklamowe, zgodnie z wizualizacją, powinny być montowane:

 • w pasach okiennych pomiędzy parterem a I piętrem (maksymalna wysokość 55 cm),
 • prostopadle do elewacji w przypadku szyldów ozdobnych (rozmiar 30x40 cm).

Pamiętać należy również, że obszar centrum znajduje się w ścisłej strefie ochrony konserwatorskiej, wpisanej do rejestru zabytków i wszelkie zmiany na zewnętrz budynku (w tym umieszczanie reklam) powinny być uzgadniane z konserwatorem zabytków. 

Zachęcamy przedsiębiorców

W obecnej chwili nie są to przepisy prawa miejscowego, ale zachęcamy Państwa do wzięcia ich pod uwagę przy montowaniu nowych reklam/szyldów, czy też dokonywania ich zmian w taki sposób, aby zrewitalizowana przestrzeń w centrum zyskała spójny i uporządkowany wygląd i stała się wizytówką naszego miasta.

 • koncepcja plansza wycinek

Fragment wizualizacji nr 4 zagospodarowania rynku starego miasta oraz obszaru staromiejskiego w Rawie Mazowieckiej, dotyczący umieszczania reklam na budynkach znajdujących się w obszarze rewitalizacji

Tytuł: Detale elewacji.

Treść:

 1. szyldy reklamowe w pasach okiennych pomiędzy parterem a I piętrem
 2. szyldy reklamowe ozdobne montowane prostopadle do elewacji
 3. jednolita stolarka okienna
 4. gzymsy

Grafika: wizualizacja czterech kamienic na Pl. Piłsudskiego oraz grafiki detali elewacji budynków na Pl. Piłsudskiego

Oszustwa na Spis Powszechny – Seniorze, nie daj się oszukać!

O Narodowym Spisie Powszechnym

1 kwietnia 2021 roku wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Spis potrwa do końca września bieżącego roku. Udział w spisie jest obowiązkowy zgodnie z ustawą o statystyce publicznej. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon poprzez infolinię spisową lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Każdy z obywateli musi zezwolić na udostępnienie części swoich danych osobowych. Problem w tym, że chęć na ich pozyskanie mają także osoby działające niezgodnie z prawem, a moment na oszustwa pod pozorem spisu powszechnego jest doskonały z punktu widzenia przestępców.

Pomysłowość oszustów

W czasie pandemii pomysłowość oszustów szczególnie nie zna granic, co ma również bezpośrednie przełożenie na kradzieże danych i majątku poprzez spis powszechny. Co chwilę powstają nowe techniki manipulacyjne.

Apelujemy do seniorów, by byli ostrożni i nie dali się oszukać! Razem z Głosem Seniora ostrzegamy przed nieetycznymi praktykami. Poniżej kilka metod oszustw na spis powszechny.

Metoda na rachmistrza w Internecie

W pierwszej fazie spisu powszechnego, seniorzy są szczególnie narażeni na oszustwa poprzez fałszywe strony internetowe „umożliwiające” udział w spisie. Należy uważać na wszystkie komunikaty przychodzące z niesprawdzonych źródeł, a wśród nich m.in.: e-maile, SMS-y, media społecznościowe czy komunikatory. Pod żadnym pozorem nie powinno się klikać w linki zewnętrzne zawarte w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą one prowadzić do stron czy aplikacji, które bez problemu przechwycą nasze dane. Do systemu należy logować się wyłącznie poprzez autoryzowaną stronę www.spis.gov.pl.

Metoda na rachmistrza przez telefon

W drugim etapie spisu powszechnego, do osób niezapisanych będzie dzwonił bezpośrednio rachmistrz z GUSu. W związku, że według licznych badań tylko 20% seniorów korzysta z Internetu, druga metoda manipulacji może okazać się jeszcze bardziej skuteczna z perspektywy oszustów. Osoby te będą się starały wyłudzać dane osobowe. Dzwoniący mogą również namawiać do kliknięcia w podejrzane linki lub instalacji specjalnych aplikacji. Każdy uczestnik spisu ma prawo zweryfikować tożsamość swojego rozmówcy. Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Można je sprawdzić na stronie spisu w zakładce „Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99. Należy to zrobić przed udzieleniem jakichkolwiek informacji.

Metoda na rachmistrza w domu

Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli to nieunikniona będzie również bezpośrednia wizyta rachmistrza w domach osób, które do tej pory nie wzięły udziału w spisie powszechnym. Jest to kolejna idealna sytuacja dla oszustów, którzy mogą podszywać się pod rachmistrza. Wpuszczenie takiej osoby do domu może być bardzo nieprzyjemne w skutkach dla właściciela mieszkania, ponieważ kradzież danych osobowych może okazać się tylko jednym z naszych zmartwień. Przestępcy nie będą mogli oprzeć się okazji na rabunek majątku z naszego mieszkania. Należy uważać na wszystkie podejrzane prośby osoby podszywającej się za rachmistrza. Rachmistrzowie nie mogą robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji, prosić o opłatę za udział w spisie czy proponować do zalogowania się na ich urządzeniu do systemu spisowego poprzez bank. Podobnie, jak w przypadku oszustw przez telefon, przed podaniem danych każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę „Sprawdź rachmistrza” na stronie spisu lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.

Seniorzy, bądźcie czujni! Więcej informacji na stronie Głosu Seniora.

 • oszustwa na spis spis powszechny

Tytuł: Oszustwa na spis powszechny

Treść: Stop manipulacji! Nie daj się oszukać.

Grafika: dowód osobisty, logotypy

Spotkanie online z Tomaszem Grzywaczewskim

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej zapraszają na spotkanie online z Tomaszem Grzywaczewskim – pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem.

O Tomaszu Grzywaczewskim

Tomasz Grzywaczewski jest autorem książek:

 • „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” (Wydawnictwo Czarne, 2020),
 • „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (Wydawnictwo Czarne, 2018),
 • „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” (Wydawnictwo Literackie, 2015),
 • „Przez dziki Wschód. 8000 km śladami słynnej ucieczki z gułagu” (Wydawnictwo Literackie, 2012).

Ponadto jest także pomysłodawcą, drugim reżyserem oraz współscenarzystą filmu „Cienie imperium” (reż. Karol Starnawski, prod. Studio Filmowe KADR, Filip Bajon, Dariusz Sidor). Film inspirowany książką "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”.

Prowadzenie i termin spotkania

Spotkanie poprowadzi Zbigniew Pacho – dyrektor MBP w Rawie Mazowieckiej. Na spotkanie zapraszamy 21 kwietnia 2021 r. o godz. 14.00.

"Chcę dotknąć i zrozumieć świat. W dzikiej syberyjskiej tajdze, sierocińcu w Kamerunie, widmowych państwach nieuznawanych, okopach zapomnianej wojny w Donbasie. Spotykam ludzi. Myśliwego z ludu Selkupów, lekarkę ratująca chorych na cholerę w Mozambiku, kurdyjskich bojowników, staruszkę pamiętającą czasy Wielkiego Głodu na Ukrainie." – Tomasz Grzywaczewski. Więcej o autorze.

Aby dołączyć do wydarzenia:

Wszystko czego potrzebujesz to najaktualniejsza wersja przeglądarki Google Chrome, Firefox, Safari, Edge lub Opery.

Dołączenie do spotkania na urządzeniu mobilnym

Na urządzeniu mobilnym możesz również:

 • Pobrać bezpłatną aplikację ClickMeeting (Android, iOS),
 • Wpisać ID pokoju: 754245265,
 • Wpisać imię,
 • Wpisać adres e-mail,
 • Gotowe!

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zapraszamy.

 

 • zaproszenie_Tomasz Grzywaczewski

Tytuł: Spotkanie online z Tomaszem Grzywaczewskim

Treść: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej
Prowadzenie spotkania, Zbigniew Pacho - MBP w Rawie Mazowieckiej
21 kwietnia 2021 r., godz. 14.00. Fot. Kaja Grzywaczewska.

Grafika: zdjęcie Tomasza Grzywaczewskiego z książką, logotypy

Święto Chrztu Polski – 14 kwietnia

Jutro będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski. Święto to obchodzone będzie w Polsce po raz trzeci. Ustanowione zostało w lutym 2019 roku, a poświęcone jest wydarzeniu z 14 kwietnia 966 roku, kiedy prawdopodobnie odbył się Chrzest Polski. 

Rawa Mazowiecka przyłącza się do obchodów święta. Na budynkach Urzędu Miasta oraz miejskich jednostek są wywieszone flagi państwowe. Zachęcamy również wszystkich rawian do włączenia się do akcji, by podkreślić wagę tego święta w naszej ojczyźnie.

 • bannerswietochrztu2x1mini

Tytuł: Święto Chrztu Polski

Treść: 14.04. Wywieś flagę! Swietochrztu.pl

Grafika: na beżowym tle napisy, kontury granic Polski wypełnione kolorami białym i czerwonym, orzeł w centralnej części mapy Polski, logotypy organizatorów akcji

 • ratusz z flagami państwowymi
 • ratusz z flagami państwowymi2
 • ratusz z flagami, widok z boku

Książka od Serca – kolejna akcja rawskich bibliotekarzy

Rawscy bibliotekarze z ogromnym zaangażowaniem promują  czytelnictwo organizując wiele ciekawych akcji. Sami również biorą w nich udział i wspierają czytelniczo potrzebujących.
O kolejnej akcji rawskiej biblioteki w bezpośredniej relacji:

„Kolejna akcja nie pozostaje bez echa w rawskiej książnicy. Na apel o książki odpowiemy #zawsze, z największą przyjemnością bo chętnie dzielimy się tym, co dla nas najcenniejsze – książkami właśnie.
Pudło pełne różnorodnych tematycznie książek z naszymi bibliotecznymi zakładkami w komplecie to nasza odpowiedź na akcję studentów Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (kierunek Zdrowie Publiczne). 
Grupa młodych ludzi poruszona stanem biblioteki Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze, we współpracy z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego postanowiła zorganizować zbiórkę książek. Przyświeca jej hasło #KsiążkaOdSerca.
Mamy nadzieję, że lektury od nas – i od Was, bo większość z nich pochodzi oczywiście z darów od naszych kochanych Czytelników – okażą się pasjonujące i będą dla podopiecznych zakładu wsparciem w trudnym czasie walki z chorobą.
Książki wybrała nasza niezawodna kierowniczka działu udostępniania Sylwia Pszczółkowska.”

Warto służyć pomocą. A książki na pewno będą dodatkowym wsparciem terapeutycznym dla pacjentów.

 • zakładki do książek z rawskiej biblioteki z grafiką akcji
 • zestaw książek w pudełkku przygotowane do wysyłki
 • dyrektor biblioteki Zbigniew Pacho nad pudełkiem z książkami

Parostatkiem w piękny rejs... konkurs wokalny on-line

Pamięci Krzysztofa Krawczyka

Krzysztof Krawczyk to legendarny artysta polskiej sceny muzycznej, uwielbiany przez pokolenia słuchaczy. Miejski Dom Kultury pragnie uczcić pamięć Krzysztofa Krawczyka proponując konkurs wokalny. 

Repertuar "polskiego Elvisa" jest ogromny, niemal każdy jego utwór to wielki przebój. Dlatego by wziąć udział w konkursie należy wybrać dowolny utwór Krzysztofa Krawczyka i przygotować nagranie. 

Konkurs wokalny – dla kogo?

Konkurs skierowany jest do solistów i zespołów wokalnych z terenu całego kraju. Zadanie polega na wykonaniu dowolnej piosenki z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Ze względu na obowiązujące wciąż obostrzenia, konkurs przeprowadzony zostanie on-line. 

Termin konkursu

Do 25 kwietnia (do północy) plik z zapisem audio-video należy zamieścić na dowolnej platformie w sieci i przesłać drogą mailową link do nagrania na adres mdkrawa@interia.pl. Szczegółowy regulamin konkursu, a także obowiązkową kartę zgłoszenia znajdziecie na stronie interetowej mdk

Konkurs odbywa się pod patronatem burmistrza Rawy Mazowieckiej Piotra Irli. Zachęcamy do udziału.

 

 • plakat konkursu

Tytuł: Konkurs wokalny on-line Parostatkiem w piękny rejs... 

Treść: pod patronatem Burmistrza Rawy Mazowieckiej. Pamięci Krzysztofa Krawczyka

Bez ograniczeń wiekowych. Na muzyczne prezentacje czekamy do 25 kwietnia www.mdkrawa.pl

Grafika: na czarnym tle białe nuty

Nowa organizacja ruchu w centrum miasta

Informujemy, że z uwagi na prowadzenie prac wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych oraz drogowych w obrębie ul. Warszawskiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Miłą do ul. Łowickiej, od 12 kwietnia wprowadzona zostanie nowa, tymczasowa organizacja ruchu drogowego

Na ww. odcinku ul. Warszawskiej dopuszczony będzie jedynie bezpośredni dojazd do posesji. W celu usprawnienia ruchu wprowadzony zostanie zakaz parkowania przed kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a na samej ulicy zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. 

Przedmiotowe prace są elementem realizowanego przez Miasto Rawa Mazowiecka projektu pn. „Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka”.

Z uwagi na zakres prowadzonych prac, prosimy o zwracanie uwagi na organizację ruchu w obrębie ww. ulic. Przepraszamy za utrudnienia oraz dziękujemy za cierpliwość.

 • zestawienie-logotypow-funduszy-europejskich-dla-projektu
 • mapa poglądowa org. ruchu
 • ul. Warszawska, na ul. kopraka i sprzęt drogowy
 • prace drogowe w ul. Warszawskiej
 • ul. Warszawska, w ulicy znaki zakaz ruchu w obu kierunkach

Zajęcia w Klubie Toporowym

Tradycyjnie w klubie stowarzyszenia Topory dzieje się. W imieniu stowarzyszenia zapraszamy na zajęcia w Klubie Toporowym. Zajęcia odbywają się on-line.

Kwietniowy harmonogram zajęć:

 • 10 kwietnia godz. 13:00-15:00 - Dzień dla fanów „Scooby Doo gdzie jesteś”
 • 10 kwietnia, godz. 15:00-17:00 - Zagrajmy w: Hearthstone
 • 10 kwietnia, godz. 17:00-20:00 - Turniej Rocket League
 • 11 kwietnia, godz. 14:00-17:00 - Turniej League of Legends
 • 11 kwietnia, godz. 17:00-20:00 - Dzień dla fanów gier video
 • 17 kwietnia, godz. 13:00-15:00 - Dzień dla fanów Pokemonów
 • 17 kwietnia, godz. 17:00 -20:00 - Dzień dla fanów Piratów z Karaibów
 • 18 kwietnia, godz. 12:00 -15:00 Zagrajmy w: Don’t Starve together
 • 18 kwietnia, godz. 15:00 -18:00 - Dzień z Sea of Thieves
 • 23 kwietnia, godz. 15:00 - 18:00 Zagrajmy w: Don’t Starve Together
 • 24 kwietnia, godz. 15:00 -18:00 - Dzień dla fanów filmów animowanych Asterix i Obelix
 • 24 kwietnia, godz. 18:00 -22:00 - Sesja Warhammer 2ed
 • 25 kwietnia, godz. 12:00 -15:00 - Porozmawiajmy o: mandze i anime
 • 25 kwietnia, godz. 15:00 - 17:00 - Kalambury rysunkowe
 • 25 kwietnia, godz. 19:00-20:00 - Porozmawiajmy o: Fantastyce
 • 30 kwietnia, godz. 11:00-14:00 - Kalambury oraz Państwa i Miasta
 • 30 kwietnia, godz. 15:00-18:00 - Kalambury Rysunkowe
 • 30 kwietnia, godz. 18:00-21:00 - Zagrajmy w: Talisman: Edycja Cyfrowa

 

 • Topory

Tytuł: Klub Miłośników Gier i Fantastyki Topory zaprasza on-line

Treść: Kwiecień

 • 10.04 13:00-15:00 - Dzień dla fanów „Scooby Doo gdzie jesteś”
 • 10.04 15:00-17:00 - Zagrajmy w: Hearthstone
 • 10.04 17:00-20:00 - Turniej Rocket League
 • 11.04 14:00-17:00 - Turniej League of Legends
 • 11.04 17:00-20:00 - Dzień dla fanów gier video
 • 17.04 13:00-15:00 - Dzień dla fanów Pokemonów
 • 17.04 17:00 -20:00 - Dzień dla fanów Piratów z Karaibów
 • 18.04 12:00 -15:00 Zagrajmy w: Don’t Starve together
 • 18.04 15:00 -18:00 - Dzień z Sea of Thieves
 • 23.04 15:00 - 18:00 Zagrajmy w: Don’t Starve Together
 • 24.04 15:00 -18:00 - Dzień dla fanów filmów animowanych Asterix i Obelix
 • 24.04 18:00 -22:00 - Sesja Warhammer 2ed
 • 25.04 12:00 -15:00 - Porozmawiajmy o: mandze i anime
 • 25.04 15:00 - 17:00 - Kalambury rysunkowe
 • 25.04 19:00-20:00 - Porozmawiajmy o: Fantastyce
 • 30.04 11:00-14:00 - Kalambury oraz Państwa i Miasta
 • 30.04 15:00-18:00 - Kalambury Rysunkowe
 • 30.04 18:00-21:00 - Zagrajmy w: Talisman: Edycja Cyfrowa

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Grafika: teksty na zielonym tle z jasno-zielonymi kwiatami

Ruszają wysłuchania publiczne w sprawie koncepcji nowego budżetu UE w Polsce

Trwają zapisy na serię wysłuchań publicznych dot. projektu Umowy Partnerstwa i poszczególnych programów krajowych przewidzianych w ramach nowego budżetu UE na lata 2021-2027. Pierwsze takie wysłuchanie odbędzie się już 7 kwietnia br. 

Wydarzenie zorganizowane będzie w formule on-line (z wykorzystaniem aplikacji ZOOM Webinar), które uzupełni inne formy konsultacji prowadzone dotychczas przez rząd. 

Będzie również możliwość oglądania wysłuchań bezpośrednio z wykorzystaniem kanałów YouTube i mediów społecznościowych.

Dokładne terminy i zasady udziału w wysłuchaniach.

Uwaga! Zgłoszenia udziału w wysłuchaniach publicznych dotyczą zarówno chętnych do zabrania głosu (Mówców), jak i obserwatorów (Widzów).

 • FE

Spotkanie autorskie on-line z Anną Kamińską

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie on-line z pisarką i dziennikarką Anną Kamińską, autorką bestsellerowych książek m. in.: "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej" (2019), "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" (2017), "Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej" (2017), "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" (2015).

Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia 2021 roku o godz. 14.00, a poprowadzi je Zbigniew Pacho - moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej i dyrektor Biblioteki.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim”. Organizatorami spotkania są DKK działające w Łodzi i województwie łódzkim, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej.

Link do spotkania

 • plakat spotkania on-line

Tytuł: spotkanie on-line z Anną Kamińską

Treść: Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim zapraszają na spotkanie on-line z Anną Kamińską. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Pacho moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej. 8 kwietnia 2021 r. godz. 14.00. Fot. Magda Wiśniewska-Krasińska

Grafika: po prawej stronie zdjęcie Anny Kamińskiej siedzącej na schodach, po lewej tekst zapraszający na spotkanie, na dole logotypy 

 

16. rocznica śmierci Jana Pawła II

16 lat temu odszedł do Domu Ojca Papież Polak - św. Jan Paweł II - niestrudzony pielgrzym, człowiek wyjątkowej wiary, poliglota, miłośnik gór, poeta. 

Jego pontyfikat był wyjątkowy dla kościoła w Polsce i na świecie. Polskę Jan Paweł II odwiedził 9 razy, za każdym razem kierując do swoich rodaków wyjątkowe przesłania, które głęboko zapadały w nasze serca.

Św. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o 21:37. W imieniu mieszkańców Rawy Mazowieckiej kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożył wiceburmistrz Artur Piotrowski.

 • pomnik św. Jana Pawła II w Rawie
 • delegacja miasta składa wiązankę przezd pomnikiem św. Jana...
 • delegacja miasta przed pomnikiem św. Jana Pawła II

9 mln zł na nowy pawilon rawskiego szpitala

Dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Powiat Rawski otrzymał wsparcie finansowe na rozbudowę Szpitala św. Ducha ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 9 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowego bloku operacyjnego oraz oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Starostwo rozpoczęło procedurę wyłonienia wykonawcy inwestycji. Budowa nowego pawilonu ma kosztować około 17 mln zł. 

Deklaracje gmin powiatu

To bardzo potrzebna inwestycja dla mieszkańców całego powiatu, dlatego wszystkie gminy powiatu złożyły deklarację finansowego uczestnictwa w tej inwestycji. Miasto Rawa Mazowiecka również zadeklarowało środki na ten cel. 

Miasto gotowe do współpracy

Władze miasta Rawa Mazowiecka cały czas gotowe są do współpracy i wspierania  rawskiego szpitala. W ubiegłych latach zakupiono sprzęt medyczny do pracowni endoskopii oraz laparoskopu i bezpłatnie użyczyło szpitalowi. Teraz również będzie współfinansowało inwestycję.

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ten dzień ma nam przypominać, że osoby z autyzmem są wśród nas – dzieci, dorośli. Ma zachęcać do zrozumienia, akceptacji i współdziałania z osobami z postawioną diagnozą: autyzm.

Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, przeciwstawianie się dyskryminacji jak i stereotypom dotyczącym osób ze spektrum autyzmu - poprzez zwiększanie wiedzy na temat symptomów, form terapii, miejsc pomocy.

Czym jest autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, który wpływa na rozwój i funkcjonowanie jednostki.  Charakteryzuje się trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji międzyludzkich oraz ograniczonymi wzorcami zachowań i zainteresowań. Określenie „spektrum autyzmu” ma na celu pokazanie w jak różnorodny sposób to zaburzenie wpływa na życie osoby. W spektrum mogą być osoby z trudnościami w porozumiewaniu werbalnym, znacznie obniżonym poziomem samodzielności, funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej oraz te osoby, które nie mają problemów z porozumiewaniem się, zakładające rodziny i podejmujące prace. 

Nasza solidarność

Wyrazem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski. Zachęcamy więc do wyrażenia naszej otwartości, zrozumienia dla tych osób poprzez niebieskie akcenty na przykład w naszym ubiorze. 

 • Życzenia

Dodatkowe patrole w Rawie

Porozumienie podpisane

30 marca Pani Komendant Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej insp. Anna Dyśko i burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla podpisali porozumienie na utworzenie dodatkowych ponadnormatywnych patroli. Patrole policjantów z funkcjonariuszami Straży Miejskiej będą uruchomione już od 1 kwietnia 2021 r., a zakończą się 30 listopada 2021 r. 

Program "Bezpieczne miasta"

Podpisane porozumienie to wynik realizowanego programu ograniczania przestępczości w małych i średnich miastach "Bezpieczne Miasta", a zakładający ścisłą współpracę jednostek samorządu terytorialnego, policji i innych instytucji. Program "Bezpieczne Miasta" wpisuje się w ramowy program "Razem Bezpieczniej", który jest rządowym programem ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań.

Cel porozumienia

Celem podpisanego porozumienia jest poprawa stanu bezpieczeństwa mieszkańców Rawy Mazowieckiej. Miasto przekazało na ten cel 40 tys. zł.

 • burmistrz Piotr Irla przekazuje teczkę z porozumieniem...
 • Pani Komendant prezentuje podpisane porozumienie, obok...
 • burmistrz Piotr Irla i Pani komendant insp. Anna Dyśko z...

"Sposób na Sukces" - konkurs dla przedsiębiorców

Trwa nabór w ogólnopolskim konkursie skierowanym do przedsiębiorców z obszarów wiejskich i z miast do 20 tys. mieszkańców. Jego organizatorem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Konkurs ma na celu promocję przedsiębiorczości, innowacyjnych rozwiązań, działań na rzecz ochrony środowiska oraz na rzecz włączenia społecznego i zmniejszania ubóstwa. Promowane są również przedsięwzięcia zrealizowane z udziałem środków z PROW i innych programów pomocowych.

Wszelkie inicjatywy, które spełniają wymogi regulaminowe, można zgłaszć do końca kwietnia br., a szczegóły konkursu dostępne są na stronie "Sposób na Sukces"

Czytaki w bibliotece – czytanie poprzez słuchanie

W ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rawska biblioteka wzbogaciła się o dwa przenośne urządzenia Czytak Plus i Czytak NPN. Dzięki tym urządzeniom osoby słabowidzące mogą posłuchać i w ten sposób „przeczytać” interesujące ich książki. 

Po dwuletnim projekcie, w którym uczestniczyła rawska biblioteka urządzenia te zostały bezpłatnie przekazane jej na własność. Ponadto Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca, które było koordynatorem projektu udostępniło bezpłatny dostęp do bazy audiobooków zawierających prawie trzy tysiące tytułów. 

Rynek audiobooków czyli książek mówionych jest bardzo bogaty, a dzięki tym urządzeniom stanie otworem dla osób z dysfunkcją wzroku. 

Rocznica śmierci Braci Świderskich

28 marca przypada rocznica śmierci Braci Świderskich ppor. Zdzisława Świderskiego ps. „Mróz", „Zima" i jego brata Jerzego Świderskiego ps. "Jurek". Bracia Świderscy zginęli z rąk niemieckich 28 marca 1942 r. 

Władze i przedstawiciele miasta Rawa Mazowiecka złożyli wiązankę pod obeliskiem z tablicą pamiątkową i oddali hołd poległym.

 • burmistrz Piotr Irla i Zastępca Przewodniczącej Rady...
 • władze i przedstawiciele miasta składją hołd przed...
 • obelisk z tablicą przy wejściu do parku miejskiego, przed...

Jak postępują prace w centrum miasta?

Trwają prace rewitalizacyjne w centrum miasta. Ku końcowi zbliżają się roboty drogowe w ul. ks. Skorupki, Krzywe Koło oraz w ul. Mickiewicza. Po świętach rozpoczną się prace na ul. Warszawskiej.

O szczegółach opowiada burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla

Prośba o zamieszczenie oświadczenia

W odpowiedzi na interwencję dotyczącą rozpowszechniania w internecie obraźliwych treści przez Pana Adama Dziąga skierowanych przeciwko burmistrzowi Rawy Mazowieckiej Piotrowi Irli do Urzędu Miasta wpłynęła prośba Pana Adama o zamieszczenie następującego  oświadczenia na stronie internetowej miasta:

„Przepraszam Pana Piotra Irlę - Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka za naruszenie dóbr osobistych w postaci dobrego imienia, renomy oraz wizerunku poprzez rozpowszechnienie nieprawdziwych informacji oraz zobrazowania ich z wykorzystaniem zdjęcia Pana Piotra Irli w sposób obraźliwy i przy użyciu niecenzuralnego określenia. 
Ponadto oświadczam, że treść dokonanego przeze mnie wpisu nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości i zawiera nieprawdziwe zarzuty.”

Adam Dziąg

 

Szkolenie dla organizacji pozarządowych - dofinansowania z PFRON

Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Instytut Spraw Obywatelskich zapraszają organizacje pozarządowe na śniadanie biznesowe z Centrum Klucz. Już jutro (26 marca) w godzinach 9-11 na platformie Zoom odbędzie się kolejne śniadanie z biznesem społecznym. Tym razem tematem spotkania będą dofinansowania z PFRON. 

Spotkanie odbędzie się on-line. Dane do logowania: Join Zoom Meeting

Meeting ID: 914 5460 2589
Passcode: SMACZNEGO

Światowy Dzień Czytania Tolkiena z Toporami

Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena stowarzyszenie Topory zaprasza na panel dyskusyjny. Dyskusja będzie prowadzona on-line już jutro (25 marca) w godz. 19-21. 

Topory zachęcają do uczestnictwa w wydarzeniu:

„John Ronald Reul Tolkien- pisarz, poeta, wykładowca uniwersytecki, filolog, poliglota, popularyzator literatury fantasy, wizjoner i marzyciel. Człowiek tak wszechstronny jak jego dzieła, które stały się inspiracją dla wielu.
Porozmawiajmy o Waszych początkach przygody z twórczością Profesora, pomówmy o spostrzeżeniach i wyobrażeniach na temat jego światów.
Zasiądźmy zatem do dyskusji, niczym w Ostatnim Przyjaznym Domu, a towarzystwa dotrzymają nam nasi paneliści, których przedstawimy niebawem, zatem śledźcie to wydarzenie uważnie.”

Dyskusja będzie dostępna na fb stowarzyszenia.

Wydarzenie sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji  Obywatelskich na lata 2018-30.

 • plakat Topory

Tytuł: Nasza droga do śródziemia

Treść: Panel dyskusyjny z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena

25 marca 19:00-21:00

Grfaika: granatowo-turkusowo-szare tło, na dole logotypy

Pacynkowa rodzinka promuje czytelnictwo

W Rawie Mazowieckiej wśród najmłodszych czytelnictwo promuje pacynkowa rodzinka. Bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedzały maluchów w przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych z ciekawym przedstawieniem. 

Poniżej relacja od rawskich bibliotekarzy:

„Od czasu gdy w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieszkała pacynkowa rodzinka z Lulą i Kropkiem na czele, możemy powiedzieć tylko jedno – dzieje się! Jeszcze więcej, niż dotychczas.

Pacynki, w towarzystwie wspaniałych cioć bibliotekarek: Agaty Sadowskiej i Anny Kraćkowskiej odwiedziły już kilkanaście grup szkolno-przedszkolnych. Jak wyglądają nasze „lekcje biblioteczne”? Przede wszystkim prowadzimy je na wesoło. To okazja, by maluchy poznały zawód bibliotekarza i dowiedziały się, gdzie warto udać się po ulubione książeczki (a tych w naszym księgozbiorze nie brakuje i każdy znajdzie tu coś dla siebie!). Pokazujemy więc przykładowe tytuły prosto z naszych bibliotecznych półeczek, aby zachęcić dzieciaki do częstego odwiedzania biblioteki. Główną atrakcją spotkania jest oczywiście bajka czytana przez nasze pacynki. Nie brakuje jednak również tematycznych zabaw, malowanek i literackich zagadek. Pamiątką ze spotkania są zdjęcia z naszymi pacynkami. 

- Okazuje się, że mamy wśród dzieciaczków naszych stałych czytelników – mówi Zbigniew Pacho, dyrektor rawskiej MBP. – Bardzo nas to cieszy. Jesteśmy przekonani, że ich koledzy, którzy dopiero dowiedzieli się o istnieniu naszej biblioteki, wkrótce do tego czytelniczego grona dołączą. Dziękujemy dyrekcji poszczególnych placówek oraz fantastycznym paniom wychowawczyniom za zaproszenie i wspaniałą atmosferę podczas zajęć – dodaje dyrektor. 
Nasz wyjazdowy kalendarz zapełnia się w ekspresowym tempie. Co dla nas ważne, zaproszenia otrzymujemy nie tylko z placówek oświatowych na terenie Rawy Mazowieckiej, ale także powiatu rawskiego i ościennych miejscowości. Jeśli Wy też chcecie zaprosić kolorowy, biblioteczny teatrzyk do swojego przedszkola lub szkoły – dajcie tylko znać. Chętnie do Was zawitamy i bajeczkę przeczytamy!”

Obecnie sytuacja epidemiczna w kraju jest na tyle niebezpieczna, że uczniowie klas I-III uczą się zdalnie, a spotkania w większym gronie nie są możliwe. Jednak gdy sytuacja się unormuje, wszystkich zainteresowanych „lekcją biblioteczną” i pojawieniem się pacynkowej rodzinki prosimy o kontakt z biblioteką. 

 

 • dwie pacynki w oknie teatrzyku
 • bibliotekarka z pacynką i książką
 • bibliotekarka z dwiema pacynkami

Bezpośrednia obsługa interesantów w urzędzie zawieszona

Rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii 

Osoby, które chcą załatwić sprawy urzędowe muszą liczyć się ze zmianami w przyjęciach interesantów. To efekt trzeciej fali koronawirusa i wprowadzonych odgórnych obostrzeń. 

Od dzisiaj do odwołania została zamknięta bezpośrednia obsługa interesantów w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka. Urząd jest dostępny dla mieszkańców tylko w wybranych sprawach i po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty. 

Zasady pracy urzędu

 1. Do odwołania Urząd Miasta Rawa Mazowiecka nie przyjmuje interesantów z wyłączeniem sytuacji nadzwyczajnych umówionych wcześniej telefonicznie lub mailowo. Wizyty umówione on-line i wezwania do osobistego stawiennictwa w Urzędzie zostają anulowane. Do odwołania zawiesza się obsługę kasową.
 2. Urzędnicy nie przerywają pracy, sprawy załatwiane są drogą telefoniczną, elektroniczną lub pocztową.
 3. Korespondencja przyjmowana jest  jedynie drogą pocztową i mailowo.
 4. Biuro Podawcze czynne jest w godzinach pracy Urzędu. Wszelkie sprawy prosimy przesyłać: pocztą tradycyjną – wersja papierowa- wysyłka na adres wnioskodawcy, przez ePUAP- wersja elektroniczna- wysyłka przez e PUAP, na adres emailowy urzędu um@rawamazowiecka.pl
 5. Urząd Stanu Cywilnego czynny jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Kontakt (46) 814 47 79, 785 555 976. Wnioski dostępne on-line
 6. Referat Spraw Obywatelskich. Wnioski o wydanie zaświadczeń z zakresu ewidencji ludności, dowodów osobistych będą przyjmowane i realizowane: pocztą tradycyjną – wersja papierowa ‒ wysyłka na adres wnioskodawcy, przez ePUAP – wersja elektroniczna – wysyłka przez ePUAP. W godzinach pracy urzędu pracownicy będą dostępni pod numerami telefonów  46 814 21 80 lub 530 949 000.
 7. W sprawach pilnych prosimy o kontakt z wydziałami merytorycznymi urzędu:

Kontakty - wydziały Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka

 • Wydział Edukacji i Spraw Społecznych: 46 814 37 69,   609 405 148 – Naczelnik Wydziału
 • Wydział Rozwoju i Promocji: 46 814 42 01, 46 814 26 28
 • Straż Miejska: w godzinach pracy urzędu - 986 lub 46 814 44 40, w godzinach 16.00- 22.00  986 lub 601 353 221
 • Wydział Gospodarki Komunalnej: 46 814 34 57, 507 075 216 – Zastępca Naczelnika Wydziału
 • Wydział Finansów i Analiz: 46 814 48 24, 693 222 033 – Skarbnik Miasta
 • Wydział Gospodarki Terenami: 46 814 43 05, 46 814 40 80
 • Biuro ds. Rewitalizacji – 46 814 47 11, wew. 130
 • Sekretariat: 46 814 47 11, 46 814 37 31

Za utrudnienia przepraszamy. O wszelkich zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Niebawem rozpoczną się prace na ulicy Warszawskiej

Od czwartku 25 marca 2021 r. rozpoczną się prace wodno - kanalizacyjne, elektryczne oraz drogowe w obrębie ulicy Warszawskiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Miłą do ul. Łowickiej. Jest to pierwszy etap prowadzący do kompleksowej rewitalizacji Placu Piłsudskiego, która będzie prowadzona w kolejnych miesiącach.

Zanim rozpoczną się roboty na ulicy Warszawskiej, zostanie położona nawierzchnia asfaltowa na ulicy Mickiewicza (od ul. Krakowskiej do ul. Polnej) i ulicy Zamkowej oraz na skrzyżowaniu ulic: Zamkowej, Księdza Skorupki, Krzywe Koło i skrzyżowaniu ulic: Mickiewicza, Miłej, Reymonta.

Z uwagi na zakres prowadzonych prac, prosimy o zwracanie uwagi na organizację ruchu w rejonie ww. ulic i stosowanie się do oznakowania. Dziękujemy za cierpliwość.

 • autor: WRP, data: 2021-03-19
 • ulica Warszawska, w tle kościół pw. NP NMP
 • ulica Warszawska, kierunek na osiedle "Zamkowa Wola"
 • ulica Warszawska, przylegająca do Placu Piłsudskiego, w...

„Pasja Miłości” - wielkopostny koncert

W niedzielę 21 marca 2020 o godz. 19.00 zapraszamy do rawskiego "dużego kościoła" na koncert Beaty Bednarz. Artystka wykona utwory tematycznie związane z okresem Wielkiego Postu i przygotowujące nas na nadejście świąt Wielkiej Nocy. Razem z wokalistką wystąpi Dorota Zaziąbło – kompozytorka, pianistka i aranżerka.

„Pasja Miłości” to pełen refleksji i zadumy koncert z utworami z płyty pod tym samym tytułem. Wśród nich „Golgoto”, „Ludu mój ludu”, „Pasja miłości” czy też „Nowa rodzę się”. Tradycyjne i współczesne pieśni nawiązują do życia i śmierci Jezusa.

Koncert sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka na rok 2020.

Prosimy o  przestrzeganie przepisów związanych z epidemią.

 • koncert Beaty Bednarz, zdjęcie artystki

PLAKAT
Tytuł: koncert Beaty Bednarz
Treść: 21 marca godz. 19.00 w parafii NP NMP w Rawie Mazowieckiej. Pasja Miłości. To pełny refleksji i zadumy koncert z utworami z płyty pod tym samym tytułem. Tradycyjne i współczesne pieśni nawiązują do życia i śmierci Pana Jezusa. Zrodzone z pasji. Szczere słowa utworów przywołują całą paletę emocji, od bólu, smutku, cierpienia do nadziei, wdzięczności i radości.
Koncert zaśpiewa w duecie z Dorotą Zaziąbło (kompozytorką, pianistką i aranżerką).
Koncert sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego na rok 2020. 
Grafika: twarz Beaty Bednarz na granatowym tle, na dole plakatu herb miasta Rawa Mazowiecka i logo Miejskiego Domu Kultury

Konkurs literacki „Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ”

Miejska Biblioteka Publiczna i Komenda Powiatowa Policji w Rawie Mazowieckiej zapraszają do udziału w konkursie literackim „Bo ja lubię BŁYSZCZEĆ”. 

Dla kogo konkurs?

Konkurs adresowany jest do przedszkolaków i uczniów klas 0-III szkół podstawowych. Ma na celu promowanie noszenia elementów odblaskowych, które mają znaczący wpływ na poprawę widoczności na drodze. Głównym celem konkursu jest promowanie używania elementów odblaskowych jako stałego elementu ubioru czy bagażu (torebki, plecaka itp.). Udział w konkursie to ciekawa forma edukacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kształtowania prawidłowych postaw i zachowania dzieci na drodze.  

Wierszyk na konkurs

Konkurs polega na ułożeniu wierszyka zachęcającego do używania odblasków. Może mieć on formę rymowanki lub wiersza białego. Forma dowolna, ważne, aby wpisywał się w temat przewodni słownej zabawy. 
Ważne: autorzy oceniani będą indywidualnie – jedna osoba może zgłosić jeden wierszyk.   

Termin i jak przekazać wierszyk

Organizatorzy czekają na prace do 31 marca 2021 r. 
Można je dostarczyć:

 • drogą mailową pisząc na adres: mbpdzieci@wp.pl 
 • wysyłając przez wiadomość prywatną profilu bibliotecznego MBP Rawa Mazowiecka Oddział dla dzieci 
 • osobiście do siedziby MBP Oddział dla Dzieci mieszczącej się przy ul. Piłsudskiego 9 w Rawie Mazowieckiej.

Nagrody

Autorzy najciekawszych, zdaniem powołanej przez organizatorów komisji, wierszyków - zostaną nagrodzeni. Autorzy najlepszych prac zostaną także zaproszeni do udziału w nagraniu (filmik) promującym noszenie elementów odblaskowych. 

Oświadczenie i zgoda na przetwarzanie danych

Oświadczenie o nieodpłatnym przeniesieniu autorskich praw majątkowych do utworu, klauzula informacyjna dot. RODO oraz druk zgody na wykorzystanie i przewarzanie danych osobowych oraz wizerunku uczestnika na potrzeby promocyjne konkursu dostępne są na  stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 • Bo ja lubię błyszczeć

Tytuł: Bo ja lubię błyszczeć!

Treść: Konkurs literacki promujący noszenie odblasków. Dla przedszkolaków i uczniów klas 0-III. Napisz wierszyk, zgarnij nagrodę. Na prace czekamy do 31 marca.

Grafika: trzy odblaskowe ludziki przechodzą przez przejście dla pieszych, ciemne tło plakatu, u góry logotypy organizatorów: Komedy Powiatowej Policji oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej, u dołu logotypy patronów medialnych

Dwa medale Piotra Kucharskiego

Piotr Kucharski, zawodnik klubu lekkoatletycznego MLUKS Rawa, zdobył dwa medale Halowych Mistrzostw Polski w kategorii M35. 

Na dystansie 60 m Piotrek poprawił rekord życiowy wynikiem 7.43 i zdobył srebrny medal oraz był bezkonkurencyjny na 200 m z rezultatem 23.43 zdobywając złoto.

To 13. i 14. medal Mistrzostw Polski Piotra Kucharskiego, który w kategorii masters (sportowców po 35 roku życia) jest zdecydowanie najbardziej utytułowanym rawianinem. 

Gratulujemy wspaniałych wyników.  

fot. MLUKS Rawa

 • Piotrek Kucharski podczas biegu na bieżni

Rawscy tenisiści z 17. medalami

W ubiegły weekend w hali sportowej Tatar odbyły się Mistrzostwa Województwa Łódzkiego Seniorek i Seniorów w tenisie stołowym. W zawodach tych wzięli udział przedstawiciele klubów z różnych części województwa.

Zawodnicy rawskiego klubu zakończyli rozgrywki z 17. medalami Mistrzostw Województwa Łódzkiego, zdobyli: 6 złotych, 5 srebrnych oraz 6 brązowych medali.

W turnieju gry indywidualnej Seniorek zwycięstwo odniosła Katarzyna Gierach, a w turnieju Seniorów zwyciężył Marcel Błaszczyk.
W grze deblowej Seniorek Kasia Gierach/Paulina Stachecka zajęły 2. miejsce, a w grze deblowej Seniorów najlepiej zaprezentowała się para Jakub Polański/Damian Rybak zdobywając miejsce 1.

Zwycięzcy turnieju indywidualnego Kasia Gierach i Marcel Błaszczyk będą reprezentowali rawski klub w najważniejszych seniorskich zawodach, jakim będą 89. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów, które zostaną rozegrane w Arłamowie. 

Serdeczne gratulacje dla rawskich tenisistów. 

 • autor: Info: J. Polański

fot. MLUKS "Dwójka"

 • gra deblowa Seniorek, klasyfikacja końcowa
 • gra deblowa Seniorów, klasyfikacja końcowa
 • gra indywidualna seniorek, klasyfikacja końcowa
 • gra indywidulana Seniorów, klasyfikacja końcowa
 • gra mieszana Seniorów, klasyfikacja końcowa
 • przedstawiciele najlepszych klubów ligowych w sezonie...

Setne urodziny Pani Genowefy

Chcemy się z Państwem podzielić wspaniałą informacją. Mieszkanka Rawy, Pani Genowefa Kozieł, skończyła 13 marca 100 lat! Z tej okazji Burmistrz Piotr Irla oraz Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska wybrali się z krótką – z racji obostrzeń epidemicznych - wizytą do Pani Genowefy.

„Dziękujemy Pani za optymizm, za postawę wdzięczności za każdy dzień i za każdego spotkanego człowieka. Z całego serca życzymy Pani kolejnych lat w zdrowiu. Jesteśmy dumni, że tworzy Pani z nami naszą rawską społeczność” – takie słowa ze strony rawskich władz miasta padły w trakcie spotkania z Jubilatką. Pani Genowefa przyjęła także kwiaty i urodzinowe prezenty.

Przy tej okazji podzieliła się receptą na długie życie: uśmiech, życzliwość dla drugiego człowieka i miłość do kwiatów. Jubilatka, otoczona ciepłem i serdecznością rodziny i sąsiadów, spędza dni na rozmowach, lekturze prasy i książek. Pani Genowefa wciąż jest ciekawa życia i nowych informacji. W rodzinie znana też jest ze swoich zainteresowań historią.

Szanownej Jubilatce raz jeszcze życzymy dużo sił, odporności i niegasnącego uśmiechu!

 • jubilatka Genowefa Kozieł w swoim pokoju, kwiaty i tort...
 • Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska wręcza bukiet...
 • Burmistrz Piotr Irla wręcza jubilatce list gratulacyjny i...
 • Burmistrz odczytuje list gratulacyjny, w tle jubilatka i...
 • Przewodnicząca Rady Miasta i Burmistrz stoją obok jubilatki
 • Pani Genowefa Kozieł w otoczeniu najbliższej rodziny i...

Elektromobilność - nasza przyszłość

Elektromobilność w Polsce w roku 2020

Rok 2020 zakończył się pozytywnie dla polskiej elektromobilności, nawet biorąc pod uwagę niekorzystną sytuację społeczno-gospodarczą związaną z pandemią. W okresie od stycznia do października 2020 r. sprzedaż samochodów osobowych z silnikami benzynowymi zmniejszyła się o 23%, a z silnikami Diesla o 22%. W tym samym czasie liczba zarejestrowanych samochodów osobowych całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in (tego typu napęd pozwala ładować baterię przy użyciu wtyczki podłączonej do sieci) wzrosła o 108% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Z danych Licznika Elektromobilności wynika, że na koniec 2020 r. w Polsce było zarejestrowanych 18 875 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, z czego 53% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne. 

Dofinansowania, zmiany legislacyjne i kampanie społeczne dot. elektromobilności

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych spodziewa się, że w 2021 r. utrzyma się trend wzrostowy w polskiej elektromobilności. Branża związana z elektromobilnością bardzo liczy na rozszerzenie zakresu dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez, np. wprowadzenie instrumentów dla przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego. 

Oczekiwanym krokiem byłoby także wprowadzenie zmian legislacyjnych adekwatnych do potrzeb rynku elektromobilności. Minister Klimatu i Środowiska poinformował, że w nowej edycji programu Mój Prąd jest rozważane wsparcie dla przydomowych ładowarek aut elektrycznych EV. A jak wiadomo, użytkowanie samochodu elektrycznego jest znacznie tańsze niż spalinowego. 

W ramach kampanii społecznej elektromobilni.pl działa już wirtualna porównywarka oraz kalkulator kosztów ładowania. Wirtualna porównywarka pozwala na zestawienie i ocenę wybranych modeli samochodów elektrycznych i hybrydowych pod względem ceny i właściwości. Kalkulator kosztów ładowania pokazuje koszt przejechania 100 km w zależności od typu ładowania na stacji ogólnodostępnej według taryf operatorów. Aby otrzymać dane dla konkretnego samochodu, należy wpisać markę, model i wersję auta.  

Wsparcie WFOŚiGW dla prowadzących działalność gospodarczą

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, możliwe jest uzyskanie wsparcia ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dofinansowanie w formie pożyczki może zostać udzielone na zakup pojazdów samochodowych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy prawo o ruchu drogowym  wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania lub energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nich ogniwach paliwowych lub pojazdów samochodowych zasilanych CNG lub LPG. Więcej informacji na temat dofinansowania można uzyskać w WFOŚiGW w Łodzi pod numerem telefonu 42 66 34 118.

Elektromobilność – nasza przyszłość

Biorąc pod uwagę, że rozwiązania z dziedziny elektromobilności  wpływają na ochronę klimatu, poprawę warunków życia i zdrowia oraz rozwój gospodarczy, warto rozważyć ich zastosowanie w codziennym życiu. 

Trwa dobra passa rawskich tenisistów

Natan, Kasia i Eliza z awansem na kolejne zawody

Po długiej przerwie w Moszczenicy w II WTK Żaków wystąpili najmłodsi rawscy tenisiści: Patryk Gierach i Natan Błaszczyk. Rawscy zawodnicy spotkali się w finale turnieju. Zwycięstwo odniósł Natan i będzie reprezentował Rawę Mazowiecką w II GPP Żaków w dniach 17-18 kwietnia w Krakowie. 

W Moszczenicy rozegrano również Młodzieżowe Mistrzostwa Województwa Łódzkiego. W turnieju wystąpili: Katarzyna Gierach, Eliza Brzęczek oraz Paweł Nowacki. W kategorii Kobiet zwyciężyła Kasia, która pokonała w finale klubową koleżankę - Elizę. Dziewczęta będą reprezentowały rawski klub w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w dniach 27-30 maja 2021 r.

Srebrny Marcel

Kolejny tenisowy turniej - 2 Grand Prix Polski Kadetek/ów w tenisie stołowym – odbył się w Krakowie. Rawski team reprezentował Marcel Błaszczyk, dla którego był to pierwszy turniej w nowej kategorii wiekowej. Marcel uległ w finale turnieju zawodnikowi Dojlidy Białystok Alanowi Kulczyckiemu i zajął wysokie, drugie miejsce w turnieju. 

Rawskim tenisistom gratulujemy wspaniałych występów i życzymy kolejnych sukcesów sportowych.

 • autor: Info: J. Polański

fot. MLUKS "Dwójka"

 • Klasyfikacja końcowa II GPP Kadetów
 • Klasyfikacja końcowa II WTK Żaków
 • Rawska ekipa na turnieju w Moszczenicy

Dewastacja stacji rowerowej

Zbliża się sezon rowerowy. Niestety, dla niektórych jest to okazja do utrudnienia miłośnikom jednośladów przygotowania sprzętu do jazdy i skorzystania z ogólnodostępnej infrastruktury. 

Mamy do czynienia z kolejnym aktem wandalizmu. Tym razem została zniszczona stacja rowerowa w parku, przy ulicy Fawornej od strony zalewu. Apelujemy i prosimy – jeżeli jesteście świadkami niszczenia wspólnego mienia, zgłoście to do naszej Straży Miejskiej lub na policję.

Przypominamy nr telefonu alarmowego do Straży Miejskiej - 986 (czynny w godzinach pracy Straży Miejskiej). Dyżurny telefon Straży Miejskiej w godzinach 8:00-16:00 to 46 814 44 40, w godzinach 16:00-22:00 - tel. 601 35 32 21.

 • zniszczona stacja rowerów, przecięte kable, brak narzędzi
 • zniszczona stacja rowerów, przecięte kable, brak narzędzi

Najlepsze życzenia dla Pań!

 • gerbery i płatki kwiatów, życzenia dla Pań od burmistrza i...

Klub Miłośników Gier i Fantastyki zaprasza

Jak co miesiąc, stowarzyszenie Topory przygotowało bogatą i tematycznie różnorodną ofertę spotkań na marzec. Ci, którzy lubią spędzać wolny czas wśród pasjonatów gier i fantastyki, z pewnością będą zadowoleni z programu. Ze względów epidemicznych, zajęcia wciąż odbywają się w formule on-line.

 

 • program zajęć Klubu Miłośników Gier i Fantastyki na...

Archeologowie przystąpili do prac na Placu Piłsudskiego

W tym tygodniu prace wykopaliskowe na Placu Piłsudskiego rozpoczęli archeologowie. Prace związane są z realizacją projektu rewitalizacji naszego miasta. Teren robót znajduje się pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Odkrycia archeologiczne z ubiegłego roku pokazały, że obecny Plac Piłsudskiego kryje zabytkowe obiekty, sięgające czasów średniowiecznego miasta lokacyjnego. Na tym etapie realizacji projektu rewitalizacyjnego przewidziano kolejne dwa stanowiska archeologiczne. Zostały one wytyczone w oparciu o mapę centrum, sporządzoną na początku XIX w.

Drapieżniki znów przybyły z pomocą

Znane już z poprzednich lat trio: jastrzębica Major oraz myszołowce: Tori i Trol na zmianę patrolują rawski park, skutecznie płosząc gawrony. Swoją pracę będą wykonywać przez 2 tygodnie. Jak podkreśla ich opiekun, pan Mateusz, metoda sokolnicza jest najmniej inwazyjnym sposobem na rozwiązanie problemu obecności gawronów. Krukowate nie tylko przeszkadzają odwiedzającym park w odpoczynku i codziennym korzystaniu z tego terenu, ale odchody gawronów mają też szkodliwe działanie na rośliny.

Cykliczne wizyty sokolnika, powtarzane w terminach uzgodnionych z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Łodzi, zniechęcą gawrony do zakładania gniazd i bytowania w naszym parku. Będzie to z korzyścią dla mieszkańców i ekosystemu parku.

 • myszołowiec na tle parku
 • myszołowiec siedzący na ramieniu opiekuna, w tle drewniana...
 • myszołowiec siedzący na poręczy mostu w parku

Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele władz miasta, z burmistrzem Piotrem Irlą i przewodniczącą Rady Miasta Grażyną Dębską, złożyli kwiaty pod tablicą Danuty Siedzikówny "Inki" - patronki rawskiego domu kultury.

Data 1 marca upamiętnia egzekucję członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. To tragiczne wydarzenie miało miejsce dokładnie 70 lat temu, w więzieniu na warszawskim Mokotowie. W 2011 roku ustanowiono dzień 1 marca świętem państwowym, w którym oddajemy hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

 • wieńce pod tablicą pamiatkową Danuty Siedzikówny "Inki",...
 • burmistrz Piotr Irla składa biało-czerwone kwiaty pod...
 • hołd żołnierzom niezłomnym poprzez skłonienie głowy...
 • delegacja władz miasta przed tablicą pamiątkową Danuty...

Koncert z okazji Dnia Kobiet

Już niebawem zaprosimy Panie na koncert do Miejskiego Domu Kultury. Będzie to koncert z cyklu "Burmistrz Miasta zaprasza", a okazją będzie Dzień Kobiet. 

Bilety na koncert w cenie 10 zł do nabycia w kasie MDK od poniedziałku 1 marca 2021 r. od godz. 16.00.
Koncert Women & Sax w wykonaniu: Łukasz Ludwicki Sax, DJ Kuba Król odbędzie się w sali widowiskowej MDK 8 marca o godz. 18.

Ze względu na ograniczenia wynikające z obowiązujących obecnie obostrzeń dotyczących instytucji kultury na koncert dostępnych jest 150 biletów (połowa miejsc siedzących).Pamiętajmy jednak o rygorze sanitarnym: zakrywaniu ust i nosa maseczką oraz zakazie konsumpcji. 

 

 • Grafika: na szarym tle żółta i czerwona wstęga, logotypy...

Tytuł: Women & Sax

Treść: Dzień Kobiet 2021, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla zaprasza
Łukasz Ludwicki Sax, DJ Kuba Król
08/03/2021, godz. 18.00, sala widowiskowa mdk, bilet 10 zł

Grafika: na szarym tle żółta i czerwona wstęga, logotypy miasta i MDK

Śniadanie z biznesem społecznym on-line

Rawskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi zapraszają na kolejne śniadanie z biznesem społecznym on-line. Temat spotkania: Bo do tanga trzeba dwojga. Spotkanie odbędzie się w piątek 26 lutego 2021 r. w godz. 9.00 - 11.00

Program śniadania w dniu 26 lutego 2021 r.

 • porozmawiamy o tym, po co nam są partnerstwa w ekonomii społecznej?
 • zastanowimy się, czy jest Ci potrzebne partnerstwo lokalnie i kto mógłby być Twoim partnerem?
 • pokażemy przykłady partnerstw, jakie funkcjonują w Polsce
 • zapytamy o Wasze plany związane z pozyskaniem dotacji na miejsca pracy w Waszych przedsiębiorstwach
 • powiemy o możliwości pozyskania dotacji na miejsca pracy.

Dla kogo są śniadania?

Śniadania są dla tych, którzy są zawsze, ale i dla nowych osób chcących zmierzyć się z przygodą, jaką jest prowadzenie własnej firmy społecznej.

 • dla przedsiębiorców społecznych,
 • dla liderów organizacji prowadzących działalność ekonomiczną (odpłatną i/lub gospodarczą),
 • dla tych, co dopiero planują założenie firmy społecznej.

Co możesz zyskać biorąc udział?

 • niemedialną wiedzę o sytuacji w regionie
 • wiedzę o tym, jak radzą sobie inni
 • kontakty z przedsiębiorcami z regionu, a wraz z kontaktami szanse na nowe zlecenia, wspólne projekty czy wspólne radzenie sobie z wyzwaniami
 • ulgę, że nie muszę być dłużej sam/a w kryzysie
 • szybki dostęp do wiedzy o pieniądzach krążących w ekonomii społecznej.

Link do śniadania
Meeting ID: 931 3976 5453
Passcode: SMACZNEGO

 • kubek kawy na talerzyku, obok łyżeczka

Tytuł: Bo do tanga trzeba dwojga – partnerstwo w ekonomii społecznej

Treść: śniadanie z biznesem społecznym online, piątek, 26.02, godz. 9.00
Tematy:

 •  Po co nam partnerstwo?
 • Przykłady partnerstw z Polski.
 • Co u kogo i co komu potrzeba?

Grafika: kubek kawy na talerzyku, łyżeczka

Dzień Kota w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Czy koty mogą promować czytelnictwo? W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie z pewnością tak. A w jaki sposób? Przeczytajcie relację z biblioteki:

„We wtorek, 17 lutego przez cały dzień mieliśmy kota na punkcie… kota! Każda forma promowania czytelnictwa, naszym zdaniem, jest dobra. Dlatego też postanowiliśmy wykorzystać do tego celu miłe święto miauczących czworonogów. Pojawił się u nas sam Don Kotleone (zbieżność nieprzypadkowa!) z propozycją nie do odrzucenia dla naszych Czytelników. Chcecie wiedzieć jaką? Zajrzyjcie na nasz facebook’owy profil MBP.

Przygotowaliśmy też filmik dla najmłodszych – specjalne wydanie „Chodź, opowiem Ci bajeczkę”. Zaproponowaliśmy historię jednego z najbardziej znanych bajkowych kotów – Kota w butach – do obejrzenia na profilu fb MBP. 

Nie zabrakło oczywiście kocich, książkowych polecanek. W wypożyczalni dla dorosłych przygotowaliśmy także tematyczną wystawkę. Chętni mogli zabrać książkę o kocie lub z kotem w tytule do domu. 
Dziękujemy za wspólną zabawę i piękne zdjęcia kotów, którymi podzielili się z nami nasi kochani Czytelnicy. 
Niebawem kolejne czytelnicze akcje. Warto śledzić nasz profil i stronę. Do zobaczenia w bibliotece!”

fot. MBP

 • Stos książek z tytułami zawierającymi wyraz kot
 • Książki na tle regału, żywy kot siedzi na książce
 • Książki dla dzieci z kocimi bohaterami

Walentynki w bibliotece - #ZakochajsięwCzytaniu

Miesiąc luty w Miejskiej Bibliotece Publicznej mija w walentynkowych i serduszkowych klimatach. Co się działo i jakie plany mają bibliotekarze w relacji poniżej:
   
"Po udanych feriach i wspólnym świętowaniu Dnia Babci i Dziadka przyszła pora na święto miłości. W naszej bibliotece obchodziliśmy je już od piątku, 13 lutego. Oddział dla dzieci przystroiły czerwone baloniki w kształcie serduszek, które unosiły się nad regałami pełnymi książek. Na małych czytelników czekały serduszkowe lizaczki i biblioteczne zakładki.

Wyjątkową niespodzianką był spektakl teatralny Teatru Arlekin. Urocze przedstawienie „O księciu nieśmiałym i śmiałej księżniczce” cieszyło się dużym zainteresowaniem widzów. Można było obejrzeć oczywiście on-line. Bibliotekarki przygotowały także książkowe, tematyczne polecanki. Klub Przyjaciół Misia Uszatka także działa w tym miesiącu w miłosnych klimatach. Do „Uszatkowego Pudełka” trafiają pokolorowane przez dzieci serduszka. Czekamy również na serduszkowe prace plastyczne. Wszystkie buźki walentynkowych kotków zostaną pod koniec lutego zaprezentowane na bibliotecznej wystawie. 

Nie zapomnieliśmy również o naszych dorosłych czytelnikach. Na nich czekały czekoladowe serca, a także nasze biblioteczne zakładki do książek. Na naszym facebook’owym profilu już od początku lutego polecaliśmy najlepsze literackie #RomanseWszechczasów. W wypożyczalni natomiast przygotowaliśmy wystawkę książek z czerwonymi okładkami. Codziennie zmieniała ona swoją formę, ponieważ nasi czytelnicy chętnie zabierali wybrane pozycje do domu. Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia w bibliotece!” 

fot. A. Kraćkowska

 • balony w kształcie serc w bibliotece, regały z książkami
 • balony w kształcie serc w bibliotece
 • czekoladowe serduszko w czerwonym papierku
 • dyrektor biblioteki z czerwonymi balonami w bibliotece
 • książki z czerwonymi okładkami
 • zakładki do książek, serduszka w czerwonych papierkach

Sax & Valentines - koncert na żywo

Pierwszy raz od wielu tygodni zapraszamy na koncert na żywo w rawskim domu kultury! Okazją są Walentynki i kończący się po mału karnawał. Sobotni wieczór pełen nastrojowych, ale i radosnych rytmów zapewni duet Łukasz Ludwicki - saksofon i DJ Kuba Król.

Koncert Sax & Valentines zaplanowany jest na 13 lutego, na godz. 19.00. Organizator, czyli Miejski Dom Kultury przypomina, że zgodnie z rządowymi wytycznymi, sala widowiskowa może być wypełniona w połowie, więc liczba miejsc jest ograniczona. Warto się pospieszyć! Cena biletu - 10 zł.

DJ KUBA KRÓL
Kuba to perfekcjonista, którego sety to prawdziwy wulkan energii! Muzyczną przygodę rozpoczął 9 lat temu w Zamościu. Od 6 lat występuje jako rezydent kilku prestiżowych miejsc na terenie Warszawy, m.in. Ritual Club, Capitol Club, STIXX Bar&Grill, Opera. Niestraszne są mu również podróże po całej Polsce. Często odwiedza kluby w innych miastach, szczególnie w Łodzi. Fundamentem w jego setach jest muzyka house’owa, ale nie brakuje tam również RnB, popu czy ciekawych remixów klasyków.

ŁUKASZ LUDWICKI
Z saksofonem związany od szczęśliwych 15 lat. Kiedy zaczął przygodę z muzyką? Tego nie pamiętają nawet najstarsi górale. Laureat wielu konkursów i festiwali muzycznych w całym kraju. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu oraz magister Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuki Muzycznej. Od lat na scenie eventowej oraz klubowej. Swobodnie porusza się w wielu gatunkach muzycznych od jazzu po house. Ceni sobie soczyste brzmienie i uwielbia pozytywne wibracje na parkiecie, które są nieodzowną częścią wszystkich jego występów LIVE.

 • duet Łukasz Ludwicki i dj Kuba Król na scenie; konsola...
 • Sax & Valentines, wstążka ułożona w kształcie serca

Wydłużony termin naboru na rachmistrzów spisowych

Do wtorku 16 lutego przyjmowane są oferty na rachmistrzów w ramach Narodowego Spisu Powszechnego. Kryteria naboru pozostają niezmienione. Przypominamy je niżej.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki: 

 • mieć ukończone 18 lat,
 • cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
 • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
 • posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. 

Dokumenty zawarte w zamkniętej kopercie z podanym imieniem, nazwiskiem i adresem zwrotnym kandydata oraz z dopiskiem: „Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych”, należy składać osobiście w siedzibie Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka – Biuro Podawcze na parterze budynku przy Pl. Marszałka Piłsudskiego 5 lub za pośrednictwem: poczty elektronicznej na skrzynkę e-mailową Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka um@rawamazowiecka.pl, platformy ePUAP: /kb5177yoql/skrytka albo operatora pocztowego, w tym m.in. Poczty Polskiej, firm kurierskich.

Regulamin naboru rachmistrzów spisowych wraz z wymaganymi formularzami znajduje się w załącznikach. Przed zgłoszeniem swojej kandydatury prosimy o szczegółowe zapoznanie się z zamieszczonymi materiałami.

 • informacja o przedłużeniu terminu naboru na rachmistrzów,...

Nabór na rachmistrzów spisowych przedłużony do 16 lutego!

Trwa nabór na rachmistrza do narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Zgłoś się do urzędu gminy!

GUS NSP 2021

Nowy stół operacyjny dla rawskiego szpitala

Miasto Rawa Mazowiecka zakupiło stół operacyjny (wraz z wyposażeniem) HyBase 6100 na blok operacyjny Szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Dzisiaj odbyło się przekazanie sprzętu.

Stary stół operacyjny miał ponad 30 lat i od 10 lat czekał na wymianę. Dzięki zakupowi stołu operacyjnego poprawi się komfort pracy personelu medycznego na bloku operacyjnym, jak również komfort operowanych pacjentów.

Zakupiony przez Miasto stół operacyjny został nieodpłatnie użyczony rawskiemu szpitalowi. Wartość zakupu - 97 352,28 zł.

Możliwości techniczne nowego stołu operacyjnego można obejrzeć na kanale YouTube.

 • władze miasta, powiatu i dyrekcja szpitala przy stole...
 • burmistrz miasta i dyrektor szpitala podpisują umowę...
 • przekazanie podpisanych umów przez burmistrza i dyrektor...
 • personel szpitala z nowym stołem na tle bloku operacyjnego
 • stół operacyjny w sali operacyjnej, trzy panie w...
 • stół operacyjny w sali operacyjnej rawskiego szpitala

Złoto Igora Łuczyńskiego

Igor Łuczyński, trenujący w MLUKS RAWA, odniósł swój pierwszy sukces w zawodach mistrzowskich Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W trakcie halowych Mistrzostw Województwa Młodzików wywalczył złoto na dystansie 60 m z wynikiem 7.40. 
To rekord życiowy Igora i obecnie piąty wynik w kraju, w kategorii młodzików (13 i 14 lat).

Trener naszego młodego sprintera Jarosław Wasiak podkreśla, że Igor nie miał sobie równych już w eliminacjach, w których uzyskał rezultat 7.45. W finale pobiegł jeszcze szybciej, wyprzedzając kolejnego rywala o niemal 0,4 sekundy. 

Gratulujemy Igorowi i trenerowi. Życzymy dalszych sukcesów!

 • Igor Łuczyński ze złotym medalem, w tle hala sportowa %3
  fot. MLUKS Rawa

Podziękowania dla dyrektora Kotusińskiego

29 stycznia Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska i Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla uroczyście pożegnali odchodzącego na emeryturę dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji Tadeusza Kotusińskiego.

Władze miasta podziękowały dyrektorowi za dotychczasową pracę oraz zaangażowanie i rzetelność w wypełnianiu obowiązków. Dyrektor otrzymał pamiątkowy grawer z życzeniami zasłużonego odpoczynku oraz realizacji wszelkich planów na emeryturze.

 • władze miasta przekazują dyrketorowi pamiątkowy grawer
 • dyrektor odbiera pamiątkowy upominek, gabinet burmistrza...
 • przewodnicząca, burmistrz i były dyrektor z upominkiem,...

Bezpłatne badania mammograficzne

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka i NZOZ Medica w Łodzi zapraszają na bezpłatną mammografię w technologii cyfrowej.

Mammografię mogą wykonać kobiety od 50 do 69 lat, które w ciągu 2 lat (24 miesięcy) nie wykonywały bezpłatnego badania w tym zakresie. Badania będą wykonywane 12 lutego 2021 r. w godz. 9-17 przy Miejskim Domu Kultury, ul. Krakowska 6c.

Zapisy pod nr tel. 42 254 64 10, 517 544 004, on-line: medica.org.pl

 • do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer PESEL i numer telefonu,
 • kobiety nieobjęte badaniem profilaktycznym – badanie płatne 80 zł.
 • plakat informujący o dacie i miejscu mammografii, kobieta...

Tytuł: Bezpłatna mammografia

Treść: zapisy i infolinia: 42 254 64 10, 517 544 004, on-line: medica.org.pl
Zapraszamy na badania piersi w technologii cyfrowej kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat (24 m-cy) nie wykonywały bezpłatnego badania.
Kobiety nieobjęte programem profilaktycznym – badanie płatne 80 zł.
Do rejestracji proszę przygotować nr PESEL i nr telefonu
12 lutego (piątek) 2021, Rawa Mazowiecka, 9-17 przy Miejskim Domu Kultury

Grafika: szkic kobiety badającej pierś na różowym tle

Szczepimy się przeciw COVID-19

Szczepienie przeciw covid-19 nie jest obowiązkowe, jednak im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. 

Jak się zgłosić na szczepienie? Wskazówki dla mieszkańców.
Masz 70 – 80 lat i chcesz zapisać się/zarejestrować na szczepienie. W tym celu możesz:
• zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989,
• skontaktować się z wybranym punktem szczepień - w Rawie Mazowieckiej są to wszystkie przychodnie POZ,
• zapisać się poprzez e-rejestrację.
Żeby zapisać się na szczepienie w ten sposób, trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.

Pamiętaj, że możesz wybrać dowolny punkt szczepień, niekoniecznie najbliższy. Nie obowiązuje rejonizacja i nie musisz być pacjentem przychodni, do której się zapisujesz na szczepienie. 

Urząd Miasta Rawa Mazowiecka zapewnia dowóz do punktów szczepień na terenie miasta dla mieszkańców, tel. 785 555 410  w godz. 8.00 – 15.00 od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem osób leżących, które dowozi transport sanitarny), mogą z niego skorzystać:
• osoby niepełnosprawne, tj. posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
• osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Jeśli masz mniej niż 70 lat
Najpierw zaszczepieni zostaną seniorzy. Dlatego teraz jeszcze nie możesz się umówić na szczepienie, ale możesz zgłosić chęć zaszczepienia się. Informacje na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie

Gdzie można zaszczepić się w Rawie Mazowieckiej?

Punkty szczepień w Rawie Mazowieckiej:
• SP ZOZ, ul. Niepodległości 8, tel. 46 307 00 48,
• NZOZ Centrum Medyczne Verbena, ul. Krakowska 9, tel. 691 031 888  
• Przychodnia Rodzinna Malwa, ul. Kościuszki 1, tel. 46 814 35 12, 
• NZOZ Raw-Medica, ul. Słowackiego 68, tel. 46 814 40 12, 46 814 72 00, 
•  NZOZ Remedium, ul. Polna 2b, tel. 46 814 54 77. 

W razie pytań lub wątpliwości: skontaktuj się z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19: 989, skorzystaj z wideoczatu na stronie gov.pl/szczepimysie, wyślij pytanie na adres szczepionki@nfz.gov.pl. Szczegółowe informacje można też znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus oraz https://www.gov.pl/web/szczepimysie

 • Szczepionka przeciw covid-19
 • Szczepienie
 • Szczepionkę przeciw covid-19 przyjmuje dr Komorowski

NSP 2021 - nabór na rachmistrzów spisowych

Trwają prace organizacyjne do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Spis rozpocznie się 1 kwietnia br. W związku z tym Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka - Gminny Komisarz Spisowy w Rawie Mazowieckiej ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych.

Oferty można składać w terminie od 1 lutego 2021 do 9 lutego 2021 r.  Dla miasta Rawa Mazowiecka zostanie wyłonionych 7 rachmistrzów.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki: 

 • mieć ukończone 18 lat, 
 • cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
 • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
 • posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, 
 • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. 

Dokumenty zawarte w zamkniętej kopercie z podanym imieniem, nazwiskiem i adresem zwrotnym kandydata oraz z dopiskiem: „Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych”, należy składać osobiście w siedzibie Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka – Biuro Podawcze na parterze budynku przy Pl. Marszałka Piłsudskiego 5 lub za pośrednictwem: poczty elektronicznej na skrzynkę e-mailową Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka um@rawamazowiecka.pl, platformy ePUAP: /kb5177yoql/skrytka albo operatora pocztowego, w tym m.in. Poczty Polskiej, firm kurierskich.

Dokładna informacja oraz regulamin naboru rachmistrzów spisowych wraz z pozostałymi wymaganymi formularzami znajduje się w załącznikach poniżej. Przed zgłoszeniem swojej kandydatury prosimy o szczegółowe zapoznanie się z zamieszczonymi materiałami.

 • data: 2021-01-27

Śniadanie z biznesem społecznym

Organizacje pozarządowe i przedsiębiorców społecznych zapraszamy na śniadanie online - 29 stycznia (piątek) od godz. 9.00.

2021 – rok nowych szans - to temat przewodni pierwszego w tym roku śniadania z biznesem społecznym. Tym razem duża dawka informacji na temat nowych możliwości pozyskania pieniędzy na rozwój swojego biznesu.

W programie m.in.: pieniądze na inwestycje i miejsca pracy oraz dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej. Dobrym duchem spotkania będzie Piotr Wypych, od niedawna członek załogi Centrum KLUCZ.

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy https://zoom.us/j/91454602589?pwd=V0xVWVZ1WVVnZlZ0dkpxd1lJVDBIdz09

Meeting ID: 914 5460 2589, Passcode: SMACZNEGO

 • plakat informujący o spotkaniu online

Tytuł: 2021 – rok nowych szans
Treść: śniadanie z biznesem społecznym online, piątek 29.01, godz. 9
Tematy:

 • pieniądze na inwestycje i miejsca pracy
 • dotacje na uruchomienie dz. gospodarczej
 • nie(śmieszne) żarty prowadzącej

Grafika: w tle kubek kawy z pianką i cynamonem

Stypendia sportowe przyznane

Już po raz dziesiąty zostały przyznane stypendia zawodnikom, osiągającym wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym i krajowym współzawodnictwie sportowym. W tym roku komisja stypendialna przyznała stypendia sportowe dwudziestu jeden zawodnikom i zawodniczkom. 

Wśród stypendystów znaleźli się medaliści Mistrzostw Polski zawodów makroregionalnych i wojewódzkich: Wiktoria Wrzosek, Marcel Błaszczyk, Katarzyna Gierach i Szymon Puchalski reprezentujący klub MLUKS Dwójka -  trener Zbigniew Bajan. 
Maciej Budziński, Magdalena Ciołak, Mario Barra Strzemiński, Barbara Woźniak reprezentanci Klubu MLUKS Rawa -  trener Jarosław Wasiak.
Martyna Gasińska, Mikołaj Sitarek, Paweł Krajewski - klub RKK Kiokushinkai – trener Marcin Kopczyński. Pływacy - Roxana Mydłowska i Jan Kumanowski klub sportowy Raw – Swim - trener Piotr Zimecki.

Stypendia otrzymali również zawodnicy trenujący w klubach sportowych poza Rawą Mazowiecką. Są wśród nich: pływak - Adrian Jastrzębski reprezentant KS Wodnik Radom członek Kadry Polski osób niepełnosprawnych; lekkoatletki – Aleksandra Karolczuk, Martyna Karolczuk, Julia Modelewska, Iga Niezgoda i Aleksandra Kuba - klub LUKS Boguszyce - trenerka Elżbieta Majcher. Michał Budziński reprezentant KS Lechia Tomaszów Mazowiecki – piłka siatkowa oraz Kuba Kwapiś repezentant GKTS Gorzovia – tenis stołowy.

Wśród rawskich stypendystów znajdują się zawodnicy objęci szkoleniem centralnym. Są to medaliści mistrzostw Polski: tenisista stołowy - Marcel Błaszczyk, lekkoatleci – Maciej Budziński i Magdalena Ciołak oraz Adrian Jastrzębski medalista Mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych.

Ogółem za sukcesy w roku 2020 przyznano stypendia sportowe na kwotę 24 100 złotych. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym sportowcom i ich trenerom oraz życzymy jeszcze większych sukcesów w kolejnych startach.

 

158. rocznica Powstania Styczniowego

Dziś przypada 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji przedstawiciele Miasta Rawa Mazowiecka, Starostwa Powiatowego, Gminy Rawa Mazowiecka Związku Kombatantów i Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku ku czci powstańców styczniowych na rawskim cmentarzu.

 • obelisk powstańców styczniowych na rawskim cmentarzu, z...
 • delegacja składa wiązankę pod obeliskiem powstańców
 • delegacja władz gminy przed pomnikiem powstańców
 • delegacja władz miasta przed pomnikiem powstańców
 • delegacja składa hołd poległym powstańcom
 • pomnik powstańców styczniowych, wiązanki biało-czerwone i...

Program dla organizacji pozarządowych

Za niespełna 2 miesiące (17 marca br.) rozpocznie się nabór wniosków do programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Program skierowany jest do organizacji pozarządowych, które mogą ubiegać się o środki w 4 obszarach tematycznych:

 • Ochrona praw człowieka
 • Działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu
 • Budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym
 • Wsparcie rozwoju sektora społecznego 

Szczegóły dotyczące Programu znajdują się na stronach internetowych pod adresami:
https://aktywniobywatele-regionalny.org.pl/
https://frdl-lodz.pl/projekty/program-aktywni-obywatele-fundusz-regionalny-wojewodztwo-lodzkie-i-mazowieckie 

Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny realizuje konsorcjum w składzie: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (lider), Fundacja Edukacja dla Demokracji i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG. Jego budżet to 23 miliony euro.

Oprócz konkursów grantowych przeprowadzone zostaną również działania edukacyjne zwiększające kompetencje osób związanych z sektorem społecznym.

 • data: 2021-01-22

Życzenia dla naszych Babć i Dziadków

Dzisiaj, wnuczęta składają najlepsze życzenia ukochanym Babciom. Jutro, to Dziadkowie usłyszą słowa podziękowania i serdeczności.

My też, w imieniu burmistrza Piotra Irli, życzymy Wam - Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie – wszystkiego dobrego, a przede wszystkim zdrowia i pogody ducha. Dajecie wnukom to, co najważniejsze – bezinteresowną miłość, troskę, swój czas i mądre rady. Za to gorąco dziękujemy!

Samych pięknych, słonecznych dni – takich jak dziś ❤️☀️

 • bukiet kolorowych kwiatów z sercami

Dyżury psychologa w 2021 r. - harmonogram

Zachęcamy mieszkańców Rawy, którzy borykają się z problemem uzależnienia bądź przemocy domowej, do skorzystania z pomocy psychologa. Poniżej przedstawiamy harmonogram dyżurów specjalisty na cały rok. Psycholog będzie udzielał wsparcia potrzebującym osobom w każdy czwartek, w godzinach 17.15 - 20.15. Konsultacje odbywają się w pokoju nr 5 urzędu miasta, Plac Piłsudskiego 5.

Najbliższy dyżur psychologa - już w czwartek, 21 stycznia.

76. rocznica oswobodzenia Rawy

17 stycznia 2021 r. obchodziliśmy 76. rocznicę oswobodzenia Rawy Mazowieckiej z rąk niemieckich. Z tej okazji delegacje: Miasta Rawa Mazowiecka, Starostwa Powiatowego, Związku Kombatantów i Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej złożyły hołd mieszkańcom Rawy, którzy wówczas zginęli.

 • delegacja kombatantów z wieńcem na cmentarzu przed...
 • władze miasta Rawa Mazowiecka po złożeniu wiązanki, oddają...
 • delegacja Starostwa Powiatowego z wieńcem przed pomnikiem...
 • delegacja Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej...
 • pomnik ofiar II wojny światowej i pomnik AK na cmentarzu...
 • pomnik ofiar II wojny światowej z oddali

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19

Szanowni Państwo, rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw covid-19. Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

 • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
 • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco. 

Na szczepienie można zapisać się na kilka sposobów:

 • przez specjalną, bezpłatną infolinię 989,
 • przez swoje Internetowe Konto Pacjenta dostępne na https://pacjent.gov.pl/,
 • kontaktując się z wybranym punktem szczepień,

Uwaga! Istnieje możliwość zaszczepienia się w innym punkcie lub w innym mieście, informacje na stronie https://pacjent.gov.pl/ lub nr tel. 989.

Dowóz osób niepełnosprawnych oraz mających trudności w dotarciu do najbliższego punktu szczepień zapewnia mieszkańcom Rawy Mazowieckiej Urząd Miasta, kontakt tel. 785 555 410 czynny w godz. 8-15 w dni robocze.

Punkty szczepień w Rawie Mazowieckiej: 

 • Samodzielny Publiczny ZOZ, ul. Niepodległości 8, tel. 46 307 00 48,
 • NZOZ Centrum Medyczne Verbena, ul. Krakowska 9, tel. kom. 691 031 888,
 • Przychodnia Rodzinna „Malwa”, ul. Kościuszki 1, tel. 46 814 35 12,
 • NZOZ „Raw-Medica” s.c., ul. Słowackiego 68, tel. 46 814 40 12, 46 814 72 00,
 • NZOZ „Remedium” s.c., ul. Polna 2b, tel. 46 814 54 77.

Ferie zimowe 2021 w Rawie

W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbyły się w jednym terminie i trwały od 4 do 17 stycznia 2021 roku. Wielu rodziców nie mogło zapewnić opieki swoim dzieciom dlatego z pomocą przyszły placówki oświatowe, kulturalne oraz organizacje pozarządowe przygotowując ciekawą i wszechstronną ofertę zajęć dla dzieci.       

W tym roku ze względu na szczególne warunki, w jakich przyszło nam funkcjonować wiele zajęć zostało obwarowanych limitami. Z tego powodu skala i forma przedsięwzięć musiała zostać dostosowana do warunków epidemicznych. Oprócz zajęć stacjonarnych można było skorzystać z ciekawych inicjatyw realizowanych w formule on-line.

Rawa Mazowiecka okazała się doskonałym miejscem na spędzenie ferii zimowych, które były pełne atrakcji i dobrej zabawy. Za zorganizowanie czasu najmłodszym dziękujemy: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 4, Miejskiemu Domowi Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Ziemi Rawskiej, Stowarzyszeniu „Przymierze Rodzin” oraz Stowarzyszeniu „Topory”.
   

 • dzieci rzucają się śnieżkami na placu zabaw
 • plac zabaw, dzieci rzucają się śnieżkami
 • kilkanaścioro dzieci pozuje do zdjęcia z bałwanem
 • dzieci grają w hokejna na sali gimnastycznej
 • zabawa dzieci na sali gimnastycznej
 • siedem dziewczynek przed komputerem na feriach w szkole
 • dziewczynki powtarzają kroki patrząc w komputer
 • dwie dziewczynki kolorują malowanki
 • siedmioro dzieci w klasie na zajęciach

Wieczór w rytmach karnawału

Już w najbliższą sobotę 16 stycznia czeka nas muzyczny wieczór z duetem Michał Marat & Łukasz Ludwicki. Michał to znakomity DJ z doświadczeniem radiowym, a Łukasz - wyborny saksofonista, od lat obecny na eventowych i klubowych scenach. Czas spędzony w towarzystwie tego duetu na pewno wprawi nas w doby humor i wprowadzi w karnawałowy nastrój!

W imieniu rawskiego domu kultury, zapraszamy na Sax & Carnaval, na godz. 19.00 - spotykamy się na profilu facebook.com/mdkrawa

 • sax-carnaval.jpg plakat koncertu

Banery

Kalendarium

Banery